Україна
Донецький окружний адміністративний суд
26 грудня 2025 року Справа№200/8083/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Абдукадирової К.Е., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (адреса АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) в особі ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) (місцезнаходження: АДРЕСА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_4 (місцезнаходження: АДРЕСА_4 , ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) в особі ІНФОРМАЦІЯ_4 (місцезнаходження: АДРЕСА_5 ) третя особа: Державне підприємство «Інфоресурс» (03057, м. Київ, вул. О.Довженка, буд. 3, код ЄДРПОУ 37533381) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_4 в особі ІНФОРМАЦІЯ_4 , третя особа: Державне підприємство «Інфоресурс», в якій позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо невнесення даних про визнання ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 непридатним до проходження військової служби з виключенням з військового обліку та виключення з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_6 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідну інформацію відносно ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 , що він не є військовозобов'язаним та виключений за станом здоров'я з військового обліку;
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо внесення даних в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів про перебування у розшуку ОСОБА_1 та про порушення правил військового обліку та зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_6 направити в органи Національної поліції України в особі Головного управління Національної поліції в Донецькій області повідомлення про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 , як такого, що вчинив адміністративне правопорушення до обласного, районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для складання протоколів про адміністративні правопорушення, відповідно до п. 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487;
- протиправним та скасувати рішення керівника ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) щодо взяття в автоматичному режимі на військовий облік ОСОБА_1 та зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 внести відповідні дані відносно ОСОБА_1 , що він не є військовозобов'язаним та виключений за станом здоров'я з військового обліку.
Позовну заяву мотивовано тим, що ІНФОРМАЦІЯ_7 не було вжито заходів щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби та про виключення його з військового обліку. Крім того, вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню рішення керівника ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) щодо взяття в автоматичному режимі на військовий облік ОСОБА_1 . Вважаючи бездіяльність відповідача такою, що порушують його законні права та інтереси, позивач просить задовольнити позов.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2025 року відкрито провадження у справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
ІНФОРМАЦІЯ_6 надав суду відзив на позов, у якому заперечує проти задоволення позовних вимог. Зазначив, що ОСОБА_1 не був виключений з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_7 . 24.01.2019 був взятий на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_8 , згідно абз. 3 п.1 ч.1 ст.37 як прибувший з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України, або з-за кордону на нове місце проживання. 03.09.2025 був взятий на облік у ІНФОРМАЦІЯ_9 (Барвінкове). Повідомлення про скоєне правопорушення датується 09.09.2025, тобто під час знаходження ОСОБА_1 на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_9 (Барвінкове). Витребувані судом документи відповідачем 2 не надані.
Згідно з вимогами частини п'ятої статті 162 КАС України відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Станом на час розгляду справи, відповідачем 1 відзиву на позовну заяву не надано, про причини неподання відзиву на позовну заяву відповідачем суду не повідомлено.
Згідно з вимогами частини четвертої статті 159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Третя особа Державне підприємство «Інфоресурс» письмових пояснень щодо позовної заяви суду не надала.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстрований з 24.01.2019 за адресою: АДРЕСА_1 .
31.05.2019 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_10 видано тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_4 .
З тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_4 вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (п.1); військове звання солдат (п.2); склад рядовий (п.3); профіль не вказано (п.4); військово-облікова спеціальність 803543А (п.5); категорія ІІ (п.6); придатність до проходження військової служби за станом здоров'я: визнаний непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку ст. 38а, гр.ІІ н-к МОУ №402 від 2008 (п.7); підлягає повторному медичному пересвідченню: не підлягає (п.9); тимчасове посвідчення видано на підставі наказу МОУ № 610/2017 (п.10). В п. 13 тимчасового посвідчення Відмітки про військовий облік наявні штампи: Взято на військовий облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_10 16.03.2019 (підпис), знято з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_10 30.05.2019 (підпис), знято з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_7 09.07.2022 (підпис). В п. 14 тимчасового посвідчення зазначено: 30.05.2019 виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_10 за ст. 37 п.6 пп. 3 ЗУ Про ВО і ВС за станом здоров'я.
З довідки військово-лікарської комісії № 11/3937 від 09.07.2022, вбачається, що солдату ОСОБА_1 , 1983 р.н., проведено медичний огляд ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_11 09.07.2022. Встановлений діагноз: обструктивна кардіоніопатія СН-2А. Постановою військово-лікарської комісії визнаний на підставі статті 38а графи ІІ Розкладу хвороб та графи Таблиці додаткових вимог Б (додатки № 1, 2, 3 до Положення про військово - лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України № 402 від 14.08.2008) непридатний до військової служби із виключенням з військового обліку.
З електронного застосунку Резерв +, сформованого станом на 10.09.2025, вбачається, що позивач перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_9 (Барвінкове); постанова ВЛК - придатний, дата ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_12 ; адреса проживання: АДРЕСА_1 . Також наявна відмітка про порушення правил військового обліку.
