Постанова від 26.12.2025 по справі 520/4951/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 грудня 2025 р. Справа № 520/4951/24

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Макаренко Я.М.,

Суддів: Жигилія С.П. , Перцової Т.С. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «Філтранскомпані» на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 20.01.2025, головуючий суддя І інстанції: Полях Н.А., м. Харків, по справі № 520/4951/24

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Філтранскомпані»

до Головного управління ДПС у Харківській області

про скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Філтранскомпані" (далі - ТОВ "Філтранскомпані", позивач) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (далі - ГУ ДПС у Харківській області, відповідач), в якому просив суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення про відповідність / невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податків № 22310 від 06.09.2023, прийняте Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Харківській області;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення 00/6156/0416 від 06.02.2024 року;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №1 від 01.09.2023, №2,3 від 02.09.2023, №4 від 03.09.2023, №5 від 04.09.2023, №6 від 06.09.2023, №7 від 08.09.2023, №8 від 11.09.2023, №9 від 18.09.2023, №10 від 20.09.2023, №11 від 21.09.2023, №12 від 22.09.2023, №13 від 26.09.2023, №14 від 27.09.2023, №15,16 від 28.09.2023, №17 від 30.09.2023, №1 від 04.10.2023, №19 від 08.08.2023,№27 від 11.08.2023, №33 від 16.08.2023, №34,35 від 18.08.2023, №36,37,38 від 19.08.2023, №39 від 22.08.2023, 40,41 від 24.08.2023, №42 від 25.08.2023, №43 від 28.08.2023, №44,45 від 29.08.2023, №46 від 30.08.2023, №47, 48 від 31.08.2023.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду по адміністративній справі відкрито спрощене провадження.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 09.04.2024 роз'єднано у самостійні провадження вимоги, заявлені по справі №520/4951/24.

У межах справи №520/4951/24 залишено вимоги визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення 00/6156/0416 від 06.02.2024 року.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 20 січня 2025 р. в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погодившись з цим судовим рішенням, Товариство з обмеженою відповідальністю "Філтранскомпані" подало апеляційну скаргу в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права просило скасувати рішення Харківського окружного адміністративного суду від 20 січня 2025 року та ухвалити постанову про задоволення позову.

За приписами ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що вимоги апеляційної скарги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що ГУ ДПС у Харківській області було проведено камеральну перевірку щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних за період: серпень - жовтень 2023 року ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ФІЛТРАНСКОМПАНІ" (п.н. 44538577).

За результатами проведеної перевірки контролюючим органом складено акт №665/20-40-04-16-03/44538577 від 10.01.2024, згідно висновків якого дані камеральної перевірки свідчать про порушення платником податку граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, чим порушено п. 201.10 ст. 201 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями.

На підставі висновків, викладених у акті перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення рішення 00/6156/0416 від 06.02.2024 року, яким за порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, визначених статтею 201 Податкового кодексу України, та згідно з пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних до позивача застосовано штраф у сумі двадцять тисяч дев'ятсот двадцять дев'ять грн.16 коп.

Позивач, не погодившись із прийнятим відповідачем рішенням, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідачем правомірно було винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення № 00/6156/0416 від 06.02.2024, а тому відсутні підстави для його скасування.

Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на таке.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулює Податковий кодекс України (надалі - ПК України).

Пунктом 201.1 статті 201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені. У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом (п. 201.10 ст. 201 ПК України).

З урахуванням викладеного, в період існування спірних правовідносин ПК України передбачений обов'язок платників податку на додану вартість забезпечити своєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України встановлено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

18 березня 2020 року набрав чинності Закон України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17 березня 2020 року № 533- IX (далі - Закон № 533- IX).

У зв'язку з набранням чинності Закону № 533-ІХ (з урахуванням змін, внесених Законом України від 30 березня 2020 року № 540-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» та Законом України від 13 травня 2020 року № 591-ІХ “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)») підрозділ 10 розділу XX ПК України був доповнений пунктом 52-1 такого змісту:

“За порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії; відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу; порушення вимог законодавства в частині: - обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; - цільового використання пального, спирту етилового платниками податків; - обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; - здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального; - здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку; - порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.

Протягом періоду з 01 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню».

Кабінет Міністрів України установив карантин на підставі постанови від 11 березня 2020 року №211 з 12 березня 2020 року.

