23.12.25 Справа № 469/1626/25
3/469/745/25
23 грудня 2025 року с-ще Березанка
Суддя Березанського районного суду Миколаївської області Гапоненко Н.О., за участю секретаря судового засідання Потриваєвої М.А., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , громадянина України, сержанта з матеріального забезпечення 5 стрілецької роти 2 батальйону територіальної оборони військової частини НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ,
за ч.3 ст.172-20 КУпАП,
ОСОБА_1 притягається до адміністративної відповідальності на підставі протоколу про адміністративне правопорушення А7052 № 26 від 28 жовтня 2025 року за те, що він 27 жовтня 2025 року під час несення служби, в особливий період, в умовах воєнного стану за місцем розташування АДРЕСА_2 приблизно о 12.30 год. був виявлений з ознаками алкогольного сп"яніння, що виражалось: запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, порушення мови, виражене тремтіння пальців рук. Від запропонованого йому проходження медичного огляду у зв"язку з підозрою у перебуванні у стані алкогольного сп"яніння, на предмет спростування або підтвердження стану сп"яніння в закладах охорони здоров"я відмовився.
У судове засідання ОСОБА_1 не з"явився, про час та місце розгляду справи повідомлений. При складенні протоколу про адміністративне правопорушення надав пояснення про те, 28 жовтня 2025 року перебував на службі у стані алкогольного сп"яніння (а.с.2).
Оскільки правилами ст.268 КУпАП не передбачено розгляд справ зазначеної категорії за обов"язкової участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, розгляд справи проведено судом без участі вказаної особи.
Оскільки правилами ст.268 КУпАП не передбачено розгляд справ зазначеної категорії за обов"язкової участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, розгляд справи проведено судом без участі вказаної особи.
На підставі статті 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, чи було вчинене адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, які пом'якшують чи обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Частина третя статті 172-20 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або появу таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмову таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, вчинене, зокрема, в умовах особливого періоду.
Порядок проведення огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, визначений ст.266-1 КУпАП та Порядком направлення військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 січня 2024 р. № 32 (надалі - Порядок).
На підставі ч.ч.1-2 ст.266-1 КУпАП військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів, а також військовослужбовці Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.
Відповідно до ч.4 ст.266-1 КУпАП, у разі незгоди військовозобов'язаного та резервіста під час проходження зборів, а також військовослужбовця Збройних Сил України на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, уповноваженими особами з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Згідно з вимогами ч.ч.6-7 ст.266-1 КУпАП, під час проведення огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів уповноважена посадова особа застосовує спеціальні технічні засоби відеозапису, а в разі їх відсутності або неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. У випадку застосування спеціальних технічних засобів відеозапису матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Крім вказаного, пунктом 5 Порядку передбачено, що огляд проводиться:
уповноваженою посадовою особою - на місці вчинення (виявлення) правопорушення, а у разі неможливості провести огляд на місці вчинення (виявлення) правопорушення - безпосередньо в органі управління, у військовій частині (в установі, організації, на підприємстві, в закладі, підрозділі) з використанням спеціальних технічних засобів (засоби вимірювальної техніки, які відповідають законодавству, що містить вимоги до таких засобів) і тестів, які мають документ про відповідність;
лікарем закладу охорони здоров'я, який пройшов спеціальну підготовку.
Результати огляду, проведеного уповноваженою посадовою особою, зазначаються в акті огляду на стан сп'яніння (абз.1 п.7 Порядку).
Відповідно до п.п.8-9 Порядку військовослужбовець/військовозобов'язаний, який відмовився від проведення огляду уповноваженою посадовою особою з використанням спеціального технічного засобу і тесту або не висловив згоду з його результатами, направляється відповідним командиром (начальником) для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я, перелік яких затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих держадміністрацій з урахуванням необхідності проведення такого огляду також і в районах ведення бойових дій.
