Рішення від 29.12.2025 по справі 922/4045/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

8-й під'їзд, Держпром, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"29" грудня 2025 р. Справа № 922/4045/25

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Байбака О.І.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу

за позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Балакірєва 17" (адреса: 61103, м. Харків, вул. Станіслава Партали, буд. 17; код ЄДРПОУ 43531764)

до Харківської міської ради (адреса: 61003, м. Харків, м.-н Конституції, буд. 7; код ЄДРПОУ 04059243)

про стягнення 119482,51 грн.

без виклику учасників справи

ВСТАНОВИВ:

Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Балакірєва 17" (далі - позивач) звернулось до Господарського суду Харківської області з позовною заявою, в якій просить суд стягнути з Харківської міської ради (далі - відповідач) 119482,51 грн. заборгованості зі сплати внесків за управління та утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової територій за період з лютого 2025 року по вересень 2025 року.

Позов обґрунтовано з посиланням на те, що позивач у даній є юридичною особою, створеною власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку за адресою . Харків, вул. Станіслава Партали (колишня Балакірєва), буд. 17 для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна. При цьому, Відповідач є власником 28 квартир в будинку за адресою: м. Харків, вул. Станіслава Партали (Балакірєва), 17, загальною площею 1997,80 м2 у зв'язку з чим на територіальну громаду як на власника такого майна покладається обов'язок з утримання належних квартир та оплати відповідних внесків. Проте, як зазначає позивач, відповідач не проводить сплату внесків на користь позивача, внаслідок чого у нього за період з лютого по вересень 2025 року виникла заборгованість в розмірі 119482,51 грн., яка і заявлена до стягнення.

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 18.11.2025 зазначену позовну заяву залишено без руху у зв'язку з виявленими недоліками позовної заяви; надано заявнику строк для усунення допущених недоліків.

Позивач звернувся до суду з заявою про усунення недоліків (вх. № 27330 від 24.11.2025).

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 26.11.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін; встановлено сторонам строк для подання заяв по суті спору.

Згідно з вимогами ст. 120 ГПК України, суд повідомляє учасників справи про дату, час і місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка є не обов'язковою. Виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень. Учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.

З метою повідомлення сторін про відкриття провадження у справі та надання останнім можливості реалізувати власні процесуальні права, судом засобами електронного зв'язку (до електронних кабінетів в системі “Електронний суд») направлено копію ухвали від 26.11.2025 про відкриття провадження у справі. Про зазначене свідчать залучені до матеріалів справи довідки про доставку електронного листа від 26.11.2025.

Згідно з вимогами п. п. 5-6 ст. 242 ГПК України, учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, - у випадку наявності в особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення, якщо така адреса відсутня. Днем вручення судового рішення, зокрема є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.

З урахуванням викладеного, судом виконано процесуальний обов'язок щодо повідомлення сторін про розгляд справи, а останні в розумінні ст. 120, 242 ГПК України вважаються такими, що належним чином повідомлені про такий розгляд.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву (вх. № 28785 від 10.12.2025), в якому просить суд у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Свої вимоги відповідач обґрунтовує з посиланням на те, що відповідач хоч і є власником комунального майна Харківської міської територіальної громади - рухомого та нерухомого майна, проте не є користувачем 26 квартир в будинку за адресою: м. Харків, вул. Станіслава Партали, 17. Відповідач зазначає, що хоча ці квартири і зареєстровані за Харківською міською територіальною громадою в особі Харківської міської ради, однак в розумінні чинного законодавства України відповідач є органом приватизації - розпорядником вказаних квартир. Також відповідач зазначає, що він не є користувачем 26 квартир в будинку за адресою м. Харків, вул. Станіслава Партали, 17 в розумінні вимог Цивільного кодексу України, Житлового кодексу Української РСР, Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про приватизацію державного житлового фонду» та «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» оскільки відсутні договори на споживання комунальних послуг укладених з відповідачем, в т.ч. на споживання та постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами, а також договори щодо відносин, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу, надання житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком за 26 квартир в будинку за адресою м. Харків, вул. Станіслава Партали, 17. З цього приводу відповідач також зазначає, що у позовній заяві відсутнє посилання та відсутній, як додаток, укладений договір про надання позивачем відповідачу житлової послуги, проте надано акти взаєморозрахунків про нарахування внесків на управління та утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території без будь-якого на те обґрунтування.

