Рішення від 26.12.2025 по справі 207/3387/25

№ 207/3387/25

№ 2/207/1533/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 грудня 2025 року м.Кам'янське

Південний районний суд міста Кам'янського у складі:

головуючого судді Бушанської О.В.

за участю секретаря судового засідання Трохименко К.О.

представника позивача Голенко Ю.Л.

відповідача-2 ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу

за позовом Комунального підприємства Дніпропетровської обласної ради "Аульський водовід"

до відповідача - 1 ОСОБА_2 , відповідача-2 ОСОБА_1 , відповідача-3 ОСОБА_3

про стягнення заборгованості за послуги з централізованого водопостачання і водовідведення та абонентської плати

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство Дніпропетровської обласної ради "Аульський водовід" звернулось до суду з позовом до ОСОБА_2 , ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за послуги з централізованого водопостачання і водовідведення та абонентської плати.

Ухвалою суду від 22.07.2025 відкрито провадження у даній справі, призначено судове засідання для розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін на 25.08.2025 на 10:20 годин.

У відзиві на позовну заяву відповідач ОСОБА_1 просить у задоволенні позовних вимог відмовити.

В обґрунтування своєї правової позиції ОСОБА_1 зазначає, що з 15.02.2012 по 07.04.2019 вона разом із сином ОСОБА_4 проживала без реєстрації у гуртожитку ДДТУ №3 за адресою: АДРЕСА_1 . Тобто ніяких послуг від позивача вона не отримувала. Оплаті підлягають виключно надані послуги. Вона є неналежним відповідачем у даній справі, тому у задоволенні позовних вимог до неї має бути відмовлено. Крім того, ОСОБА_1 заявлено про сплив строку позовної давності.

Позивачем подано заяву про зміну предмета/підстави позову, в якій заявник просить :

- стягнути солідарно з ОСОБА_2 та ОСОБА_1 на користь позивача заборгованість за послуги з централізованого водопостачання і водовідведення та абонентської плати за період з 01.02.2017 по 01.02.2019 у розмірі 20082,68 грн;

- стягнути солідарно з ОСОБА_2 , ОСОБА_1 та ОСОБА_3 на користь позивача заборгованість за послуги з централізованого водопостачання і водовідведення та абонентської плати за період з 01.03.2019 по 12.09.2023 у розмірі 62 998,79 грн;

- стягнути солідарно з ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на користь позивача заборгованість за послуги з централізованого водопостачання і водовідведення та абонентської плати за період з 01.10.2023 по 01.08.2025 у розмірі 22184,74 грн, а також пеню у розмірі 6 897,61 грн;

- стягнути з ОСОБА_2 , ОСОБА_1 та ОСОБА_3 на користь позивача витрати по сплаті судового збору у розмірі 3028,00 грн.

Крім того, позивачем подано клопотання про залучення до участі у справі в якості співвідповідача ОСОБА_3 .

Ухвалою суду від 25.08.2025 прийнято до розгляду заяву позивача про зміну предмету позову; залучено до участі у справі в якості співвідповідача ОСОБА_3 ; розгляд справи відкладено до 02.10.2025.

У відзиві на заяву позивача про зміну предмету/підстави позову ОСОБА_1 зазначає, що згідно з актом від 30.08.2025 у її присутності проведено обстеження квартири за адресою: АДРЕСА_2 , яка належить ОСОБА_2 . Зазначеним актом встановлено: квартира закрита на ключ представниками КП "Добробуту", так як при аварії на тепломережі за слів сусідки з кв. АДРЕСА_3 було взламано двері для усунення аварії та ключі від квартири знаходяться у КП "Добробут". Перевірити наявність водопостачання та водовідведення немає можливості, так як родичка ОСОБА_1 доступу до квартири немає.

Згідно з актом від 04.09.2025 в присутності ОСОБА_1 проведено обстеження квартири за адресою: АДРЕСА_2 , яка належить ОСОБА_2 . Зазначеним актом встановлено наступне: доступ до квартири надав представник КП "Добробут", в квартирі ніхто не мешкає та не навідується досить тривалий час; світло підключене; газопостачання відключене. При відкритті центрального крану водопостачання надходить до квартири. Водопостачання до унітазу не підведене, так як відсутній бачок.

