Рішення від 26.12.2025 по справі 320/16547/25

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 грудня 2025 року м. Київ справа №320/16547/25

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дудіна С.О. розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної гвардії України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

Суть спору: до Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі по тексту також позивач, ОСОБА_1 ) з позовом до Головного управління Національної гвардії України (далі по тексту також відповідач, ГУ НГУ), в якому просить суд:

- визнати протиправними дії відповідача , які полягають у відмові підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві та позивачу оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 у відповідності до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до вказаної постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017, з включенням процентної надбавки за вислугу років у розмірі 45%, а також надбавки за особливості проходження служби у розмірі 50%, надбавки за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 20% та премії у розмірі 165% (враховуючи посадовий оклад і оклад за військовим званням, визначені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт) для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2023 (з першого числа місяця, що йде за місцем, в якому настали обставини);

- зобов'язати відповідача оформити і надіслати позивачу та до Головного управління оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 у відповідності до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до вказаної постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017, з включенням процентної надбавки за вислугу років у розмірі 45%, а також надбавки за особливості проходження служби у розмірі 50%, надбавки за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 20% та премії у розмірі 165% (враховуючи посадовий оклад і оклад за військовим званням, визначені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт) для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2023 (з першого числа місяця, що йде за місцем, в якому настали обставини).

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач повідомив, що перебуває а обліку в ГУ ПФУ в м. Києві та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Позивач пояснив, що на виконання судового рішення у справі №320/48514/23 йому видано довідку від 24.10.2024 №27/13/4-2032 про те, що станом на 01.01.2023 за посадою «перший заступник командира військової частини - начальник штабу військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України» становив: посадовий оклад - 10 740,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням полковник - 2 250,00 грн, надбавка за вислугу років (45%) - 5 845,50 грн, надбавка за особливості проходження служби (50%) - 9 417,75 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (20%) - 2 148,00 грн, премія (11,1173%) - 1 194,00 грн. Всього - 31 595,25 грн.

Позивач не погоджується із зазначеним у виданій йому довідці про розмір грошового забезпечення відсотковому розмірі премії, що слугувало підставою для звернення до суду з цим позовом.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 18.04.2025 відкрито провадження у справі, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідач правом на надання відзиву на позовну заяву не скористався, про відкриття провадження у справі був проінформований шляхом направлення ухвали про відкриття провадження у справі на електронну адресу, про що свідчать довідка про доставку електронного листа, сформована програмним забезпеченням Діловодство спеціалізованого суду.

Відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Згідно з частиною другою статті 175 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Відповідачем подано до суду через підсистему «Електронний суд» додаткові пояснення у справі, в яких зазначено, що ГУ НГУ заперечує проти задоволення позовних вимог, оскільки самостійне зазначення позивачем складових, з яких обраховується пенсія для включення у довідку є недопустимим та таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства.

Відповідач наголосив на тому, що нова довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії може бути підготовлена лише на підставі списку ГУ ПФУ у відповідній області, оскільки у ньому зазначаються складові для розрахунку пенсії.

Враховуючи означені обставини, відповідач просить відмовити у задоволенні позовну у повному обсязі.

Відповідно до частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.

З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 є громадянином України, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого 11.06.1996.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 24.09.2024 у справі №320/48514/23 задоволено частково адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної гвардії України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Визнано протиправними дії Головного управління Національної гвардії України щодо відмови у підготовці і наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 року у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови №704, а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01 лютого 2023 року.

Зобов'язано Головне управління Національної гвардії України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 року у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в якій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» вказати розміри посадового окладу та окладу за військове звання, визначені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01 лютого 2023 року.

В решті позовних вимог відмовлено.

Матеріалами справи підтверджено, що на виконання судового рішення у справі №320/48514/23 позивачу видано довідку про розмір грошового забезпечення від 24.10.2024 №27/13/4-2032, в якій зазначено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 за посадою «перший заступник командира військової частини - начальник штабу військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України» становив 31 595,25 грн, з яких посадовий оклад - 10 740,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням полковник - 2 250,00 грн; надбавка за вислугу років (45%) - 5 845,50 грн; надбавка за особливості проходження служби (50%) - 9 417,75 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (20%) - 2 148,00 грн; премія (11,1173%) - 1 194,00 грн.

Листом ГУ НГУ від 29.01.2025 №27/13/4-Ю-17-зі позивача повідомлено, що в січні 2023 року за посадою «перший заступник командира - начальник штабу» ВЧ НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 виплачувалося: надбавка за особливості проходження службу в розмірі до 50% від посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання та процентної надбавки за вислугу років; премія у розмірі до 165% від посадового окладу.

Листом ГУ НГУ від 02.04.2024 №27/13/4-Ю-2104 на заяву позивача стосовно надання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії повідомлено, що станом на 01.01.2023 посадові оклади та оклади за військовим званням не підвищувалися, а довідка про розмір грошового забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення може бути підготовлена після надходження від органу ПФУ до уповноваженого органу списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, за умови включення позивача до нього.

Не погоджуючись з правомірністю ненадання позивачем оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, позивач звернувся з даним позовом до суду, з приводу чого суд зазначає таке.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Аналіз даної норми дає змогу дійти висновку, що діяльність органів державної влади здійснюється у відповідності до спеціально-дозвільного типу правового регулювання, який побудовано на основі принципу «заборонено все, крім дозволеного законом; дозволено лише те, що прямо передбачено законом». Застосування такого принципу суттєво обмежує цих суб'єктів у виборі варіантів чи моделі своєї поведінки, а також забезпечує використання ними владних повноважень виключно в межах закону і тим самим істотно обмежує можливі зловживання з боку держави та її органів.

Вчинення ж державним органом чи його посадовою особою дій у межах компетенції, але непередбаченим способом, у непередбаченій законом формі або з виходом за межі компетенції є підставою для визнання таких дій та правових актів, прийнятих у процесі їх здійснення, неправомірними.

Згідно із частиною п'ятою статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон №2262-ХІІ, яким держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

За змістом частини третьої статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Таким чином, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 №45 затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі по тексту також - Порядок №45).

Пунктом 3 Порядку № 45, зокрема, передбачено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

У довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, яка визначена додатком 2 до Порядку № 45, зазначаються:

- посадовий оклад;

- підвищення посадового окладу;

- оклад за військовим (спеціальним) званням;

- надбавка за вислугу років;

- надбавка за виконання особливо важливих завдань;

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень;

- надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови;

- надбавка за почесне звання «заслужений» чи «народний»;

- доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання;

- надбавка за спортивні звання;

- премія.

30 серпня 2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі по тексту також - Постанова №704, якою збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

На підставі пункту 2 Постанови №704 грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону №2262-XII.

З матеріалів справи вбачається, що спір виник у зв'язку з протиправними, на думку позивача, діями відповідача щодо зазначення у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби (50% від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років) та премії (11,1173% від посадового окладу).

Так, на виконання рішення у справі №320/48514/23 позивачу видано довідку про розмір грошового забезпечення від 24.10.2024 №27/13/4-2032, в якій зазначено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 за посадою «перший заступник командира військової частини - начальник штабу військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України» становив 31 595,25 грн, з яких посадовий оклад - 10 740,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням полковник - 2 250,00 грн; надбавка за вислугу років (45%) - 5 845,50 грн; надбавка за особливості проходження служби (50%) - 9 417,75 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (20%) - 2 148,00 грн; премія (11,1173%) - 1 194,00 грн.

Водночас, як указує позивач, відповідачем протиправно зменшено розмір відсоткового значення таких складових, як премія (вказано 11,1173% замість 165%), оскільки це суперечить положенням законодавства, чинного на момент виникнення спірних відносин.

