вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
"26" грудня 2025 р. м. Київ Справа № 911/3397/25
м. Київ, вул. С. Петлюри, буд. 16/108
Господарський суд Київської області
Господарський суд Київської області, одноособово, у складі судді Саванчук С.О., розглянув матеріали справи
за позовом Фастівської окружної прокуратури
08500, Київська область, місто Фастів, вулиця Суворова, будинок 3 код ЄДРПОУ 0290999628
в інтересах держави
до: Фастівської міської ради
08500, Київська область, місто Фастів, площа Соборна, будинок 1, код ЄДРПОУ 34446857
про зобов'язання вчинення дій
за участі представників сторін:
прокурора - не з'явився;
відповідача - не з'явився;
встановив:
До Господарського суду Київської області надійшла позовна заява (вх. №7737/25 від 04.11.2025) Фастівської окружної прокуратури в інтересах держави до Фастівської міської ради про зобов'язання вчинення дій щодо державної реєстрації права комунальної власності.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Фастівська міська рада безпідставно не здійснила державну реєстрацію права комунальної власності на захисну споруду цивільного захисту - протирадіаційне укриття №161011, розташоване у підвальному приміщенні за адресою Київська область, місто Фастів, вулиця Соборна, будинок 63, що призвело до правової невизначеності щодо статусу цього об'єкта та суб'єктів, зобов'язаних забезпечувати його належне утримання і готовність до використання за призначенням, чим порушено інтереси держави у сфері цивільного захисту.
Судом встановлено, що позовна заява і додані до неї документи відповідають вимогам статей 162, 164, 172, частині 5 статті 174, статті 175 Господарського процесуального кодексу України, з урахуванням такого.
Велика Палата Верховного Суду неодноразово зазначала, що держава може вступати в цивільні (господарські) та адміністративні правовідносини. У випадку, коли держава вступає в цивільні (господарські) правовідносини, вона має цивільну правоздатність нарівні з іншими учасниками цих правовідносин. Держава набуває і здійснює цивільні права та обов?язки через відповідні органи, які діють у межах їхньої компетенції, встановленої законом. Отже, поведінка органів, через які діє держава, розглядається як поведінка держави у відповідних, зокрема у господарських, правовідносинах. Тому у відносинах, у які вступає держава, органи, через які вона діє, не мають власних прав і обов?язків, а наділені повноваженнями (компетенцією) представляти державу у відповідних правовідносинах (постанови Великої Палати Верховного Суду від 20.11.2018 у справі №5023/10655/11, від 26.02.2019 у справі № 915/478/18, від 26.06.2019 у справі № 587/430/16-ц).
Згідно з пунктом 3 частиною 1 статті 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Відповідно до частини 1 статті 53 Господарського процесуального кодексу України у випадках, встановлених законом, органи державної влади, органи місцевого самоврядування можуть звертатися до суду в інтересах інших осіб, державних чи суспільних інтересах та брати участь у цих справах. Прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Відповідно до абзацу 1 частини 3 статті 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Ключовим для застосування повноважень, передбачених статею 23 Закону України «Про прокуратуру», є поняття «інтерес держави».
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 року у справі № 1-1/99 державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави полягають у необхідності здійснення загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону, гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб?єктів права власності та господарювання тощо.
Водночас, Конституція України та Закон України «Про прокуратуру» надають прокурору повноваження з представництва не тільки загальнодержавних інтересів, але й локальних інтересів держави, у тому числі інтересів територіальної громади (близька за містом правова позиція Великої Палати Верховного Суду викладена в постанові від 15.09.2020 у справі № 469/1044/17).
Надмірна формалізація «інтересів держави» особливо у сфері публічних правовідносин, може призвести до необґрунтованого обмеження повноважень прокурора на захист суспільно значущих інтересів там, де це дійсно потрібно. Аналогічна усталена позиція, зокрема, викладена у постановах Верховного Суду від 25.04.2018 № 806/1000/17, від 02.10.2018 № 4/166 «Б», від 17.10.2018 № 910/11919/17, від 08.02.2019 № 915/20/18, від 19.03.2019 у справі № 925/1381/16.
