Справа № 420/32467/25
26 грудня 2025 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді ТанцюриК.О., розглянувши у письмовому провадженні справу ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , НОМЕР_2 комендатури охорони та обслуговування, Військової частини НОМЕР_3 , Військової частини НОМЕР_4 , Військової частини НОМЕР_5 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , НОМЕР_2 комендатури охорони та обслуговування, Військової частини НОМЕР_3 , Військової частини НОМЕР_4 , Військової частини НОМЕР_5 про:
- визнання протиправною бездіяльність НОМЕР_2 комендатури охорони та обслуговування щодо ненарахування ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 включно з визначенням місяця, в якому відбулося підвищення посадових окладів військовослужбовців (базового місяця) - січень 2008 року;
- зобов'язання військову частину НОМЕР_1 здійснити виплату індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 включно, із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) - січень 2008 року, з урахуванням висновків суду;
- визнання протиправною бездіяльність НОМЕР_2 комендатури охорони та обслуговування щодо ненарахування ОСОБА_1 щомісячної фіксованої індексації грошового забезпечення у розмірі 4 463,15 грн. за період з 01.03.2018 по 29.06.2022 включно і відповідно до абзаців 4-6 пункту 5 “Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078;
- зобов'язання військову частину НОМЕР_1 здійснити виплату ОСОБА_1 щомісячної фіксованої індексації грошового забезпечення у розмірі 4 463,15 грн. за період з 01.03.2018 по 31.07.2020 включно відповідно до абзаців 4-6 пункту 5 “Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 та з урахуванням висновків суду;
- зобов'язання НОМЕР_2 комендатуру охорони та обслуговування здійснити виплату ОСОБА_1 щомісячної фіксованої індексації грошового забезпечення у розмірі 4 463,15 грн. за період з 01.08.2020 по 29.06.2022 включно відповідно до абзаців 4-6 пункту 5 “Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 та з урахуванням висновків суду;
- визнання протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_3 щодо ненарахування ОСОБА_1 щомісячної фіксованої індексації грошового забезпечення у розмірі 4 463,15 грн. за період з 30.06.2022 по 23.11.2022 включно відповідно до абзаців 4-6 пункту 5 “Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078;
- зобов'язання НОМЕР_2 комендатуру охорони та обслуговування здійснити виплату ОСОБА_1 щомісячної фіксованої індексації грошового забезпечення у розмірі 4 463,15 грн. за період з 30.06.2022 по 23.11.2022 включно відповідно до абзаців 4-6 пункту 5 “Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 та з урахуванням висновків суду;
- визнання протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_4 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 щомісячної фіксованої індексації грошового забезпечення у розмірі 4 463,15 грн. за період з 24.11.2022 по 04.11.2024 включно відповідно до абзаців 4-6 пункту 5 “Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078;
- зобов'язання військову частину НОМЕР_4 здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної фіксованої індексації грошового забезпечення у розмірі 4 463,15 грн. за період з 24.11.2022 по 04.11.2024 включно відповідно до абзаців 4-6 пункту 5 “Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 та з урахуванням висновків суду;
- визнання протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_5 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 щомісячної фіксованої індексації грошового забезпечення у розмірі 4 463,15 грн. за період з 06.11.2024 по 01.01.2025 включно відповідно до абзаців 4-6 пункту 5 “Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078;
- зобов'язання військову частину НОМЕР_5 здійснити виплату ОСОБА_1 щомісячної фіксованої індексації грошового забезпечення у розмірі 4 463,15 грн. за період з 06.11.2024 по 01.01.2025 включно відповідно до абзаців 4-6 пункту 5 “Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 та з урахуванням висновків суду.
Ухвалою суду від 29.09.2025 поновлено позивачу строк звернення до суду із цим позовом; відкрито провадження по справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
04.12.2025 до суду від представника позивача надійшли 2 клопотання про заміну відповідачів, а саме:
- військову частину НОМЕР_3 належним - НОМЕР_2 комендатуру охорони та обслуговування (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), з огляду на те, що військова частина НОМЕР_3 вказала, що повністю перебуває на фінансовому забезпеченні НОМЕР_2 комендатури охорони та обслуговування, яка нараховує та виплачує грошове забезпечення військовослужбовцям, зокрема, військової частини НОМЕР_3 .
