29 грудня 2025 рокуСправа №160/33692/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ремез К.І.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
26.11.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, а саме: рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 03.11.2025 № 047050019787 про відмову в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з підстав відсутності необхідного страхового стажу;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) періоди згідно трудової книжки НОМЕР_2 від 03.09.1980, а саме:
- з 01.09.1980 (наказ № 94 від 29.08.1980) по 20.07.1981 (наказ № 85 від. 17.07.1981) - навчання в Дніпропетровському професіональному училищі хлібопекарської промисловості;
- з 20.07.1981 по 03.08.1981 (Пр. № 251-к від 20.07.1981) - Хлібозавод № 1;
- з 03.08.1981 по 20.04.1983 (Пр.№ 272-К від 03.08.1981) - Хлібозаводі № 4;
- з 20.04.1983 (Пр. №272-К від 03.08.1981 по 30.04.1984 (наказ №33-к від 25.04.1984) - Дніпропетровський хлібокомбінат №2;
- з 26.06.1984 (Пр.50-к від 25.06.1984) по 04.10.1984 (Пр.94-к від 24.10.1984) - Комбінат харчування Красногвардійського району;
- з 04.10.1984 (Пр.94-к від 24.10.1984) по 22.05.1985 (Пр.49 від 23.05.1985) - Комбінат харчування Красногвардійського району;
- з 22.05.1985 (Пр.49 від 23.05.1985) по 01.05.1988 (Наказ 47 від 06.05.1988) - Комбінат харчування Красногвардійського району;
- з 01.05.1988 (Пр.49 від 23.05.1985) по 07.05.1999 (Пр. 53к від 07.05.1999) - Комбінат харчування Красногвардійського району;
- з 09.08.1999 (Пр. № 178 від 29.10.1999) по 31.03.2000 (Пр. 2 від 28.02.2000) - КСП «Заріччя» Верхньодніпровського району Дніпропетровської області;
- з 24.08.2000 (Наказ № 393 пар. 7 від 24.08.2000) по 15.05.2001 (нак. 242 параграф 9 від 16.05.2001) - Верхньодніпровський районний центрі зайнятості;
з 16.05.2001 (Пр. 223 від 16.05.01) по 01.08.2001 (Пр. 242/1 від 01.08.2001) - Українсько-російське сільськогосподарське Акціонерне товариство «Еліта-Агро»;
- з 09.10.2001 (наказ № 562 параграф 7 від 19.10.2001) по 24.03.2002 (нак. № 686 параграф 5 від 04.10.2002) - Верхньодніпровський районний центрі зайнятості;
- з 06.11.2002 (наказ № 767 параграф 5 від 06.11.2002) по 04.05.2003 (наказ № 331 параграф 9 від 05.05.2003) - Верхньодніпровський районний центрі зайнятості;
- з 06.04.2004 (наказ № 119 від 06.04.2004) по 16.11.2004 (Наказ № 162 від 16.11.2004) - Українсько-російське сільськогосподарське Акціонерне товариство «Еліта-Агро»;
- з 24.11.2005 (наказ № ки 041124 від 24.11.2004) по 31.07.2005 (наказ нб 05080 від 01.08.2005) - Верхньодніпровський районний центрі зайнятасті;
- з 01.08.2005 (Пр. 225 від 01.08.2005) по 18.10.2005 (Пр. 250 від 18.10.2005) - Українсько-російське сільськогосподарське Акціонерне товариство «Еліта-Агро»;
- з 28.10.2005 (наказ № нт 051028 від 28.10.2005) по 14.02.2006 (наказ нт 061204 від 04.12.2006) - Верхньодніпровський районний центр зайнятості;
- з 31.03.2006 (Пр. № 281/1 від 31.03.2006) по 18.10.2006 (Пр. № 322 від 18.10.2006) - Українсько-російське сільськогосподарське Акціонерне товариство «Еліта-Агро»;
- з 04.12.2006 (Наказ нт 061204 від 04.12.2006) по 28.11.2007 (Наказ нт бн 128 від 28.11.2007)- Верхньодніпровський районний центр зайнятості;
- з 25.07.2008 (Пр. № 30 від 25.07.2008) по 01.10.2008 (Пр. № 36 від 01.10.2008) - Українсько-російське сільськогосподарське Акціонерне товариство «Еліта-Агро»;
- з 05.01.2009 ( Наказ нт 090505 від 05.01.2009) по 06.08.2009 (Наказ нт 090807 від 07.08.2009) - Верхньодніпровський районний центр зайнятості,
до страхового стажу роботи, що дає ОСОБА_1 право на призначення пенсії за віком з 27.10.2025;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) від 27.10.2025 про призначення пенсії згідно із ст.26 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та прийняти рішення з урахуванням висновків суду.
