Постанова від 29.12.2025 по справі 458/1358/25

Справа № 458/1358/25

3/458/628/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.12.2025 м. Турка

Суддя Турківського районного суду Львівської області Кшик О.І., розглянувши матеріали справи, які надійшли від Військової частини № НОМЕР_1 про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця м. Ланівці, Тернопільська область, який зареєєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , стрільця 3 відділення охорони 2 взводу охорони 2 роти охорони 2 батальйону охорони, солдата військової служби за призовом під час мобілізації (на особливий період) військової частини № НОМЕР_1 , неодружений,

- за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, якому роз'яснені права за ст. 268 КУпАП,

встановив:

Обставини справи, які встановив суд.

18.12.2025 близько 19:30 год. солдат ОСОБА_1 , який згідно з наказом командира військової частини № НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 111 від 21.04.2025 перебуває на посаді стрільця 3 відділення охорони 2 взводу охорони 2 роти охорони 2 батальйону охорони, солдата військової служби за призовом під час мобілізації (на особливий період) військової частини № НОМЕР_1 , був виявлений на території розташування підрозділу об'єкту охорони № НОМЕР_2 з ознаками алкогольного сп'яніння: характерним запахом алкоголю з порожнини рот, нестійка хода, нечітке мовлення. ОСОБА_1 було запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння, на що він погодився та пройшов медичний огляд на стан алкогольного сп'яніння у закладі охорони здоров'я КНП ЛОР "Львівський обласний медичний центр превенції та терапії узалежнень". Згідно з Висновком щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 19.12.2025 № 2598 солдат ОСОБА_1 перебував у стані алкогольного сп'яніння (2,41 ‰).

Такими діями військовослужбовець ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.

Пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

У судовому засіданні військовослужбовець ОСОБА_1 свою вину визнав повністю та підтвердив обставини правопорушення, викладені у протоколі про військове адміністративне правопорушення. Не заперечив вживання ним спиртного, що, зокрема було виявлено командуванням, після чого пройшов огляд на стан сп'яніння в медичному закладі. Щиро розкаявся, жалкує про такі свої дії, зробив для себе правильні висновки щодо вчиненого, більше подібного вчиняти не буде, пройде відповідне лікування.

Оцінка суду доказів та норми права, які суд застосував.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 266-1 КУпАП, військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів, а також військовослужбовці Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів (ч. 2 ст. 266-1 КУпАП).

Згідно з ч. 4 ст. 266-1 КУпАП, у разі незгоди військовозобов'язаного та резервіста під час проходження зборів, а також військовослужбовця Збройних Сил України на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, уповноваженими особами з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.

Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.

Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

Процедура направлення військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів (далі - військовозобов'язані), а також військовослужбовців Збройних Сил (далі - військовослужбовці) для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - огляд), та проведення огляду визначається Порядком направлення військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 січня 2024 р. № 32 (далі - Порядок).

Відповідно до цього Порядку огляду підлягають військовослужбовці/військовозобов'язані, щодо яких є підстави вважати, що вони виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин (установ, закладів) у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції (далі - стан сп'яніння).

Огляд військовослужбовців/військовозобов'язаних проводиться посадовою особою, уповноваженою на його проведення начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу) Збройних Сил, іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення (далі - уповноважена посадова особа), з використанням спеціальних технічних засобів та тестів (п. 3).

Відповідно до п. 5 Порядку, огляд проводиться: уповноваженою посадовою особою - на місці вчинення (виявлення) правопорушення, а у разі неможливості провести огляд на місці вчинення (виявлення) правопорушення - безпосередньо в органі управління, у військовій частині (в установі, організації, на підприємстві, в закладі, підрозділі) з використанням спеціальних технічних засобів (засоби вимірювальної техніки, які відповідають законодавству, що містить вимоги до таких засобів) і тестів, які мають документ про відповідність; лікарем закладу охорони здоров'я, який пройшов спеціальну підготовку.

Згідно з п. 7 Порядку, результати огляду, проведеного уповноваженою посадовою особою, зазначаються в акті огляду на стан сп'яніння. Акт огляду на стан сп'яніння, проведеного уповноваженою посадовою особою, складається у двох примірниках, один з яких вручається військовослужбовцю/військовозобов'язаному, а другий залишається в уповноваженої посадової особи та/або долучається до протоколу про адміністративне правопорушення в разі встановлення факту перебування у стані сп'яніння. Підтвердження стану сп'яніння за результатами огляду та згода військовослужбовця/військовозобов'язаного з такими результатами є підставою для його притягнення до відповідальності згідно із законом.

