18 грудня 2025 року м. Харків Справа № 905/242/25
Східний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя Тарасова І.В., суддя Лакіза В.В. , суддя Мартюхіна Н.О.
за участю секретаря Андерс О.К.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Східного апеляційного господарського суду апеляційні скарги позивача - Приватного акціонерного товариства “Національна енергетична компанія “Укренерго» (вх. № 2052 Д/2) та відповідача - Акціонерного товариства "ДТЕК Донецькі електромережі» (вх.№2056Д/2) на рішення Господарського суду Донецької області від 26.08.2025 у справі №905/242/25 (повний текст рішення складено та підписано 05.09.2025 суддею Лободою Т.В. у приміщенні Господарського суду Донецької області)
за позовом Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго", м. Київ,
до Акціонерного товариства "ДТЕК Донецькі електромережі", м. Краматорськ Донецької області,
про стягнення 504 767 142,37 грн,
Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" звернулось до Господарського суду Донецької області з позовною заявою до Акціонерного товариства "ДТЕК Донецькі електромережі" про стягнення заборгованості за договором про врегулювання небалансів електричної енергії від 21.05.2019 № 01/18078 в загальному розмірі 504 767 142,37 грн, з якої заборгованість по штрафним санкціям за невиконання грошових зобов'язань за період грудень 2024, січень 2025, врегулювання серпень 2023 - жовтень 2023, врегулювання липень 2022 - жовтень 2022 у сумі 3 853 472,78 грн (з яких 2 611 554,30 грн інфляційного збільшення та 1 241 918,48 грн 3% річних), а також заборгованість за фактично надані послуги (основний борг) за період грудень 2024, січень 2025, врегулювання серпень 2024, врегулювання серпень 2023 - жовтень 2023, врегулювання липень 2022 - жовтень 2022 у розмірі 500 913 669,59 грн.
Позов обґрунтовано невиконанням відповідачем умов укладеного з позивачем договору про врегулювання небалансів електричної енергії від 01.12.2020 № 0518-01141 в частині оплати вартості небалансів відповідно до виставлених позивачем за спірні періоди у відповідності до умов цього Договору та Правил ринку, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 307 рахунків, внаслідок чого утворилась основна заборгованість в сумі 500 913 669,59 грн, за несплату якої відповідно до ч. 2 статті 625 Цивільного кодексу України нараховано 2 611 554,30 грн інфляційних втрат та 1 241 918,48 грн 3% річних.
Рішенням Господарського суду Донецької області від 26.08.2025 у справі №905/242/25 позов задоволено частково. Стягнуто з Акціонерного товариства "ДТЕК Донецькі електромережі" на користь Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" основну заборгованість у сумі 440 587 010,44 грн, 3% річних у сумі 1 012 445,54 грн, інфляційні втрати в сумі 2 031 099,81 грн та витрати по сплаті судового збору в сумі 745 166,58 грн.
Рішення обґрунтовано наявністю правових підстав для стягнення частини основного боргу із оплати вартості небалансів та нарахованих на відповідну частину боргу інфляційних та 3% річних за періоди: грудень 2024, січень 2025, липень 2022 - жовтень 2022, та відсутність правових підстав для стягнення вартості небалансів та нарахованих на них інфляційних втрат та 3% річних за період серпень 2023 - жовтень 2023, з огляду на те, що:
- позивач у відповідності до умов договору про врегулювання небалансів від 01.12.2020 №0518-01141 та положень Правил ринку виставляв відповідачу через систему управління ринком відповідні платіжні документів (рахунки-фактури, підписані кваліфікованим електронним підписом уповноваженої особи позивача) та звіти за електричну енергію з метою врегулювання небалансів за періоди липень 2022 - жовтень 2022, жовтень, грудень 2024 року, січень 2025. При цьому позивач виставив відповідні рахунки відповідачу на оплату небалансів за поточними зобов'язаннями за грудень 2024 року, січень 2025 року, які не були оплачені відповідачем, заперечення щодо сум за вказані періоди відповідач не надав, у той час як позивач здійснив коригування сум за відповідні періоди, а саме липень-жовтень 2022, серпень - жовтень 2023, жовтень 2024 року;
- необгрунтованість заперечень відповідача щодо безпідставного віднесення на нього зобов'язань щодо сплати як небалансів обсягів електричної енергії, які були спожиті КП "Компанія "Вода Донбасу" за період липень - жовтень 2022 року в обсязі 2 904 554,00 кВт*год на загальну суму 12 657 436,27 грн, з огляду на те, що суперечка сторін щодо віднесення обсягів спожитої електричної енергії КП "Компанія "Вода Донбасу" на втрати оператора системи розподілу (ОСР), яким є відповідач, відповідно, і до небалансів відповідача, як сторони, відповідальної за баланс (СВБ), вирішена регулятором -Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, шляхом прийняття постанови від 08.08.2023 № 1475, якою :
- зобов'язано АТ "ДТЕК Донецькі Електромережі", ТОВ "ДТЕК Високовольтні Мережі", ПрАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" припинити порушення абзацу третього пункту 6.2.8 глави 6.2 розділу VI Правил роздрібного ринку шляхом передачі адміністратору комерційного обліку у термін до 01.09.2023 валідованих даних комерційного обліку по точках комерційного обліку КП "Компанія "Вода Донбасу" за період з 01.01.2022 по 28.02.2023 з урахуванням того, що учасник ринку КП "Компанія "Вода Донбасу" у зазначений період мав статус "Дефолтний";
- зобов'язано ПрАТ "НЕК "Укренерго" припинити порушення абзацу п'ятнадцятого підпункту 6 пункту 1 Постанови № 555 шляхом забезпечення сертифікації даних комерційного обліку у термін до 01.09.2023 згідно з пунктом 2.2.2 глави 2.2 розділу II Кодексу комерційного обліку по точках комерційного обліку КП "Компанія "Вода Донбасу" за період з 01.01.2022 по 28.02.2023 після отримання таких даних комерційного обліку від АТ "ДТЕК Донецькі Електромережі", ТОВ "ДТЕК Високовольтні Мережі", ПрАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" відповідно до пункту 1 цієї постанови, надати сертифіковані дані комерційного обліку АР для подальшого формування платіжних документів і здійснення розрахунків та не допускати в подальшому такого порушення. Рішенням суду в господарській справі № 905/1183/23, що набрало законної сили, стосовно АТ "ДТЕК Донецькі електромережі", яке було відповідачем у вказаній справі, встановлені обставини щодо погодження з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 08.08.2023 № 1475, вжиття в подальшому заходів щодо КП "Компанія "Вода Донбасу", пов'язаних в тому числі з виконанням вимог вказаної постанови, однак, недотриманням порядку та строків вжиття таких заходів, а заперечення відповідача щодо того, що вказана постанова НКРЕКП не містить вимоги щодо віднесення відповідних обсягів електричної енергії, спожитої КП "Компанія "Вода Донбасу", на небаланси АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" є необґрунтованими, оскільки виконавши вимоги вказаної постанови, відповідні обсяги будуть віднесені на втрати та небаланси відповідача (ОСР, СВБ) на підставі відповідних умов Договору та норм Правил роздрібного ринку електричної енергії, Правил ринку;
- обґрунтованість заперечень відповідача щодо неправомірного включення позивачем до небалансів відповідача обсягів електричної енергії, які були спожиті КП "Компанія "Вода Донбасу" (ПОН - ДПЗД "Укрінтеренерго") за період серпень - жовтень 2023 року в обсязі 6 463919 кВт*год на загальну суму 22 449134,65 грн, з огляду на те, що спірні обсяги спожитої електричної енергії за серпень-жовтень 2023 віднесені на небаланси відповідача у зв'язку з неможливістю припинити КП "Компанія "Вода Донбасу" електроживлення об'єкта споживача, з огляду на те, що у відповідності до п.1.7.5. Правил ринку та п. 3.4.4 Правил роздрібного ринку електричної енергії (ПРРЕЕ), споживач КП "Компанія "Вода Донбасу" був переведений на постачальника останньої надії (ПОН; ДПЗД "Укрінтеренерго") з 14.03.2023, а відповідно до п. 6.2.8 Правил роздрібного ринку електричної енергії постачальник "останньої надії" постачає електричну енергію споживачу протягом строку, що не може перевищувати 90 днів. Якщо споживач протягом 90 днів не укладе відповідний договір про постачання електричної енергії з іншим електропостачальником або договір купівлі-продажу електричної енергії на ринку електричної енергії, електроживлення його об'єкта (об'єктів) має бути припинено оператором системи. У разі нездійснення оператором системи припинення електроживлення об'єкта (об'єктів) споживача через 90 днів з першого дня постачання йому електричної енергії постачальником "останньої надії", обсяги електричної енергії, спожитої цим споживачем, починаючи з 91 дня покладаються адміністратором комерційного обліку на втрати оператора системи. Збитки, пов'язані з оплатою та адмініструванням втрат, які виникли внаслідок порушення цих Правил іншими учасниками роздрібного ринку, оператор системи відшкодовує, оформивши претензію цьому (цим) учаснику (учасникам) роздрібного ринку на відшкодування збитків у порядку, передбаченому розділом VIII цих Правил. Проте, за наявності встановленої постановою Кабінету Міністрів України №1209 від 27.12.2018 прямої заборони на відключення електропостачання об'єктів КП "Компанія "Вода Донбасу", підстави для покладення на відповідача відповідальності у вигляді віднесення обсягів електричної енергії, спожитої цим споживачем, на небаланси сторони, відповідальної за баланс, у зв'язку з нездійсненням оператором системи припинення електроживлення об'єкта (об'єктів) споживача відсутні;
- обґрунтованість заперечень відповідача щодо неправомірного покладення позивачем на небаланси відповідача технологічних втрат електричної енергії (ТВЕ) за період серпень - жовтень 2023 року в обсязі 6560723 кВт*год на загальну суму 37877524,50 грн, оскільки з матеріалів справи вбачається та не заперечується позивачем, внаслідок бойових дій були пошкоджені магістральні лінії електропередач ПрАТ "НЕК "Укренерго" (ЛЕП), відновлення та ремонт яких позивачем здійснено не було, що мало наслідком необхідність відповідачу створювати транзитні лінії 110кВ для відновлення живлення споживачів Донецької та частково Харківської областей і після створення таких ліній за погодженням з позивачем, саме мережами відповідача позивач продовжував і продовжує на сьогодні передавати електричну енергію в суміжні області, не здійснюючи жодних заходів з ремонту своїх мереж, що у свою чергу свідчить про те, що відповідач не надавав послуги з розподілу вказаної частини електричної енергії, яку позивач поклав до обсягів відповідача та саме користування позивачем у своїй господарській діяльності мережами (передача електричної енергії) відповідача призвело до транзитних втрат в мережах відповідача, враховуючи при цьому те, що у тариф з передачі електричної енергії, затверджений для НЕК "Укренерго" включені технологічні витрати, які підприємство може понести під час передачі електричної енергії, у той час як відповідач несе додаткові технологічні витрати у зв'язку зі здійсненням передачі власними електричними мережами на рівні 110 кВ споживачам Донецької та частково Харківської областей, фактично виконуючи послугу передачі електричної енергії, яку мало виконувати ПрАТ "НЕК "Укренерго".
Відповідач - Акціонерне товариство "ДТЕК Донецькі електромережі" подав на зазначене рішення до Східного апеляційного господарського суду апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права, порушення норм процесуального права, неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, просить це рішення скасувати в частині задоволення позовних вимог на суму 12 720 298,86 грн та ухвалити нове рішення в цій частині про відмову у задоволенні позовних вимог, судові витрати покласти на позивача.
В обґрунтування апеляційної скарги відповідач посилається, зокрема, на безпідставність висновку суду про наявність правових підстав для покладення на відповідача зобов'язань щодо сплати як небалансів обсягів електричної енергії, які були спожиті КП "Компанія "Вода Донбасу" за період липень - жовтень 2022 року в обсязі 2 904 554,00 кВт*год на загальну суму 12 657 436,27 грн, з посиланням на постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, шляхом прийняття постанови від 08.08.2023 № 1475, а також на те, що рішенням суду в господарській справі № 905/1183/23, що набрало законної сили, стосовно АТ "ДТЕК Донецькі електромережі", яке було відповідачем у вказаній справі, встановлені обставини щодо погодження з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 08.08.2023 № 1475 вжиття в подальшому заходів щодо КП "Компанія "Вода Донбасу", пов'язаних в тому числі з виконанням вимог вказаної постанови, оскільки:
- у справі №905/1183/23 суд не досліджував обставини щодо правомірності або неправомірності присвоєння КП "Компанія "Вода Донбасу" статусу «Дефолтний» та правомірності або неправомірності перекладення спожитих зазначеним підприємством обсягів електроенергії на відповідача як оператора системи розподілу(ОСР) і при прийнятті рішення у вказаній справі не встановлювались обставини, які б впливали на обставини, що розглядаються к справі № 905/242/25;
- неоскарження зазначеної постанови НКРЕКП у судовому порядку не підтверджує того, що сторона з нею погоджується або не погоджується та, тим більш, не підтверджує правомірність дій позивача щодо перекладання обсягів другого учасника ринку на ОСР;
- постанова НКРЕКП від 08.08.2023 № 1475 не є обов'язковою для суду, а тому викладені в ній висновки не мають преюдиціального значення при розгляді даної справи та не звільняють позивача від доказування обставин, на які він посилається в обґрунтування позову.
При цьому відповідач зазначає, що у зазначеній постанові НКРЕКП відповідача зобов'язано припинити порушення абз. 3 п. 6.2.8. ПРЕЕ шляхом передачі адміністратору комерційного обліку по точках комерційного обліку КП "Компанія "Вода Донбасу" за період з 01.01.2022 по 28.02.2023, з урахуванням того, що цей учасник ринку мав статус «Дефолтний», але докази порушення відповідачем п. 6.2.8. ПРЕЕ у спірний період з липня по жовтень 2022 року та присвоєння у зазначений період КП "Компанія "Вода Донбасу" статусу «Дефолтний» у матеріалах справи не містяться, а тому суд першої інстанції не міг встановити правомірність дій позивача щодо перекладення обсягів, спожитих КП "Компанія "Вода Донбасу", на втрати відповідача, як ОСР , спираючись лише на зазначену постанову НКРЕКП, не врахувавши при цьому постанову Кабінету Міністрів України від 27.12.2018, яка містить пряму заборону на відключення від електропостачання КП "Компанія "Вода Донбасу" та має вищу юридичну силу ніж постанова НКРЕКП.
При цьому відповідач зазначає, що рішенням Господарського суду міста Києва від 11.02.2025 у справі № 910/6820/24, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 18.06.2025, яке набрало законної сили, встановлено, що у 2019 році КП "Компанія "Вода Донбасу" набуло статусу «Дефолтний» лише як виробник електричної енергії, у той час як присвоєння йому у подальшому 13.03.2023 статусу «Дефолтний» як постачальнику для власних потреб відбулося з порушенням вимог Правил ринку.
Разом з цим, відповідач зазначає, що судом безпідставно відхилено його заперечення щодо того, що вказана постанова НКРЕКП не містить вимоги щодо віднесення відповідних обсягів електричної енергії, спожитої КП "Компанія "Вода Донбасу", на небаланси АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" з посиланням на те, що, виконавши вимоги вказаної постанови, відповідні обсяги будуть віднесені на втрати та небаланси відповідача (ОСР, СВБ) на підставі відповідних умов Договору та норм Правил роздрібного ринку електричної енергії, Правил ринку, оскільки ані договором, ані ПРЕЕ, ані Правилами ринку не передбачено, що передання адміністратору комерційного обліку валідованих даних комерційного обліку по очках комерційного обліку споживача, з урахуванням того, що учасник ринку у зазначений період мав статус «Дефолтний» тягне за собою перекладення обсягів такого споживача на витрати ОСР та судом першої інстанції не враховано позицію, викладену у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 21.01.2025 у справі № 905/1743/23 щодо того, що постанова НКРЕКП від 08.08.2023 № 1475 не зобов'язує НЕК «Укренерго» покладати обсяги спожитої КП "Компанія "Вода Донбасу" на небаланси АТ «ДТЕК Донецькі електромережі».
Крім цього відповідач зазначає, що суд першої інстанції не врахував того, що КП "Компанія "Вода Донбасу" з 2019 року є учасником ринку, який купує електричну енергію для власного споживання, та має всі передбачені чинним законодавством договори, а тому є особою, відповідальною, як електропостачальник, за небаланси своєї балансуючої групи за укладеним з позивачем договором про врегулювання небалансів, заборгованість за яким за період з березня 2022 року по березень 2023 року в сумі 391 970 005,80 грн на час розгляду даної справи вже була стягнута з вказаного підприємства на користь позивача рішенням Господарського суду Донецької області від 09.10.2023 у справі № 905/541/23, яке набрало законної сили і на виконання якого видано відповідний наказ, а тому позивач вже отримав компенсацію вартості тих самих обсягів небалансів електричної енергії КП "Компанія "Вода Донбасу", які ним заявлено в рамках даної справи за період з липня по жовтень 2022 року.
Також відповідач зазначив про неврахування судом першої інстанції того, що коригування позивачем за період липень-жовтень 2022 року здійснено з порушенням строків, встановлених в Додатку 10 до Правил ринку.
Позивач - Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" також подало на зазначене рішення до Східного апеляційного господарського суду апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить це рішення скасувати в частині відмови у стягненні суми основного боргу у сумі: 22 449 134, 25 грн за період серпень - жовтень 2023 року в обсязі 6463 919 кВт*год та за період серпень - жовтень 2023 року в обсязі 6560623 кВт*год на суму 37877524, 50 грн, а також скасувати рішення в частині відмови у стягненні інфляційних витрат на суму 580 454,49 грн та 3% річних в сумі 229 472,94 грн, а в іншій частині рішення залишити без змін, поклавши на відповідача судові витрати зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги.
