25 грудня 2025 року м. Дніпросправа № 160/6197/25
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Лукманової О.М. (доповідач),
суддів: Божко Л.А., Дурасової Ю.В.,
розглянувши у письмовому провадженні в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.04.2025 року (суддя Кучма К.С., м. Дніпро, повний текст рішення виготовлено 30.04.2025 року) у адміністративній справі №160/6197/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, суд -
У лютому 2025 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі по тексту - відповідач), в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 20.01.2025 року № 046450005540 щодо відмови йому в перерахунку пенсії відповідно до ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на підставі довідок про заробітну плату № 238/3468/д від 16.10.2018 року, №239/3468/д від 16.10.2018 року та № Л-269 від 05.04.2019 року; зобов'язати відповідача здійснити йому з 16.01.2025 року перерахунок та виплату пенсії з урахуванням виплачених сум на підставі довідок про заробітну плату № 238/3468/д від 16.10.2018 року, № 239/3468/д від 16.10.2018 року та № Л-269 від 05.04.2019 року, з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.04.2025 року позовні вимоги задоволено частково; визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 20.01.2025 року №046450005540, яким відмовлено у перерахунку пенсії ОСОБА_1 ; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії з урахуванням довідок про заробітну плату №238/3468/д від 16.10.2018 року, №239/3468/д від 16.10.2018 року, які видані ПАТ «Запорізький сталепрокатний завод» та №Л-269 від 05.04.2019 року, яка видана Комунальною установою «Новомосковський районний трудовий архів», з урахуванням висновків суду.
З рішенням суду першої інстанції не погодилося Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог. Свої вимоги обґрунтовано тим, що рішення суду прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права. Апелянт зазначив, що ОСОБА_1 з 04.07.2020 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 20.012025 року №04645005540 ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії. Апелянт зазначив, що за бажанням пенсіонера ним може подаватися довідка про заробітну плату (дохід) по 30.06.2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, її місцезнаходження та адреси, за якою можливо здійснити перевірку відповідності змісту довідки первинним документам. Апелянт зазначив, що під час аналізу матеріалів електронної пенсійної справи ОСОБА_1 встановлено, що довідки про заробітну плату №238/3468/д від 16.10.2018 року, №239/3468/д від 16.10.2018 року та №Л-269 від 05.04.2019 року долучені до заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії від 14.07.2020 року №3600; всупереч вимогам чинного законодавства, акт про перевірку зазначених довідок в матеріалах ЕПС ОСОБА_1 відсутній.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції виходив з того, що з 04.07.2020 року ОСОБА_1 перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 16.01.2025 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою, в якій просив здійснити йому перерахунок пенсії відповідно до статей 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням даних у пенсійній справі, доданої довідки ОК-5 та довідок про заробітну плату №238/3468/д, №239/3468/д від 16.10.2018 року та № Л-269 від 17.04.2019 року. За принципом екстериторіальності заява ОСОБА_1 від 16.01.2025 року щодо перерахунку пенсії 20.01.2025 року була розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області та рішенням №046450005540 відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії з додаванням заробітної плати згідно до ст.40 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; пенсійний орган зазначив, що для перерахунку пенсії ОСОБА_1 надав скан-копії довідок про заробітну плату №239/3468/д від 16.10.2018 року, №1-269 від 17.04.2019 року за періоди роботи з березня 1984 року по грудень 1989 року, з березня 1994 року по квітень 2000 року. Завірені в установленому порядку копії первинних документів, на підставі яких складена довідка, не надані. Суд врахував, що архівна довідка про заробітну плату №239/3468/д від 16.10.2018 року, яка видана ПАТ «Запорізький сталепрокатний завод» містить інформацію про розмір заробітної плати позивача за період з січня 1984 року по січень 1989 року (включно) по місяцях; довідка видана на підставі особових рахунків за період з 02.03.1984 року по 31.12.1989 року, містить інформацію про розмір заробітної плати ОСОБА_1 за період з січня 1990 року по лютий 1994 року (включно) по місяцях; довідка видана на підставі особових рахунків за період з 01.01.1990 року по 21.02.1994 року. Архівна довідка про заробітну плату №Л-269 від 17.04.2019 року, яка видана Комунальною установою «Новомосковський районний трудовий архів», містить інформацію про розмір заробітної плати ОСОБА_1 з березня 1994 року по квітень 2000 року (включно); довідка видана на підставі первинних документів: «ф.114, оп.1-Л, спр.94, арк.25-36, спр.107, арк.2-13, спр.4, арк.2-10. Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції керувався ч.1 ст.40, частинами 1, 3 ст.44, частинами 4, 5 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; підпунктом 3 п.2.1 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року; ст.101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та прийшов до висновку про те, що обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року (тобто, по 30 червня 2000 року включно) є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами. Суд врахував, що надані ОСОБА_1 довідки про заробітну плату містять інформацію про розмір заробітної плати по місяцях, видані на підставі первинних документів, про що зазначено у вказаних довідках, а тому відповідають вимогам Порядку №22-1. Суд вважав, що твердження пенсійного органу на неможливість врахування заробітної плати в зв'язку з неможливістю проведення перевірки обґрунтованості її видачі є безпідставним. Суд зазначив, що саме на органи Пенсійного фонду України покладено обов'язок щодо здійснення перевірки допустимості документів, поданих разом із заявою для призначення (перерахунку) пенсії, та обґрунтованість видачі таких. Щодо заявлених позовних вимог про зобов'язання пенсійного органу здійснити ОСОБА_1 з 16.01.2025 року перерахунок та виплату пенсії, з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні, суд вважав, з урахуванням дискреційних повноважень пенсійного органу, зобов'язати пенсійний орган повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії з урахуванням довідок про заробітну плату №238/3468/д від 16.10.2018 року, №239/3468/д від 16.10.2018 року, які видані ПАТ «Запорізький сталепрокатний завод» та № Л-269 від 05.04.2019 року, яка видана Комунальною установою «Новомосковський районний трудовий архів», з урахуванням висновків суду.
