Справа № 320/26201/23 Суддя (судді) першої інстанції: Войтович І. І.
25 грудня 2025 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Карпушової О.В., суддів: Епель О.В., Кузьмишиної О.М., секретар судового засідання Заліська Є.Я., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -
Історія справи.
20.03.2023 ОСОБА_1 звернувся із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, у якому просив суд:
1. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 10.01.2023 за № 103230001377 про відмову в призначенні ОСОБА_1 , пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. "а" ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. ст. 55 - 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням пільгового страхового стажу за період роботи з особливо шкідливими умовами праці у пільговому обчисленні у полуторному розмірі (рік за півтора) до страхового стажу, що дає право на зменшення пенсійного віку, у зоні відчуження Чорнобильської АЕС в Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже та Компанія Буйг Траво Пюблік з 12.07.2010 по 31.10.2019, в зв'язку з досягненням віку 50 років.
2. Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 28.02.2023 № 7328/03-16 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. "а" ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. ст. 55 - 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням пільгового страхового стажу за період роботи з особливо шкідливими умовами праці у пільговому обчисленні у полуторному розмірі (рік за півтора) до страхового стажу, що дає право на зменшення пенсійного віку, у зоні відчуження Чорнобильської АЕС в Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже та Компанія Буйг Траво Пюблік з 12.07.2010 по 31.10.2019, в зв'язку з досягненням віку 50 років.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області призначити ОСОБА_1 з 03.01.2023 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. "а" ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. ст. 55 - 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням пільгового страхового стажу за період роботи з особливо шкідливими умовами праці у пільговому обчисленні у полуторному розмірі (рік за півтора) до страхового стажу, що дає право на зменшення пенсійного віку, у зоні відчуження Чорнобильської АЕС в Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже та Компанія Буйг Траво Пюблік з 12.07.2010 по 31.10.2019, в зв'язку з досягненням віку 50 років.
В обґрунтування своїх вимог зазначив, що позивачу безпідставно відмовлено у зарахуванні у пільговому обчисленні у полуторному розмірі до страхового стажу періодів роботи в зоні відчуження з 12.07.2010 по 31.10.2019 в Компанії "Вінсі Констрюксьон Гран Проже"/Компанії "Буйг Траво Пюблік" на посаді виконавця робіт, як роботу по списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці та здійсненні призначення пенсії (у відповідності до ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. 56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"), посилаючись на відсутність належних документів, які підтверджують періоди його роботи на підприємстві та не проведення атестації робочих місць.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2024 р. позов задоволено частково:
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 10.01.2023 за № 103230001377 про відмову в призначенні ОСОБА_1 , пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 55 - 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням пільгового страхового стажу за період роботи з особливо шкідливими умовами праці у пільговому обчисленні у полуторному розмірі (рік за півтора) до страхового стажу, що дає право на зменшення пенсійного віку, у зоні відчуження Чорнобильської АЕС в Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже та Компанія Буйг Траво Пюблік з 12.07.2010 по 31.10.2019, в зв'язку з досягненням віку 50 років.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 28.02.2023 № 7328/03-16 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 55 - 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням пільгового страхового стажу за період роботи з особливо шкідливими умовами праці у пільговому обчисленні у полуторному розмірі (рік за півтора) до страхового стажу, що дає право на зменшення пенсійного віку, у зоні відчуження Чорнобильської АЕС в Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже та Компанія Буйг Траво Пюблік з 12.07.2010 по 31.10.2019, в зв'язку з досягненням віку 50 років.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (адреса: 54008, м. Миколаїв, вул. Морехідна, буд. 1, код ЄДРПОУ 13844159) призначити ОСОБА_1 з 03.01.2023 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 55 - 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням пільгового страхового стажу за період роботи з особливо шкідливими умовами праці у пільговому обчисленні у полуторному розмірі (рік за півтора) до страхового стажу, що дає право на зменшення пенсійного віку, у зоні відчуження Чорнобильської АЕС в Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже та Компанія Буйг Траво Пюблік з 12.07.2010 по 31.10.2019, в зв'язку з досягненням віку 50 років.
У задоволенні інших вимог відмовлено
Приймаючі таке рішення, суд першої інстанції прийшов до висновку, що подані позивачем документи у сукупності є достатніми для зарахування до страхового стажу останнього періоду роботи з 12.07.2010 по 31.10.2019 у зоні відчуження на вказаному підприємстві як спеціального стажу на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах.
