Рішення від 15.12.2025 по справі 200/6083/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 грудня 2025 року Справа№200/6083/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волгіної Н.П., розглянувши в письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області,

Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області

про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 через свого представника, адвоката Воронкову Олену Ігорівну, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому (з урахуванням уточнених позовних вимог) просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не проведення перерахунку та виплати позивачу пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV з урахуванням довідки про заробітну плату від 2 вересня 2021 року № 3, яка видана ТОВ «СБОРМАШ ЛТД», довідки про заробітну плату від 3 вересня 2021 року № 922-1135/589.21, яка видана ПАТ «Новокраматорський машинобудівний завод», з 1 березня 2025 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV, з урахуванням довідки про заробітну плату від 2 вересня 2021 року №3, яка видана ТОВ «СБОРМАШ ЛТД» та довідки про заробітну плату від 3 вересня 2021 року №922-1135/589.21, яка видана ПАТ «Новокраматорський машинобудівний завод», починаючи з 1 березня 2025 року;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не проведення перерахунку пенсії позивача шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії позивача, на коефіцієнти у розмірі 1.14, у розмірі 1.197, у розмірі 1.0796, у розмірі 1.115, починаючи з 1 березня 2025 року для забезпечення індексації пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести починаючи з 1 березня 2025 року перерахунок пенсії позивача у відповідності до ч. 2 ст.42 Закону України №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії позивача за 2018-2020 роки в розмірі 9 118,81 грн, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1.14 відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1.197 відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1.0796 відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1.115 (з урахуванням коефіцієнтів збільшення 1.14, 1.197 та 1.0796) відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії.

Ухвалою суду від 27 листопада 2024 року позовна заява залишена без руху, позивачу встановлено строк для усунення недоліків позовної заяви.

20 серпня 2024 року на електронну адресу суду надійшла заява позивача про усунення недоліків позовної заяви, до якої додано: уточнену позовну заяву.

Ухвалою суду від 25 серпня 2025 року відкрито провадження у справі; призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи; запропоновано відповідачу надати суду відзив на позовну заяву та докази на підтвердження зазначеного у відзиві; зобов'язано відповідача надати суду додаткові докази по справі.

4 вересня 2025 року до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надійшов відзив на позов, в якому також викладено клопотання про залучення до участі у справі в якості другого відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

Ухвалою суду від 12 вересня 2025 року залучено до участі у справі в якості другого відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області; запропоновано Головному управлінню Пенсійного фонду України в Запорізькій області надати суду відзив на позов та зобов'язано надати додаткові докази по справі.

16 вересня 2025 року судом отримано у від позивача додатковий доказ.

12 листопада 2025 року до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області надійшов відзив на позов та додаткові докази по справі.

Суд вважає за необхідне зазначити, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку із військовою агресією російської федерації в Україні введено воєнний стан із 5 год 30 хв 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указами Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженими відповідними законами, дія воєнного стану неодноразово продовжувалась та станом на час розгляду справи в Україні продовжує діяти воєнний стан.

В обґрунтування позовних вимог у позові зазначено наступне.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію, обчислену відповідно до Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 28 липня 2021 року; пенсія призначена з 3 серпня 2021 року.

29 вересня 2021 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про допризначення пенсії у зв'язку із наданням додаткових документів, а саме: довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 2 вересня 2021 року № 3, яка видана ТОВ «СБОРМАШ ЛТД», та довідки про заробітну плату від 3 вересня 2021 року № 922-1135/589.21, яка видана ПАТ «Новокраматорський машинобудівний завод», проте не отримав жодної відповіді щодо перерахунку пенсії з урахуванням вищезазначених довідок.

30 червня 2025 року позивач через свого представника звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із запитом за для з'ясування інформації щодо розгляду його заяви від 29 вересня 2021 року та врахування наданих ним разом із заявою довідок при розрахунку його пенсії.

Листом від 7 липня 2025 року Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомило, що звернення позивача від 29 вересня 2021 року щодо зарахування довідок про заробітну плату для обчислення пенсії ще не розглянуто, а долучені довідки перевіряються на достовірність, тому керуючись п. 3 ч. 2 розділу І Закону України від 17 березня 2020 року № 530 « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню короно вірусної хвороби (COVID-19) та на підставі Указу Президента України від 24 лютого 2022 року Nє 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», враховуючи Розпорядження Кабінету Міністрів України від 2 серпня 2022 року № 679 «Про проведення обов'язкової евакуації населення Донецької області», термін виконання на проведення перевірок подовжено по 15 січня 2026 року.

Позивач вважає, що тривалий (майже 5 років) розгляд його звернення порушує його право на отримання пенсії у належному розмірі.

Щодо проведення належної індексації, позивач зазначає, що для обчислення розміру пенсії при її призначенні відповідачем був врахований показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2018-2020 роки, в розмірі 9 118,81 грн.

Відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону 1058-IV щороку з 1 березня передбачено перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії.

Пунктом 3 Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-ІV, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124, встановлено, що перерахунку підлягають пенсії, призначені за зверненнями, які надійшли по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, отже, пенсія позивача підлягала перерахунку з 1 березня 2021 року, з 1 березня 2022 року, з 1 березня 2023 року, з 1 березня 2024 року та з 1 березня 2025 року.

Позивач через свого представника звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з проханням повідомити - чи проведено йому перерахунок пенсії відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, а також з вимогою провести належний йому перерахунок пенсії з 1 березня 2022 року, з 1 березня 2023 року, з 1 березня 2024 року та з 1 березня 2025 року у тому випадку, якщо зазначений перерахунок проведено не було.

Листом від 19 червня 2025 року Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомило, що згідно з Порядком № 124 внаслідок індексації пенсія позивача не підлягала підвищенню, а тому з 1 березня 2022 року на підставі п. 4 Постанови КМУ № 118 позивачу встановлено щомісячну доплату до пенсії в розмірі 135 грн, з 1 березня 2023 року на підставі п. 6 Постанови КМУ №168 щомісячну доплату до пенсії в розмірі 100 грн, з 1 березня 2024 року відповідно до п. 3 Постанови КМУ № 185 також доплату в розмірі 100 грн, а з 1 березня 2025 року на підставі підпункту 6 п. 2 Постанови КМУ №209 індексація пенсії позивача була здійснена лише з урахуванням коефіцієнта збільшення 1,0575, а не 1,115.

На переконання позивача не проведення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області належним чином індексації призначеної йому пенсії також порушує його право на отримання пенсії у належному розмірі (а.с. 1-15, 44-56).

У відзиві на позов Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зазначає про відсутність підстав для задоволення заявлених позивачем позовних вимог, обґрунтовуючи це наступним.

ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області з 28 липня 2021 року як отримувач пенсії за віком відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

29 вересня 2021 року позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії «допризначення у зв'язку з наданим додатковими документами», яку розглянуто за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

За результатами опрацювання заяви ОСОБА_1 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області було проведено перерахунок пенсії позивача з урахуванням довідок про заробітну плату від 2 вересня 2021 року № 3 та від 3 вересня 2021 року № 922-1135/589.21, але без врахування їх в розмірі пенсії, так як був відсутній акт перевірки первинних документів. Результат розрахунку долучено до електронної пенсійної справи. Для проведення перевірки достовірності наданих довідок Головним управлінням Пенсійного фонду у Запорізькій області 30 вересня 2021 року був направлений запит до управління контрольно-перевірочної роботи Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

На підставі п. 3 ч. 2 розділу ІІ Закону України від 17 березня 2020 року № 530 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню короно вірусної хвороби (COVID-19) та на підставі Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», враховуючи Розпорядження Кабінету Міністрів України від 2 серпня 2022 року № 679 «Про проведення обов'язкової евакуації населення Донецької області», термін виконання на проведення перевірок подовжено по 15 січня 2026 року.

Якщо за результатами перевірки первинних документів буде підтверджено зазначені в довідках суми заробітку, то обчислення пенсії з врахуванням цих довідок здійснюється з дня призначення пенсії незалежно від дати проведення перевірки, а якщо за результатом перевірки будуть виявлені будь-які розбіжності, то заявник має подати заяву на перерахунок пенсії та нову (виправлену) довідку. Таке обчислення пенсії здійснюється зі строків, передбачених ч. 4 ст. 45 Закону № 1058.

