29 грудня 2025 рокуСправа №160/22035/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бондар М.В., розглянувши у спрощеному (письмовому) провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява від ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, відповідач), в якій позивач, з урахуванням уточненої позовної заяви, просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 02.07.2025 №045550010834;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати в повному обсязі періоди роботи в органах Державної податкової служби Дніпропетровської області з 01.02.1996 по 15.10.2020 до стажу державної служби та перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком призначеної згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 25.06.2025 з урахуванням довідки від 25.06.2025 №60794/6/04-36-10-02-13 про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 року працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на червень місяць 2025 року та довідки від 25.06.2025 №60793/6/04-36-10-02-13 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби за травень 2025 року, виданих Головним управлінням Державної податкової служби у Дніпропетровській області.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ОСОБА_1 з 10.05.2021 отримує пенсію за віком призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV). 25.06.2025 заявниця звернулася до відповідача із заявою про переведення з пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 06.08.2020 №889-VIII (далі - Закон №889-VIII). До вказаної заяви, зокрема, додано довідки від 25.06.2025 №60794/6/04-36-10-02-13 та від 25.06.2025 №60793/6/04-36-10-02-13, видані Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області. Рішенням відповідача від 02.07.2025 №045550010834 позивачу відмовлено в переведенні на пенсію за віком згідно Закону №889-VIII. Зі змісту спірного рішення вбачається, що згідно із записами трудової книжки НОМЕР_1 та вкладишу до трудової книжки НОМЕР_2 ОСОБА_1 працювала на посадах в органах податкової служби з 01.02.1996 по 15.10.2020. Стаж служби в органах податкової служби не входить до переліку посад, що відноситься до державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ (далі - Закон №3723-ХІІ). Враховуючи викладене, відповідачем відмовлено ОСОБА_1 у перерахунку пенсії щодо переведення на пенсію за віком відповідно до Закону №889-VIII згідно із заявою від 25.06.2025, оскільки відсутній необхідний стаж на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України станом на 01.05.2016. Також, на відповідний запит представника позивача, листом ГУ ПФУ в Дніпропетровські області надано відповідь від 22.07.2025 №0400-010307-8/139511, в якій зазначено, що періоди роботи посадових осіб в органах державної податкової служби на посадах, в період перебування на яких були присвоєні персональні чи спеціальні звання, не зараховуються до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців. Згідно з даними трудової книжки, ОСОБА_1 працювала в Державної податкової інспекції м. Дніпропетровськ на посаді державного податкового інспектора (присяга державного службовця прийнята 01.02.1996) з 01.02.1996 до 15.10.2020. 01.06.1997 присвоєно персональне звання - радник податкової служби III рангу. З огляду на зазначене, для зарахування періодів роботи в органах державної податкової служби на посадах, в період перебування на яких ОСОБА_1 було присвоєно спеціальні звання, з 01.06.1997 до 15.10.2020 до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, немає підстав. Оскільки згідно із записами трудової книжки, стаж роботи ОСОБА_1 на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, станом на 01.05.2016, становить 1 рік 4 місяці (з 01.02.1996 по 31.05.1997), право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону №889-VIII у заявниці відсутнє. Вважаючи оскаржуване рішення відповідача протиправним, позивач звернулась до суду з цим позовом.
