Справа № 569/24616/25
12 грудня 2025 року м. Рівне
Суддя Рівненського міського суду Рівненської області Діонісьєва Н.М., з участю представника Рівненської митниці Багній А.П., розглянувши матеріали, які надійшли з Рівненської митниці Державної митної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , за ст. 485 МК України,
Рівненською митницею проведено документальну невиїзну перевірку дотримання громадянкою України ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) вимог законодавства України з питань митної справи при митному оформленні товару за митною декларацією типу ІМ40ДЕ №UA204020/2020/222735 від 12.06.2025 (Акт про результати документальної невиїзної перевірки №39/25/7.13-19/3435014220).
У ході проведення документальної невиїзної перевірки встановлено громадянкою ОСОБА_1 придбано та ввезено на митну територію України товар «Легковий автомобіль, бувший у використанні, марки -BMW,модель -528I, ідентифікаційний номер- НОМЕР_2 , календарний рік виготовлення - 2011р., модельний рік виготовлення - 2012р.,об'єм двигуна - 1997 см3, тип двигуна - бензин, номер двигуна - немає даних, тип кузова- седан,загальна кількість місць включаючи місце водія - 5,колісна формула 4х2, призначений для доріг загального користування». Товар оформлено за МД від 01.07.2020№UA204020/2020/222735 у товарній підкатегорії згідно УКТ ЗЕД 8703239013, фактурною вартістю 4348,00 дол.США (115 950,72 грн.), митною вартістю 129284,52 грн.
Автомобіль був ввезений громадянином ОСОБА_2 , через (п/п «Ягодин - Дорогуск») Волинської митниці, що зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , на підставі доручення від 24.06.2020 р. №206.
Даний товар оформлено за товарною підкатегорією згідно УКТ ЗЕД 87032390, фактурною вартістю 4348,00 дол. США (115 950,72 грн.), митною вартістю 129284,52 грн., (митну вартість визначено за основним методом - 1 (графа 43 МД)), вагою нетто/брутто 1695 кг., країна походження - DE, країна відправлення - US (США) із врахуванням заявлених згідно з довідкою від 01.07.2020 №б/н транспортних витрат. Умови поставки (гр.20 МД) при митному оформленні не декларувались.
Відповідно до митної декларації типу ІМ40ДЕ №UA204020/2020/222735 від 01.07.2020 встановлено, що особою, відповідальною за фінансове врегулювання за вказаним митним оформленням є громадянка - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт НОМЕР_3 від 06.09.2019 р., орган, що видав 5619) (графа 9 МД).
Ввезення товару на митну територію України та його митне оформлення проводилось на підставі рахунку - фактури (інвойсу) від 01.05.2020 №6009-2, виданого «COPART SOLD THROUGHCOPART» (138 CHRISIAN LANE, NEW BRITAIN, CT 06051) для ОСОБА_3 ( ОСОБА_4 , АДРЕСА_3 ) на купівлю транспортного засобу з вищезазначеними ідентифікаційними ознаками за ціною 4 348,00 дол.США (115 950,72 грн.).
Громадянкою ОСОБА_1 до митного оформлення подано довідку від 01.07.2020 №б/н, згідно якої витрати на доставку автомобіля «BMW» модель «528I» ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 до кордону України (п/п «Яготин-Дорогуск») склали 500 дол.США, з них: 250 дол. США - доставка морським транспортом, 150 дол. США - доставка автомобільним транспортом; 100 дол. США - витрати на складі. Тобто, витрати на транспортування товару до місця ввезення на митну територію України, що включені до митної вартості товару, склали 13 333,80 грн. (за курсом валют НБУ на дату подання МД до митного оформлення).
При митному оформленні товару сплачені митні платежі: мито на транспортні засоби (далі - мито, код платежу - 121, спосіб сплати 02) -12928,45 грн., акцизний податок (далі - акциз, код платежу 185, спосіб сплати 02) - 23858,32 грн., податок на додану вартість з товарів ввезених на територію України фізичними особами (далі - ПДВ, код платежу - 128, спосіб сплати 02) - 33214,26 грн.
Слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Рівненській області (лист від 06.09.2023 №9705/24-2023) направлено матеріали та копії документів, надісланіГенеральною прокуратурою Литовської Республіки листом від 18.10.2021 № S-21-15967-c, стосовно надання фірмою UAB «Rolidas» (Kauno g. 3А, LТ-013 114 Vilnius, Lietuva) послуг з перевезення транспортних засобів (придбаних, перевезених) з території США в період з 01.01.2020 по 30.11.2020, в тому числі автомобіля марки «BMW» (ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ), митне оформлення якого здійснено за МД від 01.07..2020 №UA204020/2020/222735.
Відповідно до інформації, отриманої від Генеральної прокуратури Литовської Республіки з копіями документів (виписки про рух коштів по рахунку № НОМЕР_4 , відкритому в банку «Siauliu» на клієнта UAB «Rolidas», j/k НОМЕР_5 , за період з 01.01.2020 по 30.11.2020, яка надана листом «SIAULIU BANKAS» від 18.10.2021 №5-21-15967-с), встановлено невідповідність відомостей про вартість транспортування товару до місця його ввезення в Україну що в них містяться, відомостям, поданим до митного оформлення зазначеного автомобіля на території України.
Згідно виписки руху грошових коштів за розрахунковим рахунком IBAN: № НОМЕР_4 , відкритому в банку «Siauliu» на ім'я UAB «Rolidas», Кт вказаного рахунку 08.06.2020 відображено надходження коштів за транспортування автомобіля, ідентифікаційний номер НОМЕР_2 в сумі 971 137,68 дол. США з призначенням платежу «Moketojas»: FOR DELIVERY SERVICES BMW, VIN: НОМЕР_2 , LITHUANIA, (переклад з литовської мови: ЗА ПОСЛУГИ ДОСТАВКИ BMW, VIN: НОМЕР_2 .
Перевіркою встановлено, що ідентифікаційні дані транспортного засобу (ідентифікаційний номер), вказані у виписці про рух коштів по рахунку № НОМЕР_4 , повністю відповідають даним, задекларованим при митному оформленні товару на території України за митною декларацією №UA204020/2020/222735 від 01.07.2020.
Згідно інформації, наданої уповноваженими органами Литовської Республіки, витрати на транспортування товару «Легковий автомобіль, бувший у використанні, марки - BMW, модель - 528 I, ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 , календарний рік виготовлення - 2011, модельний рік випуску - 2012, об'єм двигуна -1997 см3, тип двигуна - бензин, тип двигуна - бензин, номер двигуна - немає даних, тип кузова - седан, загальна кількість місць включаючи місце водія - 5, колісна формула - 4х2, призначений для доріг загального користування» у міжнародному сполученні становлять 1 137,68 дол. США, що складає 30 339,20 грн. за курсом НБУ на дату подання МД до митного оформлення.
Згідно статті 49 Митного кодексу України митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон У країни, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.
Відповідно до частини 1 статті 50 Митного кодексу України відомості про митну вартість товарів використовуються для: 1) нарахування митних платежів: 2) застосування інших заходів державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності України; 3) ведення митної статистики; 4) розрахунку податкового зобов?язання, визначеного за результатами документальної перевірки.
Згідно з 1 та 2 частинами статті 51 Митного кодексу України митна вартість товарів, що перемішуються через митний кордон У країни, визначається декларантом відповідно до норм цього Кодексу.
Митна вартість товарів, що ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, визначається відповідно до глави 9 цього Митного кодексу України.
Пункт 2 частини 2 статті 52 Митного кодексу України передбачає, що декларант або уповноважена ним особа, які заявляють митну вартість товару, зобов'язані подавати митному органу достовірні відомості про визначення митної вартості, які повинні базуватися на об'єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню.
Згідно частини 4 статті 58 Митного кодексу України митною вартістю товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є ціна, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за товари, якщо вони продаються на експорт в Україну, скоригована у разі потреби з урахуванням положень частини десятої цієї статті.
Згідно пункту 5 частини 10 статті 58 Митного кодексу України при визначенні митної вартості до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за оцінювані товари, додаються витрати (складові митної вартості), якщо вони не включалися до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті, а саме: витрати на транспортування оцінюваних товарів до аеропорту, порту або іншого місця ввезення на митну територію України.
До митної вартості не включаються витрати на транспортування після ввезення, за умови їх виділення з ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за оцінювані товари, що документально підтверджені та які піддаються обчисленню (частина 11 статті 58 Митного кодексу України).
Враховуючи викладене, відповідно до документально підтвердженої інформації, наданої митними органами Литовської Республіки, встановлено порушення повноти декларування ОСОБА_1 митної вартості товару.
До митного оформлення подано недостовірну інформацію щодо витрат на транспортування товару, імпортованого за митною декларацією типу ІМ40ДЕ №UA204020/2020/222735 від 01.07.2020.
Встановлені порушення призвели до заниження податкових зобов'язань зі сплати митних платежів на загальну суму 5441,73 грн., в тому числі: ввізне мито на суму 1700,54 грн., податок на додану вартість на суму 3741,19 грн.
Статтею 74 Митного кодексу України визначено, що імпорт (випуск для вільного обігу) - це митний режим, відповідно до якого іноземні товари після сплати всіх митних платежів, встановлених законами України на імпорт цих товарів, та виконання усіх необхідних митних формальностей випускаються для вільного обігу на митній території України.
Відповідно до пункту 3.2. Порядку заповнення декларацій на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30 травня 2012 р. №651, відомості, заявлені у МД декларантом або уповноваженою ним особою, є відомостями, необхідними для митних цілей.
Статтею 257 Митного кодексу України передбачено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Частиною 8 статті 264 Митного кодексу України встановлено, що з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей. наведених у цій декларації.
Пунктом 8 ч. 1 ст. 4 Митного кодексу України визначено що декларант - особа, яка самостійно здійснює декларування або від імені якої здійснюється декларування.
Таким чином, в діях громадянки ОСОБА_1 наявні ознаки порушення митних правил, передбачених ст. 485 Митного кодексу України, а саме дії, спрямовані на неправомірне звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру, а також інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів на загальну суму 5441,73 грн., в тому числі: ввізне мито на суму 1700,54 грн., податок на додану вартість на суму 3741,19 грн.
Представник Рівненської митниці під час розгляду справи вказала, що протокол про порушення митних правил відносно ОСОБА_1 складений правомірно, у ньому викладені всі обставини справи, що підтверджують винуватість останньої у вчиненні порушення передбаченого ст. 485 МК України. Просила застосувати до порушника стягнення передбачене санкцією ст. 485 МК України.
ОСОБА_1 для розгляду справи не з'явилась, про день та час розгляду повідомлялась шляхом надіслання судової повістки за місцем проживання, однак на розгляд справи не з'явилась.
Клопотань про розгляд справи за її відсутності чи про відкладення розгляду справи з причин, що унеможливлюють прибуття за викликом суду не надіслала.
Інформація про місце, дату та час розгляду справи, оприлюднювалася на офіційному веб сайті рівненського міського суду Рівненської області.
Практика Європейського Суду з прав людини (зокрема рішення «Пономарьов проти України» від 3 квітня 2008) наголошує, що «сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження». Вказаним рішенням закріплено принцип судочинства, зазначений в практиці ЄСПЛ, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним.
За таких обставин, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності правопорушника, на підставі наявних доказів, що відповідає положенню ч.4 ст. 526 МК України.
Заслухавши представника Рівненської митниці, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що зазначені дії ОСОБА_1 мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ст. 485 МК України.
Стаття 485 МК України, передбачає відповідальність за дії, спрямовані на неправомірне звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру, а також інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів.
Винуватість ОСОБА_1 у вчинені адміністративного правопорушення про порушення митних правил передбачене ст. 485 МК України, підтверджується матеріалами справи, які відповідно до ст. 495 МК України, є доказами у справі про порушення митних правил, зокрема, протоколом про порушення митних правил №0478/UA204000/2025 від 13.10.2025; Актом №39/25/7.13-19/3435014220 від 12.06.2025 «Про результати документальної перевірки дотримання громадянкою - фізичною особою ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) вимог законодавства України з питань митної справи при митному оформленні товару за митною декларацією ІМ40ДЕ №UA204020/2020/222735 від 01.07.2020, листом СУ ГУНП в Рівненській області від 06.09.2023 №9705/24-2023; Листом Генеральної прокуратури Литовської Республіки; митною декларацією ІМ40ДЕ №UA204020/2020/222735 від 01.07.2020, та іншими матеріалами.
Порушення повноти декларування ОСОБА_1 митної вартості товару, а саме до митного оформлення подано недостовірну інформацію щодо витрат на транспортування товару, імпортованого згідно електронної митної декларації від ІМ40ДЕ №UA204020/2020/222735 від 01.07.2020, призвели до заниження податкових зобов'язань зі сплати митних платежів на загальну суму 5441,73 грн.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь її вини, суд дійшов до висновку, що до порушника слід застосувати стягнення передбачене санкцією ст. 485 МК України, у виді штрафу в розмірі 50% несплаченої суми митних платежів що становить 2720,87 грн., що відповідає вимогам ст. 23 КУпАП,та буде достатнім і необхідним для запобігання новим проступкам.
У відповідності до ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» підлягає стягненню з порушника судовий збір.
На підставі викладеного, керуючись ст. 257, 293, 458, 485, 486, 495 МК України, ст.283,284 КУпАП, суд, -
Визнати ОСОБА_1 винуватою у вчиненні правопорушення за порушення митних правил передбачених ст. 485 МК України та застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50% несплаченої суми митних платежів що становить 2720 (дві тисячі сімсот двадцять) гривень 87 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп. судового збору.
Реквізити для оплати судового збору: Отримувач коштів: ГУК у Рівн. Обл./ Рівнен.міс.тг/22030101. Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). Код отримувача: (код за ЄДРПОУ): 38012494. Рахунок отримувача: UA458999980313191206000017527. Код класифікації доходів бюджету: 22030101.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Рівненського апеляційного суду через Рівненський міський суд Рівненської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Рівненського міського суду Н.М.Діонісьєва