Представник відповідача звертався до ІНФОРМАЦІЯ_13 (Барвінкове) із адвокатським запитом від 11.09.2025, в якому просив повідомити на яких правових підставах було поставлено на військових облік в ІНФОРМАЦІЯ_14 (Барвінкове) ОСОБА_1 після виключення його з військового обліку військовозобов»язаних за ст. 38а графи ІІ Наказу МОУ №402-2008 09.07.2022 ІНФОРМАЦІЯ_7 .
ІНФОРМАЦІЯ_15 (Барвінкове) листом від 23.09.2025 №2859 повідомив позивача про те, що згідно ЄДРПВР «Оберіг» даних про виключення з військово обліку гр. ФА ОСОБА_2 не виявлено. ІНФОРМАЦІЯ_16 було за перечено факт проходження у липні 2022 року гр. ОСОБА_3 військово-ліка рської комісії. Останнє ВЛК зафіксоване 24.01.2019 р. з висновком «придатний до військової служби» (протокол №16/138). 07.04.2025 року ІНФОРМАЦІЯ_16 було направ лене звернення до органів НПУ для розшуку та доставления гр. ОСОБА_1 з метою складання адміністративних матеріалів, за неявку по повістці. Після супрово дження працівниками НПУ, з ознаками вчинення адміністративного правопору шення за ст. 210-1 КУпАП, 03.09.2025 року гр. ОСОБА_4 був взятий в автомати чному режимі на військовий облік військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_17 , згідно вимогам та функціоналу ЄДРПВР «Оберіг». Додатково повідомляє, що військовозобов'язаний ФАРАТ ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 до 03.09.2025 року перебував на військовому обліку вій ськовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_16 та не мав статусу «виключений з військового обліку».
13.10.2025 представник відповідача звертався ІНФОРМАЦІЯ_8 із адвокатським запитом, в якому просив повідомити чи було встановлено/виявлено уповноваженими особами ІНФОРМАЦІЯ_4 будь-які порушення правил військового обліку зі сторони ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ; чи складалися (виносилися) уповноваженими особами ІНФОРМАЦІЯ_4 будь-які постанови або протоколи по справі про адміністративне правопорушення за ст. 210 та або ст. 210-1 КУпАП відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 чи надсилалися/направлялися уповноваженими особами ІНФОРМАЦІЯ_4 будь-які звернення до органів Національної поліції України про доставления або розшук відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 за вчинення ним правопорушень, передбачених статтями 210. 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
ІНФОРМАЦІЯ_7 листом від 16.10.2025 №09/9100, повідомив позивача про те, що згідно ч.2 ч.3 ст.6, ст. 10 закону України «Про єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» ІНФОРМАЦІЯ_7 , як орган адміністрування реєстру, не має права у наданні інформації, яка вказана в запиті. Для вирішення усіх питань пов'язаних з громадянином ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 , йому необхідно самостійно з'явитись до ІНФОРМАЦІЯ_8 , або згідно ст. 14-1, 14-2, 14-3 закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» актуальну інформацію, щодо поновлення на військовому обліку гр-н ОСОБА_1 може переглянути у електронному кабінеті призовника, військовозобов'язаного та резервіста (додаток«Резерв+»).
20.05.2025 ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_8 ( АДРЕСА_1 ) із заявою-вимогою про усунення недостовірних відомостей в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, в якій просив:
1.Виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та мобільного додатку "Резерв+" дані зазначені в Категорії обліку: щодо того, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 є військовозобов'язаним.
2.Виправити недостовірні відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та мобільного додатку "Резерв+" щодо того, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 перебуває на військовому обліку.
3.Внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та мобільного додатку "Резерв+" інформації про визнання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 непридатним до військової служби та про виключення його з військового обліку.
4.Надати інформацію з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та відомості про мене, що, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 30 травня 2019 року виключений з військового обліку військовозобов'язаних Дружківського МВК.
25.06.2025 ІНФОРМАЦІЯ_8 листом №19/2329 на заяву-вимогу про усунення недостовірних відомостей в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів від 20.06.2025 повідомив наступне. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_18 . Рекомендовано ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , терміново прибути до ІНФОРМАЦІЯ_4 з оригіналами документів для уточнення військово-облікових даних. Також надано витяг відомостей, які містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , в яких зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку ІНФОРМАЦІЯ_8 ; час взяття на облік: 24.01.2019 14:24; адреса (факт/реєстр): АДРЕСА_1 ; придатність: Порушник ВО : Так з 07.04.2025 по 06.04.2026. Причина: Не прибув вчасно за повісткою до ТЦК та СП (ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію») Примітка: Створено автоматично; 0610235404454 від 28-02-2025
11.09.2025 ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_13 (Барвінкове) із заявою-вимогою про усунення недостовірних відомостей в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, в якій просив:
1.Виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та мобільного додатку "Резерв+" дані зазначені в Категорії обліку: щодо того, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 є військовозобов'язаним.
