Україна
Донецький окружний адміністративний суд
26 грудня 2025 року Справа№200/7875/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С., розглянув в порядку спрощеного позовного (письмового) провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якій просив:
визнати протиправною та скасувати постанову Бахмутського міського відділення управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Донецькій області від 09.08.2022 №14015/40092/21063/29 про припинення щомісячної страхової виплати ОСОБА_1 з 01.08.2022;
зобов'язати поновити нарахування та виплату щомісячної страхової виплати та виплатити заборгованість з 01.08.2022.
В позові зазначено, що припинення виплати страхових виплат є протиправним та таким, що порушує гарантоване Конституцією України право позивача на соціальний захист, що включає, зокрема, право на забезпечення у разі повної, часткової або тимчасової працездатності, а також в старості та в інших випадках, передбачених законом. Позивач зазначає, що жодним законом не встановлено обмеження права внутрішньо переміщеної особи, якій встановлено 3 групу інвалідності безстроково, на отримання соціальних виплат, а підзаконні-нормативно правові акти не можуть звужувати гарантовані законом соціальні права. Станом на час звернення до суду із позовом, позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач щомісячних страхових виплат, через припинення Фонду соціального страхування України та управлінь виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України шляхом приєднання до Пенсійного фонду України з 01.01.2023 в ході запровадженої Кабінетом Міністрів України реорганізації.
Від відповідача до суду надійшов відзив, в якому зазначено про відсутність підстав для задоволення заявлених позивачем вимог. Відповідач повідомив, що з 01.08.2022 постановою Бахмутського міського відділення від 09.08.2022 №14015/40092/21063/29 страхові виплати ОСОБА_1 були затримані відповідно до пункту 6 частини 1 статті 46, частини 2 статті 16 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (невідоме місце мешкання) та на підставі пункту 1.12 розділу 1 Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.07.2018 №11 (яка була чинною на момент припинення страхових виплат) згідно з рекомендаціями Міністерства фінансів України щодо проведення щомісячної верифікації страхових виплат. Відповідач зазначив, що нормативно-правовими актами не визначено нарахування та виплати страхових виплат потерпілим (особам, які мають право на виплати), які не перемістилися на територію, де органи державної влади здійснюють свої повноваження у повному обсязі. Крім цього, як зазначив відповідач, позивачем не вчинено дій у відповідності до положень чинного законодавства щодо поновлення страхових виплат.
Ухвалою суду від 20.10.2025 відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Позивач, ОСОБА_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . Відповідно до довідки від 23.03.2018 № 1419118134 позивач зареєстрований як внутрішньо переміщена особа за адресою: АДРЕСА_2 .
Позивач є отримувачем щомісячної страхової виплати, має зареєстрований страховий випадок трудове каліцтво, що стався 16.05.1991 та перебуває на обліку з 01.04.2001, про що зазначено в постанові Бахмутського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області від 09.08.2022 № 14015/4002/21063/29.
Згідно з довідкою серії ДОН-05 №113581 від 07.02.2007 позивачу з 30.01.2007 встановлено третю групу інвалідності безстроково, згідно з довідкою серії ДОН-04 №054456 від 07.02.2007 ступень втрати працездатності 65%.
Постановою Бахмутського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області «Про припинення (затримання) щомісячної страхової виплати» від 09.08.2022 № 14015/4002/21063/29 позивачу затримано щомісячну страхову виплату з 01.08.2022 відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 46, ч. 2 ст. 16 Закону № 1105-XIV (невідоме місце мешкання).
На адвокатський запит від 29.08.2025 відповідач листом від 03.09.2025 № 0500-0202-8/87896 повідомив, що щомісячні страхові виплати позивачу були затримані на підставі п. 6 ч. 1 ст. 46, ч. 2 ст. 16 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» з 01.08.2022, до листа додано копію постанови Бахмутського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області від 09.08.2022 № 14015/4002/21063/29.
В листі від 26.09.2025 відповідач зазначив, що управлінням було розглянуто звернення позивача про поновлення страхових виплат від 15.10.2024 та відмовлено у їх поновленні, про що повідомлено позивача листом від 28.10.2024 № 0500-0215-8/104539 з роз'ясненням причин відмови та способів звернення за поновленням.