Постановою від 27 червня 2023 року № 651 “Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» Кабінет Міністрів України скасував 30 червня 2023 року з 24 години 00 хвилин на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Отже, законодавець шляхом внесення змін до ПК України запровадив мораторій на застосування штрафних санкцій, зокрема за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних у відповідний період.

Разом з тим, до завершення карантину Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні» в Україні був введений воєнний стан, який на підставі наступних указів Президента України продовжувався та триває досі.

З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу російської федерації та забезпечення прав і обов'язків платників податків Верховна Рада прийняла Закон України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану» від 3 березня 2022 року № 2118-IX, який набрав чинності 7 березня 2022 року (далі - Закон № 2118-IX).

Законом № 2118-IX підрозділ 10 розділу XX ПК України доповнений пунктом 69, яким установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

Зокрема, підпунктами 69.1, 69.9 підрозділу 10 розділу XX ПК України визначено, що у випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

У подальшому Законом України від 24 березня 2022 року № 2142-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану» було внесено зміни до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України, а саме: слова «трьох місяців» замінено словами «шести місяців».

Цими змінами в законодавство не була зупинена дія положень пункту 52-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України.

Наведене вище вказує на те, що з 07 березня 2022 року фактично діяли дві норми, які визначали критерії звільнення від відповідальності за порушення, вчинені на час воєнного стану.

Так, пункт 52-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України передбачав безумовне звільнення від відповідальності у вигляді штрафних санкцій за вчинення порушень протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, крім конкретно визначених порушень. До таких винятків належали порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії; відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу, обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, цільового використання пального, спирту етилового платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального, здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку, порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.

Натомість підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України на той час звільняв від відповідальності за недотримання фактично всіх передбачених податковим законодавством обов'язків тих платників податків, які не мають можливості виконувати свої обов'язки у сфері оподаткування, але виконали їх до спливу шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Обидві зазначені норми фактично мали однаковий предмет регулювання, з урахуванням відмінностей у періодах вчиненого правопорушення. Втім, є відмінності у колі суб'єктів, на яких вони поширюються, та в умовах звільнення від відповідальності. Норми підпункту 69.1 передбачали, що звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних надається платникам лише за умови подальшої реєстрації таких накладних протягом шести місяців з дня завершення воєнного стану. В той час як положення пункту 52-1 передбачали безумовне звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних протягом періоду з 1 березня 2020 року до останнього календарного дня місяця, в якому завершується дія карантину.

Враховуючи те, що обидва ці положення мають тотожні диспозиції, але відрізняються гіпотезами, пункт 52-1 застосовувався під час дії карантину, тоді як підпункт 69.1 застосовувався після запровадження воєнного стану. Паралельне існування умов, за яких застосовуються обидва згадані положення, не виключає необхідності їхнього застосування за передбачених ними умов і обставин. Оскільки ці норми мають власні умови застосування, вони не конкурують між собою. Тому, пізніша дата прийняття підпункту 69.1 на той час не виключала необхідності застосування пункту 52-1, якщо існують відповідні умови.

27 травня 2022 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» від 12 травня 2022 року №2260-IX (далі - Закон № 2260-IX).

У цьому Законі підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України викладено у такій редакції:

«У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.

Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику».

Окрім цього, Закон № 2260-IX доповнив підпункт 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України положеннями, відповідно до яких у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.

З огляду на зазначене, Верховний Суд у постановах від 30 січня 2024 року у справі № 280/4484/23 та від 06 лютого 2024 року у справі № 160/10740/23 дійшов висновку про те, що з 27 травня 2022 року припинили застосовуватися положення законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, які поширювалися на правовідносини, що врегульовувались пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України.

Цей висновок узгоджується з висновком Верховного Суду у складі судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов'язкових платежів Касаційного адміністративного суду, зроблений у постанові від 26.02.2025 у справі №200/4768/23, який зазначив, що механізм “ковідного» мораторію, закріплений у пункті 52-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України, мав діяти до завершення карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою протидії поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19). Водночас із запровадженням воєнного стану законодавцем було ухвалено особливості оподаткування, насамперед шляхом доповнення підрозділу 10 розділу XX ПК України підпунктом 69.2 (у редакції Закону № 2260-ІХ), який із 27 травня 2022 року чітко установив, що вимоги законодавства щодо “ковідного» мораторію під час воєнного стану не застосовуються.

