Рішення від 29.12.2025 по справі 701/1223/25

Справа №701/1223/25

Номер провадження2/701/702/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 грудня 2025 року Маньківський районний суд, Черкаської області

в складі: головуючого - судді - Костенка А. І.

за участю секретаря - Брітан О. О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в с-ще Маньківка справу за позовом ОСОБА_1 до Маньківської селищної ради Уманського району Черкаської області, Державної інспекції архітектури та містобудування України про визнання права власності на майно,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до відповідачів про визнання права власності на майно.

На підставу своїх вимог спирається на те, що рішенням Маньківського районного суду Черкаської області від 16 травня 2022 року у справі № 701/226/22 було задоволено позов ОСОБА_1 , та визнано за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , зареєстрованого по АДРЕСА_1 право власності на громадський будинок з господарськими будівлями та спорудами «магазин з офісними приміщеннями» по АДРЕСА_2 , згідно даних технічного паспорта. При цьому, в процесі судового розгляду даної справи встановлено обставини того, що фактично будівництво було здійснено самочинно, оскільки у свій час отримати та узгодити всі необхідні дозвільні документи позивач не мав можливості у зв'язку з відсутністю на той час актуалізованого затвердженого генерального плану забудови території смт. Маньківка, який тривалий час знаходився на різного роду розроблювальних та погоджувальних процесах. Оскільки цей процес був тривалим та часова перспектива його закінчення була нікому невідома, позивачем здійснювались будівельні роботи на земельній ділянці, яка перебувала у його користуванні згідно прийнятих рішень, при цьому позивачем не завдавались нікому ні незручності, ні будь-які дії, які б порушували фактично чиїсь права, жодних скарг ні позивачу, ні відносно нього не надходило. Так, Рішенням Маньківської селищної ради Черкаської області від 02 серпня 2005 року № 24-26/ІV «Про надання дозволу на збір матеріалів попереднього погодження по проекту відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_1 », вирішено надати дозвіл гр. ОСОБА_1 на збір матеріалів попереднього погодження по проекту відведення земельної ділянки площею 130 кв.м., для розміщення торгового павільйону « ІНФОРМАЦІЯ_2 », розташованої по АДРЕСА_2 . Рішенням виконавчого комітету Маньківської селищної ради від 14 вересня 2006 року № 144 «Про надання дозволу на розміщення об'єкту торгівлі», вирішено надати дозвіл приватному підприємцю ОСОБА_1 дозвіл на розміщення об'єкту торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, при отриманні відповідних дозволів, у приміщенні магазину « ІНФОРМАЦІЯ_2 » по АДРЕСА_2 . Разом з тим, як виявилось будівництво вказаного об'єкта торгівлі велось фактично самочинно, фактично велось ще з 1998 року, внаслідок чого 18.01.2012 року інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Черкаській області було винесено припис про усунення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності. Зокрема, було встановлено, що будівництво магазину товарів повсякденного попиту та кафе здійснено без дозволу на виконання будівельних робіт, будівля експлуатується без прийняття в експлуатацію та поставлено вимогу оформити правову та технічну документацію, надати довідку про вартість. Також, 18.01.2012 року вказаною інспекцією винесено постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № НОМЕР_2 , № 520, № 521, № 522, тобто позивача було притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, встановлено, що будівля експлуатується без прийняття в експлуатацію, будівництво здійснено без дозволу на виконання будівельних робіт, тобто самочинно. 28.12.2012 року між Маньківською селищною радою (Орендодавець) та ОСОБА_1 (Орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки під кадастровим номером 7123155100:01:002:1148 загальною площею 0,0167 га по АДРЕСА_2 , на якій знаходиться об'єкт нерухомого майна, що є власністю Орендаря. Земельна ділянка передана в користування згідно акту прийому-передачі від 28.12.2012 року. Вказаний договір укладено строком на 49 років. Згідно з вимогами п. 14 вказаного договору оренди, земельна ділянка передається для будівництва і обслуговування будівель торгівлі, за умовами п. 18 даного договору, передача земельної ділянки в оренду здійснюється з розробленням проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, при цьому організація розроблення вказаного проекту і витрати, пов'язані з цим, покладено на Орендаря. Позивачем було замовлено проведення робіт з виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0167 га по АДРЕСА_2 , для будівництва та обслуговування будівель торгівлі. Після цього, право оренди зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права за № 10625441 від 10.10.2013 З метою подальшого оформлення прав власності, у зв'язку з вимогами щодо оформлення прав на будівлю, було замовлено виконання інженерно-геодезичних робіт по виготовленню топоплану для магазину по АДРЕСА_2 , які виконано ПП ОСОБА_2 . Також, було замовлено попередні планувальні рішення розташування магазину по АДРЕСА_2 , виконані ПП ОСОБА_3 . За отриманими поясненнями відділу архітектури та будівництва, позивачу потрібно було профінансувати розроблення проекту детального плану території частини кварталу житлової та громадської забудови, що прилягає до вулиці Шевченка з метою реконструкції існуючого магазину « ІНФОРМАЦІЯ_2 » шляхом улаштування прибудови з офісними приміщеннями по АДРЕСА_2 . Після цього, позивачем було профінансовано роботи з розроблення проекту детального плану території, та ПП ОСОБА_3 , виготовлено детальний план території частини кварталу житлової та громадської забудови для розміщення магазину з офісними приміщеннями по АДРЕСА_2 . Рішенням Маньківської селищної ради від 23 грудня 2020 року № 3-101/VІІІ «Про затвердження детального плану території частини кварталу житлової та громадської забудови для розміщення магазину з офісними приміщеннями розташовану на території Маньківської селищної ради по АДРЕСА_2 », вирішено затвердити детальний план території окремої земельної ділянки під розміщення магазину з офісними приміщеннями по АДРЕСА_2 з основними техніко-економічними показниками. Також вирішено передати затверджений детальний план території на зберігання в відділ архітектури та містобудування Маньківської райдержадміністрації, як невід'ємну частину генерального плану смт. Маньківка. 21.01.2022 року на замовлення позивача приватним підприємством «Уманський центр технічної інвентаризації» виготовлено технічний паспорт на громадський будинок з господарськими будівлями та спорудами «Магазин з офісними приміщеннями» по АДРЕСА_2 . Згідно даних характеристики на громадський будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами, зазначених у технічному паспорті, будівлі значаться 1998 року спорудження, навіс 2012 року. З метою оформлення прав власності на вказане нерухоме майно, з усіма наявними документами позивач звернувся до відділу будівництва, архітектури, житлово-комунального господарства, комунального майна виконавчого комітету Маньківської селищної ради Черкаської області. 