Справа № 314/5919/19
Провадження № 2/314/6/2025
22.12.2025 м.Вільнянськ
Вільнянський районний суд Запорізької області в складі:
головуючого судді Мануйлової Н.Ю.,
секретар судового засідання Рясна А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом Запорізької окружної прокуратури Запорізької області в інтересах держави в особі Вільнянської міської ради Запорізької області до ОСОБА_1 про стягнення шкоди, завданої самовільним зайняттям земельних ділянок,
за участю прокурора (в режимі відеоконференції) Пархомова Є.В.,
відповідача ОСОБА_1 ,
представника відповідача
(в режимі відеоконференції) Назаренка П.Г.,
У грудні 2019 року до Вільнянського районного суду Запорізької області надійшла позовна заява керівника Токмацької місцевої прокуратури Запорізької області в інтересах держави в особі Вільнянської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення шкоди, завданої самовільним зайняттям земельних ділянок у розмірі 115 138,94 грн та зобов'язання ОСОБА_1 звільнити самовільно зайняті земельні ділянки загальною площею 5,99 га, які знаходяться на території міста Вільнянська Запорізької області за кадастровими номерами 2321510100:03:001:0038, 2321510100:03:001:0037 та 2321510100:03:001:0035, а також зобов'язання ОСОБА_1 звільнити самовільно зайняту земельну ділянку загальною площею 2,2389 га, яка знаходиться на території міста Вільнянська Запорізької області та є суміжною з земельними ділянками за кадастровими номерами 2321510100:03:001:0038, 2321510100:03:001:0037, 2321510100:03:001:0035 та 2321510100:03:001:0001, шляхом підписання актів приймання-передачі з Вільнянською міською радою.
Позовні вимоги вмотивовано тим, що в період з 15 серпня 2018 року по 07 травня 2019 року, ОСОБА_1 , з метою отримання прибутку за рахунок обробки землі та вирощування сільськогосподарської продукції, самовільно зайняв земельні ділянки комунальної власності загальною площею 8,2289 га із цільовим призначенням - землі сільськогосподарського призначення та землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, власником яких є Вільнянська міська рада, які розташовані на території міста Вільнянськ Запорізької області.
Так, 15.05.2019 державним інспектором Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області складено акти перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо об'єкту перевірки - земельної ділянки за № 477/0/92-19-ДК/1023/АП/09/01/-19 та № 477/0/92-19-ДК/1024/АП/09/01/-19, якими встановлено факт самовільного зайняття земельної ділянки площею 5,99 га, яка на момент перевірки мала кадастровий номер 2321510100:03:001:0005 та земельної ділянки, яка межує з останньою, загальною площею 2,2389 га.
Розмір та місце розташування спірних земельних ділянок встановлено за результатами огляду, проведеного в межах досудового розслідування кримінального провадження № 42019081350000113 від 07.05.2019 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 197-1 КК України, із залученням спеціаліста-геодезиста, яким за результатами проведення геодезичних робіт складено технічний звіт з координатами земельних ділянок та їх площею.
З посиланням на ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29.09.2016 № 333, Методику визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтовного покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 № 963, прокурор зазначає, що на підставі повноважень наданих законом, а також за результатами проведеної перевірки державним інспектором Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області складені розрахунки розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття вищезазначених земельних ділянок, яка склала для земельної ділянки площею 5,99 га у розмірі 9 210,19 грн, та для земельної ділянки площею 2,2389 га у розмірі 105 928,75 грн, що загалом становить 115 138,94 грн.
Розмір вказаної шкоди підтверджено також результатами судово-економічної експертизи № 20-53 від 07.06.2019, проведеної в межах досудового розслідування вищезазначеного кримінального провадження.
Також в обґрунтування звернення з вказаною позовною заявою зазначається, що факт самовільного зайняття спірних земельних ділянок саме ОСОБА_1 підтверджується договором на обробіток ґрунту, засів, внесення мінеральних добрив, збирання врожаю від 15.08.2018, укладеним між ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ФГ «Сенів», показаннями голови ФГ «Сенів» - ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , які були допитані в якості свідків в ході досудового розслідування кримінального провадження, письмовими поясненнями самого відповідача, який підтвердив факт самовільного зайняття спірних земельних ділянок при складанні матеріалів адміністративного правопорушення, зокрема протоколу про адміністративне правопорушення від 19.05.2019 за № 477/0/92-19-ДК/0163П/07/01/-19.
Крім того, зазначається про скерування у червні 2019 року до Вільнянського районного суду Запорізької області обвинувального акта відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 197-1 КК України за фактом самовільного зайняття земельних ділянок, яким завдано значної шкоди її власнику.
Також, державним інспектором Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області 15.05.2019 відповідачу було внесено припис про усунення порушень, виявлених під час проведення заходу державного контролю, згідно якого ОСОБА_1 необхідно було у 30-денний термін звільнити самовільно зайняті земельні ділянки.
Разом з тим, як вбачається з огляду спірних земельних ділянок, проведеного в межах кримінального провадження, станом на 27.12.2019 на земельних ділянках продовжують знаходитись посіви пшениці.
Таким чином, враховуючи відсутність у ОСОБА_1 правовстановлюючих документів на спірні земельні ділянки, інформацію Вільнянської міської ради щодо неприйняття рішень про передачу вказаних земельних ділянок у власність або у користування ОСОБА_1 або іншим фізичним чи юридичним особам, скерування за цими фактом до суду обвинувального акту відносно відповідача, підтвердження факту невжиття ОСОБА_1 заходів щодо їх звільнення, посилаючись на положення ст. ст. 90, 125, 157, 211, 212 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), ст. 391 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) в обґрунтування правових підстав позову, прокурором зазначається про доведеність доказами вимог щодо стягнення шкоди, завданої Вільнянській міській раді внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок загальною площею 8,2289 га у загальному розмірі 115 138,94 грн, а також вимог про зобов'язання ОСОБА_1 звільнити самовільно зайняті вищезазначені земельні ділянки та повернення їх законному власнику - Вільнянській міській раді.
