Справа№ 953/18728/21
н/п 3-в/953/44/25
"29" грудня 2025 р. м.Харків
Київський районний суд м. Харкова у складі: головуючої судді - Лисиченко С.М. розглянувши заяву Харківської митниці Державної митної служби України про поновлення строку для пред'явлення виконавчого документу - постанови суду від 06 липня 2022 року по справі №953/18728/21 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.6 ст.470 МК України,
До Київського районного суду м.Харкова надійшла заява в.о. першого заступника начальника Харківської митниці Державної митної служби України Р.Мороз, відповідно до якої вказує, що постановою судді Київського районного суду м. Харкова від 06.07.2022 у справі про порушення митних правил № 385/80700/21 (судова справа № 953/18728/21) України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , було визнано виним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 470 ч. 6 Митного кодексу України. На порушника було накладено стягнення у вигляді штрафу на суму 8500 грн. Вказана постанова отримана митницею 25.09.2025 (вх. № 7853/8.19/7.14-2), на теперішній час строк пред'явлення постанови до виконання минув. У зв'язку з викладеним, просить поновити строк пред'явлення постанови Київського районного суду м. Харкова від 06.07.2022 у справі про порушення митних правил № 385/80700/21 (судова справа № 953/18728/21) та направити до митниці 2 примірника завірених копій постанов суду для звернення їх до виконання.
Представник Харківської митниці Державної митної служби України у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду заяви повідомлявся у встановленому законом порядку.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, про причини неявки суду не повідомив.
Суд, вивчивши матеріали справи, дійшов такого висновку.
З матеріалів справи про порушення митних правил №953/18728/21 вбачається, що постановою Київського районного суду м. Харкова від 06.07.2022 визнано винуватим ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , іпн НОМЕР_1 , в порушенні митних правил, передбачених ч. 6 ст. 470 МК України, та призначено стягнення у вигляді штрафу в дохід держави в розмірі 8500.00 (вісім тисяч п'ятсот) грн. (p/p UA118999980313080106005020649, отримувач: ГУК Харків.обл./МТГ Харків, МФО 899998, код ЄДРПОУ 37874947, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), призначення платежу «оплата штрафу по постанові суду по протоколу про ПМП №0385/80700/21 від ОСОБА_1 ), стягнуто судовий збір.
Зазначена постанова набрала законної сили 19.07.2022, а строк пред'явлення постанови до виконання до 20.10.2022.
Даних про отримання копії означеної постанови представником Харківської митниці Державної митної служби України матеріали справи не містять.
За змістом ст. 304 КУпАП питання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Відповідно до ст. 305 КУпАП контроль за правильним і своєчасним виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення здійснюється органом (посадовою особою), який виніс постанову, та іншими органами державної влади в порядку, встановленому законом.
Згідно зі ст.129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання.
Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Крім того, за змістом Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження здійснюється з дотриманням таких засад, як обов'язковості виконання рішень та розумності строків виконавчого провадження.
Положеннями ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок виконання постанови органу доходів і зборів про накладення адміністративного стягнення за порушення митних правил регулюється главою 73 Митного кодексу України та положеннями Закону України «Про виконавче провадження».
Згідно з частиною першою статті 12 Закону №1404-VIII виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.
Відповідно до пункту 2 частини четвертої статті 4 Закону №1404-VIII виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред'явлення, якщо пропущено встановлений законом строк пред'явлення виконавчого документа до виконання.
Згідно зі ст. 536 МК України та ст. 303 КУпАП не підлягає виконанню постанова органу доходів і зборів про накладення адміністративного стягнення за порушення митних правил, якщо її не було звернуто до виконання протягом трьох місяців з дня винесення.
Відповідно до ч.6 ст.12 Закону України «Про виконавче провадження» стягувач, який пропустив строк пред'явлення виконавчого документа до виконання, має право звернутися із заявою про поновлення такого строку до суду, який видав виконавчий документ, або до суду за місцем виконання.
Водночас, Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який було неодноразово продовжено та який наразі діє.
Разом з цим, відповідно до пункту 10-2 розділу ХІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про виконавче провадження», доповненого Законом України від 15 березня 2022 року №2129-ІХ, який набрав чинності з 26 березня 2022 року, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України визначені цим Законом строки перериваються та встановлюються з дня припинення або скасування воєнного стану.
Суд наголошує, що строки пред'явлення виконавчого документа до виконання у справі про порушення митних правил встановлені Законом України «Про виконавче провадження».
Особливості примусового виконання рішень у період воєнного стану визначено пунктом 10.2 розділу ХІІІ «Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про виконавче провадження», відповідно до якого тимчасово на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, з поміж іншого, визначені цим Законом строки перериваються та встановлюються з дня припинення або скасування воєнного стану.
Оскільки порядок та строки пред'явлення виконавчих документів до примусового виконання регулюються саме Законом України «Про виконавче провадження», як спеціальним нормативно-правовим актом, у даному випадку підлягає застосуванню норма, якою на період воєнного стану на території України встановлено переривання строків, визначених вказаним Законом, до яких, зокрема, належать строки пред'явлення виконавчих документів до примусового виконання.
З огляду на те, що постанова про накладення адміністративного стягнення виконується уповноваженим на те органом у порядку, встановленому як Кодексом про адміністративні правопорушення, Митним кодексом України так і іншими законами України, зокрема Законом України «Про виконавче провадження», суд вважає, що у задоволенні заяви Харківської митниці Державної митної служби України про поновлення строку для пред'явлення виконавчого документу - постанови суду від 06 липня 2022 року по справі №953/18728/21 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.6 ст.470 МК України необхідно відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 283, 303, 304 КУпАП, ст.ст. 12, 25 Закону України «Про виконавче провадження», суд
Відмовити у задоволенні заяви Харківської митниці Державної митної служби України про поновлення строку для пред'явлення виконавчого документу - постанови суду від 06 липня 2022 року по справі №953/18728/21 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.6 ст.470 МК України.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Київський районний суд м. Харкова протягом 10 днів з дня винесення такої постанови.
Суддя - С.М. Лисиченко