Ухвала від 29.12.2025 по справі 344/23173/25

Справа № 344/23173/25

Провадження № 1-кс/344/8925/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 грудня 2025 року м. Івано-Франківськ

Слідчий суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчого Івано-Франківського районного управління поліції ГУНП в Івано-Франківській області капітана поліції ОСОБА_3 , погодженого з прокурором у кримінальному провадженні - прокурором Окружної прокуратури міста Івано-Франківська ОСОБА_4 , про арешт майна, в межах кримінального провадження № 12023090000000625 від 28.10.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 191 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

Слідча, за погодженням з прокурором, звернулася з клопотанням про арешт майна, в обґрунтування якого покликалася на те, що Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, в Україні з 05 год 30 хв 24.02.2022 введено воєнний стан строком на 30 діб.

В подальшому, строк дії введеного на території України воєнного стану продовжено Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 14.03.2022 № 133/2022, затвердженого Законом України від 15.03.2022 № 2119-IX, Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 18.04.2022 № 259/2022, затвердженого Законом України від 21.04.2022 № 2212-IX, Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 17.05.2022 № 341/2022, затвердженого Законом України від 22.05.2022 № 2263-IX, Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 12.08.2022 № 573/2022, затвердженого Законом України від 15.08.2022 № 2500-IX, Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 07.11.2022 № 757/2022, затвердженого Законом України від 16.11.2022 № 2738-IX, Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 06.02.2023 року № 58/2023, затвердженого Законом України від 07.02.2023 № 2915-IX.

Рішенням Івано-Франківської міської ради № 172-20 від 21.06.2018 затверджено Положення про збір за місця для паркування транспортних засобів, визначивши у ньому перелік спеціальних земельних ділянок, відведених для організації та провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів.

Також п. 6.2 Положення встановлено, що перелік суб'єктів господарювання, які уповноважені організовувати та провадити діяльність із забезпечення паркування затверджується рішенням виконавчого комітету.

Зазначено, що у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 12.07.2018, перебуваючи у м. Івано-Франківську, у ОСОБА_5 виник злочинний умисел, спрямований на протиправне заволодіння бюджетними грошовими коштами Івано-Франківської міської ради.

З метою реалізації цього умислу ОСОБА_5 , будучи обізнаним у діяльності зон паркування м. Івано-Франківська, розробив злочинний план, який полягав в укладенні договору про надання послуг з обладнання та утримання місць для паркування в межах міста із Управлінням транспорту та зв'язку Івано-Франківської міської ради (далі - Управління, Уповноважений орган), з подальшим умисним відображенням доходів у значно менших розмірах, ніж фактично отримані, що забезпечувало незаконне отримання прибутку.

Усвідомлюючи недостатність власних повноважень як фізичної особи для реалізації зазначеного злочинного плану та розуміючи, що правочини Управління транспорту та зв'язку Івано-Франківської міської ради можуть укладатися виключно із зареєстрованими у встановленому порядку суб'єктами господарювання, ОСОБА_5 вирішив залучити до спільного вчинення злочину особу, здатну сприяти його реалізації.

Так, у серпні 2018 року, більш точні дата та час не встановлені, ОСОБА_5 , перебуваючи у стійких товариських відносинах із ОСОБА_6 , яка була зареєстрована як фізична особа-підприємець (свідоцтво про державну реєстрацію № 3259211542 від 22.05.2014) та відповідно до КВЕД мала право здійснювати, зокрема, діяльність у сфері допоміжного обслуговування наземного транспорту, повідомив ОСОБА_6 деталі розробленого ним злочинного плану, спрямованого на протиправне заволодіння коштами місцевого бюджету, на участь у якому остання добровільно погодилася, діючи з єдиним спільним злочинним умислом.

Таким чином, ФОП ОСОБА_6 та ОСОБА_5 заздалегідь досягли злочинної змови, відповідно до якої у разі укладення договору ОСОБА_5 здійснюватиме фактичну організацію та контроль Першої паркувальної зони м. Івано-Франківська, у тому числі в частині отримання прибутку, а також надаватиме ОСОБА_6 вказівки щодо розміру та порядку сплати обов'язкових платежів до бюджету, тим самим створюючи сприятливі умови для подальшого заволодіння бюджетними коштами Управління.