Також, ОСОБА_1 подано клопотання про заміну неналежного відповідача, в якому просить замінити ОСОБА_1 як неналежного відповідача у даній справі, належним відповідачем, яким є Комунальне підприємство Кам'янської міської ради "Добробут".

Вказане клопотання обґрунтовано тим, що ключі від квартири за адресою: АДРЕСА_2 знаходяться у посадових осіб КП "Добробут", які мають безпосередній доступ до цієї квартири. З наданих актів від 30.08.2025 та від 04.09.2025 випливає, що ОСОБА_1 не є і не була користувачем послуг з боку позивача у спірний період. Фактичним користувачем даної квартири та всіх його послуг (крім каналізації) за спірний період був КП "Добробут", у якого є ключі від даної квартири та який мав безпосередній доступ до цієї квартири.

Згідно з положеннями ч.1 ст.48 ЦПК України сторонами у цивільному процесі є позивач і відповідач.

Визначення відповідачів, предмета та підстав спору є правом позивача. Натомість, встановлення належності відповідачів й обґрунтованості позову - обов'язком суду, який виконується під час розгляду справи (аналогічний правовий висновок викладено у постановах Великої Палати Верховного Суду від 17.04.2018 у справі № 523/9076/16-ц).

Позивач звернувшись до суду з даним позовом, визначив відповідачів, предмет та підстави позову.

За приписами ч.ч.1,2 ст.51 ЦПК України передбачено, що суд першої інстанції має право за клопотанням позивача до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання залучити до участі у ній співвідповідача Якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання за клопотанням позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі

Тобто, наведена правова норма надає право суду замінити первісного відповідача належним лише за заявою позивача. Саме на позивача покладено обов'язок довести, що вказаний ним відповідач зобов'язаний виконати покладений на нього законом або договором обов'язок.

Враховуючи викладене, приймаючи до уваги, що позивачем до початку першого судового засідання не заявлено клопотання про заміну неналежного відповідача, а подання такого клопотання відповідачем не передбачено ст.51 ЦПК України, суд не вбачає підстав для задоволення клопотання ОСОБА_1 про заміну неналежного відповідача.

Комунальним підприємством Дніпропетровської обласної ради "Аульський водовід" подано уточнену позовну заяву, в якій позивач просить:

- стягнути солідарно з ОСОБА_2 та ОСОБА_1 на користь позивача заборгованість за послуги з централізованого водопостачання і водовідведення та абонентської плати за період з 01.02.2017 по 01.02.2019 у розмірі 16177,89 грн;

- стягнути солідарно з ОСОБА_2 , ОСОБА_1 та ОСОБА_3 на користь позивача заборгованість за послуги з централізованого водопостачання і водовідведення та абонентської плати за період з 01.03.2019 по 12.09.2023 у розмірі 33 818,82 грн;

- стягнути солідарно з ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на користь позивача заборгованість за послуги з централізованого водопостачання і водовідведення та абонентської плати за період з 01.10.2023 по 01.08.2025 у розмірі 11784,18 грн, а також пеню у розмірі 6 897,61 грн;

- стягнути з ОСОБА_2 , ОСОБА_1 та ОСОБА_3 на користь позивача витрати по сплаті судового збору у розмірі 3028,00 грн.

Уточнені позовні вимоги мотивовані посиланням на те, що за актом обстеження від 04.09.2025 з питань не мешкання та встановлення факту наявності водопостачання було встановлено, що при відвідування було відкрито доступ до житлового приміщення представником КП КМР «Добробут», в квартирі відсутні мешканці, однак світло і газопостачання підключені. Контролерами КП ДОР «Аульський водовід» встановлено, що водопостачання надходить до квартири, однак водовідведення не підведене. Тому позивач здійснив відповідний розрахунок заборгованості, виключивши з розрахунку нарахування за водовідведення.

Щодо позовної давності, позивач зазначає, що з 01.05.2017 відповідачі прострочили виконання зобов'язання по сплаті за послуги, спожиті в березні 2017 року Строки, визначені статтями 257,258 ЦК України є продовженими відповідно до Закону №540-ІХ у разі, якщо їх закінчення припадає на період дії карантину та зупиненими відповідно до п.19 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України, якщо їх закінчення припадає на період дії воєнного стану.

