26 грудня 2025 р. № 400/10675/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенко В. В. за участю секретаря судового засідання Дидіної А.О. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "ВЛАД", вул. Київська, 26А,м. Вознесенськ,Миколаївська обл., Вознесенський р-н,56501,
до відповідачаГоловного управління ДПС у Миколаївській області, вул. Героїв Рятувальників, 6,м. Миколаїв,54005, вул. Героїв Рятувальників, 6,м. Миколаїв,54005
провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 03.09.2025 №1773714290902,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Влад» звернулось до адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Миколаївській області з вимогами про скасування податкового повідомлення-рішення №1773714290902 від 03.09.2025 відповідно до якого за порушення ст. 28 Закону України від 18.06.2024 року №3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилянтів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального» із змінами застосовано штрафну санкцію в розмірі 680 000 (шістсот вісімдесят тисяч) грн. 00 коп.
Свої позовні вимоги товариство обґрунтувало тим, що ТОВ «ВЛАД» здійснює роздрібну торгівлю пальним (АЗС) і зберігання є частиною цього процесу, основним КВЕД є 47.30 "Роздрібна торгівля пальним". Законодавством передбачено, що в цьому випадку окрема ліцензія на зберігання не потрібна, і КВЕД 52.10 (зберігання пального) не є обов'язковим, оскільки зберігання є допоміжною діяльністю до торгівлі. В акті перевірки Відповідачем не заперечується та фактично встановлюється факт відсутності господарської діяльності у вигляді роздрібної торгівлі пальним, що підтверджується інформацією щодо залишків пального на акцизному складі з уніфікованим номером 1004118 за адресою: вул. 12 Поздовжня, буд. 49-Б, у м. Миколаєві у період з 03.03.2025 по 21.03.2025 (змінні звіти за Формою №17-НП від 02.03.2025 та від 21.03.2025). Також, Відповідачем не підтверджено наявність договорів зберігання пального та не надано жодних доказів стосовно того, що ТОВ «ВЛАД» проваджувало діяльність згідно з КВЕД 52.10 та надавало послуги зі зберігання пального на акцизному складі за номером 1004118. 21.03.2025 ТОВ «ВЛАД» подано Довідку 2 №9073090518 від 20.03.2025, в якій загальний обсяг залишку пального на початок та кінець періоду, коли термін дії ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним від 03.03.2020 №14020314202000056 (термін дії з 03.03.2020 по 03.03.2025) закінчився, а термін дії ліцензії №14030314202500020 від 21.03.2025 залишився незмінним, отже діяльність не велась. Окрім наведеного має місце притягнення контролюючим органом до відповідальності (накладення штрафних санкцій) ТОВ «ВЛАД» за порушення ліцензійних вимог в частині зберігання пального, суб'єктом яких він не являється за умови того, що за видами своєї безпосередньої діяльності - роздрібної торгівлі пальним у суб'єкта владних повноважень претензії, зокрема у вигляді порушення ліцензійних вимог при роздрібній торгівлі пальним, відсутні. Разом із викладеним слід зазначити, що жодним нормативно-правовим актом, зокрема Законом України від 18.06.2024 року №3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилянтів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального», не визначено сукупність норм поведінки суб'єктів господарювання за основним видом економічної діяльності роздрібна торгівля пальним в аналогічних ситуаціях, коли термін попередньої ліцензії сплинув, а нову ліцензію пакет документів на отримання якої подано заздалегідь , за різних обставин, не отримано. Законодавцем не передбачений алгоритм дій в такий період часу, зокрема що ємності, які використовуються в діяльності, мають бути порожніми, залишки пального на акцизному складі мають бути передані на відповідальне зберігання іншій особі тощо. Рішенням Конституційного Суду України у справі від 22 вересня 2005 року № 5 рп/2005 міститься наступний висновок: «із конституційних принципів рівності і справедливості випливає вимога визначеності, ясності і недвозначності правової норми, оскільки інше не може забезпечити її однакове застосування, не виключає необмеженості трактування у правозастосовній практиці і неминуче призводить до сваволі». Схожі за своєю природою норми-гарантії містяться також у Податковому кодексі України: законодавство України ґрунтується, зокрема, на презумпції правомірності рішень платника податків в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акту, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу (підпункт 4.1.4 пункту 4.4 ст. 4); у разі коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акту, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів, чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акту суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків (пункт 56.21 ст. 56).
Відповідач позов не визнав, просив в задоволенні позову відмовити. Свою позицію аргументував у відзиві. Перевіркою ТОВ «ВЛАД» встановлено факт зберігання пального на акцизному складі з уніфікованим номером 1004118 за адресою місця роздрібної торгівлі пальним: вул. 12 Поздовжня, буд. 49-Б, м. Миколаїв, у період з 03.03.2025 по 20.03.2025, без наявності відповідної ліцензії, чим порушено вимоги ст.28 Закону №3817-IX. Тому до ТОВ «ВЛАД» застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 680 000 грн. (ППР від 03.09.2025 №1773714290902).
