Справа № 517/1329/25
Провадження № 1-кс/517/32/2025
26 грудня 2025 року с-ще Захарівка
Захарівський районний суд Одеської області в складі
слідчого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в с-щі Захарівка клопотання старшого слідчого ВнП № 2 СВ Роздільнянського РВП ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 , погоджене з прокурором Роздільнянської окружної прокуратури ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12025162390000843 від 22.12.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 291 КК України, про арешт майна
установив:
До Захарівського районного суду Одеської області надійшло клопотання старшого слідчого ВнП № 2 СВ Роздільнянського РВП ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 , погоджене з прокурором Роздільнянської окружної прокуратури ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12025162390000843 від 22.12.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого статті 291 КК України, про арешт майна, в якому ставиться питання про накладення арешту на велосипед марки «Battle».
Слідчий в судове засідання не з'явилась, хоча належним чином в порядку, визначеному статті 135 КПК України, повідомлена про час, дату та місце судового розгляду. Водночас 26.12.2025, звернулась із заявою (вх. № 4053 від 26.12.2025), в якій просить вказане клопотання задовольнити, а розгляд проводити у її відсутність, оскільки через службову завантаженість, не має можливості брати участь у судовому засіданні.
Власник майна ОСОБА_5 , будучи належним чином повідомленою про дату, час та місце розгляду клопотання, в судове засідання не з'явилась. Разом з тим, попередньо, звернулась до суду із заявою, в якій просить вказане клопотання розглянути без її участі та проти задоволення клопотання не заперечує.
Оскільки, згідно частиною 1 статті 172 КПК України, неприбуття осіб, які беруть участь у розгляді клопотання про арешт майна, в судове засідання не перешкоджає розгляду вказаного клопотання, а тому слідчий суддя вважає доцільним розглянути питання про арешт майна, без участі уповноваженої особи та власника майна.
У відповідності до частиною 4 статті 107 КПК України, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Слідчий суддя, дослідивши клопотання та додані матеріали, дійшов до такого висновку.
Частиною 3 статті 26 КПК України установлено, що слідчий суддя, суд у кримінальному провадженні вирішують лише ті питання, що винесені на їх розгляд сторонами та віднесені до їх повноважень цим Кодексом.
Для визначення того, до якого місцевого суду може бути подано клопотання про застосування заходів забезпечення, ключове значення мають дві підстави: 1) територіальна юрисдикція місцевого суду, 2) знаходження органу досудового розслідування в межах відповідної територіальної юрисдикції місцевого суду.
У статті 132 КПК України передбачені загальні правила застосування заходів забезпечення кримінального провадження.
Так відповідно до пункту 1 частини 2 статті 132 КПК України, клопотання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження на підставі ухвали слідчого судді подається до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування, якщо інше не передбачено пунктом 2 цієї частини.
Кримінальний процесуальний кодекс України визначає, що судовий контроль за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні під час досудового розслідування здійснюється слідчим суддею суду першої інстанції, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування (частина 7 статті 100, частина 2 статті 132, частина 1 статті 184, частина 1 статті 192, частина 2 статті 199, частина 1 статті 201, частина 3 статті 244, частина 9 статті 290 КПК України).
Відповідно до пункту 18 частини 1 статті 3 КПК України, слідчий суддя наділений повноваженнями судового контролю у кримінальному провадженні. Тобто, слідчий суддя в межах своїх повноважень, передбачених кримінальним процесуальним законом, здійснює контроль за службовими особами, які проводять досудове розслідування та здійснюють процесуальне керівництво стосовно дотримання ними права, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні на території, яка підпадає під юрисдикцію відповідного суду, де працює слідчий суддя.
Отже, клопотання щодо застосування заходів забезпечення розглядаються слідчим суддею місцевого суду в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться фактичне місце розташування слідчого підрозділу, де працює слідчий, котрий здійснює досудове розслідування.
Згідно з п. 3 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» районні, міжрайонні, районні у містах, міські, міськрайонні суди продовжують здійснювати свої повноваження до утворення та початку діяльності місцевого окружного суду, юрисдикція якого поширюється на відповідну територію. Таким чином, юрисдикція місцевого суду поширюється на відповідний район або кілька районів, район у місті, місто або місто і певний район навколо нього.
З копій матеріалів кримінального провадження вбачається, що досудове розслідування у кримінальному провадженні №12025162390000843, внесеному 22.12.2025 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за статтею 291 КК України здійснює слідчий відділ Роздільнянського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції Одеської області (а.с.5).
Згідно з положеннями статті 38 КПК України, органами досудового розслідування є органи, що здійснюють досудове слідство і дізнання. Досудове слідство здійснюють: 1) слідчі підрозділи: а) органів Національної поліції; б) органів безпеки; г) органів Державного бюро розслідувань; 2) підрозділ детективів, підрозділ внутрішнього контролю Національного антикорупційного бюро України; 3) підрозділи детективів органів Бюро економічної безпеки України. Дізнання здійснюють підрозділи дізнання або уповноважені особи інших підрозділів: а) органів Національної поліції; б) органів безпеки; в) органів Бюро економічної безпеки України; г) органів Державного бюро розслідувань; ґ) Національного антикорупційного бюро України.