Позивач не скористався своїм правом на подання відповіді на відзив в порядку встановленому Ухвалою Господарського суду Харківської області від 26.11.2025 у даній справі.

Розглянувши подані на розгляд суду матеріали справи, суд визнає їх достатніми для прийняття судового рішення по суті спору.

Перевіривши матеріали справи, оцінивши надані суду докази та доводи, суд встановив.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач у даній справі - ОСББ "Балакірєва 17" є юридичною особою, створеною власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку за адресою: м. Харків, вул. Станіслава Партали (Балакірєва), буд. 17 для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна (протокол № 1 від 08.02.2020 установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: м. Харків, вул. Станіслава Партали (Балакірєва), буд. 17).

ОСББ "Балакірєва 17" забезпечує утримання будинку та прибудинкової території за адресою: м. Харків, вул. Станіслава Партали (Балакірєва), буд. 17. Зазначений житловий будинок перебуває на балансі ОСББ "Балакірєва 17".

Згідно з протоколом № 1 від 08.02.2020 року установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку було затверджено розмір внеску на управління та утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової територій на 2020 рік у розмірі 4,81 грн. за 1 м2 загальної площі квартир.

Відповідно до протоколу №2/20 від 26.12.2020 року загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку ОСББ «Балакірєва 17» було затверджено розмір внеску на управління та утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової територій з 01.01.2021 року - 5,49 грн з 1 м2 загальної площі квартир або нежитлових приміщень для перших поверхів та 5,99 грн з 1 м2 загальної площі квартир або нежитлових приміщень для поверхів вище першого.

У подальшому відповідно до протоколу загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку ОСББ «Балакірєва 17» від 17.11.2024 року було призначено розмір внеску на управління та утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової територій з 01.12.2024 року - 8,94 грн з 1 м2 загальної площі квартир та/або нежитлових приміщень.

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (інформаційна довідка №442556956 від 08.09.2025 року) Територіальній громаді м. Харкова в особі Харківської міської ради належать квартири №№ 17, 82, 83, 84, 95, 96, 97, 98, 104, 108, 110, 111, 117, 121, 123, 124, 136, 137, 143 ,147, 149, 150, 156, 160, 162, 163, 169, 170, 173, 175, 176, 186, 187, 188, 189 в будинку за адресою: м. Харків, вул. Станіслава Партали (Балакірєва), буд. 17 загальною площею 1902,30 м2.

З огляду на викладене, ОСББ «Балакірєва 17» вважає, що на територіальну громаду, як на власника такого майна, покладається обов'язок з утримання належних квартир та оплати відповідних внесків.

Починаючи з лютого 2020 року по даний час ОСББ "Балакірєва 17" проводить нарахування внеску за утримання будинку та прибудинкової території за особовими рахунками по кожній квартирі в будинку за адресою: м. Харків, вул. Станіслава Партали (Балакірєва), буд. 17, зокрема і власниками якої є Територіальна громада м. Харкова в особі Харківської міської ради.

Однак, як зазначає позивач Територіальна громада м. Харкова в особі Харківської міської ради не проводить сплату внесків на користь ОСББ, внаслідок чого за квартирами які належать ТГ виникає заборгованість по сплаті внесків на управління та утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової територій.

Станом на 13.11.2025 року сума заборгованості за особовими рахунками Харківської міської ради складає 119482,51 грн. Дане підтверджується актами взаєморозрахунків на кожну з квартир яка належить Територіальній громаді м. Харкова в особі Харківської міської ради, згідно з якими існує наступна заборгованість:

1. квартира № 84 за адресою м. Харків, вул. Балакірєва (Станіслава Партали), буд. 17 загальною площею 64,7 м.2 *перший поверх (сторінка інформаційної довідки - 42) заборгованість 4048,94 грн.;

2. квартира № 95 за адресою м. Харків, вул. Балакірєва (Станіслава Партали), буд. 17 загальною площею 100,9 м.2 (сторінка інформаційної довідки - 75) заборгованість 6314,35 грн.;

3. квартира № 96 за адресою м. Харків, вул. Балакірєва (Станіслава Партали), буд. 17 загальною площею 65,8 м.2 (сторінка інформаційної довідки - 57-58) заборгованість 4117,75 грн.;

4. квартира АДРЕСА_1 загальною площею 88,0 м.2 (сторінка інформаційної довідки - 57) заборгованість 5507,04 грн.;

