Рішення від 12.12.2025 по справі 523/23887/25

Справа № 523/23887/25

Провадження №2-а/523/215/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" грудня 2025 р. м.Одеса

Пересипський районний суд м. Одеси в складі:

головуючого судді Бокова О.М.,

за участі секретаря судового засідання Шаріпової Ю.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду №7, в м. Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах якого діє Комарова Ганна Олексіївна до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про адміністративне правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом про скасування постанови про адміністративне правопорушення та закриття провадження у справі.

Позовна заява мотивована тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_2 , має відстрочку від призову на військову службу за п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". У зв'язку з наявністю відмітки про порушення правил військового обліку, що було відображено у додатку Резерв+, особисто 01.09.2025 року, звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 , внаслідок чого відносно ОСОБА_1 було складено адміністративний протокол від 01.09.2025 N?4376 за порушення ним правил військового обліку - не прибув за повісткою для уточнення даних.

10.09.2025 року уповноваженою особою ІНФОРМАЦІЯ_3 було винесено постанову N4376 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.210-1 КУпАП - не прибуття за повісткою для уточнення даних та накладено штраф в розмірі 17 000 гривень.

ОСОБА_1 , при складанні протоколу, повідомив, що жодних повісток він не отримував та просив надати йому для ознайомлення додатки до протоколу, які в ньому зазначені, а саме: повістку та поштовий конверт, опис вкладення у цінний лист та трекінг Укрпошти. Військовозобов'язаному було відмовлено у ознайомленні з додатками та запропоновано писати окрему заяву, яку необхідно подати через канцелярію та чекати на дзвінок з ТЦК та СП щодо часу та дати ознайомлення з адміністративними матеріалами. Канцелярія Відповідача 01.09.2025 не прийняла таку заяву, зазначивши про необхідність подання її з ранку наступного дня. 02.09.2025 ОСОБА_1 було надано до канцелярії заяву про ознайомлення з матеріалами адмін справи (копію додаю). Також, ним у протоколі було зазначено, що повістку або оповіщення він не отримував, тому не згоден з порушенням військового обліку.

Розгляд справи було призначено на 10.09.2025 об 11.00. До цього часу він декілька разів приїзжав до ІНФОРМАЦІЯ_3 з метою ознайомлення з матеріалами, проте таку можливість надано так і не було.

Більш того, ОСОБА_1 10.09.2025 прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 на розгляд адміністративної справи, проте йому зазначили, що розгляд буде в інший день, про що його також буде додатково повідомлено. З того часу ОСОБА_1 декілька разів на тиждень приходив особисто до ТЦК з'ясувати стан розгляду адміністративної справи, внаслідок чого, останній раз йому було повідомлено, що постанову направлено поштою, яку він отримав лише 04.11.2025 року.

Позивач стверджує, що наведена постанова винесена з порушенням норм законодавства та підлягає скасуванню, оскільки жодної повістки про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_3 він не отримував, проте відповідачем всупереч вимогам ст.ст.245, 280 КУпАП при винесенні оскаржуваної постанови не було належним чином з'ясовано чи було вчинене адміністративне правопорушення, чи наявна вина у вчиненні такого правопорушення та не дотримано процесу розгляду справи щодо притягнення особи до адміністративної відповідальності. Крім того, зазначив, що вказана постанова була винесена без його участі та він її не отримував, а про її існування дізнався лише після письмового запиту.

Враховуючи, що оскаржувану постанову позивач отримав вже після пропуску строку для звернення до суду з цим позовом, строк звернення до суду ним було пропущено з поважних причин, які не залежали від нього.

З урахуванням викладеного ОСОБА_1 просить поновити йому строк звернення до суду з вказаним адміністративним позовом, скасувати постанову ІНФОРМАЦІЯ_3 по справі про адміністративне правопорушення N?4376 від 10.09.2025 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП та провадження по справі про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності закрити у зв'язку з відсутністю складу правопорушення.

Ухвалою Пересипського районного суду м.Одеси від 14.11.2025 року відкрито провадження у вищенаведеній справі та призначено до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

Позивач та його представник в судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, представник позивача надала заяву в якій позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити з підстав викладених у ній, а також просив розгляд справи проводити без її участі та участі позивача.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив. Заяв, клопотань на адресу суду не надходило.

Дослідивши матеріали справи, докази надані позивачем на підтвердження позовних вимог в їх сукупності, вирішуючи питання, передбачені ст.ст. 9, 244 КАС України, суд дійшов наступного висновку.