Зокрема, позивач зазначає про безпідставність висновку суду першої інстанції щодо неправомірного покладення позивачем на небаланси відповідача технологічних втрат електричної енергії (ТВЕ) за період серпень - жовтень 2023 року в обсязі 6560723 кВт*год на загальну суму 37877524,50 грн та неправомірність застосування для розрахунку таких технологічних витрат електричної енергії Методичних рекомендацій визначення технологічних витрат електричної енергії в трансформаторах і лініях електропередавання, затверджених Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України № 399 від 21.06.2013, враховуючи те, що:
- до структури тарифів на послуги відповідача з розподілу електричної енергії із застосуванням стимулюючого регулювання входять витрати, пов'язані з купівлею електричної енергії з метою компенсації технологічних втрат електричної енергії на її розподіл, а тому такі витрати компенсуються відповідачу споживачами при оплаті відповідних послуг;
- відповідно до пункту 1.3. Методичних рекомендацій визначення технологічних витрат електричної енергії в трансформаторах і лініях електропередавання, затверджених Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України № 399 від 21.06.2013 сфера застосування цих Методичних рекомендацій не поширюється на визначення технологічних втрат електричної енергії в елементах міждержавних електричних мереж, у той час як позивач є оператором системи передачі міждержавних та магістральних ліній, у зв'язку з чим для визначення обсягів технологічних втрат у своїх мережах використовує не вищезазначені Методичні рекомендації, а Галузевий нормативний документ (ГНД) «Нормування технологічних втрат електроенергії в магістральних та міждержавних електричних мережах.Методика», затверджений наказом Мінпаливенерго від 21.08.2012 № 613, сферою застосування якого згідно з його п. 1.2. є підприємство НЕК «Укренерго» та її структурні підрозділи, яка має у власності або користуванні на визначених законом підставах магістральні та міждержавні електричні мережі та отримала ліцензію НКРЕКП на право провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії.
Разом з цим позивач зазначив про неврахування судом першої інстанції того, що обсяги технологічних втрат не можуть бути предметом розгляду даної справи, оскільки останній стосується заборгованості за договором про врегулювання небалансів електричної енергії , а не договору про передачу електричної енергії та технологічні втрати електричної енергії систем при використанні ліній електропередач відповідача, як оператора системи розподілу, та, крім цього, між сторонами відсутній договір про спільне використання ліній , на які посилається відповідач, та жодних умов спільного використання сторонами відповідних ліній електропередач не погоджено, як і порядку визначення технічних параметрів роботи та розрахунку технологічних втрат електричної енергії, на які посилається відповідач в обґрунтування своїх заперечень проти позову.
Також позивач зазначає про безпідставність висновку суду першої інстанції щодо неправомірного включення позивачем до небалансів відповідача обсягів електричної енергії, які були спожиті КП "Компанія "Вода Донбасу" (ПОН - ДПЗД "Укрінтеренерго") за період серпень - жовтень 2023 року в обсязі 6 463919 кВт*год на загальну суму 22 449 134,65 грн, з огляду на те, що споживання КП «Вода Донбасу» електричної енергії для потреб електроустановок споживача у період з 01.01.2022 по 28.02.2023 в порушення вимог п. 1.2.1 глави 1.2. розділу 1 та п. 5.5.5. глави 5.5. розділу V Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі ПРЕЕ) здійснювалось за відсутності договору про постачання електричної енергії, договорів про закупівлю електричної енергії на організованих сегментах ринку, що призвело до втрат електричної енергії оператора системи розподілу-відповідача.У матеріалах справи відсутні та судом від ДТЕК «Донецькі електромережі» не отримано доказів укладення договору про постачання електричної енергії КП «Вода донбача» з постачальником електричної енергії на виконання вимог п. 3.1.6. та 3.1.9 глави 3.1. розділу ІІІ Правил роздрібного ринку електричної енергії, за якими постачання електричної енергії споживачу здійснюється, зокрема, якщо споживач є стороною діючих договорів про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, та про постачання електричної енергії споживачу або про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг чи постачальником «останньої надії» та споживання електричної енергії без укладення відповідних договорів на роздрібному ринку не допускається.
Разом з цим позивач зазначив, що відповідно до п.6.2.6. ПРЕЕ якщо споживач до моменту його переведення на постачання електричної енергії постачальником "останньої надії" не обрав електропостачальника або не забезпечив власного споживання шляхом купівлі електричної енергії за двосторонніми договорами та/або на організованих сегментах ринку, адміністратор комерційного обліку в одноденний термін переводить такого споживача на постачання електричної енергії постачальником "останньої надії" шляхом внесення змін в одноденний строк до реєстрів точок комерційного обліку електропостачальника щодо постачальника "останньої надії" у порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, з одночасним повідомленням операторів системи та постачальника "останньої надії". Відповідно до п. 6.2.7. ПРЕЕ після зміни електропостачальника на постачальника "останньої надії" споживач зобов'язаний невідкладно ініціювати початок процедури зміни електропостачальника у порядку, встановленому главою 6.1 цього розділу. Відповідно до п. 6.2.8 ПРЕЕ Постачальник «останньої надії» постачає електричну енергію споживачу протягом строку, що не може перевищувати 90 днів, крім випадків, визначених законодавством. Якщо споживач протягом 90 днів не укладе відповідний договір про постачання електричної енергії з іншим електропостачальником або договір купівлі-продажу електричної енергії на ринку електричної енергії або не продовжить дію договору про постачання електричної енергії з постачальником «останньої надії» з терміном більше 90 днів відповідно до вимог цих Правил, електроживлення його об'єкта (об'єктів) має бути припинено оператором системи в порядку, передбаченому розділом VII цих Правил за зверненням постачальника «останньої надії».
При цьому позивач зазначає, що на порушення зазначених вимог законодавства при споживанні КП «Вода Донбасу'електроенергії» у період з 01.01.2022 по 28.02.2023 вказав регулятор - Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг в постанові від 08.08.2023 № 1475 та в п. 2 її резолютивної частини зобов'язав оператора системи розподілу - АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» передати валідовані дані комерційного обліку з відповідним значенням «НУЛЬ» адміністратору комерційного обліку - НЕК «Укренерго» за період з 01.01.2022 по 28.02.2023 та в подальшому без усунення підстав порушення не допускати його в подальшому.
Позивач стверджує, що дані факти мали бути оцінені судом першої інстанції в частині виконання вимог закону з боку відповідача , що є підставою в разі невиконання, для повної відмови у задоволенні та прийнятті позиції відповідача як незаконної та необґрунтованої.
У разі невиконання зазначених вище заходів з припинення обмеження постачання електричної енергії споживачам-боржникам постачальника «останньої надії», оператор системи розподілу - відповідач відповідно до Типового договору електропостачальника про надання послуг з розподілу електричної енергії має віднести на власні втрати обсяги електричної енергії, що спожиті, у тому числі, з дати повторного приєднання споживачем - боржником постачальника «останньої надії» до договору пр постачання електричної енергії постачальником «останньої надії», у той час як фактичні дані про наявність порушення з боку відповідача та КПВД було викладено в постанові НКРЕКП від 08.08.2023 № 1475 та вимоги регулятора у вказаній постанові по перекладенню спожитих об'ємів відповідача за період з 01.01.2022 по 28.0322022 на відповідача як оператора системи розподілу не оскаржено.
Разом з цим позивач зазначив, що відповідач порушив вимоги галузевого законодавства, не врахувавши правову позицію Верховного суду від 20.09.2021 у справі № 910/8958/20, від 01.07.2025 у справі № 911/4610/15(910/549/23) по аналогічним справам та не визначив Комунальному підприємству «Вода Донбасу» постачальника, що призвело до порушення вимог ПРЕЕ та при цьому позивачем правомірно покладено на втрати відповідача як оператора системи розподілу.
Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 04.11.2025 об'єднано розгляд апеляційних скарг позивача та відповідача на рішення Господарського суду Донецької області від 26.08.2025 у справі №905/242/25 для їх сумісного розгляду, який призначено на 27.11.2025 р. о 10:00 у приміщенні Східного апеляційного господарського суду.
30.09.2025 від позивача надійшов відзив на апеляційну скаргу відповідача ( вх. № 11554), згідно з яким він просить вказану скаргу залишити без задоволення та задовольнити апеляційну скаргу позивача.
В обґрунтування своїх заперечень проти апеляційної скарги відповідача у відзиві на неї позивач зазначив, зокрема, про необґрунтованість доводів апеляційної скарги відповідача щодо безпідставного покладення позивачем на небаланси АТ «ДЕК «Донецькі електромережі» спожитих КП «Компанія» Вода Донбасу» обсягів електроенергії за період з липня по серпень 2022 року, з огляду на порушення ним вимог галузевого законодавства, що встановлені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг в постанові від 08.08.2023 № 1475 щодо невідключення споживача від електроживлення та покладення у зв'язку з цим вказаною постановою Регулятора відповідних спожитих ним обсягів на небаланси відповідача та неоскарженя зазначеного рішення Регулятора.
06.11.2025 від відповідача надійшов відзив на апеляційну скаргу позивача ( вх. № 12925), згідно з яким він просить вказану скаргу залишити без задоволення та задовольнити апеляційну скаргу відповідача.
В обґрунтування своїх заперечень проти апеляційної скарги позивача у відзиві на неї відповідач зазначив, зокрема, про безпідставність посилання позивача на правомірність покладення ним на небаланси відповідача технологічних втрат електричної енергії (ТВЕ) за період серпень - жовтень 2023 року в обсязі 6560723 кВт*год на загальну суму 37877524,50 грн з посиланням на те, що такі витрати компенсуються відповідачу споживачами при оплаті відповідних послуг шляхом включення їх до структури тарифів на послуги відповідача з розподілу електричної енергії із застосуванням стимулюючого регулювання, оскільки відповідачем не враховано, що до структури вказаних тарифів включена компенсація лише за планові технологічні втрати, що пов'язані з розподілом, до яких не належать додаткові позапланові технологічні витрати, пов'язані з передачею та транспортуванням позивачем мережами відповідача електричної енергії через бездіяльність позивача як оператора системи передачі щодо ремонту власних мереж на території Донецької області та при цьому позивач отримує компенсацію за технологічні втрати електричної енергії, пов'язані з передачею у складі тарифів на послуги з передачі електричної енергії, у той час як в Донецькому регіоні ці витрати фактично несе відповідач, який фактично здійснює передачу електричної енергії своїми мережами замість позивача.
Крім цього відповідач зазначає про безпідставність посилання позивача на порядок розрахунку технологічних втрат саме у своїх електричних мережах як оператора системи передачі, який використовує міждержавні електричні мережі оскільки додаткові технологічні витрати, проти включення яких до вартості небалансів відповідача він заперечує, виникли саме в мережах відповідача як оператора системи розподілу, який не використовує елементи міждержавних електричних мереж, а тому обсяг цих витрат правомірно розраховано на підставі Методичних рекомендацій визначення технологічних витрат електричної енергії в трансформаторах і лініях електропередавання, затверджених Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України № 399 від 21.06.2013.
Також відповідач зазначив про безпідставність посилання позивача на постанову НКРЕКП від 08.08.2023 № 1475 як на правову підставу для покладення на небаланси відповідача обсягів спожитої КП «Вода Донбасу» електроенергії у період з липня по жовтень 2022 року, оскільки вказаною постановою Регулятор не зобов'язував НЕК «Укренерго» покладати відповідні обсяги на АТ «ДТЕК Донецькі електромережі», про що також зазначив Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду у п. 4.15 постанови від 21.01.2025 у справі № 905/1743/23, правовідносини в якій є подібними до правовідносин у даній справі, а також подібними є предмет та підстави позовів та суть доводів позивача та заперечень відповідача та в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 30.10.2025 у справі № 904/537/24.
При цьому відповідач звертає увагу на те, що КП «Компанія «Вода Донбасу» не була учасником суперечки, за результатами якої Регулятором прийнято вказану постанову, а тому дізналася про таке рішення Регулятора вже після видалення з реєстрів та закриття його участі в роботі ринку електричної енергії , тобто після 13.03.2023, у зв'язку з чим ним і було подано позовну заяву до ПрАТ НЕК «Укренерго» в рамках справи № 910/6820/24 предметом якого є:
- визнання рішення ПрАТ НЕК "Укренерго", як адміністратора комерційного обліку, щодо виключення Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» з системи управління ринком "Market Management System" неправомірним;
- зобов'язання ПрАТ НЕК "Укренерго" повернути Комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу" в систему управління ринком "Market Management System" з 13.03.2023 як електропостачальника за власними точками споживання;
- зобов'язання ПрАТ НЕК "Укренерго" надати доступ АТ "ДТЕК Донецькі електромережі", ПрАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля", ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" для зміни та відображення даних комерційного обліку в системі управління ринком "Market Management System" за точками комерційного обліку (EIC-кодами) КП "Компанія "Вода Донбасу" за період з 14.03.2023 по 30.09.2024 та відобразити спожиті КП "Компанія "Вода Донбасу" обсяги електричної енергії через мережі операторів систему розподілу: АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" в обсязі 18 929 038 кВт*г, ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" в обсязі 14 234 359 кВт*г, ПрАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" в обсязі 63 630 538 кВт*г, як купівлю-продаж КП "Компанія "Вода Донбасу" електричної енергії для врегулювання небалансів електричної енергії по договору № 0350- 01012 від 26.06.2019;
- зобов'язання ПрАТ НЕК "Укренерго" включити до облікових даних в системі управління ринком "Market Management System" обсяги електричної енергії на балансуючу групу КП "Компанія "Вода Донбасу", що спожиті за точками комерційного обліку (EIC-кодами) КП "Компанія "Вода Донбасу" за період з 14.03.2023 по 30.09.2024 обсяги електричної енергії спожиті через мережі операторів систему розподілу: АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" в обсязі 18 929 038 кВт*г, ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" в обсязі 14 234 359 кВт*г, ПрАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" в обсязі 63 630 538 кВт*г, як сертифіковані дані купівлі-продажу КП "Компанія "Вода Донбасу" електричної енергії для врегулювання небалансів електричної енергії по договору № 0350-01012 від 26.06.2019.
Також відповідач зазначив про відсутність підстав для перекладення на його небаланси як на оператора системи розподілу обсягів спожитої КП «КомпаніяВода Донбасу» електроенергії у період з липня по жовтень 2022 року відповідно до абз. 3 пункту 6.2.8. ПРЕЕ, якою передбачено, що у разі нездійснення оператором системи припинення електроживлення об'єкта (об'єктів) споживача через 90 днів з першого дня постачання йому електричної енергії постачальником "останньої надії", обсяги електричної енергії, спожитої цим споживачем, починаючи з 91 дня покладаються адміністратором комерційного обліку на втрати оператора системи, оскільки:
- по-перше, позивач не зазначає та не надав суду підтвердження щодо того, з якого саме моменту на його думку КП "Компанія "Вода Донбасу" споживало електроенергію від постачальника «останньої надії» (ПОН) та з якого дня повинно було бути припинено електроживлення об'єктів цього підприємства, й відповідно, з якого саме моменту позивач застосовує абз. 3 п 6.2.8. ПРЕЕ до відповідача, з урахуванням заявлених різних у часі періодів;
- по друге, в контексті пункту 6.2.8 ПРЕЕ, покладання адміністратором комерційного обліку обсягів електричної енергії, спожитої споживачем електроживлення об'єкта якого не припинено зі спливом встановленого строку за відповідних умов, на втрати оператора системи розподілу-це відповідна міра відповідальності у разі наявності безпідставної бездіяльності оператора системи у визначеному пунктом Правил випадку, у той час як розділом «Загальні питання» Порядку забезпечення постачання електричної енергії захищеним споживачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2018 № 1209 передбачено, що на час проведення операції Об'єднаних сил відключення електропостачання не застосовуються щодо об'єктів Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу», а отже, за наявності прямої заборони, встановленої чиним законодавством , позивач переклав на відповідача відповідальність у вигляді віднесення обсягів електричної енергії, спожитої цим споживачем, на втрати відповідача як оператора системи розподілу у зв'язку із нездійсненням оператором системи припинення електроживлення об'єкта (об'єктів ) споживача.В свою чергу постанова Кабінету Міністрів України від 27.12.2018, яка містить пряму заборону на відключення КП «Компанія «Вода донбасу» від електропостачання, має вищу юридичну силу ніж постанова НКРЕКП від 08.08.2023 № 1475 та відповідна заборона є спеціальною нормою відносно інших нормативно-правових актів, які регулюють правовідносини у фері діяльності на ринку електричної енергії.
Крім цього відповідач зазначив про безпідставність посилання позивача в апеляційній скарзі на те, що споживання КП «Вода Донбасу» електричної енергії для потреб електроустановок споживача у період з 01.01.2022 по 28.02.2023 в порушення вимог п. 1.2.1 глави 1.2. розділу 1 та п. 5.5.5. глави 5.5. розділу V Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі ПРЕЕ) здійснювалось за відсутності договору про постачання електричної енергії, договорів про закупівлю електричної енергії на організованих сегментах ринку, оскільки наявність діючих договорів для забезпечення власного споживання шляхом купівлі-продажу електричної енергії, укладених між НЕК «Укренерго» та КП «Компанія «Вода Донбасу» у період з 01.01.2022 по 28.02.2023 включно, встановлено у справах № № 905/586/22, 905/541/23.
Також відповідач зазначив про посилання позивача в апеляційній скарзі на нерелевантну судову практику, а саме, на постанови Верховного Суду від 20.09.2021 у справі 910/8958/20, від 11.04.2022 у справі № 905/38/21, від 17.11.2023 у справі № 910/12832/21, від 01.07.2025 у справі № 911/4610/15(910/549/23), оскільки вони винесені у справах з правовідносинами, які не є подібними зі спірними у даній справі правовідносинами та з іншими предметами спору та наведені в них висновки не спростовують та жодним чином не заперечують жодних висновків суду, викладених в оскаржуваному рішенні в оскаржуваній ним частині, у той час як позивачем не наведено неправильного застосування норм матеріального права при ухваленні відповідної частини цього рішення.
Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 27.11.2025 в судовому засіданні оголошено перерву до 18.12.2025 р. о 10:30 год. у приміщенні Східного апеляційного господарського суду за адресою: 61022, м. Харків, проспект Незалежності, 13, 1-й поверх, зал засідань № 104.
В судовому засіданні представники сторін підтримали апеляційні скарги відповідної сторони та заперечили проти апеляційної скарги протилежної сторони.
Відповідно до статті 269 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Дослідивши матеріали справи, викладені в апеляційних скаргах та відзивах на них доводи та вимоги сторін, заслухавши представників сторін, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції у межах доводів та вимог апеляційних скарг, колегія суддів дійшла висновку про здоволення апеляційної скарги відповідача та відмову в задоволенні апеляційної скарги позивача, виходичи з такого.
Заслухавши представників сторін, які приймали участь у судових засіданнях по справі, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Акціонерне товариство "ДТЕК Донецькі електромережі" (СВБ - сторона, відповідальна за баланс) шляхом подання та підписання заяви про укладення договору про врегулювання небалансів електричної енергії з Приватним акціонерним товариством "Національна енергетична компанія "Укренерго" (ОСП - оператор системи передачі), приєдналося до публічного договору приєднання за типовою формою, яка розміщена на офіційному сайті позивача за посиланням https://ua.energy/.