-військову частину НОМЕР_1 , належним - НОМЕР_2 комендатуру охорони та обслуговування, з огляду на те, що нарахування та виплату грошового забезпечення та інших видів виплат, починаючи з 01 серпня 2020 року проводить 77 комендатура охорони та обслуговування (окрема юридична особа), а не військова частина НОМЕР_1 , у якій проходив військову службу позивач.
Також, 14.10.2025 до суду від Військової частини НОМЕР_1 надійшло клопотання про заміну Військову частину НОМЕР_1 на НОМЕР_2 комендатуру охорони та обслуговування, з огляду на те, що нарахування та виплату грошового забезпечення та інших видів виплат, починаючи з 01 серпня 2020 року проводить 77 комендатура охорони та обслуговування (окрема юридична особа), а не військова частина НОМЕР_1 , у якій проходив військову службу позивач.
Розглянувши вказані клопотання представника позивача , суд встановив наступне.
Відповідно до п. 1.1 розділу І «Правил організації фінансового забезпечення військових частин, установ, організацій Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту» (затв. наказом Міністерства оборони України від 22.05.2017р. №280), ці Правила визначають механізм фінансового забезпечення військових частин, кораблів, військових навчальних закладів, військових комісаріатів (територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), установ, організацій Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту, що утримуються за рахунок коштів Державного бюджету України.
За визначенням, наведеним в п.1.2 розділу І Правил №280, фінансове забезпечення - система заходів, що включає фінансове планування, отримання, зберігання, економне, ефективне і цільове використання коштів відповідно до вимог законодавства, організацію обліку та звітності з метою виконання військовою частиною покладених на неї завдань.
Як передбачено у п.1.3 вказаних Правил, розпорядниками бюджетних коштів за кошторисом Міністерства оборони України є: Міністр оборони України - головний розпорядник; командувачі (начальники) видів Збройних Сил України, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, інших органів військового управління (крім військових комісаріатів (територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки)), Голова Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту, які включені до мережі головного розпорядника коштів, - розпорядники коштів нижчого рівня; командири військових частин, які включені до мережі головного розпорядника коштів або розпорядника коштів другого рівня, - розпорядники коштів нижчого рівня (для - розпорядники коштів третього рівня).
Розпорядники бюджетних коштів реалізують свої функції таким чином: головний розпорядник - через Департамент фінансів Міністерства оборони України; розпорядники коштів другого рівня - через фінансово-економічні управління командувань видів Збройних Сил України, інших органів військового управління, управління фінансово-економічної діяльності Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту; розпорядники коштів третього рівня - через фінансові органи військових частин.
Згідно з п.1.4 розділу І Правил №280, забезпечувальний фінансовий орган згідно зі своїми повноваженнями здійснює координацію діяльності структурних підрозділів Міністерства оборони України, Апарату Головнокомандувача Збройних Сил України, Генерального штабу Збройних Сил України, видів Збройних Сил України, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, органів військового управління, які в установленому законодавством порядку визначені відповідальними виконавцями (співвиконавцями) бюджетних програм (підпрограм) щодо забезпечення військових частин бюджетними асигнуваннями та коштами за напрямами відповідальності цих служб забезпечення.
Військова частина має право отримувати бюджетні асигнування на утримання тільки від одного забезпечувального фінансового органу.
До основних завдань фінансового забезпечення військової частини, з-поміж іншого, належить своєчасна та повна виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, а також заробітної плати працівникам та інших передбачених законодавством виплат.
Забезпечувальний фінансовий орган стосовно військових частин, які зараховані на його фінансове забезпечення, серед іншого, зобов'язаний надавати бюджетні асигнування та здійснювати фінансування військових частин у порядку, визначеному законодавством.