Щодо факту непроживання ОСОБА_1 за вказаною адресою, позивач вказує, що відповідачем-2 не виконано свого обов'язку щодо своєчасного повідомлення позивача про факт свого проживання за іншою адресою. В свою чергу, позивач здійснював нарахування за тими даними, які були йому надані відповідачами - за кількістю зареєстрованих осіб. З реєстрації за адресою: АДРЕСА_2 ОСОБА_1 була знята 12.09.2023.

Уточнена позовна заява про зменшення розміру позовних вимог, за згодою відповідача-2 ОСОБА_1 , прийнята судом до розгляду.

У судове засідання з'явились представник позивача та відповідач-2 ОСОБА_1 , які надали відповідні пояснення.

Відповідач-1 ОСОБА_2 та відповідач-2 ОСОБА_3 у судове засідання не з'явились, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Заслухавши пояснення присутніх учасників справи, дослідивши матеріали справи, суд враховує наступне.

Судом встановлено, що Комунальне підприємство Дніпропетровської обласної ради "Аульський водовід" є правонаступником Комунального підприємства "Кам'янський водоканал" Дніпропетровської обласної ради" та з 01.01.2022 є єдиним надавачем послуг централізованого водопостачання та централізованого водовідведення в м.Кам'янське.

Відповідно до довідки №001341776 про склад сім'ї, виданої ТОВ "Абонент ХХІ" 03.04.2025, уповноваженим квартиронаймачем/власником квартири за адресою: АДРЕСА_2 є ОСОБА_2 . За вказаною адресою зареєстровані: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_5 .

Відповідно до довідки №001325733 про склад сім'ї, виданої ТОВ "Абонент ХХІ" 12.09.2023, уповноваженим квартиронаймачем/власником квартири за адресою: АДРЕСА_2 є ОСОБА_2 . За вказаною адресою зареєстровані: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 .

Відповідно до довідки №001242668 про склад сім'ї, виданої ТОВ "Абонент ХХІ" 04.06.2021, уповноваженим квартиронаймачем/власником квартири за адресою: АДРЕСА_2 є ОСОБА_2 . За вказаною адресою зареєстровані: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_1 .

Відповідно до довідки №000616039 про склад сім'ї, виданої ТОВ "Інфо-Ком" 14.10.2014, уповноваженим квартиронаймачем/власником квартири за адресою: АДРЕСА_2 є ОСОБА_2 . За вказаною адресою зареєстровані: ОСОБА_2 , ОСОБА_7 , ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_1 .

Відповідно до довідки №112756 про склад сім'ї, виданої ТОВ "Інфо-Ком" 22.07.2005, уповноваженим квартиронаймачем/власником квартири за адресою: АДРЕСА_2 є ОСОБА_2 . За вказаною адресою зареєстровані: ОСОБА_2 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_1 .

Відповідачами неналежним чином виконувалась зобов'язання з оплати наданих позивачем послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, внаслідок чого виникла заборгованість з оплати вказаних послуг.

За приписами ч.1 ст.64 ЖК України члени сім'ї наймача, які проживають разом з ним, користуються нарівні з наймачем усіма правами і несуть усі обов'язки, що випливають з договору найму жилого приміщення. Повнолітні члени сім'ї несуть солідарну з наймачем майнову відповідальність за зобов'язаннями, що випливають із зазначеного договору.

Згідно зі ст.68 ЖК України наймач зобов'язаний своєчасно вносити квартирну плату та плату за комунальні послуги. Квартирна плата та плата за комунальні послуги в будинках державного і громадського житлового фонду вносяться щомісяця в строки, встановлені Кабінетом Міністрів України.

Відповідно ст.67 ЖК України плата за комунальні послуги (водопостачання, газ, теплова енергія та інші послуги) береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами.

Згідно ст.13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», в редакції Закону №1875-IV від 24.06.2004, залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: 1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо - та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); 2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); 3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); 4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).

Відповідно ст.1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», в редакції Закону №1875-IV від 24.06.2004, споживачем комунальних послуг є фізична особа, яка отримує житлово-комунальну послугу.

