Справа № 352/1608/24
Провадження № 3/353/13/25
29 грудня 2025 рокум.Тлумач
Суддя Тлумацького районного суду Івано-Франківської області Луковкіна У.Ю., ознайомившись з матеріалами справ, які надійшли від Відділення поліції № 5 (м. Тлумач) Івано-Франківського РУП ГУНП в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , гр. України, за ч. 1 ст. 130 КУпАП, -
28.05.2024 року поліцейським СРПП Відділення поліції № 5 (м. Тлумач) Івано-Франківського РУП ГУНП в Івано-Франківській області сержантом поліції Гушпітом І.В. відносно ОСОБА_1 було складено протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 585404 за ч. 1 ст. 130 КУпАП, а саме про те, що «28.05.2024 року о 21 год. 29 хв. в с. Остриня по вул. Центральна, 1, Тлумацької ТГ водій ОСОБА_1 керував автомобілем марки «Toyota Corolla», д.н.з. НОМЕР_1 , з ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: поведінка, що не відповідає обстановці, виражене тремтіння пальців рук, неприродна блідість. Від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння в закладі охорони здоров'я КНП «ПОК ЦПЗ» водій відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 ПДР».
25.11.2024 року постановою судді Тлумацького районного суду Івано-Франківської області провадження у справі було зупинено до моменту припинення перебування ОСОБА_1 на військовій службі у складі Збройних Сил України або до моменту зникнення обставин, які перешкоджають здійсненню належного судового розгляду.
24.12.2025 року, у відповідь на запит суду, з ІНФОРМАЦІЯ_2 на адресу суду надійшло повідомлення з доданими документами про те, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 загинув під час виконання бойового завдання по захисту Батьківщини в районі населеного пункту Селидове Покровського району Донецької області.
Зі змісту ст.ст. 245, 248 КУпАП слідує, що одним із основних завдань провадження у справах про адміністративні правопорушення є об'єктивне з'ясування обставин справи, рівність всіх громадян перед законом і органом, що розглядає справу.
Кодекс України про адміністративні правопорушення фактично не передбачає процесуальних норм, які регламентують порядок розгляду суддею справ про адміністративні правопорушення і не містить спеціальних норм, що передбачають для учасників судового розгляду можливість зупинення провадження у справі і, відповідно, не передбачають порядку розгляду клопотання про зупинення провадження у справі чи поновлення провадження у справі.
Вказане свідчать про наявність прогалин в праві стосовно процесуального врегулювання розгляду суддею справ про адміністративні правопорушення, і зокрема, врегулювання порядку зупинення провадження у справі та поновлення провадження у справі.
Провадження у справі відновлюється постановою суду за заявою особи, яка бере участь у справі або з ініціативи суду, після усунення обставин, що викликали його зупинення.
Враховуючи наведені норми, з метою дотримання завдань визначених вимогами КУпАП, вважаю, що в даному випадку правомірним і доцільним буде застосування аналогії процесуального закону, тому слід поновити провадження у справі про адміністративне правопорушення для подальшого розгляду справи по суті, оскільки відпали обставини, які стали підставою для зупинення провадження у справі.
На підставі викладеного ст. 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя -
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП - поновити та продовжити розгляд справи по суті.
Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.
СуддяУ. Ю. ЛУКОВКІНА