Рішення від 28.07.2025 по справі 676/2603/25

Справа №676/2603/25

Номер провадження 2-а/676/93/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 липня 2025 року м. Кам'янець-Подільський

Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області

в складі: головуючої судді Швець О.Д.,

з участю секретаря Михайловської І.А.

представника позивача Томашевської О.А.

розглянувши в спрощеному провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про адміністративне правопорушення,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про адміністративне правопорушення.

В обгрунтування позовних вимог зазначає, що 31.01.2025 р. помічником начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 лейтенантом юстиції ОСОБА_2 складено протокол №0255 про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , в якому зазначається, що 31.01.2025 р. о 16 год. під час відвідування ІНФОРМАЦІЯ_2 встановлено, що ОСОБА_1 в період з 18 травня 2024 р. по 17 липня 2024 р. не оновив війьково-облікові дані як того вимагає абз. 1 ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу». 05.02.2025 р. ТВО обов'язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 винесено постанову про адміністратвине правоопрушення за ч. 3 ст. 210 КУпАП, згідно якою ОСОБА_1 за результатами розгляду протоколу від 31.01.2025 р. притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 17000 грн. Постанову про притягнення до адміністративної відповідлаьності відповідач надіслав поштою 31.03.2025 р. Вважає, що постанова про адміністратвине правоопрушення від 05.02.2025 р. є протиправною та підлягає скасуванню, оскільки Міністерство оборони України як держатель реєстру може отримати відомості про особу шляхом синхронізації з іншими державними електронними реєстрами, тому військовозобов'язаний не може бути притягнутий до відповідальності за неповідомлення таких відомостей. Можливість отримання таких даних виключає підстави для застосування ст. 210 КУпАП, що відповідає примітці ст. 210 КУпАП.

Просить визнати протиправною та скасувати постанову про притягнення ОСОБА_1 від 05.02.2025 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП та закрити справу про адміністративне правопорушення на підставі п.1 ст. 247 КУпАП за відсутності складу адмінітративного правопорушення. Стягнути на користь ОСОБА_1 , за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_3 , понесені судові витрати по сплаті судового збору у сумі 605,60 грн. та витрат на правову допомогу у сумі 10 000 грн.

Рух справи.

Ухвалою Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 17.04.2025 р. відкрито провадження у справі та призначений розгляд в спрощеному провадженні.

В суді представник позивача позов підтримала, просить задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, подав копотання про розгляд справи у його відстуності, подав відзив на позов. Заперечує проти задоволення позову з таких підстав. Згідно п.1 ч.2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 3633 під ча дії Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 р № 65/2022, громадяни України, я кі перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом, уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти та інші персональні дані шляхом прибуття самостійно до ІНФОРМАЦІЯ_2 за місцем перебування на військовому обліку чи місцем проживання, або до ЦНАП, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або повідомленням на офіційну електронну адресу або на офіційний номер телефону ІНФОРМАЦІЯ_2 . ОСОБА_1 , будучи зобов'язаним уточнити персональні дані, але не оновив. Факт невиконання обов'язку щодо оновлення даних підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Просить відмовити в позові.

Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності представника відповідача на підставі наявних у справі доказів.

Заслухавши представника позивача, дослідивши письмові докази у їх сукупності, суд втсановив наступне.

Фактичні обставини справи.

Судом встановлено, що 31 січня 2025 року помічником начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 складений протокол про порушення ОСОБА_1 вимог ч. 3 ст. 210 КУпАП, а саме 31.01.2025 р. о 16 год. під час відвідування ІНФОРМАЦІЯ_3 через Єдиний державний реєстр призовників військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» встановлено, що під час дії особливого періоду військовозобов'язаний ОСОБА_1 не уточнив свої облікові дані протягом 60 днів через центри надння адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження з 18.05.2024 р. по 16.07.2024 р. на виконання ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11 квітня 2024 р. № 3633-ІХ, абз 6 ч. 3 ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та абз. 1, ч. 10, ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Протокол містить відмітки (підпис позивача) про ознайомлення протоколом від 31.01.2025 р., тримання примірника протоколу, про ознайомлення позивача з його правами та про повідомлення його про дату, час та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення, зокрема про те, що розгляд вищевказаної справи про адміністративне правопорушення відбудеться 05.02.2025 о 15 год. 30 хв. в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_1 ).