2.Виправити недостовірні відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та мобільного додатку "Резерв+" щодо того, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 перебуваю на військовому обліку.
3.Внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та мобільного додатку "Резерв+" інформації про визнання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 непридатним до військової служби та про виключення його з військового обліку.
4.Надати інформацію з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та відомості про мене, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 30 травня 2019 року виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_7 за ст. 38 а гр. ІІ Наказу МОУ № 402 -2008 р.,
5.З огляду на те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 є непридатиним до військової служби із виключенням із військового обліку виключений з військового обліку за ст. 38 а гр. ІІ Наказу МОУ № 402 -2008 р., що підтверджується тимчасовим посвідченням військовозобов'язаного № НОМЕР_4 від 31.05.2019 р., а також Довідкою ВЛК № 11/3937 від 09.07.2022 р. - Визнати незаконними та скасувати: Повістку № 4778306 на проходження медичного огляду та Направлення на ВЛК від 03.09.2025 р. № 4778309.
22.09.2025 ІНФОРМАЦІЯ_15 (Барвінкове) листом вих. № 2801 від 22 вересня 2025 року повідомив позивача, що для внесення даних до ЄДРПВР «Оберіг» позивачу рекомендовано звернутись до ТЦК та СП де він проходив останнє ВЛК (з оригіналами підтверджуючих документів) та подальшим корегуванням персональної інформації в ЄДРПВР «Оберіг».
Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та фактам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, строк дії режиму воєнного стану неодноразово продовжувався та діє на час розгляду справи.
Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти) визначені в Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16.03.2017 № 1951-VIII (далі Закон № 1951-VIII).
Статтею 1 Закону № 1951-VIII визначено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Так, частиною 1 ст. 5 Закону № 1951-VIII передбачено, що держателем Реєстру є Міністерство оборони України (далі - Держатель Реєстру), розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України (далі - розпорядник Реєстру), а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру.
Відповідно до ч.1 ст. 6 Закону № 1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості:
1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Пунктом 2 ч.1 ст. 9 № 1951-VIII передбачено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право, зокрема, звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
На виконання частини 1 статті 14 Закону № 1951-VIII, ведення Реєстру включає:
1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним;
2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами;
3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.
Актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною (частина 3 статті 14 Закону № 1951-VIII).
Відповідно до п.8 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 559 (далі Порядок № 559), військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (за наявності):
1) прізвище;
2) власне ім'я (усі власні імена);
3) по батькові (за наявності);
4) дата народження;
5) реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті);
6) окремий номер запису в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
7) відомості про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку;
8) відомості про наявність відстрочки від направлення для проходження базової військової служби для призовників або відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (бронювання) для військовозобов'язаних та резервістів;
9) військове звання (для військовозобов'язаних та резервістів);
10) військово-облікова спеціальність;
11) відомості про виконання військового обов'язку (категорія обліку);
12) відомості про військовий облік (вид обліку та територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому перебуває на обліку);
13) відомості щодо звернення або надсилання до Національної поліції повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення;
14) адреса місця проживання;
15) номери засобів зв'язку;
16) адреси електронної пошти (за наявності);
17) дата і час оновлення облікових даних призовником, військовозобов'язаним та резервістом;
18) дата і час формування військово-облікового документа в електронній формі.
Згідно з абз. 5 п.7 Порядку №559, у разі коли відомості, зазначені у підпунктах 1-5, 8, 11-13 пункту 8 цього Порядку, на момент зчитування не відповідають відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, військово-обліковий документ в електронній формі вважається недійсним.
Пунктом 4 Порядку № 559 передбачено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:
у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;
в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.
Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Згідно з абзацом 1 пункту 3 Порядку № 559 відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Згідно з ч. 8 ст. 1 Закону № 2232 положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки затверджується Кабінетом Міністрів України.
Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 (далі Положення № 154).
Відповідно до п. 1 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.
Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються, ліквідуються, реорганізовуються Міноборони.
Згідно з п. 2 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, наказами та директивами Верховного Головнокомандувача Збройних Сил, Міноборони, Міністра оборони, Головнокомандувача Збройних Сил, Генерального штабу Збройних Сил, іншими нормативно-правовими актами, цим Положенням.
Покладення на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки завдань, не передбачених законодавством, не допускається.
Пунктом 3 Положення № 154 визначено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки очолюють керівники, які організовують діяльність територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя підпорядковуються оперативному командуванню, в зоні відповідальності якого вони перебувають згідно з військово-адміністративним поділом території України.
Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки як структурні підрозділи територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя підпорядковуються відповідному територіальному центру комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, області, мм. Києва та Севастополя, на території відповідальності якого вони перебувають згідно з адміністративно-територіальним устроєм України.
