Рішення від 25.12.2025 по справі 440/5830/25

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 грудня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/5830/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/5830/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

29.04.2025 ОСОБА_1 звернувся з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (надалі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ), в якому просить суд зобов'язати відповідача внести зміни (відомості) до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" (надалі - ЄДРПВР "Оберіг") щодо виключення ОСОБА_1 з військового обліку відповідно до відомостей, які містяться у військовому квитку позивача серія НОМЕР_1 .

В якості підстави для звернення до суду заявник вказує на протиправну, як на його думку, бездіяльність відповідача, який не виключив позивача з військового обліку на підставі постанови військово-лікарської комісії від 02.12.2022 №7/5073, як такого, що визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 02.05.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження та призначено справу до розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази.

У відзиві на позов, що надійшов до суду 19.05.2025, представник відповідача висловив свої заперечення проти задоволення позову (а.с. 25-26). Вказує, що відповідно до даних ЄДРПВР гр. ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_2 з 29.04.2002 як військовозобов'язаний запасу. 01.11.2022 позивач прийшов до ІНФОРМАЦІЯ_2 , де отримав направлення для проходження ВЛК, за наслідками проходження якої 08.11.2022 на підставі статей 39в, 54г, 61в, 23в графи II розкладу хвороб, графи 3, 4, 5, 6, 7, 9 ТДВ Б був визнаний придатним до військової служби. Незважаючи на наявність чинного висновку, позивач 02.12.2022 знову пройшов медичний огляд військово-лікарською комісією Миргородського РТЦКСП та на підставі статей 61а, 39в, 54г, 23в графи II розкладу хвороб, графи ------ ТДВ Б вже був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, про що надав висновок від 02.12.2022 за вих.№7/5073. У зв'язку з цим представник відповідача стверджує, що у випадку незгоди з результатами рішення комісії ВЛК позивач був вправі оскаржити його до вищих інстанцій - обласної Полтавської ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 , регіональної ВЛК чи Центральної ВЛК. До того ж, під час мобілізації та/або воєнного стану строк дії довідки з висновком щодо придатності до військової служби становить один рік (а.с. 25-26).

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 23.12.2025 заяву ОСОБА_1 про забезпечення адміністративного позову залишено без задоволення.

Розгляд справи судом здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників.

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженець м. Миргород Полтавської області, перебуває на військовому обліку у Миргородському РТЦКСП як військовозобов'язаний, є солдатом запасу у званні рядового.

Згідно з довідкою військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 від 10.11.2022 №7/4682/1 за наслідками проведення медичного огляду 08.11.2022 ОСОБА_1 визнано придатним до військової служби на підставі статті 39в, 54г, 61в, 23в графи ІІ Розкладу хвороб, графи 3, 4, 5, 6, 7, 9 ТДВ Б (а.с. 27).

Невдовзі позивач знову пройшов медичний огляд ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 , за наслідками якого 02.12.2022 позивача визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі статті 61а, 39в, 54г, 23в графи ІІ Розкладу хвороб, графи___ТДВ Б, про що ОСОБА_1 отримав довідку від 02.12.2022 №7/5073 (а.с. 12).

Як свідчить свідчить зміст акту обстеження та медичного огляду від 08.11.2022 (а.с. 27-28), фактичною підставою для висновку про непридатність позивача слугував лише діагноз лікаря терапевта з огляду на виявлений артеріальний тиск військовозобов'язаного 140/100 мм рт. ст., внаслідок чого діагностовано гіпертонічну хворобу І ст., хр. холецистит в ст. ремісії, остеохондроз ПКВХ, протрузії, позаяк решта лікарів ВЛК визнали його придатним.

04.07.2024 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив внести до єдиного електронного реєстру "Оберіг" відомості про виключення його з військового обліку, які зазначені у військовому квитку серії НОМЕР_1 , виданому ІНФОРМАЦІЯ_5 18.11.2021 (а.с. 13).

Не отримавши відповіді протягом дев'яти місяців, позивач 10.04.2025 повторно звернувся із заявою про внесення відомостей до ЄДРПВР "Оберіг" шляхом виключення ОСОБА_1 з військового обліку (а.с. 14).

Лист направлено відповідачу рекомендованим листом (зворот а.с. 14), проте відповіді позивач так і не отримав.

Вважаючи протиправною таку бездіяльність відповідача, позивач через представника звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, суд виходить з наступного.

Згідно з частинами першою та другою статті 17 Конституції України, захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.

