Постанова від 05.11.2025 по справі 711/6468/25

Справа № 711/6468/25

Номер провадження 3/711/1813/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 листопада 2025 року м.Черкаси

Суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси Остапенко Ю.А., розглянувши за участю захисника Чорноіваненка Д. О. адміністративні матеріали, які надійшли з Департаменту формування доброчесності політичних фінансів Національного агентства з питань запобігання корупції, про притягнення

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , голови комісії з припинення політичної партії «Партія вільних демократів»,

до адміністративної відповідальності за ст. 212-21 КУпАП України,

ВСТАНОВИВ :

ОСОБА_1 , як голова комісії з припинення політичної партії «Партія вільних демократів», всупереч вимогам статті 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», порушила порядок подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, чим вчинила адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 212-21 КУпАП, а саме: не забезпечила подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за І квартал 2025 року до 12 травня 2025 року, про що свідчить Список політичних партій, які не подали або несвоєчасно подали Звіти, оприлюднений на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

ОСОБА_1 була належним чином повідомлена про час і місце розгляду справи шляхом отримання повідомлень у додатку «Viber» на вказаний у протоколі контактний номер телефону, про що свідчать відповідні довідки в матеріалах справи, однак в судові засідання не з'явилася, натомість інтереси останньої під час судового розгляду представляв адвокат Чорноіваненко Д. О.

У судове засідання 19.08.2025 учасники справи не з'явилися, про причини неявки суду не повідомили.

Розгляд справи 15.09.2025 був відкладений за клопотанням захисника Набокіної Н. А. Чорноіваненка Д. О. про надання часу для ознайомлення з матеріалами.

У подальших судових засіданнях захисник Чорноіваненко Д. О. пояснив, що ОСОБА_1 не визнає себе винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, оскільки вважає, що подати звіт ліквідатору за політичну партію неможливо. Так, відповідно до ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» фінансовий звіт партії подається в два етапи: спочатку місцеві осередки подають звіти центральній політичні партії, на основі яких центральний осередок подає звіт до НАЗК. Так само і ліквідатор подає звіт до НАЗК лише на підставі звітів місцевих осередків, яких наразі фактично немає, через що звіт подати фактично неможливо. При цьому, політична партія має провести внутрішній і зовнішній аудит, одна з 2021 року бухгалтерський облік діяльності не ведеться, відсутнє майно партії, обіг коштів. Партія має 24 регіональні осередки і доки вони не будуть ліквідовані не може бути ліквідована вся політична партія. Крім того, подача звітності неможлива і з юридичних аспектів, адже «нульовий» звіт ОСОБА_1 подати теж не може, так само як і звільнитися з посади ліквідатора, адже для цього потрібні збори членів партії, хоча сама партія саморозпустилася, рішення про ліквідацію є остаточним і безповоротним, збори членів не проводяться, прийому громадян немає, фінансова діяльність не здійснюється. У цьому випадку партія і її ліквідатор стали заручниками недосконалого законодавчого врегулювання у цій сфері. За період перебування ОСОБА_1 на посаді голови ліквідаційної комісії щодо неї НАЗК неодноразово складались протоколи за ст. 212-21 КУпАП про порушення партією порядку подання звіту партії, що полягало у неподанні звіту про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру. З її боку до НАЗК надавались пояснення щодо неможливості надання повних відомостей у звітах.Зробити звіти за місцеві осередки ОСОБА_1 також не має можливості, тому що всі вони є окремими юридичними особами, і поки не буде відкрита ліквідаційна процедура щодо кожного з осередків, ОСОБА_1 не матиме можливості подати юридично правильний звіт. Зв'язок із керівництвом місцевих організацій втрачений, контактні дані їхні невідомі, в Реєстрі вони не зазначалися, що слугувало перешкодою у зазначенні в звіті інформації щодо них.