01.05.2019 вступив в дію Закон України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 № 2189-VIII, який регулює основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також права та обов'язки зазначених учасників відносин.

Згідно з ч.1 ст.6 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 09.11.2017 №2189-VIII (надалі - Закон України "Про житлово-комунальні послуги") учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є: споживачі (індивідуальні та колективні); управитель; виконавці комунальних послуг.

Пунктом 6 частини першої статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що індивідуальний споживач це фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об'єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.5 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" до житлово-комунальних послуг належать: комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, управління побутовими відходами.

Надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах (ч.1 ст.12 Закону України "Про житлово-комунальні послуги").

Відповідно до ч.1 ст.901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором (ч.1 ст.903 ЦК України).

Договір про надання комунальної послуги укладається між виконавцем відповідної послуги та споживачем або особою, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача, або з управителем багатоквартирного будинку з метою постачання електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку (ч.1 ст.13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги").

Індивідуальний споживач зобов'язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами (п.5 ч.2 ст.7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги").

За приписами ч.1 ст.9 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.

Споживачі питної води зобов'язані: своєчасно вносити плату за використану питну воду відповідно до встановлених тарифів на послуги централізованого водопостачання (ч.2 ст.22 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення").

Верховний Суд України у своїй постанові від 20 квітня 2016 року у справі № 6-2951цс15 зазначив, що не дивлячись на те, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах, споживач має право, зокрема, одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг. Разом з цим, такому праву споживача прямо відповідає його обов'язок щодо оплати житлово-комунальних послуг у строки, встановлені договором або законом. Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.

Квартира за адресою: АДРЕСА_2 підключена до централізованого водопостачання.

За вказаною вище адресою відсутній засіб обліку води, тому нарахування плати за надані послуги здійснюється згідно з установленими нормативами (нормами) споживання за кількістю зареєстрованих осіб та тарифами, встановленими уповноваженими органами відповідно із чинним законодавством.

01.03.2022 у зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови №85 від 02.02.2022 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 05 липня 2019 року №690", на виконання закону України від 03.12.2020 №1060 "Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання окремих питань у сфері надання житлово-комунальних послуг" та керуючись нормами ч.5 ст.13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ст.ст. 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України КП ДОР "Аульський водовід" опублікувало на своєму офіційному веб-сайті (https://www.aulivoda.org.ua/) текст повідомлення про публічну пропозицію (оферту) КП ДОР "Аульський водовід" про укладення індивідуального договору про надання послуг з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення і текст індивідуального договору про надання послуг з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення, у зв'язку з чим з 01.04.2022 вказаний договір вважається укладеним.

Наведеним вище повідомленням визначено, що фізична особа, що користується послугами централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення, вважається такою, що ознайомлена, погоджується та приєднується до умов публічного договору. У разі відмови від отримання вказаних послуг, споживач зобов'язаний був направити письмову відмову до КП ДОР "Аульський водовід" для оформлення припинення надання послуг.

Такі договори вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті виконавця послуги співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем послуги.

Публічні договори приєднання про надання послуги з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення з власниками індивідуальних (садибних) житлових будинків вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті підприємства (виконавця послуги) такий власник не вчинив дій щодо відключення (відмови) від комунальної послуги.

Відповідно до публічного індивідуального договору про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (без обслуговування внутрішньобудинкових систем) розрахунковим періодом для оплати послуг є календарний місяць. Оплата послуг здійснюється не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим періодом, якщо інше не визначено договором.

Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов'язані оплачувати отримані житлово-комунальні послуги.

Від відповідачів на адресу позивача не надходило жодних заяв та повідомлень про відмову від отримання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, зміну фактичної кількості проживаючих осіб або щодо тимчасової відсутності проживаючих осіб за даною адресою, таким чином відповідачі з 01.04.2022 вважаються такими, що приєдналися до публічного договору та зобов'язані виконувати обов'язки зазначені в ньому.