Ухвалою суду від 11.08.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без виклику учасників справи в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
28.08.2025 представник відповідача надала відзив, у якому проти задоволення позову заперечувала просила у задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на те, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області як отримувач пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV. 25.06.2025 ОСОБА_1 звернулася до територіального органу ПФУ із заявою про перерахунок пенсії (перехід на пенсію за Законом №889-VIII). ГУ ПФУ в Дніпропетровській області 02.07.2025 прийнято рішення про відмову у проведенні перерахунку пенсії за №045550010834, оскільки відсутній необхідний стаж на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України станом на 01.05.2016. Так, 01.05.2016 набув чинності Закон №889-VIII, підпунктом 1 пункту 2 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» якого визнано таким, що втратив чинність, Закон № 3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу (розділу XI Закону № 889-VIII). Порядок призначення таких пенсій затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб», яка застосовується з 01.05.2016. Відповідно до Порядку № 622, згідно із пунктами 10 і 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII - на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ мають право особи, які на день набрання чинності Законом №889-VIII, станом на 01.05.2016: мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України; займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України. Відповідно до пункту 3 Порядку №622, право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням стажу державної служби, передбаченого пунктом 2 цього Порядку, якщо до набрання чинності Законом № 889-VIII не призначалася пенсія відповідно до Закону, мають: чоловіки, які досягли віку 62 роки; жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону №1058-IV. Порядок №622 є чинним, не визнавався неконституційним та не скасовувався. Таким чином, право на призначення пенсії державного службовця в рамках дії Закону №889-VIII мають особи, які не отримували пенсію відповідно до Закону №3723-XII. Згідно зі статтею 3 Закону №889-VIII його дія не поширюється, зокрема, на осіб рядового і начальницького складу правоохоронних органів та працівників інших органів, яким присвоюються спеціальні звання, якщо інше не передбачено законом. Відповідно до статті 343.1 Податкового кодексу України посадовим особам контролюючих органів присвоюються спеціальні звання, тому ці посади не належать до посад, віднесених до категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ. З огляду на викладене вище, періоди роботи посадових осіб в органах державної податкової служби на посадах в період перебування на яких були присвоєні персональні чи спеціальні звання не зараховуються до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців. З огляду на викладене вище, для перерахунку пенсії про перехід на інший вид пенсії відповідно до Закону №889-VIII не має підстав, так як у ОСОБА_1 станом на 01.05.2016 відсутній необхідний стаж на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України.
29.08.2025 до суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив, в якій позивач просить задовольнити позовні вимоги з підстав, визначених у позовній заяві.
Виходячи з положень статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд адміністративної справи здійснено у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області з 10.05.2021 отримує пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV.
25.06.2025 позивачка звернулася до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою, в якій просила перевести її на пенсію за віком відповідно до Закону №889-VIII.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 02.07.2025 №045550010834 відмовлено позивачці в переведенні на пенсію за нормами Закону №889-VIII.
Зі змісту спірного рішення вбачається, що відповідно до статті 90 Закону №889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону №1058-IV. При цьому, пунктами 10, 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII визначено право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII. Пенсія за віком державним службовцям, відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ, призначається, якщо станом на 01.05.2016: державним службовцям, які на день набрання чинності цим Законом (01.05.2016) займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України; особам, які на день набрання чинності цим Законом (01.05.2016) мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України (незалежно від факту роботи на 01.05.2016). Відповідно до пункту 5 статті 3 Закону №889-VIII окремі особливості проходження державної служби в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну України. податкову політику, їх територіальних органах визначаються Податковим кодексом України. Основним критерієм, за яким слід визначити можливість зарахування періоду роботи на посаді державного службовця до стажу, що дає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ, є встановлення згідно з посадою, яка обіймається, відповідного рангу державного службовця. Згідно із записами трудової книжки НОМЕР_1 та вкладишу до трудової книжки НОМЕР_2 ОСОБА_1 працювала на посадах в органах податкової служби з 01.02.1996 до 15.10.2020. Стаж служби в органах податкової служби не входить до переліку посад, що відносяться до державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ. Враховуючи викладене, прийнято рішення відмовити ОСОБА_2 у перерахунку пенсії щодо переведення на пенсію за віком відповідно до Закону №889-VIII згідно із заявою від 25.06.2025, оскільки відсутній необхідний стаж на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України станом на 01.05.2016.