Повідомленням від 27.11.2020 № 01/43433 позивач підтвердив, що Акціонерне товариство "ДТЕК Донецькі електромережі" приєднано до умов договору про врегулювання небалансів електричної енергії та долучено до реєстру учасників ринку; ідентифікатор договору № 0518-01141; дата акцептування 01.12.2020.
За змістом вказаного повідомлення зазначено, що з моменту акцептування заяви про укладання договору в порядку, встановленому Правилами ринку, затвердженими постановою № 307 від 14.03.2018 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг та Законом України "Про ринок електричної енергії", учасник ринку набуває всіх прав та зобов'язань за договором і несе відповідальність за їх невиконання (неналежне виконання) згідно з умовами договору, Правилами ринку та чинним законодавством України.
Умови публічного договору приєднання про врегулювання небалансів електричної енергії затверджені наказами Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго", зокрема № 393 від 08.07.2024, та оприлюднені на офіційному сайті позивача за посиланням https://ua.energy/.
Відповідно до пунктів 1.1, 1.2 Договору про врегулювання небалансів електричної енергії (далі - договір) (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) такий договір є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови врегулювання небалансів електричної енергії СВБ, у тому числі її балансуючої групи. Цей Договір є договором приєднання в розумінні статті 634 Цивільного кодексу України, умови якого мають бути прийняті іншою Стороною не інакше, як шляхом приєднання до запропонованого Договору в цілому. На підставі цього Договору Сторона, що приєднується, набуває статусу учасника ринку та здійснює свою діяльність у якості СВБ.
За цим Договором СВБ врегульовує небаланси електричної енергії, що склалися в результаті діяльності її балансуючої групи на ринку електричної енергії, або передає свою відповідальність за небаланси електричної енергії іншій СВБ шляхом входження до її балансуючої групи (п.1.3 Договору).
Пунктами 1.4, 1.5 Договору визначено, що ОСП врегульовує небаланси електричної енергії з СВБ у порядку, визначеному Законом України "Про ринок електричної енергії" (Закон) та Правилами ринку, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14 березня 2018 року № 307 (Правила ринку). Врегулюванням небалансів електричної енергії є вчинення СВБ правочинів щодо купівлі-продажу електричної енергії та оплати платежів відповідно до правил ринку.
За умовами пунктів 2.1 та 2.2 Договору вартість небалансів електричної енергії та суми платежів, що передбачені до сплати зі сторони СВБ та ОСП, розраховуються АР (АР - адміністратор розрахунків) для кожного розрахункового періоду доби відповідно до Правил ринку. Оплата платежів відповідно до цього договору здійснюється з урахуванням податків та зборів, передбачених діючим законодавством. Порядок розрахунку обсягів, ціни та вартості небалансів електричної енергії визначається Правилами ринку.
Пунктом 5.1 Договору передбачено, що формування ОСП декадних звітів СВБ, місячних звітів СВБ, звітів про коригування, забезпечення СВБ коштів на рахунку ескроу СВБ відповідно до них, формування актів та списання ОСП коштів з рахунків ескроу СВБ на поточний рахунок із спеціальним режимом використання ОСП здійснюється відповідно до процедур та у строки, визначені Правилами ринку та цим договором.
За змістом п. 5.3 Договору СВБ, у якої виникли зобов'язання перед ОСП щодо оплати за небаланс електричної енергії, вносить плату за електричну енергію виключно на рахунок ескроу СВБ. Кошти з рахунку ескроу СВБ в подальшому перераховуються на поточні рахунки із спеціальним режимом використання ОСП, зазначені у реквізитах цього договору.
Подання платіжних документів здійснюється сторонами відповідно до Правил ринку(п. 5.6 договору).
Приписами п. 5.9 Договору передбачено, що ОСП формує та направляє акт купівлі-продажу до СВБ не пізніше 13 календарного дня місяця, наступного за розрахунковим. Підписання акта відбувається в електронній формі (за допомогою системи, яка забезпечує функціонування електронного документообігу з накладенням КЕП (за винятком випадків, коли використання електронного підпису прямо заборонено Законом), що забезпечує юридично значимий електронний документообіг між сторонами та розміщений у мережі інтернет за посиланням https://online.ua.energy/, або у паперовій формі шляхом підписання уповноваженою особою акту (у разі неможливості підпису в електронній формі). Сторонами має бути забезпечена можливість здійснення електронного документообігу шляхом реєстрації у системі, яка забезпечує функціонування електронного документообігу. Протягом двох робочих днів з дня направлення ОСП до СВБ акту СВБ розглядає та повертає ОСП один примірник акту, підписаного зі своєї сторони. Акт повинен бути підписаний сторонами в один і той самий спосіб. У разі незгоди із розрахунками ОСП відповідно до акту СВБ протягом двох робочих днів надсилає ОСП обґрунтовані зауваження щодо цього акта та ініціює спір відповідно до норм чинного законодавства. До здійснення коригування обсяг та вартість електричної енергії визначається за даними, зазначеними в акті. Якщо СВБ протягом двох робочих днів з дня направлення ОСП до СВБ акту не ініціював спір та не направив до ОСП підписаний зі сторони СВБ примірник акту, то такий акт вважається підписаним СВБ.
СВБ протягом двох робочих днів повертає ОСП примірник підписаного зі своєї сторони Акту купівлі-продажу у паперовому та/або електронному вигляді (засобами електронного документообігу з накладанням КЕП) (п. 5.10 договору).
Відповідно до п.9.1 Договору останній набирає чинності з дати реєстрації ОСП СВБ відповідно до її заяви-приєднання до цього договору і є чинним до 31 грудня включно року, у якому була надана заява-приєднання. Після реєстрації учасника ринку ОСП зобов'язаний надати такій СВБ витяг з відповідного реєстру.
Якщо жодна зі сторін не звернулася до іншої сторони у строк не менше ніж за 1 місяць до закінчення терміну дії цього Договору з ініціативою щодо його розірвання, то цей договір вважається продовженим на наступний календарний рік на тих же умовах (п.9.2 Договору).
Пунктами 10.1-10.3 Договору визначено, що останній може бути змінений ОСП в односторонньому порядку у разі внесення регулятором змін до Типового договору врегулювання небалансів електричної енергії, який є додатком 1 до Правил ринку. У такому випадку зміни до цього договору вносяться ОСП протягом 10 днів з дня набрання ними чинності. Договір зі змінами оприлюднюється на веб-сайті ОСП. Якщо учасник ринку не ініціював розірвання цього договору протягом одного місяця з дати набрання чинності змінами, вважається, що він погодився зі зміненим договором.
З огляду на те, що доказів розірвання дії Договору сторонами не надано, суд першої інстанції правомірно дійшов висновку, що термін дії договору продовжувався на кожен наступний період та був чинним на момент виникнення спірних правовідносин.
На виконання умов Договору відповідач отримав, а позивач поставив електричну енергію для врегулювання небалансів за період грудень 2024 року та січень 2025 року.
Згідно з актом №СВБ_02_2024_12_0518 від 31.12.2024 купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів, після припинення взаємних зобов'язань між сторонами, обсяг купленої відповідачем електроенергії у період з 01.12.2024 по 31.12.2024 становить 14 838,174817 МВт/год на суму 149 556 041,87 грн з ПДВ (т. 1 а.с. 89-91).
За змістом акту №СВБ_02_2025_01_0518 від 31.01.2025 купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів, після припинення взаємних зобов'язань між сторонами, обсяг купленої відповідачем електроенергії у період з 01.01.2025 по 31.01.2025 становить 21 589,763641 МВт/год на суму 190 639 261,06 грн з ПДВ (т. 1 а.с. 92-94).
Вказані Акти підписані уповноваженими представниками сторін в електронній формі шляхом накладення електронного підпису, що підтверджується протоколами створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису.
Позивач також здійснив коригування раніше купленої електричної енергії за жовтень 2024 року. Згідно з актом коригування №СВБ_К_03_2024_10_0518 від 26.12.2024 до акту купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів від 31.10.2024 №СВБ_02_2024_10_0518 були збільшені зобов'язання відповідача щодо врегулювання небалансів на суму 7 113 507,04 грн з ПДВ щодо обсягів за період з 01.10.2024 по 31.10.2024 (т. 1 а.с. 85-88).
Вказаний Акт підписаний уповноваженими представниками сторін в електронній формі шляхом накладення електронного підпису, що підтверджується протоколами створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису.
За вказані періоди в системі управління ринком сформовані наступні щомісячні звіти про розрахунки (т. 1 а.с. 61-82):
- № 2612202400501 від 26.12.2024 за звітом коригування за жовтень 2024 року на загальну суму зобов'язання 7 113 507,04 грн,
- № 1101202500261 від 14.01.2025 за грудень 2024 року на загальну суму зобов'язання 149 556 041,87 грн,
- № 1102202500546 від 11.02.2025 за січень 2025 року на загальну суму зобов'язання 190 639 261,06 грн.
Як правильно встановлено судом першої інстанції, позивач у позовній заяві не зазначив, що ним заявлена сума коригування купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів за жовтень 2024 року, однак, цей місяць і сума коригування включені до розрахунку заборгованості і загальної основної суми, що заявлена до стягнення (т. 1 а.с. 43), отже є також предметом розгляду в даній справі. Відповідач не надавав заперечень проти такої суми та фактично визнав наявність цієї заборгованості, підтвердженням чого є включення суми коригування за жовтень 2024 до контррозрахунку заборгованості без заперечень (т. 2 а.с. 46).
Відповідач також визнає в повному обсязі наявність заборгованості в заявлених позивачем сумах за грудень 2024 року та січень 2025 року.
Крім того, суд першої інстанції правомірно встановив, що позивач також здійснив коригування раніше купленої електричної енергії за серпень - жовтень 2023, а також здійснив коригування за третьою версією за липень - жовтень 2022.
Акти коригувань за вказані періоди, в яких би були відкориговані показники на суми, що заявлені, позивач до матеріалів справи не надав.
Проте позивач виставив відповідачу наступні рахунки-фактури (Invoice) на оплату електричної енергії для повторного врегулювання небалансів електричної енергії (згідно з правилами врегулювання, встановленими Додатком 10 Правил ринку):
- № 2404202400732 від 07.01.2025 за розрахунковий період 01.07.2022-31.07.2022 на суму 2 579 944,96 грн з ПДВ;
- № 2404202400774 від 17.01.2025 за розрахунковий період 01.08.2022-31.08.2022 на суму 2 646 101,76 грн з ПДВ;
- № 2504202400521 від 22.01.2025 за розрахунковий період 01.09.2022-30.09.2022 на суму 2 177 004,46 грн з ПДВ;
- №3004202400248 від 29.01.2025 за розрахунковий період 01.10.2022-31.10.2022 на суму 9 098 721,22 грн з ПДВ;
- №1512202300494 від 27.12.2024 за розрахунковий період 01.08.2023-31.08.2023 на суму 39 137 893,01 грн з ПДВ;
- № 2301202400509 від 08.01.2025 за розрахунковий період 01.09.2023-30.09.2023 на суму 19242138,13 грн з ПДВ;
- № 2702202400518 від 05.02.2025 за розрахунковий період 01.10.2023-31.10.2023 на суму 78723056,08 грн з ПДВ.
Відповідач в цій частині не визнає частково заявлені вимоги, а саме в сумі 72 984 095,40 грн, вказує на те, що направляв позивачу відповідні звернення щодо незгоди.
Суд встановив, що відповідач, не погоджуючись з актами коригування/врегулювання позивача за липень-жовтень 2022 року, серпень-жовтень 2023 року, направив позивачу відповідні листи, в яких повідомив про незгоду та ініціював спір.
Листом вих. №74/12559-вих від 09.09.2024 АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" звернулось до ПрАТ "НЕК "Укренерго", в якому повідомило про отримання Акту-корегування (врегулювання) №СВБ_ВР_03_2022_07_0518 від 06.09.2024 до Акту купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів від 31.07.2022 № ВН/23/07-0518, акту корегування від 24.11.2022 ВР/22/07-0518 згідно з Договором від 01.12.2020 № 0518-01141 та висловило свою незгоду зі змістом вказаного акту у зв'язку з тим, що працівниками НЕК "Укренерго" зменшені значення агрегованих даних комерційного обліку площадок вимірювання КП "Компанія "Вода Донбасу" за липень 2022 року в обсязі 724 065 кВт*год на платформі MMS по ТКО 62ZV75086S07816Z, чим покладено обсяги такого товариства на витрати АТ "ДТЕК Донецькі електромережі". У листі АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" вказує, що вважає вищевказаний акт не дійсним та непідписаним. До листа додано акт в редакції АТ "ДТЕК Донецькі електромережі".
Листом вих. №74/13414-вих від 20.09.2024 АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" звернулось до ПрАТ "НЕК "Укренерго", в якому повідомило про отримання Акту-корегування (врегулювання) № СВБ_ВР_03_2022_08_0518 від 19.09.2024 до Акту купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів від 31.08.2022 № ВН/22/08-0518, акту корегування від 13.12.2022 № ВР/22/08-0518 згідно з Договором від 01.12.2020 № 0518-01141 та висловило свою незгоду зі змістом вказаного акту у зв'язку з тим, що працівниками НЕК "Укренерго" зменшені значення агрегованих даних комерційного обліку площадок вимірювання КП "Компанія "Вода Донбасу" за серпень 2022 року в обсязі 644 966 кВт*год на платформі MMS по ТКО 62ZV75086S07816Z, чим покладено обсяги такого товариства на витрати АТ "ДТЕК Донецькі електромережі". У листі АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" вказує, що вважає вищевказаний акт не дійсним та непідписаним, та повідомляє про те, що ініціює спір, за результатами розгляду якого вимагаємо від НЕК "Укренерго" зробити перерахунок, а також не покладати на втрати АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" вищевказані обсяги електричної енергії. До листа додано акт в редакції АТ "ДТЕК Донецькі електромережі".
Листом вих. №74/13654-вих від 25.09.2024 АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" звернулось до ПрАТ "НЕК "Укренерго", в якому повідомило про отримання Акту-корегування (врегулювання) № СВБ_ВР_03_2022_09_0518 від 24.09.2024 до Акту купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів від 30.09.2022 № ВН/22/09-0518, акту корегування від 30.12.2022 № ВР/22/09-0518 згідно з Договором від 01.12.2020 № 0518-01141 та висловило свою незгоду зі змістом вказаного акту у зв'язку з тим, що працівниками НЕК "Укренерго" зменшені значення агрегованих даних комерційного обліку площадок вимірювання КП "Компанія "Вода Донбасу" за вересень 2022 року в обсязі 659 041 кВт*год на платформі MMS по ТКО 62ZV75086S07816Z, чим покладено обсяги такого товариства на витрати АТ "ДТЕК Донецькі електромережі". У листі АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" вказує, що вважає вищевказаний акт не дійсним та непідписаним, та повідомляє про те, що ініціює спір, за результатами розгляду якого вимагаємо від НЕК "Укренерго" зробити перерахунок, а також не покладати на втрати АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" вищевказані обсяги електричної енергії. До листа додано акт в редакції АТ "ДТЕК Донецькі електромережі".
Листом вих. №74/13733-вих від 27.09.2024 АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" звернулось до ПрАТ "НЕК "Укренерго", в якому повідомило про отримання Акту-корегування (врегулювання) № СВБ_ВР_03_2022_10_0518 від 25.09.2024 до Акту купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів від 31.10.2022 № ВН/22/10-0518, акту корегування від 20.02.2023 № ВР/22/10-0518 згідно з Договором від 01.12.2020 № 0518-01141 та висловило свою незгоду зі змістом вказаного акту у зв'язку з тим, що працівниками НЕК "Укренерго" замінені нульовими значеннями агреговані дані комерційного обліку площадок вимірювання КП "Компанія "Вода Донбасу" за жовтень 2022 року в обсязі 876 482 кВт*год на платформі MMS по ТКО 62ZV75086S07816Z, чим покладено обсяги такого товариства на витрати АТ "ДТЕК Донецькі електромережі". У листі АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" вказує, що вважає вищевказаний акт не дійсним та непідписаним, та повідомляє про те, що ініціює спір, за результатами розгляду якого вимагаємо від НЕК "Укренерго" зробити перерахунок, а також не покладати на втрати АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" вищевказані обсяги електричної енергії. До листа додано акт в редакції АТ "ДТЕК Донецькі електромережі".
Листом вих. № 74/19833-вих від 21.12.2023 АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" звернулось до ПрАТ "НЕК "Укренерго", в якому повідомило про отримання Акту-корегування (врегулювання) №ВР/23/08-0518 від 20.12.2023 до Акту купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів від 31.08.2023 № ВН/23/08-0518 згідно з Договором від 01.12.2020 № 0518-01141 та висловило свою незгоду зі змістом вказаного акту у зв'язку з тим, що працівниками НЕК "Укренерго" зменшені значення агрегованих даних комерційного обліку площадок вимірювання ДПЗД "Укрінтеренерго" за серпень 2023 року в обсязі 1 142 341 кВт*год на платформі MMS по ТКО 62ZV65254S43941Q, чим покладено обсяги такого товариства на витрати АТ "ДТЕК Донецькі електромережі". Також АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" не згодне із змістом вказаного Акту, з причини того що до обсягів оплати електроенергії додані додаткові втрати електричної енергії у мережах АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" в розмірі 3 431 826 кВт*год за серпень 2023 року, спричинених пошкодженням магістральних мереж НЕК "Укренерго" та оплати додаткових послуг з передачі та диспетчеризації на обсяги цих втрат електроенергії з боку НЕК "Укренерго". Вказує, що вважає, що з метою компенсації технологічних витрат електричної енергії на її передачу для НЕК "Укренерго" транзитними ЛЕП-110кВ АТ "ДТЕК Донецькі електромережі", ТВЕ мають бути віднесені на баланс НЕК "Укренерго". А тому для забезпечення суспільних інтересів та захисту прав усіх учасників Ринку, НЕК "Укренерго" має відносити на баланс НЕК "Укренерго" втрати електричної енергії в транзитних ПЛ шляхом зменшення сумарного відбору ОСР із мереж ОСП на 3 431 826 кВт*год відповідно за серпень 2023 року. У листі АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" також вказує, що вважає вищевказаний акт не дійсним та непідписаним. До листа додано акт в редакції АТ "ДТЕК Донецькі електромережі".