Відповідно до ч.5 ст.13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" плата виконавцю комунальної послуги за індивідуальним договором про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання, складається з: плати за послугу, що розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів на відповідну комунальну послугу та обсягу спожитих комунальних послуг, визначеного відповідно до законодавства; плати за абонентське обслуговування, яка не може перевищувати граничний розмір, визначений Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п.39 Правил про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення і типових договорів про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05 липня 2019 року №690, споживач не звільняється від плати за абонентське обслуговування у разі відсутності фактичного споживання ним послуг.

Таким чином, суд вважає, що між сторонами у період з 01.02.2017 по 01.08.2025 існували цивільно-правові відносини, а саме, Комунальне підприємство Дніпропетровської обласної ради "Аульський водовід" надавало відповідачам послуги водопостачання та водовідведення, а відповідачі, в свою чергу, зобов'язані були оплачувати вартість отриманих послуг відповідно до встановлених норм та тарифів, що діяли у відповідний період.

Відповідачами свої зобов'язання щодо оплати отриманих послуг не виконані, у зв'язку утворилась заборгованість, а саме: за період з 01.02.2017 по 01.02.2019 у розмірі 16177,89 грн; за період з 01.03.2019 по 12.09.2023 у розмірі 33 818,82 грн; за період з 01.10.2023 по 01.08.2025 у розмірі 11784,18 грн.

Крім того, позивачем нараховано та заявлено до стягнення пеню у розмірі 6 897,61 грн за період 01.02.2024 по 31.07.2025.

Суд вважає безпідставними посилання відповідача-2 на відсутність у неї обов'язку щодо оплати наданих позивачем послуг, оскільки з 15.02.2012 по 07.04.2019 вона разом із сином ОСОБА_4 проживала без реєстрації у гуртожитку ДДТУ №3 за адресою: АДРЕСА_1 .

Так, згідно з ч.3 ст.9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги») дієздатні особи, які проживають та/або зареєстровані у житлі споживача, користуються нарівні зі споживачем усіма житлово-комунальними послугами та несуть солідарну відповідальність за зобов'язаннями з оплати житлово-комунальних послуг.

Отже, відповідно до зазначеної норми та за змістом Закону України «Про житлово-комунальні послуги», проживаючі та/або зареєстровані у квартирі споживачі комунальних послуг зобов'язані вносити плату за їх використання.

Відповідно до п.6 ч.1 ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач має право на неоплату вартості комунальних послуг (крім постачання теплової енергії) у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні (іншому об'єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб понад 30 календарних днів, за умови документального підтвердження відповідно до умов договорів про надання комунальних послуг.

Індивідуальний споживач зобов'язаний: інформувати управителя, виконавців комунальних послуг про зміну власника житла (іншого об'єкта нерухомого майна) та про фактичну кількість осіб, які постійно проживають у житлі споживача, у випадках та порядку, передбачених договором (п.11 ч.2 ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).

Сукупний аналіз наведених положень закону вказує на те, що саме споживач послуг заінтересований у наданні виконавцю послуг достовірних відомостей про кількість осіб, які мають зареєстроване місце проживання у квартирі або кількість фактично проживаючих осіб, а також відомостей про зміну кількості таких осіб. Натомість, законодавством України не передбачено обов'язку у виконавця послуг здійснювати перевірку кількості осіб у квартирі, до якої надаються житлово-комунальні послуги.

Таким чином, споживач має право не сплачувати вартість житлово-комунальних послуг (крім послуг за постачання теплової енергії) у випадку, якщо він подасть відповідну письмову заяву до надавача послуг та документально оформить свою відсутність в квартирі.

ОСОБА_1 не надано доказів звернення до позивача з заявою про відсутність потреби в отриманні послуг з водопостачання, у зв'язку з фактичним непроживанням за спірною адресою, тому суд доходить до висновку про недоведеність відповідачем-2 факту відсутності у неї заборгованості за надані позивачем послуги.

При цьому, надані ОСОБА_1 докази отримання комунальних послуг за іншою адресою, на переконання суду, не можуть виключити її проживання (постійне або тимчасове) за місцем надання спірних послуг.

Факт проживання ОСОБА_1 за іншою адресою не є підставою для звільнення її від обов'язку сплати за надані позивачем послуги.

Крім того, надані відповідачем-2 акти, складені уповноваженими представниками позивача від 30.08.2025 та від 04.09.2025 не є належним та допустимим доказом непроживання ОСОБА_1 у квартирі за адресою: АДРЕСА_2 у спірний період.