Конституцією України визначено, що людина, її життя і здоров?я, честь і гідність, недоторканність і безпека є найвищою соціальною цінністю; державна політика повинна спрямовуватися на захист національних інтересів і гарантування в Україні безпеки особи, суспільства і держави від зовнішніх і внутрішніх загроз в усіх сферах життєдіяльності.
Згідно із статті 27 Конституції України кожна людина має невід?ємне право на життя, обов'язок держави - захищати життя людини. Відповідно до статті 4 Кодексу цивільного захисту України, цивільний захист - це комплекс заходів, які реалізуються на території України в мирний час та в особливий період і спрямовані на захист населення, територій, навколишнього природного середовища, майна, матеріальних і культурних цінностей від надзвичайних ситуацій та інших небезпечних подій, запобігання виникненню таких ситуацій та подій, ліквідацію їх наслідків, надання допомоги постраждалим, здійснення державного нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки.
Суб?єктами забезпечення цивільного захисту є центральні органи виконавчої влади, інші державні органи, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування, суб?єкти господарювання, громадські організації (стаття 6 Кодекс цивільного захисту України).
З огляду на вказані положення чинного законодавства, судом взято до уваги, що прокурором обгрунтоване наданими до матеріалів позову доказами та доводами право на звернення з цим позовом до суду, у зв'язку із бездіяльністю уповноваженого органу щодо вчинення спірних дій у сфері суспільно значущих інтересів.
Зважаючи на вказане, суд дійшов висновку про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 21.11.2025 позовну заяву (вх. №7737/25 від 04.11.2025) Фастівської окружної прокуратури в інтересах держави до Фастівської міської ради про зобов'язання вчинення дій щодо державної реєстрації права комунальної власності прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі №911/3397/25 за правилами загального позовного провадження, проведення підготовчого засідання суду призначено на 23.12.2025 о 15:40.
У підсистемі ЄСІТС «Електронний суд» від відповідача надійшла заява про розгляд справи за його відсутності (вх. № 17913/2025 від 22.12.2025).
У підсистемі ЄСІТС «Електронний суд» від Фастівської окружної прокуратури надійшла заява про проведення підготовчого засідання без участі прокурора, вирішення судом питання про закриття підготовчого провадження та призначення справи до розгляду по суті (вх. №17969/2025 від 23.12.2025).
Судове засідання 23.12.2025 не відбулось у зв'язку із оголошенням сигналу «повітряна тривога» у місті Києві у час, на який було призначено судове засідання.
Відповідно до розпорядження Голови Господарського суду Київської області №6-А від 19.07.2022 "Про порядок дій при оголошенні повітряної тривоги", у разі оголошення сигналу «повітряна тривога» суддям, працівникам апарату та відвідувачам суду необхідно негайно залишити приміщення суду та прослідувати до найближчого укриття, з урахуванням значного періоду повітряної тривоги, судове засідання не відбулось та фіксування судового процесу за допомогою технічного засобу не здійснювалось.
Судом враховані заяви прокурора та відповідача про проведення підготовчого провадження без їх участі.
Судом вчинені дії, передбачені частиною 2 статті 182 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до обставин справи, у суду відсутні підстави для відкладення підготовчого засідання або оголошення у ньому перерви, сторонами не вказано про бажання реалізувати будь-які процесуальні права на цій стадії процесу, не заявлено клопотань про відкладення підготовчого засідання.
Згідно з частинами 2, 5 статті 185 Господарського процесуального кодексу України, суд дійшов висновку про наявність підстав для закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.
Відповідно до частин 2, 3 статті 120 Господарського процесуального кодексу України суд повідомляє учасників справи про дату, час і місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка є не обов'язковою; повідомлення здійснюється шляхом вручення ухвали у порядку, передбаченому Господарського процесуального кодексу України для вручення судових рішень.
Керуючись статтями 120, 182, 185, 231, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
ухвалив:
1. Закрити підготовче провадження у справі № 911/3397/25.
2. Призначити справу № 911/3397/25 до розгляду по суті на 10.02.2026 о 15:20. Повідомити учасників справи, що судове засідання відбудеться за адресою: м. Київ, вул. С. Петлюри, буд. 16/108, у Господарському суді Київської області (зал судових засідань №2).
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання її суддею - 26.12.2025 та не може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду.
Суддя С.О. Саванчук