справа № 208/12749/25
№ провадження 3/208/3053/25
Іменем України
30 жовтня 2025 р. м. Кам'янське
Суддя Заводського районного суду міста Кам'янського Карабан І.І., розглянувши матеріали, які надійшли з Кам'янського РУП ГУНП в Дніпропетровській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Кам'янське Дніпропетровської обл., громадянки України, працює реалізатором кіоску ФОП « ОСОБА_2 », яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП, -
У протоколі серії ВАД №869375 від 18 вересня 2025 року, зазначено, що 18 вересня 2025 року о 17 год. 50 хв., по вул. Сержанта Коновалова, біля б.2 у м. Кам'янське ОСОБА_1 у кіоску ФОП «Поставка» здійснювала торгівлю цигарками без марок акцизного податку марки «Прима» у кількості 2 пачок за ціною 50 грн - за одну пачку, чим порушила правила торгівлі тютюновими виробами, а саме: ст. 226 ПКУ та вимоги ст. 55 ГКУ, чим вчинила правопорушення, передбачене ч.1 ст.156 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилась, будучи належним чином повідомлена про час та місце розгляду справи, клопотання про відкладення розгляду справи не надходило.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, приходжу до наступних висновків.
Згідно з ч.1 ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно з ч.2 цієї ж статті обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Уповноваженими особами Кам'янського РУП ГУНП в Дніпропетровській області до суду надані наступні докази:
- протокол про адміністративне правопорушення ВАД № 869375 від 18.09.2025;
- пояснення ОСОБА_1 , в яких остання вказала, що вона э реалізатором у кіоску по АДРЕСА_2 , у ФОП «Поставка», де здійснює реалізацію тютюнових виробів та тютюнових напоїв;
- пояснення ОСОБА_3 , в останній пояснив, що 18.09.2025 о 18:00 працівники поліції запросили його до кіоску без назви біля буд. 25 по вул. С. Коновалова, де у його присутності було вилучено дві пачки цигарок марки «Прима»;
- фото таблиця на якій відображений кіоск та вилучені пачки цигарок.
За змістом ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановленому законом. Провадження в справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ч.1 ст. 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Диспозиція ч.1 ст. 156 КУпАП передбачає відповідальність за роздрібну або оптова торгівля алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
При викладені суті правопорушення зазначено, що ОСОБА_1 здійснювала торгівлю цигарками без марок акцизного податку.
Визначення роздрібної торгівлі міститься в чинному законодавстві, зокрема в ст.1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних тютюнових виробах, та пального» від 18 червня 2024 року № 3817-IX.
Відповідно до цього Закону роздрібна торгівля, це є певна діяльність з реалізації цих товарів, яка передбачає отримання ліцензії і яка здійснюється суб'єктами господарювання. ( ст.23 Закону).
Відомості, що ОСОБА_1 є власницею зазначених товарів, є суб'єктом господарювання, в матеріалах провадження відсутні. Натомість в протоколі зазначено, що вона є реалізатором, а отже вона не є суб'єктом відповідальності за цим адміністративним правопорушенням.
Також, при викладені суті правопорушення працівником поліції зазначено про порушення ОСОБА_1 ст.226 ПКУ (яка регулює питання виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах), ст. 58 ГКУ (яка визначала поняття суб'єкта господарювання). При цьому, слід зазначити, що 28.08.2025 Господарський кодекс України втратив чинність на підставі Закону № 4196-IX від 09.01.2025, і відповідно посилання на норми права, які втратили чинність на час події, є взагалі не можливим.
В той же час, слід зазначити, що норми права, які саме регулюють роздрібну та оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних тютюнових виробах, та які зокрема передбачені Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних тютюнових виробах, та пального» від 18 червня 2024 року № 3817-IX, в протоколі при викладені суті правопорушення не зазначено.
Водночас, матеріали справи про адміністративне правопорушення взагалі не містять відомості щодо продажу цих товарів. В матеріалах справи відсутні відповідний товарний чек щодо продажу цих тютюнових виробів, відсутній протокол огляду тютюнових виробів. За змістом протоколу вилучені 2 пачки цигарок марки «Прима». При цьому зазначено, що ці предмети вилучено за результатами особистого огляду та огляду речей в порядку ст. 264 КУпАП у ОСОБА_1 .
Походження цих предметів і їх значення для справи встановити не можливо із наданих матеріалів справи. Якщо 2 пачки цигарок «Прима» без марок акцизного податку, це ті, що ОСОБА_1 продала, то не можливо встановити за яких обставин вони перебували у ОСОБА_1 , враховуючи, що саме при особистому огляді останньої вони була вилучена.
При цьому, нормами КУпАП не передбачено компетенцію суду щодо зміни суті правопорушення, його редагування, збору доказів, тощо. Такі дії порушили би принцип рівності сторін та фактично свідчили б про прийняття судом сторони обвинувачення, що є неприпустимим.
Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладено на суд.
Отже, оскільки докази, що ОСОБА_1 здійснила роздрібну торгівлю тютюновими виробами без марок акцизного податку, є суб'єктом адміністративної відповідальності, особою, що склала протокол та на яку відповідно до ч.2 ст. 251 КУпАП і покладено обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, не надані, то приходжу до висновку, що під час розгляду справи в суді не доведено, що ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.156 КУпАП.
Відповідно до ст.247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до ч.1 ст.265 КУпАП підлягають поверненню володільцеві вилучені речі під час огляду.
Керуючись ст. ст.156 , 247, 251, 283 КУпАП, суддя, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 за ч.1 ст.156 КУпАП закрити за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Вилучені 18.09.2025 року речі, а саме: 2 пачки цигарок марки «Прима» - повернути їх володільцю.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Дніпровського апеляційного суду через Заводський районний суд м. Кам'янського особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП.
Суддя І. І. Карабан