Провадження № 1кс/712/2591/25
Справа № 712/6736/25
29 грудня 2025 року Слідчий суддя Соснівського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши винесене в кримінальному провадженні № 22023250000000163 від 18.05.2023 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111, ч. 5 ст. 111-1 КК України, старшим слідчим СВ УСБУ в Черкаській області ОСОБА_3 та погоджено прокурором відділу Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_4 , клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, відносно підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
До суду звернулася старша слідча СВ УСБУ в Черкаській області ОСОБА_3 із клопотанням про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваної ОСОБА_6 .
Клопотання мотивує тим, що Слідчим відділом УСБУ в Черкаській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22023250000000163, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 18 травня 2023 року, за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні злочинів, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Установлено, що з 01.03.2023 року у громадянки України ОСОБА_6 виник намір щодо співпраці з окупаційною адміністрацією держави- агресора, яка створювала на захопленій території міста Перевальськ, Алчевського району, Луганської області власні незаконні органи влади. Зокрема, ОСОБА_6 прагнула зайняття адміністративних посад, які б дозволяли надавати допомогу державі-агресору.
З цією метою ОСОБА_6 , являючись громадянкою України та мешканкою міста Перевальськ, Алчевського району, Луганської області, будучи достеменно проінформованою та розуміючи факт захоплення міста Перевальськ, Алчевського району, Луганської області збройними силами рф, усвідомлюючи, що суверенітет України поширюється на всю її територію, Україна є унітарною державою, а територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною, будучи обізнаною про те, що селище міста Перевальськ, Алчевського району, Луганської області є невід'ємною складовою частиною України, і що порядок утворення органів виконавчої влади регулюється виключно Конституцією України та законами України, 01 березня 2023 року, перебуваючи на території міста Перевальськ, Алчевського району, Луганської області, діючи умисно, всупереч інтересам держави Україна, її суверенітету та територіальній цілісності, з ідеологічних та корисливих мотивів, підтримуючи воєнну агресію рф на території України, переслідуючи єдиний кримінально протиправний намір, направлений на сприяння державі-агресору російській федерації в посиленні заходів тимчасової окупації населених пунктів Алчевської міської громади Алчевського району Луганської області, добровільно, без фізичного примусу, погроз вбивством чи застосуванням насильства щодо неї чи членів її родини, зайняла посаду, пов'язану з виконанням організаційно- розпорядчих функцій у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території Луганської області, а саме - посаду «первого заместителя начальника государственного учреждения луганской народной республики - управлення пенсионного фонда луганской народной республики в Перевальском районе» в незаконному органі влади «администрации Перевальского района луганской народной республики», яку займала по 21Л2.2023 року. Свою діяльність ОСОБА_6 здійснювала в «государственном учреждении луганской народной республики - управлення пенсионного фонда луганской народной республики в Перевальском районе» за адресою: м. Перевальськ, вул. Леніна, 38.
Посада «первого заместителя начальника государственного учреждения луганской народной республики - управлення пенсионного фонда луганской народной республики в Перевальском районе», яку обіймала ОСОБА_6 , пов'язана з виконанням таких організаційно-розпорядчих функцій: здійснює від імені лнр управління і регулювання у сфері пенсійного забезпечення; розробляє і реалізує соціально - економічну політику в сфері пенсійного забезпечення; вносить на розгляд Ради Міністрів лнр проекти нормативних правових актів Ради Міністрів лнр, а також інші документи, по яких потрібно рішення Ради Міністрів лнр по питанням, що відносяться до встановленої сфери діяльності Фонду; видає нормативні правові акти у встановленій сфері діяльності на основі і у виконання Тимчасового Основного Закону (Конституції) лнр, законів лнр, актів глави луганської народної республіки і Ради Міністрів лнр; за дорученням Глави лнр, Голови Ради Міністрів лнр розробляє законопроекти для їх представлення в Народну Раду лнр в установленому порядку; веде реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування; укладає договори про добровільну участь в загальнообов'язковій державному пенсійному страхуванні, здійснює контроль за повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску за такими договорами, встановлює форми, терміни, порядок прийняття і обробки звітності про добровільний участі в загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванні; надає роз'яснення з питань добровільної участі в загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванні; у разі потреби проводить перевірки платників єдиного внеску, у тому числі спільно з органами податків і зборів лнр, відносно достовірності відомостей, поданих в реєстр застрахованих осіб, або для призначення пенсії; розглядає в установленому порядку звернення громадян і юридичних осіб з питань, що відносяться до його компетенції, і приймає заходи за рішенням поставлених в зверненні питань в межах своїх повноважень; узагальнює практику застосування законодавства з питань що відносяться до компетенції Фонду, проводить аналіз реалізації державної політики у встановленій сфері діяльності, розробляє пропозиції по вдосконаленню законодавчих актів