Верховний Суд в зазначеній постанові також зауважив, що норма підпункту 69.2 сприймається однозначно та не викликає множинного трактування. Зміст цього підпункту прямо передбачає припинення дії пункту 52-1 під час воєнного стану, тому платник податків не міг мати жодних правомірних очікувань щодо подальшого поширення «ковідного» мораторію в цей період. Відтак у платників податків відсутній простір для ухвалення рішень із різним правовим змістом, що характерно у ситуаціях колізії або неоднозначності норм.

При цьому пункт 52-1 не був формально виключений із тексту ПК України, оскільки на момент ухвалення відповідних змін паралельно мали місце як карантин, так і воєнний стан, і є очевидним, що було невідомо, яка з указаних обставин завершиться раніше. Отже, попри те що пункт 52-1 формально залишався в цьому Кодексі, дія цього положення на період воєнного стану фактично була припинена і не могла бути застосована.

Отже, з 27 травня 2022 року припинили застосовуватися положення законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії карантину, які поширювалися на правовідносини, що врегульовувались пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України.

Законом № 2260-IX було внесено зміни й до підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України.

Відповідно до нової редакції цієї норми для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім дотримання строків реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до них в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, сплати податків та зборів платниками податків.

З 27 травня 2022 року пункт 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений підпунктом 69.1-1.

Згідно з новими положеннями цього підпункту платники податку на додану вартість зобов'язані забезпечити у строки, встановлені підпунктом 69.1 цього пункту, реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, граничний термін реєстрації яких припадає на періоди, зазначені у підпункті 69.1 цього пункту, та уточнити (привести у відповідність) податковий кредит, задекларований платниками на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, з урахуванням даних податкових накладних та/або розрахунків коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Законом України від 13 грудня 2022 року № 2836-IX (набрав чинності 03 січня 2023 року) підпункт 69.1 викладено в новій редакції, зокрема відповідно до абзаців третього п'ятого цього пункту платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків щодо:

реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року;

реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 20 липня 2022 року.

З огляду на наведене вище правове регулювання спірних правовідносин колегія суддів зазначає, що платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в період дії мораторію, запровадженого пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, а саме з 01 березня 2020 року по 26 травня 2022 року.

Оскільки податкове правопорушення щодо несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної в ЄРПН, то у випадку коли податкова накладна/розрахунок коригування складена(ий) в період дії мораторію, а зареєстрована(ий) в ЄРПН після скасування дії мораторію (тобто після 26 травня 2022 року), відповідальність за порушення строків реєстрації податкових накладних застосовується за період у якому підстави для звільнення від відповідальності перестали існувати.

В той же час, як зазначено вище, пунктом 69.1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України (з урахуванням змін, внесених Законом України від 13 грудня 2022 року № 2836-IX) установлено, що платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків щодо: реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року.

Отже, якщо податкові накладні складені платником в період з 01 лютого по 31 травня 2022 року, а зареєстровані в ЄРПН з порушенням строку після 15 липня 2022 року, у контролюючого органу є підстави для застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України.

Аналогічний правовий підхід до застосування вказаних норм права викладено Верховним Судом у постановах від 30 січня 2024 року у справі № 280/4484/22, від 12 березня 2024 року у справі № 160/13661/23, від 02 квітня 2024 року у справі № 520/18349/23, від 11 квітня 2024 року у справі №380/14133/23, від 12 квітня 2024 року у справі № 620/9720/23, від 27 березня 2025 року у справі № 320/5033/23.

Так, з акту перевірки Головного управління ДПС у Харківській області №665/20-40-04-16-03/44538577 від 10.01.2024, колегією суддів встановлено, що податкові накладні:

№ 19 від 08.08.2023- граничний термін реєстрації - 05.09.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації становить 1, дата фактичної реєстрації - 06.09.2023.

№ 27 від 11.08.2023- граничний термін реєстрації - 05.09.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації становить 1, дата фактичної реєстрації - 06.09.2023.

№ 33 від 16.08.2023- граничний термін реєстрації - 18.09.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації становить 95, дата фактичної реєстрації - 22.12.2023.

№35 від 18.08.2023 - граничний термін реєстрації - 18.09.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації становить 98, дата фактичної реєстрації - 25.12.2023.

