25 грудня 2025 року м. Дніпросправа № 280/5789/25
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Лукманової О.М. (доповідач),
суддів: Божко Л.А., Дурасової Ю.В.,
розглянувши у письмовому провадженні в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 29.08.2025 року (суддя Батрак І.В., м. Запоріжжя, повний текст рішення виготовлено 29.08.2025 року) у адміністративній справі №280/5789/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання зарахувати до сажу служби в поліції служу в податковій міліції, суд -
У липні 2025 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернулася до Головного управління Національно поліції в Запорізькій області (далі по тексту - відповідач), в якому просила визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не зарахування їй до стажу служби в поліції службу в податковій міліції з 24.07.2008 року по 20.082021 року (включно), строк якої становить календарно - 13 роки 00 місяців 26 днів; зобов'язати відповідача зарахувати їй до стажу служби в поліції службу в податковій міліції з 24.07.2008 року по 20.08.2021 року (включно), строк якої становить календарно - 13 роки 00 місяців 26 днів і з урахуванням зазначеного строку служби у податковій міліції, провести перерахунок і виплату їй грошового забезпечення в частині надбавки за стаж служби в Національній поліції України з моменту прийняття її на службу до Національної поліції України та за час проходження служби в Національній поліції України.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 29.08.2025 року позовні вимоги задоволено частково; визнано протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Запорізькій області щодо зарахування ОСОБА_1 до стажу служби в поліції період її служби в податковій міліції з 24.07.2008 року по 20.08.2021 року (включно); зобов'язано Головне управління Національної поліції в Запорізькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби в поліції період її служби в податковій міліції з 24.07.2008 року по 20.08.2021 року (включно), у зв'язку із чим провести перерахунок і виплату ОСОБА_1 грошового забезпечення в частині надбавки за стаж служби в поліції, починаючи з 28.08.2021 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
З рішенням суду першої інстанції не погодилося Головне управління Національної поліції в Запорізькій області та подало апеляційну скарг, в якій просило скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення суду, яким відмовити у задоволенні позовних вимог. Свої вимоги обґрунтувало тим, що рішення суду прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права. Апелянт посилався на положення частин 1, 2 ст.59, ч.1 ст.60, частин 1, 2, 3, 4 ст.78 Закону України «Про Національну поліцію» та зазначав, що ч.2 ст.78 Закону містить перелік посад (періодів служби), які зараховуються до стажу служби в поліції, а тому, вважав, що судом першої інстанції протиправно задоволено позовні вимоги в частині зобов'язання Головного управління Національної поліції в Запорізькій області провести перерахунок і виплати ОСОБА_1 грошового забезпечення в частині надбавки за стаж в поліції, починаючи з 20.08.2021 року, з урахуванням виплачених сум. Апелянт зазначив, що суд не вправі підміняти орган державної влади та приймати замість нього конкретні рішення з урахуванням дискреційних повноважень державного органу.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_1 в період з 15.08.2000 року по 22.07.2008 року проходила службу в органах внутрішніх справ, в період з 24.07.2008 року по 20.08.2021 року проходила службу в органах податкової міліції, а з 28.08.2021 року по теперішній час проходить службу в Національній поліції України. Наказом Головного управління Національної поліції в Запорізькій області від 28.08.2021 року №401о/с «По особовому складу» ОСОБА_1 відповідно до ст.52 та ч.1 ст.56 Закону України «Про Національну поліцію», наказу МВС України від 06.04.2016 року №260 встановлено щомісячну надбавку за специфічні умови проходження в поліції у розмірі 40% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби. До стажу служби в Національній поліції вислуга років в податкових органах з 24.07.2008 року по 20.08.2021 року (включно) не була зарахована. 19.05.2025 року ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області із заявою щодо зарахування до її стажу служби в поліції службу в податковій міліції з 24.07.2008 року по 20.08.2021 року, строк якої становить календарно - 13 років 00 місяців 26 днів, проте отримала лист-відповідь Головного управління Національної поліції в Запорізькій області від 29.05.2025 року №2584/05/З-25, у якому із посиланням на приписи ст.78 Закону України «Про Національну поліцію» повідомлено, що служба в Державній податковій службі України або податковій міліції не підлягає зарахуванню до стажу служби в поліції. Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції керувався статтями 1, 2, ч.1 ст.59, частинами 2, 4 ст.78, п.15 розділу Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію»; п.353.1 ст.353, п.356 ст.356 Податкового кодексу України; постановою Кабінету Міністрів України від 30.10.1998 №1716 «Про проходження служби особами начальницького складу податкової міліції та обчислення їм вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги»; ст.19, статтями 24, 26 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»; п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та прийшов до висновку про те, що податкова міліція та відповідні підрозділи поліції здійснюють оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну та охоронну функції, а тому правовий статус служби в органах внутрішніх справ та служби в органах податкової міліції є тотожним. Суд врахував, що ОСОБА_1 під час проходження служби у податковій міліції було присвоєно спеціальне звання - з 01.10.2018 року підполковник податкової міліції, а тому, вислугу років служби ОСОБА_1 в податковій міліції необхідно зарахувати до стажу служби в поліції на підставі п.3 ч.2 ст.78 Закону України «Про Національну поліцію», відповідний розрахунок вислугу у роках/місяцях/днях повинно здійснити Головне управління Національної поліції в Запорізькій області. Суд вважав, що ефективним способом захисту прав ОСОБА_1 є зобов'язання Головного управління Національної поліції в Запорізькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби в поліції службу в податковій міліції з 24.7.2008 року по 20.08.2021 року (включно) та провести перерахунок і виплату грошового забезпечення в частині надбавки за стаж служби в поліції, починаючи з 28.08.2021 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
Матеріалами справи встановлено, що згідно послужного списку ОСОБА_1 в період з 15.08.2000 року по 22.07.2008 року проходила службу в органах внутрішніх справ на різних посадах, в період з 24.07.2008 року по 20.08.2021 року проходила службу в органах податкової міліції на різних посадах, а з 28.08.2021 року по теперішній час проходить службу в Національній поліції України.
