Ухвала від 24.12.2025 по справі 127/39777/25

Справа № 127/39777/25

Провадження № 1-кс/127/15313/25

УХВАЛА

Іменем України

24 грудня 2025 року м. Вінниця

Вінницький міський суд Вінницької області в складі:

слідчого судді: ОСОБА_1

секретар судового засідання: ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Вінницького міського суду Вінницької області клопотання прокурора Вінницької окружної прокуратури ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до документів,-

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Вінницької окружної прокуратури ОСОБА_3 звернувся до суду з клопотанням про тимчасовий доступ до документів.

Клопотання мотивовано тим, що Вінницькою окружною прокуратурою здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні №42025022110000401 від 22.10.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого, ч. 2 ст. 364 КК України, в ході здійснення якого виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до документів, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Прокурор ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, однак попередньо суду надано матеріали кримінального провадження та копії документів на обґрунтування клопотання.

ІНФОРМАЦІЯ_2 явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечило, однак про дату, час та місце розгляду клопотання повідомлялось завчасно та належним чином шляхом направлення судової повістки на електронну адресу.

Відповідно до частини четвертої статті 163 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання за участю сторони кримінального провадження, яка подала клопотання, та особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті. Неприбуття за судовим викликом особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, без поважних причин або неповідомлення нею про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду клопотання.

Аналіз наведеної норми дає підстави для висновку про те, що саме по собі неприбуття слідчого, дізнавача чи прокурора у судове засідання для розгляду клопотання про тимчасовий доступ до речей та документів не є перешкодою для розгляду даного клопотання, а тому суд вважає за можливе здійснювати розгляд клопотання без участі прокурора. Неприбуття ж за судовим викликом особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, без поважних причин або неповідомлення нею про причини неприбуття також не є перешкодою для розгляду клопотання.

Відповідно до частини четвертої статті 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.

Враховуючи те, що учасники процесуальної дії в судове засідання не з'явилися, слідчий суддя вважає за можливе розглянути дане клопотання без застосування технічних засобів фіксування.

Дослідивши клопотання прокурора та додані до нього матеріали слідчий суддя дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання, враховуючи наступне.

Статтею 159 КПК України передбачено, що тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Відповідно до статті 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.

Пунктами 1 та 2 частини п'ятої статті 163 КПК України передбачено, що ухвала про надання тимчасового доступу до речей і документів постановляється, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність підстав вважати, що ці речі або документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної юридичної особи, самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, Вінницькою окружною прокуратурою здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні №42025022110000401 від 22.10.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого, ч. 2 ст. 364 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що одним із джерел фінансування місцевих бюджетів для зазначених потреб є пайова участь замовників будівництва у розвитку інфраструктури населених пунктів, обов'язок сплати якої до 31.12.2019 визначався ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та протягом 2020 року - п. 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні».

Задля покращення інвестиційної привабливості України Законом України № 132-IX скасовано інститут пайової участі для замовників будівництва на перерахування до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку інфраструктури населених пунктів. При цьому встановлено перехідний період для сплати коштів пайової участі на 2020 рік, порядок та умови перерахування яких визначено «Прикінцевими та перехідними положеннями» вказаного Закону.

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності в Україні визначені Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 № 3038-VI. Стаття 40 вказаного Закону (в редакції, що діяла до 01.01.2020) передбачала зобов'язання замовника будівництва, який має намір забудови земельної ділянки, шляхом перерахування до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку інфраструктури населеного пункту, де здійснюється будівництво, у строк до прийняття об'єкта в експлуатацію. Прийняття об'єкта в експлуатацію є строком, з якого вважається, що забудовник порушує зазначені зобов'язання.

Разом з тим, пунктом 2 Розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 132-IX визначено, що договори про сплату пайової участі, укладені до 01.01.2020, є дійсними та продовжують свою дію до моменту їх повного виконання. Відтак, ця норма права застосовується лише до договорів, які підписані до 01.01.2020, оскільки саме у цьому випадку правовідносини з оплати участі в інфраструктурі населеного пункту є триваючими та до них можуть застосовуватись положення норми права, що втратила чинність. Якщо ж договори під час дії цієї норми мали бути укладені, однак їх укладено не було, то відсутні підстави вважати, що такі правовідносини виникли та тривають.

Також, відповідно до п. 13 Розділу І Закону № 132-IX з 01.01.2020 виключено ст. 40 Закону № 3038. Таким чином, починаючи з 01.01.2020 обов'язку укладати з органом місцевого самоврядування відповідного договору про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту не передбачено.

Проте, законодавцем в абзаці 2 п. 2 Розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 132-IX чітко встановлено, що протягом 2020 року замовники будівництва на земельній ділянці у населеному пункті перераховують до відповідного місцевого бюджету кошти для створення і розвитку інфраструктури населеного пункту (пайову участь) у такому розмірі (якщо менший розмір не встановлено рішенням органу місцевого самоврядування, чинним на день набрання чинності цим Законом):

-для нежитлових будівель та споруд - 4 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта;

-для житлових будинків - 2 відсотки вартості будівництва об'єкта, що розраховується відповідно до основних показників опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну житлову політику і політику у сфері будівництва, архітектури, містобудування.

При цьому, враховуючи вимоги підпунктів 3, 4 абзацу 2 п. 2 Розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 132-IX, замовник будівництва зобов'язаний протягом 10 робочих днів після початку будівництва об'єкта звернутися до відповідного органу місцевого самоврядування із заявою про визначення розміру пайової участі щодо об'єкта будівництва, а також сплатити пайову участь грошовими коштами до прийняття цього об'єкта в експлуатацію.

Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що передбачений «Прикінцевими та перехідними положеннями» Закону № 132-IX порядок пайової участі замовника будівництва було впроваджено законодавцем для:

-об'єктів будівництва, зведення яких розпочато у попередні роки, проте які станом на 01.01.2020 не були введені в експлуатацію, а договори про сплату пайової участі між замовниками та органами місцевого самоврядування до 01.01.2020 не були укладені;

-об'єктів, будівництво яких розпочате у 2020 році.

При цьому обов'язок замовника будівництва щодо звернення у 2020 році до відповідного органу місцевого самоврядування із заявою про визначення розміру пайової участі щодо об'єкта будівництва у першому випадку виникає протягом 10 робочих днів після 01.01.2020, а для об'єктів, будівництво яких розпочате у 2020 році - упродовж 10 робочих днів після початку такого будівництва.

Водночас, наявні підстави вважати, що службові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 , зловживаючи своїм службовим становищем, умисно, діючи в інтересах забудовників, впродовж 2020-2025 років не вживали заходів для захисту інтересів громади щодо зобов'язання забудовників сплатити кошти пайової участі у розвитку інфраструктури міста Вінниці, внаслідок чого бюджетом ІНФОРМАЦІЯ_3 недоотримано коштів.

Наприклад, за наявними відомостями у реєстрі дозвільних документів на порталі Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва « ІНФОРМАЦІЯ_4 » встановлено, що згідно сертифіката про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів № ВН122240710248 від 23.07.2024 прийнято в експлуатацію об'єкт «Нове будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудованими нежитловими приміщеннями по АДРЕСА_1 » (забудовник ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 »), будівництво якого розпочато 03.11.2020. Проте замовником будівництва у вказаному документі в частині сплати пайової участі зазначено посилання на п. 13 розділу І Закону № 132-IX, що стосується виключення зі ст. 40 Закону № 3038.

Таким чином, у даному випадку забудовником, з огляду на відсутність відомостей про укладення договору про пайову участь, проігноровано законодавче зобов'язання перерахувати у 2020 році до місцевого бюджету 2% вартості будівництва житлового об'єкта, передбачене п. 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 132-IX.

Окрім того, факти несплати пайової участі також виявлено при будівництві інших об'єктів на території міста Вінниці, зокрема:

-реконструкція з добудовою торгово-розважального комплексу « ІНФОРМАЦІЯ_6 » по АДРЕСА_2 (1, 2 та 3 пускові комплекси), замовник ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 », сертифікати про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів ІУ123210105501 від 28.01.2021, ІУ123210714341 від 26.07.2021, ІУ123220829845 від 05.09.2022;

-нове будівництво багатоквартирних житлових будинків АДРЕСА_3 , АДРЕСА_4 , АДРЕСА_5 , АДРЕСА_6 , замовник Концерн « ІНФОРМАЦІЯ_8 », сертифікати про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів ВН122220617509 від 24.06.2022, ВН122220728618 від 03.08.2022, ВН122211208145 від 15.12.2021, ВН122210618577 від 07.07.2021;

-нове будівництво багатоквартирних житлових будинків АДРЕСА_7 , АДРЕСА_8 , замовник Концерн « ІНФОРМАЦІЯ_8 », сертифікати про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів ВН122210820406 від 07.09.2021, ВН122211008645 від 22.10.2021.

Вищевказані обставини підтверджуються витягом з ЄРДР №42025022110000401 від 22.10.2025 та іншими документами доданими на обґрунтування клопотання.

Як зазначено прокурором у клопотанні, виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , юридична адреса: АДРЕСА_9 , ЄДРПОУ НОМЕР_1 , а саме: документів щодо сплати (несплати) пайової участі при будівництві наступних об'єктів на території міста Вінниці:

-«Нове будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудованими нежитловими приміщеннями по АДРЕСА_1 » (замовник ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_5 "), сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів № ВН122240710248 від 23.07.2024;

-Реконструкція з добудовою торгово-розважального комплексу « ІНФОРМАЦІЯ_6 » по АДРЕСА_2 (1, 2 та 3 пускові комплекси), замовник ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_7 ", сертифікати про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів ІУ123210105501 від 28.01.2021, ІУ123210714341 від 26.07.2021, ІУ123220829845 від 05.09.2022;

-Нове будівництво багатоквартирних житлових будинків АДРЕСА_3 , АДРЕСА_4 , АДРЕСА_5 , АДРЕСА_6 , замовник Концерн « ІНФОРМАЦІЯ_8 », сертифікати про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів ВН122220617509 від 24.06.2022, ВН122220728618 від 03.08.2022, ВН122211208145 від 15.12.2021, ВН122210618577 від 07.07.2021;

-Нове будівництво багатоквартирних житлових будинків АДРЕСА_10 , замовник Концерн « ІНФОРМАЦІЯ_8 », сертифікати про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів ВН122210820406 від 07.09.2021, ВН122211008645 від 22.10.2021, з можливістю вилучення належним чином завірених копій наступних документів:

-звернень суб'єктів господарювання до ІНФОРМАЦІЯ_1 про укладення договорів пайової участі з додатками (паспортів та карток фізичних осіб - платників податків для фізичних осіб);

-документів, що надають право на представлення інтересів замовників - юридичних осіб, а також паспортів та карток фізичних осіб - платників податків осіб, що представляють інтереси замовників - юридичних осіб;

-документів, що підтверджують право власності (користування) земельними ділянками, відведеними під будівництво;

-затвердженої у встановленому порядку проектно-кошторисної документації в частині техніко-економічних показників об'єктів, позитивних висновків будівельних експертиз, документів, що підтверджують техніко-економічні показники об'єктів до здійснення будівництва (документів на право власності, технічних паспортів об'єктів тощо), документів, що підтверджують право замовників на виконання будівельних робіт та документів щодо розгляду таких звернень;

-договорів про пайову участь замовників будівництва у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури ІНФОРМАЦІЯ_9 з додатками, довідок про сплату пайової участі;

-документів, що стали підставою для звільнення забудовників від сплати пайової участі;

-протоколів засідань та рішень виконавчого комітету, протоколів засідань постійних комісій ІНФОРМАЦІЯ_1 , рішень ІНФОРМАЦІЯ_10 щодо вищевказаних питань;

-розрахунків розміру коштів пайової участі відповідно до вимог п. 2 розділу ІІ Закону України № 132-IX, позовів про стягнення безпідставно збережених коштів з додатками;

-інформації про структурний підрозділ ІНФОРМАЦІЯ_1 , на який покладено повноваження щодо контролю за сплатою замовниками пайової участі у період з 2019 року по даний час, а також переліку осіб, що здійснювали керівництво таким структурним підрозділом з долученням наказів про призначення на посаду, переведення на посаду, звільнення з посади, документів, що визначали коло посадових обов'язків у період з 2019 року по дату винесення ухвали.