Також, на відповідний запит представника позивача, листом ГУ ПФУ в Дніпропетровські області надано відповідь від 22.07.2025 №0400-010307-8/139511, в якій зазначено, що періоди роботи посадових осіб в органах державної податкової служби на посадах, в період перебування на яких були присвоєні персональні чи спеціальні звання, не зараховуються до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців. Згідно з даними трудової книжки, ОСОБА_1 працювала в Державної податкової інспекції м. Дніпропетровськ на посаді державного податкового інспектора (присяга державного службовця прийнята 01.02.1996) з 01.02.1996 до 15.10.2020. 01.06.1997 присвоєно персональне звання - радник податкової служби III рангу. З огляду на зазначене, для зарахування періодів роботи в органах державної податкової служби на посадах, в період перебування на яких ОСОБА_1 було присвоєно спеціальні звання, з 01.06.1997 до 15.10.2020 до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, немає підстав. Оскільки згідно із записами трудової книжки, стаж роботи ОСОБА_1 на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, станом на 01.05.2016, становить 1 рік 4 місяці (з 01.02.1996 по 31.05.1997), право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону №889-VIII у заявниці відсутнє.
Вирішуючи спір по суті позовних вимог суд виходить з такого.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до підпункту 1 пункту 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII, Закон №3723-ХІІ втратив чинність, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пункті 10 і 12 розділу ХІ цього Закону.
Частиною 1 статті 37 Закону №3723-ХІІ встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону №1058-IV за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону №1058-IV, та мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Тобто, за умови перебування станом на 01.05.2016 на посаді, віднесеної до державної служби, за наявності станом на 01.05.2016 стажу не менш 10 років на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, позивач мала право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Після 01.05.2016, відповідно до статті 90 Закону №889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону №1058-IV.
При цьому, законодавець визначив певні умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII.
Згідно з пунктом 10 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
На підставі пункту 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону№3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Отже, розділом ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII передбачено, що за наявності у особи станом на 01.05.2016 певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Водночас, для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, статтею 37 Закону №3723-XII передбачено додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.
З огляду на зміст зазначених норм чинного законодавства, обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених частиною 1 статті 37 Закону №3723-XII і розділом ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.
За правовою позицією Великої Палати Верховного Суду від 13.04.2019 у справі №822/524/18, після набрання чинності Законом №889-VIII - 01.05.2016 зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII, та мають передбачені частиною 1 статті 37 Закону №3723-XII вік і страховий стаж.
У трудовій книжці позивача серії НОМЕР_1 та вкладиші до трудової книжки серії НОМЕР_3 , зокрема, містяться записи:
Державна податкова інспекція
№13: 01.02.1996 - прийнята на посаду старшого державного податкового ревізора інспектора відділу по контролю за впровадженням ЕККА управління аудиту;
№14: 01.02.1996 - прийнята присяга державного службовця України;
№15: 01.04.1996 - на підставі рішення конкурсної комісії призначена на посаду старшого державного податкову ревізора - інспектора відділу за контролем за ЕККА та місцевих податках;
№16: 23.07.1996 - переведена в.о. заступника начальника відділу за контролем щодо запровадження електронних контрольно-касових апаратів управління аудиту;
№17: 20.01.1997 - звільнена в порядку переводу держподаткадміністрацію у Дніпропетровській області п. 5 ст. 36 КЗпП України;
Державна податкова адміністрація в Дніпропетровській області
№18: 21.01.1997 - прийнята за результатами конкурсу на посаду головного держподатревізора - інспектора Відділу справляння акцизного збору з алкогольних напоїв та тютюнових виробів по переводу з державної податкової адміністрації в м. Дніпропетровську;
№19: 01.06.1997 - по підсумках проведеної атестації присвоєно спеціальне звання - радника податкової служби 3 рангу;
№20: 01.09.1997 - переведена за результатами конкурсу на посаду заступника начальника цього ж відділу;
№21: 30.03.1998 - у зв'язку зі зміною структури відділ перейменовано у відділ справляння акцизного збору;
№22: 20.12.1999 - присвоєно спеціальне звання радник податкової служби 2 рангу;