Щодо проведення індексації призначеної ОСОБА_1 пенсії, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зазначило, що при призначенні позивачу пенсії за віком застосовано середній показник заробітної плати (доходу) в Україні за попередні три роки, тобто (2018-2020 роки) в розмірі 9118,81 грн.

З 1 березня 2022 року здійснено перерахунок «Індексація заробітку», за результатами опрацювання перерахунку встановлено доплату «Надбавка на індексації з 1 березня 2022 року» в сумі 135 грн, оскільки показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні заявника при призначенні пенсії за віком 9 118,81 грн перевищує суму збільшеного показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який враховується для обчислення пенсії в 2022 році - 6 186,32 грн.

З 1 березня 2023 року здійснено перерахунок «Індексація заробітку», за результатами опрацювання перерахунку встановлено доплату «Надбавка на індексації з 1 березня 2023 року» в сумі 100 грн та збережено доплату «Надбавка на індексації з 1 березня 2022 року» в сумі 135 грн, оскільки показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні заявника при призначенні пенсії за віком 9 118,81 грн перевищує суму збільшеного показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який враховується для обчислення пенсії в 2023 році - 7 405,03 грн.

З 1 березня 2024 року здійснено перерахунок «Індексація заробітку», за результатами опрацювання перерахунку встановлено доплату «Надбавка на індексації з 1 березня 2024 року» в сумі 100 грн та збережено доплати «Надбавка на індексації з 1 березня 2023 року» в сумі 100 грн, «Надбавка на індексації з 1 березня 2022 року» в сумі 135 грн, оскільки показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні заявника при призначенні пенсії за віком 9 118,81 грн перевищує суму збільшеного показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який враховується для обчислення пенсії в 2024 році - 7 994,47 грн.

Оскільки показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні заявника при призначенні пенсії за віком 9 118,81 грн перевищує суму збільшеного показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який враховується для обчислення пенсії в 2025 році - 8 913,83 грн, з 1 березня 2025 року здійснено перерахунок «Індексація заробітку» відповідно до п. 6 Постанови № 209: показник середньої заробітної плати позивача при призначенні пенсії (9 118,81 грн) збільшено на коефіцієнт 1.0575 та склав 9 643,14 грн, при цьому збережено доплати «Надбавка на індексації з 1 березня 2024 року» в сумі 100 грн, «Надбавка на індексації з 1 березня 2023 року» в сумі 100 грн, «Надбавка на індексації з 1 березня 2022 року» в сумі 135 грн.

Також відповідач зазначив, що позивач не звертався із особистою заявою про перерахунок/індексацію пенсії з 1 січня 2025 року із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (за 2018-2020 роки) в розмірі 9 118,81 грн, на коефіцієнти збільшення 1.14, 1.197, 1.0796 та починаючи з 1 березня 2025 року на коефіцієнт збільшення (з урахуванням коефіцієнтів збільшення 1.14, 1.197 та 1.0796), а отже, рішення про відмову у такому перерахунку Головним управлінням не приймалось.

Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області наполягає, що пенсію позивачу обчислено відповідно до діючого законодавства, просить суд відмовити позивачу у задоволенні її позовних вимог у повному обсязі (а.с. 66-70).

У відзиві на позов Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області також зазначає про відсутність підстав для задоволення заявлених позивачем позовних вимог, обґрунтовуючи це наступним.

За даними електронної пенсійної справи ОСОБА_1 надав 29 вересня 2021 року заяву (вх. № 9561) про допризначення пенсії у зв'язку з наданням додаткових документів, до якої долучив довідки про заробітну плату: від 3 вересня 2021 року № 922-1135/589.21 за період з вересня 1991 року по січень 1995 року, видану ПАТ «Новокраматорський машинобудівний завод», та довідку від 2 вересня 2021 року № 3 за період з березня 1995 по вересень 1999 року, видану ТОВ «Сбормаш ЛТД».

Заява опрацьована за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

При обчисленні розміру пенсії заробітної плати позивача, вказаної в довідках, можливо лише за умови підтвердження відомостей про нарахування заробітної плати первинними документами.

30 вересня 2021 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області був направлений запит до управління контрольно-перевірочної роботи Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про проведення перевірки довідок про заробітну плату від 3 вересня 2021 року № 922-1135/589.21 та від 2 вересня 2021 року № 3.

На адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області Акт перевірки первинних документів, на підставі яких складені довідки від 3 вересня 2021 року № 922-1135/589.21, від 2 вересня 2021 року № 3, від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області не надходив.

За результатами опрацювання заяви ОСОБА_1 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області було проведено перерахунок пенсії заявника, про що прийнято рішення від 5 жовтня 2021 року «Допризначення, додатк.док-ти (абз.3, п.1.7 Порядку №22-1)(з переглядом ЗП), але без врахування зазначеної в довідках заробітної плати в розрахунок розміру пенсії, оскільки відсутній акт перевірки первинних документів.

Результат розрахунку долучено до електронної пенсійної справи.

Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області наголошує, що оскільки позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, саме цей територіальний орган є уповноваженим на проведення перевірки відомостей, вказаних в довідках про заробітну плату, їх підтвердження первинними документами, достовірності та обґрунтованості. За результатами проведення перевірки можуть бути підтверджені зазначені в довідках суми заробітку, або виявлені розбіжності в довідках та первинних документах. В такому разі у позивача виникне необхідність подання заяви про перерахунок пенсії з новою (виправленою) довідкою.

Також Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області зазначає, що було відповідальне лише за розгляд заяви позивача від 29 вересня 2021 року в порядку екстериторіальності. Всі подальші перерахунки пенсії, зокрема й за результатами перевірки довідок про заробітну плату, проводяться територіальним органом Пенсійного фонду України, на обліку якого перебуває позивач, а саме - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області (а.с. 140-144).

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ), є громадянином України згідно із паспортом серії НОМЕР_1 від 6 грудня 2000 року, РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 (а.с. 30-32).

Перший відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - перший відповідач, ГУ ПФУ в Донецькій області), код ЄДРПОУ 13486010, зареєстроване місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, є органом державної влади та належним відповідачем у справі (а.с. 71-72).

Другий відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - другий відповідач, ГУ ПФУ в Запорізькій області), код ЄДРПОУ 20490012, місцезнаходження: 69005, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158-Б, є органом державної влади та належним відповідачем у справі (а.с. 146-147).

Як встановлено судом, рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області від 5 серпня 2021 року № 053130007359 «про призначення пенсії» ОСОБА_1 з 28 липня 2021 року призначена пенсія за віком відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; середньомісячний заробіток - 6783.12000; страховий стаж (повний) - 35 років 4 місяці 29 днів; страховий стаж до 1 січня 2004 року - 21 рік 2 місяці 28 днів; страховий стаж після 1 січня 2004 року - 14 років 2 місяці 1 день; в тому числі: Робота за списком № 2 - 11 років 4 місяці 4 дні; коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0.35333; коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((424 / 100 * 12) * 1) - 0.35333; розмір пенсії за віком (ст.27) (6783.12 * 0.35333) - 2 396,68 грн; загальний розмір пенсії - 2 396,68 грн, місяць підвищення розміру пенсії - 1 червня 2021 року; розмір пенсії з надбавками - 2 396,68 грн […] (а.с. 90).

Як вбачається з протоколу розрахунку заробітку для обчислення пенсії (у додатках: «зп призначення»), для обчислення пенсії позивача враховано наступне:

Загальний страховий стаж в одинарному розмірі - 35 років 4 місяці 29 днів (424 м);

Загальний страховий стаж після 1 липня 2000 року - 17 років 7 місяців 27 днів (211 м);

Дата вводу заробітку - 29 липня 2021 року;

Середній заробіток за 3 попередні роки (за 2018 - 2020 роки) - 9 118,81 грн;

Останній місяць врахованої зарплати - 31 березня 2021 року;

Максимальна дата оптимізації - 31 березня 2021 року;

Сума коефіцієнтів заробітної плати - 138.42318 (до оптимізації);

Сума коефіцієнтів заробітної плати - 126.38108 (після оптимізації);

Кількість місяців заробітної плати - 218 (до оптимізації);

Кількість місяців, виключених оптимізацією - 42 (межах 10%);

Кількість місяців, виключених додатково, - 0 (понад 10%);

Кількість місяців заробітної плати - 176 (після оптимізації);

Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 0.63497 (до оптимізації);

Страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати - 169.90000 (176 - 16 + 297 / 30);

Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 0.74386 (після оптимізації);

Середньомісячний заробіток для обчислення - 6783.12000 (а.с. 115-117).