Також, зазначається, що на теперішній час кадастровий номер 2321510100:03:001:0005 є архівним, а замість нього створені 3 нових земельних ділянки з кадастровими номерами 2321510100:03:001:0035, 2321510100:03:001:0037 та 2321510100:03:001:0038.
Крім того, в позові з посиланням на положення ст. ст. 13, 14, 131-1 Конституції України, ст. ст. 4, 56 ЦПК України, ст. ст. 23, 24 Закону України «Про прокуратуру», ст. ст. 12, 83 ЗК України прокурором обґрунтовується наявність порушення інтересів держави в особі Вільнянської міської ради, наявність «суспільного», «публічного» інтересу у пред'явленні позову та констатується бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а саме невжиття Вільнянською міською радою заходів з метою поновлення порушених інтересів територіальної громади та не звернення останньою до суду з відповідним позовом.
З огляду на викладене, керівник Токмацької місцевої прокуратури Запорізької області звернувся до суду з вказаною позовною заявою.
Відповідачем ОСОБА_1 подано відзив на позовну заяву, в якому останній заперечив проти позову, зазначивши, що на розгляді Вільнянського районного суду Запорізької області перебуває кримінальне провадження № 42019081350000113 відносно нього за обвинуваченням у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 197-1 КК України за фактом самовільного зайняття земельних ділянок, які є предметом даного позову прокурора.
Відтак відповідач вважає, що оскільки кримінальне провадження не розглянуто та вина ОСОБА_1 в рамках кримінального провадження не доведена, позов про стягнення шкоди, завданої самовільним зайняттям земельних ділянок, є безпідставним.
У відповіді на відзив прокурор вважає доводи відповідача у своєму відзиві безпідставними, зазначаючи, що за змістом ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Водночас, ОСОБА_1 не надано жодних доказів на обґрунтування своєї невинуватості. Натомість прокурором надані необхідні докази в обґрунтування позову, з огляду на що просить суд його задовольнити повністю.
Ухвалою від 13.04.2021 провадження у даній справі було зупинено до набрання законної сили рішенням суду у справі № 314/2662/19 стосовно ОСОБА_1 , який обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 197-1 КК України.
Ухвалою від 05.07.2023 провадження у справі за клопотанням прокурора поновлено у зв'язку з тим, що ухвалою Вільнянського районного суду Запорізької області від 02.06.2022 у справі № 314/2662/19 ОСОБА_1 звільнено від кримінальної відповідальності за інкриміноване йому кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 197-1 КК України на підставі п. 1 ч. 1 ст. 49 КК України, у зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності, а кримінальне провадження закрито на підставі п. 1 ч. 2 ст. 284 КК України.
В ході судового розгляду протокольною ухвалою від 26.09.2023 судом залучено в якості правонаступника Токмацької місцевої прокуратури Запорізької області - Запорізьку окружну прокуратуру Запорізької області.
Крім того, ухвалою від 05.11.2025 провадження у справі в частині пунктів 2 та 3 позовних вимог закрито у зв'язку відсутністю предмету спору, а саме щодо зобов'язання ОСОБА_1 звільнити самовільно зайняті земельні ділянки загальною площею 5,99 га, які знаходяться на території міста Вільнянська Запорізької області за кадастровими номерами 2321510100:03:001:0038, 2321510100:03:001:0037 та 2321510100:03:001:0035, а також зобов'язання ОСОБА_1 звільнити самовільно зайняту земельну ділянку загальною площею 2,2389 га, яка знаходиться на території міста Вільнянська Запорізької області та є суміжною із земельними ділянками за кадастровими номерами 2321510100:03:001:0038, 2321510100:03:001:0037, 2321510100:03:001:0035 та 2321510100:03:001:0001, шляхом підписання актів приймання-передачі з Вільнянською міською радою. Крім того, вирішено повернути Запорізькій обласній прокуратурі кошти, витрачені у 2019 році на сплату судового збору при здійсненні представництва інтересів держави, у розмірі 3 842,00 грн.
Водночас ухвалено продовжити розгляд справи за позовом першого заступника керівника Запорізької окружної прокуратури Запорізької області в інтересах держави в особі Вільнянської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення шкоди, завданої самовільним зайняттям земельних ділянок.
У судовому засіданні прокурор просив задовольнити позов у повному обсязі.
Представник позивача - Вільнянської міської ради підтримала позицію прокурора та просила суд задовольнити позов.
Відповідач, а також представник відповідача заперечили проти позову з підстав, зазначених у відзиві.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення сторін, суд встановив наступні фактичні обставини та зміст спірних правовідносин.
Відповідно до інформації Відділу у Вільнянському районі Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (лист від 08.05.2019 № 0-8-0.26-2714/105-19) та інформації Виконавчого комітету Вільнянської міської ради (лист від 15.05.2019 № 02-02-08/773), у комунальній власності Вільнянської міської територіальної громади перебувала земельна ділянка з кадастровим номером 2321510100:03:001:0005 площею 5,99 га, категорія земель - землі сільськогосподарського призначення, вид використання - землі запасу.
Відносно зазначеної земельної ділянки рішеннями Вільнянської міської ради Запорізької області від 16.11.2017 № 24 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_3 », № 25 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_1 », № 26 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_2 » вказаним громадянам були надані дозволи на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для передачі в оренду для ведення особистого селянського господарства.