В судових засіданнях представники сторін підтвердили власні позиції. Представник позивача просив позов задовольнити, представник відповідача просив в задоволенні позову відмовити.
Дослідив матеріали справи, вислухав представників сторін, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Влад» зареєстровано в якості юридичної особи 23.02.1995. Основним видом діяльності товариства є роздрібна торгівля пальним.
Окрім іншого, ТОВ «Влад» здійснює господарську діяльність з роздрібного продажу пального через автозаправну станцію за адресою м. Миколаїв, вул. 12 Повздожня, 49-Б.
Зазначену АЗС, ТОВ «Влад» орендує у ПП «Виробничо-комерційна фірма «Евріка» на підставі договору оренди від 01.01.2019.
За зазначеною адресою розташовано 4 резервуари для зберігання палива об'ємом 23 м.куб. кожний.
24.06.2019 ТОВ «Влад» зареєстрована зазначена АЗС, як акцизний склад з уніфікованим номером 1004118.
03.03.2020 ТОВ «Влад» отримав в Головному управління ДПС у Миколаївській області ліцензію на право роздрібною торгівлі пальним №14020314202000056 за адресою м. Миколаїв, вул. 12 Повздожня, 49-Б, терміном дії до 03.03.2025.
31.01.2025 ТОВ «Влад» подав до Головного управління ДПС у Миколаївській області заяву щодо ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним за адресою м. Миколаїв, вул. 12 Повздожня, 49-Б.
27.02.2025 уповноваженою особою Головного управління ДПС у Миколаївській області прийнято Рішення №70 про відмову у видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, ТОВ «Влад» за адресою провадження господарської діяльності: м. Миколаїв, вул. 12 Повздожня, 49-Б.
10.03.2025 ТОВ «Влад» подав до Головного управління ДПС у Миколаївській області нову заяву щодо ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним за адресою: м. Миколаїв, вул. 12 Повздожня, 49-Б.
21.03.2025 уповноваженою особою прийнято Рішення №97 про надання ліцензії на право роздрібної торгівлі ТОВ «Влад» за адресою м. Миколаїв, вул. 12 Повздожня, 49-Б.
21.03.2025 Головним управління ДПС у Миколаївській області видано ліцензію №14030314202500020 терміном дії з 21.03.2025.
15.07.2025 Головним управління ДПС у Миколаївській області видано наказ №964-П про проведення фактичної перевірки ТОВ «Влад» за адресою м. Миколаїв, вул. 12 Повздожня, 49-Б.
В період з 16.07.2025 по 25.07.2025 ревізорами контролюючого органу проведено фактичну перевірку з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства з питань виробництва, зберігання та обігу підакцизних товарів, контроль за виконанням якого покладений на органи ДПС.
За результатами перевірки ревізорами складено Акт №12273/14-29-09-02-07/20908084 від 25.07.2025.
Під час перевірки, факту здійснення ТОВ «Влад» роздрібної торгівлі пальним у період між датою закінчення ліцензії та датою початку дії нової ліцензії з 03.03.2025 по 20.03.2025, не встановлено.
Разом з тим, контролюючим органом встановлено, що ТОВ «Влад» зберігав пальне на акцизному складі з уніфікованому акцизному складі в період з 03.03.2025 по 20.03.2025, в період коли дія старої ліцензії вже завершилася, а нову ліцензію товариство ще не отримало.
Зазначено кваліфіковано як правопорушення, передбачене ст.28 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».
03.09.2025 уповноваженою особою Головного управління ДПС у Миколаївській області прийнято податкове повідомлення-рішення №1773714290902 про застосування штрафу до ТОВ «Влад» за зберігання пального на акцизному складі без наявності ліцензії в період з 03.03.2025 по 20.03.2025, в розмірі 600000 гривень.
Відповідно до п.52 ст.1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального»: місце роздрібної торгівлі пальним - об'єкт нерухомого майна або єдиний (цілісний) майновий комплекс, на території якого розташоване технологічне обладнання, призначене для приймання, зберігання та роздрібної торгівлі пальним, який належить суб'єкту господарювання на праві власності або користування; нафтоналивний несамохідний морський/річковий бункерувальник (далі - бункерувальник); спеціалізований транспортний засіб для перевезення балонів із скрапленим вуглеводневим газом, з якого здійснюється роздрібна торгівля скрапленим вуглеводневим газом у балонах для побутових потреб населення та інших споживачів. Місце роздрібної торгівлі пальним вважається місцем зберігання пального, якщо зберігання пального здійснюється за таким місцем роздрібної торгівлі пальним.