Крім того, ОСОБА_6 , будучи фізичною особою-підприємцем, маючи не менше двох найманих працівників, будучи наділеною організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями (ч. 3 ст. 18 КК України), тобто службовою особою та у відповідності до п. 3 ч. 2 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення.

Відтак, досягнувши попередньої злочинної домовленості, ФОП ОСОБА_6 та ОСОБА_5 реалізували спільний злочинний умисел за наступних обставин.

Рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради № 752 від 12.07.2018 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу з визначення операторів паркування в місті Івано-Франківську» затверджено Порядок проведення конкурсу та уповноважено Управління транспорту та зв'язку Івано-Франківської міської ради на укладення договорів про обладнання та утримання місць для паркування з переможцями конкурсу.

Відповідно до Додатку 5 «Критерії оцінки конкурсних пропозицій» вказаного Рішення встановлено, що відсоток, який готовий сплачувати щомісяця переможець конкурсу з коштів зібраних від надання послуг паркування по лоту становить не менше 10 відсотків.

У зв'язку з цим, 20.08.2018 ФОП ОСОБА_6 , за відома та згоди ОСОБА_5 , подано до Управління конкурсну пропозицію, згідно з якою у разі визнання переможцем конкурсу вона зобов'язувалася щомісячно сплачувати до місцевого бюджету 40 % доходу, отриманого від надання послуг паркування.

Після цього, протоколом № 2 від 21.08.2018 засідання конкурсної комісії з проведення конкурсу з визначення операторів паркування в місті Івано-Франківську ФОП ОСОБА_6 визнано переможцем конкурсу за

Лотом № 1 - «Перша паркувальна зона у місті Івано-Франківську».

Як наслідок, 27.08.2018 між Управлінням транспорту та зв'язку виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради в особі ОСОБА_7 та ФОП ОСОБА_6 (далі - Оператор) укладено договір № 114/1п «Про обладнання та утримання місць для паркування» (далі - Договір).

Відповідно до п.п. 1.1 Договору Уповноважений орган надає Оператору право на надання послуг з платного паркування на майданчиках для паркування, визначених у додатку до цього Договору, а Оператор зобов'язується обладнати та утримувати майданчики для паркування відповідно до Правил паркування транспортних засобів, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 р. № 1342, Правил благоустрою міста Івано-Франківська та цього Договору.

Згідно п. 2.3. Договору Оператор, серед іншого, зобов'язаний:

- забезпечити своєчасне та повне перерахування збору за місця для паркування транспортних засобів, передбаченого умовами цього договору, законодавством України та нормативними актами міської ради;

- здійснювати власним коштом облаштування майданчиків для паркування обладнанням, дорожніми знаками, наносити розмітку, забезпечити утримання майданчиків для паркування відповідно до Вимог щодо обладнання та утримання майданчиків для паркування;

- використовувати майданчики для паркування виключно за цільовим призначенням;

- звільнити майданчики для паркування негайно після завершення чи припинення дії цього договору.

Відповідно до п. 2.4. Оператор, має право:

- надавати послуги з платного паркування на майданчиках для паркування виключно за умови обладнання кожного з майданчиків обладнанням, передбаченим Вимогами щодо обладнання та утримання майданчиків для паркування з урахуванням вимог Правил паркування транспортних засобів;

- самостійно здійснювати діяльність у межах, визначених діючим законодавством і цим договором;

- брати участь у заходах контролю (нагляду, моніторингу) Уповноваженого органу.