№23: 29.06.2000 - в зв'язку із зміною структури відділ перейменовано у відділ акцизного збору;
№24: 17.01.2002 - присвоєно спеціальне звання - радник податкової служби 1 рангу;
№25: 11.02.2002 - звільнено по переводу до регіонального управління Департаменту з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів ДПА у Дніпропетровській області (п. 5 ст. 36 КЗпП України);
Департамент з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів ДПА у Дніпропетровській області
№26: 12.02.2002 - призначена на посаду заступника начальника відділу ліцензування та контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів по переводу з Облдержподатадміністрації за результатом конкурсу;
№27: 03.06.2002 - переведена на посаду заступника начальника відділу адміністрування акцизного збору;
№28: 05.12.2006 - переведена на посаду начальника відділу адміністрування акцизного збору;
№29: РУ ДАПС ДПА України у Дніпропетровській області реорганізовано в РУ Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Дніпропетровській області;
№30: 28.04.2007 - переведена на посаду завідувача сектору контролю за використанням марок акцизного збору;
№31: РУ Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Дніпропетровській області перейменовано в РУ Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПС України у Дніпропетровській області;
№32: 20.03.2012 - у зв'язку із затвердженням Тимчасової організаційної структури та Тимчасового штатного розпису РУ Департаменту САТ ДПС України у Дніпропетровській області переведено на посаду завідувач сектору контролю зі обігом марок акцизного податку;
№33: 17.06.2013 - у зв'язку із реорганізацією РУ Департаменту САТ ДПС України у Дніпропетровській області шляхом приєднання в порядку переведення на посаду головного держаного ревізора - інспектора відділу контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області та присвоєно 11 ранг державного службовця;
№34: 29.11.2013 - у зв'язку зі змінами в організації структури та штатному розписі переведена на посаду головного держаного ревізора - інспектора відділу акцизного податку, контролю за виробництвом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів;
№35: 02.01.2014 - присвоєно спеціальне звання радника податкової та митної справи 1 рангу;
№36: Головне управління Міндоходів у Дніпропетровській області реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області;
№37: 17.10.2014 - призначено в порядку переведення на посаду головного держаного ревізора - інспектора відділу акцизного податку управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів Головного управління ДФС у Дніпропетровській області;
№38: 11.05.2017 - у зв'язку зі змінами в організації структури та штатному розписі переведена на посаду головного держаного ревізора - інспектора відділу адміністрування акцизного податку управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів;
№39: 11.03.2019 - переведена на рівнозначну посаду головного держаного ревізора - інспектора відділу адміністрування податку на прибуток управління податків і зборів з юридичних осіб;
№40: 01.10.2019 - звільнено з займаної посади в порядку переведення для подальшої роботи в Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області згідно п. 2 ч. 1 ст. 41 Закону України «Про державну службу» та п. 5 ст. 36 КЗпП України;
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області
№41: 02.10.2019 - призначена на посаду головного держаного ревізора - інспектора відділу адміністрування податку на прибуток управління податків і зборів з юридичних осіб, в порядку переведення з Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, присвоєно 4 ранг державного службовця;
№42: 28.09.2020 - у зв'язку із введенням і дію Організаційної структури та штатного розпису переведена на рівнозначну посаду головного держаного ревізора - інспектора відділу адміністрування ПДВ «податку на прибуток» та камеральних перевірок податкової звітності управління податкового адміністрування;
№43: 15.10.2020 - припинено державну службу та звільнена з займаної посади за згодою сторін відповідно до ч. 2 ст. 86 Закону України «Про державну службу» зі змінами і доповненнями та п. 1 ст. 36 КЗпП України.
До матеріалів справи також долучено копію довідки від 25.06.2025 №60794/6/04-36-10-02-13 про складові заробітної плати для державного службовця, який до 01.01.2024 працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), видана ОСОБА_1 про те, що вона працювала в Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області на посаді головного державного ревізора - інспектора відділу адміністрування ПДВ, податку на прибуток та камеральних перевірок податкової звітності управління податкового адміністрування, заробітна плата станом на червень 2025 становить 22 020,00 грн (посадовий оклад - 16 400,00 грн; надбавка за ранг (державний службовець 4 рангу) - 700,00 грн; надбавка за вислугу років (30%) (за стаж державної служби - 24 роки 08 місяців 15 днів) - 4 920,00 грн.