Встановлено, що наказом Головного управління Національної поліції в Запорізькій області від 28.08.2021 року №401 о/с «По особовому складу» ОСОБА_1 відповідно до ст.52 та ч. 1 ст.56 Закону України «Про Національну поліцію» призначено дізнавачем сектору дізнання відділу поліції №4 Запорізького районного управління поліції та присвоєно спеціальне звання «рядовий поліції»; згідно з наказом МВС України від 06.04.2016 року №260 встановлено щомісячну надбавку за специфічні умови проходження в поліції у розмірі 40% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби.
Отже, до стажу служби в Національній поліції ОСОБА_1 вислуга років в податковій міліції з 24.07.2008 року по 20.08.2021 року (включно) не була зарахована.
Встановлено, що 19.05.2025 року ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області із заявою щодо зарахування до її стажу служби в поліції службу в податковій міліції з 24.07.2008 року по 20.08.2021 року, строк якої становить календарно - 13 років 00 місяців 26 днів. Встановлено, що листом від 29.05.2025 року №2584/05/З-25 Головне управління Національної поліції в Запорізькій області відмовило у зарахуванні у зв'язку з тим, що відповідно до ст.78 Закону України «Про Національну поліцію» служба в Державній податковій служб України або податковій міліції не входить до переліку служби/посад, яка передбачена цим Законом.
Відповідно до статей 1, 2, ч.1 ст.59 частин 2, 4 ст.78, п.15 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» Національна поліція України - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку. Завданням поліції є надання поліцейських послуг у сферах: 1) забезпечення публічної безпеки і порядку; 2) охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави; 3) протидії злочинності; 4) надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги. Служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень. До стажу служби в поліції зараховуються: 1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; 2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту; 3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; 4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції; 5) час роботи в органах прокуратури і суду осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих; 6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР. Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.
Відповідно до п.353.1 ст.353, п.356.1 ст.356 Податкового кодексу України особи начальницького і рядового складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ. Держава гарантує правовий та соціальний захист осіб начальницького і рядового складу податкової міліції та членів їхніх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20-23 Закону України «Про міліцію» та Законом України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист». За колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб. Право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України «Про міліцію», зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію».
Відповідно до статей 19, 24, 26 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» податкова міліція складається із спеціальних підрозділів по боротьбі з податковими правопорушеннями, що діють у складі відповідних органів державної податкової служби, і здійснює контроль за додержанням податкового законодавства, виконує оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну та охоронну функції. Особи начальницького складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького складу органів внутрішніх справ. Держава гарантує правовий і соціальний захист осіб начальницького складу податкової міліції та членів їх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20 - 23 Закону України «Про міліцію».
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.1998 року №1716 «Про проходження служби особами начальницького складу податкової міліції та обчислення їм вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги» особи начальницького складу податкової міліції проходять службу в порядку, встановленому Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ Української РСР, затвердженим постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991 року №114.
Відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Розміри надбавки за стаж служби в поліції встановлені: від 1 до 2 років 5 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням; від 2 до 4 років 10%; від 4 до 7 років 15%; від 7 до 10 років 20%; від 10 до 13 років 25%; від 13 до 16 років 30%; від 16 до 19 років 35%; від 19 до 22 років 40%; від 22 до 25 років 45%; понад 25 років 50%.
Аналізуючи докази у справі та законодавство, яке регулює спірні право відносини, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що необхідно враховувати суть діяльності особи, функції, які нею виконувались та визначення чинним на момент проходження служби статусу такої служби; податкова міліція, і відповідні підрозділи поліції здійснюють оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну та охоронну функції, а тому правовий статус служби в органах внутрішніх справ та служби в органах податкової міліції є тотожним. Суд прийшов до обґрунтованого висновку про зарахування до стажу служби в поліції ОСОБА_1 відповідно до п.3 ч.2 ст.78 Закону України «Про Національну поліцію». Надбавка за стаж служби в поліції є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення поліцейського, яка виплачується у відсотковому співвідношенні від посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням, в залежності від наявного у поліцейського стажу служби.
Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, рішення суду першої інстанції слід залишити без змін, як таке, що прийняте з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись статтями 315, 316, 321, 322 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Запорізькій області - залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 29.08.2025 року у адміністративній справі №280/5789/25 - залишити без змін.
Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення у порядку статей 328, 329 КАС України.
Головуючий - суддя О.М. Лукманова
суддя Л.А. Божко
суддя Ю. В. Дурасова