Рішення від 29.12.2025 по справі 200/2932/25

Справа № 200/2932/25

Провадження № 2-а/175/180/25

РІШЕННЯ

Іменем України

29 грудня 2025 року селище Слобожанське Дніпровського

району Дніпропетровської області

Дніпровський районний суд Дніпропетровської області в складі головуючого судді Лютої Г.Ю., розглянувши одноособово у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Краматорського відділу державної виконавчої служби у Краматорському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача: Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради, Управління Державної казначейської служби України у м. Краматорську Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення у формі повідомлення від 03.04.2025 та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Стислий виклад позиції позивача

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив суд постановити рішення, яким визнати протиправним і скасувати рішення Краматорського відділу державної виконавчої служби у Краматорському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у формі повідомлення від 03 квітня 2025 року про повернення ОСОБА_1 без прийняття до виконання дублікату виконавчого листа про примусове виконання постанови Краматорського міського суду Донецької області від 19 жовтня 2009 року в адміністративній справі №2а-6029/2009; зобов'язати Краматорський відділ державної виконавчої служби у Краматорському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції повторно з урахуванням висновків суду вирішити питання щодо прийняття до примусового виконання дублікату виконавчого листа з примусового виконання постанови Краматорського міського суду Донецької області від 19 жовтня 2009 року в адміністративній справі №2а-6029/2009 та надіслати на адресу позивача відповідний документ про зміст прийнятого рішення.

В обґрунтування позовної заяви зазначає, що ним, 16 квітня 2025 року рекомендованим поштовим відправленням було отримано повідомлення Краматорського відділу державної виконавчої служби у Краматорському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 03 квітня 2025 року про повернення без прийняття до виконання дубліката виконавчого листа (з додатками) згідно постанови Краматорського міського суду Донецької області від 19 жовтня 2009 року в адміністративній справі №2а-6029/2009 про стягнення з Управління праці та соціального захисту населення виконкому Краматорської міської ради, на користь ОСОБА_1 за рахунок Державного бюджету України заборгованість по недоотриманій компенсації на оздоровлення за 2008 рік у сумі 2505 грн. 00 коп., однак зазначене рішення Краматорського відділу державної виконавчої служби у Краматорському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у формі повідомлення вважає таким, що не відповідає вимогам діючого законодавства та таким, що порушує його законні права.

Стислий виклад позиції відповідача

Відповідач отримав ухвалу про відкриття провадження у справі 30 липня 2025 року. Станом на дату розгляду справи відзив на позовну заяву до суду не надходив.

Стислий виклад позиції позиції третіх осіб

Управлінням праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради подано пояснення, зазначено, що рішення суду, в яких спосіб виконання зазначено «стягнути», фінансується за іншою бюджетною програмою КПКВК 3504040 «Заходи щодо виконання рішень суду, що гарантовані державою» та здійснюється Державною казначейською службою України відповідно до Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 N? 845. Відповідно до пункту 3 Порядку № 815 рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, паданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій). Для вирішення питання щодо виконання рішення Краматорського міського суду Донецької області по справі N? 2a-6029/2019 від 19.10.2009 ОСОБА_2 має право звернутися із заявою та виконавчим листом до органу державної казначейської служби у м. Краматорськ.

Управління Державної казначейської служби України у м. Краматорську Донецької області пояснень у спрву не надало.

Рух справи

Ухвалою суду від 28 липня 2025 року відкрите провадження у адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Краматорського відділу державної виконавчої служби у Краматорському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача: Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради, про визнання протиправним та скасування рішення у формі повідомлення від 03.04.2025 та зобов'язання вчинити певні дії; призначено адміністративну справу до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін; залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Управління Державної казначейської служби України у м. Краматорську Донецької області; визначено відповідачу п'ятиденний строк для подання заперечень проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження; визначено відповідачу п'ятиденний строк для подання відзиву; встановлено третім особам, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача, п'ятиденний строк для подання письмових пояснень щодо предмету спору.

Фактичні обставини справи, встановлені судом.

Постановою Краматорського міського суду Донецької області від 19.10.2009 року задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення у м. Краматорську Донецької області Краматорської міської ради, головного управління державного казначейства України в Донецькій області про визнання неправомірними дій в частині виплати одноразової щорічної допомоги як учаснику війни та стягнення недоплаченої одноразової щорічної грошової допомоги як учаснику війни та стягнення недоплаченої суми допомоги на оздоровлення за 2008 рік.

Стягнуто з Управління праці та соціального захисту населення виконкому Краматорської міської ради, на користь ОСОБА_1 за рахунок Державного бюджету України заборгованість по недоотриманій компенсації на оздоровлення за 2008 рік у сумі 2505 грн. 00 коп.