Докази подані особою, уповноваженою на складання протоколу про адміністративне правопорушення:

- протокол про військове адміністративне правопорушення від 19.12.2025 № 740 відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, з якого суд встановив, що 18.12.2025 близько 19:30 год солдат ОСОБА_1 , який згідно з наказом командира військової частини № НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 111 від 21.04.2025 перебуває на посаді стрільця 3 відділення охорони 2 взводу охорони 2 роти охорони 2 батальйону охорони, солдата військової служби за призовом під час мобілізації (на особливий період) військової частини № НОМЕР_1 , був виявлений на території розташування підрозділу об'єкту охорони № НОМЕР_2 з ознаками алкогольного сп'яніння: характерним запахом алкоголю з порожнини рот, нестійка хода, нечітке мовлення. ОСОБА_1 було запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння, на що він погодився та пройшов медичний огляд на стан алкогольного сп'яніння у закладі охорони здоров'я КНП ЛОР "Львівський обласний медичний центр превенції та терапії узалежнень". Згідно з Висновком щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 19.12.2025 № 2598 солдат ОСОБА_1 перебував у стані алкогольного сп'яніння (2,41 ‰), чим ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП. Протокол складено правомірно, уповноваженою особою, містить підпис особи, яка притягається до відповідальності ОСОБА_1 ;

- Висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 19.12.2025 № 2598, з якого видно, що солдат ОСОБА_1 перебував у стані алкогольного сп'яніння - 2,41 ‰;

- рапорти командира 4 взводу 2 роти 2 батальйону охорони в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_2 від 19.12.2025, старшого стрільця 2 відділення 4 взводу 2 роти 2 батальйону охорони в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_3 від 19.12.2025, стрільця 2 відділення 4 взводу 2 роти 2 батальйону охорони в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_4 від 19.12.2025 про обставини вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення;

- письмове пояснення солдата ОСОБА_1 від 19.12.2025, в якому зазначив, що 18.12.2025 перебуваючи у пригніченому стані вжив певну кількість алкоголю, визнав вину у вчиненому правопорушенні, просить суворо не карати.

Заслухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, перевіривши матеріали справи, дослідивши докази суд встановив наявність адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП та винуватість ОСОБА_1 в його вчиненні.

ОСОБА_1 не подав до суду жодних доказів, які б спростовували чи доводили б його непричетність до скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, у судовому засіданні визнав свою вину.

Відтак, повно, всебічно та об'єктивно розглянувши справу, оцінивши всі докази, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП - поява військовослужбовця на території військової частини у стані алкогольного сп'яніння, вчинене в умовах особливого періоду.

Від 17.03.2014, після оприлюднення Указу Президента України від 17.03.2014 N 303/2014 "Про часткову мобілізацію" (Указ N 303/2014), в Україні діє особливий період.

При накладенні адміністративного стягнення суд бере до уваги характер та обставини вчиненого правопорушення, особу правопорушника, який є військовослужбовцем, неодружений, ступінь його вини та негативне відношення до вчиненого, щире каяття як пом'якшуючу відповідальність обставину, відсутність обтяжуючих відповідальність обставин.

З урахуванням всіх обставин справи, суд дійшов висновку, що достатнім та необхідним для досягнення мети адміністративного стягнення, попередження та запобігання вчинення нових правопорушень до ОСОБА_1 необхідно застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000,00 грн.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Водночас, згідно з п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.

З огляду на наведене, військовослужбовця ОСОБА_1 необхідно звільнити від сплати судового збору.

Керуючись ст. 40-1, ч. 3 ст. 172-20, 251, 283, 284 КУпАП,

постановив:

ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді адміністративного штрафу у розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень.

Штраф необхідно сплатити за реквізитами: Отримувач коштів ГУК Львiв/Турківська тг/21081100, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38008294, Код банку отримувача Казначейство України(ел. адм. одат.), Рахунок отримувача UA588999980314000542000013919, Код платежу 21081100.

Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених ст.300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом та відповідно до вимог ст.308 цього Кодексу з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.

Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців, що обчислюється з наступного дня після набрання постановою законної сили.

Постанова у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови.

Постанова по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Львівського апеляційного суду через Турківський районний суд Львівської області прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 КУпАП, особою, щодо якої її винесено.

Суддя О.І. Кшик