Безпосереднє керівництво територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки і контроль за їх діяльністю здійснюють відповідні оперативні командування, а загальне - ІНФОРМАЦІЯ_19 , яке узгоджує основні питання діяльності територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з відповідними структурними підрозділами Генерального штабу Збройних Сил та Міноборони.
Відповідно до абз. 1 п. 4 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки виконують покладені на них завдання у взаємодії з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також з органами військового управління, з'єднаннями, військовими частинами, установами, організаціями, вищими військовими навчальними закладами та військовими навчальними підрозділами закладів вищої освіти Збройних Сил та інших військових формувань, Держспецзв'язку, правоохоронними та розвідувальними органами, державними органами спеціального призначення з правоохоронними функціями, громадськими об'єднаннями (організаціями).
Пунктом 7 Положення № 154 визначено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя є юридичними особами публічного права, […].
Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя.[…]
Положення про районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки затверджуються керівниками відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя.
Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки має печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням.
Завдання та функції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки визначені п. 8 Положення № 154.
Відповідно до п. 8 Положення № 154 завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов'язків є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та Служби зовнішньої розвідки), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.
Згідно з п. 9 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, з-поміж іншого, ведуть військовий облік […], військовозобов'язаних […]; оформлюють та видають військово-облікові документи […], військовозобов'язаним […].
Відповідно до п. 11 Положення №154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, зокрема, організовують з визначеною періодичністю (цілодобово під час проведення мобілізації та/або у період воєнного стану) проведення медичних оглядів та психологічних обстежень військово-лікарськими комісіями військовозобов'язаних і резервістів; оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних; забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони; надають громадянам України інформацію відповідно до статті 9 Закону України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів шляхом взаємодії (обміну інформацією) через інформаційні (інформаційно-телекомунікаційні) системи Мінцифри в порядку, визначеному спільним наказом Мінцифри з Міноборони.
Таким чином, суд зазначає, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відповідальними особами за ведення Реєстру до обов'язку яких належить, зокрема, внесення змін до персональних та службових даних військовозобов'язаних на підставі відомостей, що подаються органу ведення Реєстру військовозобов'язаними.
Також, з аналізу положень вищевказаного законодавства вбачається, що у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів має відображатись повна та дійсна інформація щодо призовників, військовозобов'язаних і резервістів, для забезпечення ведення військового обліку громадян України. Органи адміністрування Реєстру, зокрема, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зобов'язані вносити до Реєстру інформацію щодо призовників, військовозобов'язаних та резервістів, в тому числі і інформацію про проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи), а також проводити актуалізацію цієї інформації у разі її зміни.
Положеннями ч. 6 ст. 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» визначено підстави виключення з військового обліку.
Так, відповідно до п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону № 2232-XII виключенню з військового обліку у районних (міських) військових комісаріатах (військовозобов'язаних Служби безпеки України у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних Служби зовнішньої розвідки України у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.
Суд зауважує, що на час виключення позивача з військового обліку був чинним Порядок організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 07.12.2016 № 921 (далі - Порядок № 921).
Відповідно до п. 56 Порядку № 921 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників і військовозобов'язаних у випадках, передбачених законодавством. Про взяття призовників і військовозобов'язаних на військовий облік, зняття та виключення з нього в їх військово-облікових документах проставляються відповідні відмітки.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, відповідно до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_4 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 визнаний непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку ст. 38а, гр.ІІ н-к МОУ №402 від 2008. В графі 14 посвідчення, як підставу виключення з військового обліку зазначено ст. 37 п. 6 пп. 3 ЗУ Про військовий обов'язок і військову службу, за станом здоров'я.
Як встановив суд, ІНФОРМАЦІЯ_7 вніс 09.07.2022 до тимчасового посвідчення № НОМЕР_4 від 31.05.2019 відмітку про виключення його з військового обліку на підставі п.п. 3 п. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
У подальшому Порядок № 921 втратив чинність у зв'язку з прийняттям Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 (далі Порядок № 1487).
Таким чином, визначена Законом України “Про військовий обов'язок і військову службу» підстава для виключення позивача з військового обліку, а саме визнання його непридатним до військової служби ВЛК, була дотримана.
Отже, процедура виключення позивача з військового обліку завершена у повній відповідності до чинного на той момент законодавства, і запис про виключення з військового обліку внесено у військово-обліковий документ здійснено правомірно.
