29 грудня 2025 року Справа № 280/9384/25 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Конишевої О.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 )
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 )
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
24.10.2025 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якій позивач просить суд:
визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 , що полягає у невнесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_1 про його виключення з військового обліку, що підтверджується тимчасовим посвідченням військовозобов'язаного № НОМЕР_4 ;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_1 про його виключення з військового обліку, згідно його тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_4 .
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач, як особа, яка раніше була засуджена до позбавлення волі за вчинення тяжкого злочину, був виключення з військового обліку на підставі п.6 ч. 6 ст. 37 Закону № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» в редакції, що діяла до 18.05.2024, та відповідно не є військовозобов'язаним. Позивач вказує, що оновивши військово-облікові дані позивач встановив, що перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_6 . Вважаючи протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 , що полягає у невнесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_1 про його виключення з військового обліку, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Відповідач позов не визнав, просив суд у задоволенні позову відмовити, надав до суду відзив на позов, в якому зазначив, що для того щоб ІНФОРМАЦІЯ_7 був належним відповідачем, позивач повинен перебувати на військовому обліку відповідача, однак як зазначено вище ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , перебуває на військовому обліку ІНФОРМАЦІЯ_9 з 14.07.2025 року, та саме цей територіальний центр комплектування та соціальної підтримки має законні підстави вносити будь-які зміни та відомості до Єдиного електронного реєстру «Оберіг» відносно позивача.
Ухвалою суду від 28.10.2025 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні). Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Центральним ІНФОРМАЦІЯ_10 12.11.2022 року позивача було виключено з військового обліку відповідно до пп. 6. п. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», як раніше засудженого до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, що підтверджується копією тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_5 від 12.01.2022 року (а.с.25-26).
Згідно з відомостями у додатку Резерв + позивач перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_6 та є військовозобов'язаним.
Позивач 17.07.2025 року звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_11 з письмовою заявою про внесення відповідних власних відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (в реєстр «ОБЕРІГ»), щодо його виключення з військового обліку, чим просив привести у відповідність персональні дані військового обліку ОСОБА_1 .
Проте, відповіді на зазначену заяву не отримав.
24.07.2025 представник позивача звернувся до відповідача із адвокатським запитом в якому просив повідомити причини не внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних і резервістів/« ОБЕРІГ» належної інформації та відповідних даних щодо громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зокрема, інформації щодо виключення з військового обліку, невідкладно внести їх та повідомити про результати внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних і резервістів/«ОБЕРІГ» належної інформації та відповідних даних щодо громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зокрема, інформації щодо виключення з військового обліку.
Листом від 29.07.2025 відповідач повідомив, що громадянин ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_12 не перебуває. Відповідно до інформації з автоматизованої інформаційно- телекомунікаційної системи "Оберіг" громадянин ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_13 .
Позивач 12.08.2025 року звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_14 із заявою про внесення відповідних власних відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (в реєстр «ОБЕРІГ»), щодо його виключення з військового обліку, чим просив привести у відповідність персональні дані військового обліку ОСОБА_1
ІНФОРМАЦІЯ_15 листом від 26.08.2025 повідомив позивача, що згідно інформації з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відносно Вас в реєстрі наявний запис 110520251429426600025, адреса проживання АДРЕСА_4 та Ви перебуваєте на військовому обліку ІНФОРМАЦІЯ_9 , територія відповідальності якого тимчасово окупована. В Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів і в ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо Вас відсутня інформація про Ваш військово-обліковий документ та запис про виключення Вас з військового обліку. Відповідно до підпункту 1 пункту / «Правил військового обліку призовників, військово зобов'язаних та резервістів» додаток 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 (балі - Порядок) зазначено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні перебувати на військовому обліку за задекларованим місцем проживання -у відповідних ІНФОРМАЦІЯ_6 . Відповідно до пункту 19 Порядку призовники, військовозобов'язані та резервісти, винні в порушенні вимог правил військового обліку, несуть відповідальність згідно із законом. Таким чином, з урахуванням того, що Ваша адреса місця проживання м. Запоріжжя, то у Ваших діях або бездіяльності вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого, частиною 3 статті 210 «Порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку» Кодексу України про адміністративні правопорушення. Щодо порушеного у Вашій заяві питання повідомляємо, що відповідно до п. З «Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 р. №559: відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Таким чином, Ви повинні стати на військовий облік за своїм задекларованим місцем проживання у районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки у м. Запоріжжя і вже там вирішувати питання щодо внесення відповідної інформації в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів та інші питання Вашого перебування на військовому обліку.
18.09.2025 року представник позивача звернувся до відповідача та третьої особи з адвокатським запитом в якому просив надати розгорнуту інформацію (із зазначенням відповідних дат здійснення дій та конкретне ТЦК та СП яке її здійснювало) та надати відповідний роздрукований паперовий витяг з Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (реєстру «ОБЕРІГ») про внесення до цього Реєстру даних/інформації/відомостей про громадянина України ОСОБА_1 . ІНФОРМАЦІЯ_4 . Поряд з цим адвокатом запитано копію заяви ОСОБА_1 про взяття його на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_16 у 2025 році.