5. квартира АДРЕСА_2 загальною площею 63,2 м.2 (сторінка інформаційної довідки - 37-38) заборгованість 3955,07 грн.;

6. квартира АДРЕСА_3 загальною площею 101,0 м.2 (сторінка інформаційної довідки - 47-48) заборгованість 6320,58 грн.;

7. квартира АДРЕСА_4 загальною площею 89,6 м.2 (сторінка інформаційної довідки - 51-52) заборгованість 5607,14 грн.;

8. квартира АДРЕСА_5 загальною площею 48,1 м.2 (сторінка інформаційної довідки - 69-70) заборгованість 3010,07 грн.;

9. квартира АДРЕСА_6 загальною площею 64,2 м.2 (сторінка інформаційної довідки - 48) заборгованість 4017,65 грн.;

10. квартира АДРЕСА_7 загальною площею 101,6 м.2 (сторінка інформаційної довідки - 52) заборгованість 6358,10 грн.;

11. квартира АДРЕСА_8 загальною площею 89,2 м.2 (сторінка інформаційної довідки - 51) заборгованість 5582,15 грн.;

12. квартира АДРЕСА_9 загальною площею 48,1 м.2 (сторінка інформаційної довідки - 41) заборгованість 3010,07 грн.;

13. квартира АДРЕСА_10 загальною площею 90,1 м.2 (сторінка інформаційної довідки - 59-60) заборгованість 5638,43 грн.;

14. квартира АДРЕСА_11 загальною площею 47,1 м.2 (сторінка інформаційної довідки - 72) заборгованість 2947,49 грн.;

15. квартира АДРЕСА_12 загальною площею 103,0 м.2 (сторінка інформаційної довідки - 72) заборгованість 6445,74 грн.;

16. квартира АДРЕСА_13 загальною площею 89,4 м.2 (сторінка інформаційної довідки - 62) заборгованість 5594,68 грн.;

17. квартира АДРЕСА_14 загальною площею 48,8 м.2 (сторінка інформаційної довідки - 51) заборгованість 3053,89 грн.;

18. квартира АДРЕСА_15 загальною площею 89,6 м.2 (сторінка інформаційної довідки - 41) заборгованість 5607,14 грн.;

19. квартира АДРЕСА_16 загальною площею 47,1 м.2 (сторінка інформаційної довідки - 45) заборгованість 2947,49 грн.;

20. квартира АДРЕСА_17 загальною площею 63,5 м.2 (сторінка інформаційної довідки - 49) заборгованість 3973,83 грн.;

21. квартира АДРЕСА_18 загальною площею 48,4 м.2 (сторінка інформаційної довідки - 50) заборгованість 3028,90 грн.;

22. квартира АДРЕСА_19 загальною площею 46,8 м.2 (сторінка інформаційної довідки - 75-76) заборгованість 2928,73 грн.;

23. квартира АДРЕСА_20 загальною площею 102,9 м.2 (сторінка інформаційної довідки - 63) заборгованість 6439,51 грн.;

24. квартира АДРЕСА_21 загальною площею 69,0 м.2 (сторінка інформаційної довідки - 72) заборгованість 4754,72 грн.;

25. квартира АДРЕСА_22 загальною площею 86,6 м.2 (сторінка інформаційної довідки - 76) заборгованість 5419,40 грн.;

26. квартира АДРЕСА_23 загальною площею 45,6 м.2 (сторінка інформаційної довідки - 60) заборгованість 2853,62 грн.;

Як свідчать матеріали справи, ОСББ "Балакірєва 17" звернулось до Харківської міської ради зі зверненням від 18.01.2024 (вх. №928/0/3-24 від 18.01.2024) щодо врегулювання питання оплати заборгованості з утримання будинку та прибудинкової території ОСББ «Балакірєва 17».

Департамент житлово-комунального господарства Харківської міської ради листом від 09.02.2024 року №674/0/90-24 повідомив ОСББ "Балакірєва 17", що Харківська міська рада та її виконавчі органи не наділені повноваженнями сплати внеску на утримання майна в багатоквартирному будинку, оскільки не має відповідного договору на житлово комунальні послуги. щодо вирішення питання заборгованості Харківська міська рада в особі її виконавчих органів пропонує звернутись до суду.

