П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
26 грудня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/9944/25
Перша інстанція: суддя Бабенко Д.А.,
повний текст судового рішення
складено 04.08.2025, м. Одеса
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача - Федусика А.Г.,
суддів: Семенюка Г.В. та Шляхтицького О.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04 серпня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Головного управління Національної поліції в Одеській області, про визнання протиправними дій, бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - РТЦК), Головного управління Національної поліції в Одеській області (далі - ГУНП) та, з урахуванням уточненої позовної заяви від 15.04.2025 року, просив:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо не внесення актуальних даних ОСОБА_1 про непридатність до військової служби з виключенням його з військового обліку на підставі ст.26 “а» Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (Додаток №2) до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого 14.08.2008 наказом Міністра оборони України №402 (далі Положення №402), до Єдиного державного Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
- зобов'язати РТЦК внести актуальні дані ОСОБА_1 про непридатність до військової служби з виключенням його з військового обліку на підставі ст. 26 “а» Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (Додаток №2) до Положення №402 до Єдиного державного Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
- визнати протиправною дію відділу поліції №4 (м.Одеса) Одеського РУП №1 ГУНП про внесення інформації відносно ОСОБА_1 до системи ІПНП як про “особу, що вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст.ст.210, 210-1 КУпАП»;
- зобов'язати ГУНП виключити із інформаційно-комунікаційної системи “Інформаційний портал Національної поліції України» інформацію про ОСОБА_1 як про “особу, що вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст.ст.210, 210-1 КУпАП».
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 04 серпня 2025 року позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність РТЦК щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 28.01.2025 про внесення відомостей про виключення з військового обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, та прийняти рішення про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або мотивовану відмову у їх внесенні.
Зобов'язано РТЦК розглянути заяву ОСОБА_1 від 28.01.2025 про внесення відомостей про виключення з військового обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, прийняти рішення про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або надати мотивовану відмову у їх внесенні.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
Не погоджуючись з даним рішенням суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій зазначено, що рішення судом першої інстанції ухвалене порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим апелянт просив його скасувати та ухвалити нове про задоволення позову.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
З матеріалів справи, а саме з прохальної частини апеляційної скарги вбачається, що рішення суду першої інстанції оскаржується лише в частині позовних вимог, в задоволенні яких було відмовлено, а тому, з врахуванням наведеного, колегія суддів переглядає рішення суду першої інстанції лише в цій частині.
Розглянувши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для її задоволення з огляду на таке.
Судом першої інстанції встановлено, що згідно з обліково-послужною карткою №36 від 29.01.2010, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , перебував на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 , виключений з військового обліку 09.04.2014 по хворобі на підставі ст.26 “а» та знятий з обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Згідно з записами у військово-обліковому документів, що сформований за допомогою мобільного застосунку “Резерв+», ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , перебуває на обліку у РТЦК. Записи про проходження ВЛК - відсутні.
Відповідно до матеріалів справи, позивач 29.01.2025 засобами поштового зв'язку направив до РТЦК заяву від 28.01.2025, в якій повідомив про те, що до абонентської скриньки надійшло повідомлення від AT “Укрпошта» стосовно рекомендованого листа від РТЦК про необхідність з'явитись до РТЦК, однак станом на 28.01.2025 у позивача встановлено захворювання на підставі медичного висновку про тимчасову непрацездатність №823С-2ТАТ-КК63-9САХ від 27.01.2025, а тому він не має можливості прибути за вказаною адресою у встановлений строк.
Матеріалами справи також підтверджено, що позивач засобами поштового зв'язку цінним листом з описом вкладення направив 29.01.2025 на адресу РТЦК заяву від 28.01.2025, в якій просив:
внести відомості про виключення з військового обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
про результати розгляду заяви та прийняте рішення позивач просив повідомити письмово за адресою, що зазначена у заяві.
До заяви позивач додав копії військово-послужної картки №36 від 29.01.2010, копію паспорту та реєстраційного номеру облікової картки платника податків.