В обґрунтування позову зазначено про безпідставність дій відповідача щодо не зарахування спірного періоду роботи до загального страхового стажу та відмови у призначенні пенсії.
Ухвалою від 27.11.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні), встановлено відповідачу строк для подання відзиву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали.
Копія ухвали від 27.11.2025 вважається врученою відповідачу у день її постановлення, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа до електронного кабінету відповідача.
15.12.2025 за допомогою підсистеми "Електронний суд" від Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 передбачено, що у разі відсутності, страхового стажу, передбаченого ч. 1 і ч. 2 ст. 26 Закону № 1058-IV, право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення віку 63 років за наявності страхового стажу з 01.01.2025 по 31.12.2025 від 22 до 32 років. 27.10.2025 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернулася до головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV. Відповідно до положень пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 в редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу. Рішенням головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №047050019787 від 03.11.2025 відмовлено, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у призначенні пенсії за віком згідно заяви від 27.10.2025 у зв'язку з відсутністю необхідного стажу роботи, передбаченого ст. 26 Закону № 1058-IV. До страхового стажу позивача не враховано: період навчання з 01.09.1980 по 20.07.1981 та періоди роботи згідно з трудовою книжкою серії НОМЕР_2 від 03.09.1980, оскільки на титульному аркуші зазначено російською мовою ОСОБА_2 (не вірно зазначене ім'я). Згідно паспорта громадянина України серії НОМЕР_3 виданого Верхньодніпровським РВ УМВС України в Дніпропетровській області 24.03.1997 позивачка - ОСОБА_1 , російською мовою - ОСОБА_2 . Згідно поданих документів та індивідуальних відомостей про застраховану особу страховий стаж позивачки становить 03 роки 07 місяців 08 днів (при необхідних 22 років), що недостатньо для призначення пенсії за віком. Жодних інших документів, підтверджуючих вищезазначені періоди роботи, передбачені Порядком №637 ОСОБА_1 при зверненні за призначенням пенсії не надано.
ГУ ПФУ в Дніпропетровській області правом на подачу відзиву не скористався.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов таких висновків.
ОСОБА_1 27.10.2025 звернулась в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
03.11.2025 ГУ ПФУ в Хмельницькій області за принципом екстериторіальності розглянуто заяву позивачки та прийнято рішення № 047050019787, яким відмовлено у призначенні пенсії з тих підстав, що у позивача відсутній необхідний страховий стаж.
Також в рішенні зазначено, що вік заявниці становить 63 роки.
Необхідний страховий стаж визначений статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" становить 22 роки.
Згідно наданих документів страховий стаж позивачки становить 3 роки 07 місяців 08 днів.
За результатами розгляду документів, доданих до заяви, до страхового стажу не зараховано період навчання з 01.09.1980 по 20.07.1981 та періоди роботи згідно з трудовою книжкою серії НОМЕР_2 від 03.09.1980, оскільки на титульному аркуші зазначено російською мовою ОСОБА_2 (не вірно зазначене ім'я).
Враховуючі вище викладене, прийнято рішення відмовити у призначенні пенсії відповідно ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу 22 роки.
Отже між сторонами виник спір з приводу не зарахування певного періоду до страхового стажу, у зв'язку з чим, відмовлено у призначенні пенсії.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У ч. 1 ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-Х11 (далі Закон №1788-Х11) було передбачено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Згідно статті 56 Закону №1788-Х11 до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
При обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю.