Крім того, відповідно до ст. 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» (у редакції станом на час визнання позивача непридатним до військової служби) передбачено, що взяттю на військовий облік призовників та військовозобов'язаних у районних (міських) військових комісаріатах підлягають громадяни України:
1) на військовий облік призовників:
приписані до призовних дільниць;
які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання;
які набули громадянства України і згідно з цим Законом підлягають приписці до призовних дільниць;
2) на військовий облік військовозобов'язаних:
звільнені з військової служби в запас;
які припинили альтернативну (невійськову) службу в разі закінчення строку її проходження або достроково відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу";
військовозобов'язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання;
звільнені зі служби поліцейські, особи начальницького та рядового складу Міністерства внутрішніх справ України, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту (крім осіб, прийнятих на службу цивільного захисту у порядку, визначеному Кодексом цивільного захисту України, до проходження строкової військової служби), Державної кримінально-виконавчої служби України, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику;
які набули громадянства України і згідно з цим Законом підлягають взяттю на облік військовозобов'язаних;
виключені з військового обліку Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України;
які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від призову на строкову військову службу;
які досягли граничного (27-річного) віку під час перебування на військовому обліку призовників.
2. Взяттю на військовий облік військовозобов'язаних підлягають жінки, що належать до категорій, зазначених у частині одинадцятій статті 1 цього Закону.
3. Призовники та військовозобов'язані після прибуття до нового місця проживання зобов'язані в семиденний строк стати на військовий облік та не раніше ніж за три дні до вибуття з місця проживання знятися із зазначеного обліку.
4. У воєнний час виїзд призовників і військовозобов'язаних з місця проживання без дозволу районного (міського) військового комісаріату забороняється.
5. Зняттю з військового обліку призовників та військовозобов'язаних у військових комісаріатах (військовозобов'язаних Служби безпеки України у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України) підлягають громадяни України:
1) з військового обліку призовників:
які вибувають в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України до нового місця проживання;
які вибувають на строк більше трьох місяців за межі України;
які взяті згідно з рішеннями комісії з питань приписки або призовної комісії на облік військовозобов'язаних;
які отримали військові звання офіцерського складу після проходження військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу;
які припинили альтернативну (невійськову) службу в разі закінчення строку її проходження або достроково відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу";
2) з військового обліку військовозобов'язаних:
які вибувають в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України до нового місця проживання;
які після проходження строкової військової служби прийняті на військову службу до інших військових формувань або на службу до Національної поліції, податкової міліції, в органи і підрозділи цивільного захисту, в Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації України та в Державну кримінально-виконавчу службу України;
які вибули на строк більше трьох місяців за межі України;
в інших випадках за рішенням Міністерства оборони України.
6. Виключенню з військового обліку у районних (міських) військових комісаріатах (військовозобов'язаних Служби безпеки України у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних Служби зовнішньої розвідки України у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які:
1) призвані чи прийняті на військову службу;
2) проходять військову службу (навчання) у вищих військових навчальних закладах і військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів;
3) визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку;
4) досягли граничного віку перебування в запасі;
5) припинили громадянство України;
6) були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину;
7) направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру;
8) не отримали до 40-річного віку військово-облікової або спорідненої з нею спеціальності;
9) померли.
7. Взяття на військовий облік військовозобов'язаних Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України здійснюється з урахуванням особливостей, визначених законами України "Про Службу безпеки України" і "Про Службу зовнішньої розвідки України".
Наведене свідчить, що законодавець виокремлює поняття “зняття з військового обліку» та “виключення з військового обліку», при цьому, при знятті з військового обліку Законом передбачено можливість повторного взяття військовозобов'язаного на такий облік, однак у разі виключення з військового обліку повторне його взяття не передбачено. Отже, різними є як підстави, так і правові наслідки зняття або виключення з військового обліку.
З аналізу положень Закону № 2232-XII вбачається, що громадяни, які підлягають виключенню з військового обліку, втрачають статус військовозобов'язаного, в той же час зняті з військового обліку продовжують перебувати в статусі військовозобов'язаних.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 21.05.2025 у справі № 280/2880/24.
Проте, ІНФОРМАЦІЯ_7 не надано доказів внесення зазначених відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Суд зазначає, що саме ІНФОРМАЦІЯ_7 зобов'язаний був внести відомості про позивача, а саме про те, що останній, виключений з військового обліку у зв'язку з тим, що він визнаний непридатним до військової служби військово-лікарською комісією та знятий з військового обліку.
Обов'язок дотримання процедури виключення особи з військового обліку, як вже зазначалось вище, покладено на посадових осіб районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. Відтак, недотримання відповідним ТЦК певних вимог щодо реалізації процедури виключення позивача з військового обліку, може створювати негативні наслідки для позивача у майбутньому.
Отже, ІНФОРМАЦІЯ_7 в супереч приписам закону, своєю протиправною бездіяльністю не завершив процедуру виключення позивача з військового обліку, а саме щодо невнесення відомостей до Реєстру про виключення позивача з військового обліку, що не узгоджується і порушує вищенаведені норми законодавства.
Суд зауважує, що невнесення відомостей у Реєстр про виключення позивача з військового обліку через неналежне виконання посадовими особами відповідача певних етапів процедури такого виключення суперечить принципу правової визначеності.