№34 від 18.08.2023 - граничний термін реєстрації - 18.09.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації становить 98, дата фактичної реєстрації - 25.12.2023.

№37 від 19.08.2023 - граничний термін реєстрації - 18.09.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації становить 98, дата фактичної реєстрації - 25.12.2023.

№38 від 19.08.2023 - граничний термін реєстрації - 18.09.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації становить 98, дата фактичної реєстрації - 25.12.2023.

№36 від 19.08.2023 - граничний термін реєстрації - 18.09.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації становить 98, дата фактичної реєстрації - 25.12.2023.

№39 від 22.08.2023 - граничний термін реєстрації - 18.09.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації становить 99, дата фактичної реєстрації - 26.12.2023.

№40 від 24.08.2023 - граничний термін реєстрації - 18.09.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації становить 99, дата фактичної реєстрації - 26.12.2023.

№41 від 24.08.2023 - граничний термін реєстрації - 18.09.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації становить 99, дата фактичної реєстрації - 25.12.2023.

№42 від 25.08.2023 - граничний термін реєстрації - 18.09.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації становить 98, дата фактичної реєстрації - 25.12.2023.

№43 від 28.08.2023 - граничний термін реєстрації - 18.09.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації становить 99, дата фактичної реєстрації - 25.12.2023.

№44 від 29.08.2023 - граничний термін реєстрації - 18.09.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації становить 99, дата фактичної реєстрації - 26.12.2023.

№45 від 29.08.2023 - граничний термін реєстрації - 18.09.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації становить 98, дата фактичної реєстрації - 25.12.2023.

№46 від 30.08.2023 - граничний термін реєстрації - 18.09.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації становить 98, дата фактичної реєстрації - 25.12.2023.

№48 від 31.08.2023 - граничний термін реєстрації - 18.09.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації становить 98, дата фактичної реєстрації - 25.12.2023.

№47 від 31.08.2023 - граничний термін реєстрації - 18.09.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації становить 98, дата фактичної реєстрації - 25.12.2023.

№1 від 01.09.2023 - граничний термін реєстрації - 05.10.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації становить 82, дата фактичної реєстрації - 26.12.2023.

№3 від 02.09.2023 - граничний термін реєстрації - 05.10.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації становить 82, дата фактичної реєстрації - 26.12.2023.

№2 від 02.09.2023 - граничний термін реєстрації - 05.10.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації становить 82, дата фактичної реєстрації - 26.12.2023.

№4 від 03.09.2023 - граничний термін реєстрації - 05.10.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації становить 82, дата фактичної реєстрації - 26.12.2023.

№5 від 04.09.2023 - граничний термін реєстрації - 05.10.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації становить 82, дата фактичної реєстрації - 26.12.2023.

№6 від 06.09.2023 - граничний термін реєстрації - 05.10.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації становить 82, дата фактичної реєстрації - 26.12.2023.

№7 від 08.09.2023 - граничний термін реєстрації - 05.10.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації становить 82, дата фактичної реєстрації - 26.12.2023.

№8 від 11.09.2023 - граничний термін реєстрації - 05.10.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації становить 82, дата фактичної реєстрації - 26.12.2023.

№9 від 18.09.2023 - граничний термін реєстрації - 18.10.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації становить 70, дата фактичної реєстрації - 27.12.2023.

№10 від 20.09.2023 - граничний термін реєстрації - 18.10.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації становить 71, дата фактичної реєстрації - 28.12.2023.

№11 від 21.09.2023 - граничний термін реєстрації - 18.10.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації становить 71, дата фактичної реєстрації - 28.12.2023.

№12 від 22.09.2023 - граничний термін реєстрації - 18.10.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації становить 70, дата фактичної реєстрації - 27.12.2023.

№13 від 26.09.2023 - граничний термін реєстрації - 18.10.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації становить 71, дата фактичної реєстрації - 28.12.2023.

№14 від 27.09.2023 - граничний термін реєстрації - 18.10.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації становить 71, дата фактичної реєстрації - 28.12.2023.

№16 від 28.09.2023 - граничний термін реєстрації - 18.10.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації становить 71, дата фактичної реєстрації - 28.12.2023.

№15 від 28.09.2023 - граничний термін реєстрації - 18.10.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації становить 70, дата фактичної реєстрації - 27.12.2023.

№17 від 30.09.2023 - граничний термін реєстрації - 18.10.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації становить 70, дата фактичної реєстрації - 27.12.2023.

№1 від 04.10.2023 - граничний термін реєстрації - 05.11.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації становить 52, дата фактичної реєстрації - 27.12.2023.

При цьому, колегія суддів зазначає, що Головним управлінням ДПС у Харківській області 06.09.2023 р. прийнято рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку № 22310, яким ТОВ «ФІЛТРАНСКОМПАНІ» віднесено до переліку платників податків які відповідають критеріям ризиковості.

В подальшому, Товариство з обмеженою відповідальністю «Філтранскомпані» (в подальшому ТОВ «Філтранскомпані») звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Харківській області, Державної податкової служби України, якому просило: визнати протиправним та скасувати рішення про відповідність / невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податків № 22310 від 06.09.2023 р., прийняте Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Харківській області; зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 1 від 01.09.2023 р., № 2, 3 від 02.09.2023 р., № 4 від 03.09.2023 р., № 5 від 04.09.2023 р., № 6 від 06.09.2023 р., № 7 від 08.09.2023 р., № 8 від 11.09.2023 р., № 9 від 18.09.2023 р., № 10 від 20.09.2023 р., № 11 від 21.09.2023 р. , № 12 від 22.09.2023 р., № 13 від 26.09.2023 р. , № 14 від 27.09.2023 р. , № 15, 16 від 28.09.2023 р., № 17 від 30.09.2023 р., № 1 від 04.10.2023 р., № 19 від 08.08.2023р., № 27 від 11.08.2023 р., № 33 від 16.08.2023 р. , № 34,35 від 18.08.2023 р., № 36, 37, 38 від 19.08.2023 р., № 39 від 22.08.2023 р., № 40, 41 від 24.08.2023 р., № 42 від 25.08.2023 р., № 43 від 28.08.2023 р., № 44, 45 від 29.08.2023 р., № 46 від 30.08.2023 р., № 47, 48 від 31.08.2023 р.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 16.01.2025 р. позов задоволено частково, а саме: визнано протиправним та скасовано рішення про відповідність платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «Філтранскомпані» критеріям ризиковості платника податків № 22310 від 06.09.2023 р., прийняте Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Харківській області; в іншій частині в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 10 липня 2025 р. по справі № 520/9573/24 апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Філтранскомпані» - задоволено, апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Харківській області залишено без задоволення. Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 16.01.2025 р. по справі № 520/9573/24 - скасовано в частині відмови в задоволені позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Філтранскомпані».

В скасованій частині ухвалено постанову, якою позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Філтранскомпані» задоволено

Зобов'язано Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному державному реєстрі складені Товариством з обмеженою відповідальністю «Філтранскомпані» податкові накладні № 1 від 01.09.2023 р., № 2, № 3 від 02.09.2023 р., № 4 від 03.09.2023 р., № 5 від 04.09.2023 р., № 6 від 06.09.2023 р., № 7 від 08.09.2023 р., № 8 від 11.09.2023 р., № 9 від 18.09.2023 р., № 10 від 20.09.2023 р., № 11 від 21.09.2023 р. , № 12 від 22.09.2023 р., № 13 від 26.09.2023 р. , № 14 від 27.09.2023 р. , № 15, № 16 від 28.09.2023 р., № 17 від 30.09.2023 р., № 1 від 04.10.2023 р., № 19 від 08.08.2023р., № 27 від 11.08.2023 р., № 33 від 16.08.2023 р. , № 34, № 35 від 18.08.2023 р., № 36, № 37,№ 38 від 19.08.2023 р., № 39 від 22.08.2023 р., № 40, № 41 від 24.08.2023 р., № 42 від 25.08.2023 р., № 43 від 28.08.2023 р., № 44, № 45 від 29.08.2023 р., № 46 від 30.08.2023 р., № 47, № 48 від 31.08.2023 р., датою їх складання.

В іншій частині рішення Харківського окружного адміністративного суду від 16.01.2025 р. залишено без змін.

Вказане рішення набрало законної сили 10.07.2025.

Згідно з частиною четвертою статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

За правилами частин другої, третьої статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Таким чином, в межах адміністративної справи №520/9573/24 було зобов'язано Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному державному реєстрі складені Товариством з обмеженою відповідальністю «Філтранскомпані» податкові накладні № 1 від 01.09.2023 р., № 2, № 3 від 02.09.2023 р., № 4 від 03.09.2023 р., № 5 від 04.09.2023 р., № 6 від 06.09.2023 р., № 7 від 08.09.2023 р., № 8 від 11.09.2023 р., № 9 від 18.09.2023 р., № 10 від 20.09.2023 р., № 11 від 21.09.2023 р. , № 12 від 22.09.2023 р., № 13 від 26.09.2023 р. , № 14 від 27.09.2023 р. , № 15, № 16 від 28.09.2023 р., № 17 від 30.09.2023 р., № 1 від 04.10.2023 р., № 19 від 08.08.2023р., № 27 від 11.08.2023 р., № 33 від 16.08.2023 р. , № 34, № 35 від 18.08.2023 р., № 36, № 37,№ 38 від 19.08.2023 р., № 39 від 22.08.2023 р., № 40, № 41 від 24.08.2023 р., № 42 від 25.08.2023 р., № 43 від 28.08.2023 р., № 44, № 45 від 29.08.2023 р., № 46 від 30.08.2023 р., № 47, № 48 від 31.08.2023 р., датою їх складання.

Таким чином, враховуючи те, що реєстрація спірних податкових накладних була здійснена на підставі постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 10 липня 2025 р. по справі № 520/9573/24, якою було зобов'язано їх зареєструвати датою їх складання, то висновки Головного управління ДПС у Харківській області, які викладені в акті перевірки №665/20-40-04-16-03/44538577 від 10.01.2024, щодо порушення граничних строків реєстрації є помилковими, оскільки така реєстрація була здійснена в межах встановлених законодавством строків.

Отже, застосування штрафної санкції до позивача за відсутності порушеного граничного строку реєстрації податкових накладних є протиправним, а тому оскаржуване податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області 00/6156/0416 від 06.02.2024 року підлягає скасуванню.

Як зазначено в п. 58 рішення Європейського суду з прав людини у справі Серявін та інші проти України суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішенні судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

Пунктом 41 Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів зазначено, що обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Враховуючи вищезазначені положення, дослідивши фактичні обставини та питання права, що лежать в основі спору у справі, колегія суддів дійшла висновку про відсутність необхідності надання відповіді на інші аргументи сторін, оскільки судом були досліджені усі основні питання, які є важливими для прийняття судового рішення.

Відповідно до пунктів 1, 4 частини 1 статті 317 КАС України неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування норм матеріального права є підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що рішення Харківського окружного адміністративного суду від 20.01.2025 р. по справі №520/4951/24 підлягає скасуванню з прийняттям постанови про задоволення позовних вимог.

Стосовно розподілу витрат зі сплати судового збору, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ч. 6 ст. 139 КАС України якщо суд апеляційної інстанції змінить або ухвалить нове рішення, він відповідно змінює розподіл судових витрат.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що ТОВ «Філтранскомпані» при зверненні до суду першої інстанції було сплачено судовий збір у розмірі 3000,00 грн. згідно платіжної інструкції №23 від 21.02.2024 року та 6 084,00 грн згідно платіжної інструкції №26 від 14.03.2024 року.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 09.04.2024 роз'єднано у самостійні провадження вимоги, заявлені по справі №520/4951/24. У межах справи №520/4951/24 залишено вимоги визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення 00/6156/0416 від 06.02.2024 року.

Отже, в межах адміністративного провадження справи №520/4951/24, належна сума сплаченого судового збору є 3028,00 грн.

При зверненні до суду апеляційної позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 3000,00 грн., що підтверджується платіжною інструкцією №133 від 20.02.2025 року.

Враховуючи вказане, на користь позивача підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області судові витрати зі сплати судового збору у загальному розмірі 6028,00 грн. (3028,00 + 3000,00)

Керуючись ст. ст. 311, 315, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Філтранскомпані» - задовольнити.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 20.01.2025 по справі № 520/4951/24 - скасувати.

Прийняти постанову, якою позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Філтранскомпані» до Головного управління ДПС у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення 00/6156/0416 від 06.02.2024 року

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Філтранскомпані» за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області судові витрати зі сплати судового збору за подання позову та апеляційної скарги у розмірі 6028,00 грн..

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя Я.М. Макаренко

Судді С.П. Жигилій Т.С. Перцова