Справа № 540/1374/22
26 грудня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Потоцької Н.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) заяву представника ОСОБА_1 за вхід. №135138/25 від 23.12.2025 року про встановлення чи зміну способу і порядку виконання рішення суду,
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.
23.12.2025 року до суду за вхід. №135138/25 від представника ОСОБА_1 надійшла заява про встановлення чи зміну способу і порядку виконання рішення суду, в якій заявник просить:
Змінити спосіб і порядок виконання рішення суду від 10.08.2022 року у справі №540/1374/22 в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити виплату різниці між фактично сплаченою та належною до сплати сумою пенсії Позивачу, починаючи з 01.12.2019, встановивши новий спосіб і порядок виконання рішення, а саме: Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на користь Позивача різницю між фактично сплаченою та належною до сплати сумою пенсії.
В обґрунтування заяви зазначено, що на виконання вказаного судового рішення Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснило з 01 грудня 2019 року відповідний перерахунок пенсії, що підтверджується листом на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою позивача.
Однак виплату вказаної суми Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на користь позивача не здійснило, що свідчить про часткове невиконання рішення суду боржником.
Відповідно до абз. 2 ч. 3 ст. 378 КАС України, невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Разом з тим суд зазначає, що Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 з 5:30 24 лютого 2022 року в Україні введений воєнний стан.
Надалі воєнний стан продовжувався та на момент розгляду цієї заяви воєнний стан продовжено.
З огляду на вищезазначені обставини через існуючу загрозу життю та здоров'ю людей заяву позивача розглянуто в порядку письмового провадження.
Розглянувши подану заяву, доводи наведені заявником в її обґрунтування, суд дійшов наступного висновку.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 10.08.2022 року у справі №540/1374/22 позов задоволено повністю.
Визнано протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ України по Херсонській області» №33/42-З-55е/л від 03.11.2021 року.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити з 01.12.2019 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ України по Херсонській області» №33/42-З-55е/л від 03.11.2021 року, виданої станом на листопад 2019 року у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11. 2015 р. №988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, з урахуванням виплачених сум.
Рішення суду по справі набрало законної сили 12.09.2022 року.
Головним управлінням, на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10.08.2022 у справі №?540/1374/22, що набрало законної сили 12.09.2022, в листопаді 2022 року проведено перерахунок пенсії Заявника в межах покладених зобов'язань.
Виплату пенсії в перерахованому розмірі розпочато з грудня 2022 року.
Заборгованість після проведеного перерахунку на виконання рішення суду у справі №?540/1374/22 за період з 01.12.2019 по 30.11.2022 (по місяць відпрацювання рішення суду) внесена до реєстру судових рішень. В
Крім того у листі Головного управління зазначено, що оскільки до звернення не долучені документи, які підтверджують факт реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 надіслати розрахунки на звернення на зазначену адресу можливо лише у разі надання належно оформлених документів про факт реєстрації як внутрішньо переміщеної особи за новою адресою.
Таким чином розрахунку суми донарахованої пенсії до суду не надано.
Матеріали справи підтверджують вчинення керівником ГУ ПФУ в Херсонській області достатніх і вичерпних дій, спрямованих на виконання судового рішення та встановлення бюджетних асигнувань, яке стосується здійснення пенсійних виплат, проте внаслідок відсутності бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень судове рішення залишається невиконаним в частині виплати заборгованості.
Положеннями ст. 129-1 Конституції України закріплено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Конституційний Суд України, розглядаючи справу № 1-7/2013 у рішенні від 26.06.2013, зазначив про те, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (п. 2 мотивувальної частини рішення від 13.12.2012 р. № 18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (п. 3 мотивувальної частини Рішення від 25.04.2012 р. № 11-рп/2012).
Конституційний Суд України зазначив, що бере до уваги практику Європейського суду з прав людини, який, зокрема, в рішенні у справі "Шмалько проти України" від 20.07.2004 вказав, що право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбаченого ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду (п. 43).
Право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.
Згідно зі ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Порядок та підстави зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в адміністративному судочинстві врегульовані ст. 378 КАС України.
Разом з тим, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» від 21.11.2024 року №4094-IX, який набрав чинності 19.12.2024, були внесені суттєві зміни до положень статті 378 КАС України, зокрема, й у частині зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Так, відповідно до змісту частин 1-3 ст. 378 КАС України (у редакції Закону №4094-IX, що діє з 19.12.2024 року), за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
Таким чином, з 19.12.2024 року ст. 378 КАС України доповнено самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання судового рішення, а саме: невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо, серед іншого, обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, протягом двох місяців з дня набрання таким рішенням законної сили. Законодавцем прямо визначено, що зміна способу і порядку виконання такого судового рішення відбувається шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у встановленими раніше порядку і способом.
Поняття спосіб і порядок виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке реалізується у виконавчому провадженні. Вони означають визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення виконавчих дій державним виконавцем. Під зміною способу виконання рішення суду необхідно розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у раніше встановлений спосіб.
Відповідно до ч. 3 ст. 33 Закону України "Про виконавче провадження" за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
Приписами частини 1 статті 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, забезпечується за рахунок коштів державного бюджету.
Таким чином, стягнення коштів може відбутись лише за рахунок коштів Державного бюджету України, які перераховуються до Пенсійного фонду України на виплату поточних платежів.
Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, що Головним управлінням, на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10.08.2022 у справі №?540/1374/22, що набрало законної сили 12.09.2022, в листопаді 2022 року проведено перерахунок пенсії Заявника в межах покладених зобов'язань.
Виплату пенсії в перерахованому розмірі розпочато з грудня 2022 року.
Заборгованість після проведеного перерахунку на виконання рішення суду у справі №?540/1374/22 за період з 01.12.2019 по 30.11.2022 (по місяць відпрацювання рішення суду) внесена до реєстру судових рішень. В
Таким чином, з наданих доказів вбачається факт того, що рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10.08.2022 року по справі №540/1374/22, яке набрало законної сили 12.09.2022 року, на даний час відповідачем у повному обсязі не виконано та позивачу не виплачено суму доплати.
Враховуючи викладене, з огляду на положення ч. 3 ст. 378 КАС України, де встановлено, що невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат, суд дійшов висновку про наявність у ОСОБА_1 підстав для звернення з відповідною заявою.
Разом з тим до суду не надано всіх належних доказів, які дають можливості її розглянути, зокрема, не надано розрахунку на доплату на виконання рішення суду у справі №?540/1374/22 за період з 01.12.2019 по 30.11.2022 із зазначенням суми заборгованості.
Вказаній документи є обов'язковими, оскільки результатом розгляду заяви про зміну способу виконання рішення суду (у разі задоволення) буде ухвала, яка є виконавчим документом, що відповідно до визначеного порядку пред'являється до виконання.
Порядком «виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників», який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. №845, визначено механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.
Відповідно до п. 3 Порядку, рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
З аналізу змісту вказаного Порядку, судом вбачається, що виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників здійснюється органами Казначейства виключно шляхом списання чітко визначених сум, з відповідних рахунків та в межах коштів, наявних на таких рахунках.
За таких обставин суд дійшов висновку про відмову у задоволенні заяви про заміну способу і порядку виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10.08.2022 року по справі №540/1374/22.
Керуючись статтями 2-9, 14, 241, 243, 248, 256, 293-297, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У задоволенні заяви представника ОСОБА_1 за вхід. №135138/25 від 23.12.2025 року про встановлення чи зміну способу і порядку виконання рішення суду - відмовити.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала по справі може бути оскаржена у порядку та строки визначені статтею 293-297 КАС України.
Головуючий суддя Нінель ПОТОЦЬКА