У свою чергу Харківська міська рада зазначає, що згідно з інформацією Департаменту житлово-комунального господарства Харківської міської ради наданої на запит Юридичного департаменту Харківської міської ради зазначено, що рішенням 29 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 25.12.2013 № 1390/13 «Про комунальну власність міста Харкова» квартири АДРЕСА_24 , АДРЕСА_25 , АДРЕСА_26 , АДРЕСА_27 , АДРЕСА_28 , АДРЕСА_29 , АДРЕСА_30 , АДРЕСА_31 , АДРЕСА_32 , АДРЕСА_33 , АДРЕСА_34 , АДРЕСА_35 , АДРЕСА_36 , 121, 123, 124, 136, 137, 147, 149, 150, 156, 160, 162, 163, 169, 170, 173, 175, 176, 186, 187, 188, 189 були включені до переліку об'єктів комунальної власності територіальної громади міста.

Рішеннями виконавчого комітету Харківської міської ради від 27.12.2017 № 861; від 21.08.2017 № 540; від 26.11.2019 № 880; від 27.05.2020 № 300; від 17.03.2021 № 170; від 09.06.2021 № 446; від 08.09.2021 № 734; від 03.12.2021 № 956; від 21.09.2022 № 292; від 09.06.2021 № 445 «Про розподіл житла» управлінню обліку та розподілу житлової площі Департаменту житлово-комунального господарства було виділено 12 квартир, які були розподілені відповідно до прийнятих рішень міської громадської комісії з житлових питань, затверджених рішеннями виконавчого комітету Харківської міської ради в установленому законодавством порядку, а саме квартири АДРЕСА_37 , АДРЕСА_34 , АДРЕСА_38 , АДРЕСА_24 , АДРЕСА_25 , АДРЕСА_26 , АДРЕСА_31 , АДРЕСА_39 , АДРЕСА_40 , АДРЕСА_41 , АДРЕСА_42 , 143.

Квартири № АДРЕСА_26 , АДРЕСА_31 , АДРЕСА_39 , АДРЕСА_40 , АДРЕСА_41 , АДРЕСА_43 зареєстровані за особами, яким вказані квартири передані згідно вищевказаних рішень виконавчого комітету Харківської міської ради.

Стосовно 26 квартир будинку АДРЕСА_24 зазначених у позовній заяві, а саме квартири АДРЕСА_27 , АДРЕСА_28 , АДРЕСА_29 , АДРЕСА_30 , АДРЕСА_32 , АДРЕСА_33 , АДРЕСА_34 , АДРЕСА_35 , АДРЕСА_36 , АДРЕСА_44 , АДРЕСА_45 , АДРЕСА_46 , АДРЕСА_47 , АДРЕСА_38 , АДРЕСА_48 , АДРЕСА_49 , АДРЕСА_50 , АДРЕСА_51 , АДРЕСА_52 , АДРЕСА_53 , АДРЕСА_54 , АДРЕСА_55 , АДРЕСА_56 , АДРЕСА_57 , АДРЕСА_58 , 189 власником яких є Харківська міська рада повідомляємо, що 5ь квартир із зазначених у позовній заяві, а саме квартири АДРЕСА_24 , АДРЕСА_31 , АДРЕСА_34 , АДРЕСА_38 , АДРЕСА_54 , 175 були розподілені в установленому порядку за рішеннями виконавчого комітету Харківської міської ради черговикам та надані для службового житла відповідним суб'єктам.

З огляду на вищенаведене, Харківська міська рада зазначає, що хоча ці квартири і зареєстровані за Харківською міською територіальною громадою в особі Харківської міської ради, однак в розумінні чинного законодавства України Харківська міська рада є органом приватизації - розпорядником вказаних квартир. Також Харківська міська рада зазначає, що вона не є користувачем 26 квартир в будинку за адресою АДРЕСА_24 в розумінні вимог Цивільного кодексу України, Житлового кодексу Української РСР, Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про приватизацію державного житлового фонду» та «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» оскільки відсутні договори на споживання комунальних послуг укладених з відповідачем, в т.ч. на споживання та постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами, а також договори щодо відносин, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу, надання житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком за 26 квартир в будинку за адресою АДРЕСА_24 .

Обставини щодо стягнення з Харківської міської ради 119482,51 грн. заборгованості зі сплати внесків за управління та утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової територій за період з лютого 2025 року по вересень 2025 року стали підставами для звернення ОСББ «Балакірєва 17» до суду з позовом у даній справі.

Надаючи правову кваліфікацію спірним правовідносинам, суд зазначає.

Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно з вимогами ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Закон України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" визначає правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об'єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов'язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку.

Згідно з ст. 10 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», до компетенції загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку відноситься визначення розмірів платежів та внесків співвласників.

