26 грудня 2025 р. № 400/9591/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Величка А.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомГоловного управління ДПС у Миколаївській області, вул. Героїв Рятувальників, 6,м. Миколаїв,54005,
до відповідачаФізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
простягнення податкового боргу у сумі 12 112,22 грн,
До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Миколаївській області (далі - позивач, ГУ ДПС в Миколаївській області) до фізичної особи підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач) про стягнення з ФОП - ОСОБА_1 податкової заборгованості в рахунок погашення податкового боргу у сумі 12 112,22 грн. з: єдиного податку з фізичних осіб у сумі 6 512,22 грн. на користь місцевого бюджету Казанківської ОТГ та військового збору у сумі 5 600 грн. на користь бюджету Держави.
Ухвалою від 05.09.2025 року Миколаївський окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі № 400/9591/25 та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до розрахунку податкового боргу, довідки про податкову заборгованість та інтегрованої картки платника, податкова заборгованість фізичної особи-платника податків ОСОБА_1 з єдиного податку з фізичних осіб у сумі 6 512,22 грн. на користь місцевого бюджету Казанківської ОТГ та військового збору у сумі 5 600 грн. на користь бюджету Держави. Вказана заборгованість відповідачем не погашена, що і стало підставою для звернення до суду.
Відповідач відзив на позовну заяву не надав.
Відповідно до положень ч. 4. ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено, що подання заяв по суті справи є правом учасників справи.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами, відповідно до вимог ч. 6 ст. 162 КАС України.
Розглянувши матеріали справи, ознайомившись з заявами учасників справи по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
З матеріалів справи судом встановлено, що ФОП- ОСОБА_1 , згідно з Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань, зареєстрований як фізична особа підприємець та знаходиться на обліку в ГУ ДПС в Миколаївській області.
Податковий борг з єдиного податку з фізичних осіб нараховано відповідно до заяви про застосування спрощеної системи оподаткування № б/н від 17.01.2012 у сумі 1 200 грн., строк сплати - 20.02.2025, часткова сплата - 846,16 грн., залишок несплаченого зобов'язання - 353,84 грн., за період лютий 2025, нараховано відповідно до заяви про застосування спрощеної системи оподаткування № б/н від 17.01.2012 у сумі 1 200 грн., строк сплати - 20.03.2025, за період березень 2025, нараховано пені на заяву про застосування спрощеної системи оподаткування № б/н від 17.01.2012 у сумі 56,01 грн., строк сплати - 03.04.2025, за період 19.11.2024 03.04.2025, нараховано пені на заяву про застосування спрощеної системи оподаткування № б/н від 17.01.2012 у сумі 44,21 грн., строк сплати - 03.04.2025, за період 20.12.2024 03.04.2025,нараховано пені на заяву про застосування спрощеної системи оподаткування № б/н від 17.01.2012 у сумі 32,40 грн., строк сплати - 03.04.2025, за період 19.01.2025 03.04.2025, нараховано пені на заяву про застосування спрощеної системи оподаткування № б/н від 17.01.2012 у сумі 19,43 грн., строк сплати - 03.04.2025, за період 19.02.2025 03.04.2025,нараховано пені на заяву про застосування спрощеної системи оподаткування № б/н від 17.01.2012 у сумі 6,33 грн., строк сплати - 03.04.2025, за період 21.03.2025 03.04.2025,нараховано відповідно до заяви про застосування спрощеної системи оподаткування № б/н від 17.01.2012 у сумі 1 200 грн., строк сплати - 20.04.2025, за період квітень 2025,нараховано відповідно до заяви про застосування спрощеної системи оподаткування № б/н від 17.01.2012 у сумі 1 200 грн., строк сплати - 20.05.2025, за період травень 2025 нараховано відповідно до заяви про застосування спрощеної системи оподаткування № б/н від 17.01.2012 у сумі 1 200 грн., строк сплати - 20.06.2025, за період червень 2025 нараховано відповідно до заяви про застосування спрощеної системи оподаткування № б/н від 17.01.2012 у сумі 1 200 грн., строк сплати - 20.07.2025, за період липень 2025. Податковий борг з військового збору нараховано у сумі 800 грн., строк сплати - 20.01.2025, за період січень 2025 року нараховано військового збору у сумі 800 грн., строк сплати - 20.02.2025, за період лютий 2025 року нараховано військового збору у сумі 800 грн., строк сплати - 20.03.2025, за період березень 2025 року нараховано військового збору у сумі 800 грн., строк сплати - 20.04.2025, за період квітень 2025 року нараховано військового збору у сумі 800 грн., строк сплати - 20.05.2025, за період травень 2025 року нараховано військового збору у сумі 800 грн., строк сплати - 20.06.2025, за період червень 2025 року нараховано військового збору у сумі 800 грн., строк сплати - 20.07.2025, за період липень 2025 року
Податковим органом на адресу відповідача рекомендованим листом було направлено податкову вимогу форми «Ф» від 13.08.2024 № 0011824-1304-1429, яка була направлена відповідачу та вручена 29.08.2024.