Згідно статті 62 Закону №1788-Х11 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
З 01.01.2004 набрав чинності Закон України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 №1058-1V (далі Закон № 1058).
Згідно частини 1 статті 24 Закону №1058-1V страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (частина 2 вказаної статті).
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (частина 4 вказаної статті).
Отже трудовий стаж до запровадження системи персоніфікованого обліку обчислюється відповідно записів у трудовій книжці.
Пенсійний вік визначений статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" становить 63 роки.
Необхідний страховий стаж визначений статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" становить 22 роки.
Відповідно до абзацу 2 частини 4 ст. 26 Закону № 1058 наявність страхового стажу, передбаченого частинами першою - третьою цієї статті, який дає право на призначення пенсії за віком, визначається на дату досягнення особою відповідного віку і не залежить від наявності страхового стажу на дату звернення за призначенням пенсії.
Судом встановлено, що позивачка досягла пенсійного віку 63 роки та відповідно до рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 03.11.2025 №047050019787 до страхового стажу не зараховано період навчання з 01.09.1980 по 20.07.1981 та періоди роботи згідно з трудовою книжкою серії НОМЕР_2 від 03.09.1980, оскільки на титульному аркуші зазначено російською мовою ОСОБА_2 (не вірно зазначене ім'я). Зазначено, що страховий стаж особи становить 3 роки 07 місяців 08 днів.
Суд зазначає, що спірним у цій справі є не зарахування до стажу роботи позивачки період навчання з 01.09.1980 по 20.07.1981 та періоди роботи згідно з трудовою книжкою серії НОМЕР_2 від 03.09.1980, оскільки на титульному аркуші зазначено російською мовою ОСОБА_2 (не вірно зазначене ім'я).
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМУ від 12.08.1993 №637 передбачено що трудова книжка є основним документом, що підтверджує стаж роботи.
Згідно з статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою КМУ від 12.08.1993 №637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі Порядок №637).
Так, пунктом 1 Порядку №637 встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки, або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, а також архівними установами.
Пунктом 3 зазначеного Порядку передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Відповідно до пункту 1.1. Інструкції про ведення трудових книжок, яка затверджена наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 №58 (далі - Інструкція №58) трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Трудові книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на підприємстві, в установі, організації (далі - підприємство) усіх форм власності або у фізичної особи понад п'ять днів, у тому числі осіб, які є співвласниками (власниками) підприємств, селянських (фермерських) господарств, сезонних і тимчасових працівників, а також позаштатних працівників за умови, якщо вони підлягають державному соціальному страхуванню.
Відповідно до пунктів 2.3, 2.4 Інструкції №58 записи в трудовій книжці при звільненні або переведенні на іншу роботу повинні провадитись у точній відповідності з формулюванням чинного законодавства і з посиланням на відповідну статтю, пункт закону.
Усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення удень звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).
Записи виконуються арабськими цифрами (число і місяць двозначними).
Записи виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилом чорного, синього або фіолетового кольорів, і завіряються печаткою запис про звільнення, а також відомості про нагородження та заохочення.
Однак, працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення документів на підприємстві, а неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки чи іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком на загальних підставах.
Наведене цілком узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 21.02.2018 у справі №687/975/17, висновки якого мають враховувати суди відповідно до положень частини п'ятої статті 242 КАС України.
Крім того, Верховний Суд у постанові від 24.05.2018 у справі №490/12392/16-а висловив позицію про те, що певні недоліки щодо заповнення трудової книжки не можуть бути підставою для не врахування відповідного періоду роботи для обрахунку стажу при призначенні пенсії.
Отже, суд вважає за необхідне зазначити, що неточності на титульному аркуші, а саме щодо зазначеного російською мовою ОСОБА_2 (не вірно зазначене ім'я) при дотриманні усіх вимог щодо порядку оформлення запису, не є підставою для не зарахування спірного періоду до стажу роботи позивачки.