Відповідно до частини 3 статті 23 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об'єднання та/або рішенням загальних зборів.

Згідно зі ст. 16 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», об'єднання має право відповідно до законодавства та статуту об'єднання: встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахування до резервного та ремонтного фондів.

Відповідно до висновку, викладеному у постанові Верховного Суду від 02.09.2020 року у справі №906/884/19, прийняті відповідно до статуту рішення загальних зборів об'єднання з питань управління багатоквартирним будинком є обов'язковими для усіх власників квартир (нежитлових приміщень) у багатоквартирному будинку, які одночасно є співвласниками спільного майна такого будинку та зобов'язані його утримувати в силу прямої норми статті 322 Цивільного кодексу України та частини 2 статті 7 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку".

Отже, для нарахування внесків на управління та утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території співвласниками квартир або нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку, де створено та діє об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, яке самостійно здійснює управління багатоквартирним будинком, потрібне лише рішення загальних зборів такого об'єднання. Діюче рішення об'єднання співвласників багатоквартирного будинку є обов'язковим до виконання, у зв'язку з чим укладання будь-яких договорів не потребує.

Як встановлено судом, розмір внесків на утримання та управління багатоквартирним будинком установлений рішеннями загальних зборів "ОСББ Балакірєва 17", які є чинними та не визнані недійсними у встановленому законом порядку, отже відсутні підстави для їх невиконання будь-яким із власників квартир у такому будинку.

У відповідності до ст.15 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" співвласник зобов'язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.

Статтею 322 Цивільного кодексу України передбачено, що власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не передбачено договором або законом.

Кожний співвласник несе зобов'язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника (ч.2 ст.7 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку").

Отже, прийняті відповідно до статуту рішення загальних зборів об'єднання з питань управління багатоквартирним будинком є обов'язковими для усіх власників квартир (нежитлових приміщень) у багатоквартирному будинку, які одночасно є співвласниками спільного майна такого будинку та зобов'язані його утримувати в силу прямої норми ст.322 Цивільного кодексу України та ч. 2 ст. 7 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку".

Відповідно до ч. 6 ст. 22 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» для фінансування самозабезпечення об'єднання співвласники сплачують відповідні внески і платежі в розмірах, установлених загальними зборами об'єднання.

Згідно з ч. 2 ст. 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», кожний співвласник несе зобов'язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника.

У відповідності до п.п. 1, 5 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», співвласники зобов'язані, зокрема, забезпечувати належне утримання та належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку; виконувати рішення зборів співвласників.

Частина 2 ст. 2 ЦК України серед учасників цивільних відносин визначає, зокрема, територіальні громади.

Частиною 1 ст. 169 ЦК України передбачено, що територіальні громади діють у цивільних відносинах на рівних правах з іншими учасниками цих відносин, а згідно з ст. 172 ЦК України, територіальні громади набувають і здійснюють цивільні права та обв'язки через органи місцевого самоврядування у межах їхньої компетенції встановленої законом.

Статтею 327 ЦК України встановлено, що у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Відповідно до статей 175 і 176 ЦК України, територіальні громади відповідають за своїми зобов'язаннями своїм майном, крім майна, на яке відповідно до закону не може бути звернено стягнення.

Статтею 1 Закону України «Про місцеве самоврядування», визначено, що територіальна громада - це жителі, об'єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями, або добровільне об'єднання жителів кількох сіл, селищ, міст, що мають єдиний адміністративний центр. Право комунальної власності - право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування», визначено, що місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 вказаного Закону, сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Згідно ч.ч. 3, 5 ст. 16 вказаного Закону, матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад. Від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Згідно ч. 1 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування», територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Відповідно до ч. 5 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування», органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Частини 2, 3 ст. 12 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» визначають, що витрати на управління багатоквартирним будинком розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток співвласника, якщо рішенням зборів співвласників або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат. Невикористання власником належної йому квартири чи нежитлового приміщення або відмова від використання спільного майна не є підставою для ухилення від здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком.

Згідно ч. 4 ст. 12 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», зобов'язання із здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком у разі здачі в найм (оренду) квартир та/або нежитлових приміщень державної або комунальної власності несуть наймачі (орендарі) таких квартир та/або приміщень.

Частиною 1 ст. 20 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» передбачено, що частка співвласника у загальному обсязі внесків платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.