Листом вих. №74/1678-вих від 26.01.2024 АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" звернулось до ПрАТ "НЕК "Укренерго", в якому повідомило про отримання Акту-корегування (врегулювання) №ВР/23/09-0518 від 26.01.2024 до Акту купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів від 30.09.2023 № ВН/23/09-0518 згідно з Договором від 01.12.2020 № 0518-01141 та висловило свою незгоду зі змістом вказаного акту у зв'язку з тим, що працівниками НЕК "Укренерго" зменшені значення агрегованих даних комерційного обліку площадок вимірювання ДПЗД "Укрінтеренерго" за вересень 2023 року в обсязі 1 108 422 кВт*год на платформі MMS по ТКО 62ZV65254S43941Q, чим покладено обсяги такого товариства на витрати АТ "ДТЕК Донецькі електромережі". Також АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" не згодне із змістом вказаного Акту, з причини того що до обсягів оплати електроенергії додані додаткові втрати електричної енергії у мережах АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" в розмірі 2 379 999 кВт*год за вересень 2023 року, спричинених пошкодженням магістральних мереж НЕК "Укренерго" та оплати додаткових послуг з передачі та диспетчеризації на обсяги цих втрат електроенергії з боку НЕК "Укренерго". Вказує, що вважає, що з метою компенсації технологічних витрат електричної енергії на її передачу для НЕК "Укренерго" транзитними ЛЕП-110кВ АТ "ДТЕК Донецькі електромережі", ТВЕ мають бути віднесені на баланс НЕК "Укренерго". А тому для забезпечення суспільних інтересів та захисту прав усіх учасників Ринку, НЕК "Укренерго" має відносити на баланс НЕК "Укренерго" втрати електричної енергії в транзитних ПЛ шляхом зменшення сумарного відбору ОСР із мереж ОСП на 2 379 999 кВт*год відповідно за вересень 2023 року. У листі АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" також вказує, що вважає вищевказаний акт не дійсним та непідписаним. До листа додано акт в редакції АТ "ДТЕК Донецькі електромережі".
Листом вих. №74/3533-вих від 04.03.2024 АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" звернулось до ПрАТ "НЕК "Укренерго", в якому повідомило про отримання Акту-корегування (врегулювання) №ВР/23/10-0518 від 01.03.2024 до Акту купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів від 31.10.2023 № ВН/23/10-0518 згідно з Договором від 01.12.2020 № 0518-01141 та висловило свою незгоду зі змістом вказаного акту у зв'язку з тим, що працівниками НЕК "Укренерго" зменшені значення агрегованих даних комерційного обліку площадок вимірювання ДПЗД "Укрінтеренерго" за жовтень 2023 року в обсязі 1 308 602 кВт*год на платформі MMS по ТКО 62ZV65254S43941Q, чим покладено обсяги такого товариства на витрати АТ "ДТЕК Донецькі електромережі". Також АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" не згодне із змістом вказаного Акту, з причини того що до обсягів оплати електроенергії додані додаткові втрати електричної енергії у мережах АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" в розмірі 748 898 кВт*год за жовтень 2023 року, спричинених пошкодженням магістральних мереж НЕК "Укренерго" та оплати додаткових послуг з передачі та диспетчеризації на обсяги цих втрат електроенергії з боку НЕК "Укренерго". Вказує, що вважає, що з метою компенсації технологічних витрат електричної енергії на її передачу для НЕК "Укренерго" транзитними ЛЕП-110кВ АТ "ДТЕК Донецькі електромережі", ТВЕ мають бути віднесені на баланс НЕК "Укренерго". А тому для забезпечення суспільних інтересів та захисту прав усіх учасників Ринку, НЕК "Укренерго" має відносити на баланс НЕК "Укренерго" втрати електричної енергії в транзитних ПЛ шляхом зменшення сумарного відбору ОСР із мереж ОСП на 748 898 кВт*год відповідно за жовтень 2023 року. У листі АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" також вказує, що вважає вищевказаний акт не дійсним та непідписаним. До листа додано акт в редакції АТ "ДТЕК Донецькі електромережі".
Також відповідач склав та надав позивачу акти коригування (врегулювання) в такій редакції:
- №СВБ_ВР_03_2022_07_0518 від 06.09.2024 до акту купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів від 31.07.2022 №ВН/22/07-0518, акту коригування від 24.11.2022 №ВР/22/07-0518 на суму збільшення загальної вартості у розмірі 52 530,60 грн з ПДВ щодо обсягів за період з 01.07.2022 по 31.07.2022 (направлено на електронну пошту позивача 10.09.2024);
- №СВБ_ВР_03_2022_08_0518 від 19.09.2024 до акту купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів від 31.08.2022 №ВН/22/08-0518, акту коригування від 13.12.2022 №ВР/22/08-0518 на суму збільшення загальної вартості у розмірі 58 019,85 грн з ПДВ щодо обсягів за період з 01.08.2022 по 31.08.2022 (направлено на електронну пошту позивача 20.09.2024);
- №СВБ_ВР_03_2022_09_0518 від 24.09.2024 до акту купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів від 30.09.2022 №ВН/22/09-0518, акту коригування від 30.12.2022 №ВР/22/09-0518 на суму збільшення загальної вартості у розмірі 0,00 грн з ПДВ щодо обсягів за період з 01.09.2022 по 30.09.2022 (направлено на електронну пошту позивача 25.09.2024);
- №СВБ_ВР_03_2022_10_0518 від 25.09.2024 до акту купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів від 31.10.2022 №ВН/22/10-0518, акту коригування від 20.02.2023 №ВР/22/10-0518 на суму збільшення загальної вартості у розмірі 4 836 354,32 грн з ПДВ щодо обсягів за період з 01.10.2022 по 31.10.2022 (направлено на електронну пошту позивача 27.09.2024);
- №ВР/23/08-0518 від 20.12.2023 до акту купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів від 31.08.2023 №ВН/23/08-0518 на суму збільшення загальної вартості у розмірі 9 833 972,54 грн з ПДВ щодо обсягів за період з 01.08.2023 по 31.08.2023 (направлено на електронну пошту позивача 28.12.2023);
- № ВР/23/09-0518 від 24.03.2025 до акту купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів від 30.09.2023 №ВН/23/09-0518 на суму збільшення загальної вартості у розмірі 174 851,89 грн з ПДВ щодо обсягів за період з 01.09.2023 по 30.09.2023 (направлено на електронну пошту позивача 28.12.2023);
- № ВР/23/10-0518 від 01.03.2024 до акту купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів від 31.10.2023 №ВН/23/10-0518 на суму збільшення загальної вартості у розмірі 66 767 603,64 грн з ПДВ щодо обсягів за період з 01.109.2023 по 31.10.2023 (направлено на електронну пошту позивача 24.03.2025).
Суд першої інстанції правомірно зазначив, що направлення відповідачем відповідних листів та складання своїх контр Актів коригування є підтвердженням того, що позивач направляв відповідачу відповідні акти коригування за липень - жовтень 2022 року та за серпень - жовтень 2023 року. Доказів того, що акти коригувань за вказані періоди були на інші суми, ніж заявлені позивачем, матеріали справи не містять.
Доказів врегулювання між сторонами розбіжностей та узгодження обсягів коригування купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів за липень - жовтень 2022 року та за серпень - жовтень 2023 року матеріали справи не містять.
Таким чином, відповідач не погоджується з віднесенням на нього як небалансів : обсягів електричної енергії, які були спожиті КП "Компанія "Вода Донбасу" за періоди липень - жовтень 2022 року та за серпень - жовтень 2023 року у загальному обсязі 6463 919 кВт*год на загальну суму 35 106 570,92 грн, а також обсягів технологічних втрат (далі - ТВЕ), які були понесені внаслідок користування позивачем мережами відповідача, за період серпень - жовтень 2023 року у загальному обсязі 6 560 723 кВт*год на загальну суму 37 877 524,50 грн.
Отже, відповідач не визнає нарахування основного зобов'язання в загальній сумі 72 984 095,42 грн, решту заявленої суми основного зобов'язання в розмірі 427 929 574,17 грн визнає.
Відповідно до ч. 1 ст. 75 ГПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованих підстав вважати їх недостовірними або визнаними у зв'язку з примусом. Обставини, які визнаються учасниками справи, можуть бути зазначені в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.
Як правомірно зазначив суд першої інстанції, вищевикладені судом обставини визнаються сторонами і при цьому відповідач не заперечував та не спростовував факту отримання від позивача актів коригування за липень - жовтень 2022 року та за серпень - жовтень 2023 року на суми, які в подальшому були виставлені в рахунках на оплату, позивач не заперечував та не спростовував наданий відповідачем контррозрахунок основної суми заборгованості, а також не надав доказів невірного визначення відповідачем обсягів електричної енергії, які були спожиті КП "Компанія "Вода Донбасу", обсягів технологічних втрат електричної енергії, які не визнає відповідач.
Відповідно до частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до статті 626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Статтею 628 Цивільного кодексу України передбачено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до статті 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно з положеннями статей 525, 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то вонопідлягаєвиконанню у цей строк (термін).
Відповідно до пунктів 1, 2 статті 633 Цивільного кодексу України публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов'язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв'язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги.
За змістом статті 634 Цивільного кодексу України договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулювання відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище, визначає Закон України "Про ринок електричної енергії".
Згідно п. 46 ч. 1 статті 1 Закону України "Про ринок електричної енергії" небаланс електричної енергії - розрахована відповідно до правил ринку для кожного розрахункового періоду різниця між фактичними обсягами відпуску або споживання, імпорту, експорту електричної енергії сторони, відповідальної за баланс, та обсягами купленої і проданої електричної енергії, зареєстрованими відповідно до правил ринку.
У пункті 89 ч. 1 статті 1 Закону України "Про ринок електричної енергії" визначено, що сторона, відповідальна за баланс, - учасник ринку, зобов'язаний повідомляти та виконувати свої погодинні графіки електричної енергії (та/або балансуючої групи) відповідно до обсягів купленої та/або проданої електричної енергії та фінансово відповідальний перед оператором системи передачі за свої небаланси (та/або небаланси балансуючої групи).
Відповідно до положень частини 2 ст. 2 Закону України "Про ринок електричної енергії" основні умови діяльності учасників ринку електричної енергії та взаємовідносин між ними визначаються нормативно-правовими актами, що регулюють впровадження цього Закону, зокрема: правилами ринку, які, в тому числі, визначають правила функціонування балансуючого ринку та ринку допоміжних послуг. Положеннями частини третьої цієї норми передбачено, що правила ринку визначають, зокрема, порядок реєстрації учасників ринку, порядок та вимоги до забезпечення виконання зобов'язань за договорами про врегулювання небалансів електричної енергії, правила балансування тощо.
Відповідно до ч. 3 статті 3 Закону України "Про ринок електричної енергії" обов'язковою умовою участі в ринку електричної енергії (крім споживачів, які купують електроенергію за договором постачання електричної енергії споживачу) є укладення договору про врегулювання небалансів з оператором системи передачі.
Учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах, в тому числі шляхом укладання договору про врегулювання небалансів (п.6 ч.1 статті 4 Закону України "Про ринок електричної енергії").
Згідно з ч. 1 статті 31 Закону України "Про ринок електричної енергії" оператором системи передачі є суб'єкт господарювання, який отримав ліцензію на провадження діяльності з передачі електричної енергії.
За змістом п. 55 ч. 1 статті 1 Закону України "Про ринок електричної енергії" оператором системи передачі є юридична особа, відповідальна за експлуатацію, диспетчеризацію, забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії.
Частиною 2 статті 52 вказаного закону на оператора системи передачі покладено функції адміністратора розрахунків.
Пунктом 5 ч. 3 статті 52 Закону України "Про ринок електричної енергії" встановлено, що адміністратор розрахунків відповідно до правил ринку розраховує платежі за електричну енергію оператора системи передачі та постачальників послуг з балансування, ціни небалансів електричної енергії, обсяги небалансів електричної енергії і відповідні платежі за них та виставляє відповідні рахунки.
Відповідно до ч. 7 статті 68 Закону України "Про ринок електричної енергії" за результатами роботи балансуючого ринку за відповідну добу на підставі даних оператора системи передачі та адміністратора комерційного обліку адміністратор розрахунків розраховує платежі оператора системи передачі та постачальників послуг з балансування за електричну енергію, ціни небалансу електричної енергії, а також обсяги небалансів електричної енергії учасників ринку і відповідні платежі за них та виставляє відповідні рахунки у порядку, визначеному правилами ринку.
Врегулювання небалансів електричної енергії передбачено в статті 70 Закону України "Про ринок електричної енергії".
Згідно ч. 1 статті 70 вказаного Закону усі учасники ринку, крім споживачів, які купують електроенергію за договором постачання електричної енергії споживачу, несуть відповідальність за свої небаланси електричної енергії.
З метою врегулювання небалансів з оператором системи передачі учасник ринку має стати стороною, відповідальною за баланс, або передати свою відповідальність іншій стороні, відповідальній за баланс, шляхом входження до балансуючої групи. Електропостачальники є сторонами, відповідальними за баланс своїх споживачів.
Сторони, відповідальні за баланс, зобов'язані нести фінансову відповідальність за небаланси електричної енергії перед оператором системи передачі.
Відповідно до ч. 4 статті 70 зазначеного Закону купівля-продаж електричної енергії з метою врегулювання небалансів електричної енергії сторони, відповідальної за баланс, здійснюється між стороною, відповідальною за баланс, та оператором системи передачі за договором про врегулювання небалансів.
Відповідно до положень ч. 5 статті 70 цього Закону оператор системи передачі врегульовує небаланси електричної енергії із сторонами, відповідальними за баланс, у порядку, визначеному цим Законом та правилами ринку.
Врегулюванням небалансів електричної енергії є вчинення стороною, відповідальною за баланс, правочинів щодо купівлі-продажу електричної енергії з оператором системи передачі в обсягах небалансів електричної енергії за цінами небалансів, визначеними відповідно до правил ринку.
Типовий договір про врегулювання небалансів електричної енергії затверджується Регулятором.
Постановою № 307 від 14.03.2018 (зі змінами та доповненнями) Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг затверджені Правила ринку (далі - Правила ринку). Типовий договір про врегулювання небалансів електричної енергії є додатком №1 до Правил ринку.
Відповідно до положень п.1.1.2 Правил ринку, поточна заборгованість ППБ/СВБ - сума поточного зобов'язання ППБ/СВБ перед ОСП (з ПДВ) щодо забезпечення необхідної суми грошових коштів на рахунку ескроу ППБ/СВБ за результатами декадного звіту про розрахунки ППБ за балансуючу електричну енергію (далі - декадний звіт ППБ), місячного звіту про розрахунки ППБ за балансуючу електричну енергію (далі - місячний звіт ППБ), декадного звіту про розрахунки СВБ за небаланси електричної енергії (далі - декадний звіт СВБ), місячного звіту про розрахунки СВБ за небаланси електричної енергії (далі - місячний звіт СВБ), позапланового звіту про розрахунки СВБ за небаланси електричної енергії (далі - позаплановий звіт СВБ) та звіту про коригування, термін виконання яких відповідно до цих Правил не минув; рахунок ескроу ППБ/СВБ - рахунок умовного зберігання, відкритий учасником ринку, що є ППБ/СВБ (крім ОСП), у будь-якому з визначених ОСП банків, для акумулювання коштів, що АР використовує для контролю достатності коштів для оплати поточної заборгованості ППБ/СВБ та погашення простроченої заборгованості ППБ/СВБ, розрахунків за балансуючу електричну енергію з ППБ/за небаланси з СВБ та для повернення коштів учаснику ринку, згідно з цими Правилами.
Як визначено у п.1.1.2, п.1.11.1 та п.1.11.8 глави 1.1 розділу І Правил ринку, система управління ринком - програмно-інформаційний комплекс, що складається з окремих систем та підсистем, які забезпечують автоматичне управління даними та процесами, а також виконання розрахунків, передбачених цими Правилами, з урахуванням інтеграції з іншими програмно-інформаційними комплексами, які забезпечують необхідні функції. За допомогою СУР здійснюється управління процесами, зокрема виконання необхідних розрахунків, реєстрацією ринкових даних і результатів діяльності на ринку електричної енергії згідно з цими Правилами. АР надає кожному учаснику ринку через його персональний кабінет доступ до записів даних розрахунків, що створив АР щодо цього учасника ринку, відповідно до інструкції з користування системою управління ринком. Авторизація користувачів системи відбувається із застосуванням особистого кваліфікованого електронного підпису.
Пунктом 7.3.2 Правил ринку в редакції після 26.12.2024, оскільки всі рахунки за спірні періоди виставлені після цієї дати, передбачено, що для формування місячного звіту СВБ АКО на дев'ятий день місяця, наступного за розрахунковим, надає АР сертифіковані дані комерційного обліку за розрахунковий місяць. АР через СУР, на одинадцятий календарний день місяця, наступного за розрахунковим, формує місячний звіт СВБ та надсилає на електронну адресу СВБ повідомлення про формування місячного звіту СВБ. СВБ зобов'язана впродовж двох робочих днів з дня отримання повідомлення про формування місячного звіту СВБ забезпечити на рахунку ескроу СВБ наявність коштів, вільних від інших зобов'язань з оплати поточної заборгованості СВБ та погашення простроченої заборгованості СВБ в обсязі, достатньому для оплати СВБ небалансів відповідно до місячного звіту СВБ. З урахуванням даних місячного звіту СВБ оформлюється Акт купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів у порядку, встановленому договором про врегулювання небалансів електричної енергії. АР о 08:00 на третій робочий день з дня надсилання повідомлення про формування місячного звіту СВБ перераховує з рахунку ескроу СВБ на поточний рахунок із спеціальним режимом використання ОСП кошти в обсязі, достатньому для оплати СВБ небалансів відповідно до Акта купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів. Якщо за результатами місячного звіту СВБ має відбутись списання для АР (нарахування для СВБ), АР на четвертий робочий день з дня надсилання повідомлення про формування місячного звіту СВБ перераховує з рахунку зі спеціальним режимом використання ОСП кошти на рахунок СВБ відповідно до Акта купівлі-продажу небалансів електричної енергії. У разі недостатності на рахунку ескроу СВБ коштів, вільних від інших зобов'язань з оплати поточної заборгованості СВБ та погашення простроченої заборгованості СВБ в обсязі, достатньому для оплати СВБ небалансів відповідно до Акта купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів, АР вживає заходів, передбачених главою 1.7 розділу I цих Правил.
