про закриття провадження у справі
26 грудня 2025 року м. Київ справа №320/16932/24
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дудіна С.О. розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження клопотання про закриття провадження в межах адміністративної справи за позовом Приватної фірми «Віта» до Головного управління ДПС у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
до Київського окружного адміністративного суду звернулася Приватна фірма «Віта» (далі по тексту також позивач, ПФ «Віта») з позовом до Головного управління ДПС у Київській області (далі по тексту також відповідач, ГУ ДПС у Київській області), в якому просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 06.12.2022 №12346/10-36-04-10.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач повідомив, що спірним податковим повідомленням-рішенням до нього застосовано штрафні санкції за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних.
Позивач наголошує на тому, що з прийняттям Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» від 12.05.2022 №2260-IX (далі по тексту також - Закон № 2260-IX) звільнено від відповідальності у вигляді застосуванням штрафних санкцій платників податків, які мали можливість зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні, дата складання яких припадає на період з 01.02.2022 по 31.05.2022, за умови їх реєстрації до 15.07.2022. У зв'язку з викладеним, на думку позивача, відповідачем протиправно застосовано штрафні санкції за реєстрацію податкових накладних від 08.03.2022 №23, від 03.03.2022 №5, від 23.03.2022 №98, від 12.04.2022 №19, від 28.04.2022 №51, від 13.04.2022 №21, від 07.04.2022 №10,від 17.05.2022 №43,від 31.05.2022 №91, які були зареєстровані в ЄРПН 15.07.2022.
Крім того, позивач вважає, що штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН у період з 01.03.2020 і до останнього календарного дня місяця (включно), в якому завершується дія карантину, не застосовуються.
Позивач стверджує про хибність тверджень відповідача щодо порушення граничного строку реєстрації частини спірних податкових накладних з огляду на те, що ним своєчасно, протягом операційного дня, було подано спірні податкові накладні для їх реєстрації в ЄРПН. Проте, квитанції про їх реєстрацію надійшли позивачу лише на наступний робочий день.
Також позивач вважає застосовними до спірних відносин положення Закону України від 12.01.2023 №2876-ІХ «Про внесення змін до розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» в частині застосування до позивача розміру штрафних санкцій.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 29.05.2024 відкрито провадження у справі, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідач, заперечуючи проти позовних вимог, зазначив, що листом від 17.03.2024 позивача було повідомлено про те, що у зв'язку з набранням чинності Законом №2836-ІХ спірне податкове повідомлення-рішення на суму 67 308,43 грн скасоване (відкликане) та прийнято нове податкове повідомлення-рішення від 15.03.2023 №4228/10-36-04-10 з урахуванням чинного законодавства, яке було направлено на адресу позивача рекомендованим поштовим відправленням та повернуто до контролюючого органу 22.03.2023.
Таким чином, на думку відповідача, позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Крім того, відповідачем подано до суду клопотання про закриття провадження у справі на підставі пункту 8 частини першої статті 238 КАС України, мотивоване тим, що спірне податкове повідомлення-рішення скасоване (відкликане).
Розглянувши означене клопотання, суд зазначає таке.
Пунктом 55.1 статті 55 Податкового кодексу України передбачено, що податкове повідомлення-рішення про визначення суми грошового зобов'язання платника податків або будь-яке інше рішення контролюючого органу може бути скасоване контролюючим органом вищого рівня під час проведення процедури його адміністративного оскарження та в інших випадках у разі встановлення невідповідності таких рішень актам законодавства.
Згідно із статтею 60 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними, якщо, зокрема, контролюючий орган скасовує раніше прийняте податкове повідомлення-рішення про нарахування суми грошового зобов'язання або податкову вимогу.
У випадках, визначених підпунктом 60.1.2 пункту 60.1 цієї статті, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними з дня прийняття контролюючим органом рішення про скасування такого податкового повідомлення-рішення або податкової вимоги (пункт 60.3 статті 60 Податкового кодексу України).
Матеріалами справи підтверджено, що ГУ ДПС у Київській області винесено податкове повідомлення-рішення від 06.12.2022 №12346/10-36-04-10, яким до позивача застосовано штрафні санкції за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму 67 308,43 грн.
Означене податкове повідомлення-рішення винесене на підставі акта перевірки №12237/10-36-04-10 від 10.11.2022.
Листом ГУ ДПС у Київській області від 17.03.2023 №9856/6/10-36-04-10 позивача повідомлено про скасування (відкликання) податкового повідомлення-рішення від 06.12.2022 №12346/10-36-04-10 на суму 67 308,43 грн у зв'язку з прийняттям Закону №2836-ІХ.
05 березня 2023 року ГУ ДПС у Київській області на підставі акта перевірки №12237/10-36-04-10 від 10.11.2022 винесено податкове повідомлення-рішення №4228/10-36-04-10, яким до позивача застосовано штрафні санкції за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних на загальну суму 63 481,07 грн.
З розрахунку штрафних санкцій, який є додатком до означеного податкового повідомлення-рішення, вбачається, що штрафні санкції застосовані за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в ЄРПН, які були зазначені у розрахунку штрафних санкцій до спірного податкового повідомлення-рішення від 06.12.2022 №12346/10-36-04-10, скасованого (відкликаного) контролюючим органом.
Судом встановлено, що податкове повідомлення-рішення від 05.03.2023 №4228/10-36-04-10 є предметом позову в межах адміністративної справи №320/33390/24.
Пунктом 8 частини першої статті 238 КАС України встановлено, що суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.
Оскільки відповідачем самостійно скасовано (відкликано) спірне податкове повідомлення-рішення, про що повідомлено позивача шляхом направлення на його адресу листа від 17.03.2023, а також винесено нове податкове повідомлення-рішення, яке є предметом спору в межах адміністративної справи №320/33390/24, суд дійшов висновку про наявність підстав для закриття провадження у справі в зв'язку з виправленням суб'єктом владних повноважень оскаржуваних порушень. При цьому, у суду відсутні підстави вважати, що відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення, оскільки відповідачем на час розгляду справи по суті фактично відновлено порушене право позивача, а саме: позивач просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Київській області від 06.12.2022 №12346/10-36-04-10, яке скасоване (відкликане) контролюючим органом.
З огляду на викладене, суд вважає, що підстави для задоволення позову відпали, а суб'єктом владних повноважень (відповідачем) самостійно виправлено порушення, а також відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання протиправними дій цього відповідача, тому наявні підстави для закриття провадження у справі відповідно до пункту 8 частини першої статті 238 КАС України.
Суд зазначає, що відповідачем також подано до суду клопотання про залишення позовної заяви без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду, яке не підлягає розгляду у зв'язку з наявністю підстав для закриття провадження у справі.
Керуючись ст. ст. 238, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Повернути без розгляду заяву Головного управління ДПС у Київській області про залишення позовної заяви без розгляду.
Клопотання Головного управління ДПС у Київській області про закриття провадження у справі задовольнити.
Закрити провадження в адміністративній справі №320/16932/24 за позовом Приватної фірми «Віта до Головного управління ДПС у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
Копію ухвали суду надіслати учасникам справи (їх представникам).
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного ухвали.
Суддя Дудін С.О.