Ухвала від 29.12.2025 по справі 300/9225/25

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про повернення позовної заяви

"29" грудня 2025 р. Справа № 300/9225/25

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Главач І.А., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 в інтересах територіальної громади села Вікняни Тлумацької міської територіальної громади до міського голови міста Тлумач Петрука Ігоря Андрійовича, Тлумацької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 в інтересах територіальної громади села Вікняни Тлумацької міської територіальної громади (надалі, також - позивачка, ОСОБА_1 ), в інтересах якої діє адвокат Дзундза Ольга Петрівна (надалі, також - представниця позивачки), звернулася в суд з позовною заявою до міського голови міста Тлумач Петрука Ігоря Андрійовича (надалі, також - відповідач 1, Петрук І.А.), Тлумацької міської ради (надалі, також - відповідач 2, Тлумацька МР), в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати Розпорядження Тлумацького міського голови №290-р від 30.06.2025 року про призупинення роботи філії Тлумацького ліцею с. Вікняни Тлумацької міської ради;

- зобов'язати міського голову міста Тлумач Петрука Ігоря Андрійовича та Тлумацьку міську раду відновити навчальний процес в філії Тлумацького ліцею с. Вікняни Тлумацької міської ради;

- зобов'язати міського голову міста Тлумач Петрука Ігоря Андрійовича та Тлумацьку міську раду утриматися від дій, спрямованих на припинення діяльності філії до прийняття законного рішення сесією міської ради.

Підставою звернення до суду слугувала протиправна, на думку позивачки, відмова у скасуванні Розпорядження Тлумацького міського голови №290-р від 30.06.2025 року про призупинення роботи філії Тлумацького ліцею с. Вікняни Тлумацької міської ради.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Перевіривши позовну заяву, суд вважає, що вона підлягає поверненню позивачу у зв'язку з наявними в ній недоліками.

Відповідно до частини 2 статті 46 КАС України, позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правовий статус і відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" № 280/97-ВР від 21.05.1997 року (надалі, також - Закон № 280/97-ВР).

Відповідно до абзацу 11 частини 1 статті 4 Закону № 280/97-ВР, місцеве самоврядування в Україні здійснюється на принципах, зокрема, судового захисту прав місцевого самоврядування.

Відповідно до частини 1 статті 6-1 Закону № 280/97-ВР, формами участі територіальної громади у вирішенні питань місцевого значення є: 1) місцевий референдум; 2) загальні збори (конференція) жителів; 3) місцева ініціатива; 4) громадські слухання; 5) участь жителів у плануванні та розподілі коштів місцевого бюджету; 6) публічні консультації; 7) консультативно-дорадчий орган при органах та/або посадових особах місцевого самоврядування; 8) громадське оцінювання діяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування; 9) інші форми участі, що не суперечать закону.

Таким чином, загальні збори жителів є однією із форм участі територіальної громади у вирішенні питань місцевого значення.

Порядок проведення загальних зборів жителів регламентовано статтею 8 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Відповідно до змісту статті 8 Закону № 280/97-ВР, загальні збори (конференція) жителів є формою участі жителів у вирішенні питань місцевого значення.

Загальні збори жителів можуть проводитися на території всієї територіальної громади або в окремих її частинах (у межах міста, одного чи кількох районів у місті, села, селища, мікрорайону, кварталу, вулиці, майдану, площі, бульвару, проспекту, шосе, шляху, провулка, узвозу, проїзду, будинку).

У випадках, визначених статутом територіальної громади, може скликатися конференція жителів. Обрання делегатів конференції жителів здійснюється на загальних зборах жителів, що передують конференції жителів та проводяться у межах дрібніших частин території територіальної громади (у межах міста, одного чи кількох районів у місті, села, селища, мікрорайону, кварталу, вулиці, майдану, площі, бульвару, проспекту, шосе, шляху, провулка, узвозу, проїзду, будинку).

Загальні збори жителів є повноважними за умови участі в них більше половини жителів з правом голосу, які проживають на території проведення загальних зборів, а в разі скликання конференції жителів - більше двох третин кількості делегатів, визначеної за квотою.

Право голосу на загальних зборах (конференції) жителів мають жителі території, на якій вони проводяться, яким виповнилося 18 років.

Рішення загальних зборів (конференції) жителів приймаються більшістю голосів жителів з правом голосу, які беруть участь у відповідних зборах (конференції), оформлюються протоколом та підлягають врахуванню органами місцевого самоврядування у їхній діяльності.

За результатами проведених загальних зборів (конференції) жителів складається протокол, що має містити відомості про:

1) дату і місце їх проведення, територію проведення загальних зборів (конференції) жителів;

2) кількість жителів з правом голосу території, на якій проводяться загальні збори, або кількість делегатів конференції, визначену за квотою;

3) кількість жителів території, на якій проводяться загальні збори (конференція) жителів, з правом голосу (делегатів конференції), які брали участь у загальних зборах (конференції) жителів, із зазначенням прізвища, власного імені (усіх власних імен) та по батькові (за наявності), числа, місяця і року народження, місця задекларованого або зареєстрованого проживання (фактичного проживання/перебування, що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи), серії (за наявності) та номера документа (документів), що посвідчує (посвідчують) особу, підтверджує (підтверджують) громадянство України та місце проживання (перебування) особи, що засвідчуються підписом таких учасників;

4) питання місцевого значення, щодо якого приймалося рішення, або кандидатури делегатів на конференцію жителів, хід їх обговорення;

5) кількість жителів (делегатів конференції), які підтримали рішення, із зазначенням прізвища, власного імені (усіх власних імен) та по батькові (за наявності), числа, місяця і року народження, місця задекларованого або зареєстрованого проживання (фактичного проживання/перебування, що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи), серії (за наявності) та номера документа (документів), що посвідчує (посвідчують) особу, підтверджує (підтверджують) громадянство України та місце проживання (перебування) особи, що засвідчуються підписом таких учасників;

6) результати голосування по кожному питанню або кожній кандидатурі.

Копії протоколів загальних зборів жителів, на яких обиралися делегати конференції, додаються до протоколу конференції.

Персональні дані учасників загальних зборів (конференції) жителів є конфіденційною інформацією. Особи, які мають доступ до цієї інформації для виконання вимог цього Закону, несуть відповідальність за її незаконну обробку.

Рішення загальних зборів (конференції) жителів враховуються органами місцевого самоврядування у їхній діяльності лише щодо території проведення загальних зборів (конференції) жителів.

Рішення загальних зборів (конференції) жителів розглядаються радою на наступній черговій сесії з обов'язковим запрошенням осіб, уповноважених загальними зборами (конференцією) жителів, з правом на виступ.

Розгляд радою рішень, прийнятих загальними зборами (конференцією) жителів, здійснюється відповідно до закону і прийнятих відповідно до нього положень регламенту ради, що визначають порядок підготовки і розгляду питань порядку денного на сесії ради.

За результатами розгляду рішень загальних зборів (конференції) жителів рада приймає рішення.

Таким чином, аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що прийняте за результатами проведення зборів жителів рішення виноситься на розгляд відповідного органу місцевого самоврядування.

Суд звертає увагу позивачки, що Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" не передбачає права у загальних зборів жителів приймати рішення та звертатися до суду із позовною заявою.

Відповідно до абзацу 6 частини 1 статті 1 Закону № 280/97-ВР, представницький орган місцевого самоврядування - виборний орган (рада), який складається з депутатів і відповідно до закону наділяється правом представляти інтереси територіальної громади і приймати від її імені рішення.

Відповідно до частини 1 статті 18-1 Закону № 280/97-ВР, орган місцевого самоврядування може бути позивачем та відповідачем у судах загальної юрисдикції, зокрема, звертатися до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування.

Відповідно до підпункту 4 пункту а) частини 1 статті 38 Закону № 280/97-ВР, до власних (самоврядних) повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема, звернення до суду про визнання незаконними актів органів виконавчої влади, інших органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які обмежують права територіальної громади, а також повноваження органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Відповідно до пункту 15 частини 4 статті 42 Закону № 280/97-ВР, сільський, селищний, міський голова звертається до суду щодо визнання незаконними актів інших органів місцевого самоврядування, місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права та інтереси територіальної громади, а також повноваження ради та її органів.

Відповідно до частини 4 статті 71 Закону № 280/97-ВР, органи та посадові особи місцевого самоврядування мають право звертатися до суду щодо визнання незаконними актів місцевих органів виконавчої влади, інших органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які обмежують права територіальних громад, повноваження органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Відповідно до абзацу 5 частини 1 статті 1 Закону № 280/97-ВР, загальні збори жителів - зібрання всієї або частини територіальної громади для участі у вирішенні питань місцевого значення.

Таким чином, загальні збори жителів не є ані органом ані посадовою особою місцевого самоврядування, у зв'язку з чим у такого суб'єкта відсутнє право на звернення до суду.

Крім того, в суду відсутня можливість встановлення повноважності проведених загальних зборів жителів, що є основною передумовою легітимності прийняття такими зборами рішень.

Пунктом 3 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.

Оскільки законом не передбачено можливості звернення до суду загальними зборами жителів, суд робить висновок про те, що позов подано суб'єктом, в якого відсутня адміністративно-процесуальна дієздатність, зважаючи на що позов підлягає поверненню позивачу.

На підставі наведеного, керуючись статтями 169, 171, 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовну заяву ОСОБА_1 в інтересах територіальної громади села Вікняни Тлумацької міської територіальної громади до міського голови міста Тлумач Петрука Ігоря Андрійовича, Тлумацької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - повернути позивачці.

2. Копію цієї ухвали надіслати позивачці.

3. Ухвала може бути оскарженою в апеляційному порядку.

3.1. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

3.2. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.

4. Ухвала набирає законної сили в порядку та строки встановлені частиною 2 статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Главач І.А.