Статтею 65 Конституції України визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022, який у подальшому неодноразово продовжувався і триває дотепер.

Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 "Про загальну мобілізацію" оголошено загальну мобілізацію, крім інших, на території Полтавської області.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України від 25.03.1992 №2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу" (надалі - Закон №2232-XII).

Відповідно до частин 1, 3 статті 1 Закону №2232-ХІІ, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави є військовозобов'язаними (ч. 9 ст. 1 Закону №2232-XII).

Частиною п'ятою статті 33 Закону №2232-ХІІ визначено, що військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ч. 1 ст. 34 Закону №2232-ХІІ).

30.12.2022 на виконання частини п'ятої статті 33 Закону №2232-ХІІ Кабінет Міністрів України постановою №1487 затвердив "Порядок організації ведення військового обліку військовозобов'язаних, призовників та резервістів" (надалі - Порядок №1487), пунктом 2 якого визначено, що військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Головною вимогою до системи військового обліку є постійне забезпечення повноти та достовірності даних, що визначають кількісний склад та якісний стан призовників і військовозобов'язаних (п. 6 Порядку №1487).

Військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів. Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" (п. 20 Порядку №1487).

Пунктом 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які є додатком 2 до Порядку №1487, установлено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні перебувати на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України від 16.03.2017 №1951-VIII "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" (надалі - Закон №1951-VIII), Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Основними завданнями Реєстру є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; 2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку (ч. 1 ст. 2 Закону №1951-VIII).

За приписами частин 8, 9 статті 5 Закону №1951-VIII, органами ведення Реєстру є Міністерство оборони України, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Тож відповідач є органом військового управління, який веде ЄДРПВР та повинен забезпечувати актуалізацію його бази даних.

З метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (надалі - Положення №402 в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу І Положення №402, військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби, служби у військовому резерві військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Пунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення №402 встановлено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.

Згідно з пунктом 1.1 глави 2 розділу ІІ Положення №402, медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону (далі - інші військові формування), у мирний час та під час дії особливого періоду. При встановленні діагнозу насамперед враховуються результати фізикального обстеження та спеціальних досліджень. Якщо дані попередньої медичної документації не співпадають з результатами актуального обстеження, проводиться спільний огляд (консиліум) за участі провідних (головних) медичних фахівців, під час якого може прийматись рішення про неврахування контраверсійних результатів попередніх досліджень (документів, виписок, заключень тощо) та госпіталізацій при винесенні експертного рішення.

Згідно з пунктом 22.7, підпунктом "б" пункту 22.8 глави 22 розділу ІІ Положення №402, свідоцтво про хворобу під час дії особливого періоду складається на всіх військовослужбовців та військовозобов'язаних, визнаних непридатними до військової служби, непридатними до військової служби з переоглядом через 6 - 12 місяців (крім випадків, передбачених пунктом 18.8 глави 18 розділу II цього Положення). У всіх інших випадках у особливий період постанова ВЛК оформляється довідкою ВЛК. Під час дії особливого періоду довідка на контроль у штатну ВЛК не направляється.

Свідоцтво про хворобу підлягає розгляду, а постанова ВЛК - затвердженню: під час дії особливого періоду на генералів (адміралів), а також на всіх осіб, які оглянуті у ГВМКЦ, - ЦВЛК, на всіх військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів - ВЛК регіону.

З наведеного слідує, що підставою для виключення особи з військового обліку як непридатної до військової служби у воєнний час є рішення (постанова) ВЛК, оформлене свідоцтвом про хворобу, яке підлягає затвердженню ВЛК регіону.

З матеріалів справи суд встановив, що разом із заявою про внесення змін до ЄДРПВР позивачем надавалися копії довідки ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 від 02.12.2022 № 7/5073, якою ОСОБА_1 визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, військового квитка серії НОМЕР_1 . Відповідний запис про виключення позивача з військового обліку внесено до військового квитка серії НОМЕР_1 .