Представник позивача адвокат Дабіжа О.А. звернулась до РТЦК з адвокатським запитом №0482 від 28.01.2025 для отримання інформації щодо підстав взяття позивача на військовий облік, підстав порушення військового обліку позивачем, причин відсутності відомостей у військово-обліковому документі Резерв+- стосовно підстави зняття/виключення з військового обліку та щодо наявності відомостей у військово-обліковому документі Резерви+ стосовно взяття на облік РТЦК.
У відповідь на адвокатський запит, РТЦК надіслав лист №1519 від 11.02.2025, в якому зазначено, що відповідно до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів “ОБЕРІГ», громадянин ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку в РТЦК, як військовозобов'язаний. В означеній відповіді також вказано, що з 04.02.2025 ОСОБА_1 перебуває в розшуку на підставі не прибуття по повістці до РТЦК.
28 лютого 2025 року представник позивача адвокат Дабіжа О.А. направила засобами поштового зв'язку адвокатський запит №8202 до РТЦК для отримання інформації щодо відмови в задоволені заяви ОСОБА_1 від 28.01.2025 про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Поштове відправлення №6501603592949.
Відповідно до даних з офіційного сайту АТ “Укрпошта», поштове відправлення №6501603592949 вручено одержувачу 10.03.2025.
Судом також встановлено, що РТЦК 05.12.2024 направив звернення №12224 начальнику ОРУП №1 ГУНП в Одеській області щодо доставлення в порядку ст.259 КУпАП до РТЦК ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , для складення протоколу про адміністративне правопорушення правил військового обліку, що передбачено ст.210. 210-1 КУпАП.
Згідно з довідкою про результати розгляду матеріалів (ІКС ІПНП №290 від 09.01.2025), 09.01.2024 до чергової частини відділу поліції №4 Одеського РУП №1 ГУНП надійшло звернення з РТЦК щодо встановлення громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , який згідно Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» порушив правила мобілізації. Вказане звернення зареєстровано до ІКС ІПНП відділу поліції №4 Одеського РУП №1 ГУНП в Одеській області за №290 від 09.01.2025 року.
В ході виконання матеріалів здійснювалися заходи щодо встановлення місцезнаходження військовозобов'язаного, а саме неодноразово відвідувалось вказану адресу місця мешкання, однак двері квартири ніхто не відчиняв, на залишені повідомлення щодо зворотного зв'язку не відповідали. Встановити місцезнаходження вказаної особи не виявилось можливим.
Так, керуючись додатком №20 постанови Кабінету Міністрів України №1428 від 30.12.2022, відділом поліції №4 ОРУП №1 ГУНП в Одеській області інформація щодо вищевказаної військовозобов'язаної особи внесена до підсистеми ІКС ІПНП ІП “ПРИЗОВНИК» для його виявлення на території держави та подальшого прийняття рішення, у відповідності до чинного законодавства України.
Відповідно до відповіді УІАП ГУНП в Одеській області станом на 13.05.2025 на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 :
за даними інформаційної підсистеми “Розшук» інформаційно комунікаційної системи “Інформаційний портал Національної поліції України» (далі - ІКС ІПНП), ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у державному розшуку раніше не перебував та станом на 13.05.2025 в державному розшуку не перебуває;
05.02.2025 облікований за категорією “особа, яка вчинила правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 КУпАП», на підставі звернення РТЦК від 04.02.2025 №Е1334658, зареєстроване 05.02.2025 за №3823 в Одеському районному управлінні поліції №1 Головного управління Національної поліції в Одеській області.
Відповідно до скріншоту з підсистеми ІКС ІПНП, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , за даними системи “Оберіг», обліковується як особа, яку необхідно доставити до РТЦК у зв'язку з порушенням ст.22 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»: неприбуття за повісткою. Данні введені в систему “Оберіг» 05.02.2025.
Адреса проживання зазначена: АДРЕСА_1 . Результати виконання: особа не проживає за вказаною адресою понад рік.