Щодо клопотання відповідача-2 про застосування строку позовної давності, суд враховує наступне.

Відповідно до статті 256 Цивільного кодексу України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.

Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки (ст.257 ЦК України).

Статтею 253 ЦК України визначено, що перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.

Перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила (ч.1 ст.261 ЦК України).

За зобов'язаннями з визначеним строком виконання перебіг позовної давності починається зі спливом строку виконання (ч.5 ст.261 ЦК України).

Позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення (ч.3 ст.267 ЦК України).

Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові (ч.4 ст.267 ЦК України).

Початок перебігу позовної давності визначається статтею 261 ЦК України. Так, за загальним правилом перебіг загальної і спеціальної позовної давності починається з дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила(частина перша статті 261 ЦК України). А за зобов'язаннями з визначеним строком виконання перебіг позовної давності починається зі спливом строку виконання (частина п'ята цієї статті).

Оскільки договір встановлює окремі зобов'язання, які деталізують обов'язок відповідача повернути борг частинами та передбачають самостійну відповідальність за невиконання цього обов'язку, то незалежно від визначення у договорі строку кредитування право позивача вважається порушеним з моменту порушення відповідачем терміну внесення чергового платежу. А відтак, перебіг позовної давності стосовно кожного щомісячного платежу починається після невиконання чи неналежного виконання (зокрема, прострочення виконання) відповідачем обов'язку з внесення чергового платежу й обчислюється окремо щодо кожного простроченого платежу.

Відповідно до п.12 Прикінцевих та перехідних положень ЦК Українипід час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 257, 258, 362, 559, 681, 728, 786, 1293 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року №211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID - 19, спричиненої корона вірусом SARS-CоV-2» на всій території України встановлено карантин з 12 березня 2020 року до 22 травня 2020 року.

Дію карантину неодноразово було продовжено на всій території України, востаннє постановою Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2023 року № 383 до 30 червня 2023 року.

Отже, встановлений на території України карантин з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), діяв з 12 березня 2020 року до 30 червня 2023 року.

Відповідно до п.19 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України у період дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, перебіг позовної давності, визначений цим Кодексом, зупиняється на строк дії такого стану.

Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України №2102-IX від 24.02.2022 "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні", в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. На даний час строк дії режиму воєнного стану в Україні продовжений.

З урахуванням наведених правових норм, пропущеним слід вважати строк позовної давності за вимогами про стягнення щомісячних платежів, які виникли до 12 березня 2017 року.

Строк позовної давності за вимогами, що виникли після 12 березня 2017 року, та на які поширюється загальна позовна давність у три роки, вважається продовженим на підставі п.12 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України, до закінчення дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), а також зупиненим на строк дії воєнного стану в Україні.

Відповідно до п.18 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року №630 (в редакції чинній станом на 01.02.2017), розрахунковим періодом для оплати послуг, якщо інше не визначено договором, є календарний місяць. Оплата послуг здійснюється не пізніше 20 числа місяця, наступного за розрахунковим періодом (місяцем), якщо договором не встановлено інший строк.

Отже заборгованість за надані послуги у лютому 2017 року, відповідачі повинні були сплатити до 20 березня 2017 року.

Таким чином наявні підстави для стягнення з відповідачів на користь позивача заборгованості за послуги з централізованого опалення за період з 12 березня 2017 року по 01.08.2025, а саме: солідарно з ОСОБА_2 та ОСОБА_1 на користь позивача заборгованість за послуги з централізованого водопостачання і водовідведення та абонентської плати за період з 01.02.2017 по 01.02.2019 у розмірі 16177,89 грн; солідарно з ОСОБА_2 , ОСОБА_1 та ОСОБА_3 на користь позивача заборгованість за послуги з централізованого водопостачання і водовідведення та абонентської плати за період з 01.03.2019 по 12.09.2023 у розмірі 33 818,82 грн; солідарно з ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на користь позивача заборгованість за послуги з централізованого водопостачання і водовідведення та абонентської плати за період з 01.10.2023 по 01.08.2025 у розмірі 11784,18 грн.