Приймаючи до уваги вищевикладене, слідчий суддя вважає, що на час розгляду клопотання наявні достатні підстави для надання дозволу прокурору, слідчого на тимчасовий доступ до документів, з можливістю вилучення належним чином засвідчених копій документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки слідчим було доведено, що вказані документи самі по собі або в сукупності із іншими речами і документами мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 159 - 164, 309, 310, 372 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

Клопотання прокурора задовольнити.

Надати дозвіл прокурорам Вінницької окружної прокуратури ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та/або слідчим Вінницького районного управління поліції ГУ Національної поліції у Вінницькій області ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 на тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , юридична адреса: АДРЕСА_9 , ЄДРПОУ НОМЕР_1 , а саме до документів щодо сплати (несплати) пайової участі при будівництві наступних об'єктів на території міста Вінниці:

-«Нове будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудованими нежитловими приміщеннями по АДРЕСА_1 » (замовник ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_5 "), сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів № ВН122240710248 від 23.07.2024;

-Реконструкція з добудовою торгово-розважального комплексу « ІНФОРМАЦІЯ_6 » по АДРЕСА_2 (1, 2 та 3 пускові комплекси), замовник ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_7 ", сертифікати про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів ІУ123210105501 від 28.01.2021, ІУ123210714341 від 26.07.2021, ІУ123220829845 від 05.09.2022;

-Нове будівництво багатоквартирних житлових будинків АДРЕСА_3 , АДРЕСА_4 , АДРЕСА_5 , АДРЕСА_6 , замовник Концерн « ІНФОРМАЦІЯ_8 », сертифікати про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів ВН122220617509 від 24.06.2022, ВН122220728618 від 03.08.2022, ВН122211208145 від 15.12.2021, ВН122210618577 від 07.07.2021;

-Нове будівництво багатоквартирних житлових будинків АДРЕСА_10 , замовник Концерн « ІНФОРМАЦІЯ_8 », сертифікати про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів ВН122210820406 від 07.09.2021, ВН122211008645 від 22.10.2021, з можливістю вилучення належним чином завірених копій наступних документів:

-звернень суб'єктів господарювання до ІНФОРМАЦІЯ_1 про укладення договорів пайової участі з додатками (паспортів та карток фізичних осіб - платників податків для фізичних осіб);

-документів, що надають право на представлення інтересів замовників - юридичних осіб, а також паспортів та карток фізичних осіб - платників податків осіб, що представляють інтереси замовників - юридичних осіб;

-документів, що підтверджують право власності (користування) земельними ділянками, відведеними під будівництво;

-затвердженої у встановленому порядку проектно-кошторисної документації в частині техніко-економічних показників об'єктів, позитивних висновків будівельних експертиз, документів, що підтверджують техніко-економічні показники об'єктів до здійснення будівництва (документів на право власності, технічних паспортів об'єктів тощо), документів, що підтверджують право замовників на виконання будівельних робіт та документів щодо розгляду таких звернень;

-договорів про пайову участь замовників будівництва у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури ІНФОРМАЦІЯ_9 з додатками, довідок про сплату пайової участі;

-документів, що стали підставою для звільнення забудовників від сплати пайової участі;

-протоколів засідань та рішень виконавчого комітету, протоколів засідань постійних комісій ІНФОРМАЦІЯ_1 , рішень ІНФОРМАЦІЯ_10 щодо вищевказаних питань;

-розрахунків розміру коштів пайової участі відповідно до вимог п. 2 розділу ІІ Закону України № 132-IX, позовів про стягнення безпідставно збережених коштів з додатками;

-інформації про структурний підрозділ ІНФОРМАЦІЯ_1 , на який покладено повноваження щодо контролю за сплатою замовниками пайової участі у період з 2019 року по даний час, а також переліку осіб, що здійснювали керівництво таким структурним підрозділом з долученням наказів про призначення на посаду, переведення на посаду, звільнення з посади, документів, що визначали коло посадових обов'язків у період з 2019 року по дату винесення ухвали.

Ухвала діє протягом двох місяців з дня її постановлення.

У разі невиконання даної ухвали, за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів, суд має право постановити ухвалу про проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала слідчого судді є остаточною та оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя