Постанова від 15.12.2025 по справі 203/8724/25

Справа № 203/8724/25

Провадження № 3/0203/2552/2025

ПОСТАНОВА

іменем України

15 грудня 2025 року суддя Центрального районного суду міста Дніпра Черваньова Ю.М., розглянувши матеріали, що надійшли від Східного офісу Держаудитслужби Державної аудиторської служби України, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уповноваженої особи Комунального підприємства «Транспортна інфраструктура міста» Дніпровської міської ради, розташованого за адресою: м. Дніпро, вул. 128 ї Бригади Тероборони, буд.8, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , за ч.3 ст. 164 -14 КУпАП, -

ВСТАНОВИЛА:

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення №04/0063/2025пр від 19.11.2025 ОСОБА_1 порушила законодавство про закупівлі, а саме: невідхилення замовником тендерних пропозицій, які підлягали відхиленню відповідно до п.п.2 п.44 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі» на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою КМУ від 12.10.2022 №1178.

Відповідно до п.п.6 п.2 Додатку 5 «Технічні вимоги» до тендерної документації для підтвердження якості матеріалів, необхідних для надання послуг замовник вимагає надати копії сертифікату якості або сертифікату відповідності або технічні умові, копію сертифікату відповідності, виданими ДП «Центр наукового-технічного супроводу дорожніх робіт та сертифікації дорожньої продукції» або інститутом Держдор НДІ ім М.П. Шульгіна або інший документ, який підтверджує якість матеріалів.

У складі тендерної пропозиції учасника ТОВ «Алір Плюс» завантажено файл, в якому учасник зазначає, що надає копії сертифікатів відповідності, які підтверджують якість матеріалів. Проте, в складі тендерної пропозиції учасника відсутні копії сертифікатів відповідності, видані на холодний пластик для нанесення дорожньої розмітки та скляні кульки або інший документ, який підтверджує якість матеріалів.

Поряд з цим моніторингом встановлено, що в порушення п.43 Особливостей замовником до вимоги про усунення невідповідностей до 15 травня 2025 року включено надання сертифікатів відповідності, виданих на холодний пластик для нанесення дорожньої розмітки та скляні кульки, надання яких передбачено вимогою п.п.6 п.2 Додатку 5 «Технічні вимоги» до тендерної документації.

Отже, тендерна пропозиція учасника процедури закупівлі ТОВ «Алір Плюс» не відповідала вимогам тендерної документації, зокрема технічному завданню, викладеному у п.п.6 п.2 Додатку 5 «Технічні вимоги» до тендерної документації та відповідно до п.п2 п.44 особливостей підлягала відхиленню, однак замовник не відхилив її, натомість визнав цього учасника переможцем процедури закупівлі та уклав з ним договір про надання послуг від 13.06.2025 № 1136 на суму 954632,00 гривень.

У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні правопорушення не визнала, пояснила, що замовник вимагав надання сертифікату виконавцем, при цьому статус переможця, тобто виконавця послуг набувається тільки після відповідного повідомлення. Крім того тендерна пропозиція містила документ, який вказував на наявність всіх необхідних сертифікатів. Окремо в пропозиції наявний файл з технологічною картою, яка є підтвердженням якості послуг, які є предметом закупівлі. Зазначила, що сертифікати якості не призводять до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником, бо замовник закуповує послуги, а не матеріали. Також сертифікати якості на холодний пластик та скляні кульки не призводить до зміни матеріалів, які зазначені в технологічній карті. Зауважила на тому, що під час виконання договору ТОВ «Алір Плюс» надало замовнику всі необхідні сертифікати відповідності на матеріали, які були прийняті замовником без зауважень. Роботи на момент початку проведення моніторингу у системі Прозорро з боку державної аудиторської служби були виконані у повному обсязі, розрахунки проведені, зауважень в якості роботи не було, що підтверджується актами приймання-передачі робіт.

Захисник Хачікян М.П. заявила клопотання про закриття провадження у справі за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.164-14 КУпАП, зважаючи на обставини, викладені в поясненнях останньої. Окремо зауважила на порушенні строку складання протоколу про адміністративне правопорушення, а також закінченні строку накладення адміністративного стягнення.

Вислухавши учасників справи, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до диспозиції ч. 3 ст. 164-14 КУпАП адміністративна відповідальність встановлена, зокрема, за невідхилення тендерних пропозицій, які підлягали відхиленню відповідно до закону.

Підпунктом 2 пункту 44 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі"(далі- Закон), на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178 (далі - Особливості), передбачено, що замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли тендерна пропозиція не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 цих особливостей.

У пункті 43 Особливостей зазначено, що якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим, ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.

Відповідно до ст. 22 Закону України «Про публічні закупівлі» замовником безоплатно оприлюднено на веб-порталі Уповноваженого органу для загального доступу Тендерну документацію із закупівлі послуг ДК 021:2015: 45230000-8 - Будівництво трубопроводів, ліній зв'язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь. Ідентифікатор закупівлі UA-2025-05-01-007133-а.

16.05.2025 року було завершено прийом тендерних пропозицій на зазначені вище послуги. Учасником ТОВ »Алір Плюс» із застосуванням електронної системи закупівель було надано свою Тендерну пропозицію із наданням (завантаженням) документів, у відповідності до вимог тендерної документації саме для Учасників процедури закупівлі.

Тлумаченням поняття учасник процедури закупівлі наведено у п. 37 ч.1 ст. 1 Закону, згідно з яким учасником є - фізична особа, фізична особа - підприємець чи юридична особа - резидент або нерезидент, у тому числі об'єднання учасників, яка подала тендерну пропозицію/пропозицію або взяла участь у переговорах у разі застосування переговорної процедури закупівлі.

Відповідно до п. 18.37 ч. 1 ст. 1 Закону переможець процедури закупівлі - учасник, тендерна пропозиція якого відповідає всім критеріям та умовам, що визначені у тендерній документації, і визнана найбільш економічно вигідною, та якому замовник повідомив про намір укласти договір про закупівлю, або учасник, якому замовник повідомив про намір укласти договір про закупівлю за результатами застосування переговорної процедури закупівлі.

Відповідно до п.6 Додатку № 5 до Документації "ТЕХНІЧНІ ВИМОГИ", замовник вимагав наявності документів, що підтверджують якість матеріалів для нанесення дорожньої розмітки (холодного пластику та скляних кульок) та надання Виконавцем копії сертифікату якості або сертифікату відповідності або технічні умови, копію сертифікату відповідності, виданим Державним підприємством «Центр науково-технічного супроводу дорожніх робіт та сертифікації дорожньої продукції» або інститутом Держдор НДІ Ім. М.П. Шульгіна, або інший документ, який підтверджує якість матеріалів.

Отже в розумінні Закону ТОВ «Алір Плюс» до визначення його переможцем та опублікуванням повідомлення про намір укласти договір є учасником процедури закупівлі. Статус Переможця, тобто Виконавця послуг набувається після відповідного повідомлення.

В той же час, документація про закупівлю не містила прямої вимоги щодо обов'язкового надання скан-копій сертифікатів як окремих файлів у системі ProZorro. Враховуючи, що предметом закупівлі є послуга, учасники мали підтвердити технічні вимоги замовника довантаженням технологічної карти з нанесення розмітки холодним пластиком та скляними кульками. Про це зазначено в примітці у Додатку № 5 до Документації, а саме: «На підтвердження вимоги учасник надає технологічну карту, розроблену відповідно до вищезазначених норм з копією документу, який підтверджує кваліфікацію розробника». У складі тендерної пропозиції ТОВ «Алір Плюс'' довантажив файл «Технологическая карта от 04.11.2022.», чим підтвердив відповідність технічним вимогам.

Разом з тим, в п. 5 Переліку документів та інформації, що повинна містити тендерна пропозиція Учасника (додаток 1 до Документації) замовником зазначено, що учасник має надати «Інформацію про відповідність тендерної пропозиції учасника технічним, якісним, кількісним, в тому числі технічному завданню (опис предмета закупівлі), встановленим в Додатку 5 до Документації», але не визначена обов'язковість подання сертифікатів відповідності на моменті подання тендерної пропозиції (в Переліку сертифікати не зазначені).

Враховуючи, що в п. 44 Особливостей зазначено, що «Відсутність документів або інформації, що не передбачені додатками до тендерної документації, зазначеними в абзаці десятому пункту 28 цих особливостей, не є підставою для відхилення замовником тендерної пропозиції такого учасника процедури закупівлі відповідно до цього пункту», уповноваженою особою з метою уникнення порушення прав учасника процедури закупівлі було викладено повідомлення про невідповідність з вимогою надати сертифікати, які учасник вказав у файлі «24_технічні вимоги, pdf», адже відповідно до абз.2 п. 43 невідповідністю в інформації та/або документах, які надаються учасником процедури закупівлі на виконання вимог технічної специфікації до предмета закупівлі, вважаються помилки, виправлення яких не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо.

Сертифікати якості на холодний пластик та скляні кульки не призводять до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником, бо замовник закуповує послуги, а не матеріали. Також, сертифікати якості на холодний пластик та скляні кульки не призводять до зміни матеріалів, які зазначені в технологічній карті.

Слід зазначити, що ТОВ "АЛІР ПЛЮС" усунув невідповідності, визначені уповноваженою особою, та не оскаржував дану вимогу.

На підставі проведеної оцінки тендерних пропозицій, уповноважена особа визнала пропозицію ТОВ «Алір Плюс" відповідною вимогам документації про закупівлю, найбільш економічно вигідною, опублікувала відповідне рішення та намір укласти договір з цим учасником. Саме після цього цей учасник набув статусу переможця, та як наслідок виконавця послуг.

13.06.2025 року було укладено договір №2136 з ТОВ «Алір Плюс» на виконання послуг на загальну суму 954 632,00 грн.

Виходячи з викладеного, підстав для відхилення тендерної пропозиції ТОВ «Алір Плюс» у ОСОБА_1 не було, тому в її діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.164-14 КУпАП, у зв'язку з чим провадження відносно неї підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП.

Керуючись ст. п.1 ч.1 ст.247, ст.ст. 283-285 КУпАП, суддя -

ПОСТАНОВИЛА:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 164-14 КУпАП закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в її діях складу правопорушення.

Постанова протягом десяти днів з дня винесення може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Центральний районний суд міста Дніпра.

Суддя Ю.М. Черваньова