Справа № 930/1692/25
Провадження № 3/930/639/25
12.12.2025 м. Немирів
Суддя Немирівського районного суду Вінницької області Науменко С.М. розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з ВП № 5 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1
за ст.ст. 122-4, 124, ч. 1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
11.07.2025 близько 17:30 по вул. Олійника, 54 в смт. Вороновиця Вінницького району Вінницької області водій ОСОБА_1 вживав алкоголь (горілку) після дорожньо-транспортної пригоди за його участю до проведення уповноваженою особою медичного огляду метою встановлення стану алкогольного сп'яніння чим порушив п. 2.10.є ПДР України - вживання водієм ТЗ після ДТП за його участю алкоголю, за що передбачена відповідальність за ч. 4 ст. 130 КУпАП.
Також, 11.07.2025 близько 17:30 по вул. Олійника, 54 в смт. Вороновиця Вінницького району Вінницької області водій ОСОБА_1 керуючи автомобілем марки ВАЗ д.н.з. НОМЕР_1 здійснив стоянку у селищі Вороновиця по вул. Олійника , 52, залишивши транспортний засіб, не вжив всіх заходів та допустив його самовільний рух, внаслідок чого автомобіль скоїв наїзд на паркан. При ДТП автомобіль та паркан отримали механічні пошкодження з матеріальним збитками. Чим порушив п. 12.12 ПДР - водій залишив ТЗ не вживши всіх заходів щоб не допустити самовільного руху.
Також, 11.07.2025 близько 17:30 по вул. Олійника, 54 в смт. Вороновиця Вінницького району Вінницької області водій ОСОБА_1 керуючи автомобілем марки ВАЗ д.н.з. НОМЕР_1 скоїв дорожньо-транспортну пригоду, а саме залишивши транспортний засіб, не вжив всіх заходів та допустив його самовільний рух, після чого автомобіль здійснив наїзд на паркан сусіднього будинку, після чого ОСОБА_1 залишив місце пригоди, чим порушив вимоги п. 2.10а ПДР України, за що передбачена відповідальність за ст. 122-4 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 , своєї вини не визнав.
У судовому засіданні захисник Головенко Є.В. заявив клопотання про закриття провадження у справі, мотивуючи його тим, що з наявних матеріалів справи, в тому числі із відеозапису з нагрудних камер працівників поліції, відсутні кадри, які б підтверджували факт вживання алкоголю ОСОБА_1 , після вчиненого ДТП, не надано докази на підтвердження факту вживання алкогольних напоїв та алкогольного сп?яніння.
Крім того, з наявних відеоматеріалів вбачається, що ОСОБА_1 від проходження на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп?яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції відмовився.
На ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 4 ст. 130 КУпАП у зв'язку з порушенням п. 2.10 є ПДР України, який передбачає обов'язок водія до проведення медичного огляду не вживати без призначення медичного працівника алкоголю, наркотиків, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, які входять до офіційно затвердженого складу аптечки).
Ч. 4 ст. 130 КУпАП не передбачає настання відповідальності за відмову водія від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп?яніння, тобто за порушення п. 2.5 ПДР України, а тому вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 130 КУПАП не доведена, оскільки будь-яких допустимих та належних доказів про те, що він вживав алкогольні напої після ДТП в матеріалах справи не міститься.
Допитаний в судовому засіданні поліцейський СРПП ВП № 5 ОСОБА_2 , який складав вказані протоколи, надав суду пояснення, що їм надійшла повідомлення, що автомобіль пошкодив паркан, після того як вони приїхали на виклик, з'ясували, що ОСОБА_1 , чий автомобіль пошкодив сусідський паркан, вже загнав автомобіль на подвір'я, тобто забрав його з місця пригоди. ОСОБА_1 , їм пояснив, що випив 100 грам вже після того, як загнав автомобіль в подвір'я. Від проходження огляду відмовився.
Суд, заславши учасників, дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.
Відповідно до ст. 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення, суддя з'ясовує чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є пом'якшуючі та обтяжуючі вину обставини, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясовує інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
В діях ОСОБА_1 встановлена наявність складу адміністративних правопорушень, передбачених ст. 124 КУпАП та ст. 122-4 КУпАП ч. 4 ст. 130 КУпАП.
Вина ОСОБА_1 у вчинені адміністративного правопорушення передбаченого ст. 124 КУпАП підтверджується: відомостями складеного відносно нього протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 388547 від 11.07.2025;схемою місця ДТП; фототаблицею до протоколу про адміністративне правопорушення.