На підставі п.9 ст.266-1 КУпАП огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення та доданих до нього доказів неможливо встановити, чи було дотримано порядок огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп"яніння, зокрема: 1) чи проводився цей огляд уповноваженою посадовою особою, оскільки акт огляду на стан сп"яніння (абз.1 п.7 Порядку) та докази повноважень посадової особи, яка проводила огляд, а також складене уповноваженою посадовою особою направлення військовослужбовця до медичного закладу, визначеного відповідним Переліком, для проходження огляду для визначення стану певного сп"яніння, у матеріалах справи відсутні; 2) чи було запропоновано сержанту ОСОБА_1 пройти огляд на стан такого сп"яніння з використанням спеціальних технічних засобів та тестів; 3) чи відмовився сержант ОСОБА_1 від огляду на стан сп"яніння з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або не погодився з його результатами; 4) чи пропонувалось у такому разі сержантові ОСОБА_1 пройти відповідний огляд у закладі охорони здоров'я, якому надається право проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, внесеному до переліку, затвердженого управлінням охорони здоров'я місцевої державної адміністрації, та чи відмовився він від такого огляду.
Так, рапорт командира 5 стрілецької роти 2 батальйону територіальної оборонив /ч НОМЕР_1 ОСОБА_2 про виявлення ознак алкогольного сп"яніння у сержанта ОСОБА_1 та його відмову від добровільного проходження огляду не містить відомостей про виявлені у ОСОБА_1 ознаки алкогольного сп"яніння та дотримання порядку проходження огляду на стан такого сп"яніння а також осіб, які проводили такий огляд; акт фіксації відмови від добровільного проходження медичного огляду, складений ТВО НМП сержантом ОСОБА_3 , водієм 5 ст. роти сержантом ОСОБА_4 та кулеметником 5 ст. роти солдатом ОСОБА_5 хоч і містить відомості про ознаки алкогольного сп"яніння, зазначені у протоколі про адміністративне правопорушення, проте цим актом зафіксовано відмову від добровільного (а не передбаченого законодавством як обов"язкове) медичного обстеження "на предмет підтвердження чи спростування факту перебування у нетверезому стані", тоді як відомості про відмову ОСОБА_1 від проходження у встановленому законом порядку огляду на стан саме алкогольного сп"яніння з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або незгоду з його результатами, та про відмову ОСОБА_1 від проходження огляду на стан алкогольного сп"яніння у медичному закладі, визначеному відповідно до вказаних вище нормативних актів, наданий суду акт фіксації відмови не містить.
Не підтвердженою є і наявність повноважень ТВО НМП сержанта ОСОБА_3 на проведення огляду військовослужбовців на стан алкогольного сп"яніння з використанням спеціальних технічних засобів та тестів, оскільки відсутні відомості про повне найменування посади вказаної особи та виконання нею зазначених повноважень, що перешкоджає встановленню належності сержанта ОСОБА_3 до посадових осіб, що мають право на проведення такого огляду, зазначених у відповідному переліку (додатку 2 до наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 08 серпня 2025 року № 575).
Складене уповноваженою посадовою особою направлення військовослужбовця до медичного закладу, визначеного відповідним Переліком, для проходження огляду для визначення стану певного сп"яніння у матеріалах справи відсутнє.
Суд зважає також на те, що добровільне проходження медичного огляду, відмова від якого зафіксована наявним у матеріалах актом, не передбачене зазначеним вище порядком, і саме поняття "добровільності" є у цьому випадку протилежним поняттю "обов"язку", оскільки передбачає можливість вибору особою своєї поведінки без встановлення законом адміністративної відповідальності за наслідки такого вибору, а проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у разі виникнення підстав для його проходження, є обов"язком осіб, визначених у диспозиції ч.1 ст.172-20 КУпАП.
На підставі п.9 ст.266-1 КУпАП огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.3 ст.62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до правових висновків, викладених Верховним Судом у постанові від 08 липня 2020 року у справі № 177/525/17, сам факт визнання особою вини у порушенні ПДР не може бути достатнім доказом правомірності рішення суб'єкта владних повноважень за відсутності інших належних доказів і не звільняє відповідача від доведення правомірності свого рішення.
За відсутності належних, допустимих та достатніх доказів дотримання порядку огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп"яніння саме по собі визнання ним своєї винуватості не є достатнім для висновку про правомірність проведення огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп"яніння та, відповідно, виникнення у нього обов"язку проходити такий огляд, а тому провадження у справі підлягає закриттю на підставі п.1 ст. 247 КУпАП у зв"язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.252, 280, 283, п.3 ч.1 ст.284, п.1 ст.247 КУпАП, суддя -
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.172-20 КУпАП закрити в зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду через Березанський районний суд Миколаївської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя