Справа №: 716/2248/25
29.12.2025 м. Заставна
Суддя Заставнівського районного суду Чернівецької області Шевчук Р.М., розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення, які надійшли від ВП №3 (м.Заставна) ЧРУП ГУНП в Чернівецькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканки АДРЕСА_1 за ч.1 ст.185-1 КУпАП,-
До суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД за № 654714 від 20.11.2025 року відносно ОСОБА_1 , відповідно до якого, остання 20 листопада 2025 року близько 08 год 00 хв. організувала та провела масове зібрання шляхом організованого масового переміщення осіб в кількості 80 із щільним скупченням (хресний хід) від с.Товтри до с.Кулівці Чернівецького району, без сповіщення органів виконавчої влади чи місцевого самоврядування, чим порушила рішення ради оборони Чернівецької області, тим самим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 185-1 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні суду пояснила, що вона була учасником хресної ходи, однак не організовувала її. Віряни, бажаючі прийняти участь самі організовуються, так склалося традиційно. Немає оголошень, закликів, інструкцій чи методик по організацїї такого виду міроприємств. Працівники поліції, які підійшли до їх групи, сказали, що потрібно когось «наказати» за ходу,а в неї були документи (посвідчення водія), які вона надала для оформлення протоколу.
Суд, заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши зміст протоколу про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, дійшов висновку про необхідність закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 внаслідок відсутності події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.185-1 КУпАП.
Згідно з ч.4 ст.129 Конституції України однією із засад судочинства є змагальність сторін і закон не покладає на суд обов'язок збирати докази винуватості чи невинуватості особи.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч.1 ст.185-1 КУпАП передбачена відповідальність за порушення встановленого порядку організації або проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій.
Так, згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД за № 654714 від 20.11.2025 року, ОСОБА_1 , організувала та провела масове зібрання шляхом організованого масового переміщення осіб в кількості 80 із щільним скупченням ( хресний хід) від с. Товтри до с. Кулівці Чернівецького району, без сповіщення органів виконавчої влади чи місцевого самоврядування, чим порушила рішення ради оборони Чернівецької області, тим самим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 185-1 КУпАП.
Водночас, крім протоколу про адміністративне правопорушення та двох фотографій, будь-яких інших доказів, в розумінні статті 251 КУпАП зокрема, пояснення свідків чи очевидців події, відеозапису з нагрудної камери працівників поліції та будь-яких інших доказів, що саме ОСОБА_1 організувала та провела масове зібрання, матеріали адміністративної справи не містять.
Частиною 2 ст.251 КУпАП передбачено, що обов'язок збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно ст.19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Вина особи, яка притягається до відповідальності, має бути доведена належними доказами, а не ґрунтуватись на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини тлумачаться на її користь (ст.62 Конституції України).
Європейський суд з прав людини в своїх рішеннях, зокрема по справах «Кобець проти України» від 14 лютого 2008 року, «Берктай проти Туреччини» від 08 лютого 2001 року, «Лавенте проти Латвії» від 07 листопада 2002 року неодноразово наголошував на тому, що оцінюючи докази суд застосовує принцип доведення «за відсутності розумних підстав для сумніву», що може бути результатом цілої низки ознак або достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою неспростовних презумпцій.
Відповідно до ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення.
З огляду на викладене, суд не вбачає в діях ОСОБА_1 , складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.185-1КУпАП, оскільки суду не надано доказів того, що нею було організовано та проведено масове зібрання.
На підставі ч.1 ст.185-1 КУпАП, керуючись ст.ст. 247, 283-285, 287 КУпАП, суд, -
Провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.185-1 КУпАП закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду через Заставнівський районний суд Чернівецької області протягом 10-ти днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги.
Суддя Шевчук Р.М.