Також захисник подав до суду письмове заперечення на протокол про адміністративне правопорушення № 50-33/1058 від 02.07.2025, яке обґрунтоване наступним. Так, уповноваженим представником НАЗК О. Рачинською порушено приписи ч. 2. ст. 254 КУпАП, згідно з якими протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності. Протокол складено 02.07.2025. З протоколу вбачається, що адміністративне правопорушення було виявленим 20.05.2025. Отже, згідно з приписами ч. 2 ст. 254 КУпАП протокол мав бути складений 21.05.2025. Оскільки зазначене порушення не може бути усунуте шляхом складання нового протоколу, провадження у справі слід закрити.

Крім того, після початку ліквідаційної процедури і припинення політичного статусу політичної партії, після подання до податкового органу ліквідаційного звіту (балансу), скасування статусу неприбуткової організації, у юридичної особи відсутні зобов'язання щодо подальшої звітності. 11.08.2021 на позачерговому з'їзді політичної партії «ПАРТІЯ ВІЛЬНИХ ДЕМОКРАТІВ» було прийнято рішення про припинення діяльності (ліквідацію) партії шляхом її саморозпуску та обрання ліквідаційної комісії для здійснення всіх необхідних дій в процесі ліквідації. 03.09.2021 Міністерством юстиції України здійснено державну реєстрацію рішення про припинення політичної партії. Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України «Про політичні партії в Україні» рішення про реорганізацію чи ліквідацію (саморозпуск) політичної партії з дня внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань не може бути скасовано політичною партією. Таким чином, процес саморозпуску політичної партії є безповоротним та з 03.09.2021 юридична особа «політична партія «ПАРТІЯ ВІЛЬНИХ ДЕМОКРАТІВ» не є політичною партією в розумінні статті 2 Закону України «Про політичні партії в Україні», оскільки не виконує мету, з якою її було створено, а саме сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, участі у виборах та інших політичних заходах. До ГУДПС у Черкаській області подано ліквідаційний звіт, за наслідками розгляду ГУДПС у Черкаській області 13.12.2021 прийняло рішення про виключення політичної партії «ПАРТІЯ ВІЛЬНИХ ДЕМОКРАТІВ» із реєстру неприбуткових організацій, що унеможливлює її подальшу діяльність як неприбуткової установи.

Водночас, ОСОБА_1 обвинувачується в неподанні фінансової звітності, яку повинна подавати діюча політична партія з огляду на приписи ст. 17 Закону України «Про політичні партії», а не політична партія в стані ліквідації (припинення) діяльності.З посиланням на ч. 1 та ч. 2 ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», захисник стверджував, що повне припинення діяльності політичної партії із завершенням бухгалтерського обліку та податкової звітності, відсутність фактичних доходів та витрат політичної партії, унеможливлює підготовку до подання фінансової звітності, проведення внутрішньопартійного аудиту та незалежного фінансового аудиту, які є складовими частинами звіту. До затвердження ліквідаційного балансу ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає та подає податковим органам, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітність за останній звітний період (абзац другий ч. 7 ст. 111 ЦКУ). Згідно з ч. 1 ст. 8 розділу ІІІ Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», бухгалтерський облік на підприємстві ведеться безперервно з дня реєстрації підприємства до його ліквідації. Звітним періодом підприємства, що ліквідується, є період з початку звітного року до дати прийняття рішення про його ліквідацію (ч. 3 ст. 13 розділу IV Закону № 996). Тобто звіт до НАЗК можливий лише за період з 01.01.2021 по 11.08.2021. Закон від 23.08.2023, яким поновлювався обов'язок звітування політичних партій, набрав чинності 26.12.2023, хоча на цей момент вже було прийнято рішення про ліквідацію політичної партії (11.08.2021) та ОСОБА_1 вже подано ліквідаційний звіт та ГУ ДПС у Черкаській області і 13.12.2021 прийнято рішення про виключення політичної партії з реєстру неприбуткових організацій, передано до архіву на зберігання документацію партії. Таким чином, оскільки Закон в силу приписів статті 58 Конституції України зворотної сили не має, то він повинен застосовуватися до ОСОБА_1 як голови ліквідаційної комісії, якою вже подані всі звіти, про що свідчить затвердження ліквідаційного балансу, як підстава для зняття з обліку політичної парті в податковій. Відтак неподання головою ліквідаційної комісії звіту політичної партії не утворює події (складу) адміністративного правопорушення, а голова ліквідаційної комісії не є суб'єктом правопорушення за ст. 212-21 КУПАП, оскільки не має обов'язку подавати звітність за діяльності (ліквідації) політичної партії та фактичного зняття політичної партії з податкового обліку.