Так, оскільки в п. 3.1 Рішення Конституційного Суду України (справа №1-25/2010) від 29.06.2010) зазначено, що одним з елементів верховенства права є принцип правової визначеності, у якому стверджується, що обмеження основних прав людини та громадянина і втілення цих обмежень на практиці допустиме лише за умови забезпечення передбачуваності застосування правових норм, встановлюваних такими обмеженнями.
Тобто, обмеження будь-якого права повинне базуватися на критеріях, які дадуть змогу особі відокремлювати правомірну поведінку від протиправної, передбачати юридичні наслідки своєї поведінки.
Право позивача на виконання відносно нього встановлених законом гарантій, а саме не внесення відомостей до Реєстру про виключення позивача з військового обліку, тобто не належне (електронне, документальне) оформлення такого виключення не може бути поставлене в залежність від якості виконання обов'язків працівником, відповідальним за здійснення процедури виключення осіб з військового обліку.
Враховуючи ту обставину, що позивач був правомірно виключений з військового обліку, тому запис у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів має бути приведений у відповідність до запису в його військово-обліковому документі № 1570 від 31.05.2019.
Таким чином, суд висновує про протиправну бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_8 щодо невнесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про визнання непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку військовозобов'язаних ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 , відповідно до інформації, яка міститься у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_4 від 31.05.2019 та зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_8 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідну інформацію відносно ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 , що він не є військовозобов'язаним та виключений за станом здоров'я з військового обліку.
Щодо відмітки про порушення правил військового обліку суд зазначає таке.
Матеріалами справи (обліковою карткою позивача від 24.06.2025) встановлено, що ОСОБА_1 перебував на обліку ІНФОРМАЦІЯ_8 : час взяття на облік 24.01.2019. Порушник ВО : Так з 07.04.2025 по 06.04.2026. Причина: Не прибув вчасно за повісткою до ТЦК та СП (ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію») Примітка: Створено автоматично; 0610235404454 від 28-02-2025.
З електронного застосунку Резерв +, сформованого станом на 10.09.2025, вбачається, що позивач перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_9 (Барвінкове); постанова ВЛК - придатний, дата ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_12 ; адреса проживання: АДРЕСА_1 . Також наявна відмітка про порушення правил військового обліку.
Натомість суд зазначає, що оскільки ОСОБА_1 відповідно до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_4 від 31.05.2019 визнаний непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку, а отже втратив статус військовозобов'язаного.
У листі від 23.09.2025 №2859 ІНФОРМАЦІЯ_15 (Барвінкове), зокрема, повідомив позивача, про те що, 07.04.2025 року ІНФОРМАЦІЯ_16 було направ лене звернення до органів НПУ для розшуку та доставлення гр. ОСОБА_1 з ме тою складання адміністративних матеріалів, за неявку по повістці. Після супрово дження працівниками НПУ, з ознаками вчинення адміністративного правопору шення за ст. 210і КУпАП, 03.09.2025 року гр. ОСОБА_4 був взятий в автомати чному режимі на військовий облік військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_17 , згідно вимогам та функціоналу ЄДРПВР «Оберіг».
Враховуючи означене, суд висновує, що виключення позивача з військового обліку на підставі визнання його рішенням ВЛК непридатним до військової служби за станом здоров'я унеможливлює розшук, затримання та доставлення позивача до РТЦК для складення протоколу про адміністративне правопорушення за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Таким чином, суд вважає обставини порушення позивачем законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію недоведеними, що в свою чергу свідчить про протиправність дій ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо внесення даних в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів про перебування у розшуку ОСОБА_1 та про порушення правил військового облік та наявність правових підстав для задоволення позовних вимог у цій частині.
Щодо рішення керівника ІНФОРМАЦІЯ_2 (Барвінкове) щодо взяття в автоматичному режимі на військовий облік ОСОБА_1 суд зазначає таке.
Згідно вимог ст. 33 Закону №2232-XII військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 №1487 (далі - Порядок №1487), визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації), а також визначає особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном.
Відповідно до п.п.2, 3, 4, 5 Порядку №1487 військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Завданнями військового обліку є: утворення військового резерву людських ресурсів, накопичення військово-навчених людських ресурсів, необхідних для укомплектування Збройних Сил, інших військових формувань у мирний час та в особливий період; проведення аналізу кількісного складу та якісного стану призовників, військовозобов'язаних та резервістів для їх ефективного використання в інтересах оборони та національної безпеки держави; своєчасне оформлення військово-облікових документів призовників, військовозобов'язаних та резервістів; організація своєчасного бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час; забезпечення контролю за станом військового обліку в державних органах, на підприємствах, в установах та організаціях; забезпечення контролю за дотриманням призовниками, військовозобов'язаними та резервістами правил військового обліку; забезпечення громадян України інформацією щодо виконання ними військового обов'язку.
З метою ведення військового обліку в державі створюється система військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - система військового обліку).