У подальшому, на підставі відповідної технічної документації замість земельної ділянки з кадастровим номером 2321510100:03:001:0005 площею 5,99 га були сформовані 3 нові земельні ділянки, а саме з кадастровими номерами 2321510100:03:001:0038 площею 1,9816 га, 2321510100:03:001:0037 площею 1,9816 га та 2321510100:03:001:0035 площею 1,9816 га.
Крім того, встановлено, що у комунальній власності Вільнянської міської територіальної громади перебуває земельна ділянка без кадастрового номеру площею 2,2389 га, яка знаходиться на території міста Вільнянська Запорізької області та є суміжною з земельними ділянками з кадастровими номерами 2321510100:03:001:0038, 2321510100:03:001:0037, 2321510100:03:001:0035.
Вказані земельні ділянки є комунальною власністю Вільнянської міської ради Запорізької області, розташовані в межах міста Вільнянськ, за основним цільовим призначенням відносяться до земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, цільове призначення - землі запасу.
Згідно з інформацією Вільнянської міської ради Запорізької області рішення про надання дозволів на розробку документації із землеустрою для подальшої передачі такої земельної ділянки у власність або користування Вільнянською міською радою Запорізької області не приймались. Орендна плата або земельний податок за усі вищевказані земельні ділянки протягом 2018-2019 років не сплачувались.
У рамках досудового розслідування кримінального провадження № 42019081350000113 від 07.05.2019 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 197-1 КК України слідчим СВ Вільнянського ВП Пологівського ВП ГУНП в Запорізькій області Тимощенко О.О., за участі інспектора Головного управління Держгеокадастру в Запорізькій області Гаспаряна С.Л. та спеціаліста-геодезиста ФОП Трегуба К.В. 15.05.2019 проведено огляд місця події.
Проведеним оглядом встановлені дві земельні ділянки, розташовані зліва та праворуч від автодороги вулиці Соборної в м. Вільнянськ, Запорізької області поблизу АЗС «Укрнафта», розташованої за адресою: вул. Соборна №7-а, м. Вільнянськ, Запорізька область. Земельна ділянка № 1 (розташована ліворуч від автодороги в напрямку АЗС) та земельна ділянка № 2 (розташована праворуч від автодороги в напрямку АЗС) на час проведення огляду засіяні сільськогосподарською рослиною - пшеницею. У ході огляду спеціалістом-геодезистом встановлені межі вказаних земельних ділянок за межею засіяної сільськогосподарської культури - пшениці, шляхом вимірювання точок координат. Також за результатами проведеного вимірювання, ФОП ОСОБА_6 складений технічний звіт, який є додатком до протоколу огляду.
Згідно зі схемою земельної ділянки, яка є частиною вказаного технічного звіту, встановлено що на момент огляду сільськогосподарською рослиною - пшеницею засіяна земельна ділянка з кадастровим номером 2321510100:03:001:0005, а також не зареєстрована земельна ділянка площею 2,2389 га, яка складається з ділянок площами 0,2429 га, 0,0874 га, 0,3608 га, 1,5478 га.
Державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Держгеокадастру у Запорізькій області - головним спеціалістом відділу контролю за використанням та охороною земель у Вільнянському, Запорізькому, Новомиколаївському районах та м. Запоріжжі Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області Гаспаряном С.Л. 15.09.2019 проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства стосовно земельної ділянки з кадастровим номером 2321510100:03:001:0005.
За результатами перевірки складено акт від 15.05.2019 № 477/0/92-19-ДК/1023/ПП/09/01/-19, згідно якого земельна ділянка з кадастровим номером 2321510100:03:001:0005 загальною площею 5,9900 га знаходиться в м. Вільнянськ Запорізької області, категорія - землі сільськогосподарського призначення, комунальної форми власності, цільове призначення - землі запасу та перебуває у власності Вільнянської міської ради. Виїздом на місце було здійснено огляд вказаної земельної ділянки, за результатами візуального обстеження встановлено, що остання піддана сільськогосподарській обробці та обробляться гр. ОСОБА_1 , на земельній ділянці присутні посіви озимої пшениці, земельна ділянка використовується за відсутності відповідного рішення про передачу земельної ділянки у власність або надання у користування (оренду) та за відсутності вчиненого правочинну щодо неї, що свідчить про самовільне зайняття земельної ділянки гр. ОСОБА_1 (це - будь-які дії особи, які свідчать про фактичне використання не наданої йому земельної ділянки чи намір використовувати земельну ділянку до встановлення її меж в натурі (на місцевості), до одержання документа, що посвідчує право на неї, та до його державної реєстрації) та є порушенням ст. ст. 125, 126 ЗК України, відповідальність за яке передбачена п. «б» ст. 211 ЗК України, ст. 53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та ст. 197-1 Кримінального кодексу України.
Крім того, складено акт перевірки від 15.05.2019 № 477/0/92-19-ДК/1024/АП/09/01/-19, згідно якого земельна ділянка, яка межує з земельною ділянкою з кадастровим номером 2321510100:03:001:0005 загальною площею 2,2389 га знаходиться в м. Вільнянськ Запорізької області, категорія - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, комунальної форми власності, цільове призначення - землі запасу. Виїздом на місце було здійснено огляд вказаної земельної ділянки, суміжною з земельною ділянкою з кадастровим номером 2321510100:03:001:0005. За результатами візуального обстеження встановлено, що вказана земельна ділянка піддана сільськогосподарській обробці. Згідно технічного звіту розробленого ФОП ОСОБА_6 , площа самовільно зайнятої земельної ділянки складає 2,2389 га. Враховуючи вищевикладене встановлено, що вищезазначена земельна ділянка загальною площею 2,2389 га обробляється гр. ОСОБА_1 , на земельній ділянці присутні посіви озимої пшениці, земельна ділянка використовується за відсутності відповідного рішення про передачу земельної ділянки у власність або надання у користування (оренду) та за відсутності вчиненого правочинну щодо неї, що свідчить про самовільне зайняття земельної ділянки гр. ОСОБА_1 та є порушенням ст. ст. 125, 126 ЗК України, відповідальність за яке передбачена п. «б» ст. 211 ЗК України, ст. 53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та ст. 197-1 Кримінального Кодексу України.