Згідно з копією довідки від 25.06.2025 №60793/6/04-36-10-02-13 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби, видана ОСОБА_1 для призначення згідно з пунктом 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 р. №889-VІІ «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. №3723-XII «Про державну службу» про те, що середні розміри надбавок, премій та інших виплат за травень 2025, що передує місяцю (місяць) звернення за призначенням пенсії, становили: надбавка за інтенсивність праці - 8474,54 грн; премія місячна - 4 229,77 грн; інші виплати - 293,49 грн; разом - 12 997,80 грн.
Згідно з частиною п'ятою статті 15 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» (далі - Закон №509-XII) чинного до 19.11.2012, правовий статус посадових осіб органів державної податкової служби, їх права та обов'язки визначався Конституцією України, згаданим Законом, а в частині, що не регулюється ним, Законом України «Про державну службу».
Частиною 7 статті 15 Закону №509-XII визначено, що посадові особи органів державної податкової служби підлягають атестації. Порядок атестації визначається центральним органом державної податкової служби.
Відповідно до частини 8 статті 15 Закону №509-XII, посадовим особам органів державної податкової служби присвоюються спеціальні звання: головний державний радник податкової служби, державний радник податкової служби I рангу, державний радник податкової служби II рангу, державний радник податкової служби III рангу, радник податкової служби I рангу, радник податкової служби II рангу, радник податкової служби III рангу, інспектор податкової служби I рангу, інспектор податкової служби II рангу, інспектор податкової служби III рангу.
Частина 4 статті 15 Закону №509-XII передбачала, що службові особи державних податкових інспекцій не мають права займатися підприємницькою діяльністю, а також працювати за сумісництвом на підприємствах, в установах і організаціях (крім наукової та викладацької діяльності).
Тобто, цією нормою було установлено умови, за яких особи не можуть бути службовцями податкових органів, які кореспондуються з вимогами статті 12 Закону № 3723-XII щодо обмежень, пов'язаних із прийняттям на державну службу та її проходженням.
Згідно з положеннями статті 6 Закону №509-XII, видатки на утримання органів державної податкової служби визначаються Кабінетом Міністрів України і фінансуються з державного бюджету.
З системного аналізу вказаних норм вбачається, що посадові особи державної податкової служби, яким за наслідками атестації присвоєно спеціальні звання та які обіймають посади в державних органах для виконання завдань і функцій держави (зокрема у сфері податкової політики), одержують заробітну плату за рахунок державного бюджету, - перебувають на державній службі та є державними службовцями.
Відповідно до пункту 8 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Згідно з абзацом 2 пункту 2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 №283 (чинного до набрання законної сили Законом №889-VIII) (далі - Порядок №283), до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв'язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів.
Порядок №283 втратив чинність 01.05.2016 у зв'язку із затвердженням постановою Кабінету Міністрів України 25.03.2016 №229 нового Порядку обчислення стажу державної служби.
Таким чином, стаж державної служби до 01.05.2016 обчислюється відповідно до Порядку №283, а після 01.05.2016 відповідно до Порядку №229.
Пунктом 4 Порядку №229 визначено, що стаж державної служби обчислюється відповідно до частини другої статті 46 Закону №889-VІІІ. До стажу державної служби зараховуються, зокрема час перебування на посадах, на яких присвоюються військові та спеціальні звання.
Суд зазначає, що зважаючи на те, що як Законом №889-VIII, так і нормами раніше чинних Законів №3723-XII, №509-XII та Порядку №283 передбачено зарахування до стажу державної служби роботу (службу) на посадах керівних працівників і спеціалістів в органах державної податкової служби та її територіальних органів, враховуючи те, що позивач безперервно працювала в органах державної податкової служби, обіймала відповідні посади для виконання завдань і функцій держави (у сфері податкової політики), а також те, що вона одержувала заробітну плату за виконувану роботу за рахунок державного бюджету, то всі періоди роботи (служби) позивача на посадах податкової служби підлягають до зарахування до стажу державної служби.
