26 грудня 2025 р. № 400/5279/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Птичкіної В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008, вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008
треті особи, ,
провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі- - позивач), в якій просить:
-визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови в призначенні пенсії за віком із застосуванням показників середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2018, 2017, 2016 роки;
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області призначити пенсію за віком ОСОБА_1 відповідно до ч. 2 ст. 40 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачені страхові внески за попередні три календарні роки за 2018,2017,2016 роки, починаючи з 25.04.2019.
На обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає про те, що позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області із заявою щодо перегляду її пенсії та виявила, що при призначенні їй пенсії застосовано показник середньої заробітної плати за 2014-2016 роки.
Ухвалою від 30.06.2025 позовну заяву в частині позовних вимог за період з 25.04.2019 до 13.11.2024 було повернено позивачу та ухвалою від 30.06.2025 відкрито провадження у справі щодо позовних вимог з 14.11.2024.
У відзиві на позовну заяву відповідач проти позовних вимог заперечує та просить відмовити в позові, зазначаючи, що з 1 жовтня 2017 року пенсії перераховуються із застосуванням сереньої заробітної плати (доходу0 в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленоїяк середній показник за 2014, 2015, 2016 роки.
Безпосередньо, повно, всебічно та об'єктивно дослідивши докази, що містяться у справі, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, суд установив такі обставини справи та відповідні їм правовідносини.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області.
З 2019 року позивачу була призначена пенсія за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - - Закон № 1058), що не заперечується відповідачем.
13.03.2025 позивач звернулася до відповідача із заявою та у відповідь отримала лист від 28.03.2025, зі змісту якого встановила застосування іншого показника середньої заробітної плати.
Обчислюючи позивачу розмір пенсії за віком, відповідач застосував показник середньої заробітної плати за 2014-2016 роки, що визнається сторонами.
Ухвалюючи рішення у справі, суд виходить з такого.
Закон № 1058 визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Згідно з частиною першою статті 9 Закону № 1058, відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
У частині другій статті 40 Закону № 1058 вказано, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1+ Кз2+ Кз3+ ... + Кзn);
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Тобто за загальним правилом, передбаченим частиною другою статті 40 Закону № 1058, при обчисленні заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховується, серед іншого, середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Згідно з пунктом 16 розділу ХV Прикінцеві положення Закону № 1058, до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
Положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовуються в частині визначення права на пенсію за вислугу років для осіб, які на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" мають вислугу років та стаж, необхідні для призначення такої пенсії.
Водночас частина третя статті 45 Закону № 1058 установлює, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
З аналізу зазначених вище норм законодавства вбачається, що частина третя статті 45 Закону № 1058 установлює порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058.
Однак у спірних правовідносинах фактично мало місце саме призначення пенсії за віком, а тому має враховуватись показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме: за 2016-2018 роки.
На підтвердження цьому у матеріалах наявні докази, подані відповідачем разом з відзивом.
В свою чергу позивач у позові вказує, що вперше звернулась із заявою про призначення пенсії у 2025 році. Проте на підтвердження цього доказів до суду не надано. До того ж, у позовній заяві позивач також зазначає про призначення їйпенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 25.04.2019.
Отже, дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що позивачу первісно було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Отже, позивач має право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону №1058 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2016-2018 роки.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови в призначенні пенсії за віком із застосуванням показників середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2018, 2017, 2016 роки.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області призначити пенсію за віком ОСОБА_1 відповідно до ч. 2 ст. 40 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачені страхові внески за попередні три календарні роки за 2018,2017,2016 роки, починаючи з 14.11.2024.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок), сплачений квитанцією від 06.05.2025 № 38.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.В. Птичкіна