За результатами перевірки, державним інспектором Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області Гаспаряном С.Л. складено протокол про адміністративне правопорушення від 15.05.2019 № 477/0/92-19ДК/0165П/07/01/-19 відносно ОСОБА_1 на підставі п. «б» ст. 211 ЗК України, ст. 53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме за самовільне зайняття в межах населеного пункту міста Вільнянськ Запорізької області земельних ділянок.
Згідно зі змісту вказаного протоколу, у графі «пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності», зазначено - «використання земельної ділянки з до кінця не оформленими документами».
Протокол підписаний державним інспектором Гаспаряном С.Л. та Євтушенком О.Ж.
На усунення виявлених порушень, державним інспектором Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області Гаспаряном С.Л. винесено припис від 15.05.2019 № 477/0/92-19-ДК/0152Пр/08/01/-19, яким зобов'язано ОСОБА_1 у 30 денний термін звільнити вищевказані земельні ділянки.
Відповідно до розрахунків розміру шкоди заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, розташованих за адресою: м. Вільнянськ, Запорізька область, здійснених головним спеціалістом відділу контролю за використанням та охороною земель у Вільнянському, Запорізькому, Новомиколаївському районах та м. Запоріжжі Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області Гаспаряном С.Л., розмір шкоди заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки площею 2,2389 га складає 105 928,75 грн, а земельної ділянки площею 5,9900 га складає 9 210,19 грн, а загалом - 115 138,94 грн.
Постановою про закриття справи від 22.05.2019 № 477/0/92-19-ДК/0142По/08/01/-19, розглянувши протокол про адміністративне правопорушення від 15.05.2019 № 477/0/92-19ДК/0165П/07/01/-19 відносно ОСОБА_1 щодо вищевикладених обставин самовільного зайняття земельних ділянок було встановлено, що в порушенні є ознаки злочину, відповідальність за який передбачено ст. 197-1 Кримінального кодексу України. З огляду на викладене, справу про адміністративне правопорушення, яке вчинив гр. ОСОБА_1 закрито, а матеріали справи передано до Вільнянського відділення поліції Пологівського відділу поліції ГУНП в Запорізькій області.
Згідно з висновком експерта від 07.06.2019 № 20-53, за результатами проведення судової економічної експертизи у кримінальному провадженні № 42019081350000113 від 07.05.2019 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 197-1 КК України, розрахунок головного спеціаліста відділу контролю за використанням та охороною земель у Вільнянському, Запорізькому, Новомиколаївському районах та м. Запоріжжі Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області Гаспаряна С.Л., у сумі 105 928,75 грн, підтверджується. Розрахунок головного спеціаліста відділу контролю за використанням та охороною земель у Вільнянському, Запорізькому, Новомиколаївському районах та м. Запоріжжі Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області Гаспаряна С.Л., у сумі 9 210,19 грн, підтверджується.
Також, прокурором до позову долучено договір на обробіток ґрунту, засів, внесення мінеральних добрив, збирання врожаю від 15.08.2018, укладений між громадянами ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 з однієї сторони та ФГ «Сенів» з іншої сторони.
Предметом договору, згідно з п. 2.1., є обробіток ґрунту, засів, внесення міндобрив, збирання врожаю.
Строк дії договору згідно з п. 5.1 визначено з 15.08.2018 по 30.08.2019.
У подальшому, прокурором Вільнянського відділу Токмацької місцевої прокуратури Запорізької області 14.06.2019 затверджено обвинувальний акт у кримінальному провадженні № 42019081350000113 від 07.05.2019 відносно ОСОБА_1 за обвинуваченням у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 197-1 КК України за фактом самовільного зайняття земельних ділянок з кадастровим номером 2321510100:03:001:0005 загальною площею 5,9900 га та земельної ділянки, яка межує з земельною ділянкою з кадастровим номером 2321510100:03:001:0005, загальною площею 2,2389 га, які знаходиться в м. Вільнянськ Запорізької області.
Проведеним слідчим СВ Вільнянського ВП Пологівського ВП ГУНП в Запорізькій області оглядом місця події від 07.12.2019 також встановлено, що візуальним оглядом земельних ділянок з кадастровими номерами 2321510100:03:001:0038, 2321510100:03:001:0037 та 2321510100:03:001:0035 (утвореними внаслідок поділу земельної ділянки з кадастровим номером 2321510100:03:001:0005), а також земельної ділянки загальною площею 2,2389 га, яка є суміжною з земельними ділянками з кадастровими номерами 2321510100:03:001:0038, 2321510100:03:001:0037 та 2321510100:03:001:0035 встановлено, що на них знаходяться незібрані посіви сільськогосподарської культури - пшениці в незадовільному стані.
Листом від 26.12.2019 № 02-02-08/2049 Виконавчий комітет Вільнянської міської ради повідомив Вільнянський відділ Токмацької місцевої прокуратури про те, що позов про стягнення з ОСОБА_1 завданої шкоди та звільнення самовільно зайнятих земельних ділянок з кадастровими номерами 2321510100:03:001:0035, 2321510100:03:001:0037, 2321510100:03:001:0038, а також земельної ділянки площею 2,2389 га, Вільнянською міською радою не подавався у зв'язку з тим, що зазначені земельні ділянки Вільнянською міською радою за призначенням не використовувались, використовувати не планувалось. Також повідомлено, що на час надання вказаної відповіді вищезазначені земельні ділянки ОСОБА_1 та іншими особами не використовуються.