Судом встановлено, що постановою № 4376 від 10.09.2025 року у справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст.210-1 КУпАП від 14.05.2025 р. ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності, за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, в особливий період, а саме: особисто не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 у строк до 03.07.2025 року для уточнення даних за повісткою №4111420 від 23.06.2025 року та про причини неявки не повідомив, про виклик був сповіщений листом №0610263403650.

Даною постановою ОСОБА_1 визнано винним за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП та накладено штраф у розмірі 17000 грн.

Аналогічний зміст адміністративного правопорушення наведений у протоколі № 4376 від 01.09.2025 року про адміністративне правопорушення за ч.3 ст. 210-1 КУпАП.

Відповідно до статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності. Адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків (стаття 10 КУпАП).

Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності (стаття 7 КУпАП).

Частиною 2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст.246 КУпАП порядок провадження в справах про адміністративні правопорушення в органах (посадовими особами), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення, визначається цим кодексом та іншими законами України.

Статтею 235 КУпАП передбачено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (ст. ст. 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).

Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

За приписами ст.245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне та об'єктивне встановлення обставин справи, вирішення її у точній відповідності до закону.

Згідно з ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, є лише одним із можливих видів доказів наряду зокрема і з протоколом про адміністративне правопорушення.

Відповідно до п. 1 розділу 1 Інструкції зі складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки протоколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 01.01.2024 року № 3, ця Інструкція визначає процедуру складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки протоколів та оформлення матеріалів про такі адміністративні правопорушення: порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зіпсуття військово-облікових документів чи втрата їх з необережності (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).

Згідно з п. 3 розділу 2 Інструкції у протоколі зазначається: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативно-правовий акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, імена, по батькові (за наявності), адреси свідків (якщо вони є); пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.

Пунктом 6 цього ж розділу Інструкції визначено, що до протоколу долучаються докази, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення. Докази, які долучаються до протоколу, повинні містити достовірну інформацію, відповідати вимогам законодавства та правилам діловодства. Обов'язок щодо збирання доказів та оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення покладається на уповноважену особу, яка складає протокол.

Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності, можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи в його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.

Позивач зазначає, що обставини зазначені в протоколі, які стали підставою для складання оскаржуваної постанови не відповідають дійсності, оскільки жодної повістки про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_3 для уточнення даних він не отримував.

Як вбачається, з матеріалів справи оскаржувана постанова було винесено на підставі встановлених у протоколі обставинах, який містить посилання на додатки в тому числі на повістку, проте відповідачем не долучено їх до справи в якості заперечення, що позбавляє суд пересвідчитись чи містить протокол посилання на докази, на підставі яких був зроблений висновок про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.

Відповідно до ч. 2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Згідно ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідачем не надано відзиву на позовну заяву та не надано доказів на спростування позиції позивача. Не надано також матеріалів, які стали підставою для прийняття оскаржуваної постанови.

З огляду на викладене, суд приходить до переконання, що матеріалами справи не підтверджено факту вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення та відповідачем не підтверджено належними та допустимими доказами правомірність притягнення позивача до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.

Відповідно до п. 3 ч. 3 ст.286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.

За таких обставин, суд вважає за необхідне оскаржувану постанову скасувати, а справу про адміністративне правопорушення закрити у зв'язку із відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.

Крім того, суд зазначає, що оскаржувана постанова винесена 10.09.2025 року, направлена позивачу поштою, позивач отримав її копію 04.11.2025 року, до суду подав адміністративний позов 10.11.2025 року, тобто після пропуску строку для звернення до суду з адміністративним позовом, однак такий строк пропущений з поважних причин, тому строк оскарження постанови підлягає поновленню.

У силу вимог частини першої статті 139 КАС України, сплачений позивачем судовий збір в розмір 605,60 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі викладеного та керуючись статтями 210-1 КУпАП, 73-77, 90, 205, 241-246, 251, 255, 268, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про адміністративне правопорушення N?4376 від 10.09.2025 року.

Позовну заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_2 ) про скасування постанови про адміністративне правопорушення - задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову ІНФОРМАЦІЯ_1 за N?4376 від 10.09.2025 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст.210-1 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі 17000 грн.

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст.210-1 КУпАП - закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_2 ) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) витрати зі сплати судового збору у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.

Рішення може бути оскаржено до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня складання повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення суду складено 12.12.2025 року.

Суддя О.М.Боков