Вина ОСОБА_1 у вчинені адміністративного правопорушення передбаченого ст. 122-4 КУпАП підтверджується: відомостями складеного відносно нього протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 388569 від 11.07.2025; схемою місця ДТП; відеозаписами з нагрудних камер поліцейських.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 130 КУпАП, підтверджується дослідженими в судовому засіданні доказами, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 388582 від 11.07.2025, в якому наведені обставини порушення водієм ОСОБА_1 приписів п. 2.10є «Правил дорожнього руху», за що він притягається до відповідальність за ч. 4 ст. 130 КУпАП;
-актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів;
- направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарський препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 11.07.2025;
- відеозапис з нагрудної камери поліцейського, на якому зафіксований що водій ОСОБА_1 повідомив працівників поліції, що він вжив спиртні напої після ДТП від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився.
Згідно з п.2.10 (є) Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306, у разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов'язаний до проведення медичного огляду не вживати без призначення медичного працівника алкоголю, наркотиків, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, які входять до офіційно затвердженого складу аптечки).
Згідно з ч. 4 ст. 130 КУпАП відповідальність настає, поміж іншим, у разі вживання особою, яка керувала транспортним засобом, після дорожньо-транспортної пригоди за її участю алкоголю, до проведення уповноваженою особою медичного огляду з метою встановлення стану алкогольного сп'яніння чи до прийняття рішення про звільнення від проведення такого огляду.
Отже важливим є встановлення саме факту вживання водієм алкоголю, після дорожньо-транспортної пригоди, а не факту керування транспортними засобами у стані алкогольного сп'яніння.
Як вбачається з пояснень, зафіксованих на нагрудні камери працівників поліції ОСОБА_1 не заперечував що після настання ДТП за його участі він вживав алкоголь.
Таким чином, для кваліфікації дій особи за ч. 4 ст.130 КУпАП необхідно встановити факт керування особою транспортним засобом та вживання нею алкоголю після дорожньо-транспортної пригоди.
За встановлених фактичних обставин справи суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 вчинив правопорушення, що передбачене ч. 4 ст. 130 КУпАП, докази його вини суд вважає переконливими та достатніми.
Доказів, як б спростовували такий висновок суду та містили обґрунтовані доводи на підтвердження відсутності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 130 КУпАП судом не встановлено.
Таким чином, факт причетності ОСОБА_1 як водія транспортного засобу до дорожньо-транспортної пригоди, залишення ним місця дорожньо-транспортної пригоди та вживання алкогольних напоїв після дорожньо-транспортної пригоди є доведеним, а відтак є доведеною і його вина у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст.124, ст.122-4, ч. 4 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, у справах про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частині третій цієї статті.
Враховуючи, що адміністративні правопорушення за ст. 124 КУпАП та 122-4 КУпАП були вчинені ОСОБА_1 , 11.07.2025 та станом на 12.12.2025 (дата розгляду справи) по справі закінчилися строк накладення стягнення передбачені ч. 2 ст.38 КУпАП, тому суд приходить до висновку про закриття провадження у справі за ст. 124 КУпАП та 122-4 КУпАП на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з закінченням строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення суддею постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
На підставі викладеного, керуючись ст. 124, ст. 122-4, ч. 4 ст. 130, ст. ст. 283, 284, 287 КУпАП, суддя,
Об'єднати в одне провадження справи за № 930/1692/25, 930/1693/25 та № 930/1694/25 про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 124, ч.4 ст. 130 КУпАП та ст. 122-4, присвоїти об'єднаній справі № 930/1692/25.
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 , до адміністративної відповідальності за ст. 124 та ст. 122-4 КУпАП - закрити на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з закінченням строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
ОСОБА_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 130 КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34 000 (тридцять чотири тисячі) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк три роки.
Стягнути з ОСОБА_1 до Державного бюджету (стягувач Державна судова адміністрація України) отримувач коштів: ГУК у м. Києві /м. Київ/ 22030106; код за ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір в сумі 605 грн 60 коп.
Штраф має бути сплачений порушником в установу банку України (отримувач коштів: ГУК у Він. обл../м. Немирів 21081100; код отримувача за ЄДРПОУ: 37979858; Казначейство України (ЕАП) UA 768999980313040106000002796; код класифікації доходів бюджету: 21081100, призначення платежу: адміністративні штрафи, Немирівський районний суд) не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у вищезазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення стягується подвійний розмір штрафу.
Постанова підлягає зверненню до виконання протягом 3 (трьох) місяців з дня її винесення.
Постанова суду у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 КУпАП, а також постанов, прийнятих за результатами розгляду справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 185-3 КУпАП.
Скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 цього Кодексу, особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим.
Скарга подається до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: С.М. Науменко