Відповідно до ч.3 ст.28 Закону, суб'єкт господарювання має право зберігати власне пальне та пальне, що належить іншому суб'єкту господарювання, без отримання ліцензії на право зберігання пального в місцях виробництва пального або місцях оптової торгівлі пальним чи місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано відповідну ліцензію.
Відповідно до ч.2, 3 ст.29 Закону, роздрібна торгівля пальним здійснюється суб'єктом господарювання за наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним.
Суб'єкти господарювання здійснюють оптову або роздрібну торгівлю пальним виключно у споживчій тарі об'ємом до 5 літрів включно без отримання ліцензії на право оптової торгівлі пальним, на право роздрібної торгівлі пальним, на право зберігання пального.
Відповідно до ч.5 ст.29 Закону, суб'єкти господарювання отримують ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.
За таких обставин, ключові питання, яке постало перед судом у цій справі, та яке необхідно вирішити для розв'язання цього спору є:
- Чи здійснював позивач зберігання палива в період 03.03.2025 по 20.03.2025 без наявності ліцензії?
- Якщо так, то чи несе позивач відповідальність за те, що зберігав паливо в період 03.03.2025 по 20.03.2025 без наявності ліцензії?
Щодо першого питання, то зазначений факт добре підтверджений матеріалами справи, та навіть визнається позивачем. Так, станом на 03.03.2025 у позивача завершився термін дії ліцензії №14020314202000056 від 03.03.2020 на право роздрібної торгівлі пальним, яка надавала в тому числі на підставі ч.3 ст.28 Закону, право зберігати пальне у точці роздрібної торгівлі, а нову ліцензію на право роздрібної торгівлі він отримав лише 20.03.2025. При цьому, окремої ліцензії у позивача на зберігання пального за цією адресою не було. За таких обставин, суд дійшов висновку, що так, ТОВ «Влад» здійснював зберігання палива в період 03.03.2025 по 20.03.2025 без наявності ліцензії.
Щодо другого питання, суд виходить з того, що відповідно до п.1 ч.7 ст.43 Закону, контролюючий орган повинен був прийняти рішення про надання або про відмову в наданні ліцензії не пізніше 20 робочих днів з дня одержання від заявника заяви про отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним.
Позивач подав заявку про надання йому ліцензії 31.01.2025, а рішення про відмову в її наданні відповідач прийняв 27.02.2025 в межах 20 робочих днів, визначених ст.43 Закону. Нову заявку на надання ліцензії позивач подав лише 10.03.2025, тобто вже в той час коли було відомо про завершення дії попередньої ліцензії. Під час судового розгляду, встановлено, що причиною відмови в наданні ліцензії позивача на його заявку від 31.03.2025 стало те, що у цьому пакеті документів були відсутні документи щодо оренди земельної ділянки, на якій розташовано АЗС. А саме, наданий лише договір оренди земельної ділянки від 02.06.2009 №6620, строк дії якого вже не той час закінчився. Натомість, під час надання нової заявки 10.03.2025, позивачем було додатково наданий договір про зміни до договору оренди землі від 02.06.2009 №6620, укладений 07.03.2025 між Миколаївської міської радою та ПП «ВКФ «Евріка». При цьому, відповідно до п.1 ч.5 ст.43 Закону, до заяви про отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, на право зберігання пального додатково додаються копії документів, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою із зазначенням кадастрового номера земельної ділянки, на якій розташовано об'єкт роздрібної торгівлі пальним, чинних на дату подання заяви та/або на дату введення такого об'єкта в експлуатацію. За таких обставин, станом на 27.02.2025 у відповідача були законні підстави відмовити у наданні ліцензії позивачу, оскільки в нього був відсутні чинний на дату звернення договір з міською радою про оренди земельної ділянки. Враховуючи викладене, суд не може у такому випадку стверджувати, що відмова у наданні ліцензії за заявкою від 31.01.2025 була штучною або безпідставною, а за таких обставин, суд не може зняти відповідальність з позивача за допущене прострочення отримання ліцензії та відповідне зберігання пального без ліцензії.
Відповідно до п.15 ч.2 ст.73 Закону, До суб'єктів господарювання за вчинені правопорушення застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу в таких розмірах: зберігання пального (крім зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки) без наявності відповідної ліцензії - 85 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.
Розмір штрафної санкції контролюючим органом обраховано правильно.
За таких обставин, суд не знаходить підстав для визнання спірного податкового повідомлення-рішення протиправним та його скасування. В задоволенні позову належить відмовити повністю.
Судові витрати покласти на позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "ВЛАД" (вул. Київська, 26А,м. Вознесенськ,Миколаївська обл., Вознесенський р-н,56501 20908084) до Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Героїв Рятувальників, 6,м. Миколаїв,54005 44104027) відмовити повністю.
2. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя В. В. Біоносенко
Рішення складено в повному обсязі 26.12.2025