Справа № 314/5891/25
Провадження № 2-о/314/180/2025
29.12.2025 м.Вільнянськ
Вільнянський районний суд Запорізької області у складі
головуючого судді Швець О.В.,
секретар судового засідання Павлівська І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу № 314/5891/25 за заявою ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) заінтересована особа: Вільнянський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Запорізькому районі Запорізької області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (адреса місцезнаходження: 70002, Запорізька область, м. Вільнянськ, вул. Зачиняєва, 22) про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України,
ОСОБА_1 , через свого представника, ОСОБА_2 , звернувся до Вільнянського районного суду Запорізької області із заявою про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, обгрунтовуючи її тим, що ОСОБА_3 є батьком заявника, який за своє життя заповів все належне йому майно.
20.08.2025 батько заявника, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , помер у місті Маріуполь Донецької області, про це стало відомо з фото свідоцтва про смерть, посвідчення про поховання, довідки про смерть.
Встановлення факту, що має юридичне значення, необхідно заявнику для державної реєстрації смерті померлої особи, проведеної державним органом України, та реалізації права заявника на спадкування майна, що належало померлому.
Ухвалою суду від 23.12.2025 заяву залишено без руху, надано строк 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху для їх виправлення.
Представником позивача, адвокатом Гаранською У.В., 25.12.2025 надано суду заяву про усунення недоліків разом з підтвердженням сплати судового збору.
Ухвалою суду від 26.12.2025 заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі.
У заяві про встановлення факту смерті міститься заява про розгляд справи без участі заявника та представника заявника.
Представник заінтересованої особи у судове засідання не з'явився, про дату час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причин неявки суду не повідомив, не скористався правом подати заперечення на заяву, тому суд приходить до висновку про розгляд справи за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено такі факти і відповідні їм правовідносини.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
У матеріалах справи міститься свідоцтво про народження ОСОБА_1 , видане Іванівською сільською радою Кам'янсько-Дніпровського району Запорізької області від 16.03.1974, актовий запис №17, який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , де у графі «батько» зазначений ОСОБА_3 .
Крім того, заявником надано паспорт громадянина України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , серії НОМЕР_1 , виданого 29.05.1997 Кам'янсько-Дніпровським РВ УМВС України в Запорізькій області, та заповіт ОСОБА_3 від 02.07.2007, зареєстрованого в реєстрі за № 8462, де спадкоємцем призначено ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Матеріали справи містять «Свидетельство о смерти ОСОБА_4 , умершего ІНФОРМАЦІЯ_3 , серии НОМЕР_2 место смерти росийская федерация, Донецкая народная республика, г. Мариуполь, о чем 22.08.2025 составлена запись акта о смерти №170259930001802630003 Мариупольским городским отделом записи актов граджанского состояния Управления ЗАГС Донецком народной республики» (російською мовою); «справку о смерти № С-06187, запись акта №170259930001802630003 от 22.08.2025, составлена Мариупольским городским отделом записи актов гражданского состояния Управления ЗАГС Донецкой народной республики» (російською мовою).
За приписами ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана батьками або одним з них, їхніми представниками, членами сім'ї, опікуном, піклувальником, особою, яка утримує та виховує дитину, або іншими законними представниками дитини до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника. Заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Заявник є сином померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відтак, має право на звернення до суду із відповідною заявою, оскільки встановлення факту смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , безпосередньо впливає на його права та законні інтереси.
Відповідно до ст.ст. 77, 78 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до уваги докази, що одержані з порушенням порядку, встановленого законом.
Згідно із ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому Законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, є недійсними і не створює правових наслідків.
Відповідно до наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією. Відповідно до вказаного переліку територія м. Маріуполь Маріупольської міської територіальної громади, Донецької області, є тимчасово окупованою російською федерацією територія України.
Оцінюючи надані заявником документи, суд виходить з того, що смерть особи є юридичним фактом, що має наслідком припинення, зміну і виникнення багатьох правовідносин, а тому має безпосереднє значення для реалізації різними особами своїх прав.
Разом з цим, відповідно до висновків ЄСПЛ у справах проти Туреччини (зокрема, "Loizidou v. Turkey", "Cyprus v. Turkey"), Молдови та росії (зокрема, Mozer v/ the Republic of Moldova and Russia", "Ilascu and Others v. Moldova and russia"), які ґрунтуються на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.
Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території.
Враховуючи наведену практику ЄСПЛ, суд вважає за можливе взяти до уваги копію свідоцтва про смерть, надану заявником, з метою повного та всебічного з'ясування обставин справи.
Враховуючи практику ЄСПЛ, беручи до уваги, що встановлення факту смерті необхідно заявнику для реалізації прав та обов'язків, пов'язаних із смертю батька, що чинним законодавством не передбаченого іншої можливості державної реєстрації смерті особи на тимчасово окупованій території України, окрім встановлення факту смерті, заява про встановлення факту смерті підлягає задоволенню.
Відповідно до п. 18 постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Відповідно до ч.4 ст.317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню.
Згідно з вимогами ч.7 ст.294 ЦПК України при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.
На підставі ст. 19 Конституції України, Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», ст.ст. 4, 5, 258, 259, 264, 317, 319 354 ЦПК України, наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376 про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, суд
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, задовольнити.
Встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнавши датою його смерті: ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце смерті: Україна, Донецька область, м. Маріуполь.
Допустити негайне виконання рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя Ольга Валеріївна Швець
29.12.2025