Справа № 320/17766/24 Суддя (судді) суду 1-ї інст.:
Лисенко В.І.
Іменем України
25 грудня 2025 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача Сорочка Є.О.,
суддів Коротких А.Ю.
Єгорової Н.М.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 22.08.2024 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні щомісячної доплати до пенсії, виплати пенсії з урахуванням індексації пенсії без обмеження граничного розміру та без обмеження пенсії максимальним розміром.
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.01.2023 доплату до пенсії згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №713 від 14 липня 2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" в розмірі 2000,00 гривень.
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити ОСОБА_1 з 01.03.2023, з 01.03.2024 перерахунок та виплатити нараховану пенсію з урахуванням індексації пенсії (без обмеження індексації максимальним (граничним) розміром 1500 грн.) та без обмеження пенсії максимальним розміром..
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 22.08.2024 позов задоволено:
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні щомісячної доплати до пенсії, виплати пенсії з урахуванням індексації пенсії без обмеження граничного розміру та без обмеження пенсії максимальним розміром;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ - 22933548, вул.Саєнка Андрія, 10, м.Фастів, Київська область) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.01.2023 доплату до пенсії згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №713 від 14 липня 2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" в розмірі 2000,00 гривень;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити ОСОБА_1 з 01.03.2023, з 01.03.2024 перерахунок та виплатити нараховану пенсію з урахуванням індексації пенсії (без обмеження індексації максимальним (граничним) розміром 1500 грн.) та без обмеження пенсії максимальним розміром.
Відповідач в апеляційній скарзі просить скасувати вказане судове рішення та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позову, оскільки вважає, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини справи, висновки суду не відповідають обставинам справи, судом неправильно застосовано норми матеріального права, порушено норми процесуального права.
Доводи апеляційної скарги ґрунтуються на тому, що підстави для здійснення позивачу спірних нарахувань відсутні.
Дослідивши матеріали справи, перевіривши підстави для апеляційного перегляду, колегія суддів дійшла таких висновків.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_1 є особою з інвалідністю внаслідок війни, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та отримує пенсію за вислугою років в розмірі 80 % грошового забезпечення відповідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
З 01.07.2021, на підставі Постанови №713, до пенсії позивача встановлено щомісячну доплату в сумі 2000 грн.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 17.10.2022 в адміністративній справі № 320/6950/22 зобов'язано здійснити ОСОБА_1 з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії без обмеження пенсії максимальним розміром.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 09.10.2023 в адміністративній справі № 320/6950/22 суд роз'яснив рішення Київського окружного адміністративного суду від 17.10.2022 в адміністративній справі №320/6950/22, що при виконанні рішення Київського окружного адміністративного суду від 17.10.2022 в адміністративній справі №320/6950/22 Головному управлінню Пенсійного фонду України у Київській області необхідно виплачувати нараховану пенсію ОСОБА_1 з урахуванням надбавок, проведеної індексації пенсії з 01.03.2022, з 01.03.2023, інших підвищень та без обмеження пенсії максимальним розміром.
На виконання рішення суду від 17.10.2022 в адміністративній справі № 320/6950/22 з урахуванням роз'яснення суду відповідачем здійснено перерахунок та виплату пенсії позивачу з урахуванням надбавок, проведеної індексації пенсії з 01.03.2022, з 01.03.2023, інших підвищень та без обмеження пенсії максимальним розміром, однак при перерахунку пенсії з розміру пенсії виключено щомісячну доплату в розмірі 2000 грн., що нараховувалась позивачу згідно з Постановою КМУ № 713 від 14 липня 2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", а розмір індексації проведеної у 2023, 2024 році обмежено граничним розміром 1500,00 грн.
Як вбачається з розрахунку пенсії з 01.03.2024, нарахована пенсія позивачу в сумі 29997,99 грн., у урахуванням максимального розміру пенсії - 28390,79 грн.
У зв'язку з цим позивач звернувся до відповідача з заявою від 11.03.2024 в якій просив нарахувати та виплатити доплату до пенсії згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" в розмірі 2000,00 грн. з дати припинення виплати та виплату індексації пенсії з 01.03.2023, з 01.03.2024 без обмеження граничним розміром 1500,00 грн.
Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області, листом від 27.03.2024 повідомило, що після проведеного перерахунку на виконання рішення суду розмір пенсії збільшився більш, ніж на 2000 грн., а тому щомісячна доплата встановлена постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій громадян» після виконання рішення суду не встановлюється. Розмір пенсії з надбавками після перерахунку з 01.03.2024 встановлено 28390,79 грн.
Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з позовом.
Суд першої інстанції в оскаржуваному рішенні дійшов висновків про те, що відповідач зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії позивача без обмеження граничним розміром індексації пенсії та без обмеження пенсії максимальним розміром, оскільки відсутні правові підстави для такого обмеження.
Колегія суддів суду апеляційної інстанції при прийнятті цієї постанови виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
В апеляційній скарзі відповідач заперечує висновки суду першої інстанції виключно в частині, що стосуються неправомірності визначення граничного розміру індексації пенсії, у зв'язку із чим, колегія суддів рішення суду в іншій частині не перевіряє.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначаються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.
Відповідно до ст. 64 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.
Пунктом 8 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" від 03.11.2022 № 2710-ІХ установлено, що у 2023 році, зокрема, частина друга статті 22, стаття 64 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" із змінами, внесеними Законом України від 15 лютого 2022 року № 2040-IX, застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 8 розділу "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від 24 лютого 2023 року № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" (далі - Постанова № 168).
Пунктом 1 цієї Постанови установлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
Згідно п. 2 Постанови № 168 з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" (Офіційний вісник України, 2021 р., № 57, ст. 3525).
Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2022 р. відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім перерахунків у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом.
Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
При цьому абз. 3 п. 10 Постанови № 168 передбачено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Отже, з 01.03.2023 поводиться перерахунок пенсій із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197. Однак, п. 2 Постанови № 168 містить застереження про підвищення розміру пенсії у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Поряд з цим, щодо наявності у п. 2 Постанови № 168 застереження про підвищення пенсій з 01.03.2023 у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, суд апеляційної інстанції звертає увагу, що за загальним правилом вирішення колізій, передбаченим ч. 3 ст. 7 КАС України, у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 19.02.2020 у справі № 520/15025/16-а сформувала правовий висновок, згідно якого у разі існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.
У спірних правовідносинах наведені положення Постанови № 168 суперечать приписам Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016, які є спеціальними та підлягають застосуванню відповідачем.
Разом з тим, матеріали справи свідчать, що на виконання Постанови № 168 ГУ ПФУ у Черкаській області здійснило проведення індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення 1,197, розмір якої визначено з урахуванням п. 10 Постанови № 168 в сумі 1500 грн (а.с. 6). При цьому загальний розмір нарахованої до виплати з 01.03.2023 пенсії позивача збільшився на відповідну суму.
Водночас встановлення граничної суми індексації пенсії не можна ототожнювати з обмеженням максимального розміру такої пенсії.
Встановлене абз. 3 п. 10 Постанови № 168 обмеження максимальної суми індексації пенсії у розмірі 1 500 грн у період спірних правовідносин, які виникли у 2023 році, відповідає приписам чинного правового регулювання, зокрема, з урахуванням норм п. 8 розд. "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" та з огляду на те, що п. 3 розділу "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" взагалі зупинено дію Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".
Судова колегія звертає увагу, що відповідно до позиції Конституційного Суду України, викладеної у рішенні від 26.12.2011 № 20-рп/2011, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Розміри соціальних виплат залежать від соціально-економічних можливостей держави.
Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) неодноразово висловлював правову позицію щодо можливості обмеження розміру соціальних виплат. ЄСПЛ не заперечує право держав зменшувати такий розмір, не сформулював правової позиції щодо достатнього розміру таких соціальних виплат. Така практика свідчить про достатньо широке "поле" для розсуду, яке ЄСПЛ залишає державам у питаннях соціального забезпечення.
ЄСПЛ визнає можливість, що виплати соціального страхування можуть бути зменшені або припинені, однак, розглядаючи питання відповідності таких дій, у кожній конкретній справі ураховує всі відповідні обставини справи й з'ясовує, чи було законним таке втручання, чи мало легітимну мету таке втручання та чи не поклало таке втручання надмірний тягар на особу, якої це стосується.
За аналогічних обставин ЄСПЛ не констатує порушення статті 1 Першого протоколу до Конвенції (справа "Valkov and Others v. Bulgaria" (заява № 2033/04); справа "Khoniakina v. Georgia" (заява № 17767/08)).
Відповідно до правової позиції Верховного Суду викладеній у постанові від 28.05.2025 № 380/25187/23 підвищення розміру пенсії позивача у 2023 році шляхом її індексації із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1,197 із обмеженням верхньої межі індексації розміром 1500,00 грн, із одночасним збереженням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови № 118 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у 2022 році, у розмірі 1,14, відповідає частині другій статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки у своїй сукупності він не є меншим за мінімальний розмір збільшення, визначеного абзацом другим частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Аналогічний висновок у подібних спірних правовідносинах сформульований Верховним Судом, зокрема у постановах від 07.06.2024 у справі № 420/25804/23, від 13.06.2024 у справі № 120/14637/23, від 20.06.2024 у справі № 420/23990/23 та від 25.06. 2024 у справі № 420/25467/23.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку щодо наявності підстав для перерахунку пенсії позивача без обмеження розміру збільшення індексації сумою у 1500 грн.
Відповідно до пункту 30 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27.09.2001, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя .
Згідно пункту 29 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 09.12.1994, статтю 6 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи
Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Інші доводи учасників справи висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються на невірному трактуванні фактичних обставин та норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини.
Повноваження суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення встановлені статтею 315 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС).
Відповідно до пункту другого частини першої статті 315 КАС за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
За змістом частини першої статті 317 КАС підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Оскільки судом першої інстанції неправильно застосовано норми матеріального права, то оскаржуване судове рішення підлягає частковому скасуванню.
Керуючись статтями 34, 243, 311, 317, 321, 325, 328, 329, 331 КАС, суд
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області задовольнити частково.
Скасувати рішення Київського окружного адміністративного суду від 22.08.2024 в частині задоволених позовних вимог про:
- визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови ОСОБА_1 у виплаті пенсії з урахуванням індексації пенсії без обмеження граничного розміру ;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити ОСОБА_1 з 01.03.2023, з 01.03.2024 перерахунок та виплату нарахованої пенсії з урахуванням індексації пенсії (без обмеження індексації максимальним (граничним) розміром 1500 грн) .
У скасованій частині ухвалити нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог про:
- визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови ОСОБА_1 у виплаті пенсії з урахуванням індексації пенсії без обмеження граничного розміру;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити ОСОБА_1 з 01.03.2023, з 01.03.2024 перерахунок та виплату нарахованої пенсії з урахуванням індексації пенсії (без обмеження індексації максимальним (граничним) розміром 1500 грн).
В іншій частині рішення Київського окружного адміністративного суду від 22.08.2024 залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена у випадках, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду. В інших випадках постанова не підлягає касаційному оскарженню.
Суддя-доповідач Є.О. Сорочко
Суддя А.Ю. Коротких
Суддя Н.М. Єгорова