Пунктами 3.1, 3.3, 3.4, 3.5 та 3.6 Договору встановлено:

- ставка збору за місця для паркування транспортних засобів встановлюються за кожний день провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів у гривнях за 1 квадратний метр площі земельної ділянки, відведеної для організації та провадження такої діяльності. Розмір ставки збору за місця паркування встановлюються згідно з Податковим кодексом України та рішенням Івано-Франківської міської ради;

- грошові розрахунки за цим договором проводяться в національній валюті України;

- сума збору за місця для паркування транспортних засобів, обчислена відповідно до податкової декларації за звітний (податковий) квартал, сплачується щоквартально, у визначений для квартального звітного (податково) періоду строк, за місцем знаходження об'єкта оподаткування;

- податкові декларації подаються протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу;

- відсоток, який готовий сплачувати щомісяця переможець конкурсу з коштів зібраних від надання послуг паркування по лоту становить 40 %.

Також, пунктом 4.4. Договору передбачено, що Оператор самостійно несе відповідальність за наявність необхідних дозволів для ведення власної господарської діяльності, пов'язаної з облаштуванням, організацією та експлуатацією майданчиків для паркування, здійсненням розрахунків з юридичними та фізичними особами за паркування автотранспорту, а також за нарахування та сплату податків.

Пунктами 6.1. та 6.2. Договору встановлено, що останній вважається укладеним та набирає чинності з 27.08.2018 та діє до 27.08.2023, а зміни до нього можуть бути внесені тільки за домовленістю Сторін, які оформлюються додатковою угодою до цього Договору, яка набирає чинності з моменту належного оформлення і підписання Сторонам, якщо інше не встановлено у самій додатковій угоді.

Згідно п. 8.2 Договору всі додатки та додаткові угоди до цього Договору є його невід'ємною частиною, якщо вони виконані в письмовій формі, підписані уповноваженими представниками Сторін та скріплені їх печатками (за наявності).

Додатком до Договору встановлено, що об'єктом останнього є І паркувальна зона, за адресами у м. Івано-Франківську, а саме: АДРЕСА_1 (26 паркомісць).

Додатковою угодою від 07.06.2019, внесено зміни у додаток до Договору та змінено площу і кількість паркомісць, а саме: Площа Ринок, 1-11 (18 паркомісць), Площа Ринок (зі сторону Ратуші) (18 паркомісць) та

вул. Шеремети - вул. Старозамкова (24 паркомісць).

20 грудня 2018 року Рішенням Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради «Про тарифи на послуги з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів» (далі - Рішення), затверджено перелік суб'єктів господарювання, які уповноважені організовувати та провадити діяльність із забезпечення паркування транспортних засобів на майданчиках для платного паркування у м. Івано-Франківську згідно додатку, до якого включено в тому числі ФОП ОСОБА_6 .

Крім того, Рішенням встановлено тариф на послуги з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів у першій паркувальній зоні і вартість одноденного та місячного абонементних талонів у наступному розмірі: 30,00 гривень - за 1 годину, 112,00 гривень - абонемент на день та 2038,00 гривень - за 1 місяць.

В подальшому 02.06.2021, з метою отримання безготівкового доходу від надання послуг оператора паркування за договором № 114/1п від 28.08.2018 та приховування реальних доходів від органу місцевого самоврядування, діючи зі злочинним умислом на заволодіння бюджетними коштами та на виконання попередньо узгодженого з ОСОБА_5 злочинного плану, ОСОБА_6 уклала з ПАТ «Райффайзен Банк Аваль» (код ЄДРПОУ 14305909) заяву про надання послуг еквайрингу до договору банківського обслуговування № СМДРЕ-1536697, відповідно до якої під час здійснення діяльності в межах Першої паркувальної зони м. Івано-Франківська використовувався банківський термінал для безготівкових розрахунків, а отримані кошти зараховувалися на підконтрольний їм банківський рахунок IBAN НОМЕР_1 .

Після чого, ОСОБА_5 під час виконання умов Договору упродовж

2022 року, контролюючи фактичні доходи, отримані від його виконання, розуміючи, що вказані доходи приховані від уповноважених осіб Управління транспорту та зв'язку Івано-Франківської міської ради, визначав суму грошових коштів, які необхідно сплатити Управлінню у вигляді 40% щомісячного доходу від надання послуг паркування. У свою чергу ФОП ОСОБА_6 , на виконання узгодженого злочинного плану з ОСОБА_5 , усвідомлюючи фактичні доходи, отримані від виконання Договору, з метою створення видимості належного виконання його умов, здійснювала перерахування на банківський рахунок Управління фінансів Івано-Франківської міської ради грошові кошти, сума яких була значно нижчою, ніж еквівалентна 40 % щомісячного доходу від надання послуг паркування, за наступних обставин.