Відповідно до матеріалів справи, представник позивача адвокат Дабіжа О.А. направила начальнику відділу поліції №4 (м. Одеса) Одеського РУП №1 ГУНП в Одеській області вимогу №4101 від 21.02.2025 щодо виключення інформації про ОСОБА_1 в системі Інформаційний портал Національної поліції України як “особи, яка вчинила правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 КУпАП», оскільки 09.04.2014 ОСОБА_1 визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_5 у зв'язку з хворобою.
На зазначену вимогу 11 березня 2025 року ГУНП Одеського РУП №1 в відділу поліції №4 надано відповідь №60.4-вх. Д-162, в якій зазначено, що виключення з підсистеми “Призовник» здійснюється виключно після надходження до відділу поліції звернення з РТЦК про необхідність зняття. Відносно ОСОБА_1 до ВП№4 ОРУП №1 звернень не надходило, тому виключення є неможливим.
Вважаючи протиправними бездіяльність РТЦК щодо не внесення актуальних даних ОСОБА_1 про непридатність до військової служби з виключенням його з військового обліку та дії дію відділу поліції №4 (м.Одеса) Одеського РУП №1 ГУНП про внесення інформації відносно ОСОБА_1 до системи ІПНП як про “особу, що вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст.ст.210, 210-1 КУпАП», позивач звернувся до суду з цим позовом.
Приймаючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції виходив з того, що вирішення питання про внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відноситься до дискреційних повноважень відповідача, а тому суд дійшов висновку, що належним та достатнім способом захисту буде зобов'язання РТЦК розглянути заяву ОСОБА_1 від 28.01.2025 та прийняти рішення про внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або мотивованої відмови у їх внесенні.
Суд також зазначив, що внесення даних до ІКС “ІПНП Інформаційний портал НПУ» відбулось за допомогою електронного звернення РТЦК, а тому внесення відомостей до ІКС “ІПНП Інформаційний портал НПУ» відбулось у автоматичному режимі, що передбачено наказом МВС України №80 від 10.02.2025, тому жодних доказів, які б свідчили про порушення прав позивача саме відділом поліції №4 (м.Одеса) Одеського РУП №1 ГУНП (посадовими особами) не надано, а права та інтереси позивача ГУНП не порушувалися.
Крім того, суд зауважив, що незважаючи на наявність даних про виключення з військового обліку у військово-обліковому документі, зважаючи на відсутність відповідних відомостей у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, позивач не звільняється від обов'язку щодо прибуття за повісткою та уточнення актуальних військово-облікових даних.
Колегія суддів погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції і вважає їх такими, що відповідають вимогам статей 2, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 78 КАС України, з огляду на таке.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями ст.2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Згідно ч.1 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 з 5:30 24 лютого 2022 року введений воєнний стан у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації.
Пунктом 2 вказаного Указу постановлено військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України “Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Згідно ст.1 Закону України “Про оборону України», воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень; особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Зміст правового режиму воєнного стану, порядок його введення та скасування, правові засади діяльності органів державної влади, військового командування, військових адміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій в умовах воєнного стану, гарантії прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб визначає Закон України “Про правовий режим воєнного стану».
Відповідно до ст.1, 2 Закону України “Про правовий режим воєнного стану», воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень. Правовою основою введення воєнного стану є Конституція України, цей Закон та указ Президента України про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях, затверджений Верховною Радою України.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначення загальних засад проходження в Україні військової служби врегульовано Законом України “Про військовий обов'язок і військову службу».
Відповідно до ст.1 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу», захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Згідно ст. 2 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу», військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Відповідно до ст.33 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу», загальне керівництво роботою, пов'язаною з організацією та веденням військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, контроль за станом цієї роботи в центральних та місцевих органах виконавчої влади, інших державних органах (крім Служби безпеки України та розвідувальних органів України), органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від підпорядкування і форми власності здійснює Генеральний штаб Збройних Сил України. Функціонування системи військового обліку забезпечується органами (підрозділами) Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, розвідувальними органами України, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, правоохоронними органами спеціального призначення, місцевими державними адміністраціями та органами місцевого самоврядування. Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний. Військовий облік військовозобов'язаних та резервістів за призначенням поділяється на загальний і спеціальний. Військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно ч.1 ст.34 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу», персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до п.3 ч.6 ст.37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу», виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які, зокрема, визнані непридатними до військової служби.
Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулювання відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти) визначені в Законі України від 16.03.2017 №1951-VIII “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».
Відповідно до ст.1 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Згідно ст.3 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», основними засадами ведення Реєстру є, зокрема, обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до ст.5 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», держателем Реєстру є Міністерство оборони України (далі - Держатель Реєстру), розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України (далі - розпорядник Реєстру), а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру. Органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: уповноважений орган адміністрування держателя Реєстру; оперативні командування; територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя; Центральне управління Служби безпеки України; відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
Згідно ст.9 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: 1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; 2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
Відповідно до ст.13 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», відомості про громадян України, які не є призовниками, військовозобов'язаними та резервістами, знищуються суб'єктами Реєстру відповідно до Порядку ведення Реєстру, затвердженого держателем Реєстру. До Реєстру вносяться відомості, визначені статтею 6 цього Закону, одержані від призовників, військовозобов'язаних та резервістів або шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені частиною третьою статті 14 цього Закону.
Згідно ст.14 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», ведення Реєстру включає: 1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним; 2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами; 3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення. Актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.
Надання громадянам України інформації, відповідно до статті 9 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», здійснюється згідно з Порядком ведення Реєстру, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та/або шляхом електронної інформаційної взаємодії через інформаційні (інформаційно-комунікаційні) системи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері цифровізації, відповідно до законодавства про електронну інформаційну взаємодію.
Постановою КМУ від 30.12.2022 №1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок №1487), відповідно до пункту 2 якого військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Пунктом 20 Порядку №1487 визначено, що військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.
Відповідно до п.23 Порядку №1487, призовники, військовозобов'язані та резервісти в разі зміни адреси їх місця проживання або інших персональних даних зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідним органам, де вони перебувають на військовому обліку, зокрема у випадках, визначених Постановою КМУ від 7 лютого 2022 р. №265 “Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад», через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-комунікаційні системи. Призовники, військовозобов'язані та резервісти, які не актуалізували інформацію про себе в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, особисто у семиденний строк з дня внесення змін до персональних даних прибувають із паспортом громадянина України та військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу, який організовує та веде військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці, для взяття їх на військовий облік, зняття з військового обліку або внесення змін до їх облікових даних.
Згідно п.79 Порядку №1487, районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов'язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них; забезпечують громадян військово-обліковими документами та зберігання зданих або вилучених у призовників, військовозобов'язаних та резервістів військово-облікових документів; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виключають з військового обліку на підставі відповідних підтвердних документів осіб, які за рішенням суду визнані недієздатними, оголошені померлими (такими, що пропали безвісти), засуджені до позбавлення волі або померли; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до п.81 Порядку №1487, взяття на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пунктах 15, 15-1 цього Порядку та підпункті 10-1 пункту 1 додатка 2). При цьому, взяття на військовий облік здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку подання заяви про взяття на військовий облік через закордонну дипломатичну установу України згідно з підпунктом 10-1 пункту 1 додатка 2) та військово-облікового документа у разі, якщо він видавався та не був втрачений.
Особиста присутність призовників, військовозобов'язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів не обов'язкова.
Відповідно до п.1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні, зокрема особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Згідно з п. 1, 8, 9, 11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого Постановою КМУ від 23 лютого 2022 р. №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах. Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
Завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, здійснення контролю за його станом, зокрема в місцевих держадміністраціях, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та розвідувальних органів України), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів з приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, відповідно до покладених на них завдань, зокрема ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.
Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, зокрема забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони.
Постановою КМУ від 16 травня 2024 р. №559 затверджено Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до п.3, 4 Порядку №559, відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів. У разі коли відомості, зазначені у графах 1-5, 13 та 14 військово-облікового документа на бланку, не відповідають відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, він вважається недійсним (крім військово-облікових документів військовозобов'язаних та резервістів СБУ, розвідувальних органів). Відповідність відомостей, зазначених у військово-обліковому документі на бланку, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, перевіряється через: електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ (орган СБУ, розвідувальний орган).
У разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:
у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;
в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку. Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
З аналізу вищенаведених правових норм вбачається, що РТЦК як суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого належить вирішення питання щодо внесення відповідних змін у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, в тому числі відомостей, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку, після отримання заяви позивача ОСОБА_1 , за наслідком розгляду таких заяв повинен був прийняти рішення про внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або ж надати мотивовану відмову про внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
При цьому, позивач просить суд зобов'язати РТЦК внести актуальні дані ОСОБА_1 про непридатність до військової служби з виключенням його з військового обліку на підставі ст. 26 “а» Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (Додаток №2) до Положення №402 до Єдиного державного Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Водночас, відповідно до вказаних норм вирішення питання про внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відноситься до дискреційних повноважень відповідача, а тому суд 1-ї інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що належним та достатнім способом захисту є саме зобов'язання РТЦК розглянути заяву ОСОБА_1 від 28.01.2025 та прийняти рішення про внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або мотивованої відмови у їх внесенні.
Стосовно частини позовних вимог заявлених позивачем до ГУНП, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів встановлює Закон України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» 3543-XII (далі - Закон №3543).
Відповідно до ст.1 Закону № 3543, мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано;
Відповідно до статті 3 Закону України “Про Національну поліцію» (далі - Закон №580-VIII), у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами МВС України, іншими нормативно-правовими актами.
У відповідності до наказу МВС України №80 від 10.02.2025 року “Про затвердження Інструкції з формування та ведення інформаційної підсистеми “Облік звернень територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів Служби безпеки України або розвідувальних органів України про призовників, військовозобов'язаних або резервістів» інформаційно - комунікаційної системи “Інформаційний портал Національної поліції України», а саме розділу ІІ Порядок формування та ведення ІП “Облік звернень» зазначено наступне:
1. Формування ІП “Облік звернень» здійснюється в електронній формі з використанням прикладного програмного інтерфейсу або в разі відсутності можливості електронного інформаційного обміну - у паперовій формі.
Відомості, викладенні у зверненні ТЦК та СП, органів СБУ або розвідувальних органів України, що надійшло в паперовій формі, уносяться до ІП “Облік звернень» уповноваженою посадовою особою органу підрозділу поліції шляхом створення електронної картки та наповнення її інформацією про:
звернення ТЦК та СП, органів СБУ або розвідувальних органів України, номер та дату звернення, орган (підрозділ) поліції у якому його зареєстровано в єдиному обліку заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події з використанням інформаційно-комунікаційної системи “Інформаційний портал Національної поліції України», номер та дату реєстрації звернення в ЄО, прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), посаду та контактні дані уповноваженої особи, дату повторного звернення з прикріпленням фотокопії звернення (за наявності);
особу, яку необхідно доставити до ТЦК та СП, органів СБУ або розвідувальних органів України (прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), дату та місце народження, унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності), реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), фотозображення особи (за наявності), додаткову інформацію (за наявності зазначається інформація про місце роботи, номер мобільного телефону);
посадову особу органу (підрозділу) поліції, яка внесла відомості до ІП “Облік звернень» (формується в автоматичному режимі з даних користувача).
2. Користувачі ІП “Облік звернень», яким надано відповідний доступ до системи “ІПНП» згідно з пунктом 3 розділу ІІІ цього Порядку (далі - користувачі ІП), протягом доби з дати реєстрації звернення ТЦК та СП, органів СБУ або розвідувальних органів України в ЄО вносять відомості до ІП “Облік звернень» щодо осіб, яких необхідно доставити до ТЦК та СП, органів СБУ або розвідувальних органів України.
3. Інформація в ІП “Облік звернень» про осіб, яких передбачено доставити автоматично знищується через 3 роки, з дня виконання звернення ТЦК та СП, органів СБУ, або розвідувальних органів України.