Листом від 29.12.2019 № 37/1-4011вих-19 Токмацька місцева прокуратура повідомила Вільнянську міську раду про встановлені підстави для захисту інтересів держави у судовому порядку, шляхом звернення до суду з позовом в інтересах держави в особі Вільнянської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення шкоди за самовільне зайняття земельних ділянок, та їх звільнення. Враховуючи, що заходи на усунення порушень інтересів держави Вільнянською міською радою не вживались, Токмацька місцева прокуратура Запорізької області, керуючись ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» звертається до Вільнянського районного суду Запорізької області з позовом до ОСОБА_1 про стягнення шкоди за самовільне зайняття земельних ділянок у сумі суму 115 138 грн., та їх звільнення.
З матеріалів справи також встановлено, що в подальшому рішенням Вільнянської міської ради Запорізької області від 23.12.2021 № 15 було затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_1 та передано в оренду земельну ділянку з кадастровим номером 2321510100:03:001:0037 на підставі договору оренди землі від 16.02.2022.
Рішенням Вільнянської міської ради Запорізької області від 23.12.2021 № 14 було затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_2 та в подальшому передано в оренду земельну ділянку з кадастровим номером 2321510100:03:001:0038 на підставі договору оренди землі від 16.02.2022.
Рішенням Вільнянської міської ради Запорізької області від 23.12.2021 № 16 було затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_3 та в подальшому передано в оренду земельну ділянку з кадастровим номером 2321510100:03:001:0035 на підставі договору оренди землі від 16.02.2022.
Ухвалою Вільнянського районного суду Запорізької області від 02.06.2022 у справі № 314/2662/19 звільнено ОСОБА_1 від кримінальної відповідальності за інкриміноване йому кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 197-1 КК України, в кримінальному провадженні № 42019081350000113, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 07.05.2019, на підставі п. 1 ч. 1 ст. 49 КК України, у зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності, а зазначене кримінальне провадження, відносно ОСОБА_1 , закрито на підставі п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України.
На запит Запорізької окружної прокуратури Запорізької області від 29.10.2025 № 54-9052ВИХ-25, Вільнянською міською радою листом від 31.10.2025 № 02-03-09/5259 щодо зайняття та використання на теперішній час земельної ділянки без кадастрового номеру площею 2,2389 га, яка відповідно до наданої схеми земельної ділянки, виконаної ФОП ОСОБА_6 , складається із чотирьох земельних ділянок площею 0,2429 га, 0,0874 га, 0,3608 га та 1,5478 га, повідомлено, що:
- земельні ділянки площею 0,2429 га, 0,0874 га, та 1,5478 га на теперішній час не зайняті та не використовуються;
- земельна ділянка площею 0,3608 га частково увійшла до складу земельної ділянки площею 0,6000 га, кадастровий номер 2321510100:03:001:0039, розташована за адресою: АДРЕСА_1 , яка на теперішній час перебуває в оренді гр. ОСОБА_7 . Частина земельна ділянка площею 0,3608 га, яка не увійшла до складу земельної ділянки площею 0,6000 га, кадастровий номер 2321510100:03:001:0039, на теперішній час не зайнята та не використовується.
Відповідно до положень ст. 13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
За змістом ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Статтею 41 Конституції України закріплено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним. Використання власності не може завдавати шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.
Частиною 1 ст. 15 ЦК України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно з ч. 1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
За змістом ч. 1 ст. 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
За положеннями ст. 391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.
Згідно з ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно з п. «ґ» ч. 1 ст. 90 ЗК України, власники земельних ділянок мають право на відшкодування збитків, у випадках передбачених законом.
Згідно зі ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Згідно зі ст. 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Статтею 125 Земельного кодексу України встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до ч. 2 ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Згідно зі ст. 134 ЗК України земельні ділянки державної чи комунальної власності продаються або передаються в користування (оренду, суперфіцій, емфітевзис) окремими лотами на конкурентних засадах (на земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
За змістом ч. 3 ст. 152 ЗК України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: а) визнання прав; б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; в) визнання угоди недійсною; г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; ґ) відшкодування заподіяних збитків; д) застосування інших, передбачених законом, способів.
Згідно з ч. 1 ст. 158 ЗК України земельні спори вирішуються судами, органами місцевого самоврядування.
Згідно п. «б» ч. 1 ст. 211 ЗК України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства, зокрема, за самовільне зайняття земельних ділянок.
Відповідно до ст. 212 ЗК України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.
Згідно з положеннями ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
У статті 188 ЗК України визначено, що державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель встановлюється законом.
Згідно ст. 9 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом: проведення перевірок; розгляду звернень юридичних і фізичних осіб; участі у прийнятті в експлуатацію меліоративних систем і рекультивованих земель, захисних лісонасаджень, протиерозійних гідротехнічних споруд та інших об'єктів, які споруджуються з метою підвищення родючості ґрунтів та забезпечення охорони земель; розгляду документації із землеустрою, пов'язаної з використанням та охороною земель; проведення моніторингу ґрунтів та агрохімічної паспортизації земель сільськогосподарського призначення.