Так, 09.02.2022 ФОП ОСОБА_6 , за попередньою змовою з ОСОБА_5 , достовірно знаючи, що дохід, отриманий у січні 2022 року, становив 23 220,00 грн, перерахувала з підконтрольного їм банківського рахунку IBAN НОМЕР_1 на рахунок Управління фінансів Івано-Франківської міської ради IBAN НОМЕР_2 грошові кошти у сумі 1 500,00 грн під виглядом сплати 40 відсотків доходу за січень 2022 року.

Також у березні 2022 року ФОП ОСОБА_6 , за попередньою змовою з ОСОБА_5 , достовірно знаючи, що дохід, отриманий у лютому 2022 року, становив 17 031,00 грн, не перерахувала до Управління фінансів Івано-Франківської міської ради грошові кошти у сумі 6 812,00 грн, що становить 40 відсотків доходу за лютий 2022 року.

Крім того, 14.04.2022 ФОП ОСОБА_6 , за попередньою змовою з ОСОБА_5 , достовірно знаючи, що дохід, отриманий у березні 2022 року, становив 20 970,00 грн, перерахувала з підконтрольного їм банківського рахунку IBAN НОМЕР_1 на рахунок Управління фінансів Івано-Франківської міської ради

IBAN НОМЕР_2 грошові кошти у сумі 1 100,00 грн під виглядом сплати 40 відсотків доходу за березень 2022 року.

Також 05.05.2022 ФОП ОСОБА_6 , за попередньою змовою з ОСОБА_5 , достовірно знаючи, що дохід, отриманий у квітні 2022 року, становив 60 388,00 грн, перерахувала з підконтрольного їм банківського рахунку IBAN НОМЕР_1 на рахунок Управління фінансів Івано-Франківської міської ради

IBAN НОМЕР_2 грошові кошти у сумі 1 200,00 грн під виглядом сплати 40 відсотків доходу за квітень 2022 року.

Окрім того, 09.06.2022 ФОП ОСОБА_6 , за попередньою змовою з ОСОБА_5 , достовірно знаючи, що дохід, отриманий у травні 2022 року, становив 44 561,00 грн, перерахувала з підконтрольного їм банківського рахунку IBAN НОМЕР_1 на рахунок Управління фінансів Івано-Франківської міської ради IBAN НОМЕР_2 грошові кошти у сумі 1 300,00 грн під виглядом сплати 40 відсотків доходу за травень 2022 року.

Окрім цього, 18.07.2022 ФОП ОСОБА_6 , за попередньою змовою з ОСОБА_5 , достовірно знаючи, що дохід, отриманий у червні 2022 року, становив 39 109,00 грн, перерахувала з підконтрольного їм банківського рахунку IBAN НОМЕР_1 на рахунок Управління фінансів Івано-Франківської міської ради

IBAN НОМЕР_2 грошові кошти у сумі 2 000,00 грн під виглядом сплати 40 відсотків доходу за червень 2022 року.

Також 09.08.2022 ФОП ОСОБА_6 , за попередньою змовою з ОСОБА_5 , достовірно знаючи, що дохід, отриманий у липні 2022 року, становив 42 033,00 грн, перерахувала з підконтрольного їм банківського рахунку IBAN НОМЕР_1 на рахунок Управління фінансів Івано-Франківської міської ради IBAN НОМЕР_2 грошові кошти у сумі 2 100,00 грн під виглядом сплати 40 відсотків доходу за липень 2022 року.

У серпні 2022 року ФОП ОСОБА_6 , за попередньою змовою з ОСОБА_5 , достовірно знаючи, що дохід, отриманий у серпні 2022 року, становив 50 464,00 грн, не перерахувала до Управління фінансів Івано-Франківської міської ради грошові кошти у сумі 20 185,60 грн, що становить 40 відсотків доходу за серпень 2022 року.