29 вересня 2021 року позивач звернувся до Управління ПФУ в м. Краматорську Донецької області із заявою № 9561 про перерахунокм пенсії, вид перерахунку: допризначення у зв'язку із наданням додаткових документів (а.с. 84, 150).

Відповідно до розписки-повідомлення до заяви було додано: довідку про заробітну плату за період страхового стажу до 1 липня 2000 року № 3; довідку про заробітну плату за період страхового стажу до 1 липня 2000 року (589,21) № 922-1135/589,21; довідку про зміну назви організації № 017/973; інші документи № 28/1; паспорт або ІD-картка або посвідка НОМЕР_3 (зв.бік а.с. 84, 85-88, 148-153).

Згідно з довідкою Товариства з обмеженою відповідальністю «СБОРМАШ ЛТД» про заробітну плату для обчислення пенсії № 3 від 2 вересня 2021 року, сума заробітної плати для обчислення пенсії ОСОБА_1 з січня по грудень 1995 - 1999 років склала 12 642,14 грн; наведено розшифрування по щомісячній заробітній платі за період з березня 1995 року по березень 1999 року (за 1995 рік - 1 287,34 грн, за 1996 рік - 3 589,39 грн, за 1997 рік - 3 555,86 грн, за 1998 рік - 3 820,11 грн, за 1999 рік - 389,44 грн). Також у довідці зазначено, що на всі виплати нараховані страхові внески (єдиний внесок); що довідка видана на підставі розрахункових відомостей (особових рахунків) 17.03.1995 - 01.03.1999, які знаходяться за адресою: м. Краматорськ, вул. О.Тихого, буд. 6Р; також зазначено, що товариство (працедавець) не заперечує проти проведення перевірки первинних документів за період, зазначений у довідці (а.с. 28, 86, 153).

Згідно з довідкою Приватного акціонерного товариства «Новокраматорський машинобудівний завод» від 3 вересня 2021 року № 922-1135/589.21 про заробітну плату для обчислення пенсії ОСОБА_1 з вересня 1991 по січень 1995 років склала 290,13539 грн; наведено розшифрування по щомісячній заробітній платі за вказаний період (усього за 1991 рік - 0,05439 грн, за 1992 рік - 0,85274 грн; за 1993 рік - 31,68376 грн, за 1994 рік). Також у довідці зазначено, що на всі виплати нараховані страхові внески (єдиний внесок); що довідка видана на підставі особових рахунків 02.09.1991 - 23.01.1995 року, які знаходяться за адресою: м. Краматорськ, вул. Орджонікідзе, буд. 5, також зазначено, що товариство (працедавець) не заперечує проти проведення перевірки первинних документів за період, зазначений у довідці (а.с. 29, 85, 152).

Заява позивача про перерахунок пенсії від 29 вересня 2021 року за принципом екстериторіальності була перерозподілена для опрацювання Головному управлінню Пенсійного фонду України в Запорізькій області (а.с. 16, 141).

30 вересня 2021 року Відділ обслуговування громадян № 8 (сервісний центр) управління обслуговування громадян ГУ ПФУ в Запорізькій області звернувся до ГУ ПФУ в Донецькій області з проханням провести перевірку довідок про заробітну плату від 3 вересня 2021 року № 922-1135/589.21 ЧАО «Новокраматорський машинобудівний завод», від 2 вересня 2021 року № 3 ООО «СБОРМАШ ЛТД», наданих на ім'я ОСОБА_1 , період з 1991 по 1999 роки. Акти перевірок та нові довідки про заробітну плату (за наявності розбіжностей) просили надати за належністю пенсійної справи: УПФУ в місті Краматорську Донецької області (а.с. 159).

За поясненням другого відповідача, наведеним у відзиві на позов, на адресу ГУ ПФУ в Запорізькій області Акт перевірки первинних документів, на підставі яких складені довідки від 3 вересня 2021 року № 922-1135/589.21 та від 2 вересня 2021 року № 3, від ГУ ПФУ в Донецькій області не надходив.

У відзиві на позов та в листі від 7 липня 2025 року ГУ ПФУ в Донецькій області зазначило, що керуючись п. 3 ч. 2 розділу І Закону України від 17 березня 2020 року № 530 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню короновірусної хвороби (COVID-19), на підставі Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», враховуючи Розпорядження Кабінету Міністрів України від 2 серпня 2022 року № 679 «Про проведення обов'язкової евакуації населення Донецької області» термін виконання проведення перевірок подовжено Головним управлінням по 15 січня 2026 року (а.с. 17-18, 67).

Копії рішення першого відповідача про продовження перевірки достовірності довідок від 3 вересня 2021 року № 922-1135/589.21 та від 2 вересня 2021 року № 3 суду не надано.

Також суду не надано пояснень з приводу фактичних обставин, які унеможливили проведення перевірки довідок у передбачений законодавством строк, та стосовно дати прийняття рішення про продовження строку перевірки довідок до 15 січня 2026 року (зі змісту пояснень, зокрема посилань на Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 та розпорядження Кабінету Міністрів України від 2 серпня 2022 року № 679 слідує, що таке рішення було прийнято після 2 серпня 2022 року).

5 жовтня 2021 року другим відповідачем було прийнято рішення «про перерахунок пенсії» (вид перерахунку - «Допризначення, додатк. док-ти (абз. 3, п. 1.7 Порядок № 22-1) (з переглядом ЗП)», відповідно до якого: середньомісячний заробіток - 7078.75000; страховий стаж (повний) - 34 роки 2 місяці 18 днів; страховий стаж до 1 січня 2004 року - 20 років 0 місяців 17 днів; страховий стаж після 1 січня 2004 року - 14 років 2 місяці 1 день; в тому числі: Робота за списком № 2 - 11 років 4 місяці 4 дні; коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0.34167; коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((410 / 100 * 12) * 1) - 0.34167; розмір пенсії за віком (ст.27) (7078.75 * 0.34167) - 2 418,60 грн; загальний розмір пенсії - 2 418,60 грн, місяць підвищення розміру пенсії - 1 червня 2021 року; розмір пенсії з надбавками - 2 418,60 грн […] (а.с. 91, 154).

Як вбачається з протоколу розрахунку заробітку для обчислення пенсії (у додатках: «зп допризначення»), для обчислення пенсії позивача враховано наступне:

Загальний страховий стаж в одинарному розмірі - 34 роки 2 місяці 18 днів (410 м);

Загальний страховий стаж після 1 липня 2000 року - 16 років 5 місяців 5 днів (197 м);

Дата вводу заробітку - 29 липня 2021 року;

Середній заробіток за 3 попередні роки (за 2018 - 2020 роки) - 9 118,81 грн;

Останній місяць врахованої зарплати - 31 березня 2021 року;

Максимальна дата оптимізації - 31 березня 2021 року;

Сума коефіцієнтів заробітної плати - 138.42318 (до оптимізації);

Сума коефіцієнтів заробітної плати - 121.17692 (після оптимізації);

Кількість місяців заробітної плати - 205 (до оптимізації);

Кількість місяців, виключених оптимізацією - 41 (межах 10%);

Кількість місяців, виключених додатково, - 0 (понад 10%);

Кількість місяців заробітної плати - 164 (після оптимізації);

Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 0.67524 (до оптимізації);

Страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати - 156.10000 (164 - 16 + 243 / 30);

Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 0.77628 (після оптимізації);

Середньомісячний заробіток для обчислення - 7078.75000 (а.с. 109-111, 155-157).

Рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області (дата-час розрахунку: 22.02.2022 03:28) здійснено перерахунок призначеної позивачу пенсії (вид перерахунку - «Індексація заробітку (масовий)»); середньомісячний заробіток - 7078.75000; […] загальний розмір пенсії - 2418,60 грн, «надбавка 135 грн на індексації 1 березня 2022 року» - 135,00 грн; місяць підвищення розміру пенсії - 1 березня 2022 року; розмір пенсії з надбавками - 2553,60 грн (а.с. 20-21, 92).