4. Підставою для внесення відомостей до ІП “Облік звернень» є звернення ТЦК та СП, органів СБУ або розвідувальних органів України щодо доставлення осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 КУпАП, до ТЦК та СП, органів СБУ або розвідувальних органів України, у яких зазначаються відомості про:
прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності); дату народження; адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування); унікальний вихідний реєстраційний номер звернення та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи;
підставу доставлення (порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку; порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію); інші дані, передбачені статтею 7 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (за наявності).
5. Підставою для внесення відомостей про стан виконання звернень ТЦК та СП, органів СБУ або розвідувальних органів України про доставлення осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 КУпАП, до ТЦК та СП, органів СБУ або розвідувальних органів України є: доставлення призовників, військовозобов'язаних, резервістів до ТЦК та СП, органів СБУ або розвідувальних органів України; наявність інформації про перебування призовників, військовозобов'язаних, резервістів в установах виконання покарань, слідчому ізоляторі, ізоляторах тимчасового тримання або місцях із спеціальним режимом тримання; смерть особи або оголошення особи померлою за рішенням суду, яку необхідно доставити до ТЦК та СП, органів СБУ або розвідувальних органів України; повідомлення ТЦК та СП, органів СБУ або розвідувальних органів України про залишення звернення про доставлення особи до ТЦК та СП, органів СБУ або розвідувальних органів України без виконання; проходження служби у складі Збройних Сил України, органів СБУ, розвідувальних органів України та інших утворених відповідно до законів України військових формуваннях.
6. Результат виконання звернення ТЦК та СП, органів СБУ або розвідувальних органів України в електронній формі та надісланим у вигляді набору даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС (далі - ЄІС МВС), автоматично відображається в ІП “Облік звернень».
Користувачі ІП органу (підрозділу) поліції, які внесли відомості до ІП “Облік звернень», не пізніше трьох днів з дати надходження документів у паперовій формі про виконання відповідного звернення ТЦК та СП, органів СБУ або розвідувальних органів України вносять інформацію до ІП “Облік звернень» про доставлення осіб до ТЦК та СП, органів СБУ або розвідувальних органів України із зазначенням дати, підстави, з прикріпленням фотокопії документа (за наявності), що є підставою для внесення відомостей до ІП “Облік звернень».
Як вбачається з матеріалів справи, РТЦК 05.12.2024 направив звернення №12224 начальнику ОРУП №1 ГУНП в Одеській області щодо доставлення в порядку ст.259 КУпАП до РТЦК ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , для складення протоколу про адміністративне правопорушення правил військового обліку, що передбачено ст.210. 210-1 КУпАП.
При цьому, згідно з довідкою про результати розгляду матеріалів (ІКС ІПНП №290 від 09.01.2025), 09.01.2024 до чергової частини відділу поліції №4 Одеського РУП №1 ГУНП надійшло звернення з РТЦК щодо встановлення громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , який згідно Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» порушив правила мобілізації. Вказане звернення зареєстровано до ІКС ІПНП відділу поліції №4 Одеського РУП №1 ГУНП в Одеській області за №290 від 09.01.2025 року.
В ході виконання матеріалів здійснювалися заходи щодо встановлення місцезнаходження військовозобов'язаного, а саме неодноразово відвідувалось вказану адресу місця мешкання, однак двері квартири ніхто не відчиняв, на залишені повідомлення щодо зворотного зв'язку не відповідали. Встановити місцезнаходження вказаної особи не виявилось можливим.
Так, керуючись додатком №20 Постанови КМУ №1428 від 30.12.2022, відділом поліції №4 ОРУП №1 ГУНП інформація щодо вищевказаної військовозобов'язаної особи внесена до підсистеми ІКС ІПНП ІП “ПРИЗОВНИК» для його виявлення на території держави та подальшого прийняття рішення, у відповідності до чинного законодавства України.
Згідно відповіді УІАП ГУНП станом на 13.05.2025 на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 :
за даними інформаційної підсистеми “Розшук» інформаційно комунікаційної системи “Інформаційний портал Національної поліції України» (далі - ІКС ІПНП), ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у державному розшуку раніше не перебував та станом на 13.05.2025 в державному розшуку не перебуває;
05.02.2025 облікований за категорією “особа, яка вчинила правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 КУпАП», на підставі звернення РТЦК від 04.02.2025 №Е1334658, зареєстроване 05.02.2025 за №3823 в Одеському районному управлінні поліції №1 ГУНП.