Постановою № 0255 від 05 лютого 2025 р., винесену ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_1 притягнутий до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 210 КУпАП, за те, що під час дії особливого періоду військовозобов'язаний ОСОБА_1 не уточнив свої облікові дані протягом 60 днів через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження з 18.05.2024 р. по 16.07.2024 р. на виконання ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11 квітня 2024 р. № 3633-ІХ, абз. 6 ч. 3 ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та абз. 1, ч. 10, ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», про що стало відомо 31.01.2025 р. о 16 год. під час відвідування ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 з накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в сумі 17 000 грн.

Доказом скоєння адміністративного правоопрушення є витяг з Єдиного державного реєстру призовників військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг», в якому відсутня відмітка про оновлення даних ОСОБА_1 .

Позивач з постановою не погодився та оскаржив її до суду.

Норми права, застосовані судом, мотиви суду.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КупАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Статтею 17 Закону України «Про оборону України» визначено права та обов'язки громадян України у сфері оборони.

Так, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Громадяни України чоловічої статі, придатні до проходження військової служби за станом здоров'я і віком, а жіночої статі - також за відповідною фаховою підготовкою, повинні виконувати військовий обов'язок згідно із законодавством.

Обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації визначенні ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Згідно абз. 6, ч. 3, ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби здійснюється на підставі Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

18 травня 2024 р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку №3633-ІХ від 11.04.2024 р.

Цим Законом положення ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу викладено в новій редакції, згідно якої, зокрема встановлено, що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки; прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

У абз. 4 п.п.1 п.2 Прикінцевих та перехідних положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» зазначено, що громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані: у разі перебування на території України шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).

Отже, вищезазначені норми законодавства передбачають три шляхи, якими громадяни України, які перебувають на території України, та які перебувають на військовому обліку, повинні були уточнити свої персональні дані з 18 травня 2024 р. по 16 липня 2024 р. (включно), а саме: шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання; шляхом прибуття самостійно до центру надання адміністративних послуг; через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).

Згідно вказаних вимог позивач до 16.07.2024 р. був зобов'язаний уточнити свої облікові дані.

Доказів на підтвердження того, що позивач уточнив протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки суду надано не було.

Щодо посилання позивача на неврахування відповідачем примітки до статті 210 КУпАП, то суд вважає за необхідне зазначити, що примітка до статті 210 КУпАП не може бути застосовано в даному випадку, оскільки чинне законодавство зобов'язувало саме позивача вчинити певні дії, і уточнити свої персональні дані у встановлений строк, які могли бути вчинені тільки ним особисто у один із визначених способів, відтак держатель Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів може перевірити чи уточнив військовозобов'язаний свої персональні дані, але обов'язок такого уточнення покладається на військовозобов'язаного, яким є позивач.

Зважаючи на викладені вимоги закону, а також беручи до уваги вказані обставини, суд констатує, що в діях позивача наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП, оскільки останній будучи військовозобов'язаним протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, не уточнив свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, тим самим позивач порушив правила військового обліку.

На підставі викладеного, вина позивача була доведена працівниками ІНФОРМАЦІЯ_3 та підтверджується вищзазначеними належними та допустимими доказами.

З урахуванням наведеного постанова № 0255 від 05.02.2025 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП є правомірною та підстави для її скасування відсутні, отже, позовні вимоги останнього задоволенню не підлягають.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 9, 210, 245, 280, 283, 287-289, 293 КУпАП, ст. ст. 2, 6, 9, 77, 241-246, 255, 286 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

ОСОБА_1 в задоволенні позову до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністратвине правопорушення - відмовити.

Судові витрати між сторонами не розподіляються.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце проживання: АДРЕСА_2 .

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_5 , ЄДРПОУ НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_1 .

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Сьомого апеляційного адміністративного суду. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення складено 28 липня 2025 року.

Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Швець О.Д.