Як вбачається з протоколу розрахунку заробітку для обчислення пенсії (у додатках: «зп 03.2022»), для обчислення пенсії позивача враховано наступне:

Загальний страховий стаж в одинарному розмірі - 34 роки 2 місяці 18 днів (410 м);

Загальний страховий стаж після 1 липня 2000 року - 16 років 5 місяців 5 днів (197 м);

Дата вводу заробітку - 29 липня 2021 року;

Середній заробіток за 3 попередні роки (за 2018 - 2020 роки) - 9 118,81 грн;

Останній місяць врахованої зарплати - 31 березня 2021 року;

Максимальна дата оптимізації - 31 березня 2021 року;

Сума коефіцієнтів заробітної плати - 138.42318 (до оптимізації);

Сума коефіцієнтів заробітної плати - 121.17692 (після оптимізації);

Кількість місяців заробітної плати - 205 (до оптимізації);

Кількість місяців, виключених оптимізацією - 41;

Кількість місяців, виключених додатково - 0 (понад 10%);

Кількість місяців заробітної плати - 164 (після оптимізації);

Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 0.67524 (до оптимізації);

Страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати - 156.10000 (164 - 16 + 243 / 30);

Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 0.77628 (після оптимізації);

Середньомісячний заробіток для обчислення - 7078.75000 (а.с. 97-99).

Рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області (дата-час розрахунку: 31.05.2023 11:16) здійснено перерахунок призначеної позивачу пенсії (вид перерахунку - «Індивідуально (масовий). Індексація заробітку»); середньомісячний заробіток - 7078.75000; […] загальний розмір пенсії - 2 418,60 грн; «надбавка 135 грн на індексації 1 березня 2022 року» - 135,00 грн; «надбавка 100 грн на індексації 1 березня 2023 року» - 100,00 грн; місяць підвищення розміру пенсії - 1 березня 2023 року; розмір пенсії з надбавками - 2 653,60 грн […] (а.с. 93).

Як вбачається з протоколу розрахунку заробітку для обчислення пенсії (у додатках: «зп 03.2023»), для обчислення пенсії позивача враховано наступне:

Загальний страховий стаж в одинарному розмірі - 34 роки 2 місяці 18 днів (410 м);

Загальний страховий стаж після 1 липня 2000 року - 16 років 5 місяців 5 днів (197 м);

Дата вводу заробітку - 29 липня 2021 року;

Середній заробіток за 3 попередні роки (за 2018 - 2020 роки) - 9 118,81 грн;

Останній місяць врахованої зарплати - 31 березня 2021 року;

Максимальна дата оптимізації - 31 березня 2021 року;

Сума коефіцієнтів заробітної плати - 138.42318 (до оптимізації);

Сума коефіцієнтів заробітної плати - 121.17692 (після оптимізації);

Кількість місяців заробітної плати - 205 (до оптимізації);

Кількість місяців, виключених оптимізацією - 41;

Кількість місяців, виключених додатково - 0 (понад 10%);

Кількість місяців заробітної плати - 164 (після оптимізації);

Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 0.67524 (до оптимізації);

Страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати - 156.10000 (164 - 16 + 243 / 30);

Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 0.77628 (після оптимізації);

Середньомісячний заробіток для обчислення - 7078.75000 (а.с. 100-102).

Рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області від 1 серпня 2023 року «про перерахунок пенсії» (вид перерахунку - «Зміна стажу [СС

Як вбачається з протоколу розрахунку заробітку для обчислення пенсії (у додатках: «зп перерах.08.2023»), для обчислення пенсії позивача враховано наступне:

Загальний страховий стаж в одинарному розмірі - 35 років 8 місяців 18 днів (428 м);

Загальний страховий стаж після 1 липня 2000 року - 17 років 11 місяців 5 днів (215 м);

Дата вводу заробітку - 29 липня 2021 року;

Середній заробіток за 3 попередні роки (за 2018 - 2020 роки) - 9 118,81 грн;

Останній місяць врахованої зарплати - 30 червня 2021 року;

Максимальна дата оптимізації - 30 червня 2021 року;

Сума коефіцієнтів заробітної плати - 140.52299 (до оптимізації);

Сума коефіцієнтів заробітної плати - 119.91802 (після оптимізації);

Кількість місяців заробітної плати - 208 (до оптимізації);

Кількість місяців, виключених оптимізацією - 46 (межах 10%);

Кількість місяців, виключених додатково, - 0 (понад 10%);

Кількість місяців заробітної плати - 162 (після оптимізації);

Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 0.67559 (до оптимізації);

Страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати - 154.10000 (162 - 16 + 243 / 30);

Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 0.77818 (після оптимізації);

Середньомісячний заробіток для обчислення - 7096.08000 (а.с. 112-114).

Рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області (дата-час розрахунку: 25.02.2024 17:53) здійснено перерахунок призначеної позивачу пенсії (вид перерахунку - «Індексація заробітку (масовий)»); середньомісячний заробіток - 7096.08000; […] загальний розмір пенсії - 2 530,96 грн, «надбавка 135 грн на індексації 1 березня 2022 року» - 135,00 грн; «надбавка 100 грн на індексації 1 березня 2023 року» - 100,00 грн; «надбавка 100 грн на індексації 1 березня 2024 року» - 100,00 грн; місяць підвищення розміру пенсії - 1 березня 2024 року; доплата особам, яким не виповнилось 70 років (2760 * 1 0796 грн) - 114,04 грн; розмір пенсії з надбавками - 2 980,00 грн […] (а.с. 22, 95).

Як вбачається з протоколу розрахунку заробітку для обчислення пенсії (у додатках: «зп 03.2024»), для обчислення пенсії позивача враховано наступне:

Загальний страховий стаж в одинарному розмірі - 35 років 8 місяців 18 днів (428 м);

Загальний страховий стаж після 1 липня 2000 року - 17 років 11 місяців 5 днів (215 м);

Дата вводу заробітку - 29 липня 2021 року;

Середній заробіток за 3 попередні роки (за 2018 - 2020 роки) - 9 118,81 грн;

Останній місяць врахованої зарплати - 30 червня 2021 року;

Максимальна дата оптимізації - 30 червня 2021 року;

Сума коефіцієнтів заробітної плати - 140.52299 (до оптимізації);

Сума коефіцієнтів заробітної плати - 119.91802 (після оптимізації);

Кількість місяців заробітної плати - 208 (до оптимізації);

Кількість місяців, виключених оптимізацією - 46 (межах 10%);

Кількість місяців, виключених додатково, - 0 (понад 10%);

Кількість місяців заробітної плати - 162 (після оптимізації);

Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 0.67559 (до оптимізації);

Страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати - 154.10000 (162 - 16 + 243 / 30);

Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 0.77818 (після оптимізації);

Середньомісячний заробіток для обчислення - 7096.08000 (а.с. 103-105).

Рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області (дата-час розрахунку: 25.02.2025 05:45) здійснено перерахунок призначеної позивачу пенсії (вид перерахунку - «Індексація заробітку (масовий)»); середньомісячний заробіток - 7504.10000; страховий стаж (повний) - 35 років 8 місяців 18 днів; страховий стаж до 1 січня 2004 року - 20 років 0 місяців 17 днів; страховий стаж після 1 січня 2004 року - 15 років 8 місяців 1 день; в тому числі: Робота за списком №2 - 11 років 4 місяці 4 дні; коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0.35667; коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((428 / 100 * 12) * 1) - 0.35667; розмір пенсії за віком (ст.27) (7504.10 * 0.35667) - 2 676,49 грн; загальний розмір пенсії - 2 676,49 грн; «надбавка 135 грн на індексації 1 березня 2022 року» - 135,00 грн; «надбавка 100 грн на індексації 1 березня 2023 року» - 100,00 грн; «надбавка 100 грн на індексації 1 березня 2024 року» - 100,00 грн; місяць підвищення пенсії - 1 березня 2025 року; доплата особам, яким не виповнилось 70 років - 311,51 грн; розмір пенсії з надбавками - 3 323,00 грн […] (а.с. 27, 96).

Як вбачається з протоколу розрахунку заробітку для обчислення пенсії (у додатках: «зп 03.2025»), для обчислення пенсії позивача враховано наступне:

Загальний страховий стаж в одинарному розмірі - 35 років 8 місяців 18 днів (428 м);

Загальний страховий стаж після 1 липня 2000 року - 17 років 11 місяців 5 днів (215 м);

Дата вводу заробітку - 29 липня 2021 року;

Середній заробіток за 3 попередні роки (за 2018 - 2020 роки) - 9 118,81 грн;

Коєфіцієнт збільшення показника середньої ЗП - 1.0575;

Збільшений на коефіцієнт показник ЗП - 9 643,14 грн;

Останній місяць врахованої зарплати - 30 червня 2021 року;

Максимальна дата оптимізації - 30 червня 2021 року;

Сума коефіцієнтів заробітної плати - 140.52299 (до оптимізації);

Сума коефіцієнтів заробітної плати - 119.91802 (після оптимізації);

Кількість місяців заробітної плати - 208 (до оптимізації);

Кількість місяців, виключених оптимізацією - 46 (межах 10%);

Кількість місяців, виключених додатково, - 0 (понад 10%);

Кількість місяців заробітної плати - 162 (після оптимізації);

Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 0.67559 (до оптимізації);

Страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати - 154.10000 (162 - 16 + 243 / 30);

Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 0.77818 (після оптимізації);

Середньомісячний заробіток для обчислення - 7504.10000 (а.с. 106-108).

13 червня 2025 року представник позивача звернувся до першого відповідача із адвокатським запитом (вх. № 7883/8) (а.с. 19).

Листом від 19 червня 2025 року ГУ ПФУ в Донецькій області (вих. № 0502-0202-8/60938) повідомило представникові, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні та отримує пенсію за віком, призначену на пільгових умовах відповідно до Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 28 липня 2021року, при призначенні пенсії застосовувався показник середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2018-2020 роки - 9 118,81 грн.

При перерахунках пенсії з 1 березня 2022 року, з 1 березня 2023 року та з 1 березня 2024 року по індексації згідно з ч. 2 ст. 42 зазначеного закону та прийнятих Урядом України постанов застосовується показник заробітної плати за 2014-2016 роки - 3 674,40 грн, збільшений на коефіцієнти підвищення, що є меншим за показник заробітної плати за 2018 - 2020 роки.

Згідно з постановами Кабінету Міністрів України: від 16 лютого 2022 року № 118, від 24 лютого 2023 року № 168, від 23 лютого 2024 року № 185 здійснено перерахунок пенсії позивача, в результаті яких розмір пенсії позивача збільшився: з 1 березня 2022 року на 135,00 грн, з 1 березня 2023 року на 100,00 грн, з 1 березня 2024 року на 100,00 грн, суми підвищення визначенні зазначеними постановами та враховується при подальших перерахунках при призначенні розміру пенсії.

З 1 березня 2025 року в автоматичному режимі здійснено перерахунок пенсії позивача згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року № 209 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії з 2014-2016 роки. В результаті перерахунку показник заробітної плати за 2014-2016 роки з урахуванням коефіцієнтів індексації складає 8 913,83 грн (3 764,40 грн х 1.17 х 1.11 х 1.11 х 1.14 х 1.197 х 1.0796 х 1.115).

Оскільки показник заробітної плати за 2014-2016 роки перевищив показник заробітної плати за 2018-2020 роки, його застосовано при перерахунку пенсії позивача з 1 березня 2025 року.

Також зазначено, що для збільшення показника заробітної плати за 2018-2020 роки на коефіцієнти, визначенні зазначеними постановами, відсутні законні підстави (а.с. 19).

Листом від 7 липня 2025 року ГУ ПФУ в Донецькій області (вих. № 0500-0202-8/66851) у відповідь на адвокатський запит представника позивача від 4 червня 2025 року (вх. № 7422/8) повідомило, що за даними електронної пенсійної справи позивач надав 29 вересня 2021 року заяву № 9561 про допризначення у зв'язку з наданими додатковими документами, до якої долучив довідки про заробітну плату: від 3 вересня 2021 року № 922-1135/589.21 за період з вересня 1991 року по січень 1995 року, видану ПАТ «Новокраматорський машинобудівний завод», та від 2 вересня 2021 року № 3 за період з березня 1995 року по вересень 1999 року, видану ТОВ «Сбормаш ЛТД». Заява опрацьована за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

Для перевірки достовірності наданих довідок про заробітну плату ГУ ПФУ в Запорізькій області 30 вересня 2021 року був направлений запит до управління контрольно-перевірочної роботи Головного управління. Проте, на підставі п. 3 ч. 2 розділу ІІ Закону України від 17 березня 2020 року № 530 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню короновірусної хвороби (COVID-19) та на підставі Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», враховуючи Розпорядження Кабінету Міністрів України від 2 серпня 2022 року № 679 «Про проведення обов'язкової евакуації населення Донецької області», термін виконання на проведення перевірок продовжено по 15 січня 2026 року (а.с. 17-18).

Суд зазначає, що першим відповідачем суду надано копію протоколу розрахунку заробітку для обчислення пенсії (у додатках: «перерахунок заробітку на доцільність»), відповідно до якого:

Загальний страховий стаж в одинарному розмірі - 34 роки 2 місяці 18 днів (410 м);

Загальний страховий стаж після 1 липня 2000 року - 16 років 5 місяців 5 днів (197 м);

Дата вводу заробітку - 29 липня 2021 року;

Середній заробіток за 3 попередні роки (за 2018 - 2020 роки) - 9 118,81 грн;

Останній місяць врахованої зарплати - 31 березня 2021 року;

Максимальна дата оптимізації - 31 березня 2021 року;

Сума коефіцієнтів заробітної плати - 254.20515 (до оптимізації);

Сума коефіцієнтів заробітної плати - 236.95889 (після оптимізації);

Кількість місяців заробітної плати - 265 (до оптимізації);

Кількість місяців, виключених оптимізацією - 41;

Кількість місяців заробітної плати - 224 (після оптимізації);

Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 0.95926 (до оптимізації);

Страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати - 216.10000 (224 - 16 + 243 / 30);

Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 1.09652 (після оптимізації);

Середньомісячний заробіток для обчислення - 9998.96000 (а.с. 118-121).

Разом із цим жодних пояснень з приводу того, яке відношення даний протокол має до спірних правовідносин, коли саме і на підставі чого він здійснений - суду не надано.

Не погодившись із не врахуванням при розрахунку розміру призначеної йому пенсії довідок про заробітну плату від 3 вересня 2021 року № 922-1135/589.21 та від 2 вересня 2021 року № 3, а також із не проведенням належним чином індексацію пенсії, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Статтею 3 Конституції України передбачено, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов'язком держави.

Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Отже, конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.

Відповідно до преамбули Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам регулюються цим законом.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону № 1058-ІV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, […].

Положеннями ч. 1 ст. 9 Закону № 1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Як встановлено судом, рішенням пенсійного органу від 5 серпня 2021 року № 053130007359 “про призначення пенсії» ОСОБА_1 з 28 липня 2021 року призначена пенсія за віком відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 90).

Вирішуючи питання щодо правомірності/неправомірності не врахування пенсійним органом при розрахунку розміру призначеної позивачу пенсії заробітної плати, наведеної у довідках від 3 вересня 2021 року № 922-1135/589.21 та від 2 вересня 2021 року № 3, суд виходить з такого.

Відповідно до ст. 27 Закону № 1058-IV:

розмір пенсії за віком визначається за формулою:

П = Зп * Кс, де:

П - розмір пенсії, у гривнях;

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до ст. 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;

Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до ст. 25 цього Закону (ч. 1).

За бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону (ч. 2).

Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

За приписами абз. 5 ч. 1 ст. 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, […].

Отже, за загальним правилом для обчислення пенсії пенсійний орган враховує заробітну плату (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року; разом із цим за бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Як вбачається з протоколу розрахунку заробітку для обчислення пенсії (у додатках: “зп призначення») розмір пенсії позивача при її призначенні здійснювався із заробітної плати останнього за періоди після 1 липня 2000 року (а.с. 115-117).

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1).

На час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії Порядок № 22-1 діяв в редакції від 30 березня 2021 року.

Відповідно до п. 4.2 Порядку № 22-1 при прийманні документів працівник сервісного центру:

ідентифікує заявника (його представника);

надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;

уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 1 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування;

[…]

повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;

[…]

видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;

повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.

При цьому відповідно до п. 1.9 Порядку № 22-1 у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу). Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви, або дата реєстрації заяви на вебпорталі. Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених ч. 4 ст. 45 Закону № 1058.

Матеріали справи не містять відомостей про надання/не надання позивачем разом із заявою про призначення пенсії у липні 2021 року довідок про заробітну плату від 3 вересня 2021 року № 922-1135/589.21 та № 3 від 2 вересня 2021 року, а також відомостей про те, що пенсійним органом при призначенні позивачу пенсії за віком у серпні 2021 року пропонувалось ОСОБА_1 у тримісячний строк надати додаткові документи.

При цьому позивач не оскаржує в межах даної справи рішення/дії пенсійного органу стосовно призначення йому у серпні 2021 року пенсії за віком, у зв'язку із зазначеним суд не дає оцінку вказаним рішенню/діям.

Згідно з абз. 2 ч. 4 ст. 40 Закону № 1058-IV за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону № 1058-IV […] (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом. Звернення за […] (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання в електронній або паперовій формі заяви та інших документів, необхідних для […] (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Згідно з ч. 5 ст. 45 Закону № 1058-IV документи про […] перерахунок пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про […] перерахунок або про відмову в […] перерахунку пенсії.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Відповідно до п. 1.1 розділу І Порядку № 22-1 заява про […], перерахунок, […] подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).

Пунктом 2.7 розділу ІІ Порядку № 22-1 передбачено, що до заяви про перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв'язку зі зміною кількості членів сім'ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені пп. пп. 2-4 п. 2.1, п. 2.6 цього розділу.

В свою чергу, згідно із пп. 3 п. 2.1 розділу ІІ Порядку № 22-1 для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 1 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу. За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Пунктом 4.3 розділу ІV Порядку № 22-1 установлено, що рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи. Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів. […].

Відповідно до п. 4.7 розділу ІV Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Як зазначалось судом вище, за приписами абз. 5 ч. 1 ст. 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

За правилами п. 2.10 розділу ІІ Порядку № 22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією.

Як вбачається зі змісту довідок від 3 вересня 2021 року № 922-1135/589.21 та від 2 вересня 2021 року № 3, вони складені на підставі відомостей про нарахування заробітної плати ОСОБА_1 за періоди з вересня 1991 року по січень 1995 року та з березня 1995 року по березень 1999 року; довідки містять відомості про нарахування страхових внесків на всі виплати, а також зазначено місце зберігання первинної документації, на підставі яких вони видані та вказано про те, що підприємство-працедавець не заперечує проти проведення перевірки первинних документів за періоди, зазначені у довідках (а.с. 85, 86).

Як вбачається з виписки РС-право періоди, зазначені у довідках від 3 вересня 2021 року № 922-1135/589.21, від 2 вересня 2021 року № 3, зараховані до страхового стажу позивача (а.с. 126, 158).

Враховуючи наведене вище, суд приходить до висновку, що позивач має право на врахування заробітної плати за періоди роботи з вересня 1991 року по січень 1995 року та з березня 1995 року по березень 1999 року для обчислення розміру призначеної йому пенсії.

Щодо посилань другого відповідача на не отримання ним від першого відповідача акту за наслідком перевірки первинних документів, на підставі яких складені довідки від 3 вересня 2021 року № 922-1135/589.21 та від 2 вересня 2021 року № 3, суд зазначає наступне.

Аналіз норм абз. 5 ч. 1 ст. 40, ч. 3 ст. 44 Закону № 1058-IV, абз. 2 пп. 3 п. 2.1, п. 2.10 розділу ІІ Порядку № 22-1 дозволяє зробити висновок про те, що довідки про заробітну плату (дохід) видаються на підставі первинних документів - особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, (або архівною установою), а пенсійний орган має право перевіряти обґрунтованість їх видачі, в тому числі перевіряти, чи підтверджені такі довідки первинними документами.

Згідно з ч. 3 ст. 44 Закону № 1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Як встановлено судом, місцезнаходження підприємств, з якими позивач перебував в трудових відносинах і які видали довідки про заробітну плату від 3 вересня 2021 року № 922-1135/589.21 та від 2 вересня 2021 року № 3, - м. Краматорськ Донецької області; там же (як вказано у довідках) знаходяться первинні документи про нарахування заробітної плати позивачу.

Як слідує з приписів ч. 5 ст. 45 Закону № 1058-IV та п. 4.3 Порядку № 22-1 перевірка наданих позивачем довідок мала бути проведена у строк не більше 15 днів.

Суду не надано пояснень щодо причин не проведення другим відповідачем самостійно перевірки наведених у довідках відомостей у встановлений законодавством строк; також суду не надано пояснень щодо причин не проведення першим відповідачем перевірки наведених у довідках відомостей у встановлений законодавством строк.

Суд відхиляє доводи першого відповідача про правомірність відтермінування проведення перевірки на підставі п. 3 ч. 2 розділу ІІ Закону України від 17 березня 2020 року № 530 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню короно вірусної хвороби (COVID-19), Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні» та Розпорядження Кабінету Міністрів України від 2 серпня 2022 року № 679 “Про проведення обов'язкової евакуації населення Донецької області», так як, по-перше, посилання на певні нормативно-правові акти не нівелює обов'язок довести існування фактичних обставин, які свідчать про причини не виконання приписів законодавства, по-друге, вказані нормативно-правові акти не містять підтверджень правомірності не дотримання пенсійним органом перевірки документів у строки, визначені ч. 5 ст. 45 Закону № 1058-IV та п. 4.3 Порядку № 11-1.

Щодо тверджень другого відповідача на те, що таку перевірку мав/має проводити перший відповідач, зазначені твердження не підтверджені жодним посиланням на відповідні нормативно-правові приписи, а тому судом відхиляються.

Також суд вважає за необхідне зауважити, що довідки про заробітну плату надавались позивачем у вересні 2021 року, тобто більш ніж за 4 місяця до початку широкомасштабної збройної агресії російської федерації проти України та введення воєнного стану.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачами не доведено обґрунтованість та правомірність не проведення з 29 вересня 2021 року перевірки первинних документів, на підставі яких видані довідки про заробітну плату позивача від 3 вересня 2021 року № 922-1135/589.21 та від 2 вересня 2021 року № 3.

Як наслідок, суд висновує, що станом на час прийняття ГУ ПФУ в Запорізькій області рішення від 5 жовтня 2021 року № 053130007359 посадові особи зазначеного управління (або посадові особи першого відповідача) були зобов'язані провести перевірку первинних документів, на підставі яких видані довідки про заробітну плату від 3 вересня 2021 року № 922-1135/589.21 та від 2 вересня 2021 року № 3, та об'єктивно мали можливість її провести, але не зробили це.

Крім цього суд наголошує, що навіть за відсутності у пенсійного органу можливості реалізувати свої повноваження щодо перевірки достовірності даних, наведених в довідці про заробітну плату, зазначене не може позбавляти позивача права на належне пенсійне забезпечення.

Виходячи з встановлених фактичних обставин та правового регулювання спірних правовідносин, суд приходить до висновку, що другим відповідачем протиправно не було враховано заробітну позивача, наведену у довідках від 3 вересня 2021 року № 922-1135/589.21 та від 2 вересня 2021 року № 3, при прийнятті рішення від 5 жовтня 2021 року про перерахунок пенсії.

Згідно із ч.ч. 1-2 ст. 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; […] 10) інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, […] від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Верховний Суд у постанові від 23 грудня 2021 року у справі № 480/4737/19 та від 8 лютого 2022 року у справі № 160/6762/21 дійшов висновку, згідно якого ефективний спосіб захисту прав та інтересів особи в адміністративному суді має відповідати таким вимогам: забезпечувати максимально дієве поновлення порушених прав за існуючого законодавчого регулювання; бути адекватним фактичним обставинам справи; не суперечити суті позовних вимог, визначених особою, що звернулася до суду; узгоджуватися повною мірою з обов'язком суб'єкта владних повноважень діяти виключно у межах, порядку та способу, передбаченого законом.

В постанові від 22 вересня 2022 року у справі № 380/12913/21 Верховний Суд сформулював визначення “ефективного правосуддя» та зазначив, що комплексний аналіз приписів КАС України дає суду підстави для висновку, що ефективність судового захисту прав та інтересів особи в адміністративному судочинстві включає ефективність розгляду та вирішення справи, ефективність способу захисту, ефективність судового рішення та ефективність його виконання. Всі ці складові можна охопити єдиним терміном “ефективне правосуддя», що виступає еталоном для оцінки судової гілки влади та є запорукою довіри до неї з боку громадян, а також інших суб'єктів. Отже, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Відповідно до ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Україною Законом № 475/97-ВР від 17 липня 1997 року, кожен, чиї права і свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі Чахал проти Об'єднаного Королівства (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

Враховуючи наведене вище, беручи до уваги встановлені судом обставини, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення другого відповідача від 5 жовтня 2021 року “про перерахунок пенсії» № 053130007359 та зобов'язати другого відповідача здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії із врахуванням відомостей про заробітну плату, наведених у довідках про заробітну плату для обчислення позивачу пенсії № 3 від 2 вересня 2021 року та від 3 вересня 2021 року № 922-1135/589.21.

При цьому, беручи до уваги приписи п. 1.9 Порядку № 22-1, враховуючи, що із заявою про перерахунок пенсії від 29 вересня 2021 року позивач звернувся протягом трьох місяців з дня звернення із заявою про призначення пенсії, перерахунок пенсії ОСОБА_1 із врахуванням довідок про заробітну плату для обчислення позивачу пенсії № 3 від 2 вересня 2021 року та від 3 вересня 2021 року № 922-1135/589.21 має бути здійснений з дати призначення йому пенсії, тобто з 28 липня 2021 року.

Розглядаючи позовні вимоги позивача в частині правомірності проведення ГУ ПФУ в Донецькій області перерахунку/індексації пенсії позивача протягом 2022-2025 років, суд виходить з наступного.

Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 3 липня 1991 року № 1282-ХІІ “Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282-ХІІ).

За визначенням, наведеним в ч. 1 ст. 1 Закону № 1282-ХІІ, для цілей цього Закону індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Об'єкти індексації грошових доходів населення визначені ст. 2 Закону № 1282-ХІІ.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону № 1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі пенсії.

Частиною 5 ст. 2 Закону № 1282-ХІІ встановлено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абз.абз. 2 і 3 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV.

Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Згідно з абз. 2 ч. 2ст. 42 Закону № 1058-IV показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абз. 2 цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення, що передбачено абз. 3 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абз. 2 цієї частини (абз. 4 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV).

З аналізу положень абз. 1 ч. 2ст. 42 Закону № 1058-IV слідує, що індексація пенсії проводиться не шляхом безпосереднього збільшення розміру призначеної пенсії, а шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в України, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

В свою чергу, показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії, для цілей індексації збільшується за правилами, визначеними абз. 2 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV.

Відповідно до ч. 2ст. 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Порядок визначення показників середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону 1058-IV враховується для обчислення пенсії, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 1 лютого 2008 року № 4-4, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2008 року за № 146/14837 (про що зазначено у п. 1.1 цього Порядку) (далі - Порядок № 4-4).

Згідно з п. 1.2 Порядку № 4-4 цей Порядок визначає механізм розрахунку показників заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії за місяць (для розрахунку індивідуального коефіцієнту заробітної плати (доходу) застрахованої особи) та за рік (для визначення заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії, скоригованої згідно з ч. 2 ст. 40 Закону).

Постановою Кабінет Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 (далі - Постанова № 124) затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 124).

Пунктом 2 Постанови № 124 установлено, що у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1.17; у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного у цьому пункті, не досягає 100 грн, встановлюється доплата до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Пунктом 3 Порядку № 124 передбачено, що перерахунку підлягають пенсії, призначені за зверненнями, які надійшли по 31 грудня (включно) року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, крім тих, які на дату проведення перерахунку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абз. 3 ч. 3 ст. 45 Закону (за зверненнями, які надійшли з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок).

Згідно з п. 4 Порядку № 124 коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається з урахуванням таких показників як:

ЗСЦ - показник зростання споживчих цін за попередній рік (у відсотках);

ЗСЗ - показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (у відсотках), що визначається за такою формулою:

ЗСЗ = Псзсп(1) : Псзп(2) х 100% - 100%, де:

Псзп(1) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення;

Псзп(2) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Починаючи з 2021 року показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначатиметься як співвідношення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.

Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.

Відповідно до абз. 1 п. 5 Порядку № 124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводився шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абз. 1 п. 4 цього Порядку.

Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (абз. 2 п. 5 Порядку № 124).

Відповідно до п. 6 Порядку № 124 під час перерахунку пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, призначених відповідно до Закону, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу, визначена ст. 25 Закону № 1058-IV на дату проведення перерахунку. Під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

1 квітня 2020 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 251 “Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» (далі - Постанова № 251).

Відповідно до п. 2 зазначеної постанови:

у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1.11;

у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в цьому пункті, не досягає 100 грн, встановлюється доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;

перерахунок пенсій, передбачений цим пунктом, проводиться з 1 травня 2020 року.

22 лютого 2021 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 127 “Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» (далі - Постанова № 127), пунктом 1 якої передбачено, що у 2021 році:

перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1.11;

у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абз. 2 цього пункту, не досягає 100 грн, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;

з 1 березня у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації в разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), в осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону № 1058-IV з урахуванням страхового стажу, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону, не досягає 2200 грн, таким особам надається щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсій.

16 лютого 2022 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 118 “Про індексацію пенсій за заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова № 118), згідно з п. 1 якої з 1 березня 2022 року:

перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1.14;

у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 грн, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

При цьому п. 4 Постанови № 118 установлена з 1 березня 2022 року до пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058-IV, за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2021 року включно, які не підвищуються з 1 березня 2022 року згідно з Порядком № 124, щомісячна доплата до пенсії в розмірі 135 грн, яка виплачується додатково до встановленої п. 2 Постанови № 127 щомісячної доплати до пенсії, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 3 розділу “Прикінцеві положення» Закону України від 3 листопада 2022 року № 2710-IX “Про Державний бюджет України на 2023 рік» (далі - Закон № 2710-IX) на 2023 рік зупинено дію Закону № 1282-XII. При цьому пунктом 8 розділу “Прикінцеві положення» Закону № 2710-IX встановлено, що у 2023 році ч. 2 та абз. 5 ч. 4 ст. 42, третє речення абз. 1 п. 13 розділу ХV “Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV […] застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.

На виконання п. 8 розділу “Прикінцеві положення» Закону № 2710-IX Кабінет Міністрів України 24 лютого 2023 року прийняв постанову № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова № 168), відповідно до п. 1 якої з 1 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1.197.

При цьому п. 6 Постанови № 168 встановлено з 1 березня 2023 року до пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058-IV, за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2022 року включно, які не підвищуються з 1 березня 2023 року згідно з Порядком № 124, щомісячна доплата до пенсії в розмірі 100 грн, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених п. 2 Постанови № 127 та п. 4 Постанови № 118, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. 6 розділу “Прикінцеві положення» Закону України від 9 листопада 2023 року № 3460-ІХ “Про Державний бюджет України на 2024 рік» (далі - Закон № 3460-ІХ) у 2024 році ч. 2 та абз. 5 ч. 4 ст. 42, третє речення абз. 1 п. 13 розділу XV “Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV […] застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.

23 лютого 2024 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова № 185), пунктом 1 якої передбачено, що з 1 березня 2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1.0796.

При цьому пп. 6 п. 2 Постанови № 185 визначено, що до пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058-IV за зверненнями, які надійшли до 31 грудня 2023 року включено, які не підвищуються з 1 березня 2024 року згідно з Порядком № 124, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в розмірі 100 грн, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених п. 2 Постанови № 127, п. 4 Постанови № 118 та п. 6 Постанови № 168, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

25 лютого 2025 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 209 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» (далі - Постанова № 209), пунктом 1 якої установлено, що з 1 березня 2025 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1.115.

Підпунктом 6 ч. 2 цієї Постанови визначено, що з метою зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених у різні роки, пенсії, призначені відповідно до Закону № 1058-IV за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2024 року включно, які не підвищені згідно з п. 1 цієї постанови, перераховуються шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який використовувався для призначення/перерахунку їх пенсії, на коефіцієнт збільшення:

для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2021 році, - 1.0575;

для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2022 році, - 1.046;

для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2023 році, - 1.0345;

для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2024 році, - 1.023.