Відповідно до скріншоту з підсистеми ІКС ІПНП, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , за даними системи “Оберіг», обліковується як особа, яку необхідно доставити до РТЦК у зв'язку з порушенням ст.22 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»: неприбуття за повісткою. Данні введені в систему “Оберіг» 05.02.2025.
Адреса проживання зазначена: АДРЕСА_1 . Результати виконання: особа не проживає за вказаною адресою понад рік.
Враховуючи наведене, суд 1-ї інстанції вірно зазначив, що внесення даних до ІКС “ІПНП Інформаційний портал НПУ» відбулось за допомогою електронного звернення РТЦК, а тому внесення відомостей до ІКС “ІПНП Інформаційний портал НПУ» відбулось у автоматичному режимі, що передбачено наказом МВС України №80 від 10.02.2025, тому жодних доказів, які б свідчили про порушення прав позивача саме відділом поліції №4 (м. Одеса) Одеського РУП №1 ГУНП (посадовими особами) не надано, а права та інтереси позивача ГУНП не порушувалися.
Як вже зазначалось вище, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки забезпечують виконання військового обов'язку громадянами України, організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці, здійснюють взяття, зняття та виключення з військового обліку в установленому порядку.
При цьому, колегія суддів критично ставиться до твердження апелянта, що він виключений з військового обліку, а тому інформація про нього має бути виключена з інформаційно-комунікаційної системи “Інформаційний портал Національної поліції України», оскільки в межах розгляду цієї справи суд встановив, що РТЦК не приймав рішення про виключення позивача з військового обліку та приведення у відповідність даних, зазначених в обліково-послужній картці №36 від 29.01.2010 про те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , виключений з військового обліку 09.04.2014 по хворобі на підставі ст. 26 “а» та знятий з обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 , відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України.
При цьому, позивачем не заперечується факт отримання повістки від РТЦК та не явки за повісткою.
Апеляційний суд наголошує, що незважаючи на наявність даних про виключення з військового обліку у військово-обліковому документі, зважаючи на відсутність відповідних відомостей у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, позивач не звільняється від обов'язку щодо прибуття за повісткою та уточнення актуальних військово-облікових даних.
Також, суд 1-ї інстанції вірно зауважив, що до повноважень органів Національної поліції не відноситься прийняття рішення щодо виключення з військового обліку військовозобов'язаних.
Враховуючи наведене, колегія суддів погоджується з висновком суду 1-ї інстанції щодо необґрунтованості позовних вимог про визнання протиправною дію відділу поліції №4 (м. Одеса) Одеського РУП №1 ГУНП про внесення інформації відносно ОСОБА_1 до системи ІПНП як про “особу, що вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст. ст. 210, 210-1 КУпАП» та зобов'язання ГУНП виключити із інформаційно-комунікаційної системи “Інформаційний портал Національної поліції України» інформацію про ОСОБА_1 як про “особу, що вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст.ст.210, 210-1 КУпАП».
Таким чином, на підставі встановлених в ході судового розгляду обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку щодо спірних правовідносин.
Доводи апеляційної скарги, яким була дана оцінка в мотивувальній частині рішення, ґрунтуються на суб'єктивній оцінці фактичних обставин справи та доказів. Зазначені доводи не містять посилань на конкретні обставини чи факти або на нові докази, які б давали підстави для скасування рішення суду першої інстанції.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
З огляду на залишення рішення суду першої інстанції без змін, відповідно до приписів статті 139 КАС України підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 308, 309, 315, 321, 322, 325 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04 серпня 2025 року без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню в касаційному порядку не підлягає, за винятком випадків, перелічених у пункті 2 частини 5 статті 328 КАС України.
Суддя-доповідач А.Г. Федусик
Судді Г.В. Семенюк О.І. Шляхтицький