Підпунктом 3 пункту 10 розділу І Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 № 1774-VIII (далі по тексту також - Закон №1774-VIII) частина четверта статті 63 Закону №2262-XII викладена у новій редакції, відповідно до якої усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, Верховна Рада України делегувала Кабінету Міністрів України право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсій військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, у зв'язку зі зміною грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що узгоджується з повноваженнями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.

Зазначені положення Закону №1774-VIII набрали чинності з 01.01.2017 та рішенням Конституційного Суду України такими, що суперечать Конституції України (є неконституційними), не визнавались.

При цьому Велика Палата Верховного Суду враховує, що у пункті 2.1 Рішення від 26.12.2011 №20-рп/2011 Конституційний Суд України зазначив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно із частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави. Водночас зміст основного права не може бути порушений, що є загальновизнаним правилом, на що вказав Конституційний Суд України у Рішенні від 22.09.2005 №5-рп/2005 у справі про постійне користування земельними ділянками. Неприпустимим також є встановлення такого правового регулювання, відповідно до якого розмір пенсій, інших соціальних виплат та допомоги буде нижчим від рівня, визначеного в частині третій статті 46 Конституції України, і не дозволить забезпечувати належні умови життя особи в суспільстві та зберігати її людську гідність, що суперечитиме статті 21 Конституції України.

У пункті 2.2 цього ж Рішення Конституційний Суд України вказав, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту (пункти 2, 3 статті 116 Конституції України).

У Рішенні від 02.03.1999 №2-рп/99 у справі про комунальні послуги Конституційний Суд України звернув увагу на те, що здійснення в цілому політики соціального захисту не належить до виключних повноважень Верховної Ради України; політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення її проведення, відповідно до пункту 3 статті 116 Конституції України, здійснюється Кабінетом Міністрів України. Кабінет Міністрів України як вищий орган у системі органів виконавчої влади наділений конституційними повноваженнями спрямовувати і координувати діяльність міністерств, інших органів виконавчої влади.

Отже, політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення проведення якої на підставі пункту 3 статті 116 Конституції України здійснюється Кабінетом Міністрів України.

Як указано вище, Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 №45 затвердив Порядок №45.

Відповідно до пункту 5 Порядку №45 (у редакції, чинній до внесення змін Постановою № 103, яку рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 визнано протиправною та нечинною у відповідній частині) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 року для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Аналізуючи указаний пункт Порядку №45, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 23.05.2024 у справі №380/19324/23 дійшла висновку, що у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії щодо зазначення розміру надбавки за особливості проходження служби та премії (розмір яких є предметом спору у цій справі) належить указувати їх середній розмір, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Аналогічну правову позицію щодо необхідності зазначення у відповідних довідках для перерахунку пенсій розміру премії, визначеного у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою, викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018 у справі №802/2196/17-а (Пз/9901/1/18) (провадження № 11-308заі18).

З метою повного та всебічного з'ясування обставин справи, ухвалою суду від 15.12.2025 було витребувано від відповідача належним чином засвідчені копії розпорядчих документів, якими встановлено у 2023 році надбавку за особливості проходження служби та щомісячну премію, а також відомості про середні розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, що фактично виплачені за посадою у тому державному органі, звідки позивач звільнився на пенсію за січень 2023 року.

На виконання вимог ухвали суду від 15.12.2025 відповідачем надано суду копію розпорядження ГУ Нацгвардії України від 10.02.2023 №Р-16 про грошове забезпечення військовослужбовців Національної гвардії України, відповідно до якого додатком №2 визначено, що розмір щомісячного преміювання військовослужбовців 13 та 14 тарифного розряду складає до 165%.

При цьому, суд зауважує, що матеріали справи не містять відомостей про середні розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, що фактично виплачені за посадою, з якої позивач звільнився на пенсію, за січень 2023 року.

Листом ГУ НГУ від 29.01.2025 №27/13/4-Ю-17-зі позивача повідомлено, що в січні 2023 року за посадою «перший заступник командира - начальник штабу» ВЧ НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 виплачувалося: надбавка за особливості проходження службу в розмірі до 50% від посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання та процентної надбавки за вислугу років; премія у розмірі до 165% від посадового окладу.

Суд зауважує, що прийменник «до» у конструкції диспозиції норми пункту 5 Постанови №704 та наданого відповідачем розпорядження від 10.02.2023 №Р-16 вживається у сполученні з числівником « 165» при означенні кількісної межі відсоткового розміру премії.

Згідно норм пункту 5 Постанови №704 надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу може призначатися у розмірі від 1% (мінімальний розмір) до 100% (максимальний розмір).

Розмір преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби визначено у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

При цьому, як вже зазначалося судом, відповідно до розпорядження ГУ Нацгвардії України від 10.02.2023 №Р-16 визначено, що розмір щомісячного преміювання військовослужбовців 13 та 14 тарифного розряду складає до 165%.

Встановлення такого діапазону між мінімальним та максимальним розміром надбавки за особливості проходження служби та премії означає, що у будь-якому випадку вказана надбавка не може перевищувати 100%, а премія становити не нижче 30% та не більше 165%.

Постановою №704 передбачено можливі розміри виплати надбавки за особливості проходження служби та премії відповідно до особистого внеску в загальний результат служби.

Таким чином, враховуючи, що надбавку за особливості проходження служби встановлено у максимально визначеному розмірі (50%), суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог у цій частині.

Розмір процентної надбавки за вислугу років у розмірі 45%, а також надбавки за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 20% не є предметом та підставами позову, що має наслідком відсутність підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправними дій відповідача, які полягають у відмові підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві та позивачу оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 у відповідності до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до вказаної постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017, з включенням процентної надбавки за вислугу років у розмірі 45%, надбавки за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 20% (враховуючи посадовий оклад і оклад за військовим званням, визначені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт) для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2023 (з першого числа місяця, що йде за місцем, в якому настали обставини), а також про зобов'язання відповідача оформити і надіслати позивачу та до Головного управління оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 у відповідності до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до вказаної постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017, з включенням процентної надбавки за вислугу років у розмірі 45%, а також надбавки за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 20% (враховуючи посадовий оклад і оклад за військовим званням, визначені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт) для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2023 (з першого числа місяця, що йде за місцем, в якому настали обставини).

Щодо відсоткового розміру премії 11,1173%, суд наголошує на тому, що оскільки положеннями постанови №704 визначено мінімальний розмір премії (35%), а розпорядженням ГУ Нацгвардії України від 10.02.2023 №Р-16 визначено, що розмір щомісячного преміювання військовослужбовців 13 та 14 тарифного розряду складає до 165%, тобто встановлено максимальний розмір премії, за відсутності в матеріалах справи жодних доказів на підтвердження середнього розміру премії, виплаченої у 2023 році

Водночас, відсутність в матеріалах справи жодних доказів на підтвердження середнього розміру премії, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою ГУ Нацгвардії України унеможливлює встановлення точного відсоткового розміру премії, яку відповідач зобов'язаний зазначити у довідці про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023. Проте, оскільки відповідачем у довідці про розмір грошового забезпечення від 24.10.2024 №27/13/4-2032 зазначено розмір премії, який є нижчим за визначений Постановою №704 мінімальний розмір премії (35%), суд вважає, що належним та ефективним способом захисту прав та інтересів позивача в межах заявлених позовних вимог, з урахуванням позиції Великої Палати Верховного Суду, викладеної у постанові від 23.05.2024 у справі № 380/19324/23 є визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення позивачу в довідці від 24.10.2024 №27/13/4-2032 станом на 01.01.2023 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданій на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 24.09.2024 у справі №320/48514/23, розміру премії до 11,1173%.

Відповідно, захист порушених прав позивача також потребує зобов'язання відповідача вчинити дії, направлені на поновлення прав позивача, а саме: зобов'язати відповідача на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 24.09.2024 у справі №320/48514/23 скласти та подати до ГУ ПФУ в м. Києві довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, в якій на підставі Постанови №704 та розпорядження від 01.03.2022 №Р-12 вказати премію у розмірі середнього розміру премії, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою ГУ Нацгвардії України, не нижче 35%, що не є втручанням у дискреційні повноваження відповідача, з огляду на таке.

Згідно з Рекомендацією №R (80) 2 комітету Міністрів державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятою Комітетом Міністрів Ради Європи 11 травня 1980 року на 316-й нараді заступників міністрів, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Отже, дискреційним повноваженням є повноваження, яке надає певний ступінь свободи адміністративному органу при прийняті рішення, тобто, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) обрати один з кількох варіантів рішення.

Суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.

Водночас, згідно з пунктом 4 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти рішення про зобов'язання відповідача вчинити певні дії. При цьому, у випадку, коли закон встановлює повноваження суб'єкта публічної влади в імперативній формі, тобто його діяльність чітко визначена законом, то суд зобов'язує відповідача прийняти конкретне рішення чи вчинити певну дію. У випадку, коли ж суб'єкт наділений дискреційними повноваженнями, то суд може лише вказати на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення (дій), та зазначити норму закону, яку відповідач повинен застосувати при вчиненні дії (прийнятті рішення), з урахуванням встановлених судом обставин.

З урахуванням тієї обставини, що дії відповідача у розглядуваній ситуації не ґрунтуються на дискреційних повноваженнях відповідача як суб'єкта владних повноважень, оскільки алгоритм їх дій чітко зазначений законодавчо, у даному випадку задоволення позову в частині дій зобов'язального характеру не є втручанням у його дискреційні повноваження.

Водночас, суд наголошу на відсутності підстав для задоволення позовних вимог шляхом зобов'язання відповідача зазначати у довідці про розмір грошового забезпечення розміру премії саме 165% як таких, що не підтверджені документально, оскільки вжиття прийменника «до» у конструкції диспозиції норми пункту 5 Постанови №704 та наданого відповідачем розпорядження від 10.02.2023 №Р-16 з числівником « 165» свідчить про встановлення кількісної межі максимального відсоткового розміру премії, проте не свідчить про виплату премії саме у розмірі 165%.

Також не підлягають задоволенню позовні вимоги в частині визнання протиправними дії відповідача, які полягають у відмові підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві та позивачу оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 у відповідності до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до вказаної постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017, для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2023 (з першого числа місяця, що йде за місцем, в якому настали обставини) та зобов'язання відповідача оформити і надіслати позивачу та до Головного управління оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 у відповідності до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до вказаної постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017, для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2023 (з першого числа місяця, що йде за місцем, в якому настали обставини) з огляду на те, що права та інтереси позивача в означеній частині не є порушеними, оскільки матеріалами справи підтверджено видачу позивачу довідки від 24.10.2024 №27/13/4-2032 на виконання рішення суду у справі №320/48514/23, яким відповідача було зобов'язано підготувати та надати до ГУ ПФУ в м. Києві оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону №2262-ХІІ, в якій на підставі постанови №704 вказати розміри посадового окладу та окладу за військове звання, визначені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови №704, а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2023.

Інших доводів, що можуть вплинути на правильність вирішення судом спору, що розглядається, матеріали справи не містять.

Таким чином, позов слід задовольнити частково.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, підстави для вирішення питання щодо судових витрат відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Національної гвардії України щодо зменшення ОСОБА_1 в довідці від 24.10.2024 №27/13/4-2032 станом на 01.01.2023 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданій на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 24.09.2024 у справі №320/48514/23, розміру премії 11,1173%.

3. Зобов'язати Головне управління Національної гвардії України на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 24.09.2024 у справі №320/48514/23 скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, в якій на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та розпорядження Головного управління Національної гвардії України від 01.03.2022 №Р-12 вказати премію у розмірі середнього розміру премії, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою ГУ Нацгвардії України, не нижче 35%.

4. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Дудін С.О.