Відповідач листом від 03.10.2025 повідомив, що згідно Єдиного електронного реєстру військовозобов'язаних «Оберіг» громадянин ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , перебуває на військовому обліку ІНФОРМАЦІЯ_9 з 14.07.2025 року, а тому для отримання відповіді на адвокатський запит рекомендуємо Вам звернутись безпосередньо до вищезазначеного територіального центру комплектування.
Третя особа листом від 14.10.2025 повідомив, що вашу вимогу - надати розгорнуту інформацію (з зазначенням відповідних дат здійснення дій та конкретне ТЦК та СП, яке її здійснило) та надати відповідний роздрукований витяг з Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (реєстр «ОБЕРІГ») про внесення до цього Реєстру даних/інформації/відомостей про гр. ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_17 , виконати не вважається за можливе, в зв'язку з тим, що повна інформація у Єдиному електронному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів є для службового користування. Надати копію заяви гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , про взяття його на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_9 не можливо, в зв'язку з її відсутністю у ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Позивач вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не внесення відомостей до єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення його з військового обліку на підставі пп. 6 п. 6 ст. 37 «Про військовий обов'язок і військову службу», звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Закон України від 25.03.1992 № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.
Приписи ст. 1 цього закону передбачають, що військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік; призовники - особи, які взяті на військовий облік; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Зі змісту матеріалів справи вбачається, що вироком Ленінського районного суду м. Запоріжжя від 12.04.1995 по справі №1-321/1195, позивача визнано винуватим у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 81 КК України та призначено покарання у вигляді трьох років позбавлення волі з конфіскацією майна.
Згідно приписів ч.1 ст. 37 Закону №2232 (в редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин) взяттю на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідних підрозділах розвідувальних органів України підлягають громадяни України: на військовий облік військовозобов'язаних: які звільнені з військової служби в запас та не зараховані до військового оперативного резерву; призовники, які пройшли базову загальновійськову підготовку з додержанням умов, передбачених частиною одинадцятою статті 1 цього Закону; які припинили альтернативну (невійськову) службу в разі закінчення строку її проходження або достроково відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу" та підлягають взяттю на військовий облік військовозобов'язаних; військовозобов'язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання; які набули громадянство України і згідно з цим Законом підлягають взяттю на облік військовозобов'язаних; зняті з військового обліку Збройних Сил України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України відповідно за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України; які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від направлення для проходження базової військової служби; які досягли 25-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників; які звільнені із служби у військовому резерві та не досягли граничного віку перебування в запасі; які старші 25 років і раніше не перебували на військовому обліку; які прибули після відбування покарання з установ виконання покарань.
Згідно приписів ч.6 ст. 37 Закону №2232 (в редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин) виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які: померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими; припинили громадянство України; визнані непридатними до військової служби; досягли граничного віку перебування в запасі.
У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.
Згідно п.6 ч.6 ст.37 Закону № 2232-XII (в редакції чинній до 18.05.2024) виключенню з військового обліку у районних (міських) військових комісаріатах (військовозобов'язаних Служби безпеки України у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних Служби зовнішньої розвідки України у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, зокрема які були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Колегія суддів звертає увагу, що із прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11 квітня 2024 року № 3633-IX, який набрав законної сили 18.05.2024 року, редакція частини 6 статті 37 Закону № 2232 зазнала змін, внаслідок яких, пункт 6 частини 6 було виключено.
Отже, станом на час виникнення спірних правовідносин приписи ч. 6 ст. 37 Закону № 2232 не передбачають такої підстави для виключення з військового обліку як засудження до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, а в силу приписів ч.1 ст. 37 Закону №2232 позивач є громадянином України, який підлягає взяттю на військовий облік військовозобов'язаних.
Суд зазначає, що приписи законодавства не передбачають необхідність отримання від позивача згоди для взяття на військовий облік.
Існування у позивача підстав для виключення з військового обліку військовозобов'язаних станом на час виникнення спірних правовідносин матеріалами справи не підтверджено.
Відтак, суд зазначає, що поновлення позивача на військовому обліку військовозобов'язаних є правомірним. Доводи позивача висновок не спростовують.
В свою чергу, оскільки станом на час виникнення спірних правовідносин позивач перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних, суд зазначає про відсутність підстав для внесення інформації до Єдиного Державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення позивача з військового обліку.
Отже, доводи позивача про допущення відповідачем протиправної бездіяльності щодо невнесення запису/відомостей/змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення з військового обліку позивача, свого підтвердження не знайшли.
Щодо доводів відповідача, що він є неналежним відповідачем по справі, суд зазначає, що відповідно до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_5 від 12.01.2022 року позивача було знято з військового обліку саме ІНФОРМАЦІЯ_10 . Враховуючи, що позивач звернувся до суду вважаючи протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 , що полягає у невнесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_1 про його виключення з військового обліку, що підтверджується тимчасовим посвідченням військовозобов'язаного № НОМЕР_4 , тому суд приходить до висновку, що ІНФОРМАЦІЯ_18 є належним відповідачем у справі.
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Згідно до ст. 139 КАС України в разі відмови в задоволенні позову судові витрати не присуджуються на користь сторони за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 )- відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення виготовлено в повному обсязі 29.12.2025.
Суддя О.В. Конишева