12.04.2022 року за № 28/06-09 відділом будівництва, архітектури, житлово-комунального господарства, комунального майна виконавчого комітету Маньківської селищної ради Черкаської області надано висновок про відповідність забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації, державним будівельним нормам і правилам. Даним висновком встановлено та повідомлено наступне. Щодо відповідності будівництва містобудівній документації. Порядок будівництва нерухомого майна врегульовано відповідними нормативними актами, а саме: Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України «Про основи містобудування», Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», Законом України «Про архітектурну діяльність» та іншими підзаконними нормативними документами. Відповідно до статті 5 Закону України «Про основи містобудування», при здійсненні містобудівної діяльності повинні бути забезпечено розміщення об'єктів відповідно до затверджених у встановленому законодавством порядку містобудівної документації та проектів цих об'єктів. Статтею 17 цього ж закону визначено, що містобудівна документація є основою для вирішення питань щодо розташування та проектування нового будівництва, здійснення реконструкції, реставрації, капітального ремонту об'єктів містобудування та упорядкування територій. Відповідно до ч. 2 ст. 8 закону «Про регулювання містобудівної діяльності» планування та забудова земельних ділянок здійснюється їх власниками чи користувачами в установленому законодавством порядку. Відповідно до статті 25 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» режим забудови територій, визначених для містобудівних потреб, встановлюється у генеральних планах населених пунктів, планах зонування та детальних планах територій. Забудова земельної ділянки по АДРЕСА_3 відповідає містобудівній документації - «Детальному плану території частини кварталу житлової та громадської забудови для розміщення магазину з офісними приміщеннями по АДРЕСА_2 », який затверджений рішенням сесії Маньківської селищної ради від 23.12.2020 № 3-101/VIІI «Про затвердження детального плану території частини кварталу житлової та громадської забудови для розміщення магазину з офісними приміщеннями по АДРЕСА_2 ». Щодо використання земельної ділянки відповідно до цільового призначення. Відповідно до статті 91 Земельного кодексу України, власники земельних ділянок зобов'язані забезпечувати використання земельних ділянок відповідно до цільового призначення. Відповідно до даних державного земельного кадастру, земельна ділянка з кадастровим номером 7123155100:01:002:1148 зареєстрована для будівництва та обслуговування будівель торгівлі. А тому, станом на 11.04.2022, земельна ділянка використовується за цільовим призначенням. Щодо визнання та оформлення права власності. Розглянувши матеріали технічної інвентаризації та враховуючи обстеження земельної ділянки, на якій розміщено магазин з офісними приміщеннями в АДРЕСА_3 встановлено, що даний об'єкт має всі ознаки капітальної будівлі, яка збудована у 1998 році та підлягає введенню в експлуатацію. Для будівництва магазину з офісними приміщеннями по АДРЕСА_3 земельна ділянка не була належним чином відведена. У 2013 році уже під збудоване майно відведена земельна ділянка на умовах оренди гр. ОСОБА_1 , площею 0,0167 га на підставі рішення сесії Маньківської селищної ради від 14.12.2012 № 27-16/VІ, а саме: для будівництва та обслуговування будівель торгівлі. А тому, враховуючи вище викладене, магазин з офісними приміщеннями в АДРЕСА_3 , збудовано без належно оформлених дозвільних документів на виконання будівельних робіт та є самочинною забудовою, що узгоджується із частиною 1 статті 376 Цивільного кодексу України. Будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил. Документом, що дає право на виконання будівельних робіт є подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно будівельного контролю або отримання дозволу на виконання будівельних робіт, який видається органами державного архітектурно-будівельного контролю, що узгоджується із статтею 34 та статтею 37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Розміщення громадської будівлі - магазину з офісними приміщеннями по АДРЕСА_3 відповідає положенню містобудівної документації, забудова земельної ділянки відповідає цільовому призначенню. Відділ не заперечує щодо визнання та оформлення права власності на громадську будівлю - магазин з офісними приміщеннями по АДРЕСА_2 . Таким чином, враховуючи викладене, відділ прийшов до висновку, що розміщення громадської будівлі магазину з офісними приміщеннями по АДРЕСА_2 , яка збудована самочинно, відповідає положенню містобудівної документації, забудова земельної ділянки відповідає цільовому призначенню. Даним висновком також підтверджено, що забудова відповідає Детальному плану території частини кварталу житлової та громадської забудови. Позивачем було замовлено, оплачено та виконано комплекс відповідних робіт, пов'язаних з оформленням правовстановлюючих документів, однак у зв'язку з наявністю самочинного будівництва відсутня можливість оформлення прав власності на майно іншим шляхом, ніж у судовому порядку, при цьому права інших осіб не порушуються. 14.04.2022 року сертифікованим суб'єктом-виконавцем робіт, пов'язаних зі створенням об'єкта архітектури - експерта (інженера) з технічного обстеження ОСОБА_4 , підготовлено та надано Звіт про проведення технічного обстеження об'єкта - громадської будівлі магазину з офісними приміщеннями по АДРЕСА_2 . За результатами проведеного технічного обстеження встановлено можливість надійної та безпечної експлуатації об'єкта будівництва, недоліків, які впливають або можуть вплинути на безпечну експлуатацію об'єкта не виявлено. Таким чином, виходячи із загальних обставин встановлено, що об'єкт будівництва громадського будинку з господарськими будівлями та спорудами магазин з офісними приміщеннями по АДРЕСА_2 збудовано самочинно, і лише після вирішення питання про визнання права власності за наявності підстав, з'явиться можливість здачі об'єкта в експлуатацію, і лише після цього можливе проведення державної реєстрації права власності на підставі отриманої декларації про готовність до експлуатації. Так, відповідно до п. 10 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою КМУ від 13.04.2011 року № 461 «Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів», у випадку визнання права власності на самочинно збудований об'єкт за рішенням суду він приймається в експлуатацію згідно з цим Порядком за умови можливості його надійної та безпечної експлуатації за результатами проведення технічного обстеження такого об'єкта. Тобто, даною нормою визначено, що за умови можливості надійної та безпечної експлуатації за результатами проведення технічного обстеження об'єкта, він приймається в експлуатацію. Таке обстеження проведено і визнано об'єкт цілком надійним та безпечним. Вищевказані обставини достовірно встановлено Маньківським районним судом Черкаської області при розгляді справи № 701/226/22. Після вступу вказаного рішення в законну силу, у відповідності до приписів Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою КМУ від 13.04.2011 року № 461 «Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів», 12.07.2022 року було подано декларацію про готовність до експлуатації самочинно збудованого об'єкта, на яке визнано право власності за рішенням суду до Державної інспекції архітектури та містобудування України. 11.08.2022 року вказану декларацію зареєстровано, тобто об'єкт прийнято в експлуатацію, що підтверджується витягом з Реєстру будівельної діяльності Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва за реєстраційним номером ІУ131220810561. Після цього зареєстровано право власності на майно - громадський будинок з господарськими будівлями та спорудами «магазин з офісними приміщеннями» по АДРЕСА_2 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 309170520 від 07.09.2022. Однак, постановою Черкаського апеляційного суду від 27 червня 2023 року у справі № 701/226/22, провадження № 22-ц/821/939/23 скасовано рішення Маньківського районного суду Черкаської області від 16 травня 2022 року, в задоволенні позову ОСОБА_1 до Маньківської селищної ради про визнання права власності відмовлено. Як зазначено у вказаній постанові суду апеляційної інстанції, в матеріалах справи відсутні відомості про те, що позивач звертався до органів державного архітектурно-будівельного контролю із заявою про готовність до експлуатації об'єкта, про прийняття в експлуатацію самочинно побудованого нежитлового приміщення (магазину) по АДРЕСА_2 , матеріали справи не містять письмових обґрунтувань органу державного архітектурно-будівельного контролю відмови у прийнятті в експлуатацію вказаного об'єкта. Крім того, за відсутності відомостей щодо прийняття в установленому законом порядку до експлуатації зазначеного об'єкту нерухомості, суд першої інстанції не залучив до участі у розгляді справи Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, на яку покладено повноваження прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів. З вказаних мотивів судом апеляційної інстанції постановлено рішення про скасування рішення суду першої інстанції. Ухвалою Верховного Суду від 10 серпня 2023 року у справі № 701/226/22, провадження № 61-11345ск23 відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Черкаського апеляційного суду від 27 червня 2023 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Маньківської селищної ради про визнання права власності на майно. При цьому, судом касаційної інстанції зазначено, що оскаржена постанова суду апеляційної інстанції ухвалена у малозначній справі, яка є такою в силу закону, тому у відкритті касаційного провадження відмовлено. У відповідності до приписів ч. 4 ст. 82 ЦПК України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній, або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом. Згідно ч. 1 ст. 258 ЦПК України, судовими рішеннями є: ухвали, рішення, постанови, судові накази. Таким чином, вищевикладені обставини щодо наявності обставин самочинно збудованого майна позивачем та відповідності права на судовий захист за даних обставин у їх сукупності перевірено та встановлено судом апеляційної інстанції. Тобто, дані обставини є встановленими і у відповідності до приписів ст. 82 ЦПК України доказуванню не потребують. В подальшому, у зв'язку із наявністю скасованого рішення суду першої інстанції про визнання права власності на майно, а також у зв'язку із реєстрацією припинення права власності, та з метою подальшого оформлення та реєстрації права власності на майно у порядку, визначеному чинним законодавством, зокрема шляхом отримання містобудівних умов, позивач звернувся до відділу містобудування та архітектури виконавчого комітету Маньківської селищної ради за отриманням відповідної згоди на здійснення будівництва. 03.07.2025 відділом містобудування та архітектури виконавчого комітету Маньківської селищної ради видано наказ № 17, яким затверджено містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва - «Будівництво магазину з офісними приміщеннями по АДРЕСА_2 . Містобудівні умови та обмеження для будівництва зареєстровано в ЄДЕССБ (Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва). Тобто, у зв'язку із відсутністю можливості здійснення правомочностей власника по причині скасування рішення суду про визнання права власності та припиненням реєстрації цього права, позивачем здійснено дії за умовами, визначеними законодавством шляхом отримання містобудівних умов. Після отримання містобудівних умов було замовлено виготовлення проекту будівництва, який виготовлено та зареєстровано в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва, що підтверджується витягом з Реєстру будівельної діяльності щодо інформації про проектні документації Єдиній державної електронної системи у сфері будівництва від 05.10.2025 за реєстраційним номером PD01:6720-7335-9052-0864, документ № 098-2025 від 26.09.2025. Після цього, у визначеному порядку позивачем було подано відповідне повідомлення про початок виконання будівельних робіт, яке зареєстровано Державною інспекцією архітектури та містобудування України згідно витягу з Реєстру будівельної діяльності Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, реєстраційний номер ІУ051251008391 від 09.10.2025. Згідно вказаної у даному витязі інформації, статус документа вказано як повернуто на доопрацювання. Підставою відмови вказано виявлено невідповідність відомостей, а саме: в ДРРП (Державному реєстрі речових прав) наявні відомості про існуючий об'єкт нерухомого майна «громадський будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами, магазин з офісними приміщеннями» за адресою АДРЕСА_2 , натомість в проектній документації PD01:6720-7335-9052-0864 відсутні відомості про зазначений об'єкт. Тобто, виявлено розбіжності між даними, зазначеними у повідомленні та поданих документах. Загалом, визначена інформація підстави відмови вказує на те, що у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно наявні відомості про існуючий об'єкт, на який попередньо було визнано право власності, в подальшому право власності припинено у зв'язку із скасуванням рішення суду про визнання права власності, однак даний об'єкт фізично існує. У свою чергу, ці обставини очевидно не дають можливості провести комплекс робіт з реєстрації початку та завершення будівельних робіт у визначеному законодавством порядку по причині фізичної наявності вже збудованого самочинно майна, що і змусило позивача звернутись з відповідним позовом до суду.

Позивач до суду не з'явився, але в своїй позовній заяві просить справу слухати в його відсутності, позовні вимоги підтримує.

Представник відповідача Маньківської селищної ради в судове засідання не з'явився, але згідно письмової заяви позовні вимоги позивача визнає та просить справу слухати в його відсутності.

Представник відповідача Державної інспекції архітектури та містобудування України в судове засідання не з'явився, але згідно письмової заяви позовні вимоги позивача не визнає з підстав зазначених у відзиві на позовну заяву та просить справу слухати в його відсутності.

Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

Враховуючи вищевикладене та приписи ст. 223 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу без участі осіб, які в судове засідання не з'явилися, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду.

У зв'язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи із того, що як дійсно встановлено в судовому засіданні, що рішенням Маньківського районного суду Черкаської області від 16 травня 2022 року у справі № 701/226/22 було задоволено позов ОСОБА_1 , та визнано за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , зареєстрованого по АДРЕСА_1 право власності на громадський будинок з господарськими будівлями та спорудами «магазин з офісними приміщеннями» по АДРЕСА_2 , згідно даних технічного паспорта. При цьому, в процесі судового розгляду даної справи встановлено обставини того, що фактично будівництво було здійснено самочинно, оскільки у свій час отримати та узгодити всі необхідні дозвільні документи позивач не мав можливості у зв'язку з відсутністю на той час актуалізованого затвердженого генерального плану забудови території смт. Маньківка, який тривалий час знаходився на різного роду розроблювальних та погоджувальних процесах. Оскільки цей процес був тривалим та часова перспектива його закінчення була нікому невідома, позивачем здійснювались будівельні роботи на земельній ділянці, яка перебувала у його користуванні згідно прийнятих рішень, при цьому позивачем не завдавались нікому ні незручності, ні будь-які дії, які б порушували фактично чиїсь права, жодних скарг ні позивачу, ні відносно нього не надходило. Так, Рішенням Маньківської селищної ради Черкаської області від 02 серпня 2005 року № 24-26/ІV «Про надання дозволу на збір матеріалів попереднього погодження по проекту відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_1 », вирішено надати дозвіл гр. ОСОБА_1 на збір матеріалів попереднього погодження по проекту відведення земельної ділянки площею 130 кв.м., для розміщення торгового павільйону « ІНФОРМАЦІЯ_2 », розташованої по АДРЕСА_2 . Рішенням виконавчого комітету Маньківської селищної ради від 14 вересня 2006 року № 144 «Про надання дозволу на розміщення об'єкту торгівлі», вирішено надати дозвіл приватному підприємцю ОСОБА_1 дозвіл на розміщення об'єкту торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, при отриманні відповідних дозволів, у приміщенні магазину « ІНФОРМАЦІЯ_2 » по АДРЕСА_2 . Разом з тим, як виявилось будівництво вказаного об'єкта торгівлі велось фактично самочинно, фактично велось ще з 1998 року, внаслідок чого 18.01.2012 року інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Черкаській області було винесено припис про усунення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності. Зокрема, було встановлено, що будівництво магазину товарів повсякденного попиту та кафе здійснено без дозволу на виконання будівельних робіт, будівля експлуатується без прийняття в експлуатацію та поставлено вимогу оформити правову та технічну документацію, надати довідку про вартість. Також, 18.01.2012 року вказаною інспекцією винесено постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № НОМЕР_2 , № 520, № 521, № 522, тобто позивача було притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, встановлено, що будівля експлуатується без прийняття в експлуатацію, будівництво здійснено без дозволу на виконання будівельних робіт, тобто самочинно. 28.12.2012 року між Маньківською селищною радою (Орендодавець) та ОСОБА_1 (Орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки під кадастровим номером 7123155100:01:002:1148 загальною площею 0,0167 га по АДРЕСА_2 , на якій знаходиться об'єкт нерухомого майна, що є власністю Орендаря. Земельна ділянка передана в користування згідно акту прийому-передачі від 28.12.2012 року. Вказаний договір укладено строком на 49 років. Згідно з вимогами п. 14 вказаного договору оренди, земельна ділянка передається для будівництва і обслуговування будівель торгівлі, за умовами п. 18 даного договору, передача земельної ділянки в оренду здійснюється з розробленням проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, при цьому організація розроблення вказаного проекту і витрати, пов'язані з цим, покладено на Орендаря. Позивачем було замовлено проведення робіт з виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0167 га по АДРЕСА_2 , для будівництва та обслуговування будівель торгівлі. Після цього, право оренди зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права за № 10625441 від 10.10.2013 З метою подальшого оформлення прав власності, у зв'язку з вимогами щодо оформлення прав на будівлю, було замовлено виконання інженерно-геодезичних робіт по виготовленню топоплану для магазину по АДРЕСА_2 , які виконано ПП ОСОБА_2 . Також, було замовлено попередні планувальні рішення розташування магазину по АДРЕСА_2 , виконані ПП ОСОБА_3 . За отриманими поясненнями відділу архітектури та будівництва, позивачу потрібно було профінансувати розроблення проекту детального плану території частини кварталу житлової та громадської забудови, що прилягає до вулиці Шевченка з метою реконструкції існуючого магазину « ІНФОРМАЦІЯ_2 » шляхом улаштування прибудови з офісними приміщеннями по АДРЕСА_2 . Після цього, позивачем було профінансовано роботи з розроблення проекту детального плану території, та ПП ОСОБА_3 , виготовлено детальний план території частини кварталу житлової та громадської забудови для розміщення магазину з офісними приміщеннями по АДРЕСА_2 . Рішенням Маньківської селищної ради від 23 грудня 2020 року № 3-101/VІІІ «Про затвердження детального плану території частини кварталу житлової та громадської забудови для розміщення магазину з офісними приміщеннями розташовану на території Маньківської селищної ради по АДРЕСА_2 », вирішено затвердити детальний план території окремої земельної ділянки під розміщення магазину з офісними приміщеннями по АДРЕСА_2 з основними техніко-економічними показниками. Також вирішено передати затверджений детальний план території на зберігання в відділ архітектури та містобудування Маньківської райдержадміністрації, як невід'ємну частину генерального плану смт. Маньківка. 21.01.2022 року на замовлення позивача приватним підприємством «Уманський центр технічної інвентаризації» виготовлено технічний паспорт на громадський будинок з господарськими будівлями та спорудами «Магазин з офісними приміщеннями» по АДРЕСА_2 . Згідно даних характеристики на громадський будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами, зазначених у технічному паспорті, будівлі значаться 1998 року спорудження, навіс 2012 року. З метою оформлення прав власності на вказане нерухоме майно, з усіма наявними документами позивач звернувся до відділу будівництва, архітектури, житлово-комунального господарства, комунального майна виконавчого комітету Маньківської селищної ради Черкаської області. 12.04.2022 року за № 28/06-09 відділом будівництва, архітектури, житлово-комунального господарства, комунального майна виконавчого комітету Маньківської селищної ради Черкаської області надано висновок про відповідність забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації, державним будівельним нормам і правилам. Даним висновком встановлено та повідомлено наступне. Щодо відповідності будівництва містобудівній документації. Порядок будівництва нерухомого майна врегульовано відповідними нормативними актами, а саме: Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України «Про основи містобудування», Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», Законом України «Про архітектурну діяльність» та іншими підзаконними нормативними документами. Відповідно до статті 5 Закону України «Про основи містобудування», при здійсненні містобудівної діяльності повинні бути забезпечено розміщення об'єктів відповідно до затверджених у встановленому законодавством порядку містобудівної документації та проектів цих об'єктів. Статтею 17 цього ж закону визначено, що містобудівна документація є основою для вирішення питань щодо розташування та проектування нового будівництва, здійснення реконструкції, реставрації, капітального ремонту об'єктів містобудування та упорядкування територій. Відповідно до ч. 2 ст. 8 закону «Про регулювання містобудівної діяльності» планування та забудова земельних ділянок здійснюється їх власниками чи користувачами в установленому законодавством порядку. Відповідно до статті 25 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» режим забудови територій, визначених для містобудівних потреб, встановлюється у генеральних планах населених пунктів, планах зонування та детальних планах територій. Забудова земельної ділянки по АДРЕСА_3 відповідає містобудівній документації - «Детальному плану території частини кварталу житлової та громадської забудови для розміщення магазину з офісними приміщеннями по АДРЕСА_2 », який затверджений рішенням сесії Маньківської селищної ради від 23.12.2020 № 3-101/VIІI «Про затвердження детального плану території частини кварталу житлової та громадської забудови для розміщення магазину з офісними приміщеннями по АДРЕСА_2 ». Щодо використання земельної ділянки відповідно до цільового призначення. Відповідно до статті 91 Земельного кодексу України, власники земельних ділянок зобов'язані забезпечувати використання земельних ділянок відповідно до цільового призначення. Відповідно до даних державного земельного кадастру, земельна ділянка з кадастровим номером 7123155100:01:002:1148 зареєстрована для будівництва та обслуговування будівель торгівлі. А тому, станом на 11.04.2022, земельна ділянка використовується за цільовим призначенням. Щодо визнання та оформлення права власності. Розглянувши матеріали технічної інвентаризації та враховуючи обстеження земельної ділянки, на якій розміщено магазин з офісними приміщеннями в АДРЕСА_3 встановлено, що даний об'єкт має всі ознаки капітальної будівлі, яка збудована у 1998 році та підлягає введенню в експлуатацію. Для будівництва магазину з офісними приміщеннями по АДРЕСА_3 земельна ділянка не була належним чином відведена. У 2013 році уже під збудоване майно відведена земельна ділянка на умовах оренди гр. ОСОБА_1 , площею 0,0167 га на підставі рішення сесії Маньківської селищної ради від 14.12.2012 № 27-16/VІ, а саме: для будівництва та обслуговування будівель торгівлі. А тому, враховуючи вище викладене, магазин з офісними приміщеннями в АДРЕСА_3 , збудовано без належно оформлених дозвільних документів на виконання будівельних робіт та є самочинною забудовою, що узгоджується із частиною 1 статті 376 Цивільного кодексу України. Будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил. Документом, що дає право на виконання будівельних робіт є подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно будівельного контролю або отримання дозволу на виконання будівельних робіт, який видається органами державного архітектурно-будівельного контролю, що узгоджується із статтею 34 та статтею 37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Розміщення громадської будівлі - магазину з офісними приміщеннями по АДРЕСА_3 відповідає положенню містобудівної документації, забудова земельної ділянки відповідає цільовому призначенню. Відділ не заперечує щодо визнання та оформлення права власності на громадську будівлю - магазин з офісними приміщеннями по АДРЕСА_2 . Таким чином, враховуючи викладене, відділ прийшов до висновку, що розміщення громадської будівлі магазину з офісними приміщеннями по АДРЕСА_2 , яка збудована самочинно, відповідає положенню містобудівної документації, забудова земельної ділянки відповідає цільовому призначенню. Даним висновком також підтверджено, що забудова відповідає Детальному плану території частини кварталу житлової та громадської забудови. Позивачем було замовлено, оплачено та виконано комплекс відповідних робіт, пов'язаних з оформленням правовстановлюючих документів, однак у зв'язку з наявністю самочинного будівництва відсутня можливість оформлення прав власності на майно іншим шляхом, ніж у судовому порядку, при цьому права інших осіб не порушуються. 14.04.2022 року сертифікованим суб'єктом-виконавцем робіт, пов'язаних зі створенням об'єкта архітектури - експерта (інженера) з технічного обстеження ОСОБА_4 , підготовлено та надано Звіт про проведення технічного обстеження об'єкта - громадської будівлі магазину з офісними приміщеннями по АДРЕСА_2 . За результатами проведеного технічного обстеження встановлено можливість надійної та безпечної експлуатації об'єкта будівництва, недоліків, які впливають або можуть вплинути на безпечну експлуатацію об'єкта не виявлено. Таким чином, виходячи із загальних обставин встановлено, що об'єкт будівництва громадського будинку з господарськими будівлями та спорудами магазин з офісними приміщеннями по АДРЕСА_2 збудовано самочинно, і лише після вирішення питання про визнання права власності за наявності підстав, з'явиться можливість здачі об'єкта в експлуатацію, і лише після цього можливе проведення державної реєстрації права власності на підставі отриманої декларації про готовність до експлуатації. Так, відповідно до п. 10 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою КМУ від 13.04.2011 року № 461 «Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів», у випадку визнання права власності на самочинно збудований об'єкт за рішенням суду він приймається в експлуатацію згідно з цим Порядком за умови можливості його надійної та безпечної експлуатації за результатами проведення технічного обстеження такого об'єкта. Тобто, даною нормою визначено, що за умови можливості надійної та безпечної експлуатації за результатами проведення технічного обстеження об'єкта, він приймається в експлуатацію. Таке обстеження проведено і визнано об'єкт цілком надійним та безпечним. Вищевказані обставини достовірно встановлено Маньківським районним судом Черкаської області при розгляді справи № 701/226/22. Після вступу вказаного рішення в законну силу, у відповідності до приписів Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою КМУ від 13.04.2011 року № 461 «Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів», 12.07.2022 року було подано декларацію про готовність до експлуатації самочинно збудованого об'єкта, на яке визнано право власності за рішенням суду до Державної інспекції архітектури та містобудування України. 11.08.2022 року вказану декларацію зареєстровано, тобто об'єкт прийнято в експлуатацію, що підтверджується витягом з Реєстру будівельної діяльності Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва за реєстраційним номером ІУ131220810561. Після цього зареєстровано право власності на майно - громадський будинок з господарськими будівлями та спорудами «магазин з офісними приміщеннями» по АДРЕСА_2 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 309170520 від 07.09.2022. Однак, постановою Черкаського апеляційного суду від 27 червня 2023 року у справі № 701/226/22, провадження № 22-ц/821/939/23 скасовано рішення Маньківського районного суду Черкаської області від 16 травня 2022 року, в задоволенні позову ОСОБА_1 до Маньківської селищної ради про визнання права власності відмовлено. Як зазначено у вказаній постанові суду апеляційної інстанції, в матеріалах справи відсутні відомості про те, що позивач звертався до органів державного архітектурно-будівельного контролю із заявою про готовність до експлуатації об'єкта, про прийняття в експлуатацію самочинно побудованого нежитлового приміщення (магазину) по АДРЕСА_2 , матеріали справи не містять письмових обґрунтувань органу державного архітектурно-будівельного контролю відмови у прийнятті в експлуатацію вказаного об'єкта. Крім того, за відсутності відомостей щодо прийняття в установленому законом порядку до експлуатації зазначеного об'єкту нерухомості, суд першої інстанції не залучив до участі у розгляді справи Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, на яку покладено повноваження прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів. З вказаних мотивів судом апеляційної інстанції постановлено рішення про скасування рішення суду першої інстанції. Ухвалою Верховного Суду від 10 серпня 2023 року у справі № 701/226/22, провадження № 61-11345ск23 відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Черкаського апеляційного суду від 27 червня 2023 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Маньківської селищної ради про визнання права власності на майно. При цьому, судом касаційної інстанції зазначено, що оскаржена постанова суду апеляційної інстанції ухвалена у малозначній справі, яка є такою в силу закону, тому у відкритті касаційного провадження відмовлено. У відповідності до приписів ч. 4 ст. 82 ЦПК України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній, або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом. Згідно ч. 1 ст. 258 ЦПК України, судовими рішеннями є: ухвали, рішення, постанови, судові накази. Таким чином, вищевикладені обставини щодо наявності обставин самочинно збудованого майна позивачем та відповідності права на судовий захист за даних обставин у їх сукупності перевірено та встановлено судом апеляційної інстанції. Тобто, дані обставини є встановленими і у відповідності до приписів ст. 82 ЦПК України доказуванню не потребують. В подальшому, у зв'язку із наявністю скасованого рішення суду першої інстанції про визнання права власності на майно, а також у зв'язку із реєстрацією припинення права власності, та з метою подальшого оформлення та реєстрації права власності на майно у порядку, визначеному чинним законодавством, зокрема шляхом отримання містобудівних умов, позивач звернувся до відділу містобудування та архітектури виконавчого комітету Маньківської селищної ради за отриманням відповідної згоди на здійснення будівництва. 03.07.2025 відділом містобудування та архітектури виконавчого комітету Маньківської селищної ради видано наказ № 17, яким затверджено містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва - «Будівництво магазину з офісними приміщеннями по АДРЕСА_2 . Містобудівні умови та обмеження для будівництва зареєстровано в ЄДЕССБ (Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва). Тобто, у зв'язку із відсутністю можливості здійснення правомочностей власника по причині скасування рішення суду про визнання права власності та припиненням реєстрації цього права, позивачем здійснено дії за умовами, визначеними законодавством шляхом отримання містобудівних умов. Після отримання містобудівних умов було замовлено виготовлення проекту будівництва, який виготовлено та зареєстровано в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва, що підтверджується витягом з Реєстру будівельної діяльності щодо інформації про проектні документації Єдиній державної електронної системи у сфері будівництва від 05.10.2025 за реєстраційним номером PD01:6720-7335-9052-0864, документ № 098-2025 від 26.09.2025. Після цього, у визначеному порядку позивачем було подано відповідне повідомлення про початок виконання будівельних робіт, яке зареєстровано Державною інспекцією архітектури та містобудування України згідно витягу з Реєстру будівельної діяльності Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, реєстраційний номер ІУ051251008391 від 09.10.2025. Згідно вказаної у даному витязі інформації, статус документа вказано як повернуто на доопрацювання. Підставою відмови вказано виявлено невідповідність відомостей, а саме: в ДРРП (Державному реєстрі речових прав) наявні відомості про існуючий об'єкт нерухомого майна «громадський будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами, магазин з офісними приміщеннями» за адресою АДРЕСА_2 , натомість в проектній документації PD01:6720-7335-9052-0864 відсутні відомості про зазначений об'єкт. Тобто, виявлено розбіжності між даними, зазначеними у повідомленні та поданих документах. Загалом, визначена інформація підстави відмови вказує на те, що у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно наявні відомості про існуючий об'єкт, на який попередньо було визнано право власності, в подальшому право власності припинено у зв'язку із скасуванням рішення суду про визнання права власності, однак даний об'єкт фізично існує. У свою чергу, ці обставини очевидно не дають можливості провести комплекс робіт з реєстрації початку та завершення будівельних робіт у визначеному законодавством порядку по причині фізичної наявності вже збудованого самочинно майна.

Частина 4 ст. 319 Цивільного кодексу України визначає, що власність зобов'язує. Згідно ст. 322 ЦК України власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить. Згідно ст. 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

В ст. 181 ЦК України "Нерухомі та рухомі речі" зазначено, що до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.

В ст. 182 ЦК України "Державна реєстрація прав на нерухомість" зазначено, що право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення підлягають державній реєстрації.

Об'єкти завершеного та незавершеного будівництва слід відносити до нерухомого майна внаслідок наявності в них зв'язку з землею, що визначено ст. 181 ЦК України як критерій віднесення речей до нерухомих. Тому право на них має бути зареєстровано в органі, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно. Вона відбувається на підставі Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

В ст. 331 ЦК України зазначено: "Право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації. До завершення будівництва (створення майна) особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва (ч. 3).

Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 24.05.2001 р., № 127, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10.07.2001 р., за № 582/5773 (із змінами, у редакції наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26 липня 2018 року № 186), затверджено Інструкцію про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна.

Відповідно до п. 5 розділу І даної Інструкції, ця Інструкція визначає механізм проведення технічної інвентаризації збудованих (реконструйованих) будинків, господарських будівель та споруд з метою:

1) встановлення їх наявності;

2) визначення їх фактичної площі та об'єму;

3) огляду та опису наявних конструктивних елементів об'єктів;

4) встановлення наявності змін у їх плануванні та складі;

5) визначення фізичного зносу конструктивних елементів об'єктів.

Відповідно до п. п. 1) п. 6 розділу І даної Інструкції, технічну інвентаризацію проводять у таких випадках: перед прийняттям в експлуатацію завершених будівництвом об'єктів, у тому числі після проведення реконструкції, капітального ремонту, технічного переоснащення, реставрації, щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт.

Відповідно до п. п. 5 та п. п. 6 п. 1 розділу ІІ даної Інструкції, до об'єктів, що підлягають технічній інвентаризації та на які складаються інвентаризаційні справи і технічні паспорти, належать будинки і споруди громадського та виробничого (в тому числі сільськогосподарського) призначення та їх комплекси, нежитлові приміщення (групи нежитлових приміщень).

Відповідно до п. 40 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 р., № 1127, державна реєстрація прав проводиться на підставі документів, необхідних для відповідної реєстрації, передбачених Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", іншими законами України та цим Порядком, крім випадку, передбаченого абзацом другим цього пункту.

Державна реєстрація права власності на майно забороненої судом політичної партії, її обласних, міських, районних організацій, первинних осередків та інших структурних утворень, що переходить у власність держави, проводиться виключно на підставі рішення суду про заборону політичної партії, у резолютивній частині якого зазначено про передачу майна політичної партії у власність держави, та заяви визначеного законодавством державного органу, що містить відомості про майно, що переходить у власність держави.

Відповідно до п. 44 даного Порядку, Державна реєстрація права власності на закінчений будівництвом об'єкт проводиться за наявності відомостей про такий об'єкт в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва.

За таких обставин, позивач не може скористатись Порядком державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та зареєструвати право власності на даний час, оскільки не має можливості зареєструвати проект будівництва в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва, оскільки за наявними ознаками будівництво має ознаки самочинного будівництва, яке вже здійснено.

Відповідно до п. 9 ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», зареєстрована декларація про готовність об'єкта до експлуатації є підставою для оформлення права власності на нього.

Такий документ видається відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю шляхом реєстрації поданої замовником (забудовником) декларації про готовність об'єкта до експлуатації у відповідності до п. 33 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою КМУ від 13.04.2011 року № 461 «Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів».

У відповідності до п. 10 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою КМУ від 13.04.2011 року № 461 «Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів», у випадку визнання права власності на самочинно збудований об'єкт за рішенням суду він приймається в експлуатацію згідно з цим Порядком за умови можливості його надійної та безпечної експлуатації за результатами проведення технічного обстеження такого об'єкта.

Тобто, лише у випадку визнання права власності на самочинно збудований об'єкт за рішенням суду, позивач зможе скористатись відповідним порядком проведення державної реєстрації права власності. При цьому, на даному етапі вирішення питання щодо фактично формально самочинно збудованого майна є виключною компетенцією суду у відповідності до приписів статті 376 Цивільного кодексу України за участю визначених сторін, інша будь-чия заінтересованість у вирішенні даного спору на даному етапі відсутня.

За ч. 3 ст. 375 Цивільного кодексу України, право власника на забудову здійснюється ним за умови додержання архітектурних, будівельних, санітарних, екологічних та інших норм і правил, а також за умови використання земельної ділянки за її цільовим призначенням.

Згідно частини 1 статті 376 Цивільного кодексу України, житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважається самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або із істотним порушенням будівельних норм і правил. Згідно частини 3 статті 376 Цивільного кодексу України, право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно. Згідно частини 5 статті 376 Цивільного кодексу України, на вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.

Відповідно до статті 5 Закону України «Про основи містобудування», при здійсненні містобудівної діяльності повинні бути забезпечено розміщення об'єктів відповідно до затверджених у встановленому законодавством порядку містобудівної документації та проектів цих об'єктів. Статтею 17 цього ж закону визначено, що містобудівна документація є основою для вирішення питань щодо розташування та проектування нового будівництва, здійснення реконструкції, реставрації, капітального ремонту об'єктів містобудування та упорядкування територій.

Відповідно до статті 25 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» режим забудови територій, визначених для містобудівних потреб, встановлюється у генеральних планах населених пунктів, планах зонування та детальних планах територій. Суб'єкти містобудування зобов'язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об'єктів, що узгоджується із частиною 2 статті 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Статтею 375 ЦК України визначено право власника на забудову земельної ділянки. Відповідно до ч. 1 ст. 375 ЦК України, власник земельної ділянки має право зводити на ній будівлі та споруди, створювати закриті водойми, здійснювати перебудову, а також дозволяти будівництво на своїй ділянці іншим особам. За ч. 2 ст. 375 ЦКУ, власник земельної ділянки набуває право власності на зведені ним будівлі, споруди та інше нерухоме майно. За ч. 3 ст. 375 ЦКУ, право власника на забудову здійснюється ним за умови додержання архітектурних, будівельних, санітарних, екологічних та інших норм і правил, а також за умови використання земельної ділянки за її цільовим призначенням.

За ч. 4 ст. 375 ЦКУ, правові наслідки самочинної забудови, здійсненої власником на його земельній ділянці, встановлюються статтею 376 цього Кодексу. Відповідно до частини 1, 2 статті 376 Цивільного кодексу України, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважається самочинним будівництвом, якщо збудоване або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, що дає право на виконання будівельних робіт, чи належного затвердженого проекту, або із істотними порушеннями будівельних норм і правил вважається самочинним. Особа, що здійснила самочинне будівництво, не набуває права на нього.

Право власності на самочинно збудоване майно може бути за рішенням суду визнане за особою, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку під уже збудоване майно, що визначено частиною 3 статті 376 Цивільного кодексу України.

У даному випадку ця умова дотримана, земельна ділянка надана в користування із відповідним цільовим призначенням для забезпечення обслуговування об'єкта будівництва.

Статтею 16 Цивільного Кодексу України надано право кожній особі звертатися до суду за захистом свого особистого немайнового та майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав може бути визнання права.

У відповідності до ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів, тому суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані, знайшли своє підтвердження в судовому засіданні та підлягають до повного задоволення.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12, 77, 78, 81, 141, 200, 263, 265 ЦПК України, ст. ст. 16, 319, 322, 328, 331, 375, 376 ЦК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задоволити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрованого та жителя АДРЕСА_1 ) право власності на громадський будинок з господарськими будівлями та спорудами «магазин з офісними приміщеннями» по АДРЕСА_2 , згідно даних технічного паспорта.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Черкаського апеляційного суду через Маньківський районний суд Черкаської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження.

Суддя А. І. Костенко