Доказів здійснення позивачу страхових виплат з 01.08.2022 по теперішній час відповідачем суду не надано, відповідно до наданої відповідачем суду довідки з 01.08.2022 щомісячні страхові виплати позивачу не нараховувались та не виплачувались.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА, ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ ТА ВИСНОВКИ
Відповідно до статті 4 Закону № 1105-XIV (в редакції Закону України від 21.09.2022 № 2620-IX, який набув чинності 01.01.2023) уповноваженим органом управління в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку (далі - уповноважений орган управління) є Пенсійний фонд України.
Пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1105-XIV вказано припинити Фонд соціального страхування України та Управління виконавчої дирекції Фонду реорганізовано шляхом їх приєднання до Пенсійного фонду України з 01.01.2023 та зазначено, що Пенсійний фонд України та його територіальні органи є правонаступниками Фонду соціального страхування України, його виконавчої дирекції, управлінь виконавчої дирекції Фонду та їх відділень. Кабінету Міністрів України у встановленому порядку вказано вжити заходів, що випливають із цього Закону.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2022 № 1442 «Питання припинення Фонду соціального страхування України та управлінь виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України» також вказано припинити з 01.01.2023 шляхом приєднання до Пенсійного фонду України, зокрема, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29.11.2022 № 1323 «Деякі питання забезпечення здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням» встановлено, що залишки коштів, які утворилися на рахунках виконавчої дирекції Фонду соціального страхування та її робочих органів станом на кінець останнього банківського дня у системі електронних платежів Національного банку у 2022 році, перераховуються власниками рахунків в перший банківський день 2023 року на дохідний рахунок Пенсійного фонду України, відкритий в Державній казначейській службі для обліку коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності і загальнообов'язкового державного соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, з подальшим їх спрямуванням цього ж дня на видатковий рахунок Пенсійного фонду України для здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг, визначених Законом України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Пунктом 3 вищезазначеної постанови доручено Пенсійному фонду України з 02.01.2023 забезпечити здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на підставі переданих виконавчою дирекцією Фонду соціального страхування та її робочими органами справ, баз даних, носіїв інформації та програмного забезпечення, а також підготовлених нею виплатних документів на січень 2023 року.
Таким чином, з січня 2023 року здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування здійснюється Пенсійним Фондом України та його органами.
Суд звертає увагу, що Верховний Суд в постанові від 30.12.2020 у справі № 805/4361/17-а, в ухвалі від 19.07.2021 у справі № 360/2968/20 зазначив, що публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під яким розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов'язків одного суб'єкта права іншому. При цьому обов'язок по відновленню порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід щодо переходу до правонаступника обов'язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.
Правонаступництво в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.
Згідно із Законом № 1105-XIV Пенсійний фонд України та його територіальні органи є правонаступниками Фонду соціального страхування України, його виконавчої дирекції, управлінь виконавчої дирекції Фонду та їх відділень. При цьому, відповідно до п. 7 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 № 280, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені у встановленому порядку територіальні органи.
Таким чином, відбулося правонаступництво, тобто перехід прав та обов'язків Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (структурним підрозділом якого є Бахмутське міське відділення) до Головного Управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області, а тому останній є належним відповідачем щодо заявлених позивачем вимог.
Частиною першою статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючим громадянам щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, у разі нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, охорони їхнього життя та здоров'я визначає Закон України «Про загальнообов'язкове соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі - ЗУ № 1105-XIV).
Під час надання оцінки правомірності припинення щомісячної страхової виплати позивачу суд виходить із редакції Закону № 1105-XIV, що була чинною чинній на час припинення страхових .
Частиною першою статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 1105-XIV, визначалося, що страховими виплатами є грошові суми, які Фонд виплачує застрахованому чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 47 Закону № 1105-XIVстрахові виплати провадяться щомісячно в установлені Фондом дні на підставі постанови цього Фонду або рішення суду потерпілому - з дня втрати працездатності внаслідок нещасного випадку або з дати встановлення професійного захворювання.
За приписами частини п'ятої статті 47 Закону № 1105-XIV страхові виплати провадяться протягом строку, на який встановлено втрату працездатності у зв'язку із страховим випадком […].