Також, з огляду на пункти 5-6 розділу 4 Порядку подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом НАЗК 19.02.2021 № 102/21, захисник посилався на те, що станом на момент складання протоколу повноваження керівників місцевих організацій не були припинені і за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань керівниками осередків залишились особи, які були керівниками станом на момент прийняття рішення про ліквідацію політичної партії. Після прийняття рішення про саморозпуск політичної партії, початку широкомасштабної війни російської федерації проти України, зазначені особи самоусунулися від будь-якої діяльності та лише формально є керівниками. У голови ліквідаційної комісії відсутні контактні дані цих осіб, а здійснення розшукових заходів не входить до компетенції голови. Без початку ліквідаційної процедури кожного з осередків політичної партії та набуття статусу керівника осередку політичної партії, голова ліквідаційної комісії не може своїм КЕП підписати звіти за осередки. Таким чином, подати електронний звіт від осередку на центральну політичну партію може виключно керівник осередку або уповноважена особа. ОСОБА_1 не є уповноваженою особою кожного осередку політичної партії та її керівником, а відтак не може підписати звіт своїм КЕП, що має наслідком неможливість подачі звіту. З урахуванням наведеного, просив закрити провадження у справі стосовно ОСОБА_1 у зв'язку із відсутністю події адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 212-21 КУпАП.

На підтвердження викладених доводів захисник Чорноіваненко Д. О. подав до суду витяги з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що містить інформацію про окремі юридичні особи - місцеві осередки Партії вільних демократів, зокрема: Волинську регіональну організацію, Володимир-Волинську міську організацію, Дніпрорудненську міську організацію, Житомирську регіональну організацію, Запорізьку обласну регіональну організацію, Київську регіональну організацію, Львівську регіональну організацію, Новгород-Волинську регіональну організацію, Новосанжарську районну організацію, Одеську регіональну організацію, Полтавську регіональну організацію, Сумську міську партійну організацію, Харківську регіональну організацію, Хмельницьку обласну організацію; копії рішення Міністерства юстиції України № 363/194 від 03.09.2021 про проведення державної реєстрації рішення про припинення політичної партії «Партія вільних демократів» у зв'язку з ліквідацією та супровідного листа про направлення такого рішення Партії; витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, відповідно до якого політична партія «Партія вільних демократів» перебуває в стані припинення з 03.09.2021; копію листа № 1 від 14.01.2022 про прийняття архівним відділом Департаменту управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради на зберігання документів політичної партії «Партія вільних демократів»; копію рішення ГУ ДПС у Черкаській області № 2123014600195 від 13.12.2021 про виключення політичної партії «Партія вільних демократів» з Реєстру неприбуткових установ та організацій на підставі затвердження ліквідаційного балансу, передавального акта або розподільчого балансу неприбутковою організацією, що припиняється.

На підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого статтею 212-21 КУпАП, органом, уповноваженим на складання протоколу, надано:

-роздруківку з вебсайту НАЗК щодо оприлюднення списку політичних партій, які не подали свої Звіти за І квартал 2025 року у зазначений термін, у п. 23 якого зазначено політичну партію «Партія вільних демократів»;

-витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань з відомостями про політичну партію «Партія вільних демократів», представником та головою комісії з припинення якої є ОСОБА_1 ;

-копію листа політичної партії «Партія вільних демократів» від 25.04.2022, у тому числі і протокол (рішення) позачергового ХVІІІ з'їзду політичної партії «Партія вільних демократів» № 1 від 11.08.2021 про ліквідацію партії;

-копію постанови Придніпровського районного суду м. Черкаси у справі № 711/8213/24 від 15.11.2024 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 (ймовірно ОСОБА_1 ) до адміністративної відповідальності за ст. 212-21 КУпАП та закриття провадження у справі, у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи строків, передбачених ст. 38 КУпАП, та притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 (ймовірно ОСОБА_1 ) до адміністративної відповідальності за ст. 212-21 КУпАП та накладення на неї адміністративного стягнення у виді штрафу;

-копію постанови Придніпровського районного суду м. Черкаси у справі № 711/1495/25 від 01.05.2025 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 (ймовірно ОСОБА_1 ) до адміністративної відповідальності за ст. 212-21 КУпАП та накладення на неї адміністративного стягнення у виді штрафу;

-копію постанови Придніпровського районного суду м. Черкаси у справі № 711/4928/25 від 17.06.2025 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 (ймовірно ОСОБА_1 ) до адміністративної відповідальності за ст. 212-21 КУпАП та накладення на неї адміністративного стягнення у виді штрафу;

-копію постанови Черкаського апеляційного суду у справі № 711/1495/25 від 13.06.2025 за апеляційною скаргою захисника Чорноіваненка Д. О. в інтересах ОСОБИ_1 (ймовірно ОСОБА_1 ) на постанову Придніпровського районного суду м. Черкаси від 01.05.2025, відповідно до якої апеляційну скаргу адвоката Чорноіваненка Д. О. було залишено без задоволення, постанову судді Придніпровського районного суду м. Черкаси від 01.05.2025 без змін;

-копію наказу НАЗК «Про визначення уповноважених осіб Національного агентства з питань запобігання корупції» № 1/25 від 01.01.2025 з переліком уповноважених осіб Національного агентства з питань запобігання корупції, серед яких вказано ОСОБА_2 ;

-копії повідомлень від 22.05.2025 та 16.06.2025 про запрошення до НАЗК ОСОБА_1 для надання пояснень та складання адміністративного протоколу за ст. 212-21 КУпАП;

-копії рекомендованих повідомлень про вручення поштових відправлень № 0590017276184 від 27.05.2025 та № 0590017664958 від 18.06.2025;

-роздруківку з вебсайту НАЗК щодо повідомлення про дату, на яку ОСОБА_1 запрошено для надання пояснень та складання протоколу про адміністративне правопорушення;

-акт № 50-25/178 від 01.07.2025 про неявку ОСОБА_1 до НАЗК для надання пояснень та складання адміністративного протоколу, складеного та підписаного керівником відділу реалізації матеріалів перевірок Департаменту формування доброчесності політичних фінансів ОСОБА_3 та головними спеціалістами відділу реалізації матеріалів перевірок Департаменту формування доброчесності політичних фінансів ОСОБА_4 та ОСОБА_5 ;

-копію супровідного листа НАЗК № 50-20/57608-25 від 02.07.2025 про направлення ОСОБА_1 другого примірника адміністративного протоколу з копіями матеріалів;

-копію списку згрупованих поштових відправлень № 3725 від 03.07.2025, фіскального чеку та опису вкладень.

Зазначені вище докази сумнівів щодо їх достовірності та допустимості не викликають, оскільки вони оформлені у визначеному процесуальним законом порядку.

Дослідивши письмові матеріали справи, заслухавши пояснення адвоката Чорноіваненка Д.О., суддя приходить до наступного висновку.