За правовою позицією Верховного Суду у постанові від 03.07.2018 у справі №586/965/16-а, від 18.03.2021 у справі №500/5183/17 аналіз положень статті 37 Закону №3723-ХІІ, Закону №509-ХІІ дає підстави вважати, що посадові особи державної податкової служби, яким присвоєно спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження такої служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ.
Крім того, пунктом 342.4. статті 342 Податкового кодексу України (далі - ПК України) визначено, що посадові особи контролюючих органів є державними службовцями.
Правовий статус посадових осіб контролюючих органів, їх права та обов'язки визначаються Конституцією України, цим Кодексом та Митним кодексом, а в частині, що не регулюється ними, - Законом України «Про державну службу» та іншими законами (пункт 342.6. статті 342 ПК України).
Відповідно до пункту 344.1. статті 344 ПК України пенсійне забезпечення посадових осіб контролюючих органів, крім діючих у них підрозділів податкової міліції, здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу".
При цьому період роботи зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) у контролюючих органах зараховується до стажу державної служби та стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.
Відповідно до пунктів 343.1., 343.2. статті 343 ПК України посадовим особам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальних органів та державних податкових інспекцій присвоюються такі спеціальні звання: головний державний радник податкової служби; державний радник податкової служби I рангу; державний радник податкової служби II рангу; державний радник податкової служби III рангу; радник податкової служби I рангу; радник податкової служби II рангу; радник податкової служби III рангу; інспектор податкової служби I рангу; інспектор податкової служби II рангу; інспектор податкової служби III рангу; інспектор податкової служби IV рангу; молодший інспектор податкової служби.
Положення про спеціальні звання та порядок їх присвоєння, співвідношення з рангами державних службовців, розмір надбавок за спеціальне звання затверджуються Кабінетом Міністрів України.
З матеріалів справи вбачається, що позивачка з 01.02.1996 до 15.10.2020 працювала в органах Державної податкової служби Дніпропетровської області і мала спеціальні звання, що підтверджується відповідними записами трудової книжки за спірні періоди.
Процедуру присвоєння спеціальних звань посадовим особам органів доходів і зборів та осіб, уповноважених їх присвоювати, визначено Порядком присвоєння спеціальних звань посадовим особам органів доходів і зборів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.10.2013 №839, що був чинним до 16.10.2020 (далі - Порядок № 839).
Згідно пунктом 9 Порядку № 839, посадовій особі, яка перебувала на державній службі та вперше призначена на посаду в органах доходів і зборів, присвоюється спеціальне звання за посадою, на яку призначено особу, з урахуванням встановленого співвідношення рангів державних службовців.
Особам, які приймаються на роботу до органів доходів і зборів та яким раніше присвоєно спеціальні звання державної податкової або митної служби, спеціальні звання присвоюються з урахуванням співвідношення, визначеного законом.
За приписами пункту 3 Порядку № 839, до строку перебування у спеціальному званні зараховується період роботи в органах доходів і зборів у спеціальному званні (ранзі державного службовця), а також строк перебування у спеціальному званні (ранзі державного службовця) посадових осіб державної податкової та державної митної служби, крім посадових осіб, яким у період роботи в органах доходів і зборів спеціальне звання було присвоєно достроково.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 № 306 «Питання присвоєння рангів державних службовців та співвідношення між рангами державних службовців і рангами посадових осіб місцевого самоврядування, військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями» (далі - Постанова №306) затверджено Порядок присвоєння рангів державних службовців, співвідношення рангів державних службовців і військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями згідно з додатками 1-10.
Вищенаведені норми підтверджують, що посадові особи контролюючих органів, в цьому випадку - податкового органу, віднесені до державних службовців з певними особливостями, тобто з присвоєнням спеціальних звань, які відповідають певним категоріям та рангам державних службовців.
Тобто спеціальні звання посадових осіб органів державної податкової служби прирівнюються до рангів державного службовця, визначених Постановою № 306.
Отже, посадові особи державної податкової служби, яким присвоєно спеціальні звання є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
У постановах Верховного Суду від 19.06.2018 у справі №465/7218/16-а та від 13.12.2018 у справі №539/1855/17 зазначено, що доводи органу Пенсійного фонду про те, що позивач не має права на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» у зв'язку з тим, що йому присвоєно спеціальне звання як посадовій особі контролюючого органу, а тому його посада не відноситься до категорії посад державної служби, є безпідставними та повністю спростовуються положеннями статті 344 Податкового кодексу України та Порядку №283.
Підтвердженням того, що позивачка працювала в зазначений період на посадах, що відносяться до посад державних службовців є також довідка формиОК-5 Пенсійного фонду України з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Позивачка в спірний період працювала на роботах, які відносяться до спеціального стажу, який відображається в 5 колонці в таблиці про спеціальний стаж.
Спеціальний стаж зазначений, як ЗДС037А1 та відповідно до Довідника кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства визначений як, «Державних службовців, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, в період роботи на державній службі, за наявності загального трудового стажу для чоловіків не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років».
Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку, що відповідач під час розгляду заяви позивача безпідставно виходив з того, що у неї відсутній необхідний стаж роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби.
На підставі частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вказані критерії суд приходить до висновку, що рішення відповідача винесено необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; упереджено; непропорційно, зокрема без дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.
Отже, рішення ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 02.07.2025 №045550010834 про відмову ОСОБА_1 у зарахуванні періодів роботи з 01.02.1996 по 15.10.2020 до стажу державної служби та переведенні позивача з пенсії за віком, призначеної за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», є протиправним та підлягає скасуванню.
Враховуючи вищевикладене, суд зазначає про наявність правових підстав для зарахування періодів роботи позивачки в органах Державної податкової служби з 01.02.1996 до 15.10.2020 до стажу державної служби.
У зв'язку з цим, враховуючи, що на час звернення з заявою про переведення на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ щодо позивачки дотримано необхідні вимоги, визначені частиною 1статті 37 Закону №3723-ХІІ, пунктами 10 та 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII, що свідчить, що станом на момент звернення до відповідача з заявою позивачка мала право на призначення їй пенсії за віком відповідно до Закону №889-VIII.
Згідно з частиною 3 статті 45 Закону №1058-IV, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
За встановлених обставин, суд зазначає, що належним способом захисту порушених прав позивача є зобов'язання ГУ ПФУ в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 періоди роботи в органах Державної податкової служби Дніпропетровської області з 01.02.1996 до 15.10.2020 до стажу державної служби та перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком, призначеної за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 25.06.2025, з урахуванням довідки від 25.06.2025 №60794/6/04-36-10-02-13 про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 року працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на червень 2025 та довідки від 25.06.2025 №60793/6/04-36-10-02-13 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби за травень 2025, виданих Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Судові витрати зі сплати судового збору, понесені позивачем при зверненні до суду з цією позовною заявою у розмірі 1211,20 грн, які підтверджуються квитанцією №BRE7-14EF-TKDE від 29.07.2025, підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Дніпропетровській області.
На підставі викладеного, керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_4 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (адреса: вул. Набережна перемоги, 26, м. Дніпро, 49094; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 21910427) про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 02.07.2025 №045550010834.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 періоди роботи в органах Державної податкової служби Дніпропетровської області з 01.02.1996 до 15.10.2020 до стажу державної служби та перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком, призначеної за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 25.06.2025, з урахуванням довідки від 25.06.2025 №60794/6/04-36-10-02-13 про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 року працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на червень 2025 та довідки від 25.06.2025 №60793/6/04-36-10-02-13 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби за травень 2025, виданих Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області судові витрати у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.В. Бондар