Ухвалою Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області від 13 лютого 2025 року поновлено строк для пред'явлення до виконання виконавчого листа, виданого 02.11.2009 за постановою Краматорського міського суду Донецької області від 19.10.2009. Видано дублікат виконавчого листа, виданого 02.11.2009 за постановою Краматорського міського суду Донецької області у справі №2а-6029/2009р., про стягнення недоплаченої одноразової щорічної грошової допомоги як учаснику війни та стягнення недоплаченої суми допомоги на оздоровлення за 2008 рік на користь ОСОБА_1 у розмірі 2505,00 грн.

03 квітня 2025 року Державним виконавцем Краматорського відділу державної виконавчої служби у Краматорському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Стецюк Я. повідомленням №22.12/21581/12 на підставі п. 10 ч. 4 ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження» було повернуто дублікат виконавчого документу без прийняття до виконання.

Мотивована оцінка аргументів, наведених учасниками справи, щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення позову. Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (частина перша статті 2 КАС України).

Частиною 2 статті 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про виконавче провадження» № 1404-VIII від 02.06.2016 (далі - Закон № 1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 1404-VIII підлягають примусовому виконанню рішення на підставі, зокрема ухвал, постанов судів у цивільних, господарських, адміністративних справах, справах про адміністративні правопорушення, кримінальних провадженнях у випадках, передбачених законом.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред'явлення, якщо: 1) рішення, на підставі якого видано виконавчий документ, не набрало законної сили (крім випадків, коли рішення у встановленому законом порядку допущено до негайного виконання); 2) пропущено встановлений законом строк пред'явлення виконавчого документа до виконання; 3) боржника визнано банкрутом; 4) Національним банком України прийнято рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку-боржника; 5) юридичну особу - боржника припинено; 6) виконавчий документ не відповідає вимогам, передбаченим цією статтею, або якщо стягувач не подав заяву про примусове виконання рішення відповідно до статті 26 цього Закону; 7) виконання рішення не передбачає застосування заходів примусового виконання рішень; 8) стягувач не надав підтвердження сплати авансового внеску, якщо авансування є обов'язковим; 9) виконавчий документ не підлягає виконанню органами державної виконавчої служби, приватним виконавцем; 10) виконавчий документ пред'явлено не за місцем виконання або не за підвідомчістю; 11) Фондом гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення про початок процедури тимчасової адміністрації або ліквідації банку; 12) відповідно до умов угоди про врегулювання спору (мирової угоди), укладеної між іноземним суб'єктом та державою Україна на будь-якій стадії урегулювання спору або розгляду справи, включаючи стадію визнання та виконання рішення, виконавчий документ не підлягає виконанню або покладені виконавчим документом на боржника зобов'язання підлягають припиненню, незалежно від дати укладення такої угоди.

Згідно ч. 1-2 ст. 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. Стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у строки, встановлені Законом України "Про виконавче провадження", із заявою про виконання рішення суду. Разом із заявою стягувач подає до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, документи та відомості, необхідні для перерахування коштів, згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Згідно пункту 3 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 845 від 03 серпня 2011 року, рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

Дослідивши матеріали справи суд приходить до висновку про необґрунтованість вимог ОСОБА_1 до Краматорського відділу державної виконавчої служби у Краматорському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, оскільки рішення Краматорського відділу державної виконавчої служби у Краматорському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про повернення ОСОБА_1 без прийняття до виконання дублікату виконавчого листа про примусове виконання постанови Краматорського міського суду Донецької області від 19 жовтня 2009 року в адміністративній справі №2а-6029/2009 грунтується на вимогах діючого законодавства, яким передбачено інший порядок примусового виконання рішення щодо стягнення коштів з боржників, якими є державні органи, виконання здійснюється не органами ДВС, а органами Державної казначейської служби.

Щодо судових витрат

За змістом ч. 1ст. 132 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Зважаючи на результат вирішення справи, судові витрати, понесені позивачем відшкодуванню відповідачем не підлягають.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 6, 8, 9, 72, 77, 139, 242, 243-246, 287 КАС України, суд

УХВАЛИВ :

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Краматорського відділу державної виконавчої служби у Краматорському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача: Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради, Управління Державної казначейської служби України у м. Краматорську Донецької області, про визнання протиправним та скасування рішення у формі повідомлення від 03.04.2025 та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Судові витрати залишити за позивачем.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Третього апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Судове рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Позивач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач: Краматорський відділ державної виконавчої служби у Краматорському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, адреса: 84333, Донецька область, м.Краматорськ, вул. Академічна, 20, ЄДРПОУ 34991191.

Третя особа: Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради, адреса: 84333, Донецька область, м.Краматорськ, вул. Героїв Небесної Сотні, 23, ЄДРПОУ 25953617.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача : Управління Державної казначейської служби України у м. Краматорську Донецької області, 84333, Донецька область, м.Краматорськ, проспект Миру, буд. 7-А, ЄДРПОУ 37944338.

Суддя Г. Ю. Лютая