Згідно п. 7.7.1 Правил ринку для забезпечення розрахунків з учасниками ринку, АР формує три декадні звіти та один місячний звіт для кожного розрахункового місяця.
Місячні звіти відповідним учасникам ринку формуються АР на одинадцятий день місяця, наступного за розрахунковим місяцем.
У пункті 5.15.5 Правил ринку передбачено, що якщо обчислений небаланс енергії СВБ b у зоні z виявився негативним, то ця СВБ повинна купити із системи електричну енергію і оплатити її. Якщо розрахований небаланс електричної енергії СВБ b у зоні z виявився позитивним, то СВБ повинна продати в систему електричну енергію і отримати за неї платіж.
Відповідно до п. 5.28.1 Правил ринку щодекадні звіти про розрахунки та щомісячні звіти про розрахунки формуються та надаються через систему управління ринком кожному ППБ та СВБ.
Згідно п. 5.30.1 Правил ринку обчислення обсягів коригування електричної енергії, встановлені Кодексом комерційного обліку, призводять до кредитування/дебетування СВБ та представників навантаження залежно від масштабу і знака коригування обсягів електричної енергії. Таке кредитування/дебетування обчислюється відповідно до Правил коригування, а відповідні суми списуються/зараховуються з/на рахунок A-F з ринкових рахунків СВБ, при цьому в пункті 5.30.2 Правил ринку зазначено, що обчислення коригування не призводить до нового обчислення плати за невідповідність.
За змістом п.7.7.3 Правил ринку оплата платіжного документа з банківського рахунку учасника ринку на банківський рахунок АР здійснюється протягом двох робочих днів з дати направлення платіжного документа.
Пунктом 7.8.1 Правил ринку визначено, що якщо учасник ринку або ОСП (у якості АР) ініціює суперечку щодо суми, зазначеної в рахунку (запит платіжного документа), оплата повинна бути проведена згідно з платіжним документом. Якщо за результатами розгляду запиту платіжного документа будуть виявлені суми, що підлягають поверненню, учасники ринку та ОСП (у якості АР) зобов'язані здійснити перерахування надлишкових сум на відповідний рахунок.
У разі незгоди учасника ринку з даними, зазначеними у звітах, актах та/або платіжних документах, учасник ринку має право ініціювати спір.
Наявність спору між учасником ринку та АР щодо даних, зазначених у звіті, акті або платіжному документі, не звільняє учасників ринку від своєчасного виконання зобов'язання щодо забезпечення коштів на рахунку ескроу ППБ/СВБ або здійснення оплати виставлених АР платіжних документів.
Отже, формою фінансової відповідальності за врегулювання небалансів є придбання особою, відповідальною за баланс, відповідного обсягу електричної енергії в оператора системи передачі на підставі договору про врегулювання небалансів та фактично односторонньої дії оператора системи передачі - розрахунку небалансу та виставлення відповідного рахунку з наступним оформленням акту купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів.
Так, позивач у даній справі виставив відповідні рахунки відповідачу на оплату небалансів за поточними зобов'язаннями за грудень 2024 року, січень 2025 року, які не були оплачені відповідачем, заперечення щодо сум за вказані періоди відповідач не надав.
Крім того позивач здійснив коригування сум за відповідні періоди, а саме липень-жовтень 2022, серпень - жовтень 2023, жовтень 2024 року.
В редакції до 30.06.2024 Правила ринку містили в Додатку 10 Правила врегулювання, згідно з якими якщо АКО надасть оновлені дані комерційного обліку по учасниках ринку, то будь-які розбіжності, виявлені після цього, урегульовуються між ОСП та СВБ, до якої входять такі учасники ринку, відповідно до цих Правил врегулювання (п.1.1).
Розрахунок врегулювання щодо розрахункових періодів попереднього місяця здійснюється кожного місяця або частіше в разі прийняття АР відповідного обґрунтованого рішення. Розрахунок врегулювання щодо розрахункових періодів попереднього кварталу здійснюється у другому місяці поточного кварталу. Розрахунок врегулювання щодо розрахункових періодів попереднього року здійснюється у другому місяці поточного року (п.1.2).
Будь-які події, описані в пункті 1.2 цієї глави, на які звернув увагу ОСР, ОСП або АР, через 12 місяців після місяця, за який здійснювались розрахунки, описані в розділі V Правил ринку, не повинні тягнути за собою обчислення врегулювання, за винятком прийняття АР іншого обґрунтованого рішення (п.1.3).
В редакції з 01.07.2024 Додаток 10 до Правил ринку містить Правила коригування.
Згідно п. 1.1 Правил коригування розбіжності між учасником ринку та ОСП щодо даних комерційного обліку врегульовуються між ОСП та СВБ шляхом проведення планових та позапланових коригувань у випадку надання АКО до АР оновлених сертифікованих даних комерційного обліку.
Відповідно до п. 1.2 Правил коригування надання АКО оновлених сертифікованих даних комерційного обліку до АР для проведення планового коригування щодо розрахункового місяця здійснюються:
не пізніше 15 календарного дня другого місяця, наступного за розрахунковим;
не пізніше 15 календарного дня сьомого місяця, наступного за розрахунковим.
Згідно п. 1.4 Правил коригування для планового та позапланового коригування АР здійснює:
розрахунок обсягу та вартості небалансів СВБ;
формування звіту про коригування;
формування коригувального Акта купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів (далі - Акт коригування).
Правила формування звіту коригування та порядок його направлення СВБ, а також підписання такого акту з боку СВБ встановлені в розділі 3 Правил коригування, в якому, зокрема, передбачено, що у разі незгоди із даними Акта коригування СВБ протягом трьох робочих днів з дня його отримання надсилає АР обґрунтовані зауваження щодо цього Акта та ініціює спір.
Позивач, зокрема, зазначав, що відповідач має оплатити виставлені ним рахунки в повному обсязі, а потім вирішувати спір у разі незгоди з такими нарахуваннями.
Суд першої інстанції правомірно зауважив на формальність такого підходу, з огляду на наступне.
Відповідно до частини першої Господарського процесуального кодексу України, завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
Частиною 2 цієї статті передбачено, що суд та учасники судового процесу зобов'язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
Частиною 3 цієї серед основних засад (принципів) господарського судочинства визначено,зокрема, змагальність сторін;
Статтями 13 та 74 Господарського процесуального кодексу України встановлено обов'язок кожної сторони довести ті обставини, які мають значення для справи, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Разом з цим, частиною 3 статті 74 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що докази подаються сторонами та іншими учасниками справи, в той час як частиною 4 цієї статті встановлено заборону суду збирати докази , що стосуються предмету спору з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів.
Обов'язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з'ясувати обставини, які мають значення для справи.
Разом з цим, статті 73 Господарського процесуального кодексу України, визначає доказами будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами:
1) письмовими, речовими і електронними доказами;
2) висновками експертів;
3) показаннями свідків.
Статтею 91 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.
Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством.
Відповідно до статті 76 Господарського процесуального кодексу України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до статті 77 Господарського процесуального кодексу України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.
Відповідно до статті 78 Господарського процесуального кодексу України, достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.
Відповідно до статті 79 Господарського процесуального кодексу України, наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.
Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до статті 86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Верховний Суд у ході касаційного перегляду судових рішень неодноразово наголошував на необхідності застосування категорій стандартів доказування та зазначав, що принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи.
Зазначений принцип передбачає покладання тягаря доказування на сторони.
Одночасно цей принцип не передбачає обов'язку суду вважати доведеною та встановленою обставину, про яку сторона стверджує. Така обставина підлягає доказуванню таким чином, аби задовольнити, як правило, стандарт переваги більш вагомих доказів, тобто коли висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається більш вірогідним, ніж протилежний.
Близький за змістом висновок викладений у постановах Верховного Суду від 02.10.2018 у справі № 910/18036/17, від 23.10.2019 у справі № 917/1307/18, від 18.11.2019 у справі №902/761/18, від 04.12.2019 у справі № 917/2101/17.
Відповідно до статті 236 Господарського процесуального кодексу України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Судове рішення має відповідати завданню господарського судочинства, визначеному цим Кодексом.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до статті 237 Господарського процесуального кодексу України при ухваленні рішення суд вирішує,зокрема, питання щодо того, чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються та чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження.
Разом з цим частина 4 статті 238 Господарського процесуального кодексу України містить вимоги до мотивувальної частини рішення суду, серед яких вказано на необхідність зазначення у такій частині рішення переліку обставин, які є предметом доказування у справі та доказів, якими сторони підтверджують або спростовують наявність кожної обставини, яка є предметом доказування у справі, висновку суду про те, яка обставина, що є предметом доказування у справі, визнається судом встановленою або спростованою з огляду на більшу вірогідність відповідних доказів;мотивів визнання доказів більш вірогідними щодо кожної обставини, яка є предметом доказування у справі, мотивованої оцінки кожного аргументу, наведеного учасниками справи, щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення позову, крім випадку, якщо аргумент очевидно не відноситься до предмета спору, є явно необґрунтованим або неприйнятним з огляду на законодавство чи усталену судову практику, чи були і ким порушені, не визнані або оспорені права чи інтереси, за захистом яких мало місце звернення до суду, та мотиви такого висновку;
Суд зауважує, що чітке обґрунтування та аналіз є базовими вимогами до судових рішень та важливим аспектом права на справедливий суд.
Гарантуючи право на справедливий судовий розгляд, стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод не встановлює жодних правил щодо допустимості доказів або їх оцінки, що є компетенцією виключно національних судів першої та апеляційної інстанцій. Проте зважаючи на прецедентну практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ), суд зобов'язаний мотивувати свої дії та рішення, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті.
З урахуванням норм Господарського процесуального кодексу України, якими врегульовано процес доказування та встановлено вимоги щодо законності та обґрунтованості рішення, а також вищенаведених норм чинного законодавства у сфері ринку електричної енергії, господарський суд першої інстанції правомірно зазначив, що при наявності своєчасно висловленої незгоди з боку відповідача, відсутності на даний час доказів будь-якого врегулювання таких розбіжностей, питання щодо наявності підстав для такої сплати та стягнення сум заборгованості, по яким є незгода відповідача, має бути розглянуте судом під час вирішення даного спору та правомірність включення відповідних сум небалансу при формуванні позивачем відповідних актів купівлі-продажу та рахунків має досліджуватися за правилами оцінки доказів, з врахуванням принципу змагальності.
Як правомірно зазначив суд першої інстанції, позивач у відповідності до умов укладеного між сторонами договору про врегулювання небалансів від 01.12.2020 №0518-01141 та положень Правил ринку виставляв відповідачу через систему управління ринком відповідні платіжні документів (рахунки-фактури, підписані кваліфікованим електронним підписом уповноваженої особи позивача) та звіти за електричну енергію з метою врегулювання небалансів за періоди липень 2022 - жовтень 2022, жовтень, грудень 2024 року, січень 2025.
При цьому позивач виставив відповідні рахунки відповідачу на оплату небалансів за поточними зобов'язаннями за жовтень, грудень 2024 року, січень 2025 року, які не були оплачені відповідачем, заперечення щодо сум за вказані періоди відповідач не надав, у той час як позивач здійснив коригування сум за відповідні періоди, а саме липень-жовтень 2022, серпень - жовтень 2023, жовтень 2024 року.
Щодо правомірності сум небалансів за період жовтень, грудень 2024 року, січень 2025 року відповідач не оспорює, а заперечує покладення на нього позивачем зобов'язань щодо сплати в якості небалансів обсягів електричної енергії, які були спожиті КП "Компанія "Вода Донбасу" за період липень - жовтень 2022 року в обсязі 2 904 554,00 кВт*год на загальну суму 12 657 436,27 грн та обсягів електричної енергії, які були спожиті КП "Компанія "Вода Донбасу" (ПОН - ДПЗД "Укрінтеренерго") за період серпень - жовтень 2023 року в обсязі 6 463919 кВт*год на загальну суму 22 449134,65 грн.
Також відповідач посилається на безпідставність покладення позивачем на небаланси відповідача технологічних втрат електричної енергії (ТВЕ) за період серпень - жовтень 2023 року в обсязі 6560723 кВт*год на загальну суму 37877524,50 грн, зазначаючи при цьому те, що позивач використовує мережі АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" для здійснення своєї господарської діяльності та покладає всі витрати (ТВЕ), які виникають під час передачі електричної енергії, на відповідача, а також позивач покладає обсяги споживання електроенергії споживачами ДПЗД "Укрінтеренерго", а саме КП "Компанія "Вода Донбасу" на втрати АТ "ДТЕК Донецькі електромережі". Стосовно покладення на відповідача додаткових витрат (ТВЕ) зазначає, що територією ліцензійної діяльності АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" є Донецька область. Через активні бойові дії енергоінфраструктура Донецької області сильно постраждала, а подекуди знищена. У квітні 2023 року відповідачем виявлено, що споживання від мереж АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" фактично зменшилося кратно, але в той же час надходження (транзит, передача) електричної енергії мережами відповідача збільшилося. Це сталося через пошкодження магістральних ліній електропередач (далі - ЛЕП) позивача, відновлення та ремонт яких позивачем здійснено не було. Тобто, бездіяльність позивача призвела до того, що з дев'яти магістральних ЛЕП Позивача, якими до початку ведення бойових дій забезпечувалась передача та транзит електричної енергії в Донецьку область, та суміжну Харківську область, зараз в роботі перебуває тільки дві, тобто лише 20 %. Через вказані обставини та непрацюючі ЛЕП позивача, відповідачу довелося створювати транзитні ліній 110 кВ, задля відновлення живлення споживачів Донецької та Харківської областей. Після створення таких ліній, саме мережами відповідача позивач продовжував і продовжує на сьогодні передавати електричну енергію в суміжні області, не здійснюючи жодних заходів з ремонту своїх мереж. Тобто, як стверджує відповідач, позивач здійснює передачу та транспортування електричної енергії (власну господарську діяльність) використовуючи мережі відповідача, покладаючи всі втрати, які виникають під час передачі електричної енергії такими мережами на відповідача. Також вказує, що саме ПрАТ "НЕК "Укренерго" має утримувати належне йому майно, зокрема ЛЕП-330кВ та ПС-330 на підконтрольній території України, та нести всі витрати, пов'язані з його утриманням. Але, у зв'язку з бездіяльністю позивача, АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" вимушено забезпечити відбір електроенергії у виробника та передачу на рівні 110кВ споживачам Донецької та частково Харківської областей власними електричними мережами, фактично виконуючи послугу передачі електричної енергії. У зв'язку з чим високі транзитні Перетоки електричної енергії створюють додаткові обсяги втрат електричної енергії від обсягів надходження електричної електроенергії в мережу АТ "ДТЕК Донецькі електромережі". Таким чином, відповідач вважає, що в актах врегулювання/коригування за серпень-жовтень 2023 повинні бути враховані додаткові обсяги ТВЕ - 6 560,723 МВтч, про що АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" направляло листи із запереченнями до актів коригування на адресу ПрАТ "НЕК "Укренерго". Щодо віднесення позивачем об'ємів споживання КП "Компанія "Вода Донбасу" (надалі - КПВД) на втрати АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" відповідач зазначає, що починаючи з липня 2019 КПВД є учасником ринку електричної енергії, який здійснює три види діяльності, а саме: виробник, та споживач за власними точками споживання (самостійно закуповує електричну енергію на оптовому ринку). КПВД закуповувало електричну енергію напряму на ринку електричної енергії, та сплачувало позивачу за прямими договорами за послуги з передачі електричної енергії та вартість небалансів електричної енергії. Однак позивач, використовуючи власне положення на ринку електричної енергії як адміністратор комерційного обліку (АКО) (на підставі складеного самостійно рішення) та як адміністратор платформи ММS та СУР, самостійно, з урахуванням лише власних інтересів та всупереч чинному законодавству, припинив діяльність КПВД на ринку електричної енергії та закрив доступ до системи управління ринком ММS споживачу з 13.03.2023. Також, у березні 2023 без будь-якого повідомлення для АТ "ДТЕК Донецькі електромережі", як ППКО теж було закрито доступ на платформі ММS для внесення даних щодо подобового споживання з засобів обліку КПВД. На запит відповідача про причини неможливості внесення даних позивач повідомив, що з 13.03.2023 КПВД перебуває в дефолті. Після отримання такого повідомлення відповідач розпочав процедуру переведення споживача КПВД на постачальника "останньої надії". Оскільки склалась така ситуація, що КПВД був одночасно як постачальником так і споживачем, то після присвоєння йому статусу "дефолтний" як постачальнику, споживач КПВД залишився без постачальника. Отже, як стверджує відповідач, дії ПрАТ "НЕК "Укренерго" щодо покладення об'ємів споживання КПВД на втрати ОСР та стягнення грошових коштів в цій справі є безпідставним. Відповідач не згоден із обсягами заявленими в актах коригування/врегулювання за липень-жовтень 2022, за серпень-жовтень 2023 в частині об'ємів спожитих КПВД, а саме - 6 463,919 МВтч, про що відповідач направляв листи із запереченнями до актів коригування на адресу позивача. Загальний обсяг, з яким не погоджується відповідач - 13032,543 МВтч (ТВЕ - 6 560,723 МВтч та КПВД- 6 463,919 МВтч), на загальну суму - 72 984 095,42 грн з ПДВ, та у відповідних нарахуваннях 3% річних та інфляційних втрат на такі суми.
Разом з цим, як правомірно зазначив відповідач в апеляційній скарзі та не було враховано судом першої інстанції, незважаючи на посилання відповідача у відзиві на позов,
рішенням Господарського суду Донецької області від 09.10.2023 у справі № 905/541/23 ( т. 1 а.с. 149 на звороті) з Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» на користь Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» стягнуто основний борг за договором про врегулювання небалансів електричної енергії від 26.06.2019 ідентифікатор № 0350-01012 в частині своєчасної сплати вартості небалансів за період з березня 2022 року по березень 2023 року в сумі 354 283 726,34 грн та нараховані на цей борг 3% річних в сумі 5 926 831,85 грн, а також інфляційні втрати в сумі 30 644 317,81 грн.
У вказаному рішенні встановлені обставини наявності договірних правовідносин між Приватним акціонернимо товариством «Національна енергетична компанія «Укренерго» та Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» у період з березня 2022 року по березень 2023 року на підставі діючого договору про врегулювання небалансів електричної енергії від 26.06.2019 ідентифікатор № 0350-01012, виставлення Приватним акціонерним товариством «Національна енергетична компанія «Укренерго» Комунальному підприємству «Компанія «Вода Донбасу» у встановленому договором та Правилами ринку порядку відповідних рахунків на сплату вартості небалансів, розрахованої у встановленому порядку за відповідний період, яким охоплюється спірний у даній справі період з липня по жовтень 2022 року і вказані обставини відповідно до ч 2 статті 75 Господарського процесуального кодексу України мають преюдиціальне значення.
З наведеного вбачається, що позивач на час подання позову у даній справі 06.03.2025 вже отримав відшкодування вартості небалансів Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» як суб'єкта, відповідального за небаланси своєї балансуючої групи, за період з липня по жовтень 2022 року, які позивачем повторно включені в суму позову, що свідчить про відсутність його порушеного права стосовно відповідної частини заявлених позовних вимог та є самостійною підставою для відмови в цій частні позову.
Крім того, що позивач отримав відшкодування вартості небалансів Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» за період з липня по жовтень 2022 року як суб'єкта, відповідального за небаланси своєї балансуючої групи, за договором про врегулювання небалансів електричної енергії від 26.06.2019 ідентифікатор № 0350-01012, слід зазначити, що навіть за відсутності такого відшкодування позивач, як оператор системи передачі, за чинним законодавством має отримувати відшкодування від відповідача як оператора системи розподілу вартості небалансів Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» щодо об'єктів, які знаходяться на території ліцензованої діяльності відповідача, лише на підставах встановлених законодавством, оскільки вказане Комунальне підприємство не входить до балансуючої групи відповідача за спірним Договором врегулювання небалансів електричної енергії від 01.12.2020 № 0518-01141.
При цьому постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 08.08.2023 № 1475, на яку послався суд першої інстанції як на правову підставу для покладення на відповідача небалансів Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу», окрім того, що не містить таких вимог, є індивідуального правовим актом, що прийнятий Регулятором, тобто не є нормативно-правовим актом, а тому не встановлює норми права, а приймається на підставі відповідних нормативно-правових актів, що регулюють правовідносини у відповідній сфері діяльності на ринку електричної енергії, у той час як суд відповідно до п. 3 ч. 1 статті 237 Господарського процесуального кодексу України при ухваленні рішення сам вирішує, яку правову норму належить застосовувати до спірних правовідносин та, відповідно до статті 236 цього Кодексу, вимога щодо законності рішення передбачає його ухвалення відповідно до норм матеріального і процесуального права.
Окрім того зазначена постанова Регулятора не має преюдиціального значення відповідно до ч. 2 статті 75 Господарського процесуального кодексу України щодо зазначених в ній обставин, а тому відповідні обставини підлягають доказуванню у загальному порядку із наданням їм судом самостійної правової оцінки .
Так, Комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу" є учасником ринку електричної енергії, який здійснює три види діяльності на ринку електричної енергії:
- виробник - ліцензія з виробництва електричної енергії на підставі постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі також - НКРЕКП) від 04.06.2019 № 937, з місцем провадження - Краснооскільска ГЕС;
- постачальник - ліцензія на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу на підставі постанови НКРЕКП від 22.04.2019 № 598;
- споживач за власними точками споживання (самостійно закуповує електричну енергію на оптовому ринку).
Положеннями статті 4 Закону України "Про ринок електричної енергії" передбачено, що учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються, зокрема, договори про надання послуг з розподілу.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 58 Закону України "Про ринок електричної енергії", споживач має право, зокрема, купувати електричну енергію для власного споживання за двосторонніми договорами та на організованих сегментах ринку, за умови укладення ним договору про врегулювання небалансів та договору про надання послуг з передачі електричної енергії з оператором системи передачі, а у разі приєднання до системи розподілу - договору про надання послуг з розподілу електричної енергії з оператором системи розподілу; або купувати електричну енергію на роздрібному ринку у електропостачальників або у виробників, що здійснюють виробництво електричної енергії на об'єктах розподіленої генерації, за правилами роздрібного ринку.
Отже, законодавець надав право позивачу, як споживачу на ринку електричної енергії, придбавати електричну енергію двома способами - на організованих сегментах ринку, за умови укладення ним договору про врегулювання небалансів, тобто на оптовому ринку або на роздрібному ринку у електропостачальників, які для забезпечення можливості постачання електричної енергії споживачу укладають відповідні договори з відповідачем.
Комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу", як електропостачальник за власними точками споживання на ринку електричної енергії, який виявив бажання закуповувати електричну енергію самостійно на оптовому ринку, заявою про укладання договору про врегулювання небалансів електричної енергії надав письмову згоду на приєднання до договору про врегулювання небалансів електричної енергії №0350-01012.
Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" повідомленням про укладання договору про врегулювання небалансів електричної енергії №01/23609 від 27.06.2019 повідомило Комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу"про укладання договору.
Таким чином, між КП "Компанія "Вода Донбасу" та позивачем у даній справі був укладений договір про врегулювання небалансів від 26.06.2019 ідентифікатор № 0350-01012, предметом якого є врегулювання небалансів електричної енергії, тобто купівля - продаж електричної енергії між Комунальним підприємством "Компанія "Вода Донбасу" та Приватним акціонерним товариством "Національна енергетична компанія "Укренерго", що встановлено рішенням Господарського суду Донецької області від 09.10.2023 у справі № 905/541/23.
Крім того, між АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" та КП "Компанія "Вода Донбасу" у грудні 2019 року було укладено договір про розподіл електричної енергії.
АТ "ДТЕК Донецькі електромережі", починаючи з 2019 року, в якості ППКО та АКО відносило об'єми споживання електричної енергії об'єктів КПВД на платформі ММS як на електропостачальника КП "Компанія "Вода Донбасу", учасники ринку електричної енергії - позивач, відповідач та КП "Компанія "Вода Донбасу" приймали дані комерційного обліку, підписували взаємні акти та здійснювали інші дії.
З 19.08.2019 року КП "Компанія "Вода Донбасу" було надано статус "Дефолтний" як виробнику електричної енергії.
Відповідно до п. 6.2.8 ПРЕЕ Постачальник «останньої надії» постачає електричну енергію споживачу протягом строку, що не може перевищувати 90 днів, крім випадків, визначених законодавством.
Якщо споживач протягом 90 днів не укладе відповідний договір про постачання електричної енергії з іншим електропостачальником або договір купівлі-продажу електричної енергії на ринку електричної енергії або не продовжить дію договору про постачання електричної енергії з постачальником «останньої надії» з терміном більше 90 днів відповідно до вимог цих Правил, електроживлення його об'єкта (об'єктів) має бути припинено оператором системи в порядку, передбаченому розділом VII цих Правил за зверненням постачальника «останньої надії».
З 13.03.2023 позивач припинив виконання договору про врегулювання небалансів від 26.06.2019 ідентифікатор № 0350-01012 та закрив участь у роботі ринку електричної енергії для КП "Компанія "Вода Донбасу", а також закрив доступ до системи управління ринком ММS споживачу, після чого останнє не змогло здійснювати закупівлю електричної енергії на організованих сегментах ринку для власних потреб та було переведено відповідачем до постачальника останньої надії ДПЗД "Укрінтеренерго".
З цієї ж дати - 13.03.2023 для АТ "ДТЕК Донецькі електромережі", як постачальника послуг комерційного обліку теж було закрито доступ на платформі ММS для внесення даних щодо подобового споживання з засобів обліку КП "Компанія "Вода Донбасу" та було з'ясовано, що КП "Компанія "Вода Донбасу" перебуває в дефолті як постачальник електричної енергії з 13.03.2023.
Між сторонами в даній справі виникла суперечка щодо передачі адміністратору комерційного обліку валідованих даних комерційного обліку по точках комерційного обліку Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" за період з 01.01.2022 по 28.02.2023, для вирішення якої Акціонерне товариство "ДТЕК Донецькі електромережі" зверталось до НКРЕКП щодо необхідності врегулювання відповідного спору з позивачем, за наслідками розгляду вказаного звернення та врегулювання спору Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, прийнята постанова від 08.08.2023 № 1475, якою :
- зобов'язано АТ "ДТЕК Донецькі Електромережі", ТОВ "ДТЕК Високовольтні Мережі", ПрАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" припинити порушення абзацу третього пункту 6.2.8 глави 6.2 розділу VI Правил роздрібного ринку шляхом передачі адміністратору комерційного обліку у термін до 01.09.2023 валідованих даних комерційного обліку по точках комерційного обліку КП "Компанія "Вода Донбасу" за період з 01.01.2022 по 28.02.2023 з урахуванням того, що учасник ринку КП "Компанія "Вода Донбасу" у зазначений період мав статус "Дефолтний";
- зобов'язано ПрАТ "НЕК "Укренерго" припинити порушення абзацу п'ятнадцятого підпункту 6 пункту 1 Постанови № 555 шляхом забезпечення сертифікації даних комерційного обліку у термін до 01.09.2023 згідно з пунктом 2.2.2 глави 2.2 розділу II Кодексу комерційного обліку по точках комерційного обліку КП "Компанія "Вода Донбасу" за період з 01.01.2022 по 28.02.2023 після отримання таких даних комерційного обліку від АТ "ДТЕК Донецькі Електромережі", ТОВ "ДТЕК Високовольтні Мережі", ПрАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" відповідно до пункту 1 цієї постанови, надати сертифіковані дані комерційного обліку АР для подальшого формування платіжних документів і здійснення розрахунків та не допускати в подальшому такого порушення.
Вказане рішення Регулятора стосується лише періоду з 01.01.2022 по 28.02.2023, що стосується періоду липень - жовтень 2022 року, стягнення сум коригування небалансів за якими, є предметом спору в даній справі.
Суд першої інстанції безпідставно відхилив заперечення відповідача щодо того, що вказана постанова НКРЕКП не містить вимоги щодо віднесення відповідних обсягів електричної енергії, спожитої КП "Компанія "Вода Донбасу", на небаланси АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" з посиланням на те, що, виконавши вимоги вказаної постанови, відповідні обсяги будуть віднесені на втрати та небаланси відповідача (ОСР, СВБ) на підставі відповідних норм Договору, Правил роздрібного ринку електричної енергії, Правил ринку,оскільки, як правомірно зазначив відповідач в апеляційній скарзі, ані договором, ані ПРРЕЕ, ані Правилами ринку не передбачено, що передання адміністратору комерційного обліку валідованих даних комерційного обліку по точках комерційного обліку споживача, з урахуванням того, що учасник ринку у зазначений період мав статус «Дефолтний» тягне за собою перекладення обсягів такого поживача на витрати ОСР
У зазначеній постанові НКРЕКП відповідача зобов'язано припинити порушення абз. 3 п. 6.2.8. ПРЕЕ шляхом передачі адміністратору комерційного обліку по точках комерційного обліку КП "Компанія "Вода Донбасу" за період з 01.01.2022 по 28.02.2023, з урахуванням того, що цей учасник ринку мав статус «Дефолтний», але докази порушення відповідачем п. 6.2.8. ПРЕЕ у спірний період з липня по жовтень 2022 року та присвоєння у зазначений період КП "Компанія "Вода Донбасу" статусу «Дефолтний» у матеріалах справи не містяться.
Разом з цим, Комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу" звернувся до Господарського суду міста Києва з позовними вимогами до Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго", в яких просило суд:
- визнати рішення ПрАТ НЕК "Укренерго", як адміністратора комерційного обліку, щодо виключення позивача з системи управління ринком "Market Management System" неправомірним;
- зобов'язати ПрАТ НЕК "Укренерго" повернути Комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу" в систему управління ринком "Market Management System" з 13.03.2023 як електропостачальника за власними точками споживання;
- зобов'язати ПрАТ НЕК "Укренерго" надати доступ АТ "ДТЕК Донецькі електромережі", ПрАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля", ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" для зміни та відображення даних комерційного обліку в системі управління ринком "Market Management System" за точками комерційного обліку (EIC-кодами) КП "Компанія "Вода Донбасу" за період з 14.03.2023 по 30.09.2024 та відобразити спожиті КП "Компанія "Вода Донбасу" обсяги електричної енергії через мережі операторів систему розподілу: АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" в обсязі 18 929 038 кВт*г, ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" в обсязі 14 234 359 кВт*г, ПрАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" в обсязі 63 630 538 кВт*г, як купівлю-продаж КП "Компанія "Вода Донбасу" електричної енергії для врегулювання небалансів електричної енергії по договору № 0350- 01012 від 26.06.2019;
- зобов'язати ПрАТ НЕК "Укренерго" включити до облікових даних в системі управління ринком "Market Management System" обсяги електричної енергії на балансуючу групу КП "Компанія "Вода Донбасу", що спожиті за точками комерційного обліку (EIC-кодами) КП "Компанія "Вода Донбасу" за період з 14.03.2023 по 30.09.2024 обсяги електричної енергії спожиті через мережі операторів систему розподілу: АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" в обсязі 18 929 038 кВт*г, ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" в обсязі 14 234 359 кВт*г, ПрАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" в обсязі 63 630 538 кВт*г, як сертифіковані дані купівлі-продажу КП "Компанія "Вода Донбасу" електричної енергії для врегулювання небалансів електричної енергії по договору № 0350-01012 від 26.06.2019.
Позов було обґрунтовано тим, що ПрАТ НЕК «Укренерго» 13.03.2023 в односторонньому порядку припинив виконання договору про врегулювання небалансів №0350-01012 від 26.06.2019 та закрив участь у роботі ринку електричної енергії для КП «Компанія «Вода Донбасу», чим порушено його права та фактично позбавлено права самостійно здійснювати закупівлю електричної енергії на організованих сегментах ринку для власних потреб, з вказаної дати в односторонньому порядку без повідомлення інших зацікавлених сторін, надання роз'яснень, тощо, ПрАТ НЕК «Укренерго» фізично видалив з реєстрів та закрив участь у роботі ринку електричної енергії для позивача, а тому з 14.03.2023 КП «Компанія «Вода Донбасу» втратила можливість самостійної участі в роботі енергетичних ринків.При цьому позивач - КП «Компанія «Вода Донбасу» вказував на те, що жодна з подій, які можуть бути підставою для розірвання договору в односторонньому порядку, не настала, а тому договір про врегулювання небалансів є діючим, отже позивач жодним чином ні у березні 2023 року, ні станом на день подачі позову не втрачав статус учасника ринку електричної енергії та є діючою стороною договору про врегулювання небалансів №0350-01012 від 26.06.2019, а відповідно і закуповував електричну енергію на балансуючому ринку, оператором якого є - ОСП - ПрАТ НЕК «Укренерго», у той час як рішення (дії) щодо видалення з платформи MMS та закриття участі у ринку електричної енергії КП "Компанія "Вода Донбасу" є необґрунтованим та таким, що порушує права позивача, оскільки: рішення щодо видалення з платформи MMS та закриття участі на ринку електричної енергії було прийнято відповідачем самостійно, без правових підстав, не оформлене жодним чином: ні як рішення АКО, ні як рішення Адміністратора ринку; ПрАТ НЕК «Укренерго» послався на отримання КП "Компанія "Вода Донбасу"статусу "Дефолтного" як на підставу видалення з платформи MMS та закриття участі у ринку електричної енергії, однак, пункт 1.7.5. Правил ринку електричної енергії не передбачає такого наслідку статусу "Дефолтний" як видалення учасника ринку з системи управління ринком та закриття участі в ринку електричної енергії.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 11.02.2025 залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 18.06.2025, яке набрало законної сили, позов задоволено частково.
Зобов'язано Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" повернути Комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу" в систему управління ринком "MARKET MANAGEMENT SYSTEM" з 13.03.2023 як електропостачальника за власними точками споживання. Зобов'язано Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" надати доступ Акціонерному товариству "ДТЕК Донецькі електромережі", Товариству з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Високовольтні мережі" для зміни та відображення даних комерційного обліку в системі управління ринком "MARKET MANAGEMENT SYSTEM" за точками комерційного обліку (EIC-кодами) Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" за період з 14.03.2023 по 30.09.2024 та відобразити спожиті Комунальним підприємством "Компанія "Вода Донбасу" обсяги електричної енергії через мережі операторів систему розподілу: Акціонерного товариства "ДТЕК Донецькі електромережі" в обсязі 18 929 038 кВт*г, Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Високовольтні мережі" в обсязі 14 234 359 кВт*г, Приватного акціонерного товариства "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" в обсязі 63 630 538 кВт*г, як купівлю-продаж Комунальним підприємством "Компанія "Вода Донбасу" електричної енергії для врегулювання небалансів електричної енергії по договору № 0350-01012 від 26.06.2019. Зобов'язано Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" включити до облікових даних в системі управління ринком "MARKET MANAGEMENT SYSTEM" обсяги електричної енергії на балансуючу групу Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу", що спожиті за точками комерційного обліку (EIC-кодами) Комунальним підприємством "Компанія "Вода Донбасу" за період з 14.03.2023 по 30.09.2024 обсяги електричної енергії спожиті через мережі операторів систему розподілу: Акціонерного товариства "ДТЕК Донецькі електромережі" в обсязі 18 929 038 кВт*г, Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Високовольтні мережі" в обсязі 14 234 359 кВт*г, Приватного акціонерного товариства "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" в обсязі 63 630 538 кВт*г, як сертифіковані дані купівлі-продажу Комунальним підприємством "Компанія "Вода Донбасу" електричної енергії для врегулювання небалансів електричної енергії по договору № 0350-01012 від 26.06.2019. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено повністю.
В обґрунтування рішення суд послався на те, що рішення ПрАТ НЕК «Укренерго» щодо закриття участі Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" участі в ринку електричної енергії та видалення з системи управління ринком та закриття доступу до ТКО позивача не мають під собою жодної правової підстави, оскільки таки дії взагалі не передбачені чинним законодавством України, яке не уповноважує ПрАТ НЕК «Укренерго» на вчинення дій щодо можливості закриття учасникам ринку електричної енергії участі у такому ринку та закриття доступу до ТКО позивача ППКО.
У зазначених рішеннях вказано про встановлення тих обставин, що у 2019 році КП "Компанія "Вода Донбасу"набуло статусу «Дефолтний» лише як виробник електричної енергії, у той час як присвоєння йому у подальшому 13.03.2023 статусу «Дефолтний» як постачальнику для власних потреб відбулося з порушенням вимог Правил ринку.
Разом з цим виробник Комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу" і електропостачальник Комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу"- це два окремих учасника ринку, але один суб'єкт господарювання.