Тобто, чинний кримінальний процесуальний закон визначає органами досудового розслідування не службових осіб слідчих цих органів досудового розслідування, а відповідні державні установи слідчі підрозділи та підрозділи детективів.
Для визначення місця знаходження органу досудового розслідування необхідно проаналізувати структуру правоохоронного органу, оскільки орган досудового розслідування є одним зі структурних підрозділів такого органу та, відповідно, розташований за місцем знаходження такого правоохоронного органу.
Відповідно до Положення про слідчі підрозділи Національної поліції України, затверджене Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 липня 2017 року № 570, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 27 липня 2017 року за № 918/30786 слідчі підрозділи Національної поліції України (далі - слідчі підрозділи) є структурними підрозділами апарату центрального органу управління поліції, її територіальних органів - головних управлінь Національної поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, областях та місті Києві, територіальних (відокремлених) підрозділів головних управлінь Національної поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, областях та місті Києві (далі - територіальні (відокремлені) підрозділи поліції), які згідно з кримінальним процесуальним законодавством є органами досудового розслідування, які забезпечують досудове розслідування кримінальних правопорушень, віднесених до підслідності слідчих органів Національної поліції. Слідчими підрозділами є слідчі відділи (відділення) територіальних (відокремлених) підрозділів поліції.
Органами досудового розслідування є органи, що здійснюють досудове слідство і дізнання (частина 1 статті 38 КПК України).
Згідно з частиною 2 статті 38 КПК України досудове слідство здійснюють слідчі підрозділи органів Національної поліції.
Відповідно до Розділу І пункту 2 Положення про слідчі підрозділи Національної поліції України слідчими підрозділами є: 1) Головне слідче управління Національної поліції (далі - ГСУ); 2) слідчі управління головних управлінь Національної поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, областях та місті Києві (далі - слідчі управління); 3) слідчі відділи (відділення) територіальних (відокремлених) підрозділів поліції.
Тобто відповідно до Розділу І пункту 2 підпункту 3 Положення про слідчі підрозділи Національної поліції України слідчими підрозділами є слідчі відділи або слідчі відділення.
Як вбачається з копії наказу № 2907 від 05.12.2025 «Про визначення місця розташування та проведення досудового розслідування слідчими відділень №№ 1 та 2 СВ Роздільнянського РВП ГУНП в Одеській області» визначено місце розташування та проведення досудового розслідування слідчими відділення №1 та №2 слідчого відділу Роздільнянського РВП ГУНП в Одеській області.
Ураховуючи вище зазначене, слідчий суддя дійшов до висновку, що в розумінні статті 38 КПК України та Розділу І пункту 2 підпункту 3 Положення про слідчі підрозділи Національної поліції України відділення слідчого відділу, не є слідчим підрозділом, а є лише складовою частиною (відділенням) слідчого відділу Роздільнянського РВП ГУНП в Одеській області.
При цьому розміщення слідчих у інших приміщеннях, за межами слідчого відділу Роздільнянського РВП ГУНП в Одеській області, з урахуванням положення пункту 1 частини 2 статті 132 КПК України, не передбачає можливості слідчого або прокурора звертатися з клопотанням до слідчого судді місцевого суду, поза межами територіальної юрисдикції якого знаходиться саме орган досудового розслідування у розумінні статті 38 КПК України та Розділу І пункту 2 підпункту 3 Положення про слідчі підрозділи Національної поліції України.
Слідчий відділ Роздільнянського РВП ГУНП в Одеській області знаходиться за адресою: вул. Ярослава Мудрого, 5, м. Роздільна, Одеська область, тобто знаходиться в межах територіальної юрисдикції Роздільнянського районного суду Одеської області, а не Захарівського районного суду Одеської області.
Розміщення органу досудового розслідування у даному кримінальному провадженні не відноситься до юрисдикції Захарівського районного суду Одеської області.
Будь-яких даних про зміну місцезнаходження органу досудового розслідування, який здійснює досудове розслідування у даному кримінальному провадженні або зміну підслідності, матеріали клопотання не містять та не надходили до відома Захарівського районного суду Одеської області.
Фотокопія наказу № 2907 від 05.12.2025 «Про визначення місця розташування та проведення досудового розслідування слідчими відділень №№ 1 та 2 СВ Роздільнянського РВП ГУНП в Одеській області», яким визначено місце розташування та проведення досудового розслідування слідчими, зокрема, відділення № 2 СВ Роздільянського РВП ГУНП в Одеській області у с-щі Захарівка, не свідчить про те, що слідчий відділ розташований у с-щі Захарівка Роздільянського району Одеської область, а лише підтверджує, що слідче відділення № 2 СВ Роздільянського РВП ГУНП в Одеській області знаходяться у с-щі Захарівка, а орган досудового розслідування, зокрема, слідчий відділ знаходиться у м. Роздільна Одеської області.
Ба більше, звертаючись до слідчого судді із клопотанням про накладення арешту, слідча у своєму клопотання зазначила, що досудове розслідування здійснюється слідчим відділом Роздільянського РВП ГУНП в Одеській області та додані до клопотання копії матеріалів кримінального провадження, а саме, витяг з Єдиного реєстру досудового розслідування підтверджує, що органом досудового розслідування є Роздільянський районний відділ поліції Головного управління Національної поліції в Одеській області (а.с.5).
Слідчою у клопотанні не зазначено та до матеріалів клопотання не долучено інформації про те, що відділення № 2 Роздільянського РВП ГУНП в Одеській області є органом досудового розслідування, що зареєстрований як юридична особа.
Згідно положень, які закріплені пункті 1 частини 2 статті 132 КПК України, клопотання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження на підставі ухвали слідчого судді подається до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування, а тому такі клопотання розглядаються слідчим суддею місцевого загального суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування.
Поняття «місцезнаходження» в законодавстві не визначено.
Водночас відповідно до частини 3 статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» в Єдиному державному реєстрі містяться відомості щодо державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб, зокрема, і щодо місцезнаходження юридичної особи.
Згідно з частиною 1 статті 10 вказаного Закону якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.
У відповідності до пункту 45.2 статті 45 Податкового кодексу України, податковою адресою юридичної особи є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про яку містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Водночас згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - Реєстр) відомостей щодо реєстрації відділення № 2 слідчого відділу Роздільнянського РВП ГУНП в Одеській області юридичною особою відсутні.
Згідно інформації наявної в Реєстрі, в структурі ГУНП в Одеській області наявний відокремлений підрозділ - Роздільнянський районний відділ поліції ГУНП в Одеській області, місцезнаходженням якого є адреса: 67400, Одеська область, Роздільнянський район, місто Роздільна, вул. Ярослава Мудрого, будинок 5, що за своєю територіальністю відноситься до Роздільнянського районного суду Одеської області.
Отже, заходи забезпечення кримінального провадження та слідчі (розшукові) дії у кримінальних провадженнях указаного органу досудового розслідування мають проводитися на підставі ухвал слідчого судді місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться (зареєстрований) орган досудового розслідування як юридична особа.
Відповідно до ухвали Верховного Суду від 22 квітня 2020 року у справі №487/7605/19 (провадження № 51-1901впс20) територіальна підсудність визначається за місцем знаходження (реєстрації) відповідного державного органу, який є юридичною особою та в складі якого знаходиться слідчий підрозділ. Аналогічна правова позиція Верховного Суду міститься в ухвалі від 13 жовтня 2020 року у справі 607/16332/20 (провадження № 51- 4916 впс 20).
Встановлення правил підсудності має важливе значення для правильного функціонування судової системи, а також для виконання судами покладених на них завдань і визначення суду, компетентного здійснювати кримінальне провадження щодо конкретного кримінального правопорушення. Підсудність є ефективним засобом, який сприяє тому, щоб конкретна кримінальна справа розглядалася і вирішувалася судом законним, компетентним, незалежним і неупередженим, як того вимагають ст. 7 Загальної декларації прав людини та ч. 1 ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права.
За допомогою правил про підсудність забезпечується також рівність всіх громадян перед законом і судом (статті 24 Конституції України та статті 10 КПК України). Будучи одним з проявів цієї конституційної засади, чітко встановлена законом підсудність набуває ознак суб'єктивного права людини на законного суддю, тобто права будь-якої людини знати наперед, який саме суд і в якому складі відповідно до закону правомочний здійснювати стосовно нього судове провадження, якщо така необхідність виникне.
Відповідно до вимог пункту 1 частини 1 статті 34 КПК України кримінальне провадження передається на розгляд іншого суду, якщо до початку судового розгляду виявилося, що кримінальне провадження надійшло до суду з порушенням правил територіальної підсудності.
Питання щодо вирішення підсудності та направлення кримінального провадження з одного суду до іншого в межах юрисдикції одного суду апеляційної інстанції, згідно із частиною 2 статті 34 КПК України, вирішується колегією суддів відповідного суду апеляційної інстанції за поданням місцевого суду.
Отже, ураховуючи викладене вище, слідчий суддя дійшов до висновку про необхідність направлення клопотання слідчого до Одеського апеляційного суду для вирішення питання щодо підсудності.
На підставі викладеного, керуючись статтями 132, 369, 372 КПК України
постановив:
Направити клопотання старшого слідчого ВнП № 2 СВ Роздільнянського РВП ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12025162390000843 від 22.12.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 291 КК України, про арешт майна до Одеського апеляційного суду для визначення підсудності.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя