Справа № 580/530/25 Суддя (судді) першої інстанції: Петро ПАЛАМАР
25 грудня 2025 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Карпушової О.В., суддів: Епель О.В., Кузьмишиної О.М., секретар судового засідання Заліська Є.Я., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 24 квітня 2025 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
Історія справи.
16.01.2025 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить: визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 в частині що стосується не розгляду заяви про надання ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути заяву та прийняти рішення, яким надати ОСОБА_1 відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абз. 13 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію ".
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернувся до відповідача із заявою про надання відстрочки від мобілізації у зв'язку наявністю одного із батьків (батько) з інвалідністю (п. 13 ч. 1 ст. 23 ЗУ Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію), однак відповідач розгляд заяви не здійснює.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 24 квітня 2025 р у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Приймаючи вказане рішення суд першої інстанції виходив з того, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в спірних правовідносинах, не порушив права позивача, про захист якого він просить, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Позивач, не погоджуючись з таким рішенням суду, звернувся із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржуване рішення, як таке, що прийняте із порушенням норм матеріального і процесуального права, та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.
Апеляційну скаргу обґрунтовано тим, що належним відповідачем у справі є саме ІНФОРМАЦІЯ_2 , оскільки до компетенції відповідача належить вирішення питання щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації. Також, апелянт зазначає, що позивачем дотримано процедуру особистого подання (направлення) документів, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
Справу розглянуто у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 рекомендованими листами від 23.12.2024 та 02.01.2025 до ІНФОРМАЦІЯ_1 було направлено заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абзацу 13 частини 1 старті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". До заяви додано перелік документів для підтвердження обставин, зазначених у заяві.
Вказані обставини підтверджені належним, достатніми та допустимими доказами, і не є спірними.
Нормативно-правове обґрунтування.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів встановлено Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII (далі - Закон № 3543-XII, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Згідно зі статтею 1 Закону № 3543-XII мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Статтею 23 Закону № 3543-XII визначені категорії громадян, для яких встановлена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.
Так, відповідно до п. 14 ч. 1 ст. 23 Закону № 3543-XII (в редакції, що діяла станом на час звернення позивача до відповідача з відповідною заявою) не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані члени сім'ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного та за умови відсутності членів сім'ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім'ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я). У разі відсутності членів сім'ї першого та другого ступеня споріднення норма цього пункту поширюється на членів сім'ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року № 154 затверджено Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - Положення № 154), пунктом 1 якого визначено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.
Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються, ліквідуються, реорганізовуються Міноборони.
Згідно з абз. 9 п. 11 Положення № 154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок № 560), яким, зокрема визначено процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.
Відповідно до пунктів 56, 57 Порядку № 560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:
- голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);
- члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).
Згідно з пунктом 58 Порядку № 560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.
Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (пункт 59 Порядку № 560).
Відповідно до пункту 60 Порядку № 560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.
Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6. У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
З урахуванням наведеного, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого належить вирішення питання щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, після отримання від позивача заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та документів на підтвердження цього права мав прийняти рішення за наслідком розгляду заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивовану відмову в наданні відстрочки від призову, із зазначенням причин неврахування тих чи інших доказів.
Висновки суду.
Щодо висновків суду першої інстанції про те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в спірних правовідносинах не порушив права позивача, про захист якого він просить, а вимоги позивача до Відповідача суперечать приписам Порядку № 560, оскільки відповідач не здійснює розгляд заяв про надання відстрочки, то колегія суддів зазначає, що згідно з ч. 3 ст. 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Отже, в разі неналежності складу відповідачів, суд першої інстанції за згодою позивача мав можливість замінити первісного відповідача належним відповідачем та/або залучити співвідповідача.
Щодо розгляду заяв про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абзацу 13 частини 1 старті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, колегією суддів ухвалою від 20.10.2025 року витребувано у відповідача Заяви ОСОБА_1 від 23.12.2024 та 01.01.2025 щодо оформлення йому довідки про відстрочку, додатки до цих заяв та рішення відповідача, яке було прийнято з приводу вказаних заяв.
На виконання ухвалу суду відповідачем надано:
Заяву ОСОБА_1 від 23.12.2024 щодо оформлення йому довідки про відстрочку, додатки до цієї заяви та рішення відповідача, яке було прийнято з приводу вказаної заяви.
Заяву ОСОБА_1 від 03.01.205 щодо оформлення йому довідки про відстрочку, додатки до цієї заяви та рішення відповідача, яке було прийнято з приводу вказаної заяви.
Копію протоколу комісії з розгляду питань щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_3 №1 від 13.01.2025 в частині розгляду заяв від 23.12.2024 та 03.01.2025 ОСОБА_1 щодо оформлення довідки про відстрочку.
Повідомлення ІНФОРМАЦІЯ_4 від 15.01.2025 №4/3231 (сканований оригінал) ОСОБА_1 про результат розгляду його заяв та документів щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, повідомлене ОСОБА_1 засобами телефонного зв'язку.
З наданих відповідачем документів вбачається, що на засіданні комісії з розгляду питань щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_3 від 13.01.2025 було розглянуто заяви про відстрочки ОСОБА_1 . За результатами розгляду ОСОБА_1 відмовлено в надані відстрочки від призову у зв'язку з тим, що подані документи не відповідають вимогам постанов КМУ № 560 від 16.05.2024 та №930 від 16.08.2024.
Повідомленням від 15.01.2025 №4/3231 ОСОБА_1 повідомлено, що він підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на загальних підставах. Рішення комісії може бути оскаржене у судовому порядку.
З наведеного вбачається, що відповідачем розглянуто заяви від 23.12.2024 та 03.01.2025 ОСОБА_1 щодо оформлення довідки про відстрочку та відмовлено в надані такої відстрочки.
Враховуючи вищевикладене, судова колегія приходить до висновку, що позовні вимоги позивача задоволенню не підлягають, тому апеляційна скарга ОСОБА_1 не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.139,242-244, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 24 квітня 2025 р. - залишити без задоволення.
Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 24 квітня 2025 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та подальшому оскарженню не підлягає, відповідно до п.2 ч.1 ст.263, п.2 ч.5 ст.328 КАС України.
Колегія суддів: О.В. Карпушова
О.В. Епель
О.М. Кузьмишина
Колегія суддів: О.В. Карпушова
О.В. Епель
О.М. Кузьмишина