Пунктом 1.5 розділу І Правил №280 установлено, військова частина, не включена до мережі розпорядників бюджетних коштів, зараховується на фінансове забезпечення до військової частини - розпорядника коштів третього рівня на підставі відповідних директив (рішень). У разі зарахування військової частини на фінансове забезпечення до військової частини - розпорядника коштів не за підпорядкованістю, рішення про таке зарахування приймається фінансовим органом головного розпорядника бюджетних коштів на підставі клопотання керівника органу військового управління (структурного підрозділу органу військового управління).
Командир військової частини, зарахованої на фінансове забезпечення до військової частини - розпорядника коштів третього рівня, організовує своєчасне оформлення та подання розпоряднику коштів усіх документів, необхідних для здійснення належного фінансового забезпечення військової частини.
Начальник фінансового органу військової частини - розпорядника коштів третього рівня, до якої на фінансове забезпечення зараховані інші військові частини, розробляє положення про спільне фінансове господарство, в якому зазначаються права, обов'язки, порядок взаємодії, розмежування повноважень та відповідальності посадових осіб військової частини - розпорядника коштів третього рівня та військових частин, які зараховані до неї на фінансове забезпечення, щодо здійснення фінансового забезпечення таких військових частин, у тому числі щодо своєчасного оформлення та подання до фінансового органу військової частини - розпорядника коштів необхідних документів (розпорядчих, розрахункових, фінансово-планових тощо).
Зазначене положення затверджується командиром військової частини - розпорядника коштів третього рівня, погоджується забезпечувальним фінансовим органом та доводиться до військових частин, які зараховані на фінансове забезпечення.
Первинні документи, розрахунки фондів оплати праці, заявки на кошти, платіжні доручення, грошові атестати військовослужбовців, розрахунково-платіжні відомості на виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, заробітної плати працівникам та інші виплати підписують посадові особи розпорядника коштів та посадові особи (командир та інша, визначена командиром, відповідальна посадова особа) військової частини, яка знаходиться на фінансовому забезпеченні.
Пунктом 4.3 Правил № 280 передбачено, що виплата грошового забезпечення, заробітної плати та інші виплати (індексація, грошова компенсація за речове майно, харчування, піднайом житла тощо) особовому складу здійснюються за місцем штатної служби (перебування на фінансовому та інших видах забезпечення).
Відповідальність за правильність нарахування та своєчасність виплати грошового забезпечення (заробітної плати), проведення та перерахування за належністю в установлені терміни утримань і нарахувань покладається на командира військової частини та начальника фінансового органу.
Отже, обов'язок стосовно нарахуванням військовослужбовцю грошового забезпечення, в тому числі, у випадку перебування військової частини на фінансовому забезпеченні в іншій військовій частині, покладені на командира частини, у штаті якої військовослужбовець проходить військову службу. Грошове забезпечення, заробітна плата та інші виплати особовому складу виплачується за місцем штатної служби. Кошти на здійснення відповідних виплат надаються розпорядником на підставі відповідних наказів, заявок, кошторисів, розрахунків тощо, що надаються військовою частиною, яка перебуває на фінансовому забезпеченні такого розпорядника коштів.
З урахуванням викладеного, та того, що 77 комендатура охорони та обслуговування визначена серед відповідачів, суд не вбачає підстав для задоволення клопотань представника позивача та відповідача про заміну відповідачів.
30.09.2025 до суду від Військової частини НОМЕР_5 надійшла заява про повернення позовної заяви, з огляду на порушення позивачем строків звернення до суду із цим позовом.
14.10.2025 до суду від 77 Комендатури охорони та обслуговування надійшла заява про залишення позову без розгляду, з огляду на порушення позивачем строків звернення до суду із цим позовом.
Відповідно до ч. 1, 2, 5 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Відповідно до ст. 116 КЗпП України при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про суми, нараховані та виплачені працівникові при звільненні, із зазначенням окремо кожного виду виплати (основна та додаткова заробітна плата, заохочувальні та компенсаційні виплати, інші виплати, на які працівник має право згідно з умовами трудового договору і відповідно до законодавства, у тому числі при звільненні) роботодавець повинен письмово повідомити працівника в день їх виплати.