Крім того, 08.10.2022 ФОП ОСОБА_6 , за попередньою змовою з ОСОБА_5 , достовірно знаючи, що дохід, отриманий у вересні 2022 року, становив 50 681,30 грн, перерахувала з підконтрольного їм банківського рахунку IBAN НОМЕР_1 на рахунок Управління фінансів Івано-Франківської міської ради IBAN НОМЕР_2 грошові кошти у сумі 2 300,00 грн під виглядом сплати 40 відсотків доходу за вересень 2022 року.

У жовтні 2022 року ФОП ОСОБА_6 , за попередньою змовою з ОСОБА_5 , достовірно знаючи, що дохід, отриманий у жовтні 2022 року, становив 48 419,08 грн, не перерахувала до Управління фінансів Івано-Франківської міської ради грошові кошти у сумі 19 367,63 грн, що становить 40 відсотків доходу за жовтень 2022 року.

Також 12.12.2022 ФОП ОСОБА_6 , за попередньою змовою з ОСОБА_5 , достовірно знаючи, що дохід, отриманий у листопаді 2022 року, становив 53 044,00 грн, перерахувала з підконтрольного їм банківського рахунку IBAN НОМЕР_1 на рахунок Управління фінансів Івано-Франківської міської ради IBAN НОМЕР_2 грошові кошти у сумі 2 200,00 грн під виглядом сплати 40 відсотків доходу за листопад 2022 року.

Крім того, 05.01.2023 ФОП ОСОБА_6 , за попередньою змовою з ОСОБА_5 , достовірно знаючи, що дохід, отриманий у грудні 2022 року, становив 58 634,00 грн, перерахувала з підконтрольного їм банківського рахунку IBAN НОМЕР_1 на рахунок Управління фінансів Івано-Франківської міської ради

IBAN НОМЕР_2 грошові кошти у сумі 2 100,00 грн під виглядом сплати 40 відсотків доходу за грудень 2022 року.

За таких обставин ФОП ОСОБА_6 , діючи умисно, за попередньою змовою групою осіб з ОСОБА_5 , переслідуючи корисливий мотив, в період дії на території України воєнного стану, з лютого 2022 по січень 2023 року, в порушення вимог п. 3.6. Договору № 114/1п «Про обладнання та утримання місць для паркування» від 27.08.2018, заволоділи бюджетними грошовими коштами на загальну суму 187 621,71 грн, внаслідок чого Івано-Франківській міській раді спричинено збитків на вказану суму.

23.12.2025 ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.

Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта, ОСОБА_6 являється співвласником 1/2 квартири АДРЕСА_2 .

Сторона кримінального провадження, яка звернулася з даним клопотанням просить накласти арешт на квартиру АДРЕСА_2 , що на праві приватної власності належить підозрюваній ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою забезпечення відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення.

Слідча подала заяву про розгляд клопотання без її участі та підтримала вимоги клопотання у повному обсязі.

Дослідивши матеріали клопотання, вважаю клопотання підставним, виходячи із наступних міркувань.

Відповідно до ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна.

Згідно ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4)відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.

Так, відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов).

Згідно ч. 4 ст. 38 КПК України, орган досудового розслідування зобов'язаний застосувати всі передбачені законом заходи для забезпечення ефективності досудового розслідування.

Зважаючи на вищезазначені норми та наведені у клопотанні обставини, слідчий суддя вважає клопотання підставним та доцільним щодо накладення арешту на майно, зазначене у клопотанні - на квартиру АДРЕСА_2 , що на праві приватної власності належить підозрюваній ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з позбавленням права на відчуження та розпорядження, з метою забезпечення відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення.

Керуючись ст.ст. 131,132, 167, 170-173, 236, 309, 395 КПК України, -

УХВАЛИВ:

Клопотання задовольнити.

Накласти арешт на квартиру АДРЕСА_2 , що на праві приватної власності належить підозрюваній ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з позбавленням права на відчуження та розпорядження, з метою відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення.

Ухвала підлягає до негайного виконання та може бути оскаржена безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 5 днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1