Системою військового обліку є сукупність узгоджених за завданнями державних органів, підприємств, установ та організацій, які ведуть військовий облік та забезпечують її функціонування із застосуванням засобів автоматизації процесів та використанням необхідних баз даних (реєстрів), визначених законодавством.
Головною вимогою до системи військового обліку є забезпечення повноти та достовірності даних, що визначають кількісний склад та якісний стан призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів. Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" (п. 20 Порядку №1487).
Згідно з п. 79 Порядку №1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; виявляють призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які проживають на території адміністративно-територіальної одиниці, проте не перебувають на військовому обліку; організовують оповіщення та у разі потреби можуть здійснювати безпосередньо через військових посадових осіб, військовослужбовців, державних службовців, працівників, визначених рішенням керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів за місцем їх проживання (роботи, навчання тощо) шляхом вручення повісток під їх особистий підпис (додаток 11) та/або рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виконують архівно-довідкову роботу з питань військового обліку.
Аналіз вищенаведених норм дає підстави для висновку, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки забезпечують виконання військового обов'язку громадянами України, організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці, здійснюють взяття, зняття та виключення з військового обліку в установленому порядку.
Відповідно до п. 22 Порядку № 1487 взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, підрозділах Служби зовнішньої розвідки здійснюється відповідно до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".
Як встановлено судом з відзиву на позовну заяву ІНФОРМАЦІЯ_8 та листа ІНФОРМАЦІЯ_13 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) від 23.09.2025 №2859, 03.09.2025 року гр. ОСОБА_4 був взятий в автомати чному режимі на військовий облік військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_17 , згідно вимогам та функціоналу ЄДРПВР «Оберіг».
Враховуючи, що судом встановлено ту обставину, що позивач був правомірно виключений з військового обліку, а запис у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів має бути приведений у відповідність до запису в його військово-обліковому документі № 1570 від 31.05.2019.
При цьому, під час розгляду справи відповідачі не надали до суду належних доказів, що з боку позивача було допущено будь-які порушення під час виключення його з обліку, чи подання позивачем підроблених документів під час визнання його не придатним до військової служби з виключенням з військового обліку, відповідачі не надали доказів, що позивачем було повідомлено свідомо неправдиві відомості та/або надані документи містили недостовірні дані та/або були підробленими.
Окрім того суд звертає увагу, що з огляду на наявні в матеріалах справи докази, можна зробити висновок, що процедура виключення позивача з військового обліку фактично відбулась в минулому (травень 2019 року), і ніким за цей час не оскаржувалася та не визнавалася незаконною.
Водночас, процедура повторного взяття на військовий облік на момент виникнення спірних правовідносин чинним законодавством не передбачена, в тому числі і для повторного проведення процедури виключення з військового обліку.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що автоматичне взяття позивача на облік є протиправним, оскільки воно суперечить ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу», оскільки право позивача бути виключеним з військового обліку за станом здоров'я виникло ще 30.05.2019 на підставі відповідного рішення ВЛК, і таке право було порушено ІНФОРМАЦІЯ_20 (Барвінкове), як суб'єктом владних повноважень, що забезпечує виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, то захист і відновлення такого права необхідно здійснювати без покладення на позивача обов'язку дотримуватися тих норм права, яких не існувало на час порушення такого права.
3 огляду на вказане, дії ІНФОРМАЦІЯ_13 (Барвінкове) щодо автоматичного взяття позивача на військовий облік не відповідають вимогам закону, оскільки суперечать Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", а тому є протиправними.
Щодо позовних вимог в частині зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_17 внести відповідні дані відносно ОСОБА_1 , що він не є військовозобов'язаним та виключений за станом здоров'я з військового облік, суд зазначає наступне.
Судом відповідно до частини 3 статті 14 Закону № 1951-VIII встановлено що актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.
Враховуючи, що суд дійшов висновку про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_8 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідну інформацію відносно ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 , що він не є військовозобов'язаним та виключений за станом здоров'я з військового обліку, позовні вимоги в частині зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_9 вчинити аналогічні дії є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Згідно з Рекомендацією № R (80) 2 комітету Міністрів державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятою Комітетом Міністрів Ради Європи 11 травня 1980 року на 316-й нараді заступників міністрів, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.
Водночас, згідно з пунктом 4 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти рішення про зобов'язання відповідача вчинити певні дії. При цьому, у випадку, коли закон встановлює повноваження суб'єкта публічної влади в імперативній формі, тобто його діяльність чітко визначена законом, то суд зобов'язує відповідача прийняти конкретне рішення чи вчинити певну дію. У випадку, коли ж суб'єкт наділений дискреційними повноваженнями, то суд може лише вказати на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення (дій), та зазначити норму закону, яку відповідач повинен застосувати при вчиненні дії (прийнятті рішення), з урахуванням встановлених судом обставин.
