29 грудня 2025 рокуСправа №160/33970/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ремез К.І.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
28.11.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, третя особа:Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про відмову в перерахунку пенсії від 07.08.2025 № 046350007537 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно заяви № 2134 від 01.08.2025;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву № 2134 від 01.08.2025 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про перерахунок пенсії (зміна періода 60 місяців до 01.07.2000), з урахуванням наданої довідки про заробітну плату до 01.07.2000 та прийняти рішення згідно з вимогами законодавства.
В обґрунтування позовних вимог позивач покликається на те, що він звернувся до Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою щодо перерахунку пенсії. З заявою також долучена довідка про заробітну плату. Однак рішенням від 07.08.2025 № 046350007537 відмовлено в перерахунку пенсії зі змінною періоду 60 місяців до 01.07.2000.
01.12.2025 було відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) з 29.12.2025 за наявними у справі матеріалами.
17.12.2025 від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній зазначає, що обов'язковою умовою для зарахування заробітної плати за період страхового стажу до 1 липня 2000 року при обчисленні розміру пенсії є підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або ж підтвердження актом перевірки достовірності відомостей зазначених у довідках. Рішенням про відмову в проведенні перерахунку пенсії від 07.08.2025 № 046350007537 позивач повідомлений, що для проведення перерахунку пенсії та врахування наданої позивачем довідки про зарплату необхідно провести перевірку достовірності її видачі та долучити акт перевірки. Після проведення перевірки та надходження відповідного акта, питання перерахунку пенсії буде переглянуто згідно норм чинного законодавства. Звертає увагу, що перевірка достовірності видачі довідки проводиться відповідним Головним управлінням за місцем знаходження підприємства. Просить відмовити у задоволенні позову.
Також 17.12.2025 відповідач подав до суду клопотання про залучення третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Ухвалою від 18.12.2025 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, місцезнаходження вул. набережна Перемоги, 26, м. Дніпро).
23.12.2025 від позивача надійшло клопотання про долучення доказів.
24.12.2025 від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшли пояснення у справі.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов таких висновків.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію по інвалідності, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.
Позивач звернувся до Пенсійного фонду України з заявою про перерахунок пенсії, зі зміною періоду 60 місяців до 01.07.2000. До заяви додані документи: паспорт; довідка ОК-5; довідка про заробітну плату; витяг з реєстру страхувальників.
За принципом екстериторіальності документи позивача розглядалися Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 07.08.2025 № 046350007537 відмовлено у проведенні перерахунку пенсії.
У рішенні вказано, що відповідно статті 40 Закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового сргажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, ддя обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60) календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежної від перерв. Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами. Під час розгляду заяви виявлено, що відсутні первинні документи та акт перевірки довідки про заробітну плату. Враховуючи зазначене, рішенням головного управління від 07.08.2025 у перерахунку пенсії ОСОБА_1 відмовлено.
Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон № 1058-IV).
Згідно з частиною 1 статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 01.07.2000. За бажанням пенсіонера, та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 01.01.2016 або, у разі якщо страховий стаж починаючи з 01.07.2000 становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 незалежно від перерв.
За бажанням пенсіонера він може подавати довідку про заробітну плату (дохід) по 30.06.2000 із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
У разі якщо страховий стаж починаючи з 01.07.2000 становить менше 60 місяців, особа подає довідку про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30.06.2000.
З системного аналізу вказаної норми вбачається, що за загальним правилом обчислення пенсії здійснюється за весь період страхового стажу, починаючи з 01.07.2000. Однак, вказане правило має виключення, коли для обчислення пенсії може бути врахований страховий стаж до 01.07.2000 у двох випадках, а саме: за бажанням пенсіонера та за умови підтвердження страхового стажу підряд до 01.07.2000 довідкою про заробітну плату первинними документами; у разі, якщо страховий стаж починаючи 01.07.2000 становить менше 60 місяців.
Відповідно до пункту 1 статті 43 Закону № 1058-IV перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додатково документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Згідно з частиною 1 статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до частини 3 статті 44 Закону № 1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058- IV врегульовано Порядком надання та оформлення документів для призначення (перерахунку), затвердженого постановою управління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1).
