Постанова від 24.10.2025 по справі 555/1993/25

Справа № 555/1993/25

Номер провадження 3/555/657/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 жовтня 2025 року

Березнівський районний суд Рівненської області в складі:

головуючого судді - Старовецької Ю.В.

при секретарі - Григорієвій В.М.

за участю :

прокурора - Люшин Н.М.

захисника - Конончука В.І.

особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали, що надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Рівненській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , інженера сільського господарства ТзОВ «Рівеста»,

-за ч.1 ст. 172-6 КУпАП -

ВСТАНОВИВ:

І.Опис обставин, установлених під час розгляду справи.

ОСОБА_1 , будучи посадовою особою, яка припиняє діяльність посадової особи державної лісової охорони на посаді майстра лісу Степанського лісництва філії «Березнівське лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України», та відповідно до підпункту «е» пункту 1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» являючись суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, порушив встановлені вимоги абзацу 1 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», з урахуванням положень пункту 2-7 розділу ХІІ цього Закону, а саме 18 год. 29 хв. 12.12.2024 року несвоєчасно без поважних причин подав НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період не охоплений раніше поданими деклараціями «при звільненні», чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Також ОСОБА_1 , будучи посадовою особою державної лісової охорони на посаді майстра лісу Степанського лісництва Філії «Березнівське лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України», відповідно до підпункту «є» пункту 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» являючись суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону, порушив встановлені вимоги ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» з урахуванням положень пункту 2-7 розділу XIII цього Закону, а саме несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік. А саме у ОСОБА_1 виник обов"язок подати декларацію в НАЗК до 31.01.2024 року, однак подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування о 18:02 12.12.2024 року. Своїми діями ОСОБА_1 вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Крім того, ОСОБА_1 будучи посадовою особою державної лісової охорони на посаді майстра лісу Степанського лісництва Філії «Березнівське лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України», та відповідно до підпункту «е» пункту 1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» являючись суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, порушив встановлені вимоги абзацу 1 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», з урахуванням положень пункту 2-7 розділу ХІІ цього Закону, а саме 18 год. 16 хв. 12.12.2024 року несвоєчасно без поважних причин подав НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Також ОСОБА_1 , будучи особою, яка припинила діяльність посадової особи державної лісової охорони на посаді майстра лісу Степанського лісництва Філії «Березнівське лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України», відповідно до підпункту «є» пункту 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» являючись суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону, порушив встановлені вимоги абзацу 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», а саме несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, після припинення діяльності пов'язаної з виконанням функцій держави, за 2023 рік. А саме у ОСОБА_1 виник обов"язок подати декларацію в НАЗК до 01.04.2024 року, однак подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування о 13:06 13.12.2024 року, чим вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

ІІ. Зазначення нормативного акту, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення.

Частина 1 статті 172-6 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

ІІІ. Докази на підтвердження встановлених судом обставин та мотиви прийнятого судового рішення.

Відповідно до положень ч.1 ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Захисник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_2 в судовому засіданні не заперечив факт вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень. Просить, прийнявши до уваги, що ОСОБА_1 щиро розкаявся у вчиненому, раніше не притягувався до адміністративної відповідальності, застосувати щодо нього мінімальне адміністративне стягнення.

ОСОБА_1 вину у вчиненні правопорушення визнав та пояснив, що на момент звільнення його не повідомили про обов"язок подавати декларацію після звільнення. Щодо подання ршти декларації, вважає, що оскільки продовжує діяти воєнний стан, декларації не потірбно подавати, про зміни в законодавстві обізнаний не був. Просить застосувати щодо нього мінімальне стягнення.

Згідно наказу по Філії «Березнівське лісове господарство» ДП «Ліси України» «Про зарахування в штат працівників» від 02.01.2023 №1-к, ОСОБА_1 призначено на посаду помічника лісового Степанського лісництва.

Згідно наказу по Філії «Березнівське лісове господарство» ДП «Ліси України» в «Про особовий склад» від 25.05.2023 № 67-к, ОСОБА_1 призначено на посаду майстра лісу Степанського лісництва.

Згідно наказу по Філії «Березнівське лісове господарство» ДП «Ліси України» в «Про особовий склад» від 27.07.2023 № 105-к, ОСОБА_1 звільнено з посади майстра лісу Степанського лісництва.

Відповідно до статей 89-92 Лісового Кодексу України, Положення про державну лісову охорону, затвердженою Постановою КМУ «Про затвердження Положення про державну лісову охорону» від 16.09.2009 № 976, посада майстра лісу державного лісогосподарського підприємства, що належать до сфери управління Держлісагентства, відноситься до посадових осіб державної лісової охорони.

Згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Державне спеціалізоване господарське підприємство «Ліси України» (ЄДРПОУ 44768034) є державними підприємствами. Засновником підприємств є орган державної влади - Державне агентство лісових ресурсів України (ЄДРПОУ 37507901).

Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що суб'єкти декларування - це особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини 1 статті 3 Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Відповідно до абзацу 1 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Пунктом 2-7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.

Таким чином, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати в НАЗК декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями «при звільненні», а саме з 01.01.2023 по 27.07.2023 по в термін не пізніше 31.01.2024р. та за 2022 рік в термін не пізніше 31 січня 2024 року.

Згідно з відомостями Реєстру НАЗК на веб-сайті «nazk.gov.ua», ОСОБА_1 подав декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями «при звільненні», о 18:29 год. 12.12.2024р.

Згідно з відомостями Реєстру НАЗК на веб-сайті «nazk.gov.ua», ОСОБА_1 подав декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 о 18:02 год. 12.12.2024р. та за 2022 рік - о 18:16 год. 12.12.2024р

Згідно з відомостями Реєстру НАЗК на веб-сайті «nazk.gov.ua», ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 о 13:06 год. 13.12.2024р

Із попередження про встановлені Законом України «Про запобігання корупції» обмеження під час прийняття на роботу встановлено, що із передбаченим Законом обмеженнями ОСОБА_1 був ознайомлений 10.03.2024 року, що стверджується його особистим підписом.

Поважних причин для несвоєчасного подання декларацій у ОСОБА_1 не встановлено.

Обставиною, що пом'якшує відповідальність за адміністративне правопорушення, - є щире розкаяння винного, обставин, що обтяжує відповідальність за адміністративне правопорушення, - не встановлено.

Прокурор в судовому засіданні висловив позицію, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, доведена, тому з урахуванням даних про особу винного, який раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, розкаюється у вчиненому, кількості епізодів діянь, просив застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в максимальному розмірі згідно із санкцією ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Суд на підставі досліджених доказів, приймаючи до уваги особу ОСОБА_1 , який щиро розкаявся у вчиненому, ранше не притягувався до адміністративної відповідальності, приходить до висновку про можливість застосування щодо особи адміністративного стягнення, передбаченого санкцією ч.1 ст.172-6 КУпАП, у виді штрафу, визначивши його у розмірі 60 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що сприятиме в подальшому вихованню особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, та запобіганню вчиненню нею нових правопорушень.

Відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

Крім того, відповідно до положень ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Керуючись ч.1 ст.172-6, ч.2 ст.36, Законом України «Про судовий збір», 283, 284 КУпАП, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та піддати адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1020 ( одну тисячу двадцять) грн.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп. в дохід держави.

Копію повного тексту постанови протягом трьох днів вручити або надіслати особі, щодо якої її винесено.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Рівненського апеляційного суду через Березнівський районний суд.

Суддя Березнівського

районного суду Старовецька Ю. В.