Судом отримано інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, відповідно до якої Територіальній громаді м. Харкова в особі Харківської міської ради належать, зокрема, квартири АДРЕСА_27 , 95, 96, АДРЕСА_30 , АДРЕСА_32 , АДРЕСА_33 , АДРЕСА_34 , 111, 117, 121, 123, 124, 136, 137, 147, 149, 150, 162, 163, 169, 170, 176, 186, 187, 188, 189 в будинку за адресою: м. Харків, вул. Станіслава Партали (Балакірєва), буд. 17, заборгованість за якими є предметом даного позову.

Відповідачем не надано доказів, які підтверджують перехід права власності на квартири у багатоквартирному будинку (про сплату внесків на утримання та управління якого заявлені позовні вимоги у даній справі) до інших осіб та не спростовано того факту, що власником таких квартир є Харківська міська рада. В матеріалах справи такі докази також відсутні.

Враховуючи вищевикладене, а також те, що відповідач є власником квартир в будинку за адресою: АДРЕСА_24 , за якими утворилась заборгованість, суд дійшов висновку, що відповідач (як власник квартир у багатоквартирному будинку) на підставі наведених вище положень закону несе обов'язки щодо утримання належного йому майна та на рівні зі всіма співвласниками багатоквартирного будинку зобов'язаний нести витрати на утримання прибудинкової території та будинку в цілому.

Щодо доводів відповідача про те, що 5 квартир із зазначених у позовній заяві, а саме квартири АДРЕСА_24 , АДРЕСА_31 , АДРЕСА_34 , АДРЕСА_38 , АДРЕСА_54 були розподілені в установленому порядку за рішеннями виконавчого комітету Харківської міської ради відповідним черговикам, у зв'язку з чим на відповідача, як на власника таких квартир не розповсюджується статут об'єднання та рішення загальних зборів ОСББ "Балакірєва 17" щодо сплати внесків на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності.

Проаналізувавши вищезазначену інформацію та норми закону суд приходить до висновку, що позиція відповідача суперечить ч. 6 ст. 13 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» та чинній судовій практиці, зокрема, тій що викладена у постанові Верховного Суду від 02.09.2020 у справі № 906/884/19. До того ж, як вже зазначалося, відповідачем не надано доказів, які підтверджують перехід права власності на вказані квартири у багатоквартирному будинку до інших осіб та не спростовано того факту, що власником таких квартир є Харківська міська рада.

Твердження відповідача про те, що він не є користувачем квартир, а є органом приватизації - розпорядником вказаних квартирами, також не звільняє його від виконання вимог по утриманню майна, встановлених ст. 322 ЦК України та Законом України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку».

Також, враховуючи вищезазначені вимоги Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» та Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», судом відхиляються доводи відповідача про те, що він не є споживачем в розумінні вимог Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

Враховуючи вищевикладене, а також те, що відповідач не надав суду доказів сплати 119482,51 грн. заборгованості зі сплати внесків за управління та утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової територій за період з лютого 2025 року по вересень 2025 року, суд за наслідками розгляду справи приходить до висновку про задоволення заявленого позову, та стягнення зазначеної заборгованості з відповідача на користь позивача.

При прийнятті зазначеного рішення судом також враховується, що Рішеннями Господарського суду Харківської області від 26.09.2024 року у справі № 922/1874/24 та від 13.05.2025 року у справі №922/485/25 з відповідача на користь позивача також було стягнуто заборгованість зі сплати внесків за управління та утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової територій за попередні періоди, і зазначені рішення у передбаченому Законом порядку набрали законної сили.

Крім того, з урахуванням вимог ст. ст. 123, 126, 129 ГПК України, за наслідками розгляду справи з відповідача на користь позивача також підлягають стягненню 2 422,40 грн витрат по сплаті судового збору.

Керуючись ст. ст. 73-74, 76-80, 123, 126, 129, 130, 232-233, 237-238, 240-241, 247 ГПК України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Харківської міської ради (61003, м. Харків, пл. Конституції, 7, код ЄДРПОУ 04059243) на користь Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Балакірєва 17" (61003, м. Харків, вул. Балакірєва, 17, код ЄДРПОУ 43531764):

119482,51 грн. заборгованості зі сплати внесків за управління та утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової територій за період з лютого 2025 року по вересень 2025 року;

2422,40 грн. судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано в строки та в порядку визначеному ст. 256, 257 ГПК України з урахуванням п. 17.5 Перехідних положень ГПК України.

СуддяО.І. Байбак