Згідно з розрахунком заборгованості, довідки про суми податкового боргу та виписок з інтегрованих карток платника податку, податковий борг ФОП ОСОБА_1 складає 12112,22 грн.
У зв'язку з несплатою відповідачем податкового зобов'язання, позивач здійснив розрахунок заборгованості останнього та звернувся до суду з даним позовом.
Дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, оцінивши докази по справі у їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Податкові зобов'язання, самостійно визначені платником податків, не підлягають оскарженню згідно із п. 56.1.1 ст. 56 ПК України.
Відповідно до заяви про застосування спрощеної системи оподаткування № б/н від 17.01.2012 року, що підтверджено матеріалами справи, відповідно до ст. 298 ПК України ФОП ОСОБА_1 обрав спрощену систему оподаткування ІІ група, обліку та звітності, подавши до податкового органу заяву про застосування спрощеної системи оподаткування.
Податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку першої, другої та четвертої груп є календарний рік. (ст. 294 ПК України)
Платники єдиного податку першої і другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця. Такі платники єдиного податку можуть здійснити сплату єдиного податку авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного року.
Нарахування авансових внесків для платників єдиного податку першої і другої груп здійснюється контролюючими органами на підставі заяви такого платника єдиного податку щодо розміру обраної ставки єдиного податку (п.295.2 ст.295 ПК України).
Тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір (пункт 16.1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення).
1.1. Платниками збору є: особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу; фізичні особи - підприємці - платники єдиного податку першої, другої та четвертої груп; платники єдиного податку третьої групи, крім електронних резидентів (е- резидентів).
Військовий збір для платників збору, зазначених у підпунктах 2 та 3 цього підпункту, встановлюється з 1 січня 2025 року по 31 грудня року, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан, введений Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX.
Ставка збору становить: для платників, зазначених у підпункті 1 підпункту 1.1 цього пункту, - 5 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1 підпункту 1.2 цього пункту, крім доходів, які оподатковуються за ставкою, визначеною підпунктом 4 цього підпункту; для платників, зазначених у підпункті 2 підпункту 1.1 цього пункту, - 10 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, з розрахунку на календарний місяць; для платників, зазначених у підпункті 3 підпункту 1.1 цього пункту, - 1 відсоток від доходу, визначеного згідно із статтею 292 цього Кодексу.
Відповідно до пп. 14.1.175 п. 14.1 ст.14 ПК України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлених цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму грошового зобов'язання.
Відповідно до положень ПК України позивачем здійснено ряд заходів, спрямованих на стягнення податкового боргу.
Тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір (пункт 16.1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення).
1.1. Платниками збору є: особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу; фізичні особи - підприємці - платники єдиного податку першої, другої та четвертої груп; платники єдиного податку третьої групи, крім електронних резидентів (е- резидентів).
Військовий збір для платників збору, зазначених у підпунктах 2 та 3 цього підпункту, встановлюється з 1 січня 2025 року по 31 грудня року, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан, введений Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX.
Ставка збору становить: для платників, зазначених у підпункті 1 підпункту 1.1 цього пункту, - 5 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1 підпункту 1.2 цього пункту, крім доходів, які оподатковуються за ставкою, визначеною підпунктом 4 цього підпункту; для платників, зазначених у підпункті 2 підпункту 1.1 цього пункту, - 10 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, з розрахунку на календарний місяць; для платників, зазначених у підпункті 3 підпункту 1.1 цього пункту, - 1 відсоток від доходу, визначеного згідно із статтею 292 цього Кодексу.
Згідно з п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до пунктів 95.1, 95.2 статті 95 ПК України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі його недостатності-шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
При цьому, стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Податкова заборгованість відповідачем не погашена.
Згідно статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
З норми ч. 1 статті 77 КАС України вбачається, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відтак, приймаючи до уваги вищевикладене та оцінюючи наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Головного управління ДПС в Миколаївській області до ФОП ОСОБА_1 про стягнення суми податкового боргу у розмірі 12 112,22 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись статтями 2, 9, 72, 76, 77, 78, 80, 120, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Героїв Рятувальників, 6,м. Миколаїв,54005 код ЄДРПОУ 44104027) до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) задовольнити.
2. Стягнути з ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) податкову заборгованість в рахунок погашення податкового боргу у сумі 12 112,22 грн. з: єдиного податку з фізичних осіб у сумі 6 512,22 грн. на користь місцевого бюджету Казанківської ОТГ та військового збору у сумі 5 600 грн. на користь бюджету Держави.
3.Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя А.В. Величко