Стаття 9 КУпАП визначає поняття адміністративного правопорушення, яким визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, що посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно зі ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Статтею 280 КУпАП, передбачено що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до статей 251, 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю. Доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтею 212-21 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог

Вказана норма є бланкетною, тобто такою, що, не називаючи конкретних ознак правопорушення або називаючи лише їх частину, відсилає для встановлення змісту ознак правопорушення до інших нормативних актів.

Згідно із ст. 3 Закону України «Про політичні партії в Україні», політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.

Згідно з ч. 9 ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті НАЗК.

26.12.2023 набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» від 23.08.2023 № 3337-1X (далі - Закон № 3337-XI), який відновив звітування політичних партій та обов'язок Національного агентства перевіряти Звіти.

Враховуючи вимоги ч. 3 та ч. 4 розділу ІІІ Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 № 102/21, політитчна партія повинна подати до Національного агентства Звіт за І квартал 2025 року до 12 травня 2025 року.

Частиною 20 ст. 17 Закону передбачено, що протягом 10 календарних днів з дня завершення строку на подання політичними партіями звітів про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру Національне агентство на своєму офіційному вебсайті оприлюднює список політичних партій, які не подали свої звіти у визначений цим Законом строк, та забезпечує притягнення винних осіб до відповідальності, передбаченої законом.

Списки політичних партій, які не подали свої Звіти у визначений Законом строк (далі - Списки), розміщені на офіційному вебсайті Національного агентства за посиланнями: https://nazk.gov.ua/uk/83499/.

Політична партія «Партія вільних демократів» (ідентифікаційний код - 21708217) зазначена у пункті 23 Списку політичних партій, які не подали або несвоєчасно подали Звіти за І квартал 2025 року у визначений Законом строк.

Відповідно до ст. 23 Закону України «Про політичні партії в Україні», політичні партії припиняють свою діяльність шляхом реорганізації чи ліквідації (саморозпуску) або в разі заборони її діяльності чи анулювання реєстрації в порядку, встановленому цим та іншими законами України. Рішення про реорганізацію чи саморозпуск приймається з'їздом (конференцією) політичної партії відповідно до статуту політичної партії. Одночасно з прийняттям такого рішення з'їзд (конференція) політичної партії приймає рішення про використання майна та коштів політичної партії на статутні чи благодійні цілі. Рішення про реорганізацію чи ліквідацію (саморозпуск) політичної партії з дня внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань не може бути скасовано політичною партією.

Адміністративна відповідальність за ст. 212-21 КУпАП передбачена за порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.

Суб'єкт правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, є спеціальним. Це особа, на яку законодавством покладено обов'язок передавати відповідні відомості, зафіксовані в звіті партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру. Положеннями глави 2 КУпАП не визначено відповідальність юридичних осіб за будь-які адміністративні правопорушення, окрім адміністративної відповідальності за порушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі - це встановлено ст. 14-2 КУпАП; диспозицією та санкцією ст. 212-21 Кодексу України про адміністративні правопорушення не визначено, що суб'єктом відповідальності за цією нормою є юридична особа, в даному випадку політична партія; статтею 19 Закону передбачені заходи, які можуть вживатися до політичних партій, і серед них відсутні штрафні санкції, в тому числі штраф як грошове стягнення, а можуть бути вжиті лише такі заходи, як попередження про недопущення незаконної діяльності та заборона політичної партії.

Отже, враховуючи норми статті 19 Закону, а також приписи статей 7, 9, 23, 24 КУпАП, суб'єктом вчинення правопорушення, передбаченого статтею 212-21 КУпАП, є керівник (уповноважена особа) політичної партії.

Суд зазначає, що уповноважена особа політичної партії представляє її у відносинах з органами державної влади та місцевого самоврядування, в тому числі шляхом підписання документів від імені партії.

Відповідно до п. 1.8 роз'яснення НАЗК щодо застосування та дотримання окремих положень Закону України «Про політичні партії в Україні» стосовно фінансування та подання звітності політичних партій - звіт подається до Національного агентства за підписом керівника політичної партії (уповноваженої особи політичної партії).