Відповідно до п. 4.1 Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Згідно з п. 2.1 Порядку № 22-1 для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01.07.2000. За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30.06.2000 із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Відповідно до п. 2.10 Порядку № 22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Отже, обов'язковою умовою для обчислення чи перерахунку пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01.07.2000 є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами.
Вказана позиція суду відповідає висновкам Верховного Суду від 24.06.2021 у справі №233/179/17.
Суд дійшов висновку, що за бажанням особа має право звернутися до органу Пенсійного фонду за обчисленням пенсії із врахування заробітної плати (доходу) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30.06.2000, надавши довідку про заробітну плату, яка має містити інформацію про назву первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам. Така довідка є підставою для обчислення пенсії за умови її підтвердження первинними документами.
У свою чергу, суд звертає увагу, що підтвердження достовірності даних довідки відбувається шляхом проведення органом Пенсійного фонду перевірки за місцем зберігання первинної документації.
Разом з тим, сумніви пенсійного органу щодо обґрунтованості їх видачі, самі по собі не можуть бути підставою для відмови у неврахуванні заробітної плати при перерахунку позивачу пенсії.
Аналогічні висновки містяться у постанові Верховного Суду від 21.02.2022 у справі № 291/99/17.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, спір у цій справі полягає в правомірності дій відповідача щодо неврахування під час перерахунку пенсії позивача довідки про заробіток для обчислення пенсії, що видана Акціонерним Товариством "ДТЕК Дніпровські електромережі" від 10.07.2025 № 346, з підстав необхідності провести перевірку достовірності видачі довідки.
Дослідивши вказану довідку суд встановив, остання видана Акціонерним Товариством "ДТЕК Дніпровські електромережі" та містить відомості щодо нарахованої позивачу заробітної плати у період з жовтня 1995 року по червень 2000 року. Також вказана довідка містить відомості про те, що на всі виплати позивачу нараховані внески до пенсійного фонду України, інформація про особові рахунки, підписи керівника та головного бухгалтера, завірена печаткою.
З огляду на наведене, суд вважає, що спірна довідка є прийнятною, оскільки вона містить усі необхідні реквізити та відомості, визначені п. 2.10 Порядку № 22-1.
Відповідач цього факту не спростував. Відповідач ні в оскарженому рішенні, ні у відзиві на позовну заяву, поданому до суду, не зазначив жодних відомостей щодо будь-яких недоліків (формальних неточностей) у спірній довідці.
Разом з тим, матеріали справи не містять будь-яких відомостей щодо ініціювання пенсійним органом відповідної перевірки та, відповідно, її проведення.
Оскільки позивачем було подано до пенсійного органу довідку про заробітну плату для розрахунку його пенсії, пенсійний орган не був позбавлений можливості у визначений законодавством строк здійснити перевірку такої довідки під час обчислення пенсії позивача.
Так, суд звертає увагу, що відповідачем не наведено будь-яких посилань на невідповідність довідки чинному законодавству (або її недостовірність).
Інших підстав для прийняття оскарженого рішення відповідач не зазначив.
Враховуючи вказане, суд дійшов висновку про визнання протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 07.08.2025 № 046350007537 про відмову у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
При цьому, суд вважає, що належним способом захисту порушених прав позивача є зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву про перерахунок пенсії позивача із врахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії.
Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Матеріали справи свідчать, що відповідні критерії відповідачем не дотримані, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. 6, 14, 242, 243, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, третя особа:Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про відмову в перерахунку пенсії від 07.08.2025 № 046350007537 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно заяви № 2134 від 01.08.2025.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву № 2134 від 01.08.2025 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про перерахунок пенсії (зміна періода 60 місяців до 01.07.2000), з урахуванням наданої довідки про заробітну плату до 01.07.2000 та прийняти рішення згідно з вимогами законодавства.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (29001, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, м. Хмельницький, вул. Гната Чекірди, 10, код ЄДРПОУ 21318350) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 1211,20 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя К.І. Ремез