17.12.2019 між Акціонерним товариством "ДТЕК "Донецькі електромережі" та Комунальним підприємством "Компанія "Вода Донбасу" (на підставі заяви-приєднання Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" від 12.12.2019) укладено договір № 106/19-19-191 про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, який у відповідності до його умов є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови розподілу електричної енергії споживачам, як послуги оператора системи розподілу. Такий договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання до умов цього договору згідно з заявою-приєднання.
За умовами укладеного договору Акціонерне товариство "ДТЕК "Донецькі електромережі", як оператор системи розподілу (далі також - ОСР) надає Комунальному підприємству "Компанія "Вода Донбасу" (далі також - споживач) послуги з розподілу (передачі) електричної енергії, параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передач, а споживач оплачує за розподіл (передачу) електричної енергії згідно з умовами цього договору та інші послуги оператора системи, по точкам комерційного обліку, які розташовані на території Донецької області.
Відповідно до положень п. 10 постанови НКРЕКП від 14.03.2018 № 312, тимчасово, до запуску Датахаб, саме ОСР (в даному випадку треті особи) здійснює функції адміністратора комерційного обліку на роздрібному ринку, в тому числі адміністрування процедури зміни постачальника електричної енергії.
Відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії", послуги комерційного обліку на ринку електричної енергії надаються ППКО, які мають зареєструватися у Адміністратора комерційного обліку.
Відповідно до статті 53 Закону України "Про ринок електричної енергії", функції адміністратора комерційного обліку (далі - АКО) покладаються на оператора системи передачі, тобто на позивача.
Адміністратор комерційного обліку веде реєстр ППКО, з яким можна ознайомитись за посиланням Реєстр ППКО та процедура реєстрації ППКО | НЕК "УКРЕНЕРГО" (ua.energy).
Відповідно до Кодексу комерційного обліку електричної енергії (далі також - ККО), затвердженого постановою НКРЕКП №311 від 14.03.2018, відповідач є постачальником послуг комерційного обліку ( далі також - ППКО), в обов'язки якого у відповідності до п. 2.3. розділу ІІ входить, в тому числі, збирання та передавання даних комерційного обліку (даних щодо об'ємів споживання електричної енергії) на платформу Market Management System (MMS).
Ці дані в подальшому використовуються для розрахунку на ринку електричної енергії.
Пунктом 12.4.8 ККО передбачено, що для формування агрегованих даних, проведення розрахунків та інших комерційних цілей учасники ринку, в т.ч. АКО та АР використовують дані отримані від постачальника послуг комерційного обліку, яким на сьогодні є ОСР, а не позивач , який не має повноважень вносити дані комерційного обліку до MMS.
Тобто, з наведеного вбачається, що оператор системи розподілу- АТ "ДТЕК Донецькі електромережі", відображав як ППКО в системі управління ринком Market Management System (далі також MMS) (https://ua.energy/uchasnikam_rinku/market-management-system/) дані щодо споживання електричної енергії за точками обліку КП «Компанія «Вода Донбасу» , а ПрАТ «НЕК «Укренерго», як оператор балансуючого ринку, визначав такі обсяги споживання як небаланси електричної енергії та виставляв рахунки зазначеному підприємству на закупівлю електричної енергії на такому ринку, тим самим підтверджуючи, що це підприємство є діючим учасником такого ринку, який закуповує електричну енергію для власного споживання на оптовому ринку електричної енергії.
При цьому суд зазначив, що 14.08.2019 відповідач отримав від уповноваженої особи лист-повідомлення про набуття позивачем статусу "Дефолтний" як виробник електричної енергії і при цьому оператори системи розподілу, серед яких АТ ДТЕК «Донецькі електромережі, не отримували додаткового повідомлення про присвоєння позивачу статусу "Дефолтний" як постачальнику електричної енергії, у зв'язку з чим з серпня 2019 року по березень 2023 року оператори системи розподілу продовжували відображати споживання електричної енергії об'єктів позивача на платформі MMS на споживання електропостачальника, Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" і протягом цього періоду всі сторони - учасники ринку виконувала свої функції, ніяких зауважень стосовно невиконання повідомлень, або незастосування наслідків статусу "Дефолтний" до позивача як до електропостачальника від відповідача до третіх осіб не надходило.
Пославшись на наведені обставини, суд у вказаному рішенні зазначив, що Комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу" у період з 2019 року по березень 2023 року був повноцінним учасником ринку електричної енергії та закуповував електричну енергію на балансуючому ринку у відповідача на підставі договору про врегулювання небалансів №0350-01012 від 26.06.2019, який є діючим.
Також судами у зазначених рішеннях було зазначено наступне.
Пунктом 1.7.1. Правил ринку визначено, що учасник ринку, крім ОСП, ОР та гарантованого покупця, набуває статусу "Переддефолтний" при настанні принаймні однієї з таких подій або обставин:
1) учасник ринку до 18:00 банківського дня, що є другим банківським днем після дати отримання на електронну адресу учасника ринку повідомлення про виставлення платіжного документа від АР через СУР або платіжного документа на електронну адресу учасника ринку, сформованого відповідно до цих Правил, не здійснив відповідну оплату, крім платіжного документа за плату за невідповідність. Якщо повідомлення про виставлення платіжного документа отримано після 17:00 у банківський день або в будь-який час небанківського дня, то днем отримання повідомлення вважається перший банківський день після отримання такого повідомлення;
2) учасник ринку, який є СВБ, не надавав, не підтримував, не збільшував та не поновлював фінансову гарантію в необхідному обсязі відповідно до розділу VI цих Правил.
Як визначено п. 1.7.2. Правил ринку, при набутті статусу "Переддефолтний" АР на період існування такого статусу:
1) надсилає учаснику ринку повідомлення про набуття учасником ринку статусу "Переддефолтний";
2) публікує на офіційному вебсайті АР повідомлення про набуття учасником ринку статусу "Переддефолтний" із зазначенням дати набуття такого статусу;
3) використовує фінансові гарантії, що надаються учасником ринку, для покриття його заборгованості перед ОСП;
4) використовує фінансові гарантії, що надаються ним, для покриття заборгованості перед АР та/або, якщо учасник виступає в якості електропостачальника, після набуття ним статусу "Переддефолтний" кожного робочого дня (о 10:30) направляє до уповноважених банків довідку, що містить інформацію щодо повного та скороченого найменування учасника ринку або П. І. Б. (якщо учасником ринку є фізична особа або фізична особа- підприємець), ЄДРПОУ або РНОКПП (якщо учасником ринку є фізична особа або фізична особа-підприємець), розміру простроченої електропостачальником оплати вартості його небалансів електричної енергії.
При цьому, в п. 1.7.3. Правил ринку, визначено, що при набутті статусу "Переддефолтний" такий статус для учасника ринку триває в разі настання принаймні однієї з обставин, передбачених пунктом 1.7.1 цієї глави. В іншому випадку статус "Переддефолтний" анулюється, про що АР повинен повідомити учасника ринку і Регулятора.
Як вбачається з п. 1.7.4. Правил ринку, учасник ринку, крім ОСП, ОР та гарантованого покупця, набуває статусу "Дефолтний" при настанні принаймні однієї з таких подій або обставин:
1) тривалість статусу "Переддефолтний" для учасника ринку становить більше двох робочих днів. Датою набуття статусу "Дефолтний" є наступний день після двох робочих днів перебування у статусі "Переддефолтний";
2) судом прийнято рішення про визнання суб'єкта господарювання, що є учасником ринку, банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури або учасником ринку (його уповноваженими органами) прийнято рішення про ліквідацію суб'єкта господарювання, що є учасником ринку. Датою набуття статусу "Дефолтний" є наступний день після отримання ОСП відповідної інформації про учасника ринку;
3) анулювання учаснику ринку ліцензій на провадження діяльності на ринку електричної енергії. Датою набуття статусу "Дефолтний" є дата набрання чинності рішенням Регулятора про анулювання відповідної ліцензії.
Єдиною підставою для надання КП «Компанія «Вода Донбасу» статусу "Дефолтний", тривалість статусу "Переддефолтний" для учасника ринку становить більше двох робочих днів.
Набуття учасником ринку статусу "Дефолтного" нерозривно пов'язане із знаходженням ним у статусі "Преддефолтного" більше двох днів.
Для встановлення законності надання статусу "Дефолтного" будь-якому учаснику ринку, необхідно визначити на підставі яких обставин та коли йому був присвоєний статус "Преддефолтного" та чи були дотримані всі процедури присвоєння статусу "Преддефолтний".
Враховуючи те , що матеріали справи не містять доказів набуття КП «Компанія «Вода Донбасу» статусу "Преддефолтний" для учасника ринку - електропостачальник, відсутні такого статусу у вказаного підприємства , як електропостачальника.
Відповідно до п. 1.7.5. Правил ринку, на період існування статусу "Дефолтний" АР вживає до такого учасника ринку такі заходи:
1) надсилає учаснику ринку повідомлення про набуття учасником ринку статусу "Дефолтний";
2) публікує на офіційному вебсайті АР повідомлення про набуття учасником ринку статусу "Дефолтний" із зазначенням дати набуття такого статусу;
3) зупиняє майбутні та скасовує діючі реєстрації ДД щодо продажу електричної енергії учасникам ринку;
4) установлює нульовий обсяг продажу електричної енергії на РДН та ВДР для такого учасника ринку;
5) якщо учасник ринку також виступає в якості електропостачальника (або споживача), після набуття ним статусу "Дефолтний" постачання електричної енергії споживачам такого учасника ринку (або такому учаснику ринку) здійснюється постачальником "останньої надії" відповідно до Правил роздрібного ринку з 00:00 дня, наступного за днем набуття ним статусу "Дефолтний";
6) якщо учасник ринку також виступає в якості електропостачальника, після набуття ним статусу "Дефолтний" кожного робочого дня о 10:30 направляє до уповноважених банків довідку, що містить інформацію щодо повного та скороченого найменування учасника ринку або П. І. Б. (якщо учасником ринку є фізична особа або фізична особа - підприємець), ЄДРПОУ або РНОКПП (якщо учасником ринку є фізична особа або фізична особа - підприємець) та кінцевий розмір простроченої електропостачальником оплати вартості його небалансів електричної енергії.
ПрАТ «НЕК «Укренерго» також не було повідомлено КП «Компанія «Вода Донбасу» про набуття ним статусу "Дефолтний", як електропостачальника.
Вищезазначені заходи щодо припинення ДД та участі в РДН та ВРД означають, що учасник ринку, який отримав статус "Дефолтний" втрачає можливість закупати електричну енергію за більш дешевими цінами, та зобов'язаний купувати всю спожиту електричну енергію, як небаланси за цінами балансуючого ринку.
Однак, в пункті 1.7.5. Правил ринку відсутній такий захід як видалення учасника з ринку електричної енергії та заборона закупати весь обсяг спожитої ним електричної енергії як небаланси електричної енергії за цінами балансуючого ринку.
Враховуючи вищевикладене, суди у справі № 910//6820/24 дійшли висновків, що:
- у 2019 році КП «Компанія «Вода Донбасу» набув статусу "Дефолтний" лише як виробник електричної енергії саме за точками обліку Краснооскільської гідроелектростанції, а не як електропостачальник для власних потреб;
- присвоєння статусу "Преддефолтного" та "Дефолтного" в березні 2023 році відбулось із порушенням норм Правил ринку електричної енергії;
- дії ПрАТ «НЕК «Укренерго» щодо видалення КП «Компанія «Вода Донбасу» , як електропостачальника з платформи MMS - є безпідставним, незаконним та не передбаченим чинним законодавством.
Відповідно до ч. 2 статті 75 Господарського процесуального кодексу України, обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
З огляду на наведене, колегія суддів погоджується з доводами апеляційної скарги відповідача про відсутність правових підстав для перекладення на його небаланси як на оператора системи розподілу обсягів спожитої КП «КомпаніяВода Донбасу» електроенергії у період з липня по жовтень 2022 року відповідно до абз. 3 пункту 6.2.8. ПРЕЕ, якою передбачено, що у разі нездійснення оператором системи припинення електроживлення об'єкта (об'єктів) споживача через 90 днів з першого дня постачання йому електричної енергії постачальником "останньої надії", обсяги електричної енергії, спожитої цим споживачем, починаючи з 91 дня покладаються адміністратором комерційного обліку на втрати оператора системи.оскільки позивач не зазначає та не надав суду підтвердження щодо того, з якого саме моменту на його думку КП "Компанія "Вода Донбасу" споживало електроенергію від постачальника «останньої надії» (ПОН) та з якого дня повинно було бути припинено електроживлення об'єктів цього підприємства, й відповідно, з якого саме моменту позивач застосовує абз 3 п 6.2.8. ПРЕЕ до відповідача, з урахуванням заявлених різних у часі періодів.
Крім цього, відповідач обґрунтовано зазначив, що в контексті пункту 6.2.8 ПРЕЕ, покладання адміністратором комерційного обліку обсягів електричної енергії, спожитої споживачем електроживлення обєакта якого не припинено зі спливом встановленого строку за відповідних умов, на втрати оператора системи розподілу-це відповідна міра відповідальності у разі наявності безпідставної бездіяльності оператора системи у визначеному пунктом Правил випадку, у той час як розділом «Загальні питання» Порядку забезпечення постачання електричної енергії захищеним споживачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2018 1209 передбачено, що на час проведення операції Об'єднаних сил відключення електропостачання не застосовуються щодо об'єктів Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу», а отже, за наявності прямої заборони, встановленої чиним законодавством, позивач переклав на відповідача відповідальність у вигляді віднесення обсягів електричної енергії, спожитої цим споживачем, на втрати відповідача як оператора системи розподілу у зв'язку із нездійсненням оператором системи припинення електроживлення об'єкта (об'єктів ) споживача.В свою чергу постанова Кабінету Міністрів України від 27.12.2018, яка містить пряму заборону на відключення КП «Компанія «Вода донбасу» від електропостачання , має вищу юридичну силу ніж постанова НКРЕКП від 08.08.2023 № 1475 та відповідна заборона є спеціальною нормою відносно інших нормативно-правових актів, які регулюють правовідносини у фері ринку електричної енергії.
З огляду на наведене, колегія суддів погоджується з доводами апеляційної скарги відповідача щодо неврахування судом першої інстанції того, що КП "Компанія "Вода Донбасу" з 2019 року є учасником ринку, який купує електричну енергію для власного споживання, та має всі передбачені чинним законодавством договори, а тому є особою, відповідальною, як електропостачальник, за небаланси своєї балансуючої групи за укладеним з позивачем договором про врегулювання небалансів, заборгованість за яким за період з березня 2022 року по березень 2023 року в сумі 391 970 005,80 грн на час розгляду даної справи вже була стягнута з вказаного підприємства на користь позивача рішенням Господарського суду Донецької області від 09.10.2023 у справі № 905/541/23, яке набрало законної сили, а тому позивач вже отримав компенсацію вартості тих самих обсягів небалансів електричної енергії КП "Компанія "Вода Донбасу", які ним заявлено в рамках даної справи за період з липня по жовтень 2022 року.
Щодо нарахованих позивачем до стягнення у складі небалансів за серпень - жовтень 2023 року обсягів електричної енергії, які були спожиті в цей період КП "Компанія "Вода Донбасу", колегія суддів погоджується з висновком господарського суду першої інстанції про відсутність підстав для їх стягнення , з огляду на наступне.
Як було зазначено вище, на підставі п.1.7.5. Правил ринку та п. 3.4.4 Правил роздрібного ринку електричної енергії (ПРРЕЕ), споживач КП "Компанія "Вода Донбасу" був переведений на постачальника останньої надії (ПОН; ДПЗД "Укрінтеренерго") з 14.03.2023.
Відповідно до п. 6.2.8 Правил роздрібного ринку електричної енергії постачальник "останньої надії" постачає електричну енергію споживачу протягом строку, що не може перевищувати 90 днів. Якщо споживач протягом 90 днів не укладе відповідний договір про постачання електричної енергії з іншим електропостачальником або договір купівлі-продажу електричної енергії на ринку електричної енергії, електроживлення його об'єкта (об'єктів) має бути припинено оператором системи. У разі нездійснення оператором системи припинення електроживлення об'єкта (об'єктів) споживача через 90 днів з першого дня постачання йому електричної енергії постачальником "останньої надії", обсяги електричної енергії, спожитої цим споживачем, починаючи з 91 дня покладаються адміністратором комерційного обліку на втрати оператора системи. Збитки, пов'язані з оплатою та адмініструванням втрат, які виникли внаслідок порушення цих Правил іншими учасниками роздрібного ринку, оператор системи відшкодовує, оформивши претензію цьому (цим) учаснику (учасникам) роздрібного ринку на відшкодування збитків у порядку, передбаченому розділом VIII цих Правил.
У свою чергу, відповідно до абз. 2 п. 7 Положення про особливості постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану, затвердженого Наказом Міністерства енергетики України 13 квітня 2022 року № 148 (далі - Наказ № 148), постачальник "останньої надії" у період дії воєнного стану та протягом 30 днів після його припинення або скасування (крім випадку зміни постачальника за ініціативою споживча в порядку глави 6.1 розділу VI ПРРЕЕ) здійснює постачання електричної енергії тим споживачам, у яких відсутній електропостачальник, в тому числі яким станом на 04 березня 2022 року постачання електричної енергії здійснював постачальник "останньої надії".
Як правомірно зазначив суд першої інстанції, зазначені спірні обсяги спожитої електричної енергії за серпень-жовтень 2023 віднесені на небаланси відповідача у зв'язку з неможливістю припинити КП "Компанія "Вода Донбасу" електроживлення об'єкта споживача.
Так, постановою Кабінету Міністрів України №1209 від 27.12.2018 затверджено Порядок забезпечення постачання електричної енергії захищеним споживачам, який встановляє процедуру визначення переліку захищених споживачів електричної енергії (далі - захищені споживачі), обмеження, відключення постачання електричної енергії (далі - електропостачання) захищеним споживачам, механізм забезпечення повної поточної оплати захищеними споживачами.
У розділі "Загальні питання" Порядку забезпечення постачання електричної енергії захищеним споживачам встановлено, що на час проведення операції Об'єднаних сил обмеження, відключення електропостачання не застосовуються щодо об'єктів Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу".
Отже, як правомірно зазначив суд першої інстанції, за наявності прямої заборони на відключення електропостачання об'єктів КП "Компанія "Вода Донбасу", встановленої чинним законодавством, підстави для покладення на відповідача відповідальності у вигляді віднесення обсягів електричної енергії, спожитої цим споживачем, на небаланси сторони, відповідальної за баланс, у зв'язку з нездійсненням оператором системи припинення електроживлення об'єкта (об'єктів) споживача відсутні.
При цьому суд першої інстанції правомірно зазначив, що включені обсяги електричної енергії до небалансів відповідача за серпень-жовтень 2023 року, визначені відповідачем у запереченнях, відповідають обсягам фактичного споживання електричної енергії КП "Компанія "Вода Донбасу", якому постачає електричну енергію Державне підприємство зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго" як постачальник "останньої надії", що підтверджується в тому числі відповідною довідкою КП "Компанія "Вода Донбасу" та не спростовано позивачем.
За таких обставин, суд першої інстанції правомірно погодився із заперченями відповідача в цій частині позовних вимог та відхилив позицію позивача як необґрунтовану щодо включення до небалансів відповідача обсягів електричної енергії, які були спожиті КП "Компанія "Вода Донбасу" (ПОН - ДПЗД "Укрінтеренерго") за період серпень - жовтень 2023 року в обсязі 6 463 919 кВт*год на загальну суму 22 449 134,65 грн.
Щодо заперечень відповідача щодо неправомірного покладення позивачем на небаланси відповідача технологічних втрат електричної енергії (ТВЕ) за період серпень - жовтень 2023 року в обсязі 6560723 кВт*год на загальну суму 37 877 524,50 грн, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про їх обгрунтованість, з огляду на наступне.
Відповідно до постанови НКРЕКП від 27.11.2018 № 1532 "Про видачу АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" ліцензії з розподілу електричної енергії та анулювання ліцензій з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами і постачання електричної енергії за регульованим тарифом" Акціонерному товариству "ДТЕК Донецькі електромережі" видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії у межах місць провадження господарської діяльності, а саме на території Маріупольського, Нікольського, Мангушського, Авдіївського, Олександрівського, Волноваського, Мар'їнського, Покровського, Селидівського, Великоновоселівського, Торецького, Дружківського, Слов'янського, Костянтинівського, Добропільського, Криворізького, Лиманського, Бахмутського та Краматорського районів Донецької області в межах розташування системи розподілу електричної енергії, що перебуває у власності або господарському віданні (щодо державного або комунального майна) Акціонерного товариства "ДТЕК Донецькі електромережі", та електричних мереж інших власників, які приєднані до мереж ліцензіата (з якими укладені відповідні договори згідно з законодавством).
Як зазначено вище, заперечуючи проти частини позовних вимог, відповідач вказує на те, що внаслідок бойових дій були пошкоджені магістральні лінії електропередач ПрАТ "НЕК "Укренерго" (ЛЕП), відновлення та ремонт яких позивачем здійснено не було, що мало наслідком необхідність відповідачу створювати транзитні лінії 110кВ для відновлення живлення споживачів Донецької та частково Харківської областей і після створення таких ліній, саме мережами відповідача позивач продовжував і продовжує на сьогодні передавати електричну енергію в суміжні області, не здійснюючи жодних заходів з ремонту своїх мереж.
Як вбачається з матеріалів справи, не спростовується позивачем та встановлено рішенням Господарського суду Донецької області від 01.07.2024, яке залишено без змін постановами Східного апеляційного господарського судувід 22.10.2024 та Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 21.01.2025, за погодженням позивача щодо створення технічних рішень (аварійного підключення) за 2022 та 2023 роки, відповідачем було створено аварійні лінії живлення та транзитів, що підтверджуються наявними листами АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" №12-14/115 від 07.06.2022, №12-14/125 від 20.06.2022, №12-14/52 від 23.03.2023, ПрАТ "НЕК "Укренерго" №01-5/22737 від 09.06.2022, №01-5/25435 від 23.06.2022.
Крім того, відповідач листом вих. №11/3520-вих від 15.03.2023 звертався до позивача з вимогою вжити заходи з відновлення мереж позивача, однак, за твердженнями відповідача, таке звернення проігнороване позивачем, мережі позивача не відновлено.
З наданої до матеріалів справи довідки вбачається, що обсяг технологічних витрат електричної енергії, спричинених транзитом електричної енергії ВЛ-110 кВ АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" у 2023 році, значно збільшився у порівнянні з такими обсягами за 2021 рік.
За відомостями про місця та засоби провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" станом на 01.01.2021, електричні мережі ПЛ-110кВ заявлені для провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, а не для її передачі.
Підпунктом 3 п. 2.3 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії, затверджених Постановою НКРЕКП №1388 від 09.11.2017, визначено, що при провадженні ліцензованої діяльності ліцензіат повинен дотримуватися організаційних вимог, зокрема провадити ліцензовану діяльність виключно за місцем провадження господарської діяльності ліцензіата та із застосуванням заявлених засобів провадження господарської діяльності, зазначених у документах, що додаються до заяви про отримання ліцензії (з урахуванням змін до документів, поданих ліцензіатом до НКРЕКП).
При провадженні ліцензованої діяльності ліцензіат повинен дотримуватися таких організаційних вимог, зокрема, провадити діяльність з купівлі-продажу електричної енергії виключно для купівлі-продажу електричної енергії з метою компенсації технологічних витрат електричної енергії на її передачу електричними мережами, балансування, у тому числі з метою надання/отримання аварійної допомоги операторам системи передачі суміжних держав, та врегулювання небалансів (підпункт 35 п. 2.3 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії, затверджених Постановою НКРЕКП №1388 від 09.11.2017).
При цьому, умовами укладеного між сторонами договору від 01.12.2020 № 0518-01141 не передбачено для ПрАТ "НЕК "Укренерго" (ОСП) використання у своїй господарській діяльності технологічних мереж АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" (користувача).
Ліцензійними умовами провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, якими керується відповідач, передбачено вимогу компенсації технологічних витрат електричної енергії саме на її розподіл, а не передачу.
Відповідач не здійснював послуг з розподілу спірної частини електричної енергії, яку позивач поклав до обсягів відповідача. Саме користування позивачем у своїй господарській діяльності мережами (передача електричної енергії) відповідача призвело до транзитних втрат в мережах відповідача.
При цьому тариф з передачі електричної енергії, затверджений для НЕК "Укренерго" включені технологічні витрати, які підприємство може понести під час передачі електричної енергії.
Колегія суддів погоджується з доводами відповідача щодо безпідставності посилання позивача на правомірність покладення ним на небаланси відповідача технологічних втрат електричної енергії (ТВЕ) за період серпень - жовтень 2023 року в обсязі 6560723 кВт*год на загальну суму 37 877 524,50 грн з посиланням на те, що такі витрати компенсуються відповідачу споживачами при оплаті відповідних послуг через включення їх до структури тарифів на послуги відповідача з розподілу електричної енергії із застосуванням стимулюючого регулювання,оскільки відповідачем не враховано, що до структури вказаних тарифів включена компенсація лише за планові технологічні втрати, що пов'язані з розподілом, до яких не належать додаткові позапланові технологічні витрати, пов'язані з передачею та транспортуванням позивачем мережами відповідача електричної енергії через бездіяльність позивача як оператора системи передачі щодо ремонту власних мереж на території Донецької області та при цьому позивач отримує компенсацію за технологічні втрати електричної енергії , пов'язані з передачею у складі тарифів на послуги з передачі електричної енергії, у той час як в Донецькому регіоні ці витрати фактично несе відповідач, який фактично здійснює передачу електричної енергії своїми мережами замість позивача.
Одночасно, позивачем не спростовано обставин того, що відповідач несе додаткові технологічні витрати у зв'язку зі здійсненням передачі власними електричними мережами на рівні 110 кВ споживачам Донецької та частково Харківської областей, фактично виконуючи послугу передачі електричної енергії, яку мало виконувати ПрАТ "НЕК "Укренерго".
Відповідно до приписів п.6 ч.1 ст.3 Цивільного кодексу України цивільне законодавство містить такі загальні засади цивільного законодавства, як справедливість, добросовісність та розумність.
Загалом зміст цього принципу (справедливості, добросовісності і розумності) полягає в тому, що тексти законів, правочинів та їх застосування суб'єктами цивільних правовідносин мають бути належними і справедливими та відповідати загальновизнаним нормам обороту.
Під добросовісністю слід розуміти суб'єктивні уявлення конкретної особи про добросовісність її дій та об'єктивну відповідність цих дій стандартам поведінки у відповідній сфері діяльності.
Отже за своїм змістом добросовісність має одну із функцій, за якою правило, обов'язкове для сторін не застосовується настільки, наскільки за даних обставин це буде неприйнятним відповідно до критерію розумності та справедливості.
Таким чином, добросовісність може за даних обставин анулювати чи виключити застосування правил, встановлених сторонами.
В цьому зв'язку всі правила, які створюються сторонами чи законом підпадають під контроль судів, для того, щоб вирішити чи не призведе їх застосування в конкретній справі до несправедливих результатів. Суди приймають рішення "contralegem" (тобто, всупереч формальному, державному закону), якщо дотримання норм закону призведе до явно несправедливого щодо сторін договору результату.
Таким чином, "концепція добросовісності може використовуватися в будь-якій ситуації, щоб виправити несправедливість, яка б мала місце, якщо б застосовувалися традиційні правила".
Принцип добросовісності є одним із засобів утримання сторін від зловживання своїми правами. Основне призначення цього принципу вбачається в наданні суддям більше можливостей з'ясовувати в повному обсязі фактичні обставини справи і, насамкінець, встановити об'єктивну істину. Загалом зміст цих принципів (справедливості, добросовісності і розумності) полягає в тому, що тексти законів, правочинів та їх застосування суб'єктами цивільних правовідносин мають бути належними і справедливими та відповідати загальновизнаним нормам обороту та нормам закону. Подібна правова позиція викладена у постанові об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 06.12.2019 у справі №910/353/19.
Виходячи із зазначеного, аналізуючи умови договору, закону, чи підзаконного нормативно-правового акту, суд має при застосуванні відповідної норми, враховуючи обставини конкретної справи в контексті вказаних принципів надати оцінку спірним правовідносинам з огляду на справедливість наслідків для сторін.
Відповідно до частини першої статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Верховенство права - це панування права в суспільстві. Верховенство права вимагає від держави його втілення у правотворчу та правозастосовну діяльність, зокрема у закони, які за своїм змістом мають бути проникнуті передусім ідеями соціальної справедливості, свободи, рівності тощо. Одним з проявів верховенства права є те, що право не обмежується лише законодавством як однією з його форм, а включає й інші соціальні регулятори, зокрема норми моралі, традиції, звичаї тощо, які легітимовані суспільством і зумовлені історично досягнутим культурним рівнем суспільства. Всі ці елементи права об'єднуються якістю, що відповідає ідеології справедливості, ідеї права, яка значною мірою дістала відображення в Конституції України.
Як судове рішення, так і правозастосовний акт повинні бути не лише законними, але й справедливими. В нормативно-правових актах мають закріплюватися норми права, які є результатом узагальнення найбільш важливих повторювальних суспільних відносин, а також засобом подолання шкідливої суспільної практики. Одночасно, нормативний документ не може врегулювати абсолютно всі ситуації, які можуть виникнути.
Надаючи оцінку обставинам справи, суд не може залишити поза увагою, що 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 №2102-ІХ, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України. Воєнний стан в України триває досі та є продовженим.
Внаслідок ведення бойових дій майже вся територія Донецької області опинилась або в тимчасовій окупації або в межах активних бойових дій, ворог здійснює обстріли всієї території України, в тому числі постраждала інфраструктура, якою здійснюється розподіл та передача електричної енергії. Такі обставини є непередбачуваними, та на даний час не всі сфери життєдіяльності унормовані відповідно до існуючого стану, а тому наявність норм, які унормовують відповідну діяльність за відсутності таких непередбачуваних обставин, які існують в нашій країна, та відсутність нормативного регулювання з їх урахуванням, не звільняє позивача від обов'язку діяти добросовісно.
Пославшись на наведене, суд першої інстанції обгрунтовано, з метою дотримання принципу справедливості, добросовісності та розумності, приймаючи до уваги, що позивач здійснює передачу та транспортування електричної енергії (власну господарську діяльність) використовуючи мережі АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" погодився з доводами відповідача, що із обсягів електричної енергії для врегулювання небалансів мають бути виключені технологічні витрати електричної енергії (ТВЕ) на її передачу для ПрАТ "НЕК "Укренерго" транзитними ЛЕП-110кВ відповідача.
Як вказує відповідач, обсяги технологічних витрат електричної енергії розраховуються відповідно до Методичних рекомендацій визначення технологічних витрат електричної енергії в трансформаторах і лініях електропередавання, затверджених Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України № 399 від 21.06.2013 (далі Методика).
АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" згідно з Методикою проведено розрахунок втрат електроенергії в елементах мережі відповідача, а саме відповідно до: п.7.1.1 Втрати активної енергії у двообмоткових трансформаторах; п.7.1.2 Втрати реактивної енергії у двообмоткових трансформаторах; п.7.1.3 Втрати активної енергії у триобмоткових трансформаторах; п.7.1.4 Втрати реактивної енергії у триобмоткових трансформаторах; п.7.2.1 Втрати активної енергії у кВт*год. в проводах ПЛ; п.7.2.2 Втрати реактивної енергії у кВАр*год. в ПЛ; п.7.5.2 Втрати електроенергії в ізоляції ПЛ.
У свою чергу, позивачем не надано обґрунтованих заперечень щодо здійсненого відповідачем розрахунку технологічних втрат електричної енергії на її передачу.
Колегія суддів погоджується з доводами відповідача щодо безпідставності посилання позивача на порядок розрахунку технологічних втрат саме у своїх електричних мережах як оператора системи передачі, який використовує міждержавні електричні мережі, оскільки додаткові технологічні витрати, проти включення яких до вартості небалансів відповідача він заперечує, виникли саме в мережах відповідача як оператора системи розподілу, який не використовує елементи міждержавних електричних мереж, а тому обсяг цих витрат правомірно розраховано на підставі Методичних рекомендацій визначення технологічних витрат електричної енергії в трансформаторах і лініях електропередавання, затверджених Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України № 399 від 21.06.2013.
Зважаючи на наведене, суд першої інстанції правомірно прийняв розрахунки відповідача технологічних витрат електричної енергії (ТВЕ) на її передачу для ПрАТ "НЕК "Укренерго" транзитними ЛЕП-110кВ АТ "ДТЕК Донецькі електромережі", які, за позицією суду, мають бути віднесені на баланс ПрАТ "НЕК "Укренерго".
Колегія суддів відхиляє як безпідставні доводи апеляційної скарги позивача щодо того, що обсяги технологічних витрат не можуть бути предметом розгляду даної справи з посиланням на те, що останній стосується заборгованості за договором про врегулювання небалансів електричної енергії, а не договору про передачу електричної енергії та технологічні втрати електричної енергії систем при використанні ліній електропередач відповідача як оператора системи розподілу та непогодження між сторонами умов спільного використання сторонами відповідних ліній електропередач та порядку визначення технічних параметрів роботи та розрахунку технологічних втрат електричної енергії, на які посилається відповідач в обґрунтування своїх заперечень проти позову, оскільки, як зазначено вище, відповідні витрати було включено до спірної суми небалансів відповідача, а тому питання їх обгрунтованості включенння до суми позову, з урахуванням заперечень відповідача щодо цього, входить у предмет доказування у цій справі, та як зазначено вище, розмір таких витрат, які були понесені внаслідок використання мереж саме відповідача, правомірно розраховано у відповідності та на підставі Методичних рекомендацій визначення технологічних витрат електричної енергії в трансформаторах і лініях електропередавання, затверджених Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України № 399 від 21.06.2013 і правильність відповідного розрахунку не спростована позивачем.
З огляду на наведене, колегія суддів дійшла висновку, що господарський суд першої інстанції внаслідок нез'ясування обставин, що мають значення для справи, невідповідності викладених в рішенні висновків, обставинам справи, неправильного застосування норм матеріального права дійшов неправильного висновку про задоволення позовних вимог в частині стягнення з відповідача вартості небалансів за період з липня по жовтень 2022 року, а в решті рішення є законним та обґрунтованим, у зв'язку з чим апеляційна скарга позивача підлягає залишенню без задоволення, апеляційна скарга відповідача - задоволенню, а оскаржуване рішення - відповідній зміні в частині стягуваних сум, наведених в п. 2 його резолютивної частини, та відповідного перерозподілу судового збору пропорційно розміру задоволених позовних вимог відповідно до положень ст. 129 ГПК України.
У зв'язку із задоволенням апеляційної скарги відповідача та залишення апеляційної скарги позивача без задоволення, витрати відповідача зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги підлягають покладенню на позивача, а витрати останнього на сплату судового збору за подання апеляційної скарги залишаються за ним.
Керуючись статтями статтею 269, пунктом 4 статті 275, п. 1, 3, 4 статті 277, статтями 281-284 Господарського процесуального кодексу України, суд
Апеляційну скаргу позивача-Приватного акціонерного товариства “Національна енергетична компанія “Укренерго» залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу відповідача - Акціонерного товариства "ДТЕК Донецькі електромережі» задовольнити.
Рішення Господарського суду Донецької області від 26.08.2025 у справі №905/242/25 змінити, виклавши абз. 2 його резолютивної частини в наступній редакції:
« 2. Стягнути з Акціонерного товариства "ДТЕК Донецькі електромережі» (84302, Донецька область, Краматорський район, місто Краматорськ вул. Комерційна, б. 8, код 00131268) на користь Приватного акціонерного товариства “Національна енергетична компанія “Укренерго» (01032, м. Київ вул. Симона Петлюри, б. 25 , код 00100227) основну заборгованість у сумі 427929574,19 грн, 3% річних у сумі 979911,92 грн, інфляційні втрати у сумі 2000770,84 грн та 723785,75 грн витрат зі сплати судового збору за подання позовної заяви»
В іншій частині рішення залишити без змін.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства “Національна енергетична компанія “Укренерго»(01032, м. Київ вул. Симона Петлюри, б. 25, код 00100227) на користь Акціонерного товариства "ДТЕК Донецькі електромережі» (84302, Донецька область, Краматорський район, місто Краматорськ вул. Комерційна, б. 8, код 00131268) 228965,38 грн витрат зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги.
Постанова набирає законної сили з дня її ухвалення. Порядок і строк її оскарження передбачені статтями 286 - 289 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст постанови складено 29.12.2025.
Головуючий суддя І.В. Тарасова
Суддя В.В. Лакіза
Суддя Н.О. Мартюхіна