Відповідно до Закону України «Про політичні партії в Україні» подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру до НАЗК є обов'язком уповноваженої особи політичної партії.

Положеннями глави 2 КУпАП не визначено відповідальність юридичних осіб за будь-які адміністративні правопорушення, окрім адміністративної відповідальності за порушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі - це встановлено ст. 14-2 КУпАП; диспозицією та санкцією ст. 212-21 Кодексу України про адміністративні правопорушення не визначено, що суб'єктом відповідальності за цією нормою є юридична особа, в даному випадку політична партія; згідно зі ст. 19 Закону якою передбачені заходи, які можуть вживатися до політичних партій, і серед них відсутні штрафні санкції, в тому числі штраф, як грошове стягнення, а можуть бути вжиті лише такі заходи, як попередження про недопущення незаконної діяльності та заборона політичної партії.

Отже, враховуючи норми статті 19 Закону, а також приписи статей 7, 9, 23, 24 КУпАП, суб'єктом вчинення правопорушення, передбаченого статтею 212-21 КУпАП є керівник (уповноважена особа) політичної партії.

Суд зазначає, що уповноважена особа політичної партії представляє її у відносинах з органами державної влади та місцевого самоврядування, в тому числі шляхом підписання документів від імені партії.

Листом від 25.04.2022 Партія повідомила НАЗК про призначення ОСОБА_1 головою Ліквідаційної комісії, яка є уповноваженою особою на підписання усіх документів у зв'язку із саморозпуском Партії. На підтвердження зазначеної інформації Партією надано копію протоколу (рішення) позачергового ХVІІІ З'їзду політичної партії «Партія вільних демократів» від 11.08.2021 № 1. Повноваження ОСОБА_1 як голови Комісії з припинення Партії також підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Відповідно до частини 4 статті 105 Цивільного кодексу України, до комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.

Відповідно до ч. 5 ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до Єдиного державного реєстру запису про її припинення.

З наведеного випливає, що Звіти Партій, що перебувають у стані ліквідації/припинення, необхідно подавати за відповідні періоди до дати ліквідації/припинення, шляхом внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 10.02.2025, політична партія «ПАРТІЯ ВІЛЬНИХ ДЕМОКРАТІВ» (код ЄДРПОУ 21708217) перебуває в стані припинення з 03.09.2021, а її ліквідатором є ОСОБА_1 .

Таким чином, ОСОБА_1 , як посадова особа - голова Комісії з припинення Партії порушила порядок подання Звітів.

З огляду на це, доводи захисника щодо відсутності у ОСОБА_1 як ліквідатора обов'язку подання Звітів через припинення діяльності партії, а відтак і відсутності складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, є необґрунтованими, оскільки положення ч. 3 ст. 23 Закону не звільняють політичну партію після внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань рішення про реорганізацію чи ліквідацію (саморозпуск) такої політичної партії від обов'язку, визначеного ч. 9 ст. 17 цього Закону.

Крім того, зазначене також вбачається і з аналізу положення ч. 1 ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 №996-ХІУ, якою визначено, що бухгалтерський облік на підприємстві ведеться безперервно з дня реєстрації підприємства до його ліквідації, тобто, в цьому випадку, до дня внесення до Єдиного державного реєстру відповідного запису про припинення/ліквідації Партії.

Отже, розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, доведена повністю.

Вирішуючи питання чи підлягає ОСОБА_1 адміністративній відповідальності за вчинення зазначеного адміністративного правопорушення, суд виходить з того, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами (ст. 23 КУпАП).

Згідно зі ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.

Малозначність як ознака адміністративного правопорушення характеризується певним ступенем суспільної небезпечності, але таким, що не потребує застосування заходів адміністративного впливу.