За змістом ст. 10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право: безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель; давати обов'язкові для виконання приписи з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків; складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності; у разі неможливості встановлення особи правопорушника земельного законодавства на місці вчинення правопорушення доставляти його до органів Національної поліції чи до приміщення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради для встановлення особи порушника та складення протоколу про адміністративне правопорушення; викликати громадян, у тому числі посадових осіб, для одержання від них усних або письмових пояснень з питань, пов'язаних з порушенням земельного законодавства України; передавати до органів прокуратури, органів досудового розслідування акти перевірок та інші матеріали про діяння, в яких вбачаються ознаки кримінального правопорушення; проводити у випадках, встановлених законом, фотографування, звукозапис, кіно- і відеозйомку як допоміжний засіб для запобігання порушенням земельного законодавства України; звертатися до суду з позовом щодо відшкодування втрат лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився.
Згідно з п. 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 15, Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра економіки, довкілля та сільського господарства і який реалізує державну політику у сфері національної інфраструктури геопросторових даних, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру.
При цьому, згідно з п. 1 Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29.09.2016 № 333 (в редакції на час спірних правовідносин) Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області, є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане.
Згідно з пп. 30, 31, 34 п. 4 вказаного Положення, Головне управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює державний нагляд (контроль) в агропромисловому комплексі: у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, в тому числі за: дотриманням вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових договорів, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок; дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; дотриманням вимог земельного законодавства органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування з питань передачі земель у власність та надання у користування, у тому числі в оренду, зміни цільового призначення, вилучення, викупу, продажу земельних ділянок або прав на них на конкурентних засадах; обстежує земельні ділянки, які підлягають рекультивації, та видає спеціальні дозволи на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок відповідно до проектів, затверджених у встановленому порядку, а також обстежує земельні ділянки, яким заподіяна шкода внаслідок їх самовільного зайняття, використання не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу; розраховує розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання їх не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу, та вживає заходів щодо її відшкодування в установленому законодавством порядку.
Пунктом 7 Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 № 963 (в редакції на час спірних правовідносин) визначено, що розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, проводиться Держекоінспекцією та її територіальними органами або Держгеокадастром та його територіальними органами, а розміру шкоди, заподіяної юридичним та фізичним особам, - територіальними органами Держгеокадастру на підставі матеріалів обстежень земельних ділянок, проведених відповідно до Порядку виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.11.2000 № 1619.
У ч. 2 ст. 78 ЦПК України передбачено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно з ч. 1 ст. 80 ЦПК України достатніми є докази, які в своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (ч. 1 ст. 76 ЦПК України).
Відповідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Як встановлено судом, з відповідей Виконавчого комітету Вільнянської міської ради Запорзької області від 15.09.2019 № 02-02-08/773 та від 31.10.2025 № 02-03-09/5259 підтверджено, що земельна ділянка з кадастровим номером 2321510100:03:001:0005 площею 5,99 га, земельні ділянки з кадастровими номерами 2321510100:03:001:0038 площею 1,9816 га, 2321510100:03:001:0037 площею 1,9816 га та 2321510100:03:001:0035 площею 1,9816 га, утворені внаслідок поділу земельної ділянки з кадастровим номером 2321510100:03:001:0005, а також земельна ділянки площею 2,2389 га, яка межує з земельними ділянками з кадастровими номерами 2321510100:03:001:0038, 2321510100:03:001:0037 та 2321510100:03:001:0035 перебувають у комунальній власності Вільнянської міської територіальної громади та знаходяться в межах м. Вільнянськ Запорізької області.
Рішеннями Вільнянської міської ради Запорізької області від 16.11.2017 № 24, № 25, № 26 були надані дозволи на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для передачу в оренду для ведення особистого селянського господарства, зокрема, гр. ОСОБА_3 , ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (кадастрові номери 2321510100:03:001:0038, 2321510100:03:001:0037 та 2321510100:03:001:0035).
Водночас, отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного вирішення питання про надання її у власність (користування), а тому не створює правових наслідків, крім тих, що пов'язані з неправомірністю прийняття рішення органом місцевого самоврядування (постанова Великої Палати Верховного Суду від 28.11.2018 у справі № 826/5735/16).
Рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою є стадією процесу отримання права власності чи користування на земельну ділянку. Однак отримання такого дозволу не гарантує особі чи невизначеному колу осіб набуття такого права, оскільки дозвіл не є правовстановлюючим актом (постанова Великої Палати Верховного Суду від 17.10.2018 у справі № 380/624/16-ц).
Крім того, в постанові від 30.05.2018 у справі № 826/5737/16 Велика Палата Верховного Суду також вказала, що надання дозволу уповноваженим органом місцевого самоврядування на розроблення проекту щодо відведення ділянки із земель комунальної власності не означає позитивного рішення про передачу її в користування.
Системний аналіз правових норм свідчить про те, що саме затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у користування є завершальною стадією процедури відведення земельної ділянки.
Відтак суд відхиляє доводи відповідача про необґрунтованість позовних вимог прокурора з цих підстав, оскільки використання земельної ділянки з до кінця не оформленими документами не узгоджується з приписами ст. ст. 116, 124, 134, 211 ЗК України.
Також, як було встановлено судом, кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_1 у вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 197-1 КК України за фактом зайняття вищевказаних спірних земельних ділянок закрито судом на підставі ст. 49 КК України.
У постанові Верховного Суду від 19.02.2025 у справі № 712/8174/23 констатовано, що у результаті закриття кримінального провадження у зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК України за ініціативою та згодою особи, яка притягується до кримінальної відповідальності, суд не може і не повинен констатувати факт вчинення цією особою кримінально-караного діяння. Адже кримінальний процесуальний закон зобов'язує суд розглянути клопотання сторони захисту про таке звільнення невідкладно. У разі розгляду такого клопотання без проведення повного судового розгляду суд не може констатувати винуватість або навпаки невинуватість особи у вчиненні інкримінованого діяння.
Відтак факт скоєння ОСОБА_1 кримінально караного самовільного зайняття спірних земельних ділянок у судовому порядку встановлено не було.
Водночас варто зазначити, що державний контроль за раціональним використанням та охороною земель як основного національного багатства, що перебуває під особливою охороною держави, має важливе значення, оскільки земельне законодавство надає землевласникам та землекористувачам широкі права щодо самостійного господарювання на землі, однак у силу положень ст. 41 Конституції України така діяльність не повинна завдавати шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.
Державний контроль за використанням і охороною земель являє собою діяльність компетентних органів держави, спрямовану на додержання вимог земельного законодавства, забезпечення гарантій реалізації земельно-правових норм та утвердження законності у земельних відносинах. Він дозволяє не тільки виявляти й усувати наслідки правопорушень у сфері використання та охорони земель, вимог земельного законодавства, а й застосовувати у необхідних випадках до таких порушників земельного законодавства заходи відповідальності. Цей контроль охоплює всі категорії земель незалежно від форм власності та видів землекористування і поширюється на всіх суб'єктів земельних відносин.
Такий державний контроль за охороною та використанням земель може здійснюватися, у тому числі, посадовою особою територіального управління Держгеокадастру шляхом проведення перевірок. Для реалізації завдань у сфері здійснення контролю за використанням та охороною земель державний інспектор має право, зокрема, здійснювати обстеження земельних ділянок, видавати приписи, складати акти перевірки або протоколи про адміністративні правопорушення з метою притягнення винних осіб до відповідальності, а тому такі складені в рамках перевірки уповноваженими посадовими особами документи самі по собі є доказами, що підтверджують певні факти та містять дані про обставини, які встановлювались в ході такої перевірки.
Так, матеріалами цивільної справи підтверджено, що уповноваженими особами Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області у травні 2019 року було проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства щодо земельної ділянки з кадастровим номером 2321510100:03:001:0005 площею 5,99 га, а також земельної ділянки площею 2,2389 га, яка межує з земельною ділянкою з кадастровим номером 2321510100:03:001:0005, які знаходиться в м. Вільнянськ Запорізької області.
За результатами перевірки складено акти перевірки від 15.05.2019 № 477/0/92-19-ДК/1023/ПП/09/01/-19 та від 15.05.2019 № 477/0/92-19-ДК/1024/АП/09/01/-19, якими підтверджено факт самовільного зайняття та використання вищевказаних земельних ділянок за відсутності будь-яких документів, що посвідчують права на них саме ОСОБА_1 , протокол про адміністративне правопорушення від 15.05.2019 № 477/0/92-19ДК/0165П/07/01/-19 відносно саме ОСОБА_1 , зі змістом якого останній був ознайомлений та підписав його, надавши свої пояснення щодо обставин вчинення адміністративного правопорушення, а також припис про усунення порушень від 15.05.2019 за № 477/0/92-19-ДК/0152Пр/03/01/-19.
При цьому, відповідачем не надано суду жодних доказів, які б підтверджували оскарження ОСОБА_1 результатів такої перевірки у адміністративному або судовому порядку.
Крім того, в ході судового розгляді ОСОБА_1 надав аналогічні протоколу про адміністративне правопорушення пояснення, зазначивши, що на час проведення перевірки Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області та проведення відповідних слідчих дій у 2019 році займався питанням оформлення права користування спірних земельних ділянок.
Суд констатує, що матеріалами справами підтверджено факт відсутності у ОСОБА_1 станом на 15.05.2019 відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки з кадастровим номером 2321510100:03:001:0005 площею 5,99 га, а також земельної ділянки площею 2,2389 га, яка межує з земельною ділянкою з кадастровим номером 2321510100:03:001:0005 у власність або надання у користування (оренду), а також відсутності вчинених будь-яких інших правочинів щодо таких земельних ділянок на підтвердження наявності законних підстав для їх фактичного використання.
Водночас, відповідачем жодних доказів на підтвердження наявності законних підстав для користування такими земельними ділянками суду також не надано.
При цьому, площа та межі фактичного самовільного зайняття вищевказаних земельних ділянок встановлені та підтверджується відповідним протоколом огляду місця події від 15.05.2019 разом із технічним звітом, що є додатком до вказаного протоколу, актами перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо об'єкту - земельної ділянки від 15.05.2019 № 477/0/92-19-ДК/1023/ПП/09/01/-19 та від 15.05.2019 № 477/0/92-19-ДК/1024/АП/09/01/-19, протоколом про адміністративне правопорушення від 15.05.2019 № 477/0/92-19ДК/0165П/07/01/-19 відносно ОСОБА_1 , постановою про закриття справи від 22.05.2019 № 477/0/92-19-ДК/0142По/08/01/-19.
Розрахунки розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок на загальну суму 115 138,94 грн, які складені в ході проведення перевірки уповноваженими особами Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області, здійснені у відповідності до вимог Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, псування земель, порушення режиму, нормативів і правил їх використання, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 № 963 (зі змінами) та підтверджені висновком судової економічної експертизи від 07.06.2019 № 20-53.
Будь-яких зауважень та заперечень зі сторони відповідача щодо змісту, правильності та обґрунтованості таких розрахунків суду також не надходило.
Вищезазначене в сукупності свідчить про доведеність прокурором факту самовільного зайняття ОСОБА_1 вищезазначених земельних ділянок, та є підставою для цивільної відповідальності останнього на підставі ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», п. «ґ» ч. 2 ст. 152, п. «б» ч. 1 ст. 211 ЗК України, а саме необхідності відшкодування власнику земельних ділянок - Вільнянській міській раді заподіяних збитків.
