Справа № 204/11708/25
Провадження № 3/204/2656/25
26 листопада 2025 року суддя Чечелівського районного суду міста Дніпра Василенко В.А., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення щодо
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.130 КУпАП, -
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 492942 від 24 жовтня 2025 року, 24 жовтня 2025 року приблизно о 18 год. 54 хв. в м. Дніпро, Чечелівський район, вул. Робоча, 93, ОСОБА_1 керував транспортним засобом Sens Т1311 д.н.з. НОМЕР_1 у стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан алкогольного сп'яніння проводився зі згоди водія у встановленому законом порядку із застосуванням спеціального технічного приладу Alcotest Drager 6820, прилад ARНК - 0074, тест 3997, результат позитивний 0,23‰. Вказаними діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.9(а) Правил дорожнього руху та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про дату та час судового розгляду був повідомлений належним чином. Клопотань про відкладення судового засідання не надійшло.
Від захисника ОСОБА_1 - адвоката Безрука А.В. надійшло клопотання про розгляд справи без участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та закриття провадження у справі, у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП. В обґрунтування поданого клопотання захисник зазначив, що згідно з протоколом про адміністративне правопорушення огляд ОСОБА_1 на стан сп'яніння проводився на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора Drager Alcotest 8620, результат якого становить 0,23‰. Відповідно до технічної документації, сертифікату відповідності, держреєстру та свідоцтва про повірку прилад Drager Alcotest 8620 має офіційно встановлену допустиму метрологічну похибку ± 0,042‰. Це означає, що при показнику 0,23‰, реальний рівень алкоголю міг становити: 0,23 - 0,042 = 0,188‰. Тобто вимірювання не дозволяє встановити фактичний показник з необхідною точністю. З огляду на те, що межа відповідальності за ст. 130 КУпАП встановлена від 0,2‰, а фактичний результат при врахуванні похибки міг становити 0,188‰. Отже, результат тестування у розмірі 0,23‰ алкоголю в крові ОСОБА_1 перебуває в межах допустимої похибки - 0,042‰, що ставить під сумнів доведеність його перебування у стані алкогольного сп'яніння.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, перевіривши фактичні обставини справи, суддя доходить до наступного висновку.
Відповідно до ст.ст.245, 280 КУпАП провадження у справах про адміністративні правопорушення має забезпечувати повне, всебічне й об'єктивне з'ясування всіх обставин справи, що сприяє постановленню законного та обґрунтованого рішення, яке виключало б його двозначне тлумачення і сумніви щодо доведеності вини певної особи у вчиненні адміністративного правопорушення.
Згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ч. 1 ст.130 КУпАП адміністративна відповідальність передбачена за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
В даному випадку об'єктивною стороною правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, є саме керування транспортним засобом у стані сп'яніння (наркотичного чи алкогольного), а його суб'єктом є будь-яка особа, що досягла шістнадцятирічного віку (ст. 12 КУПАП) на момент керування транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, які знижують їх увагу та швидкість реакції, незалежно від наявності чи відсутності посвідчення водія.
Відповідно до матеріалів справи, на підтвердження винуватості ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення долучено наступні докази: протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №492942 від 24.10.2025; рапорт інспектора УПП в Дніпропетровській області ДПП від 24.10.2025; роздруківка тесту приладу «Драгер» Alcotest 6820, ARHK 0074, який проводився 24.10.2025 року о 19 год. 11 хв., результат огляду 0,23‰; акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів та відеозапис з нагрудних камер працівників поліції, на якому зафіксовані події, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення.
Вбачається, що огляд ОСОБА_1 на стан сп'яніння проводився на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора «Драгер 6820», результат позитивний 0,23 проміле.
Згідно з розділом 10 Інструкції з експлуатації газоаналізатора Drager Alcotest 6820 «Технічні дані» границі абсолютної допустимої основної похибки при експлуатації в інтервалі діапазону вимірювань від 0 до 0,84 проміле складають ± 0,042 проміле.
Отже, виробником газоаналізатора «Drager Alcotest 6820» заявлено похибку при експлуатації в інтервалі діапазону вимірювань від 0 до 0,84 проміле в межах ± 0,042 проміле, що свідчить про те, що з урахуванням п. 7 Розділу 2 Інструкції максимальний вміст алкоголю виявлений за допомогою газоаналізатора «Drager Alcotest 6820» повинен перевищувати 0,242 проміле.
Таким чином, суд вважає, що виявлений у ОСОБА_1 вміст алкоголю знаходиться в межах похибки, заявленої виробником алкотестера, а тому немає підстав вважати, що він перебував в стані алкогольного сп'яніння.
Слід зазначити, що обвинувачення особи у вчиненні нею адміністративного правопорушення не може ґрунтуватися на припущеннях, і таку особу може бути притягнуто до встановленої законом відповідальності лише за умови доведення у ході судового розгляду винуватості особи у вчиненні адміністративного правопорушення.
Частиною 3 статті 62 Конституції України визначено, що обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
З огляду на п. 1 ч. 1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Європейський суд з прав людини в рішеннях по справам «Кобець проти України» від 14.02.2008, «Берктай проти Туреччини» від 08.02.2001, «Лавенте проти Латвії» від 07.11.2002 неодноразово вказував на те, що, оцінюючи докази, суд застосовує принцип доведення «за відсутності розумних підстав для сумніву», що може бути результатом цілої низки ознак або достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою неспростовних презумпцій.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про те, що наявні в матеріалах справи докази не доводять вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, а викладені в протоколі обставини не знайшли свого підтвердження в ході судового розгляду, а тому провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст.130 КУпАП України, підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст.130, 247, 266, 283, 284 КУпАП, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , за ч.1 ст.130 КУпАП закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП за відсутністю складу адміністративних правопорушень.
Скарга на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подана до Дніпровського апеляційного суду через Чечелівський районний суд міста Дніпра протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя В.А. Василенко