Відповідач, не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та ухвалити постанову про відмову в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
В обґрунтування своїх апеляційних вимог відповідач зазначає, що оскільки при зверненні за переведенням на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 Позивачем не надано пільгову довідку та документи про результати атестації робочих місць за зазначений період в Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже та Компанія Буйг Траво Пюблік, то у Головного управління відсутні підстави переведення Позивача на пенсію за віком на пільгових умовах.
З цих та інших підстав Апелянт вважає, що судом першої інстанції було неповно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення спору в цілому.
Позивачем подано відзив на апеляційну скаргу в якому просить відмовити у її задоволенні.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Колегія суддів зауважує, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, на території України було введено воєнний стан, який був неодноразово продовжений та діє на час розгляду даної справи.
Відповідно до рекомендації щодо роботи судів в умовах воєнного стану опублікованих Радою Суддів України 02.03.2022 процесуальні строки за можливістю продовжуються щонайменше до закінчення воєнного стану.
Отже, враховуючи зазначене та умови сьогодення, колегія суддів продовжує строк розгляду даної справи на розумний термін.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду - без змін з наступних підстав.
Обставини справи, установлені судом першої інстанції.
ОСОБА_1 з 2022 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до наказу № 69 і від 12.07.2010 ОСОБА_1 з 09.07.2010 був прийнятий на роботу в компаніях "Вінсі Констрюксьон Гран Проже" та "Буйг Траво Пюблік" на виконання проекту "Грантова угода (Чорнобильський Фонд "Укриття": Новий безпечний конфаймент" (Франція) в Україні на посаду арматурника.
За наказом № 334 від 31.10.2019 ОСОБА_1 звільнений за п. 2 ст. 36КЗпП України (закінчення строку договору).
У зв'язку з досягненням відповідного віку, з урахуванням наявного загального страхового стажу та спеціального страхового стажу роботи на посадах та за професією в особливо шкідливих умовах праці, що дає право на державну пенсію на пільгових умовах відповідно до Списку № 1 в компаніях "Вінсі Констрюксьон Гран Проже" та "Буйг Траво Пюблік" з 12.07.2010 по 31.10.2019 у зоні відчуження Чорнобильської АЕС, 03.01.2023 звернувся до ГУ ПФУ у Київській області із заявою (зареєстровано за № 16) за призначенням нового виду пенсії та переведенням з пенсії по інвалідності на пенсію за віком з урахуванням зазначеного періоду спеціального страхового стажу за період роботи в вищевказаних підприємствах за Списком № 1.
На підтвердження наявного загального страхового стажу та стажу, що дає право на державну пільгову пенсію із зменшенням пенсійного віку за період роботи в компаніях "Вінсі Констрюксьон Гран Проже" та "Буйг Траво Пюблік" надано через Відділ обслуговування громадян № 9 м. Славутич наступні документи: паспорт громадянина України ОСОБА_1 серія НОМЕР_1 ; пенсійне посвідчення ОСОБА_1 серія НОМЕР_2 , вид пенсії: по інвалідності 3 гр. загальне захворювання довідка про присвоєння ідентифікаційного номера ОСОБА_1 від 15.01.2001; довідка із СПОВ про заробітну плату ОСОБА_1 ОК-5 № 05-041485; трудова книжка ОСОБА_1 серія НОМЕР_3 ; архівна довідка Архівного відділу виконкому Славутицької міської ради від 05.10.2022 № 05-04/408 з архівного фонду ДБП "Славутичатоменергобуд" про прийняття та звільнення з роботи ОСОБА_1 ; архівна довідка Архівного відділу виконкому Славутицької міської ради від 05.10.2022 № 05-04/409 з архівного фонду ДБІ "Славутичатоменергобуд" з наказів з особового складу, особової картки (ф № П-2 ), книг із заробітної плати ОСОБА_1 ; довідка ДІ "Підприємство регіональних перевезень" від 06.10.2022 № 13/10 про заробітну плату для обчислення пенсії ОСОБА_1 з додатком; довідка ДП "Підприємство регіональних перевезень" від 06.10.2022 № 14/10 про заробітну плату для обчислення пенсії ОСОБА_1 з додатком; архівна довідка Архівного відділу виконкому Славутицької міської ради від 20.12.2022 № 05-04/483 з особової картки працівника (ТФ № п-2) архівного фонду компаній "Вінсі Констрюксьон Гран Проже та "Буйг Траво Пюблік" ОСОБА_1 про прийняття 12.07.2010 водієм СП "Новарка" майданчик ЧАЕС, з ОШУП та звільнення 31.10.2019; архівна довідка Архівного відділу виконкому Славутицької міської ради від 20.12.2022 № 05-04/484 архівного фонду компаній "Вінсі Констрюксьон Гран Проже" та " Буйг Траво Пюблік " з табелів працівників, задіяних на роботах зі шкідливими умовами праці ОСОБА_1 з зазначенням періоду (часу) відпрацьованого в 30-ти кілометровій зоні відчуження, особливо шкідливими умовами праці за період з серпня 2010 по жовтень 2019 року; архівна довідка Архівного відділу виконкому Славутицької міської ради від 20.12.2022 № 05-04/485 архівного фонду компаній "Вінсі Констрюксьон Гран Проже" та " Буйг Траво Пюблік " з розрахунково-платіжних відомостей із заробітної плати працівників, особової картки (ф№ П-2) ОСОБА_1 з зазначенням доплати за роботу в зоні відчуження, особливо шкідливі умови праці за період з липня 2010 по жовтень 2019 року; довідки компаній "ВінсіКонстрюксьон Гран Проже" та "Буйг Траво Пюблік" № 351 від 11.11.2019 про підтвердження роботи ОСОБА_1 в зоні відчуження на посаді водія з 12.07.2010 по 31.10.2019; довідки компаній "Вінсі Констрюксьон Гран Проже" та "Буйг Траво Пюблік"№ 409-19 від 04.11.2019 про отриману ОСОБА_1 дозу зовнішнього опромінення за період з 2010 по 2019; Свідоцтво № НОМЕР_6 про акредитацію виконавця (юридичної особи нерезидента) проекту (програми) міжнародної технічної допомоги компанії "Вінсі Констрюксьон ГранПроже" та "Буйг Траво Пюблік", якій здійснює в рамках міжнародної технічної допомоги проект: Грантова угода (Чорнобильський фонд "Укриття": Новий безпечний конфаймент); договір підряду від 10.08.2007 (Контракт № SIP08-1-001) Плану здійснення заходів на об'єкті "Укриття" (ПОМ) "Проектування, будівництво, введення в експлуатацію нового безпечного конфайменту" між ДСП "Чорнобильська АЕС" та СП "Новарка", до складу якого входять Компанія Вінсі Констрюксьон Гран Проже та Компанія Буйг Траво Пюблік ; накази компаній "Вінсі Констрюксьон Гран Проже" та "Буйг Траво Пюблік" від 21.11.2013 № 088 "Про атестацію робочих місць за умовами праці"; свідоцтво про атестацію санітарно-промислової лабораторії ТОВ "Навчально-виробничий центр "Новатор", реєстраційний номер № НОМЕР_4 , видане 26.03.2014;свідоцтво про атестацію НОМЕР_5 , видане 29.01.2014 про атестацію санітарно-промислової лабораторії ТОВ "Навчально-виробничий центр "Новатор"; протокол загальних зборів виконавчого комітету від 25.05.2020 про припинення діяльності і закриття компаній "Вінсі Констрюксьон Гран Проже" та " Буйг Траво Пюблік " в Україні.
За результатами розгляду поданої заяви та доданих до неї документів ГУ ПФУ в Миколаївській області рішенням від 10.01.2023 за № 103230001377, яке направлено позивачу супровідним листом ГУ ПФУ у Київській області № 1000-0212-8/7779 від 13.01.2023, відмовлено у переведенні на пенсію за віком на пільгових умовах. В обґрунтування зазначеного рішення ГУ ПФУ в Миколаївській області, зазначило, що при зверненні за переведенням на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 не надано пільгову довідку і документи про результати проведення атестації робочих місць за зазначений період в компаніях "Вінсі Констрюксьон Гран Проже" та " Буйг Траво Пюблік ", внаслідок чого відсутні підстави переведення на пенсію за віком на пільгових умовах.
23.02.2023 позивач повторно звернувся до ГУ ПФУ у Київській області із заявою за призначенням пенсії за віком із зниженням пенсійного віку з урахуванням пільгового (спеціального) страхового стажу за період роботи за Списком № 1 в компаніях "Вінсі Констрюксьон ГранПроже" та "Буйг Траво Пюблік" з 12.07.2010 по 31.10.2019.
Рішенням ГУ ПФУ у Київській області від 28.02.2023 № 7328/03-16 відмовлено у перерахунку пенсії. Вказана відмова мотивована тим, що вимогами постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, відповідно до якого зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного періоду роботи в особливо шкідливих і особливо важких умовах праці після 21.08.1992 здійснюється виключно за результатами атестації робочих місць за умовами праці, що підтверджується відповідним наказом підприємства.
Зазначено також, що для зарахування до страхового стажу періоду роботи в особливо шкідливих умовах праці за Списком № 1 в компаніях "Вінсі Констрюксьон Гран Проже" та "Буйг Траво Пюблік" позивачу необхідно надати також довідку згідно з додатком № 5 до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, яка має містити всю необхідну інформацію (про періоди роботи за Списком № 1, атестацію робочих місць на підприємстві тощо).
Не погоджуючись із відмовою відповідача зарахувати у пільговому обчисленні до страхового стажу період роботи в зоні відчуження з 12.07.2010 по 31.10.2019 в компаніях "Вінсі Констрюксьон Гран Проже" та "Буйг Траво Пюблік" по Списку № 1, позивач звернувся з позовом до суду.
Вказані обставини підтверджені відповідними доказами і не є спірними.
Нормативно-правове обґрунтування.
Згідно із положеннями частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Право на соціальний захист відноситься до основоположних прав і свобод, які гарантуються державною і, за жодних умов не можуть бути скасовані, а їх обмеження не допускається, крім випадків, передбачених Конституцією України (статті 22 та 64).
Європейська соціальна хартія (переглянута) від 03 травня 1996 року, ратифікована Законом України від 14 вересня 2006 року № 137-V, яка набрала чинності з 01 лютого 2007 року (далі - Хартія), визначає, що кожна особа похилого віку має право на соціальний захист (пункт 23 частини І). Ратифікувавши Хартію, Україна взяла на себе міжнародне зобов'язання запроваджувати усіма відповідними засобами досягнення умов, за яких можуть ефективно здійснюватися права та принципи, що закріплені у частині І Хартії.
Отже, право особи на отримання пенсії як складова частина права на соціальний захист є її конституційним правом, яке гарантується, в тому числі, міжнародними зобов'язаннями України.
Спірні правовідносини врегульовано Законом №1058-IV, Законом України від 05.11.1991 №1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (надалі - Закон №1788-ХІІ), Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (надалі - Порядок №637), Порядком застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зареєстровано в Міністерстві юстиції 1 грудня 2005 за №1451/11731 (надалі - Порядок №383), постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року №1173, якою затверджено Список №1 виробництв, цехів, професій і посад з важкими умовами праці, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах.
Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Закон №1058-IV визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.
Статтею 8 Закону №1058-IV закріплено право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг. Так, відповідно до пункту 1 частини першої цієї статті право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Статтею 44 Закону №1058-IV встановлено порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, відповідно до якого заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Закон №1058-IV доповнено розділом XIVI «Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян» Законом України від 03.10.2017 №2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій».
Згідно з частиною 1 статті 114 Закону №1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону №1058-IV працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи; жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.
Відповідно до пункту «а» частини першої статті 13 Закону №1788-ХІІ, який набрав чинності з 1 січня 1992 року, працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Згідно з ч. 1 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" час роботи, служби (в тому числі державної) з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, у зоні відчуження зараховується до стажу роботи, стажу державної служби, вислуги років, яка надає право на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб": до 1 січня 1988 року - у потрійному, а з 1 січня 1988 року до 1 січня 1993 року - у полуторному розмірі (у тому числі за Списком №1). З 1 січня 1993 року та в наступні роки пільги з обчислення стажу роботи у зоні відчуження визначаються Кабінетом Міністрів України.
Статтею 62 Закону №1788-XII передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків №1 та №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року №383 (надалі по тексту Порядок №383) встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу роботи зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Відповідно до пункту 4.2 Порядку №383 результати атестації (як уперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, упродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінились докорінні умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
Згідно з пунктом 4.3 Порядку №383 у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах за результатами атестації, вперше проведеної до 21 серпня 1997 року (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць) до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи зі шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.
Пунктом 10 Порядку № 383 установлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку з оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку з наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та в разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (надалі - Порядок №637).
Висновки суду.
Так, предметом спору у цій справі є оцінка наявності у позивача необхідного стажу роботи у шкідливих умовах праці для перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах; правомірності рішень відповідача щодо відмови позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
Колегія суддів зауважує, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах, пільгове пенсійне забезпечення тощо.
При цьому особа, яка працює на посаді, віднесеній до Списку №1, робоче місце по якій підлягає атестації, відповідно до Порядку № 442, не наділена жодними правами (повноваженнями, обов'язками), які б могли вплинути на своєчасність проведення атестації робочих місць.
Згідно з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, викладеною у постанові від19.02.2020 у справі № 520/15025/16-а, особи, які зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №1, але з вини власника на таких підприємствах не було проведено атестацію робочого місця, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стажу. Непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у зарахуванні вказаного періоду. Відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.
Відтак, атестація робочого місця є важливим запобіжником порушень у забезпеченні належних умов праці на підприємствах, в організаціях та установах. Проте, розуміючи положення п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону №1058-IV - «за результатами атестації робочих місць» як обмежувальний захід при призначенні пільгової пенсії, держава покладає відповідальність за не проведення атестації, та відповідно, надмірний тягар, на пенсіонера, позивача у даній справі.
Отже, особи зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №1 та Списком №2, але з вини власника на таких підприємствах не було проведено атестацію робочого місця, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 та Списком №2, відповідно до пунктів «а» або «б» статті 13 Закону № 1788-ХІІ.
Окрім цього, згідно з пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
Перелік документів, які додаються до заяви про призначення пенсії за віком, який не є виключним та вичерпним, наведено у підпункті 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 за № 22-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (з наступними змінами, далі Порядок № 22-1), зокрема: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Таким чином із викладених правових норм вбачається, що основним документом, який підтверджує наявність в особи відповідного стажу роботи, є трудова книжка, а за відсутності відомостей в ній уточнюючі первинні документи.
Отже, вимога Пенсійного органу щодо надання довідки про уточнюючий пільговий характер роботи позивача є безпідставною.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, що період роботи у зоні відчуження Чорнобильської з 12.07.2010 по 31.10.2019 в компаніях "Вінсі Констрюксьон Гран Проже" та "Буйг Траво Пюблік, який не був зарахований до пільгового стажу позивача, але підтверджується записами його трудової книжки та наданими документами, підлягає зарахуванню як стаж роботи за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36.
Статтею 83 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що пенсії призначаються з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсії призначаються з більш раннього строку, зокрема, пенсії за віком та по інвалідності призначаються з дня досягнення пенсійного віку або відповідно встановлення інвалідності органами медико-соціальної експертизи, якщо звернення за пенсією надійшло не пізніше 3 місяців з дня досягнення пенсійного віку або встановлення інвалідності.
Аналогічні положення містить стаття 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Пунктами 3, 4 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Згідно абзацу другого частини четвертої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
З огляду на вищевикладене, враховуючи принцип верховенства права, на підставі зібраних та досліджених доказів, аналізу чинного законодавства, обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково шляхом визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 10.01.2023 за № 103230001377 про відмову в призначенні ОСОБА_1 , пенсії за віком на пільгових умовах; зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області призначити ОСОБА_1 з 03.01.2023 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 55 - 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням пільгового страхового стажу за період роботи з особливо шкідливими умовами праці у пільговому обчисленні у полуторному розмірі (рік за півтора) до страхового стажу, що дає право на зменшення пенсійного віку, у зоні відчуження Чорнобильської АЕС в Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже та Компанія Буйг Траво Пюблік з 12.07.2010 по 31.10.2019, в зв'язку з досягненням віку 50 років.
Аналізуючи всі доводи учасників справи, колегія суддів приймає до уваги висновки, викладені в рішення ЄСПЛ по справі «Ґарсія Руіз проти Іспанії» (Garcia Ruiz v. Spain), заява № 30544/96, п. 26, ECHR 1999-1, Суд зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожний довід.
Згідно зі ст. 6 КАС України та ст. 17 Закон України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Отже, судом першої інстанції повно та правильно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, відповідно до вимог ст. 242 КАС України.
Згідно зі ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене, апеляційна скарга Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області підлягає залишенню без задоволення, а рішення Київського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2024 року - без змін.
Відповідно до ст. 139 КАС України, судові витрати в цій справі перерозподілу не підлягають.
Керуючись ст. ст. 241, 242, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2024 року. - залишити без задоволення.
Рішення Київського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та подальшому оскарженню не підлягає, відповідно до п.2 ч.1 ст.263, п.2 ч.5 ст.328 КАС України.
Колегія суддів: О.В. Карпушова
О.В. Епель
О.М. Кузьмишина