Крім того, відповідно до підпункту 2 пункту 6 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2, Управління має право отримувати безоплатно в установленому законодавством порядку від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій усіх форм власності і від фізичних осіб - підприємців відомості про нарахування, обчислення і сплату страхових внесків, а також інші відомості, необхідні для здійснення покладених на управління Фонду завдань.
Так, відповідач має право, зокрема, у разі виникнення певних сумнівів щодо достовірності записів трудової книжки, чи відсутності окремих документів у архівних установах, для підтвердження стажу роботи, звертатися із відповідними листами, запитами до підприємств, установ, організацій, з метою отримання певної інформації, в тому числі, уточнюючої довідки чи документів, що містять відомості про періоди роботи.
В той же час, відповідачем не подано жодного доказу про вжиття певних заходів з метою отримання уточнюючої інформації, натомість відмовлено у зарахуванні до страхового стажу спірного періоду.
Отже, суд дійшов висновку про те, що позивачка має право на врахування до її страхового стажу спірних періодів роботи:
- з 01.09.1980 (наказ № 94 від 29.08.1980) по 20.07.1981 (наказ № 85 від. 17.07.1981) - навчання в Дніпропетровському професіональному училищі хлібопекарської промисловості;
- з 20.07.1981 по 03.08.1981 (Пр. № 251-к від 20.07.1981) - Хлібозавод № 1;
- з 03.08.1981 по 20.04.1983 (Пр.№ 272-К від 03.08.1981) - Хлібозаводі № 4;
- з 20.04.1983 (Пр. №272-К від 03.08.1981 по 30.04.1984 (наказ №33-к від 25.04.1984) - Дніпропетровський хлібокомбінат №2;
- з 26.06.1984 (Пр.50-к від 25.06.1984) по 04.10.1984 (Пр.94-к від 24.10.1984) - Комбінат харчування Красногвардійського району;
- з 04.10.1984 (Пр.94-к від 24.10.1984) по 22.05.1985 (Пр.49 від 23.05.1985) - Комбінат харчування Красногвардійського району;
- з 22.05.1985 (Пр.49 від 23.05.1985) по 01.05.1988 (Наказ 47 від 06.05.1988) - Комбінат харчування Красногвардійського району;
- з 01.05.1988 (Пр.49 від 23.05.1985) по 07.05.1999 (Пр. 53к від 07.05.1999) - Комбінат харчування Красногвардійського району;
- з 09.08.1999 (Пр. № 178 від 29.10.1999) по 31.03.2000 (Пр. 2 від 28.02.2000) - КСП «Заріччя» Верхньодніпровського району Дніпропетровської області;
- з 24.08.2000 (Наказ № 393 пар. 7 від 24.08.2000) по 15.05.2001 (нак. 242 параграф 9 від 16.05.2001) - Верхньодніпровський районний центрі зайнятості;
з 16.05.2001 (Пр. 223 від 16.05.01) по 01.08.2001 (Пр. 242/1 від 01.08.2001) - Українсько-російське сільськогосподарське Акціонерне товариство «Еліта-Агро»;
- з 09.10.2001 (наказ № 562 параграф 7 від 19.10.2001) по 24.03.2002 (нак. № 686 параграф 5 від 04.10.2002) - Верхньодніпровський районний центрі зайнятості;
- з 06.11.2002 (наказ № 767 параграф 5 від 06.11.2002) по 04.05.2003 (наказ № 331 параграф 9 від 05.05.2003) - Верхньодніпровський районний центрі зайнятості;
- з 06.04.2004 (наказ № 119 від 06.04.2004) по 16.11.2004 (Наказ № 162 від 16.11.2004) - Українсько-російське сільськогосподарське Акціонерне товариство «Еліта-Агро»;
- з 24.11.2005 (наказ № ки 041124 від 24.11.2004) по 31.07.2005 (наказ нб 05080 від 01.08.2005) - Верхньодніпровський районний центрі зайнятасті;
- з 01.08.2005 (Пр. 225 від 01.08.2005) по 18.10.2005 (Пр. 250 від 18.10.2005) - Українсько-російське сільськогосподарське Акціонерне товариство «Еліта-Агро»;
- з 28.10.2005 (наказ № нт 051028 від 28.10.2005) по 14.02.2006 (наказ нт 061204 від 04.12.2006) - Верхньодніпровський районний центр зайнятості;
- з 31.03.2006 (Пр. № 281/1 від 31.03.2006) по 18.10.2006 (Пр. № 322 від 18.10.2006) - Українсько-російське сільськогосподарське Акціонерне товариство «Еліта-Агро»;
- з 04.12.2006 (Наказ нт 061204 від 04.12.2006) по 28.11.2007 (Наказ нт бн 128 від 28.11.2007)- Верхньодніпровський районний центр зайнятості;
- з 25.07.2008 (Пр. № 30 від 25.07.2008) по 01.10.2008 (Пр. № 36 від 01.10.2008) - Українсько-російське сільськогосподарське Акціонерне товариство «Еліта-Агро»;
- з 05.01.2009 ( Наказ нт 090505 від 05.01.2009) по 06.08.2009 (Наказ нт 090807 від 07.08.2009) - Верхньодніпровський районний центр зайнятості.
Суд зазначає, що відповідно до положень ст.45 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків:
1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Так, позивачка досягла пенсійного віку 26.10.2025, із завою до пенсійного органу звернувся 27.10.2025 в межах строку визначеного ст.45 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відтак, суд вважає за доцільне призначити пенсію з 27.10.2025.
Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Вирішуючи питання щодо органу Пенсійного фонду, який має обов'язок щодо поновлення порушеного права позивача, суд зазначає, що пунктом 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління ПФУ від 25.11.2005 № 22-1 визначено, що після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
У зв'язку із чинністю вказаної вище норми Порядку №22-1 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області розглянуто заяву позивача про призначення пенсії, який у розглянутому спорі є органом, що призначає пенсію.
Отже, суд зобов'язує саме Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області вчинити дії, направлені на поновлення порушених ним прав позивача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що з вищенаведених мотивів і підстав позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд керується вимогами частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якими при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Отже, враховуючи часткове задоволення позовних вимог, сплачений позивачем судовий збір за подачу позовної заяви до суду підлягає стягненню з Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області за рахунок бюджетних асигнувань в сумі 1211,20 грн.
Керуючись ст. 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 03.11.2025 № 047050019787 про відмову в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 з підстав відсутності необхідного страхового стажу.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 період навчання та роботи згідно трудової книжки НОМЕР_2 від 03.09.1980, а саме: період навчання з 01.09.1980 по 20.07.1981, періоди роботи: з 20.07.1981 по 03.08.1981; з 03.08.1981 по 20.04.1983; з 20.04.1983 по 30.04.1984; з 26.06.1984 по 04.10.1984; з 04.10.1984 по 22.05.1985; з 22.05.1985 по 01.05.1988; з 01.05.1988 по 07.05.1999; з 09.08.1999 по 31.03.2000; з 24.08.2000 по 15.05.2001; з 16.05.2001 по 01.08.2001; з 09.10.2001 по 24.03.2002; з 06.11.2002 по 04.05.2003; з 06.04.2004 по 16.11.2004; з 24.11.2005 по 31.07.2005; з 01.08.2005 по 18.10.2005; з 28.10.2005 по 14.02.2006; з 31.03.2006 по 18.10.2006; з 04.12.2006 по 28.11.2007; з 25.07.2008 по 01.10.2008; з 05.01.2009 по 06.08.2009 до страхового стажу роботи, що дає ОСОБА_1 право на призначення пенсії за віком з 27.10.2025.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 27.10.2025 про призначення пенсії згідно із ст.26 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та прийняти рішення з урахуванням висновків суду.
В решті позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (29001, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, м. Хмельницький, вул. Гната Чекірди, 10, код ЄДРПОУ 21318350) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 1211,20 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя К.І. Ремез