Ухвала від 15.12.2025 по справі 200/837/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про витребування доказів

15 грудня 2025 року Справа №200/837/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волгіної Н.П., дослідивши в письмовому порядку матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 через свого представника, адвоката Кардаша В'ячеслава Анатолійовича, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, в якому просить суд:

- визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 29 січня 2025 року № 057150013136;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області призначити позивачу пільгову пенсію за списком № 2 відповідно до ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з моменту звернення, а саме - з 22 січня 2025 року.

Ухвалою суду від 13 лютого 2025 року відкрито провадження у справі; призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи; запропоновано відповідачу надати суду відзив на позов, зобов'язано відповідача надати суду додаткові доказі по справі, в тому числі пояснення щодо переліку документів, доданих позивачем до заяви про призначення пенсії (зазначити назву документа, ким виданий, дата та номер (за наявності)) та копію розписки-повідомлення (або повідомлення) про необхідність надання додаткових документів (або пояснення щодо підстав не надання такого документа).

4 березня 2025 року до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області до суду надійшов відзив на позов та додаткові докази по справі.

Разом із цим пояснень щодо повного переліку документів, доданих позивачем до заяви про призначення пенсії та копії розписки-повідомлення (або повідомлення) про необхідність надання додаткових документів (або пояснення щодо підстав не надання такого документа) суду не надано.

Як встановлено судом під час розгляду справи (зокрема, з рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 29 січня 2025 року за № 057150013136 та довідки РС-право) при розгляді заяви позивача про призначення пенсії за віком відповідачем не було зараховано до його пільгового стажу періоди роботи: з 1 січня 2001 року по 19 листопада 2000 року, з 1 січня 2001 року по 26 лютого 2001 року, з 1 грудня 2015 року по 20 грудня 2015 року, з 1 березня 2022 року по 31 липня 2022 року.

Підстави не зарахування цих періодів до пільгового стажу ОСОБА_1 наведені у відзиві на позов.

Разом із цим з трудової книжки позивача серія НОМЕР_1 від 18 липня 1988 року вбачається, що позивач працював на таких саме роботах (які зараховані до пільгового стажу) і в інші періоди:

- з 11 липня 1988 року по 13 жовтня 1989 року працював в Жданівському СУ-112 електрозварником ручної зварки (записи №№ 2-4);

- з 26 жовтня 1989 року по 25 травня 1990 року працював на Орендному виробничому об'єднанні «Азовзалізобетон» в деревообробному цеху № 1 газоелектрозварником 3-го розряду (записи №№ 5-6);

- з 1 червня 1990 року по 15 жовтня 1990 року працював в виробничому кооперативі «Епоха» Трест ДММ електрозварником 4-го розряду (записи №№ 7-8);

- з 1 листопада 1990 року по 25 січня 1991 року працював СМУ «Сельжилбуд» по переводу зварювальником ручної зварки 4 розряду (записи №№ 9-10);

- з 11 лютого 1991 року по 19 листопада 1999 року працював в Маріупольському виробничому управлінні водопровідно-каналізаційного господарства електрозварником (записи №№ 11-14);

- з 24 листопада 2014 року по 11 березня 2015 року працював в ДП ДМСС № 216 ТОВ «Корпорація ДМСС» електрозварником ручної зварки 4 розряду (записи №№ 26-27);

- з 20 листопада 2019 року по 30 листопада 2019 року працював в конвертерному цеху ПРАТ «МК «АЗОВСТАЛЬ» електрозварником ручної зварки 5 розряду (запис № 32).

Крім цього, відповідно до диплому від 19 липня 1986 року № 420008, виданого середнім профтехучилищем № 13 м. Жданова Донецької області, позивач з 1 вересня 1983 року по 16 липня 1986 року навчався у середньому професійно-технічному за професією електрогазозварник з одержанням середньої освіти; рішенням екзаменаційної комісії від 19 липня 1986 року присвоєно кваліфікацію електрогазозварювальник 3 розряду; а згідно із записами у військовому квітку серія НОМЕР_2 від 21 квітня 1986 року, ОСОБА_2 (рос.), з 22 квітня 1986 року по 7 червня 1988 року проходив строкову військову службу.

Як вбачається з рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 29 січня 2025 року за № 057150013136 та довідки РС-право наведені періоди також не зараховані до пільгового стажу ОСОБА_1 .

Жодних пояснень з підстав не зарахування вказаних періодів до пільгового стажу позивача не наведено ані у спірному рішенні, ані у відзиві на позов.

Відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) основними засадами (принципами) адміністративного судочинства є, зокрема, офіційне з'ясування всіх обставин у справі.

Згідно ч. ч. 1-3 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно ч.ч. 1-2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Частиною 1 ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV встановлено, що порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

25 листопада 2005 року постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 7 липня 2014 року № 13-1) (далі - Порядок № 22-1).

Згідно з абз. 1 п. 1.1 розділу І Порядку № 22-1 заява про призначення, перерахунок, […] (Заява про призначення/перерахунок пенсії додаток 1) […] подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (орган, що призначає пенсію) […] Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, […] може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал або засобами Порталу Дія електронних послуг Пенсійного фонду України […].

Пунктом п. 2.1 розділу ІІ Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: […] 2) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 […].

Згідно з абз. 3 п. 2.21 розділу ІІ Порядку № 22-1 за відсутності необхідних даних про трудову діяльність у р е є с т р і застрахованих осіб, відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 16 Закону особа надає до органу, що призначає пенсію, документи, що засвідчують відповідні відомості (у тому числі копію наказу (розпорядження) про прийняття на роботу або копію трудової книжки із записом про працевлаштування та/або копію цивільно-правового договору).