КУпАП не містить визначення малозначності, переліку малозначних діянь або вказівок на ознаки, що дозволяють судити про малозначність провини. Однак, можна зробити висновок, що це такі адміністративні правопорушення, які не становлять великої суспільної шкоди та не завдають значних збитків державним або суспільним інтересам чи безпосередньо громадянам. При цьому законом не передбачено обов'язковості звільнення від адміністративної відповідальності за малозначні правопорушення, а є лише право прийняти таке рішення.

З аналізу норм закону вбачається, що визначальною передумовою для можливості застосування ст. 22 КУпАП, серед урахування даних про особу, є саме встановлення наслідків вчинення правопорушення, зокрема, чи завдали такі протиправні діяння особи значної шкоди суспільним або державним інтересам, правам та свободам інших осіб.

Главою 15-А КУпАП, до складу якої входить правопорушення за ст.212-21 КУпАП, передбачена відповідальність за адміністративні правопорушення, що посягають на здійснення народного волевиявлення та встановлений порядок його забезпечення.

Суд бере до уваги, що відповідно до ст. 2 Закону України «Про політичні партії в Україні», метою діяльності політичної партії є сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, участі у виборах та інших політичних заходах. При цьому, згідно із ст. 23 Закону, рішення про реорганізацію чи ліквідацію (саморозпуск) політичної партії з дня внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань не може бути скасовано політичною партією.

Формально вказане правопорушення посягає на встановлений порядок забезпечення народного волевиявлення, однак відповідальність за нього встановлена з метою здійснення фінансового контролю за джерелами матеріальної та фінансової підтримки політичної партії, її місцевих організацій, порядком здійснення витрат політичної партії задля запобігання політичної корупції.

Судом встановлено, що процес саморозпуску політичної партії є безповоротним, із 03.09.2021 юридична особа «політична партія «ПАРТІЯ ВІЛЬНИХ ДЕМОКРАТІВ» не виконує мету, з якою її було створено, ГУ ДПС у Черкаській області за наслідками розгляду ліквідаційного звіту 13.12.2021 прийнято рішення про виключення політичної партії «ПАРТІЯ ВІЛЬНИХ ДЕМОКРАТІВ» із реєстру неприбуткових організацій, що унеможливлює її подальшу діяльність як неприбуткової установи, а останній позачерговий з'їзд партії відбувся 11.08.2021, з часу якого партія жодної діяльності не здійснює, її документи з 14.01.2022 прийняті на архівне зберігання.

Вказане свідчить про фактичне припинення діяльності партії, а відтак і про відсутність значної суспільної небезпеки від вчиненого діяння, а дії порушника не завдали значних збитків державним або суспільним інтересам чи безпосередньо громадянам і не призвели до жодних тяжких і негативних наслідків.

Враховуючи характер вчиненого правопорушення, обставини, за яких виникла неможливість подання звіту партії, перебування партії в процесі припинення,особу правопорушника, її вік, ступінь її вини, відсутність обставин, які обтяжують відповідальність,а також відсутність шкоди державним, суспільним інтересам та громадянам, суд вважає за можливе звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності, обмежившись усним зауваженням.

Такий вид впливу, на думку суду, є достатнім і доцільним для її виправлення та попередження вчинення нею нових правопорушень.

Згідно із ч. 2 ст. 284 КУпАП при оголошенні усного зауваження виноситься постанова про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення.

Відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП судовий збір стягується лише в разі винесення постанови про накладення адміністративного стягнення. Оскільки адміністративне стягнення на ОСОБА_1 не накладається, то судовий збір не підлягає стягненню.

Керуючись ст. ст. 212-21, 22, 40-1, 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП.

Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за ст. 212-21 КУпАП на підставі ст. 22 КУпАП за малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення та оголосити їй усне зауваження.

Провадження у справі про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 212-21 КУпАП - закрити.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Черкаського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Придніпровський районний суд м. Черкаси.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не буде подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Суддя Ю. А. Остапенко