Перерахунок пенсій відповідно до цього підпункту проводиться із збереженням щомісячних доплат до пенсії, встановлених пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», і підпунктом 6 п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», в межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час подальших перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Верховний Суд у постанові від 13 січня 2025 року у справі № 160/28752/23, предметом розгляду у якій були аналогічні правовідносини, встановив, що положення Порядку № 124 не узгоджені з приписами ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, оскільки по-різному визначають показник, який збільшується на відповідні коефіцієнти: показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за приписами Закону); показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року (за приписами Порядку № 124).

Верховний Суд вказав, що з огляду на визначення загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами під час проведення індексації пенсії повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії під час її призначення. Відповідні постанови Кабінету Міністрів України № 127, № 118, № 168 та Порядок № 124 підлягає застосуванню лише в частині, що не суперечить положенням Закону № 1058-IV.

При цьому Верховний Суд зазначив, що починаючи з 2020 року застосування при проведенні індексації пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV положень п. 5 Порядку № 124 є протиправним.

16 квітня 2025 року Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду прийняв постанову у справі № 200/5836/24, в якій навів наступні висновки щодо застосування ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV під час здійснення індексації пенсій та визначення показника середньої заробітної плати для її проведення:

положення Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», не узгоджені з приписами ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, оскільки по-різному визначають показник, який збільшується на відповідні коефіцієнти:

показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за приписами Закону);

показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року (за приписами Порядку) (п. 83);

при проведенні перерахунку пенсій, призначених у 2020 - 2023 роках згідно з Законом № 1058-IV, у зв'язку з щорічною індексацією, збільшенню підлягає показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, як це передбачено ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV. Застосуванню також підлягають відповідні постанови Кабінету Міністрів України “Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» від 22 лютого 2021 року № 127, “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16 лютого 2022 року № 118, “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2023 року № 168 (п. 94);

Порядок № 124 підлягає застосуванню виключно в частині, яка не суперечить положенням Закону № 1058-IV (п. 95);

з огляду на визначення загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами судова палата доходить висновку, що застосування при проведенні індексації пенсій, починаючи з 2020 року, відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV положень п. 5 Порядку № 124, є протиправним (п. 96);

абз. 1 в сукупності з абз. 2 п. 5 Порядку № 124 повинні застосовуватися лише у відповідності з ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, тобто під час проведення індексації повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення вказаної пенсії (п. 97).

судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав не знайшла підстав для відступлення від правового висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду від 13 січня 2025 року у справі № 160/28752/23 та інших постановах, де він застосований (п. 98).

з урахуванням зазначених вище висновків Верховного Суду, судова палата констатувала, що Управління [відповідач у справі 200/5836/24], здійснюючи перерахунок пенсії позивачу на підставі ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, встановивши йому щомісячну доплату до пенсії в розмірі 135 грн, 100 грн, 100 грн відповідно у 2022 - 2024 роках, замість застосування коефіцієнтів збільшення 1.14, 1.197, 1.0796 відповідно до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії позивача, діяло не у відповідності до вимог чинного законодавства (п. 99).

Згідно з ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Як встановлено судом, розрахунок розміру пенсії позивача, передбачений ст. 42 Закону № 1058-IV, в порушення вимог ст. 42 Закону № 1058-IV здійснювався першим відповідачем протягом 2022-2024 років із застосуванням коефіцієнтів збільшення до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, що був визначений на станом на 1 жовтня 2017 року (за 2014-2016 роки) і який становить 3 764,40 грн (збільшений на відповідні коефіцієнти), а в 2025 році перший відповідач не застосовав коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати, який враховувався для обчислення пенсії позивача при її призначенні (1.115) - індексація пенсії позивача була проведена шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який використовувався для призначенні позивачу пенсії (9 118,81 грн), на коефіцієнт збільшення 1.0575, що мало своїм наслідком встановлення призначеної позивачу пенсії у розмірі меншому, ніж передбачено ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, що є неприпустимим.

З огляду на встановлені фактичні правові обставини та правове регулювання спірних правовідносин, з урахуванням наведених у рішенні висновків Верховного Суду, керуючись ч. 2 ст. 9 КАС України, суд вважає за необхідне вийти за межі заявлених позовних вимог та визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області з проведення перерахунку (індексації) призначеної позивачу пенсії на підставі ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, Порядку № 125 та відповідних постанов Кабінету Міністрів України впродовж 2022-2024 років без застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховувався для обчислення пенсії позивача при її призначенні, тобто показника за 2018-2020 роки, який становить 9 118,81 грн, збільшеного на коефіцієнти 1.14, 1.197, 1.0796, 1.115, а також для визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Донецькій області щодо проведення перерахунку (індексації) призначеної позивачу пенсії на підставі ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, Порядку № 125 та Постанови № 209 із застосуванням до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховувався для обчислення пенсії позивача при її призначенні, який становив 9 118,81 грн, коефіцієнта 1.0575.

Виходячи з приписів ст. 245 КАС України, суд вважає, що належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання першого відповідача провести з 1 березня 2025 року перерахунок призначеної позивачу пенсії відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії за 2018-2020 роки (в розмірі 9 118,81 грн), на коефіцієнти збільшення у розмірі 1.14, 1.197, 1.0796 та 1.115 відповідно до п. 1 Постанови № 118, п. 1 Постанови № 168, п. 1 Постанови № 185, п. 1 Постанови № 209 та здійснити виплату перерахованої (проіндексованої) пенсії із урахуванням раніше проведених виплат.

Таким чином, адміністративний позов позивача підлягає задоволенню в повному обсязі.

Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходить з такого.

Відповідно до ч. 1 ст. 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Згідно з ухвалою суду від 15 серпня 2025 року, квитанцією про сплату № 7906-9025-7011-8151 від 20 серпня 2025 року та випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Держбюджету України, позивачем за подання позову було сплачено судовий збір у розмірі 1937,92 грн - 968,96 грн за вимогу стосовно оскарження перерахунку пенсії із врахуванням довідок про заробітну плату для обчислення пенсії та 968,96 грн за вимогу стосовно перерахунку/індексації пенсії відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV (а.с. 36-38, 57, 59).

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Беручи до уваги приписи ст. 139 КАС України та висновки суду стосовно спірних правовідносин, суд вважає за необхідне стягнути з кожного з відповідачів на користь позивача витрати останнього зі сплати судового збору в розмірі 968,96 грн.

Керуючись ст.ст. 2-4, 6, 9, 12, 72-78, 90, 94, 139, 245, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3), Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (код ЄДРПОУ 20490012, місцезнаходження: 69005, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 5 жовтня 2021 року “про перерахунок пенсії» № 053130007359.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити з 28 липня 2021 року перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії із врахуванням відомостей про заробітну плату, наведених у довідці про заробітну плату від 2 вересня 2021 року № 3, яка видана Товариством з обмеженою відповідальністю “СБОРМАШ ЛТД», та довідці про заробітну плату від 3 вересня 2021 року № 922-1135/589.21, яка видана Приватним акціонерним товариством “Новокраматорський машинобудівний завод».

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з проведення індексації призначеної ОСОБА_1 пенсії у 2022-2024 роках без застосовування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії позивача при її призначенні (за 2018-2020 роки в розмірі 9 118,81 грн), а також з проведення індексації пенсії у 2025 році із застосовуванням до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії позивача при її призначенні (за 2018-2020 роки в розмірі 9 118,81 грн) коефіцієнта у розмірі 1.0575.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести з 1 березня 2025 року перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії позивача за віком при її призначенні/перерахунку (за 2018-2020 роки в розмірі 9 118,81 грн), із застосуванням коефіцієнтів 1.14, 1.197, 1.0796 та 1.115, передбачених постановами Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24 лютого 2023 року № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», від 24 лютого 2024 року № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», від 25 лютого 2025 року № 209 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (код ЄДРПОУ 20490012, місцезнаходження: 69005, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158-Б) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) витрати зі сплати судового збору в розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн 96 коп.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, зареєстроване місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) витрати зі сплати судового збору в розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн 96 коп.

Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.П. Волгіна