Відповідно до п. 10 Порядку застосування списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 383 від 8 листопада 2005 року № 383 для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.

Відповідно до Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії, затвердженому постановою правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 року № 18-1 (далі Порядок № 18-1), у разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника пільговий стаж має бути підтверджений Комісією з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії, у зв'язку із чим позивачу було рекомендовано звернутись до Комісією з питань підтвердження стажу на пільгових умовах при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецької області.

Згідно із п. 18 Порядку № 637 за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в п. 17 цього Порядку, стаж роботи установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника. У такому ж порядку підтверджується стаж роботи за відсутності документів у разі, коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються (розміщувалися) на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, в районі проведення антитерористичної операції або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, а також на територіях територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають/перебували в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), а також у разі, коли майно (документи) підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (незалежно від місця їх реєстрації на території України) розташоване на території України та/або пошкоджене чи знищене внаслідок воєнних (бойових) дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації проти України, за умови документального підтвердження пошкодження чи знищення майна (документів).

Пунктом 4.7 розділу ІV Порядку № 22-1 визначено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Пунктом 1.8 розділу І Порядку № 22-1 встановлено, що у разі, якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи о р г а н, щ о п р и з н а ч а є п е н с і ю, п и с ь м о в о повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія). Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на вебпорталі або засобами Порталу Дія.

Відповідно до п. 3.3 розділу ІІІ Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, н а д а є […] д о п о м о г у особам щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії.

Також суд зазначає, що 17 лютого 2022 року Верховною Радою України прийнятий закон № 2073-ІХ «Про адміністративну процедуру» (набрав чинності 15 грудня 2023 року, далі - Закон № 2073-ІХ), який відповідно до ст. 1 регулює відносини органів виконавчої влади, .. інших суб'єктів, які відповідно до закону уповноважені здійснювати функції публічної адміністрації, з фізичними та юридичними особами щодо розгляду і вирішення адміністративних справ шляхом прийняття та виконання адміністративних актів.

Дія вказаного закону розповсюджується і на процедуру розгляду органами Пенсійного фонду України заяв громадян про призначення пенсії.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 8 Закону № 2073-IX адміністративний орган забезпечує належність та повноту з'ясування обставин справи, безпосередньо досліджує докази та інші матеріали справи. Адміністративний орган під час здійснення адміністративного провадження враховує в с і обставини, що мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст. 17 Закону № 2073-IX особа має право бути заслуханою адміністративним органом, надавши пояснення та/або заперечення у визначеній законом формі до прийняття адміністративного акта, який може н е г а т и в н о вплинути на право, свободу чи законний інтерес особи (ч. 1). Адміністративний орган зобов'язаний здійснювати інформування та консультування учасників адміністративного провадження з питань, що стосуються адміністративного провадження, змісту їхніх прав та обов'язків (ч. 2).

Частиною 1 ст. 47 Закону № 2073-IX становлено, що під час підготовки справи до розгляду та вирішення, […] адміністративний орган встановлює наявність та достатність матеріалів у справі, а також за необхідності: 1) витребовує додатково документи та відомості, що перебувають у володінні органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи чи організації, що належить до сфери його управління; 2) залучає до участі в адміністративному провадженні адресата, повідомляє йому правові підстави початку адміністративного провадження та можливі наслідки прийняття адміністративного акта; […] 5) надає учасникам адміністративного провадження можливість подати документи, клопотання, пояснення, довести обставини, що мають значення для вирішення справи; […].

Матеріали справи не містять доказів на підтвердження направлення позивачу повідомлення про необхідність надання додаткових документів, доказів роз'яснення позивачу прав, які він має під час тривання адміністративної процедури з розгляду його заяви про призначення пенсії, зокрема, право надавати додаткові документи та заявляти клопотання (в тому числі клопотання щодо допомоги в отриманні недостатніх документів).

Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне витребувати у відповідача додаткові пояснення та докази по справі.

Згідно ч. 3 ст. 80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою […] суд постановляє ухвалу.

Керуючись ст.ст. 4, 47, 72, 80, 193, 241-242, 248, 256, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області надати суду протягом п'яти робочих днів після отримання даної ухвали:

1.1 пояснення з приводу не зарахування до пільгового стажу позивача періодів його роботи: з 11 липня 1988 року по 13 жовтня 1989 року, з 26 жовтня 1989 року по 25 травня 1990 року, з 1 червня 1990 року по 15 жовтня 1990 року, з 1 листопада 1990 року по 25 січня 1991 року, з 11 лютого 1991 року по 19 листопада 1999 року, з 24 листопада 2014 року по 11 березня 2015 року, з 20 листопада 2019 року по 30 листопада 2019 року, а також періоду навчання з 1 вересня 1983 року по 16 липня 1986 року та періоду проходження строкової військової служби з 22 квітня 1986 року по 7 червня 1988 року;

1.2. пояснення з приводу здійснення/не здійснення Головним управлінням дій, визначених п. 3.3 розділу ІІІ, п. 1.8 розділу І Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 22-1 та ст.ст. 17, 47 Закону України «Про адміністративну процедуру» № 2073-IX від 17 лютого 2022 року.

2. Повторно зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області надати суду протягом п'яти робочих днів після отримання даної ухвали:

2.1. пояснення щодо переліку документів, наданих позивачем разом із заявою про призначення пенсії від 22 січня 2025 року;

2.2. копію розписки-повідомлення (або повідомлення) про необхідність надання додаткових документів (або пояснення щодо підстав не надання такого документа).

3. Роз'яснити відповідачу, що згідно ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи.

4. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя Н.П. Волгіна