глави лнр, Ради Міністрів лнр і представляє їх у відповідні органи в установленому порядку; здійснює контроль за виконанням законів лнр, нормативних правових актів глави лнр і Ради Міністрів лнр, правових актів Фонду у встановленій сфері; розробляє проект бюджету (звідного кошторису) Фонду, розподіляє фінансові ресурси і складає звіт про виконання бюджету (звітного кошторису) Фонду; веде базу цих одержувачів пенсії з використанням програми автоматизованої системи обробки пенсійної документації при призначенні, перерахунку і виплаті пенсій; організовує і здійснює загальне керівництво діяльністю управління; контролює, координує і направляє роботу підлеглих відносно: забезпечення дотримання підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності і громадянами лнр, іноземцями і особами без громадянства, які на законних підставах знаходяться на території лнр вимог законодавства лнр про пенсійне забезпечення; призначення (перерахунок) і виплати пенсій; ведення і використання даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру; здійснює в межах повноважень, передбачених законодавством лнр, контроль за цільовим використанням засобів Фонду, інших засобів, призначених для виплати пенсій; самостійно або спільно з Міністерством праці і соціальної політики лнр надає роз'яснення по питанням, віднесеним до сфери діяльності Фонду; здійснює міжнародну співпрацю, забезпечує виконання зобов'язань, узятих за міжнародними договорами лнр, з питань, які належать до його компетенції; організовує взаємодію з органами виконавчої влади і органами місцевого самоврядування у встановленій сфері діяльності; проводить кадрову політику і здійснює підбір кадрів, організовує підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації кадрів, узагальнює і поширює прогресивні форми і методи роботи; проводить в межах повноважень, передбачених законодавством лнр, інформаційно-роз'яснювальну роботу серед населення; готує звітність, передбачену законодавством; виконує в межах повноважень, передбачених законодавством лнр, функції по управлінню об'єктами державної власності, переданими Фонду в оперативне управління; укладає договори і угоди з питань, пов'язаних з діяльністю Фонду; організовує планово-фінансову роботу в апараті Фонду, його територіальних органах; здійснює контроль за використанням фінансових і матеріальних ресурсів; забезпечує організацію і удосконалення бухгалтерського обліку Фонду у встановленому законодавством порядку; організовує ведення діловодства і архіву у Фонді; виконує інші функції, передбачені діючим законодавством лнр.
Крім того, громадянка України ОСОБА_6 , діючи умисно, на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, інформаційній та економічній безпеці, з 01 березня 2023 року по 21.12.2023 року, перебуваючи на посаді, пов'язаній з виконанням організаційно- розпорядчих функцій у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території Луганської області, а саме - посаді «первого заместителя начальника государственного учреждения луганской народной республики - управлення пенсионного фонда луганской народной республики в Перевальском районе», реалізуточи свій злочинний умисел, виконуючи покладені на неї організаційно-розпорядчі функції, вказівки і розпорядження представників окупаційної адміністрації російської федерації в окупованих населених пунктах Алчевської міської громади Алчевського району Луганської області, бажаючи проявити себе та довести свою лояльність і відданість окупаційній владі держави-агресора, нехтуючи своїм конституційним обов'язком щодо захисту прав та інтересів громади, безпосередньо бере участь у загальному управлінні незаконного органу влади, надає безпосередню допомогу в проведенні підривної діяльності проти України представникам держави-агресора - рф у встановленні та підтриманні їх незаконної влади на тимчасово окупованій території, в тому числі: здійснює від імені лнр управління і регулювання у сфері пенсійного забезпечення; розробляє і реалізує соціально - економічну політику в сфері пенсійного забезпечення; вносить на розгляд Ради Міністрів лнр проекти нормативних правових актів Ради Міністрів лнр, а також інші документи, по яких потрібно рішення Ради Міністрів лнр по питанням, що відносяться до встановленої сфери діяльності Фонду; видає нормативні правові акти у встановленій сфері діяльності на основі і у виконання Тимчасового Основного Закону (Конституції) лнр, законів лнр, актів глави луганської народної республіки і Ради Міністрів лнр; за дорученням Глави лнр, Голови Ради Міністрів лнр розробляє законопроекти для їх представлення в Народну Раду лнр в установленому порядку; веде реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування; укладає договори про добровільну участь в загальнообов'язковій державному пенсійному страхуванні, здійснює контроль за повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску за такими договорами, встановлює форми, терміни, порядок прийняття і обробки звітності про добровільний участі в загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванні; надає роз'яснення з питань добровільної участі в загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванні; у разі потреби проводить перевірки платників єдиного внеску, у тому числі спільно з органами податків і зборів лнр, відносно достовірності відомостей, поданих в реєстр застрахованих осіб, або для призначення пенсії; розглядає в установленому порядку звернення громадян і юридичних осіб з питань, що відносяться до його компетенції, і приймає заходи за рішенням поставлених в зверненні питань в межах своїх повноважень; узагальнює практику застосування законодавства з питань що відносяться до компетенції Фонду, проводить аналіз реалізації державної політики у встановленій сфері діяльності, розробляє пропозиції по вдосконаленню законодавчих актів глави лнр, Ради Міністрів лнр і представляє їх у відповідні органи в установленому порядку; здійснює контроль за виконанням законів лнр, нормативних правових актів глави лнр і Ради Міністрів лнр, правових актів Фонду у встановленій сфері; розробляє проект бюджету (звідного кошторису) Фонду, розподіляє фінансові ресурси і складає звіт про виконання бюджету (звітного кошторису) Фонду; веде базу цих одержувачів пенсії з використанням програми автоматизованої системи обробки пенсійної документації при призначенні, перерахунку і виплаті пенсій; організовує і здійснює загальне керівництво діяльністю управління; контролює, координує і направляє роботу підлеглих відносно: забезпечення дотримання підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності і громадянами лнр, іноземцями і особами без громадянства, які на законних підставах знаходяться на території лнр вимог законодавства лнр про пенсійне забезпечення; призначення (перерахунок) і виплати пенсій; ведення і використання даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру; здійснює в межах повноважень, передбачених законодавством лнр, контроль за цільовим використанням засобів Фонду, інших засобів, призначених для виплати пенсій; самостійно або спільно з Міністерством праці і соціальної політики лнр надає роз'яснення по питанням, віднесеним до сфери діяльності Фонду; здійснює міжнародну співпрацю, забезпечує виконання зобов'язань, узятих за міжнародними договорами лнр, з питань, які належать до його компетенції; організовує взаємодію з органами виконавчої влади і органами місцевого самоврядування у встановленій сфері діяльності; проводить кадрову політику і здійснює підбір кадрів, організовує підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації кадрів, узагальнює і поширює прогресивні форми і методи роботи; проводить в межах повноважень, передбачених законодавством лнр, інформаційно-роз'яснювальну роботу серед населення; готує звітність, передбачену законодавством; виконує в межах повноважень, передбачених законодавством лнр, функції по управлінню об'єктами державної власності, переданими Фонду в оперативне управління; укладає договори і угоди з питань, пов'язаних з діяльністю Фонду; організовує планово-фінансову роботу в апараті Фонду, його територіальних органах; здійснює контроль за використанням фінансових і матеріальних ресурсів; забезпечує організацію і удосконалення бухгалтерського обліку Фонду у встановленому законодавством порядку; організовує ведення діловодства і архіву у Фонді; виконує інші функції, передбачені діючим законодавством лнр; виконує інші організаційно- розпорядчих функції, наданих нормативно-правовими актами, чи по дорученню голови адміністрації в межах компетенції; приймає участь у різних всеросійських заходах в межах своїх компетенцій, у яких підтримує окупаційну владу.
Допомога ОСОБА_7 представникам іноземної держави призвела до забезпечення сталого та належного функціонування незаконно створених органів влади та посилила заходи тимчасової окупації.
Таким чином, громадянка України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих функцій у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території та у державній зраді, тобто діянні, умисно вчиненому громадянкою України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості України, шляхом надання іноземній державі та її представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, вчиненому в умовах воєнного стану, тобто у вчиненні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. Ill КК України.
06.05.2025 ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 111 КК України.
Підозра ОСОБА_6 у вчиненні інкримінованих злочинів обґрунтовується зібраними у кримінальному провадженні доказами.
Беручи до уваги те, що підозрювана переховується від органів досудового розслідування та може переховуватись від суду, перебуває у державному розшуку, виникла необхідність у застосуванні щодо неї найсуворішого запобіжного заходу - тримання під вартою.
Слідчий та прокурор до судового засідання не з'явилися.
Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України, слідчий суддя, суд може розглянути клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого, лише у разі, якщо прокурором, крім наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, буде доведено, що підозрюваний, обвинувачений оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніше як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
Слідчим суддею встановлено, що 20.05.2025 року слідчим суддею Соснівського районного суду м. Черкаси винесено ухвалу про надання дозволу на затримання ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою приводу підозрюваного для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 190 КПК України, ухвала про дозвіл на затримання з метою приводу втрачає законну силу з моменту закінчення строку дії ухвали, зазначеного в ній, або закінчення шести місяців із дати постановлення ухвали, у якій не зазначено строку її дії.
Враховуючи те, що строк дії ухвали слідчого судді від 20.05.2025 року про дозвіл на затримання підозрюваного сплив 20.11.2025 року та останній до цього часу не доставлений прокурором або слідчим для розгляду даного клопотання, слідчий суддя вважає, що дане клопотання задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 40, 131, 132, 176 - 178, 183, 184, 190, 369-372, 376 КПК України, слідчий суддя -
У задоволенні клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - відмовити.
Ухвала слідчого судді може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_8