Перевіривши наданий позивачем розрахунок заборгованості, суд погоджується з сумою заборгованості та проведеним позивачем розрахунком, який є обґрунтованими та здійсненим у відповідності до діючих нормативів та вартості наданих послуг з централізованого водопостачання та водовідведення.

Відповідачами, в свою чергу, не спростовано наявність заборгованості у наведеному вище розмірі, власного розрахунку не надано.

Щодо вимоги позивача про стягнення з ОСОБА_2 та ОСОБА_3 пені у розмірі 6 897,61 грн за період за період 01.02.2024 по 31.07.2025.

Статтею 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Відповідно до ч.1 ст.612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

За приписами ч.1 ст.26 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" у разі несвоєчасного здійснення платежів за житлово-комунальні послуги споживач зобов'язаний сплатити пеню в розмірі, встановленому в договорі, але не вище 0,01 відсотка суми боргу за кожен день прострочення. Загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100 відсотків загальної суми боргу. Нарахування пені починається з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку внесення плати за житлово-комунальні послуги.

Постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2022 року №206 «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану» (набрала чинності 06.03.2022) в редакції, що діяла до 30.12.3023, встановлено, що до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2023 №1405 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати житлово-комунальних послуг», яка набрала чинності 30.12.2023 року було скасовано заборону на нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги.

Отже, заборона на нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість у період дії воєнного стану діяла з 06.03.2022 до 29.12.2023.

Здійснивши перерахунок заявленої позивачем до стягнення суми пені, суд вважає, що розрахунок позивача відповідає передбаченим законодавством порядку та способу нарахування, є обґрунтованим та арифметично вірним.

Відповідно до ст.541 ЦК України солідарний обов'язок або солідарна вимога виникають у випадках, встановлених договором або законом, зокрема у разі неподільності предмета зобов'язання.

У разі солідарного обов'язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов'язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо (ч.1 ст.543 ЦК України).

Враховуючи викладене, встановивши факт неналежного виконання відповідачами зобов'язань з оплати наданих позивачем послуг, суд доходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Відповідно до приписів ст.141 ЦПК України витрати по сплаті судового збору за подання позовної заяви в розмірі 3 028,00 грн покладаються на відповідачів.

Керуючись ст.ст.141, 259, 263, 265, 268, 354, 355 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги Комунального підприємства Дніпропетровської обласної ради "Аульський водовід" до ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за послуги з централізованого водопостачання і водовідведення та абонентської плати та пені - задовольнити.

Стягнути солідарно з ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) та ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) на користь Комунального підприємства Дніпропетровської обласної ради "Аульський водовід" (52300, Дніпропетровська область, Криничанська територіальна громада, Кам'янський район, Комплекс будівель та споруд №2, ЄДРПОУ 34621490) заборгованість за послуги з централізованого водопостачання і водовідведення та абонентської плати за період з 01.02.2017 по 01.02.2019 у розмірі 16177 (шістнадцять тисяч сто сімдесят сім) грн 89 коп.

Стягнути солідарно з ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ), ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) та ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 ) на користь Комунального підприємства Дніпропетровської обласної ради "Аульський водовід" (52300, Дніпропетровська область, Криничанська територіальна громада, Кам'янський район, Комплекс будівель та споруд №2, ЄДРПОУ 34621490) заборгованість за послуги з централізованого водопостачання і водовідведення та абонентської плати за період з 01.03.2019 по 12.09.2023 у розмірі 33 818 (тридцять три тисячі вісімсот вісімнадцять) грн 82 коп.

Стягнути солідарно з ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) та ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 ) заборгованість за послуги з централізованого водопостачання і водовідведення та абонентської плати за період з 01.10.2023 по 01.08.2025 у розмірі 11784 (одинадцять тисяч сімсот вісімдесят чотири) грн 18 коп., а також пеню у розмірі 6 897 (шість тисяч вісімсот дев'яносто сім) грн 61 коп.

Стягнути з ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ), ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) та ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 ) на користь Комунального підприємства Дніпропетровської обласної ради "Аульський водовід" (52300, Дніпропетровська область, Криничанська територіальна громада, Кам'янський район, Комплекс будівель та споруд №2, ЄДРПОУ 34621490) витрати по сплаті судового збору у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В.Бушанська