Матеріалами справи встановлено, що з 04.07.2020 року ОСОБА_1 перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Встановлено, що 1601.2025 року ОСОБА_1 звернувся до Головного правління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою, в якій просив перерахувати пенсію відповідно до статей 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням даних у пенсійній справі, доданої довідки ОК-5 та довідок про заробітну плату №238/3468/д, №239/3468/д від 16.10.2018 року, виданих ПАТ «Запорізький сталепрокатний завод» та №Л-269 від 17.04.2019 року, виданої Комунальною установою «Новомосковський районний трудовий архів».
Встановлено, що за принципом екстериторіальності заява ОСОБА_1 про перерахунок пенсії 20.01.2025 року була розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області та рішенням №046450005540 відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії з додаванням заробітної плати згідно до ст.40 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з тим, що для перерахунку пенсії ОСОБА_1 надав скан-копії довідок про заробітну плату №239/3468/д від 16.10.2018 року, №1-269 від 17.04.2019 року за періоди роботи з березня 1984 року по грудень 1989 року, з березня 1994 року по квітень 2000 року. Завірені в установленому порядку копії первинних документів, на підставі яких складена довідка, не надані.
Встановлено, що архівна довідка про заробітну плату №239/3468/д від 16.10.2018 року, яка видана ПАТ «Запорізький сталепрокатний завод» містить інформацію про розмір заробітної плати ОСОБА_1 за період з березня 1984 року по грудень 1988 року (включно) по місяцях; довідка видана на підставі особових рахунків за період з 02.03.1984 року по 31.12.1989 року, які знаходяться за адресою: м. Запоріжжя, Північне шосе, буд. 20-Г та підприємство не заперечує проти перевірки (довідка видана відповідно до додатку 1 до Порядку №22-1.
Встановлено, що архівна довідка про заробітну плату №238/3468/д від 16.10.2018 року, яка видана ПАТ Запорізький сталепрокатний завод» містить інформацію про розмір заробітної плати позивача за період з січня 1990 року по лютий 1994 року (включно) по місяцях; довідка видана на підставі особових рахунків за період з 01.01.1990 року по 21.02.1994 року, які знаходяться за адресою: м. Запоріжжя, Північне шосе, буд. 20-Г та підприємство не заперечує проти перевірки (довідка видана відповідно до додатку 1 до Порядку №22-1.
Встановлено, що архівна довідка про заробітну плату №Л-269 від 17.04.2019 року, видана Комунальною установою «Новомосковський районний трудовий архів», містить інформацію про розмір заробітної плати позивача з березня 1994 року по квітень 2000 року (включно); довідка видана на підставі первинних документів: «ф.114, оп.1-Л, спр.94, арк.25-36, спр.107, арк.2-13, спр.4, арк.2-10.
Відповідно до ч.1 ст.40, ч.3 ст.44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж. За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини. Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. У разі якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для призначення пенсії військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу, заробітна плата (дохід) обчислюється на підставі довідки про нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески. Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Відповідно до 2.10, 4.3, 4.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 2511.2005 року №22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи. Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Якщо пенсію за віком призначено автоматично (без звернення особи), у повідомленні про призначення особі пенсії додатково зазначається інформація про порядок її виплати.
Аналізуючи докази у справі та законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що пенсійний орган був зобов'язаний розглянути надані ОСОБА_1 документи, що стосуються перерахунку пенсії, перевірити наявність фактичних та законних підстав для здійснення перерахунку пенсії та прийняти відповідне рішення згідно наведеного вище Порядку та повідомити про результати перевірки довідки про заробітну плату. Суд обґрунтовано прийшов до висновку про наявність у пенсійного органу здійснювати перевірку наданих довідок про заробітну плату і такі повноваження є дискрецією пенсійного органу.
Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, рішення суду першої інстанції слід залишити без змін, як таке, що прийняте з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись статтями 315, 316, 321, 322 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.04.2025 року у адміністративній справі №160/6197/25 - залишити без змін.
Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення у порядку статей 328, 329 КАС України.
Головуючий - суддя О.М. Лукманова
суддя Л.А. Божко
суддя Ю. В. Дурасова