Згідно ст. 233 КЗпП України працівник може звернутися із заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті. Із заявою про вирішення трудового спору у справах про звільнення працівник має право звернутися до суду в місячний строк з дня вручення копії наказу (розпорядження) про звільнення, а у справах про виплату всіх сум, що належать працівникові при звільненні, - у тримісячний строк з дня одержання ним письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені йому при звільненні (зі змінами, внесеними Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» від 1 липня 2022 року № 2352-IX, який набрав чинності 19.07.2022 року).
Відповідно до п. 1 глави ХІХ Прикінцеві положення КЗпП України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтею 233 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину.
Поряд з цим, постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2023 р. № 651 відмінено з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 р. на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
Частина перша статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року передбачає, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
У своїй практиці Європейський суд з прав людини звертав увагу, що "стаття 6 Конвенції містить гарантії справедливого судочинства, одним з аспектів яких є доступ до суду. Рівень доступу, наданий національним законодавством, має бути достатнім для забезпечення права особи на суд з огляду на принцип верховенства права в демократичному суспільстві. Для того, щоб доступ був ефективним, особа повинна мати чітку практичну можливість оскаржити дії, які становлять втручання у її права" (рішення від 4 грудня 1995 року у справі "Белле проти Франції" (Bellet v. France), Series A № 333-B, crop.42, пункт 36).
Аналізуючи обставини справи, що розглядається, враховуючи послідовність дій позивача щодо реалізації свого права у доступі до правосуддя і, насамперед, для забезпечення права на справедливий суд, що є елементом принципу верховенства права, судом в ухвалі від 29.09.2025 поновлено позивачу заяву про поновлення строку звернення до суду із цим позовом.
При цьому, суд також враховує, що рішенням Конституційного Суду України від 11.12.2025 №1-7/2024(337/24) визнано такою, що не відповідає Конституції України ( є неконституційною), частину першу статті 233 Кодексу законів про працю України в частині встановлення тримісячного строку для звернення працівника до суду про стягнення заробітної плати та інших належних працівникові виплат. Частина перша статті 233 Кодексу законів про працю України в частині встановлення тримісячного строку для звернення працівника до суду про стягнення заробітної плати та інших належних працівникові виплат, визнана неконституційною, утрачає чинність із дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
З урахуванням викладеного, суд приходить висновку, що відсутні підстави для задоволення заяви Військової частини НОМЕР_5 від 30.09.2025 про повернення позовної заяви та 77 Комендатури охорони та обслуговування від 14.10.2025 про залишення позову без розгляду.
Щодо клопотання 77 Комендатури охорони та обслуговування від 14.10.2025 про передачу справи за підсудністю до Київського окружного адміністративного суду, з огляду на те, що Відповідач 5 (Військова частина НОМЕР_5 ) зареєстрований в АДРЕСА_1 та не перебуває там, оскільки це тимчасово окупована територія України, суд зазначає, що зареєстроване місцезнаходження Військової частини НОМЕР_5 саме в АДРЕСА_1 та відповідно тимчасова зміна місця її дислокації не є підставою для передачі справи за підсудністю.
Водночас, розпорядженням Верховного Суду від 18.03.2022 №11/0/9-22, відповідно до ч.7 ст.147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», змінено територіальну підсудність судових справ Херсонського окружного адміністративного суду та визначено суд, якому визначається територіальна підсудність справ - Одеський окружний адміністративний суд.
Керуючись ст.ст. 48, 121, 241, 248, 256 КАС України, суд,-
У задоволенні клопотання представника Військової частини НОМЕР_1 про заміну відповідача -відмовити.
У задоволенні клопотань представника позивача про заміну відповідачів від 04.12.2025 -відмовити.
У задоволені заяви Військової частини НОМЕР_5 від 30.09.2025 про повернення позовної заяви та 77 Комендатури охорони та обслуговування від 14.10.2025 про залишення позову без розгляду -відмовити.
У задоволенні клопотання 77 Комендатури охорони та обслуговування від 14.10.2025 про передачу справи за підсудністю до Київського окружного адміністративного суду -відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя /підпис/ К.О. Танцюра