На час проходження позивачем ВЛК глава 22 Положення №402 стосовно оформлення постанов ВЛК регулювала це питання таким чином:

22.4. Свідоцтво про хворобу в мирний час складається:

на всіх військовослужбовців, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку; непридатними до військової служби в мирний час, обмежено придатними у воєнний час; обмежено придатними до військової служби;

на військовослужбовців плаваючого складу ВМС Збройних Сил України, визнаних непридатними до служби на підводних човнах або у плавскладі; операторами УПР; водолазами; водолазами-глибоководниками; акванавтами;

на військовослужбовців, визнаних непридатними до служби у спецспорудах; до роботи з ДІВ, КРП, джерелами ЕМП, ЛВ, мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; до служби за військовою спеціальністю; до участі у ММО;

на військовослужбовців, визнаних непридатними до служби в високомобільних десантних військах, морській піхоті, за кордоном;

на курсантів ВВНЗ, визнаних непридатними до подальшого навчання; на курсантів 2-5 курсів військових інститутів ВМС Збройних Сил України, визнаних непридатними до служби у плавскладі; непридатними до служби на підводних човнах, придатними до служби на надводних кораблях;

на офіцерів запасу, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку і в разі, коли медичний огляд їх проведений відповідно до пункту 3.13 розділу II Положення;

на офіцерів запасу, визнаних обмежено придатними до військової служби; непридатними до військової служби у мирний час, обмежено придатними у воєнний час або непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку (за наявності наказу Міністра оборони України про прийняття їх на військову службу, але ще не відправлених до військових частин);

на військовозобов'язаних, резервістів, призваних на збори і визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку; непридатними до військової служби в мирний час, обмежено придатними у воєнний час; обмежено придатними до військової служби та непридатними для подальшого проходження зборів;

на учнів військових ліцеїв, визнаних непридатними до подальшого навчання;

на членів сімей військовослужбовців, у яких виявлені медичні показання до тривалого спеціалізованого лікування (медичного спостереження), до навчання (виховання) у спеціалізованих навчальних закладах або медичні протипоказання до транспортування.

У всіх інших випадках у мирний час постанова ВЛК оформляється довідкою ВЛК.

22.5. Свідоцтво про хворобу у воєнний час складається:

на всіх військовослужбовців, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, непридатними до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців;

на офіцерів запасу, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.

У всіх інших випадках у особливий період постанова ВЛК оформляється довідкою ВЛК. У воєнний час довідка на контроль у штатну ВЛК не направляється.

22.6. Свідоцтво про хворобу підлягає розгляду, а постанова ВЛК - затвердженню:

а) у мирний час:

на генералів (адміралів), військовослужбовців запасу та у відставці, які оглянуті згідно з пунктом 3.13 розділу II Положення; на всіх осіб, які оглянуті у ГВМКЦ; на військовослужбовців та членів їх сімей, за наявності медичних протипоказань до направлення за кордон - ЦВЛК;

на всіх військовослужбовців, членів їх сімей, курсантів, учнів військових ліцеїв - ВЛК регіону;

б) у воєнний час:

на генералів (адміралів), а також на всіх осіб, які оглянуті у ГВМКЦ, - ЦВЛК, на всіх військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів - ВЛК регіону, евакуаційного пункту (місцевого евакуаційного пункту, госпітальної бази).

Позивач, обґрунтовуючи протиправність бездіяльності відповідача вважає, що довідка ВЛК є підставою для внесення змін до ЄДРПВР в частині виключення його з військового обліку.

Однак суд зазначає, що з огляду на вимоги пунктів 22.4 - 22.6 глави 22 розділу ІІ Положення №402 (як на час проходження позивачем ВЛК, так і на даний час) підставою для виключення з військового обліку за станом здоров'я рядових запасу є оформлення свідоцтв про хворобу з наступним їх направленням на затвердження до ВЛК регіону для встановлення остаточного рішення.

Всупереч наведеному правовому регулювання, як вже з'ясовано судом, позивач надав відповідачу копію довідки ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 від 02.12.2022 №7/5073.

Тож оскільки позивач, як рядовий запасу, не отримав свідоцтва про хворобу, затвердженого ВЛК регіону, що є підставою для виключення з військового обліку, у відповідача були відсутні законні підстави для виключення позивача з військового обліку на підставі наданих документів.

З огляду на вищевикладене суд залишає позов без задоволення у повному обсязі.

Враховуючи факт залишення позову без задоволення, підстави для розподілу судових витрат, які складаються лише із сум сплаченого судового збору за звернення до суду з цим позовом у розмірі 1211,20 грн, відсутні.

Керуючись статтями 241-245, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 у справі №440/5830/25 - залишити без задоволення.

Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ; АДРЕСА_1 ).

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_6 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ; АДРЕСА_2 ).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду впродовж тридцяти днів з моменту його підписання.

Суддя Є.Б. Супрун