Суд звертає увагу, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Засіб юридичного захисту має бути «ефективним» в теорії права та на практиці, зокрема, в тому сенсі, що можливість його використання не може бути невиправдано ускладнена діями або бездіяльністю органів влади держави-відповідача (рішення у справі «Аксой проти Туреччини» (Aksoy v. Turkey), №21987/93, пункт 95).
При оцінці ефективності необхідно враховувати не тільки формальні засоби правового захисту, а й загальний правовий і політичний контекст, в якому вони діють, й особисті обставини заявника (рішення у справі «Джорджевич проти Хорватії» (Djordjevic v Croatia), № 41526/10, пункт 101; рішення у справі «Ван Остервійк проти Бельгії» (Van Oosterwijck v Belgium), №7654/76 пункти 36-40). Отже, ефективність засобу захисту оцінюється не абстрактно, а з урахуванням обставин конкретної справи та ситуації, в якій опинився позивач після порушення.
Конституційний Суд України у рішенні від 30.01.2003 № 3-рп/2003 підкреслив, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах. Право на ефективний засіб захисту закріплено також у Міжнародному пакті про громадянські та політичні права (стаття 2) і в Конвенції про захист прав людини та основних свобод (стаття 13).
З урахуванням тієї обставини, що дії відповідача у спірних правовідносинах не ґрунтуються на дискреційних повноваженнях відповідача як суб'єкта владних повноважень, оскільки алгоритм їх дій чітко зазначений законодавчо, у даному випадку задоволення позову у частині дій зобов'язального характеру не є втручанням у дискреційні повноваження відповідача.
За таких обставин, з метою ефективного відновлення порушеного права позивача, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог шляхом:
- визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо невнесення даних про визнання ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 непридатним до проходження військової служби з виключенням з військового обліку та виключення з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до інформації, яка міститься у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_4 від 31.05.2019;
- зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_4 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідну інформацію відносно ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 , що він не є військовозобов'язаним та виключений за станом здоров'я з військового обліку відповідно до інформації, яка міститься у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_4 від 31.05.2019;
- визнання протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо внесення даних в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів про перебування у розшуку ОСОБА_1 та про порушення правил військового обліку;
- зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_4 направити в органи Національної поліції України в особі Головного управління Національної поліції в Донецькій області повідомлення про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 , як такого, що вчинив адміністративне правопорушення до обласного, районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для складання протоколів про адміністративні правопорушення, відповідно до п. 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487;
- визнання протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) щодо взяття в автоматичному режимі на військовий облік ОСОБА_1 .
Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно частини 1 та частини 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову частково.
Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.
З матеріалів справи встановлено, що позов подано через систему «Електронний суд». Позивач сплатив судовий збір у у розмірі 2422,40 грн.
Водночас, відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Таким чином, суд зазначає, що за подання цього позову позивачу з урахування коефіцієнту пониження слід було сплатити судовий збір у розмірі 1 937,92 грн.
Таким чином, судовий збір у розмірі 1 453,44 грн. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.
Щодо надміру сплаченого судового збору у розмірі 484,48 грн., суд роз'яснює, що відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила, за ухвалою суду в разі внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
Керуючись статтями 2-17, 19-20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124-125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224, 225-228, 229-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) в особі ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) (місцезнаходження: АДРЕСА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_4 (місцезнаходження: АДРЕСА_4 , ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) в особі ІНФОРМАЦІЯ_4 (місцезнаходження: АДРЕСА_5 ) третя особа: Державне підприємство «Інфоресурс» (03057, м. Київ, вул. О.Довженка, буд. 3, код ЄДРПОУ 37533381) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо невнесення даних про визнання ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 непридатним до проходження військової служби з виключенням з військового обліку та виключення з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відповідно до інформації, яка міститься у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_4 від 31.05.2019.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_6 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідну інформацію відносно ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 , що він не є військовозобов'язаним та виключений за станом здоров'я з військового обліку, відповідно до інформації, яка міститься у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_4 від 31.05.2019.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо внесення даних в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів про перебування у розшуку ОСОБА_1 та про порушення правил військового обліку.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_6 направити в органи Національної поліції України в особі Головного управління Національної поліції в Донецькій області повідомлення про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 , як такого, що вчинив адміністративне правопорушення до обласного, районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для складання протоколів про адміністративні правопорушення, відповідно до п. 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) щодо взяття в автоматичному режимі на військовий облік ОСОБА_1 .
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (адреса АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) в особі ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) (місцезнаходження: АДРЕСА_3 ) судовий збір у розмірі судовий збір в сумі 726,72 грн.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (адреса АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_4 (місцезнаходження: АДРЕСА_4 , ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) в особі ІНФОРМАЦІЯ_4 (місцезнаходження: АДРЕСА_5 ) судовий збір у розмірі судовий збір в сумі 726,72 грн.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 26 грудня 2025 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя К.Е. Абдукадирова