Згідно з частиною сьомою статті 47 Закону № 1105-XIV, якщо потерпілому або особам, які мають право на одержання страхової виплати, з вини Фонду своєчасно не визначено або не виплачено суми страхової виплати, ця сума виплачується без обмеження протягом будь-якого строку та підлягає коригуванню у зв'язку із зростанням цін на споживчі товари та послуги в порядку, встановленому статтею 34 Закону України «Про оплату праці».
Таким чином, відповідно до положень Закону № 1105-XIV, що наведені вище, страхові виплати мають виплачуватися щомісячно і проводитися позивачеві безстроково, оскільки позивач має зареєстрований страховий випадок та йому встановлена стійку втрату професійної працездатності безстроково.
В постанові Бахмутського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області від 09.08.2022 № 14015/4002/21063/29 йдеться про затримання позивачу щомісячної страхової виплати з 01.08.2022 через невідоме місце мешкання на підставі п. 6 ч. 1 ст. 46, ч. 2 ст. 16 Закону № 1105-XIV (невідоме місце мешкання). Будь-якого іншого обґрунтування постанова Бахмутського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області від 09.08.2022 № 14015/4002/21063/29 не містить.
Згідно з ч. 2 ст. 16 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (в редакції, чинній на час припинення позивача страхових виплат з 01.08.2022застраховані особи зобов'язані:
1) надавати страхувальнику, страховику достовірні документи, на підставі яких призначається матеріальне забезпечення та надаються соціальні послуги відповідно до цього Закону;
2) своєчасно повідомляти страхувальника та страховика про обставини, що впливають на умови або зміни розміру матеріального забезпечення та соціальних послуг;
3) знати та виконувати вимоги законодавчих та інших нормативно-правових актів про охорону праці, що стосуються застрахованого, а також додержуватися зобов'язань щодо охорони праці, передбачених колективним договором (угодою, трудовим договором, контрактом) та правилами внутрішнього трудового розпорядку підприємства, установи, організації, гіг-контрактом та внутрішніми документами резидента Дія Сіті;
4) у разі настання нещасного випадку або професійного захворювання:
лікуватися в лікувально-профілактичних закладах або в медичних працівників, з якими Фонд уклав угоди на медичне обслуговування;
дотримуватися правил поведінки та режиму лікування, визначених лікарями, які його лікують;
не ухилятися від професійної реабілітації та виконання вказівок, спрямованих на якнайшвидше повернення його до трудової діяльності;
5) дотримуватися режиму, визначеного лікарем на період тимчасової непрацездатності;
6) виконувати інші вимоги, передбачені цим Законом.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 46 Закону № 1105-XIV (в редакції, чинній на час припинення позивача страхових виплат з 01.08.2022) страхові виплати і надання соціальних послуг припиняються в інших випадках, передбачених законодавством.
Отже, ані ч. 2 ст. 16, ані п. 6 ч.1. ст. 46 Закону № 1105-XIV не визначали невідоме місце помешкання як підставу припинення щомісячної страхової виплати. Суд зауважує, що в п. 6 ч. 1 ст. 46 Закону № 1105 йдеться про таку підставу для припинення щомісячної страхової виплати як «в інших випадках, передбачених законодавством». Тобто, сама по собі норма п. 6 ч. 1 ст. 46 Закону № 1105 не визначає конкретної підстави припинення щомісячної страхової виплати, є бланкетною і вимагає посилання на іншу норму законодавства, яка б чітко визначала підставу припинення щомісячної страхової виплати. Втім, посилання на таку норму в постанові відсутнє.
Суд не приймає як безпідставні доводи відповідача, що наведені у відзиві на позов, про невстановлення чинним законодавством положень, які б визначали можливість нарахування та здійснення страхових виплат потерпілим (особам, які мають право на виплати), які не перемістилися на територію, де органи державної влади здійснюють свої повноваження у повному обсязі, оскільки відсутність в особи статусу внутрішньо-переміщеної особи не визначено Законом № 1105 підставою припинення щомісячної страхової виплати. Крім цього, згідно з матеріалами справи на час припинення виплат відповідно до постанови від 09.08.2022 позивач мав статус внутрішньо-переміщеної особи, згідно з інформацією з Єдиної інформаційної системи соціальної сфери довідка позивача про реєстрацію внутрішньо-переміщеною особою від 23.03.2018 є дійсною, будь-які документи, які б свідчили про її скасування на час припинення позивачу виплат у серпні 2022 року в матеріалах справи відсутні.
Суд також не приймає посилання відповідача на Порядок здійснення страхових виплат, призначених у зв'язку з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, які спричинили втрату працездатності, особам, що виїхали за межі України, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 09.08.2001 № 998 та визначає здійснення страхових виплат за умови подання потерпілим Фонду щороку в грудні свідоцтва, яким засвідчується факт перебування потерпілого в живих, виданого відповідно до законодавства України дипломатичним представництвом або консульською установою України, оскільки в матеріалах справи відсутні документи, які б свідчили про виїзд позивача за межі України.
Таким чином, враховуючи, що на час припинення страхових виплат позивачу ані Законом № 1105, ані будь-яким іншим законом не передбачалося підставою припинення страхових виплат «невідоме місце мешкання», припинення страхових виплат позивачу здійснено протиправно, що свідчить про обґрунтованість вимог позивача про визнання протиправною та скасування постанови Бахмутського міського відділення управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Донецькій області від 09.08.2022 №14015/40092/21063/29 про припинення щомісячної страхової виплати ОСОБА_1 з 01.08.2022.
Відповідно до чатсини 7 ст. 41 Закону № 1105 в редакції чинній, на час вирішення справи, якщо потерпілому або особам, які мають право на одержання страхових виплат, з вини уповноваженого органу управління або його територіальних органів своєчасно не призначено або не виплачено суму страхової виплати, ця сума виплачується без обмеження протягом будь-якого строку та підлягає коригуванню у зв'язку з підвищенням цін на споживчі товари та послуги в порядку, встановленому статтею 34 Закону України "Про оплату праці".
З огляду на зазначене, зважаючи, що виплати позивачу з 01.08.2022 не здійснюються безпідставно та з вини уповноваженого органу, позивачу має бути поновлено нарахування та виплату щомісячних страхових виплат з 01.08.2022 (без обмеження будь-яким строком), а також виплачено заборгованість по щомісячним страховим виплатам з 01.08.2022.
Суд не приймає до уваги доводи відповідача про можливість поновлення страхових виплат за певних умов, що визначені діючим законодавством на теперішній час, оскільки такі посилання можуть бути доречними у випадку встановлення правомірності припинення виплати, в той час як у цій справі йдеться про неправомірність припинення позивачу страхових виплат, а тому, встановлення судом протиправності такого припинення є безумовною підставою для зобов'язання поновити такі виплати від дня припинення.
Беручи до уваги наведене та враховуючи висновок суду про протиправність нездійснення страхових виплат позивачу з 01.08.2022, суд вважає також обґрунтованими вимоги позивача про зобов'язання поновити нарахування та виплату щомісячної страхової виплати та виплатити заборгованість з 01.08.2022.
Отже, заявлений позивачем адміністративний позов підлягає задоволенню.
Пунктом 1 частини першої статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій - у межах суми стягнення за один місяць, з огляду на що рішення про зобов'язання відповідача відновити виплату пенсії та сплатити заборгованість підлягає негайному виконанню в частині виплати пенсії за один місяць.
Відповідно до частин 1, 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи задоволення позову повністю, сума сплаченого позивачем судового збору у сумі 968,96 грн, підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
З огляду на викладене вище, на підставі положень Конституції України, Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 241-243, 245, 246, 291, 371 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову Бахмутського міського відділення управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Донецькій області від 09.08.2022 №14015/40092/21063/29 про припинення щомісячної страхової виплати ОСОБА_1 з 01.08.2022.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області поновити ОСОБА_1 нарахування та виплату щомісячної страхової виплати та виплатити заборгованість з 01.08.2022.
Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 968,96 гривень (дев'ятсот шістдесят вісім гривень дев'яносто шість копійок).
Рішення суду у межах суми страхових виплат за один місяць підлягає негайному виконанню.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відомості про сторін:
ОСОБА_1 (позивач) - РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_2 ;
Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (відповідач) - код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3.
Суддя А.С. Михайлик