Слід також зауважити, що Верховний Суд в ході касаційного перегляду судових рішень неодноразово звертався до категорії стандарту доказування та відзначав, що принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи. Цей принцип передбачає покладання тягаря доказування на сторони. Одночасно цей принцип не передбачає обов'язку суду вважати доведеною та встановленою обставину, про яку сторона стверджує. Така обставина підлягає доказуванню таким чином, аби задовольнити, як правило, стандарт переваги більш вагомих доказів, тобто коли висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається більш вірогідним, ніж протилежний (постанови Верховного Суду від 02.10.2018 у справі № 910/18036/17, від 23.10.2019 у справі № 917/1307/18, від 18.11.2019 у справі № 902/761/18, від 04.12.2019 у справі № 917/2101/17, від 25.06.2020 у справі № 924/233/18).
Аналогічний стандарт доказування застосовано Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 18.03.2020 у справі № 129/1033/13-ц.
Такий підхід узгоджується з судовою практикою Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ), юрисдикція якого поширюється на всі питання тлумачення і застосування Конвенції (пункт 1 статті 32 Конвенції). Так, зокрема, у рішенні 23.08.2016 у справі «Дж. К. та Інші проти Швеції» («J.K. AND OTHERS v. SWEDEN») ЄСПЛ наголошує, що «у країнах загального права у кримінальних справах діє стандарт доказування «поза розумним сумнівом» («beyond reasonable doubt»). Натомість, у цивільних справах закон не вимагає такого високого стандарту; скоріше цивільна справа повинна бути вирішена з урахуванням «балансу вірогідностей». Суд повинен вирішити, чи являється вірогідність того, що на підставі наданих доказів, а також правдивості тверджень заявника, вимога цього заявника заслуговує довіри».
Схожий стандарт під час оцінки доказів застосовано у рішенні ЄСПЛ від 15.11.2007 у справі «Бендерський проти України» («BENDERSKIY v. Ukraine»), в якому суд оцінюючи фактичні обставини справи звертаючись до балансу вірогідностей вирішуючи спір виходив з того, що факти встановлені у експертному висновку, є більш вірогідним за інші докази.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що прокурором доведено позовні вимоги належними, допустимими та достатніми доказами.
У свою чергу відповідачем в ході розгляду справи судом першої інстанції, не надано жодних доказів на спростування тверджень прокурора щодо самовільного зайняття ОСОБА_1 належних Вільнянській міській раді земельних ділянок.
До аналогічних висновків щодо наявності підстав для стягнення шкоди, завданої самовільним зайняттям земельних ділянок у подібних спірних правовідносинах дійшов також Верховний Суд у постанові від 11.11.2022 у справі № 703/1230/21.
Таким чином, суд доходить висновку про необхідність задоволення позовної вимоги прокурора про стягнення з ОСОБА_1 на користь Вільнянської міської ради шкоди, завданої самовільним зайняттям земельних ділянок у повному обсязі, а саме в розмірі 115 138,94 грн.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Токмацькою місцевою прокуратурою Запорізької області при поданні позову було заявлено 3 позовні вимоги, з яких одна - майнового характеру про стягнення шкоди в розмірі 115 138,94 грн, за яку сплачено судовий збір в розмірі 1 921,00 грн, а також дві позовні вимоги немайнового характеру, за які сплачено судовий збір в розмірі 3 842,00 грн (2 х 1 921,00 грн). Загалом прокурором сплачено судового збору в розмірі 5 763,00 грн.
Враховуючи, що ухвалою від 05.11.2025 у цій справі судом вирішено повернути Запорізькій обласній прокуратурі кошти, витрачені у 2019 році на сплату судового збору при здійсненні представництва інтересів держави, у розмірі 3 842,00 грн за дві позовні вимоги немайнового характеру, провадження у справі за якими було закрито у зв'язку відсутністю предмету спору, а також враховуючи задоволення судом однієї вимоги майнового характеру про стягнення шкоди, з відповідача на користь Запорізької обласної прокуратури підлягає стягненню судовий збір у розмірі 1 921,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 13, 14, 41 Конституції України, ст. ст. 83, 116, 122, 124, 134, 152, 158, 188, 211, 212 Земельного кодексу України, ст. ст. 12, 76, 81, 95, 258, 259, 263, 264, 265 ЦПК України, ст. ст. 15, 16, 317, 319, 391, 1166 ЦК України, суд
Позов Запорізької окружної прокуратури Запорізької області в інтересах держави в особі Вільнянської міської ради Запорізької області до ОСОБА_1 про стягнення шкоди, завданої самовільним зайняттям земельних ділянок, задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 ) на користь Вільнянської міської ради Запорізької області (ідентифікаційний код юридичної особи: 25486771, вул. Бочарова, буд. 4, м. Вільнянськ, Вільнянський р-н, Запорізька обл., 70002) шкоду, завдану самовільним зайняттям земельних ділянок у розмірі 115 138 (сто п'ятнадцять тисяч сто тридцять вісім) гривень 94 копійки.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 ) на користь Запорізької обласної прокуратури в особі Запорізької окружної прокуратури Запорізької області (ідентифікаційний код юридичної особи: 02909973, вул. Залізнична, буд. 17, м. Запоріжжя, 69002, розрахунковий рахунок: UA438201720343180001000000271, відкритий в Державній казначейській службі України, м. Київ, МФО 820172, отримувач: Запорізька обласна прокуратура, код класифікації видатків бюджету - 2800) кошти, витрачені на сплату у 2019 році судового збору при здійсненні представництва інтересів держави, в розмірі 1 921 (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна) гривня 00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 29.12.2025.
Суддя Наталія Юріївна Мануйлова
29.12.2025